BINNENLAND. :n. soes. ÊE- NUMMER 197. TWEE BLADEN WOENSDAG 22 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. ZEELAND. WATERSCHAPSBESTUREN. WALCHEREN. Een aangrijpende plechtigheid. WEii m WEND* Hoog- en Laagwater te Vlissingea. (Zomertijd.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, rei len iar en is 3n- or, >o- lel m- en in, in- ïn. ras zh- rig ran op ïe- tn iet I tftotrittctaU ge- iet an lO- rl- ag ae- 26, ist 30- uit se ar ch, il- ge- le )00 ing er- ge- 3e- als an- in sa m en- MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliss>agen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes tS et. p. w. Advertenti'ën 30 ct. per regel. Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOESCHE COURANT™ Uitgeefster Naamlcoze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabrtsb „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. ns«5 „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coo- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent ■ii^—g— DE NIEUWE SPELLING. Naar wij vernemen is het advies van den Raad van State inzake het besluit van den ministerraad tot invoering eener vereenvoudigde spelling gisteren ten departemente ingekomen; het be treffende ontwerp-K. B. zal dezer da gen aan H. M. de Koningin in Noorwe gen worden toegezonden. Minister Marchant hoopt en ver trouwt nu, dat het Koninklijk Besluit inzake de nieuwe spelling nog vóór 1 September zal kunnen verschijnen. VERBINDENDE KRACHT VAN ONDERNEMERSOVEREENKOMSTEN. Een adres van het N.V.V. aan de Tweede Kamer. Het bestuur van het Nederlandsch verbond van vakvereenigingen heeft zich met een adres gewend tot de Twee de Kamer naar aanleiding van het wets ontwerp op de verbindende kracht van ondernemers-overeenkomsten. Het N.V.V. betuigt hierin instemming met het beginsel, dat aan dit wetsont werp ten grondslag ligt, n.l. dat de be oordeeling van den inhoud van afspra ken tusschen ondernemers niet meer uitsluitend aan het particulier initiatief mag worden overgelaten. Doch dit wil niet zeggen dat adressant ook de wijze, waarop dit beginsel in het ontwerp is uitgewerkt, toejuicht. In de eerste plaats meent adressant, dat de belangen van de verbruikers in dit wetsontwerp niet voldoende gewaar borgd zijn. Het verbindend verklaren van ondernemers-overeenkomsten kan beteekenen, dat afspraken t.a.v. prijzen algemeen geldend worden verklaard, welke zware lasten op de verbruikers leggen. Wel schrijft het wetsontwerp voor, dat de minister van oeconomisehe zaken geen besluiten van dezen aard zal mogen nemen, dan nadat de Oeconomi- sche Raad is gehoord, doch de sam m- stelling van den Oeconomischen Raad is niet van dien aard, dat het verbruikers- belang daarbij als zoodanig is vertegen woordigd en beschermd. In de tweede plaats is in het wetsont werp naar de meening van adressant geen rekening gehouden met de belan gen der arbeiders. Het zal noodig zijn, dat het op eenigerlei wijze mogelijk wordt gemaakt, dat de arbeiders ge kend worden in beslissingen ten aanzien van ondernemers-overeenkomsten, De Commissaris der Koningin ïn de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. ar. H. A. van Karnebepk, vierde Dinsdag zijn zestigsten verjaardag. Van 1911 1918 was jhr. Van Krnebeek burgemees ter van Den Haag en van 19181927 minister van buitenlandsche zaken. Een nieuwe stok. Het is kort, en het wordt nog steeds korier, dag met de spellingsbesluiten, die vóór 1 September in kannen en kruiken hadden dienen te zijn, wilden zij bij den aanvang van het nieuwe' schooljaar in werking kunnen treden. De tegenstanders der nieuwe regeling kunnen zich moeilijk indenken, dat we voortaan nu heusch anders gaan schrij ven, en elke strcohalm die uitstel van executie kan brengen, grijpen ze aan In verband met het naderen van den fatalen datum heeft de „Haagsche Cou rant minister Marchant gevraagd, hoe de zaak er nu eigenlijk voorstond, en zij kreeg daarop het volgende bescheid: "^e Koninklijke besluiten, regelende ae verplichting