Neen 'n "AKKERTJE" RECHTSZAKEN. KUNST EN WETENSCHAP. Voar kleine Ininen. SPORT. INGEZONDEN STOKKEN. BUITENLAND. ZUID-BEVELAND. RAAD VAN OVEZAND. WERKMAN IN EEN BETONMOLEN BEKNELD. In hooger beroep: Kantongerecht te Middelburg. uit zoo'n nieuw handig zakdoosie bij Migraine, "Kaier", Hoofdpijn.) (Ingez, Med.) VACCIN LEGEN KINDER. VERLAMMING. Bloemenweelde. Voetbal. Om den Davis Cup. WERELDKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN. Pellenaars amateurkampioen. LEEK. Zwerver, INTERNATIONAAL. AARTSHERTOG OTTO. Een verloving met Maria van Savoye waarschijnlijk? OOSTENRIJK. WEER OPSTANDELINGEN GEVONNIST. BALKAN. Een tweede lente. In Zuidslavië is het thans voor de tweede maal van dit jaar lente. ESTLAND. Militarisme op de lagere scholen- VER. STATEN. Rampzalig verschijnsel, De laatste publicaties van het Amerikaansche mi nisterie van arbeid over den toestand der werkloosheid in de Vereenigde Sta ten in de maand Juli laten een aanzien lijke verslechtering zien in den econo- mischen toestand in tegenstelling met de maand daarvoor. Het aantal tewerk gestelde arbeiders is met 359,000 ver minderd. De oorzaak van deze catastro fale ontwikkeling in Juli is vooral te wijten aan de geweldige droogte, Welke de Vereenigde Staten heeft bezocht. Bo vendien moeten de groote arbeidscon flicten, welke in Juli geheerscht hebben, belangrijk tot het verschijnsel hebben bijgedragen. de uren, dat in de Langedelft het één richtingsverkeer geldt. Dit bord bevat het nieuw voorgeschreven teeken om aan te. geven, dat men niet links de straat in mag rijden. De naar links wij zende pijl is door gestreept, wat dus wil zeggen, dat die richting niet bere den mag worden. Er schijnen nog automobilisten te zijn die niet begrijpen, dat het doorstrepen juist het verbod inhoudt. Dit bleek ons Zaterdagmiddag nog op de Groenmarkt, waar nu toch al heel duidelijk met twee borden wordt aan gegeven, waar wel en waar niet gepar keerd mag worden. De eenige auto, die op het plein stond, was onbeheerd juist aan de verboden zijde neergezet. OVEZAND. De raad vergaderde Vrij dag. Aanwezig 5 leden. De gemeentere kening over 1933 werd voorloopig vast gesteld in ontvang op f 39778 en in uit gaaf op f 33415; goed slot f 6362. Even eens de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933 op f 8061 in ont vang en f 7451 in uitgaaf; batig slot f 609. In verband met de vele uitgaven voor crisissteun aan werkloozen werd de be grooting 1934 gewijzigd. Voor de aangebrachte verbetering aan den Achterdijk en Platteweg werd be sloten eene geldleening aan te gaan van f 8500. Aangaande de crisissteun werd beslo ten, om van diegenen, die grond in lfuur, pacht of eigendom hebben, een zeker deel op de uit te keeren steun in min dering te brengen. SCHORE. Zaterdagmiddag is in de betonfabriek te Vlake een ernstig onge luk gebeurd. De 17-jarige werkman J, Weststrate uit Yerseke had zich, on danks de waarschuwingen van den be drijfsleider, in den betonmolen begeven om dezen schoon te maken. Tijdens de werkzaamheden is door onbekende oor zaak de molen gaan draaien met het ge volg, dat W. tusschen de vaste en draai ende deelen bekneld geraakte. Eerst na twee uren kon W. uit zijn benarde po sitie worden bevrijd, nadat door ge bruikmaking van een autogenisch snij- apparaat enkele deelen van den molen waren weggebrand". De werkman is di rect na zijn bevrijding naar het zieken huis te Goes vervoerd, waar bleek, dat het rechterbeen op twee plaatsen was gebroken. A, A. G., 20 jaar, arbeider, Aarden burg heeft hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den politierechter te Middelburg, waarbij