Neem 'n "AKKERTJE" KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKEN. AGENDA. nil zoo'n nieuw handig zakdoosje bij Vrouwenpijn, Onbehaaglijkheid. DUITSCHLAND. FRANKRIJK. OOSTENRIJK. KL0ETINGE. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. VRAGEN. MIDDELBURG. BIOSCOPEN. ÏLISSIN6EK. C0ES. met een motorrijtuig rijden zonder spiegel: A. S., Kapelle: 0.50 b. s. 1 d, h.; W. C. S., Tilburg, Th. A. B., Middel burg: ieder f t b. s. 1 d. h.j met een rijwiel rijden zonder bel: J v. B., Arnemuiden: 2 b. s. 2 d. h., F. de B,, Middelburg: 3 b. s. 3 d. h,; met een rijwiel rijden zonder licht o reflector: O. H. K., Goes: 3 b. s. 3 d h.; A. M„ Schore: 10 b, s. 10 d. h. en 5 b. s. 5 d.h.; C. W., Goes, W. K„ Mid delburg beiden 2 b. s, 2 d. h.; een rijwielpad anders berijden dan met een rijwiel: A. V., 's Gravenpolder: 10 b. s. 10 d. h.; J. W., Amsterdam: 5 b. s. 5 d. h.; zijn rij- en nummerbewijs niet vertoo- nen: W. W., Waarde: 2 m, f 3 b. s, 3 d, h. voor iedere boete; openbare dronkenschap bij herhaling: H. v. d. W., Kamperland: 15 b. s. 15 d. h.; overtreding jachtwet: M. V., 's Heer Arendskerke: 10 b. s. 5 d. h, met ver beurdverklaring van het in beslag geno men geweer; als schipper, die een Rijkskanaal be vaart niet in het bezit zijn van de ver eischte reglementen: G. M., Nierstein (D.), K. E., Neuborg (D.): ieder 3 m. 1 b: s. 1 d. h. voor iedere boete; zonder vergunning van den Hoofd-In genieur-Directeur van den Rijkswater staat over de kanaalgronden, welke geen openbare wegen zijn, met een voertuig rijden: Ma. L., Middelburg: 3 b. s. 3 d. h.; zich begeven op verboden gedeelten van den tramweg: A. P., Bergen op Zoom: 3 b. s. 3 d. h. te Koudekerke venten: C. S., Vlissin- gen: 2 b. s. 2 d. h.P. de K., Middel burg: 3 b. s. 3 d. h.; een voorwerp op den openbare straat laten staan: F. A., Ma. B.; J. de V. al len Zoutelande ieder 5 b. s. 5 d. h. (Ingez. Med.) Het bij Querido in Amsterdam ver schijnende literaire tijdschrift „Die Sammlung" heeft een prijsvraag voor novellen uitgeschreven. De jury werd gevormd door Bruno Frank, Heinrich Mann en de redactie van „Die Sam mlung". Uit 150 anonieme inzendingen zijn be kroond met den len prijs „Ein Madchen Mordet" door A. M. Frey en met den 2en prijs „Der Tod in der Michaels- kirche" door Gustav Regler. Een eer volle vermelding verkregen „Gold und Schwarz" door Fritz Walter, „Der Char latan der Wahrheft" door Günther An ders en „Menschensohn und Wechsler- sohn" door Friedrich Oberlander, welke novellen eveneens in de eerstvolgende nummers van „Die Sammlung" zullen verschijnen. Verdronken. Donderdagavond is het 3-jarig zoontje van de familie P. M. B. te Gor- kum, in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning gelegen sloot ge raakt en verdronken. Donderdagmiddag begaf zich de 11-jarige W. P. in de Wanty te Dor- dracht te water met de bedoeling te gaan zwemmen. De jongen kon echter niet voldoende zwemmen en verdronk jammerlijk. Donderdagmiddag was de 49-jari- ge A. S., uit de Heenvlietstraat te Rot terdam, met zijn twee dochters de 20-jarige J. S. en de 13-jarige M. S. en de 26-jarige mevrouw U., eveneens te Rotterdam wonende, te Schevenin- gen aan het Noorderstraat in zee aan het zwemmen. Op een gegeven oogen blik schijnen zij door den stroom omge vallen te zijn en zich niet meer te heb ben kunnen oprichten. Drie omstanders, die het gevaar zagen, waarin het vier tal verkeerde, zijn met een lijn in zee gegaan en slaagden er in alle vier aan het strand te brengen. De heer A. S. bleek