BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. WEER EN WIND. KERKNIEUWS, ONDERWIJS. SPORT. RECHTSZAKEN. SN. TWEE BLADEN. DINSDAG 21 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. LOF VOOR DE PRINSES. DE NOODTOESTAND IN DE GARNALENVISSCHERIJ. Maatregelen in overweging. GEEN ANTI-SEMITISME. VAN AMSTERDAM NAAR ARNHEM ÏN EEN ZWEEFVLIEGTUIG. MIDDELBURG. ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. EEN ACCORDEON-CONCERT. Redden van drenkelingen. De boottochten naar Zierikzee. VLISSINGEN. GRIEKSCHE POLITIE OP DE „OROPOS". Het schip is eindelijk vertrok ken. Een ieestbal. ZUID-BEVELAND. SGHOUWEN-DUIVELAND. Overleg over landarbeidersloonen. LANDBOUWSCHUREN AFGEBRAND, Graanoogst vernietigd. 2EEUWSCH-VLAANDF.REN W.D. SLUIS-BRUGGE. KORTSLUITING, Middelburg, 21-VIII-'34. Maandag: hoogste lucht temperatuur 21.6 °C (71 °F); laagste 15.7 °C (60 °F). Heden 9 h: 17 °C; 12 h: 21.3 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laagste 761 mm. Verwachting tot morgenavond: Matige, later weer toenemende Z, tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of be trokken, kans op regen in het Noorden, aanvankelijk iets warmer. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Hoog- en Laagwater te Wemeldinge Golf. Postduiven. OPRUIING. dit be- pij- rag tste mi- and Sta- ien- ver- tro- te ïlke Bo- COïl- ron- be- voe- ding eeds een m"l- bin- hik- k is 4% ïwei rken lier- rage door fijke acht. -71 NUMMER 196. I Sföüiit cinW $##vwgcf%# MIDDELBUEK3SCHE COURANT iagLiad Voor Middelburg, Goes en agent- ichap ViUsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* GOISCHE COUPANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. m.si „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 een? Vóór het vertrek van Koningin Wil- helmina en Prinses Juliana uit Lilleham- mer naar Aasgaardstrand aan de Oslo fjord heeft de Prinses een bezoek ge bracht aan Maihaugen, waar de heer Sandvig een verzameling heeft bijeen gebracht van alles wat betrekking heeft op de zeden en gewoonten der Noorsche boerenbevolking, zoo meldt het blad. Een der dames, die de Prinses rond leidde, vertelde aan „Aftenposten" dat de Prinses een buitengewoon groote be langstelling aan den dag legde voor al les, maar in het bijzonder voor de soci ale omstandigheden, en leven en werken van den boerenstand in den loop der tij den, zijn zeden en gewoonten. Zij bleek, aldus de zegsvrouw van het Noorsche blad, goed uit haar oogen gekeken te hebben op haar reizen in Noorwegen v/ant zij maakte vaak een vergelijking tusschen de zeden en gebruiken hier en in andere deelen van het land. De Prinses bleef twee uur, maar had gaarne langer willen toeven. Zij zou ech ter terugkeeren blijkens haar „tot weer ziens" bij het vertrek. Zelden, zoo verklaarde de dame, die de Prinses had rondgeleid, had zij een jongedame ontmoet, met zulk een uit gebreide belangstelling. En het was ook zeldzaam, zoo voegde zij er aan toe, een jongedame te ontmoeten, die zoo heerlijk natuurlijk is, Op vragen van het Tweede Kamerlid van Dis, betreffende den noodtoestand in de garnalenvisschérij, heeft de mi nister van oeconomische zaken geant woord; De uitvoer van garnalen naar België en Frankrijk is zeer verminderd, door dat de invoer in beide landen gecontin- geerd is, terwijl ook de uitvoer naar En geland sterk is achteruitgeloopen door de waardedaling van het pond en de heffing van een invoerrecht daar te lan de. De sterk verminderde afzet naar het buitenland heeft in vele visschersplaat- sen en in het bijzonder in die, waar men zich in hoofdzaak toelegt op de vangst van