om bij examens in aan merking te nemen de afwijkingen volgens de wet-Marchant van de spelling-De Vries en Te Winkel, zijn thans bij den Raad van Mate om advies. Er is door mij op spoed 'bij de behan deling aangedrongen. Morgen (21 Autf Red. M. C.) kan het advies worden verwacht, waarna de besluiten door de Koningin moeten worden geteekend. De omstandigheid, dat H.M. zich in Noor wegen bevindt, zal eenige vertraging in de handeling brengen. Ik hoop echter, dat intijds, d.w.z. vóór 1 September, de teekening zal hebben plaats gehad. Ik heb steeds op spoed aangedrongen, maar de oppositie heeft de zaak opge houden. Op het departement is echter alles gereed om de nieuwe spelling in te voeren. Men dient er gelijk ik in mijn radiorede reeds zeide< rekening mede te (houden, dat met ingang van 1 September de spel ling gebruikt zal worden op de scholen". Wij lezen uit dit antwoord slechts een uiteenzetting van de techniek van het geval, met een verzekering, hoe men kan aannemen, dat de zaak verloopen zal, en een geruststelling: men rékene er nu toch heusch ofc, dat 1 Septèmber de nieuwe spelling er komt. Men kan er blijkbaar ook nog iets an ders uit lezen. Althans „De Nederlan der" commentarieert bovenstaand ant woord als volgt: „Wij zijn eenigszins verbaasd over den toon van dit antwoord van den Minister. Dat de Raad van State en de Koningin nog niet hun meening over de ze Koninklijke besluiten hebben kenbaar gemaakt, schijnt voor den Mihister geen beletsel te zijn om de zaak reeds als een voldongen feit voor te stellen. De Raad van State krijgt het verzoek haast te maken- De afwezigheid van de Koningin brengt ook al vertraging mee. Op deze wijze worden een Hoog College van Staat en Hare Majesteit uitsluitend beschouwd als tijdroovende instanties voor het beleid van den Minister. Er rekening mede te houden, dat deze in stanties nog een actieve rol moeten spe len bij het tot stand komen van een Koninklijk besluit, schijnt de Minister niet noodig te oordeelen. Wanneer in een tijd als deze, waar op allerlei gebied spoedmaatregelen wer kelijk dringend noodig zijn, de goede vormen door een Minister eerst recht moeten worden hooggehouden, meenen wij, dat wanneer een Minister een maat regel voorstelt, waarvan de noodzakelijk heid volstrekt niet zeker is op een ge bied waar overhaaste besluiten juist niet gewenscht zijn, het handhaven van de goede vormen de minste eisch is, dien men aan zulk een Minister mag stellen. Aan dezen eisch heeft Minister Mar chant in dit gesprek met de „Haagsche Courant" niet voldaan". Wij zijn eenigszins verbaasd over dit commentaar van „De Nederlander"; we kunnen ons moeilijk onttrekken aan den indruk, dat hier een stok gezocht en, als steeds gevonden is, om den hond te slaan zoo men ons deze beeld spraak in dit verband veroorlooft. Men zou er in den trant van dit com mentaar bijna verwonderd over staan, dat „De Nederlander" 's ministers uiting „waarna de besluiten door de Koningin moeten worden geteekend", niet zóó uit legt, dat H.M. deze besluiten moet teekenen, in plaats van, wat uiteraard de bedoeling is, en wat iedereen er na tuurlijk uit zal lezen, dat „deze door den ministerraad ontworpen en aan H.M. voorgesteld ontwerp-besluiten, voorzien van het advies van den Raad van State, zullen zij tot werkelijke Koninklijke Besluiten worden, daartoe de handteekening van H.M. van noode zullen hebben" Maar ook hier geldt het in cauda venenem: het handhaven van de goede vormen, hetwelk de schrijver terecht van een minister eischt, wordt in de laatste alinea gebonden aan „een maat regel waarvan de noodzakelijkheid volstrekt niet zeker is".... Het is geen heilige verontwaardiging om een Jver- grijp tegen de wellevendheid dat ook slechts in de verbeelding van „De Ne derlander" begaan is het is zure re actie tegen de spellingswijziging zélf, d'e om den hoek komt kijken. Bij Kon. besluit zijn benoemd: a. met ingang van 30 October 1934, tot dijk graaf van den polder Westerenban-van- Schouwen, L. J. Blom, te