echter reeds te zijn overleden. De 20-jarige J. S. was bewusteloos. Ter stond werden pogingen gedaan de le vensgeesten weer op te wekken, waar in men na ongeveer drie kwartier inder daad slaagde. Zij werd daarop naar 'iet R.K. Ziekenhuis aan het Westeinde te 's-Gravenhage gebracht. Mevrouw U. en het meisje M. S. had den geen letsel opgeloopen. Donderdagmiddag omstreeks 3 uur is de 14-jarige jongen K. v. K., uit Den Haag, bij het zwemmen in zee aan het strand te Kijkduin afgedreven en ver dronken. Het lijk is nog niet gevonden. AAN DEN DOOD ONTSNAPT. —Don derdagochtend is bij den spoorwegover gang Binnenwatersloot te Delft een aan tal personen ternauwernood aan den dood ontsnapt. Om kwart voor elf moest een uit Den Haag komende electrische trein passeeren. De afsluitboomen waren echter niet neergelaten om tot nu toe onbekende reden. Enkele voetgangers en een wielrijder konden zich nog bijtijds uit de voeten maken- Een bejaarde man werd op het iaatste oogenblik wegge trokken, Toen de trein halverwege ge passeerd was gingen de boomen neer. De politie maakte proces-verbaal op. Het onderzoek is nog niet geëindigd. HAZARD-SPEL. Woensdagavond omstreeks elf uur heeft de politie onder leiding van den inspecteur een inval ge daan in het café K. in hel Waaigat, te Katwijk aan Zee. In een hoek van de zaal werden twee speeltafels aangetroffen, die waren in gericht op de wijze van het bekende Straperlo-spel, met dien verstande, dat op de tafels 25 speelkaarten waren be vestigd en aan weerszijden een roode en een zwarte kaart. De bankhouder was in het bezit van een spel van 25 correspon- cleerende kaarten. De speeltafels, de kaarten en de fiches zijn in beslag genomen. Bij het onderzoek kwam vast te staan, dat er in het bewuste café hazardspel werd gespeeld, waarbij verschillende personen belangrijke bedragen hebben verloren De beide verdachten, de café houder C, J. K. en C. v. R., beiden wo nende in het Waaigat, hebben volledig bekend, DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Op de Weesperzijde bij de Kruislaan te Amsterdam, reed gister avond een vrouw van 23 jaar, die achter op haar fiets een kind had van 4 jaar; zij kwam te vallen en werd door een auto overreden. Met een schedelbreuk en vermoedelijk nog andere verwondingen werd de vrouw opgenomen- Het kind bleef ook bewusteloos liggen. Beiden werden overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwgasthuis waar de vrouw bij aankomst reeds was overleden. Het kind werd opgenomen met een hersenschud- ding. DE BOSSCHEN IN BRAND GESTO- KEN. De vorige week hebben te Pui broek-Echt in de bosschen van den heer van Aefferden boschbranden gewoed. Daar het vuur cp verschillende plaatsen gelijktijdig uitbrak, werd aan kwaadwil ligheid gedacht. Het is den veldwachter Paulussen uit Posterholt gelukt den ver- moedelijken brandstichter te arrestee ren. Het is de 33-jarige M- v. D. uit Uden. Wegens landlooperij en verdacht van brandstichting is hij naar de gevan genis te Roermond gebracht. VAN EEN VRACHTAUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Een vrachtauto van de firma Van der Horst, reed in de Hei straat te Helmond. Eenige jongens sprongen op den wagen en reden verder mee. Op den Bakelschen weg viel een der jongens, de 15-jarige T. M. van den wagen. Met een zware hersenschudding werd het slachtoffer opgenomen en bij een slager binnengebracht, waar hij kor ten tijd later overleed. HAKENKRUIZEN OP DE HUIZEN GEPLAKT. Te Enschede dreig de het Woensdagavond tot een botsing te