hij wegens onge dekt vervoer van suiker is veroordeeld tot een 'maand gevangenisstraf, 'voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en eene geldboete van f 25 of 10 dagen hechtenis. Idem S. W 43 jaar, adviseur, Amster dam, tegen een vonnis der rechtbank te Middelburg, waarbij hij terzake van op lichting is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf, voorwaardelijk met een proeftijd van 4 jaar en een bijzondere voorwaarde. Idem B. H. C. K., 21 jaar, leurder, Middelburg, tegen een vonnis der recht bank te Middelburg, waarbij hij wegens oplichtifig is veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voor arrest. Idem P C. van de S,, 40 jaar, chauffeur te Goes, tegen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens overtreding van de wet op de openbare middelen van vervoer is ver oordeeld tot f 100 of 20 dagen hechtenis. De kantonrechter te Middelburg heeft veroordeeld wegens: met èen motorrijtuig de linkerzijde van den weg houden: J. v. E., Vlissin- gen, 3 of 3 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder remmen: G. L., Soetermeer, f 3 of 3 d. h.; A. B. H., Kats, 15 of 15 d. h.; W. W., Waarde, f 10 of 10 d. h.; zich met een motorrijtuig op een weg bevinden zonder aan de voorzijde twee helder wit licht uitstralende lantaarns, aan de achterzijde een rood licht, terwijl nummer met letter niet zijn verlicht als is voorgeschreven: J. T., Haarlem, 5 of 5 d. h.; met een motorrijtuig rijden zonder spiegel: H. T., O. en W. Souburg, 1 of 1 d. h.; H. H„ St. Laurens, K. v. d. B,, Vlissingen, J. P. L,, Middelburg, ieder 2 of 2 d. h.; met een ingeschreven motorrijtuig over een 2de klasse weg rijden, met een lading welke breeder is dan 2.35 m: W. R., G. J. T,, M. v, L,, allen Goes, ieder 5 of 5 d. h.; met een rijwiel rijden zonder licht: R. V., Dokkum, 5 of 5 d. h.; Ma. M., Westkapelle, 5 of 1 week tuchtsch.; B. M., Arnemuiden, M. J. de K., N. en St, Joosland, ieder 5 of 5 d. h.; B. M., 's H. Arendskerke, 3 of 3 d, h.; Ja, Ca. K., Wolphaartsdijk, 1 of 1 d. h. een rijwielpad anders berijden dan met een rijwiel: M. M., Nisse, 5 o: 5 d. h.; met een rijwiel rijden op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer woïdt in gevaar gebracht: A. M., Scho- re, 10 of 10 d. h.; C. de B„ 's Heer Arendskerke, 5 of 5 d. h.; op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige voorzorgs maatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen: J. W., Sint Laurens, 5 of 5 d. h.; een valschen naam opgeven: A. F, G., Bergen op Zoom, 25 of 25 d. h.; openbare dronkenschap bij herhaling: J. P., N. en St. Joosland, 3 d. h. als schipper een Rijkskanaal bevaren de, niet in het bezit zijn van de voor geschreven reglementen: F. H,, Niet- stein (D.), O. de B., Gent (B.), B. O., Veendam, ieder 2 x 2 of 2 x 2 d. h., D, C., Wemeldinge, 3 x 2 of 3 x 2 d. h.; als schipper een Rijkskanaal bevaren de niet zorgen dat de naam van den schipper met letters hoog 0,10 m en breer 0.01 m, op de vaste deelen van het schip vermeld staan: F, Z., Duisburg (D.), G. F., Kehl (D,), ieder 5 of 5 d. h.; te Vlissingen met een rijwiel op een voetpad rijden: A. A. v. d. H,, Vlissin gen, f 1 of 1 d. h, te Vlissingen als houder van een mo torrijtuig zonder vergunning op den openbaren weg een motorrijtuig te huur aanbieden: J. D., O. en W. Souburg, 10 of 10 d. h.; te Goes voorwerpen venten zonder vergunning: J. H. L., 's-Gravenhage, 3 of 3 d. h.; te Heinkenszand waren venten zon der vergunning: E. R., Haarlem, 3 of 3 d. h. