DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934. No. 192. MIDDELBURG. G0ES. WALÖHEREN. 2EEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Het vloten-vraagstuk. Japan zal de verdragen van Washington en Londen opzeggen, Het eischt uitbreiding van zijn mari tieme macht. Onprettige voor uitzichten. Zooals men gisteren heeft gelezen, be reidt Japan de opzegging van de vloot- verdragen van Washington en Londen voor. Dat is op zichzelf eigenlijk heel erg; maar geen mensch zal er van schrikken, nademaal de bui al lang dreigde. Twaalf jaren geleden, in 1922, kwamen vertegenwoordigers van Amerika, Enge land, Japan, Frankrijk en Italië, de voor naamste zeemogendheden dus, te Was hington bijeen, om de maritieme bewa peningen aan banden te leggen. De gru welijke jaren 191418 lagen nog versch in het geheugen en mede onder invloed daarvan gelukte het inderdaad een ,ak- koord tot stand te brengen. Er werd een verhoudingsformule vastgelegd ten aan zien van de totale tonnages van groote slagschepen en vliegtuig-moederschepen, luidende als volgt: 5:5:3: 1.66 1.66. Tegen elke 500 ton van Amerika en En geland aan deze schepen, mocht Japan er dus 300 hebben en Frankrijk en Italië ieder 166, Bovendien werd bepaald, dat geen grooter slagschepen gebouwd zou den mogen worden dan van 35.000 ton en geen grooter vliegtuig-moederschepen dan van 27.000 ton. Men trachtte ook verhoudingsgetallen vast te leggen voor kleinere marine-schepen: kruisers, torpe dojagers en onderzeeërs, doch dat draai de op niets uit. Frankrijk, Italië en Ja pan, die het meeste belang bij deze. typen hebben, konden het er niet over eens worden. Na 1922 zijn verschillende pogingen ge daan het voorloopige werk van Washing ton, dat, hoewel allerminst bevredigend, het vooruitzicht op betere verstandhou dingen had geopend, aan te vullen. In 1930 gelukte dit gedeeltelijk. De drie grootste zeemogendheden (Amerika, En geland en Japan) stelden toen in een conferentie te Londen grenzen vast, waarboven met inachtneming van de formule 5: 5: 3 hun maritieme wape ningen niet zouden mogen gaan. Frank rijk en Italië bleven geheel buiten deze overeenkomst. Evenmin als in 1922 kon den dezen het thans eens worden over de verhouding hunner vloten. Speciaal ten aanzien van de duikbooten liepen de meeningen stérk uiteen. Men heeft na dien ook nog weer getracht Frankrijk en Italië tot elkaar te brengen, doch het hielp allemaal niets. Te Parijs ging men op het standpunt staan, dat de Italiaan- sche vloot kleiner moet zijn dan de Fran- sche, waartegen Mussolini zich natuurlijk schrap zette. Op 't oogenblik is men met die aangelegenheid nog even ver van huis als voorheen. 11' Dat er in de naaste toekomst een op lossing voor gevonden zal worden, lijkt wel allerminst waarschijnlijk, nu, door de houding van Japan de verdrager van Washington en Londen op losse schroe ven zijn komen te staan. Deze beide ver dragen loopen automatisch in 't jaar 1936 af, indien voor 1 Januari 1935 een der partijen ze opzegt Het was reeds langen tijd duidelijk, dat Japan dat zou doen. Men is te Tokio niet meer te tevreden met de verhoudingsformule 5: 5: 3. De laatste jaren is er in het Verre Oosten zooveel veranderd, dat de Japanners aanspraak me enen te kunnen maken op een veel hooger cijfer dan 3. Ze wijzen er b.v. op, dat ze behalve hun eigen eilan denrijk ook het nieuwe onafhankelijke Mantsjoekwo te verdedigen hebben. Dat is eigenlijk heel brutaal van de Japan ners. De geheele wereld heeft met meer door H. BINDLOSS. 8.) „Hier," antwoordde Courthorne droog jes. „De kerels kunnen best buiten me, cf ze moesten een gids noodig hebben en voor dat geval zullen ze volgens af spraak, één pakpaard met een gewoon rijzadel meenemen. Maar hoe minder na druk er gelegd wordt op 't feit, dat ik iets met ze uit te staan heb, hoe liever het ons is. Daarom hebben we afgespro ken, dat ik me pas over een paar dagen bij hen zal voegen. En in dien tusschen- tijd is wat jij te doen hebt dit: jij rijdt re gelrecht door naar Montana hier heb je den weg dien je volgen moet; voor moeilijkheden met de politie behoef je niet bang te zijn. Geen van de „be reden" kan je inhalen, als je dat zelf niet wilt. Je stopt op de plaatsen, die hier op aangegeven zijn en de verklaring van de menschen, die je bij die gelegenheden zien, zijn naderhand voor mij voldoende „alibi" als de „bereden" onze lui te slim af mocht zijn". Witham dacht even na; toen zeide hij, en 't was geen hebzucht, welke hem tot die opmerking dwong: „In aanmer king genomen wat ik riskeer, is honderd dollar niet ruim betaald". ,,'t Kan zijn", antwoordde Courthorne, of minder groote verontwaardiging aan gezien, hoe door toedoen van Japan het Mantsjoerijsche gebied van China werd losgerukt. Na de tour de force, noodigt Tokio nu de zeemogendheden zonder blik ken of blozen uit, er toch asjeblieft reke ning mee te