zullen komen tusschen een groep communisten een een groep nationaal- socialisten die zich op dat moment in de Upperdastraat bevonden. Voor het ech ter zoover was, kwam de politie ter plaatse en nam hen mee naar het bureau, enige van de nationaal-socialisten ble ten Nederlanders te zijn die in Duitsch- and (Gronau) wonen en tot de N. S. N. A. P. (leider Kruyt) behooren. Zij be plakten de huizen met hakenkruizen en verspreidden propagandamateriaal. Al en waren nog zeer jong, omstreeks 20 jaar. Tegen hen werd proces-verbaal op gemaakt, (Tel.) ZICHZELF IN HET BEEN GESCHO TEN. De 25-jarige H. te Maastricht die zich te Wolder. bij zijn ouders be vond, droeg een revolver bij zich, welke plotseling afging. De kogel drong H. in iet rechterbeen. De getroffene is opge nomen in het ziekenhuis. KIND VERBRAND. Te Bad Rot- henfeld in Duitschland, waar de familie dr. H. A. Zwijnenberg uit Enschede ver toefde, waren eenige kinderen van deze familie, omhangen met serpentines, met een klappertjespistoolje aan het spelen. Hun kleeding geraakte in brand, met het gevolg, dat het 8- jarig zoontje van dr- Z. aan zijn brandwonden is overleden. Een kind van den heer S. uit Enschede kreeg ernstige brandwonden, doch zal vermoedelijk herstellen. VALSCHE RIJKSDAALDERS. *Jaar het Bat. Nbl. verneemt is men ïn Sled.-Indië op het spoor gekomen van een blijkbaar zeer wijd vertakte organi satie tot het binnensmokkelen en uitge ven van valsche rijksdaalders uit China, In het Paloposche op Celebes probeer de een mem een valschen rijksdaalder uit te geven. Bij onderzoek werd spoedig voor een bedrag van f 1500 aan valsche rijksdaalders gevonden en verder kwam vast te staan, dat het geld in zeepkist- jes per K.P.Ml. uit Batavia was verzon den. De rijksdaalders werden daarin ver pakt in blikken bussen, die in vloeipa pier gewikkeld waren. Door deze ontdekknigen heeft men thans reeds voor f 16.000 aan valsche rijksdaalders kunnen opsporen. Een uit gebreid onderzoek is aangevangen. Ook te Batavia bevindt zich een bende waarvan verschillende leden reeds ge vangen genomen zijn die zich bezig houdt met het in omloop brengen van valsche bankbiljetten, die ook in China vervaardigd zijn. HET POLITIEKE TESTAMENT VAN VON HINDENBURG. De Duitsche bladen, die het testament van Von Hindenburg aan een bespreking onderwerpen, geven als hun meening te kennen, dat Von Hindenburg, die in 191? de monarchie als den voor Duitschland besten staatsvorm had gekenschets, kort voor zijn dood tot de overtuiging geko men was, dat alleen Adolf Hitler het Duitsche volk nog redding brengen kon. De Parijsche pers, die het testament van Von Hindenburg op opvallende wijze publiceert, staat daarentegen scep tischer tegenover het belang, dat aan dit document moet worden toegekend. Zonder de authenticiteit van het do cument formeel in twijfel te trekken, blijken de Fransche bladen toch levendig getroffen door de „opportuniteit der pu blicatie" en vestigen verscheidene de aandacht op het feit, dat het eerst der tien dagen na den dood van Von Hin denburg is gepubliceerd. Over de beteekenis, welke aan het document moet worden toegekend, Ioo pen de meeningen uiteen. Volgens enke le bladen was de laatste gedachte van den veldmaarschalk, dat. het herstel van het keizerrijk slechts een kwestie was van geduld oefenen. „Door de.rijksweer naar het keizerrijk', zou derhalve de beteekenis van het testament zijn. De „Echo de Paris" en de „Journal zijn beide van oordeel, dat het eerste deel van het testament in ieder gevat