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat een vaccin tegen spinale kinderverlam ming is ontdekt door den Amerikaan- schen medicus, professor dr. John Kol- mer uit de stad Temple in Texas. Allereerst heeft prof Kolmer het se rum op apen, later op zichzelf en op zijn assistenten geprobeerd. De experimen ten zouden een gunstig resultaat gehad hebben. Het vaccin wordt verkregen uit de ruggewervels van apen en zou, naar men verwacht algemeene toepassing gaan vinden. In deze maand kreeg onze bloemen tuin een ander aanzien doordat bepaal de bloemsoorten anderen in bloei opvol gen. Zoo is het vooral de dahlia, die nu rijk en volop is gaan bloeien. Natuurlijk lebben we geregeld de stengels aange bonden en wanneer we nu van bepaalde soorten groote, langstelige bloemen wil- en snijden, breken we de bovenste zij enoppen tijdig weg. Alles komt dan de ïoofdknop ten goede, die dan ook een veel grootere bloem zati vormen. De zoo hinderlijke oorwormen, welke vaak aan de bloemen en bladeren vreten, tunnen we in potjes, gevuld met een weinig houtwol, vangen. Deze hangen we dan op de stokken en controleeren we eiken ochtend om de boosdoeners te dooden. Een belangrijke bloemsoort, welke nu bloeit, hebben we in Phlox paniculata, ook wel vlambloem of herfst- sering genoemd. De groote variatie in levendige kleuren, welke we hierin aan treffen is overweldigend Indien we hier van eenige goede variëteiten groepsge wijze hebben aangeplant, heeft onze bloementuin daardoor alleen reeds een goed aanzien. Deze planten hebben het voordeel dat men er weinig of niets aan behoeft te binden. Van de knolge wassen is het vooral Gladiolus welke nu onzen bloementuin gaat sieren. In veei gevallen zullen deze van steunsel moe ten worde.n voorzien, waartoe we de stengels aan korte, stevige stokjes bin den. Van de nu volop bloeiende Lathy rus snijden we gerust ve.el bloemen af en verwijderen we vooral alle uitge bloeide bloemen voordat er zaad wordt gevormd. Ze zullen dan langer door- bloeien. Enkele Herfstasters: Solidago's, Leleniums, Rudbackia's, Helianthus e.a. laatbloeiers beginnen reeds te bloeien. Vooral de hooge soorten hiervan moeten met zorg worden aangebonden, waarbij de plant haar ongedwongen en natuur- ijken vorm moet behouden en de stok- len en het bindmateriaal zoo min moge- ijk mogen worden gezien. Voor aanvul ing van open plekken in den bloemen tuin kunnen we nog vollegronds Chry santhemums gebruiken, die met kluit worden overgeplant. Indien we zorgen, dat ze vooral de eerste dagen volop wa ter krijgen zullen ze hiervan weinig heb ben te lijden. Van alle planten worden de uitgebloeide bloemen regelmatig ver wijderd, opdat de tuin een frisch aan zien behoudt. Uitgebloeide Delphiniums snijden we tot aan den grond af; in de meeste gevallen zullen ze dan in Sep tember nog eens bloeien. A, G. GoesVlissingen 14. De eerste wedstrijd voor de fraaie plaquette, door de stichting „Goesche Sportbelangenf' beschikbaar gesteld, is voor Goes een teleurstelling geworden De hoop, dat Goes van Vlissingen dat nu eenmaal tweede klasser is zou winnen, was uit den aard der zaak niet groot, maar men had in elk gevaï toch beter spel van de Goesenaren ver wacht. In het begin van den wedstrijd pakte Goes flink aan, en had het ook het beste van het spel, maar de voorhoede was te gen de hechte Vlisingsche verdediging niet opgewassen. Geleidelijk werd de strijd meer gelijk opgaand en toen bleek telkens, hoe gevaarlijk de Vlissingsche aanvallers waren en welk een vreemd verdedigings-systeem Goes toepaste. Er was absoluut geen verband tusschen de Goesche middenlinie en de Goesche baks; de kanthalfs trokken zich te lang zaam terug, en vooral ook de spil was zelden, zoo ooit, in de verdediging te vinden. Zoo