consumptiegarnalen voor ex port, geleid tot een zoodanige inkrim ping van de visscherij, dat een grooter of kleiner aantal van de visschersvaar- tuigen tot stilliggen is gedwongen, ter wijl de overige het bedrijf nog slechts op beperkte schaal kunnen uitoefenen. Deze inkrimping van het bedrijf heeft tot gevolg, dat de inkomsten van de visschers in die plaatsen onvoldoende zijn en hun toestand zeer moeilijk is ge worden. De verminderde afzet heeft voorts een scherpe concurrentie in het leven geroepen tusschen de handelaren, die, om hun afzet nog eenigszins op peil te kunnen houden, het product aan hun eigen afnemers en aan die van hun con currenten, zoowel in het binnen- als ïn het buitenland, aanbieden tegen steeds lagere prijzen, wat op zijn beurt tot ge volg heeft, dat ook de prijzen, welke ae handel aan de visschers betaalt voor de door hen aangevoerde garnalen, steeds sterker worden gedrukt. Het maakt een punt van ernstige over- weging uit op grond van de Landbouw- Crisiswet maatregelen te treffen, welke er toe kunnen leiden, dat aan de moor dende concurrentie een einde komt en de visschers in de gelegenheid ge steld worden hun bedrijf voort te zetten, voor zooveel zulks in verband met den beperkten afzet mogelijk zal blijken. Op vragen van het Tweede Kamerlid den heer Wijnkoop, betreffende een aan de candidaten bij het Onderwijzers-exa men 1934 voorgelegde opgave in het Fransch ter vertaling in het Neder- landsch, heeft de minister van onderwijs, Marchant, geantwoord, dat de onder stelling, dat het stuk zou zijn ontleend aan een boek, „behoorende tot de soort, waarin de insinuatie van den ritueelen kindermoord wordt verbreid en dat ter genwoordig behoort tot den inventaris van de fascistische propaganda" niet op feiten berust. De opgave is ontleend aan een ver haaltje, voorkomend in een bloemlezing uit Fransche schrijvers. Moet de minister aannemen, dat elke gedachte aan anti-semietisch opzet hier is uitgesloten, hij betreurt, dat geen re kening is gehouden met de mogelijkheid, dat het citaat op zich zelf tot de onder stelling van zooiets zou aanleiding ge ven, in elk geval aanstootelijk zou wer ken, Men had, het stuk aanvaardende, daaruit de woorden behooren te schrap pen, waaruit bleek, dat de mécanicien uit dit verhaaltje een Jood was, De mi nister vertrouwt, dat in het vervolg voor vragen, als thans gesteld, geen aanleiding meer zal worden gegeven. De grootste vlucht, die tot nog toe een zweefvlieger in Nederland heeft gé- maakt, heeft Zondag naar het Hbld. meldt plaats gehad. Het eerste Neder landsche en tevens grootste Europeesche 2 persoons zweefvliegtuig, gebouwd voor de Arnhemsche Zweefclub is dien dag door een gewoon sportvliegtuig van de Aimsterdamsche luchthaven Schiphol, ge sleept naar de Arnhemsche vliegheide Teriet. Er bestond voor dezen „lucht trein" groote belangstelling. Het zweef vliegtuig, dat aan twee personen plaats biedt, weegt 213 kg. Het werd bestuurd door den heer Reumerman, instructeur van de Arnhemsche zweefvliegclub. t Motorvliegtuig, dat het zweefvliegtuig sleepte was een kleine tweepersoons Tiger Moth, dat bestuurd werd door den instructeur van de Amsterdamsclie Nat. Luchtvaartschool, den heer Sluy- ter. De vliegtuigen waren met een 120 m lange kabel met elkaar verbonden. De start verliep vlot en op ongeveer 1000 m hoogte vloog men naar de Arn hemsche vliegheide. Boven het terrein aangekomen werd de verbindingskabel losgegooid en vloog het zweeftoestel vrij verder. Na eenigen tijd boven het terrein te hebben ge zweefd landde het toestel vlot; even la ter daalde ook het