authentiek is. Verder is het een krachtige propagan da voor Hitier. De Londensche pers ontvangt het tes tament van den overleden rijkspresident Von Hindenburg niet bijzonder gunstig. De „Daily Express" schrijft, dat het „lang vermiste document" eindelijk ge vonden is. „Aan de echtheid kan men niet twijfelen, aangezien Von Papen hier voor borg staat", aldus voegt het blad hier ironisch aan toe. De „Daily Telegraph" schrijft: Von Hindenburg laat Duitschland aan Hitier na. Het blad noemt de publicatie van het testament een „meesterwerk van propa ganda." De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft aan zijn blad, dat het testament van Von Hindenburg aan Hit- Ier feitelijk het lot van Duitschland in handen geeft. Alangezien het document drie dagen vóór de stemming is gepubliceerd, zal het volgens het oordeel van den corres pondent, grooten invloed uitoefenen op den uitslag daarvan. Wering van buitenlandsche bladen. Er werden den laatsten tijd in Duitschland geweldig veel buitenland sche kranten verkocht, vooral de Zwit- sersche, die in het Duitsch gesteld zijn. Blijkbaar vond een deel van,' het Duitsche volk, dat de nazipers wat al teeen zijdig in zijn berichtgeving was. Begrij pelijkerwijze verdroot dat de nazi-re geering en een dag of wat geleden werd een oekase uitgevaardigd, welke hou ders van krantenkiosken verbood de buitenlandsche bladen opvallend ten toon te stellen. Tengevolge daarvan blijkt thans het aantal buitenlandsche bladen opeens sterk af te nemen. Is er in het geheim misschien een nog veel strengere order afgekomen Als een roode lap op een stier. Dezer dagen werd uit een raam van een der groote Parijsche hotels een haken kruisvlag geheschen, die op de Parijsche bevolking de uitwerking had van een roode lap op een stier, zoodat zich bin nen korten tijd een groote menschen- menigte voor het hotel verzameld had, die levendig tegen deze provocatie pro testeerde. De politie werd gewaarschuwd en de hotel-directie werd verzocht voor verwijdering van de vlag te zorgen. Toen de directeur zich naar het betrokken vertrek begaf, bleek, dat de kamers waar men de hakenkruisvlag uit het raam had gestoken, in het geheel niet door Duit- schers bewoond werd, doch door twee jeugdige Amerikanen, die juist uit Duitschland waren teruggekeerd en een hakenkruisvlag hadden meegebracht. Zij hadden willen zien welk effect het uit steken daarvan te Parijs zou maken. Deugt het materieel niiet? De ma chinist van den sneltrein Genève-Ven- timiglia, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in het station Avignon is ont spoord bij welk ongeluk acht menschen het leven verloren is naar wij hebben bericht, in hechtenis genomen. Den machinist wordt verweten, dat hij met te groote snelheid het station Avignon is binnengereden. Onder het spoorweg-personeel heeft de aanhouding van den machinist veront waardiging gewekt. De vakvereeniging van spoorwegmannen te Nimes heeft te kennen gegeven dat, in plaats van den machinist verantwoordelijk te stellen voor de ramp, men beter zou doen de aandacht te vestigen op de veiligheids toestellen bij het spoorwegwezen. De vakvereeniging dringt op de onmiddel lijke invrijheidstelling van den machinist aan en tevens op een onderzoek van het rollend materieel. Vliegtuig ongevallen. In de buurt van Oranges is een Bata-vliegtuig neer gestort. De vier inzittenden zijn om het leven gekomen. Ook in de buurt van Roubaix is een particulier vliegtuig van een geringe hoogte neergestort. Een inzittende werd