ontstonden er in het Goe sche doelgebied telkens groote gaten en al spoedig wist Vlissingen daarvan te profiteeren en door Van Peenen de lei ding te nemen (01). Hierna was Goes weer even in de meerderheid en dwong een paar corners af. Uit één dezer, goed door Torbijn ge nomen, werd door Gerritse fraai inge kopt, maar een in doel staande back kon het leder retourneeren. Dadelijk daarop volgde weer een Vlissingsche uitval, de Goesche verdedi.ging aarzelde te lang met in te grijpen, en opnieuw wist van Peenen te doelpunten (02]. Het Goesche doel beleefde nog eenige gevaarlijke oogenblikken, en eenmaal gaf v. d. Schraaf, die te zacht terug speelde, één der Vlissingers een „opge legde" kans, doch deze was daar zoo varrast door, dat hij haastig overschoot. Uit den aanval die Goes hierna onder nam, wist Zweedijk handig van een fout der Vlissingsche achterhoede te proii- teeren en het leder in doel te deponee- ren (12). Na rust pakte Goes aanvankelijk weer goed aan en was uitgesproken sterker, doch opnieuw bleek de onmacht der voorhoede om dit in doelpunten uit te drukken. Gerritse, die verder vaak goed Werk deed, was te egoistisch, wilde te veel alleen doen en van te verren af stand schieten, de linksbuiten was ook niet zoo zeker als anders, en in het al gemeen schoten allen slecht. Bij dit al les werkte ook vrouw Fortuna niet aan Goesche. zijde mede, werden de ballen soms rakelings langs of over geschoten en zoo verliep deze overwichtsperiod.e zonder resultaat. Aan den anderen kant was men daartegen fortuinlijker met de aanvallen. De Goesche verdedigers wa ren nu beter op dreef, dan voor de rust, en het was zeker niet hun fout, toen het 13 werd. W'ant toen Vlissin gen van links een corner nam, kwam de bal. zoo keurig voor doel, en werd zoo zuiver ingekopt, dat hier geen houden mogelijk was. Goes speelde nu een verloren wed strijd, en dat Bruel, even voor het einde, nog een fout beging en het leder uit zijn handen liet rollen, waardoor één der Vlissingers maar voor het intrappen ïad, deed er eigenlijk weinig meer toe. Alleen.... Bruel maakt dezelfde fout wel eens meer en een andermaal kan het de nederlaag beteekenen! Vlissingen won dus met 41 en zal dus 2 September in den eindstrijd ko men tegen den winnaar van den wed strijd ZeelandiaGudok, die 25 dezer gespeeld wordt. Door een 32 overwinning op Ierland komt Zweden in de volgende ronde voor de tenniswedstrijden om den Davis Cup, uit tegen Nederland. De wedstrijden om het wereldkampi oenschap wielrennen zijn Zaterdag en Zondag te Leipzig voortgezet. Des Za terdags hadden de wereldkampioen schappen op den weg plaats. De Nedei- andsche renners hebben hierbij voor "n verrassing gezorgd. Bij het wereldkam pioenschap op den weg voor amateurs ïeeft de Brabander Pellenaars 'n prach tige race gereden; hij veroverde het kampioenschap. In de zesde ronde ont snapte hij met nog drie renners uit het peleton, zij vergrooften hun voorsprong voortdurend en behielden die tot het einde; 200 m voor de eindstreep zette 'ellenaars onverwachts de eindspurt in en ging als eerste over de lijn. Snoeijers Dereikte de 14e plaats, terwijl Kruisman veel pech had en in de zesde ronde op gaf. Na Pellenaars volgden de Fransen- man Neforge en de Belg André. Het ge middelde bedroeg ruim 41 km. Bij de beroepsrenners zegevierde de Belg Kaers voor den Italiaan Guerra en den Belg Danneels. Van de Hollanders was Van de Ruit 5e, Van Oers 8e en Valentijn lie. Van de 26 renners bereik ten slechts 13 het eindpunt. Het kampioenschap achter den motor is gewonnen door den Duitscher Metze, voor den Duitscher Krewer, den Itali aan Severgnini en den Spanjaard Prieto. I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt nie; teruggezonden. 