Haamste- d e, uiterlijk tot het einde van het zit tingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn ge worden; b. met ingang van 29 September 1934, tot dijkgraaf van den Hertogin-Hed- wigpolder, H. P. J. Rottier, te Sint Jansteen; c. met ingang van 14 September 1934, tot dijkgraaf van den Adriana-Johanna- polder, L. J. Mol, te Dreischor; d. tot gezworene van den Koudepoï- def, J. de Kraker te Hoek; e- met ingang van 1 November 1934, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Vlietepolder, S. H. van den Berg, te Wissekerke; f. met ingang van 1 November 1934, tot lid van het bestuur van de calami- teuze polders Onrust, Jacoba en Anna Friso, C. de Kam te Wi ssekerke; Er is niemand zoo dom, dat hij voor alles ongeschikt is, maar ook is er geen geest zoo veelomvattend, dat hij tot alles bekwaam en in staat zou zijn. g. met ingang van 1 November 1934, tot lid van het bestuur der waterkee ring van den calamiteuzen Burgh en Westlandpolder, C. Blom, te H a a m- stede, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. MOSSELBANKEN IN HET ZWIN. De Belgische Hooge Commissie voor de Visscherij heeft een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid van den aanleg van mosselbanken in het Zwin. Het onderzoek wees uit, dat de banken Appelzak en .Paardemarkt van natuur zoodanig zijn gelegen,, dat het slagen der mosselteelt daar verzekerd zou zijn. 't Zoutgehalte van het water is er in het regenseizoen lager dan in de Wester- Schelde, wat gunstig wordt geacht voor den aankweek van mosselen. Besloten is thans, om verschillende scheepsladin gen mosselzaad in genoemde streek ie zaaien eri er een regelmatig toezicht uit te oefenen. De gronden, waarop proe ven genomen worden zullen afgebakend worden om elke andere visscherij te voorkomen. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijk crisis comité heeft deze week 54.55 opge bracht. Het stoffelijk overschot van den heer G. Flipse en zijn dochtertje ter aarde besteld. WESTKAPELI.E Onder enorme be langstelling, zoowel uit deze als uit an dere gemeenten, is Dinsdagmiddag alhier ter aarde besteld het stoffelijk over schot van den vader en diens dochtertje, die op Donderdag j.l, zoo jammerlijk on der Kamperland bij het baden zijn om gekomen. Groepjes wachtten aan den ingang van het kerkhof, aan den voet van dien kolossus, den steenen vuurtoren, den be grafenisstoet op. Er werd- fluisterend ge sproken over hen, die straks ten grave zouden worden gedragen: Gerrit Flipse, hoofd der openbare school te Kamper land en het dochtertje Mientje. Even na twaalven naderde langzaam de zwarte lijkauto met den droeven last van twee lijkkisten, bedekt met de kran sen, de stille tolken van liefde, waar deering en sympathie Dan volgde de stoet, bestaande uit de naaste betrek kingen, burgemeester en wethouders van Wissekerke en anderen. Ds. P. N. Tons- beek, Hervormd predikant te Kamper land, sloot de sombere rij. De kist van den vader werd graf waarts gedragen door de getrouwde ne ven en d e van Mientje door de onge trouwde neefjes. Aan de groeve geko men was het aantal belangstellenden aangewassen tot een groote schare. De burgemeester en de gemeente secretaris, van Westkapelle, jhr. mr de Casembroot en de heer J. de Vos, ga ven mede door hun aanwezigheid blijk van deelneming. Van buiten deze gemeente waren o.a- nog aanwezig het onderwijzend perso neel van de school te Kamperland, mej. Oele en de heer Dikkenberg, het hoofd der openb school te Geersdijk, de heer de Ruyter en de onderwijzeres, mej. Sanderse en de heer Felius, hoofd der openb. school te Colijnsplaat, benevens kinderen der openb. school van Kamper land en vele dorpsgenooten. Uit Middelburg merkten wij o a. op de heeren Wit, inspecteur van het lager onderwijs, Spinnaaij, lid van het hoofd bestuur van het Ned. Ond. genootschap; Robijn, oud-collega van den overledene, Heyt en Tavenier, collega's, mej. De Cleyn Brem, leerares aan de meisjes Ulo-school, waarvan de overleden Mien tje leerlinge