gedood, terwijl een tweede inzittende ernstig gewond werd. Hoe dr, Apold tot rede wordt gebracht. Er is te Weenen, naar de N.RC. meldt, eenige beroering gewekt door de actie, welke de regeering heeft ingesteld tegen dr. Apold, den directeur-generaal van de „Alpine Montan" de grootste industrieele onderneming in Oostenrijk. De „Alpine Montan" was een centrum van het na tionaal- socialisme. Apold heeft korten tijd in hechtenis gezeten, doch is toen op vrije voeten gesteld en schijnt thans weer zitting te houden op zijn kantoor te Weenen. Op grond van zijn buitengewone volmachten, heeft Fey, de staatscommis- saris-generaal voor de veiligheid, hem voorloopig een boete van 350.000 schil ling opgelegd waarvoor dadelijk op een deel van Apold's groote vermogen beslag is gelegd. Dit bedrag moet dienen om de schade, die de terroristen in Stiermarken hebben aangericht en de kosten van de extra politiemaatregelen, welke vanwe ge de terreur noodig waren geworden, te dekken. Wat men motiveert, met de ver klaring, dat zonder Apold's hulp het na- tionaal-socialisme in Stiermarken nooit dezen omvang zou hebben aangenomen. Fey's optreden tegen Apold, het eerste van dien aard in Oostenrijk ontmoet bij pers en publiek een opmerkelijke sym pathie. Apold is afkomstig uit een heel arm gezin en heeft ten gevolge van zijn begaafdheid mogen studeeren op kosten van den toenmaligen president-commis saris van de Alpine, nota bene een Jood- sche bankdirecteur en bekend maecenas. Hij werd later desondanks een bijzonder schérp anti-marxist en was mede-oprich ter van de burgerwacht, doch wendde zich de laatste jaren volkomen tot het nationaal-socialisme en geraakte tot twee keer toe in conflict met de justitie, omdat hij Oostenrijk in openbare redevoeringen als een „dreckstaat" betitelde, wat een zeer groot scheldwoord is- Zijn almacht op industrieel gebied maakte het voor het toenmalige staatsgezag, dat nog niet autoritair was, onmogelijk, met kracht tegen hem op ie treden. producten zijn vastgesteld naar rato van die prijsstijgingen verminderd, of worden die op het vastgestelde bedrag gehand haafd? O. Ja, mag ik nog wat vragen. Waar komt die vuiligheid vandaan die op het water van de Poelendaale singel drijft. Toch niet van de melkfabriek? Waarom werd die dan niet op het riool aangesloten dat er pas gelegd is? Maar da's waar ook. De melkfabriek sueert immers ophet kanaal? Met vriendelijke dank Leek. 1Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! Midd. 16. 8. 34. M. de R. Ik wandelde gisteren weer eens Icings het mooie fietspad naar dat wonder- schoone stukje van onzen Polder, Zoute lande, waar volgens de baas van de ver- verschingstent op het strange nog 'n dik ke duizend gasten met overvolle maten zon en water gezondheid opdoen. Dat je daarbij geen blousje met 'n hooge kraag en een jurk met 'n sleep kunt dragen, kwam ook daar sterk uit, het conflict Henri-Polak-Maasbode komt daar ook nog niet tot oplossing. Ik vond er niets storends. Wat verder op het dorp kwam ik voor bij een schuur waarin een boer bezig was erwten te dorschen. Ik nam een greep uit een hoop en constateerde dat ze mooi waren. De boer beaamde dit met de me- dedeeling dat' hij nog nooit zulke mooie erwten gehad had. Op mijn vraag „wat doen die noe?", kreeg ik ten antwoord, „d'r bin tieje geweest da ze zes en twin tig gulden deje, a je d'r noe tiene voo kriegt is 't vee. En a je noe 900 kilo lei- jende eit dan krieg je f 90. Daer moet f 60 pacht af en dan schiet er f 30 over voo aol je werk