4. Maakt het kortl Mijnheer de Redacteur. In Uw blad van Vrijdagavond j.l. stel de^ „Leek" eenige vragen. In het dage- lijksche leven blijkt het dan echter maar al te vaak dat zoo'n leek meent de wijs heid alleen in pacht te hebben. De trant van schrijven gaf mij aanleiding te den ken, dat wij hier te doen hebben met iemand, die niet symphatiseert met boer en boerenorganisatie. Ik zal mij niet inlaten met de beantwoording van de vragen uit Leek's epistel, maar slechts de laatste vraag van hem, omdat deze ons bedrijf raakt, even aan stippen. Ik kan dan Leek verzekeren dat al ons afvalwater werkelijk zonder vraag- teeken in het kanaal wordt gepompt, maar dat het n o r t o nwater, hetgeen slechts als koelwater dienst doet, en 't welk nergens anders voor gebruikt wordt dan voor de koelers en conden sator, via de sloot naast en voor de fa briek in den watergang terecht komt. Dit veroorzaakt niet de vervuiling zoo als door Leek waargenomen in de de vest. Als Leek eens observeerde zooals hij op zijn reis naar Zoutelande deed, dan zou hij kunnen zien, dat het vuil er gens anders vandaan komt. Ik ben even tueel gaarne bereid eens aan Leek te toonen waar dit dan wel vandaan komt, terwijl ik hem dan tevens zal laten zien hoe wij het afvalwater wegpompen. Ik verzoek hem dan beleefd maar eens op ons kantoor te komen. Ingeval U van dit aanbod geen ge bruik mocht wenschen te maken, ad/i- seer ik U o.a. de vestranden eens goed onder de loupe te nemen. Wellicht kan daarbij het volgende U van dienst -ijn. Als men 's winters schaatsen rijdt op het zgn. Wintervestje dan ziet men aan het doode einde daarvan, dus bij de Win- terstraat een bordje staan: „Gevaar lijk ijs". Wellicht begrijpt U het nu wel en anders dan „vraagt" U maar eens. Met dank voor de plaatsing M. d, R. Hoogachtend, M. A, van Varik Jzn. Directeur Melkfabriek, 17-8-'34. o RIJWIELPADEN. M. de R. Degenen, die per fiets Zuid-Beveland doorkruisen, zullen vele goede wegen vinden, naast sommige een rijwielpad. Zij zullen echter wijs doen, niet enkel te letten op de aanwezigheid van een paal, waaraan een bord, met het woord „rijwielpad" er op, doch zich er ook terdege van te vergewissen, dat inder daad een pad aanwezig is. Aan den weg b.v., die leidt van het dorpje Baarland naar den zeedijk, staan ter linkerzijde verschillende borden als bovengenoemd, hoewel een rijwielpad geenszins aanwezig is. Wie ter plaatse bekend is, negeert de borden, en houdt rechts. De toerist, en in 't bizonder de stedeling, die gewoon is, betrouwbare aanwijzingen te vinden op de verkeers borden, loopt kans het slachtoffer te worden van deze zonderlinge aandui ding. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor de plaatsruimte, Uit Rome wordt gemeld: In Italiaan- sche kringen zou men zeer gaarne een echtelijke verbintenis zien tusschen de uiterst populaire prinses Maria van Sa voye en den jongen aartshertog van Habsburg Evenwel wordt een restaura tie der Habsburgers in Oostenrijk als een conditio sine qua non voor dit huwe lijk beschouwd. Indien Otto inderdaad den Oostenrijkschen troon bestijgen zou, acht men het in Italiaansche kringen ab soluut zeker, dat slechts enkele dagen later zijn verloving met de Italiaansche prinses zal worden aangekondigd. Naar verluidt, zou ook de H, Vader gaarne zulk een huwelijk zien, wijl daar- door twee Katholieke koningshuizen ten nauwste met elkaar zouden worden ver bonden. Ofschoon op het oogenblik van ver schillende zijden verklaard wordt, dat de koningskwestie in Oostenrijk