was, en een klassegenoote. De zon goot haar stralen voor het laatst over de beide kisten, die onder een diepe stilte aan den schoot der aarde werden toevertrouwd. Daarop trad ds. Tonsbeek aan den rand der groeve. In een gevoelvolle rede schetste spr. den overledene als 'n besten vader en Mientje als een lief dochtertje. Hoe smartelijk dit verlies moge zijn, getroost zijn zij, die geloo- ven in het woord: Wat God doet is welgedaan. Sjor. herdacht den overle dene als iemand, die het niet liet bij: Heere! Heere! doch die door daden blijken gaf te leven voor zich en ande ren als een waar Christenmensen; nauwgezet in alles, met groote plichtsbe trachting, zich met volle liefde gevende aan de zijnen en zijn evenmensch. Spr. bracht den overledene dank voor fiet- geen hij heeft gedaan voor 3e kinderen. Tot de weduwe en kinderen en den bejaarden vader sprak ds. Tonsbeek woorden van troost. De smart is groot, doch de gedachte, dat beiden zijn heen gegaan in het eeuwige leven, moge hen sterken. Vervolgens sprak het hoofd der ge meente Wissekerke, de heer Geuze. Spr. herinnerde aan de groote ontroe ring, die het droevig ongeval, dat mees ter Flipse en diens dochtertje op Don derdag j.l. overkwam, in de gemeente verwekte. Voor de gemeente, verklaar de spr., is het heengaan van meester Flipse een groot verlies. Wij verliezen in hem een rechtschapen man, een on derwijzer, die zijn groote gaven van geest en verstand gaf voor het welzijn der aan hem toevertrouwde kinderen. Namens het gemeentebestuur en de burgerij van Kamperland bracht spr. den overledene dank voor zijn diensten in het welzijn der gemeente. Met een „Rust beiden zacht", besloot spr, zijn rede. Daarna sprak de heer Wit, inspecteur van het l.o. te Middelburg. Spr. zeide behoefte te gevoelen als rijksinspecteur persoonlijk tegenwoordig te zijn aan de groeve van de overledenen. Alhoewel spr. niet lang in de gelegenheid is ge weest persoonlijk met den heer Flipse om te gaan, kon spr. op grond van de rapporten van zijn ambtsvoorganger zeggen, dat hij voor den overledene n grooten eerbied had. Het heengaan van Flipse is een zeer groote ramp voor de school. Spr. bracht hem dank voor wat hij is geweest voor het onderwijs in zijn gemeente. Spr. begreep de smart dei- nabestaanden en sprak hun woorden van troost toe. De heer J. Stout, hoofd eener Chr. school te Rotterdam, sprak daarna als vriend van Flipse. Spr. herinnerde aan den tijd, nu 22 jaar geleden, dat hij, on derwijzer bij het Chr. onderwijs, voor het eerst kennis maakte met Flipse, toen onderwijzer aan een der openb. scholen te Rotterdam. In al de jaren, welke hij den overledene heeft gekend, had hij dezen leeren kennen als een oprecht Christen. Hij herinnerde aan de geschre ven bijbelsche tafereelen van de hand van Flipse, welke deze een goede plaats op de openb. school toewenschte. Aan zulk een onderwijzer kan elke ouder ge rust zijn kinderen toevertrouwen. De vijfde spreker was de heer J. Ro bijn te Middelburg, oud-onderwijzer te Kamperland. Spr. gaf uiting aan zijn diep, ontroerd medelijden met de we duwe en de kinderen, wier nog zoo jon ge echtgenoot en vader van hun zijde is weggerukt. Ik heb het voorrecht gehad, aldus spr., ongeveer 5 jaren met mijn collega en vriend Flipse te mogen wer ken aan dezelfde school te Kampei-land. En in al dien tijd heb ik hem leeren kennen als een goed en degelijk onder wijzer. Het onderwijs, de school, had de volle liefde van zijn hart. Hij vatte zijn taak zeer hoog op. Zijn leerlingen tracht te hij in elk opzicht op te leiden tot nut tige, deugdzame menschen in het latei- leven. Spr. uitte de hoop, dat de ouders nimmer zullen vergeten, wat de heer Flipse voor hun kinderen is geweest. Hij herdacht hem als een eerlijk, oprecht, humaan mensch, wars van alle veinzerij. Het fundament van zijn leven was liefde tot God, liefde voor zijn gezin en voor de openbare school. Wie hem gekend hebben en met hem omgang hebben ge had, zullen moeten getuigen, dat hij was een man uit