en wat daer nog bie komt". Dat is niet te veel. Maar thuis zag ik in de krant dat de prijs al tot f 13 was opgeloopen dus de opbrengst f 27 meer zou zijn. Of die pacht van f 60 gehandhaafd blijft weet ik niet, die gaan wel in da lende richting. Verder las ik van stijgende prijzen van alle landbouwproducten, en toen kwam de vraag bij mij op, die wel licht heel dom is, maar die ik toch graag even stellen wou, worden bij voortgaan de stijging of stabilisatie der prijzen op even loonend peil de steunbedragen die door de regeering voor de verschillende City-theater. Noordstraat. Vanaf Vrijdag tot en met Maandag 20 Augs, 7.30 uur. Zondag matinee om 3 uur. „Congorilla" en „Des nachts in het eenzame Huis". „Electro" (Markt). Vanaf Vrijdag iederen avond 8 uur. Zondag, matinée om 3 uur. „De Kampioen der Vrouwen" en „Versche Visch". Alhambr a-Theater. Van Vrij dag 17 tot en met Donderdag 23 Augs. „Annemaire de Bruid der Compagnie" en „Zoutwaterliefde". L u x o r-T heater- Van Vrijdag 17 tot en met Donderdag 23 Augs. „Motano, het blanke opperhoofd" en „Een nacht vol verschrikkin gen'". V r ij d a g, 17 Augs. Molenwaterconcert Middelburgsch Muziekkorps 8 u. Woens'dag 22 Augustus. Alg. Verg. Aandeelhouders N.V. Cultuur Mij. „Soember Moedjoer". 11.30 u. ten kantore Houtkade. Zaterdag 25 Augustus. Onderl. Wedstrijd verschillende Brandwe ren op 't Eiland, uitgaande afd. Walcheren Zeeuwschen Prov. Brandweer Bond. Seissingel. Donderdag 30 Augs. Ringrijderij te paard uitg. Vereen, t. Bev. Vreem delingen Verkeer in Walcheren. Abdij. Zondag 2 Sptember. Muziekuitvoe ring Middelburgsch Muziekkorps Abdij 121 uur. Zaterdag 15 September. Estafette rond Middelburg. Athletiek Ver. E. M. M. Maandag 8 October. Lezing Natuur kundig Gezelschap spr. prof. dr- E. v. Everdingen, de Bilt. Maandag 12 Nov, Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. dr. J. A. van Steyn, Utrecht- Maandag 10 Dec. Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. prof. dr. H. J. Jordan, Utrecht. Vrijdag 19 Oct. Lezing Ned. Prote stanten Bond. Spr. ds. A. Trouw, Den Haag. V r ij d a g 16 Nov- Voordrachtavond Ned. Protestanten Bond door den heer Kommer Kleijn, Amsterdam. 1935. Maandag 21 Jan. 1935. Lezing Na tuurkundig Gezelschap spr. prof. A. M. Sprenger, Wageningen. Maandag 4 Febr. Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. dr. H. G. Cannegieter de Bilt, V r ij d a g 8 Febr. Lezing Ned. Prote stanten Bond. Spr. dr. P. D. Tjal- sma, Rotterdam. Maandag 4 Maart. Lezing Natuur kundig Gezelschap spr. prof. dr. S. T. Bok, Leiden. Woensdag 20 Maart. Muzikale voor drachtavond Ned. Protestanten Bond, door den heer A. Alt, Bolsward- Dinsdag ?1D i n s d a g 28 Augus tus Kermis. Dinsdag, 21 Aug. Feestconcert „Ho sanna". Schuttershof 8 uur. Zaterdag, 25 Aug. en 26, 27 en 28 Aug, Revue „Wat nou weer". Schuttershof 8 uur- Zaterdag 25 Aug. en 26 en 28 Aug. Russisch danspaar Debrosky jen The Funny-band. Schuttershof. V r ij d a g 31 Aug, Herdenkingsavond Oranjevereeniging. V r ij d a g, 31 Augs-. Concert „Eupho- nia". Groote Markt 8 Vt uur. V r ij d a g 7 Sept. en Zaterdag 8 Septemb. Bloemen-tentoonstelling school A. Schuttershof. Dinsdag 11 Sept. Parijsche Mode show. Schuttershof. Donderdag, 13 Sept. Concert „Ho sanna". Groote Markt 83i uur. Zaterdag 19 Sept. Ie ab. tooneel- voorstelling. Schuttershof 8 u. Zaterdag 29 Sept. en 1 en 2 Oct. Bazar Crisis Comité. Schutters hof. V r ij d a g 5 Oct. Louis Davids. Schuttershof 8 uur. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6