niet actueel is en van onderhandelingen over een a.s. verloving van aartshertog Otto met prinses Maria geen gewag jneer ge maakt wordt, zouden er toch "verschil lende teekenen zijn, welke op de waar schijnlijkheid van zulk een verloving wijzen. De krijgsraad te Innsbrück heeft de twee nationaal-socialisten Haberger en Hagen, die ervan beschuldigd werden in het geheim aanzienlijke hoeveelheden explosieve stoffen van Beieren naar Oostenrijk te hebben vervoerd, veroor deeld tot den dood door den strop. Een half uur voor het tijdstip waarop het vonnis zou worden voltrokken heeft de bondspresident gratie verleend. De straf van Haberger werd veran derd in levenslange zware kerkerstraf en die van Hagen in twintig jaar zware kerkerstraf, De krijgsraad te Weenen heeft von nis gewezen in de zaak dergenen, die medeplichtig waren gteweest 'aan iden overval in het gebouw van den Radio- omroep. De voornaamste beklaagde, Domes, werd veroordeeld tot den dood door den strop. Alle andere 14 beklaag den kregen levenslange tuchthuisstraf (schweren Kerker). Voor Domes werd een verzoek om ge nade ingediend bij den President. Deze heeft het verzoek afgewezen. Het dood vonnis is Zaterdagavond om half acht voltrokken. In verscheidene deelen van het land staan de seringen en viooltjes voor de tweede maal in bloei. Ook de vruchtboomen bloeien op nieuw en de boeren verwachten een tweeden appel-, aardbeien-, pruimen- en kersenoogst. De eerste lente in Zuid-Slavië van dit jaar was zeer vroeg en zeer warm- De regeering heeft een decreet uitge vaardigd, waarbij bepaald wordt, dat de leerlingen van de hoogste klassen der lagere school op militaire wijze moeten worden geoefend. De jongens, die aan deze militaire oefeningen deelnemen, zullen een uni form krijgen. Tweemaal per week zal een parade worden gehouden. Drie ontvoerders, die ervan be schuldigd werden, een „heete kamer" te hebben gebruikt om hun gevangenen te martelen, zijn door de rechtbank te Chi cago tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld De drie mannen hadden een rijk koop man uit Toledo, ontvoerd en hem naar een kelder gebracht, waar zij hem pij nigden om hem te bewegen een bedrag van 2000 dollar te geven. Onder bedreiging met de heete kamer moest de koopman zijn moeder telefo- neeren om het geld te geven. De moede?' hoorde evenwel aan de benauwde stem van haar zoon, dat er iets niet in den haak was en waarschuwde de politie, die er in slaagde, haar zoon en dé ont voerders op te sporen. Nieuw geweer uitgevonden, De Amerikaansche legerautoriteiten onder zoeken momenteel een nieuw geweer, dat is uitgevonden door den in Aknerfka geboren Duitscher H. Gerlich. De kogels van dit geweer zouden een snelheid lebben van 1600 meter per seconde en in staat zijn op niet al te grooten afstand door de stalen bepantsering van tanks ïeen te dringen. De 3,7 milliard dollar, die oorspron kelijk door de bondsregeering ter be schikking waren gesteld voor de uitvoe ring van openbare werken ter bestrijding van de werkloosheid, zijn thans reeds zoo goed als verbruikt, tegelijk met een som van vier en twintig en een half mïl- lioen dollar, welke de minister van bin- nenlandsche zaken Ickes nog beschik baar gesteld heeft. Op het oogenblik is nog slechts het kleine bedrag van 4J4 millioen dollar overgebleven. Het regeeringsprogram bevat evenwei nog een groot aantal openbare werken en men verwacht daarom, dat de hier voor benoodigde middelen ten bedrage van verscheidene millioenen dollar door president Roosevelt door wettelijke 5 maatregelen zullen worden opgebracht.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6