één stuk, mét een edel hart. Als lid van het Hoofdbestuur van het Ned. Onderw. Genootschap sprak de heer Spinnaaij uit Middelburg een woord van dank. Spr. herinnerde aan het ont stellend bericht, dat de kranten brach ten van het vreeselijk ongeluk, dat Flipse en zijn dochtertje uit den familie kring wegrukte. Goed vader, als hij was, sprong hij onmiddellijk te hulp, toen zijn geliefd dochtertje in nood ver keerde, Zijn hulp mocht niet baten, bei den kwamen jammerlijk om. Met wee moed wordt gedacht aan de weduwe en de halve weezen en aan de ouders van Flipse, die voor de tweede maal in en- M'burg, 22-VIII-'34, Dinsdag: hoog ste lucht temperatuur 23.6 °C (74 °F); laagste 15.2 °C (59 °F), Heden 9 h: 16.7 °C; 12 h: 19.5 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 762 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.1 mm te Warschau; laagste 742.4 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige wind uit Z. rich tingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. Zon op: 5 h 54; onder: 20 h 10. Licht op: 20 h 40. Maan op: 19 h 12; onder: 2 h 01. V.M. 24 Aug. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Augustus, Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 11.56 24.32 6.00 18.36 Do, 23 12.54 7.04 19-36 Vr. 24 1.24 13.42 7.59 20.31 (Zomertijd.) Augustus, Hoogwater. Laagwater. Wo. 22 1,10 13.48 7.05 19.36 Do. 23 2.21 14.51 8.09 20.33 Vr. 24 3.19 15.46 9.01 21.25 kele jaren een zoon ten grave zien da len. Spr. herdacht den overledene als secretaris der afd. Noord-Beveland van het N.O.G. en als publicist in het School blad. Zijn rijke geest en zijn gloeiende overtuiging dwongen ieders bewonde ring af. Met eerbied herdacht spr. den arbeid, dien Flipse presteerde voor de school, het openbaar onderwijs en het Genootschap. Zijn speurende geest poog de een weg te vinden om een verbin ding te vormen tusschen openbaar en bijzonder onderwijs, zoodat de school zou zijn: De school voor allen. Voor zijn arbeid bracht spr. hem dank uit naam van het hoofdbestuur van het genootschap. Juist op den dag, dat hij zijn arbeid weer zou hervatten, keerde hij niet in de school terug, bleef zijn plaats daar 'ledigZijn stoffelijk omhul sel wordt thans aan den schoot der aarde toevertrouwd Hij zal rusten naast zijn dochter in de plaats, waar hij als kind is opgegroeid. Spr. besloot zijn re de met een: „Flipse, het ga je wel, je asch ruste in vrede". Als oudste der Wissekerksche colle ga's bij het openb. onderwijs en als voor zitter van de afd, Noord-Beveland van het N-O.G sprak daarna de heer Maris, hoofd der openb. school te Wissekerke. Spr. had Flipse leeren kennen als een goed en eerlijk vriend, als een hulpvaar digen collega, wiens levensdoel was, veel voor anderen te wezen. Spr haalde het versje aan: „Beter te geven dan te ontvangen". Ja, geven 'was het leven van den gestorvene. Opgeofferd heeft hij zich ten slotte voor zijn kind. De verstande lijke vermogens zijner leerlingen ont wikkelen, hen op te leiden tot alle Christelijke maatschappelijke deugden, was zijn schooltaak. Het laatste had zijn volle aandacht. Zijn vele artikels, die hij in zijn vak blad het „Schoolblad", schreef, getui gen van zijn liefde voor school en kind. Aan het openb. onderwijs had hij zijn hart verpand. Spr. herdacht den ont slapene als secretaris van de afd. N. G. Gaarne zou spreker nog een woord van troost spreken tot de diepbedroefde vrouw en moeder, die zoo plotseling haar man en dochtertje verloor, tot de beide jongens, wien vader en zuster werden ontrukt, tot de ouders en ver dere familie. Maar spr. vond geen woor den van troost. Moge de wetenschap dat beide ontslapenen door ieder, die hen kende, werden geacht en bemind, er iets toe bijdragen, om het groote leed te verzachten, hen eenigszins ster ken om den zwaren slag van dubbelen rouw te dragen. De heer Johs. Verhulst sprak daarop namens a'le Kamperlanders en leden der afd „ziekenhuisverpleging" woor-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1