motorvliegtuig. Daar na werd het toestel gedoopt en kreeg den naam van „Lits Jumeaux." Naar wij eerst thans vernemen, heeft enkele dagen geleden een ongeval met doodelijken afloop plaats gevonden op het motorschip „Cornelia" van Middel burg, schipper Wessel Vermeulen. In de haven van 's Gravendeel is nl. de schippersknecht D. de W., afkomstig uit Colijnsplaat, toen het schip geheel ledig was, van de luiken af gegleden en over boord gevallen. Nog binnen de tien minuten daarna was hij opgevischt, doch de direct geroepen geneesheer dr. Sis sing kon toen slechts den dood consta- teeren. De eerste Vlissingsche accordeon-ver- eeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, zal op Donderdag avond van 8 tot 10 uur in de tent op het Molenwater een concert geven. Bij het gehouden examen voor diplo ma's van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, slaagden: diploma C: J. de Pagter en C. Jonge- pier voor technisch en medisch gedeelte; diploma B: C. A. Polderman en C. H. Merk voor technisch; diploma A.: J. Heijstek, P. Ploegaert, P. Rijken voor technisch en medisch; J. E. Meijer en G. Eijckelenboom Sr. voor technisch; voorbereidend: J. D. Julianus voor technisch en medisch; J. Wondergem, J. Poppe, G. Eijkelenboom Jr., J. Cor- stanje en L. Faber voor technisch. Er blijft een groote belangstelling be staan voor de boottochten op Maandag naar Zierikzee. Het grootste aantal passagiers is gis teren bereikt, toen de „Koningin Em ma" en de „Prins Willem F' met niet minder dan 489 passagiers de reis on dernamen, waarbij een Root leeg naar Middelburg kwam om te voorkomen, dat zij, die te Vlissingen aan boord kwa men, over alle beschutte plaatsen zou den kunnen beschikken. Was het weer des morgens vrij goecl, Er zijn vragen, welke men beter met de schouders dan met de tong beant woordt. op den terugweg buitenom heeft men nog al flink rnet de woelige zee kennis gemaakt, voor velen met minder aange name gevolgen, die echter bijna steeds spoedig vergeten zijn. Een der te Middelburg thuisbehooren- de passagiers had zich vrij hevig be zeerd, toen zijn stoel weg schoof en hij tegen het dek viel. Zooals gemeld, zijn ruim een week ge leden op het Grieksche stoomschip „Oropos", op weg van Antwerpen naar Griekenland met een lading steenkolen, op de reede alhier een twintigtal Griek sche zeelieden ingescheept, die het werk op hun eigen schepen hadden neerge legd en nu zonder middel van bestaan in de groote steden rondzwierven De kapitein van het schip was aanvan kelijk niet op de hoogte van de (politie ke) gezindheid der ingescheepten. Hij koos zee, doch keerde na korten tijcl naar de reede te Vlissingen terug, blijk baar met het doel de ongenoode gasten weer aan land te zetten. Dat stond de politie echter niet toe en zoo bleef heï schip op de reede te Vlissingen liggen. De kapitein durfde zonder gewapende hulp niet. te vertrekken. Gisteren nu is eindelijk die hulp ko men opdagen. Elf gewapende mariniers hebben zich op last der Grieksche regee ring van. Griekenland naar Nederland begeven. Ze scheepten zich gisteravond op de „Oropos" in. Het schip heeft daar na vannacht de reede van Vlissingen verlaten. Olie-bunkeren. Voor het door de „Vlismar" opge richt olie-bunkerstation is het eerste stoomschip nml. het Engelsche „Athels- rest", de buitenhaven binnengeloopen, In hotel-Brittannia" zal Zaterdag ter eere van den Nederlandschen Rond vlucht, een gecostumeerd bal plaats heb ben, waarop men vooral ook filmsterren zal kunnen ontmoeten. KRABBENDIJKE. Toen de heer J. F„ Zaterdagmorgen bezig was om appels le plukken in zijn boomgaard te Oosldijk had hij het ongeluk van den ladder te vallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht dat hij met zware, inwendige kneuzin gen werd opgenomen. Op medisch ad vies kon geen vervoer plaats vinden. F. wordt ter plaatse verpleegd. IERSEKE. Maandagmiddag omstreeks 3 uur bemerkte de bemanning van de YE 33, varende ter hoogte van Sta- venisse, een omgeslagen kano, terwijl de pasagier zekere J. uit Terneuzen om hulp riep. Men heeft den man en zijn kano aan boord gehaald en van het noodige voorzien. Hij bleek op weg te zijn van Terneuzen naar Amsterdam, maar was door den sterken wind omver- gewaaid. Aangezien de kano-reiziger een grootmoeder in Zierikzee heeft wo nen, is hij met de ZZ 10 daarheen ge bracht. Dezer dagen had te Haamstede een conferentie plaats tusschen werk gevers en werknemers in den land- en tuinbouw. Direct resultaat leverde de conferentie niet op. Over veertien da gen zal opnieuw overleg worden ge pleegd. Dezen tijd zullen de werkgevers benutten om overleg te plegen, ook met hen, die op de conferentie niet aanwezig waren, Gistermiddag werd de brandweer 'te Dreischor gealarmeerd, voor een brand, welke was uitgebroken op het erf van den landbouwer G. J. Klompe, gelegen aan den Zonnemairschen Dijk. De handspuit werd met een auto naar het bedreigde perceel gesleept. Daar voldoende bluschwater ontbrak, bepaal de men zich tot het nathouden van de woning, die tegen de groote landbouw- schuur, welke, evenals de kapschuur, in lichter laaie stond, was aangebouwd. Beide schuren, welke gevuld waren met den pas binnengehaalden graan oogst, zijn geheel afgebrand. Het woon huis kon worden gespaard. Het vee be vond zich buiten. Ook de brandweer van Zonnemaire heeft assistentie ver leend. De brand is vermoedelijk ontstaan door het warmloopen van een pot van den drijfas van de dorschmachine. De groote schade wordt door verzekering gedekt. (N. R. C.) De heer A. Hans, schrijft in ,het Laatste Nieuws" naar aanleiding van de opening van de eleclrische tramverbin ding Sluis-Westkapelle; o.a. het volgen de: „Toen Van Dale schoolmeester was te Sluis, en zijn beroemd woordenboek samenstelde en ook zijn nog steeds ge waardeerde geschiedkundige bijdragen schreef, reisde hij om allerlei stukken in te zien, met de „barge" van Sluis naar Brugge, Dat was een trekschuit, door paarden gesleept. En in de kajuit rook ten de mannen hun lange pijp en brei den de vrouwen onder gezellig gekout. Dan kwam de stoomboot. We hebben er nog kapitein Leyssenaar gekend, eerst hulponderwijzer bij Van Dale, wien hij aan het woordenboek hielp. Hij trok van de school naar de boot en was ieders vriend. Het reizen ging nog gemoedelijk, al had de stoom de jaagpaarden vervan gen. Kapitein Leyssenaar wist wie er des avonds uit Brugge terug moest en wachtte wel een beetje als de een cf ander zich verlaatte. Toen werd de trambaan gelegd, Brug geSluis, Er waren Sluizenaars die nu met dit nieuwe verkeersmiddel zeven maal op een zomer naar de badplaatsen gingen en de anderen in het stadje schudden be denkelijk het hoofd over zulke verspil zucht. „Een dagje op een seizoen naar zee", dat volstond toch volgens hun be grippen. Maar de Sluische jeugd, van die dagen kreeg andere opvattingen en wil de wel elke week te Heist op den dijk de lansiers van Brugge hooren spelen, die knappe muzikanten in hun kleurige uniform. We herinneren ons nog hoe de jonge ren in geestdrift raakten, toen de „tram" een verbetering invoerde en op 1 uur en 10 minuten de 20 kilometer van Sluis naar Brugge zou afleggen. En moest men het is al lang geleden te Brug ge op het nippertje een trein halen, dan zorgde de wachter als men hem tien centiemen gaf voor 'n pintje dat de tram vijf minuten vóór zijn tijd bij het station stopte. We zouden haast zeggen: „goede oude tijd". We zien nu soms van die vriendelijke wachters terug als oudere oversten, met veel gouden streepen op de mouw, En ze herinneren ons aan ge lukkige jaren, toen we deze merkwaar dige streek van 't Brugsche en Sluissche Vrije en de kust nader bestudeerden. O! die trouwe tram van Brugge naar Sluis en de vertakking naar KnokkeHeist Toch bleef ook de boot varen en zij doet ons eveneens aan die jaren terug denken. Nog zien we ze gaarne met den kapitein Stienstra, die het echter met al die mededinging te land niet gemakke lijk heeft. De boot brengt ons steeds Damme, Oostkerke en Hoeke voor den geest, en dikwijls hebben we van het dek de kloeke torens aanschouwd in het wijde Polderland. En als dan in den voorzomer de waterlelies openbloeien op het kanaal en de oevers bezet zijn met het goud van boterbloemen en het lisch buigt en ruischt Oer ja, 't zou ons spijten, moest de „boot" verdwijnen AARDENBURG. Door den storm die Maandag woedde, is in de bovengrond- sche electrische leiding kortsluiting ont staan, waardoor de gemeente van onge veer zes uur tot half tien van licht ver stoken bleef. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het bestuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroomen voor het district Schouwen en Duiveland de heer S. Ha- ge, burgemeester van Bruinisse. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 764.3 mm te Parijs; laagste 745.0 mm te Malinhead. Zon op: 5 h 53; onder: 20 h 13. Licht op: 20 h 43. Maan op: 18 h 39. V.M. 24 Aug. m (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwatei Di. 21 10.40 23.26 4.33 17.18 Wo. 22 11.56 24.32 6.00 18.36 Do, 23 12.54 7.04 19.36 (Zomertijd.) Augustus, Hoogwater. Laagwatet Di. 21 12.26 5.36 18.18 Wo. 22 1.10 13.48 7.05 19.36 Do. 23 2.21 14.51 8.09 20.33 Tot deken van Middelburg is be noemd de heer L. Dolle te Goes; tot pastoor te Vlissingen de heer J. Kimp, rector bij Johannes te Deo te Haarlem, en tot kapelaan te Middelburg de heeren S, de Bot en P. Schoonebeek. Tot organisten bij de N. H.-Kerk te Oostkapelle zijn benoemd de dames E, Koene en L. de Roo in plaats van den heer A. Broerse, die bedankt had. Geslaagd te Amsterdam voor de akte fraaie handwerken de dames H. A. Maljers en J. Verhagen te Middel burg, beide leerlingen der industrie huishoudschool. Op de Domburgsche golflinks werd een z.g. handicap competitie tegen „Bo gey" gespeeld. le prijs de heer Hinlopen met 4 down; 2e mr. v. Deinse met 5 down; 3e mr. Heyse met 6 down. Wedvlucht Postduivenvereeniging „de Stormvogels" te I e r s e k e uit Mons (België), afstand 175 km; los 7 h 45. le, 13e prijs P. Minnaard; 2e, 4e, 6e, 8e, 12e W. van Haver; 3e, 5e, 7e, 11e 14e M. de Koeijer; 9e, 15e W. de Leeuw; 10e A. Boone; 16e J. van der Plasse; 17e 18e M. Bom. De rechtbank te Almelo heeft van daag uitspraak gedaan in eenige op ruiingszaken, G, A. van O. propagandist der O. S. P. geboren te Vlissingen, verdacht van opruiing in een vergadering te Ensche de, werd overeenkomstig den eisch tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. J. S. te Enschede, die geschriften had verspreid met opruienden inhoud voor de C. P. H. werd tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. De éisch was 4 maanden. G. F. te Enschedé werd tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld even eens wegens verspreiding van opruien-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1