houden, dat het die clande stien uitgebreide invloedsfeer heeft te beschermen. Daarnevens zeggen de Ja panners bedacht te moeten zijn op de macht der Sovjets, welke sinds 1922 be langrijk grooter is geworden. Een en an der achten ze van dien aard, dat gelijk heid met de vloten van Amerika en En geland wel hel minste is, waar ze aan spraak op moeten maken. Het ligt in de bedoeling het "volgend jaar te Washington een conferentie te beleggen, waar de zaak breedvoerig on der oogen zal worden gezien. Ter voor bereiding van die bijeenkomst hebben onlangs te Londen reeds voorbesprekin gen tusschen Amerikaansche, Engelsche. en Japansche diplomatieke en maritieme vertegenwoordigers plaats gehad. De meenmgsverschil'en traden daar scherp aan het licht en het resultaat van al het gepraat was dan ook nihil. Voorloopig schijnt er geen kijk op te zijn, dat een redelijke basis voor de conferentie van 1935 kan worden gelegd. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt mee, dat in de week 23 tot en met 28 Juli het aantal leden van ingevolge het werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg ongeveer 579,600, waarvan ongeveer 84,000 landarbeiders. In Mei tot en met November worden geen gegevens aan gaande de werkloosheid van de vereeni gingen van landarbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 495,200 verzekerden bedroeg in genoem de periode 26,4 pet. tegen 25,9 pet. m de week 9 tot en met 14 Juli. In de overeenkomstige verslagperio de van het vorige jaar bedroeg zij 24,3 pet. DUITSCHERS UIT ZUID-HOLLAND STEMMEN OP ZEE. Naar de N.R.C. verneemt, zullen de Duitschers uit Den Haag en Rotterdam die Zondag a.s. willen deelnemen aan de stemming over den Rijkspresident, zich aan boord begeven van het Duit- sche ss „Cordillera" aan de pier te Hoek van Holland. Het schip zal zich buiten de driemijls- grens begeven en daar zal de stemming plaats hebben. In andere landen is dit middel reeds eerder te baat genomen, omdat het in bepaalde plaatsen goedkooper is dan n reis over land naar Duitsch grondgebied. De Duitschers uit Amsterdam zullen zich gezamenlijk naar Wezel begeven. FOKKER OVER EEN TOEKOMSTIGEN OORLOG. In een interview, Dinsdag aan een ver tegenwoordiger van een Engelsch pers bureau toegestaan, zeide de bekende vliegtuigbouwer Anthony Fokker over een toekomstigen oorlog in de lucht, dat onverwachte aanvallen uit de lucht de komende „oorlogsverklaring)" zullen uitmaken. Geen enkele stad kan, alaus de heer Fokker in het interview, vol komen tegen luchtaanvallen beschermd worden en er zal een groot aantal doo- den en gewonden onder de burgerlijke bevolking zijn. Bij een luchtaanval zal „maar mij is het niet meer waard en dan je uitgaven en onkosten zullen ook aar dig oploopen. Als je er niets voor voelt, zorg ik voor een anderen gids en doe het wegrijden zelf". Hij sprak onverschillig luchtig, maar Witham liet zich niet zoo gemakkelijk beetnemen; hij voelde dat de man te genover hem zat te liegen, „Keer je gezicht eens even naar het licht", zeide hij opeens scherp. Bij die woorden kwam er een eigen aardige schittering in de oogen van Courthorne en tegelijk was het, of zijn voorhoofd, blank boven zijn gebruinde gezicht, opeens iets warmer van tint werd. Maar hoe gering deze emotie- teekenen ook waren, voor Witham wa ren ze de bevestiging van een vermoe den. Na een paar seconden keek Cour thorne hem onbevangen aan. „Waarom vraag je me dat?" ontweek hij. Witham zat hem scherp op te nemen, maar toen hij antwoordde, klonk zijn stem gewoon, onverschillig. „Je hebt zoo'n eigenaardige streep op je eene wang, alsof je een slag met een zweep gehad hebt". Courthorne's voorhoofd werd opeens rood; n1|iddpnop vertoonde zich een blauwige ader, voordat hij antwoord gaf slikte hij een paar maal moeilijk. „Je gaat me wel iets te ver! Gaat het jou iets aan, of ik wel of niet een ver wonding op mijn gezicht heb?" „Neen niets!" antwoordde Witham rustig. „Wil je de voorwaarden nog even herhalen?" Londen voor een groot deel worden platgeschoten. Geen enkel land zal werkelijk in staat zijn zich voldoende tegen moderne luchtaanvallen te verdedigen. De mees te militaire vliegtuigen zijn verouderd. De heer Fokker gelooft, dat er spoedig na het uitbreken van een oorlog een tekort aan piloten en mecaniciens zal zijn. EEN AVRO KINDERMATINEE. Er was gistermiddag niettegenstaande het mooie weer en het afwezig zijn van velen, o.a. met de vacantieschool vrij groote belangstelling voor de Kinder voorstelling in de Concert- en Gehoor zaal, uitgaande van de AVRO. Bij zoo'n middag behoort natuurlijk mevrouw Antoinette van Dijk, die zich door den aether al zoovele duizenden vriendinnetjes en vriendjes heeft ver worven en die velen dus gaarne eens van naderbij ontmoeten. Als zij de verschillende films, speciaal vervaardigd voor de Avrokinderen met als onderwerp verhalen, die de kinde ren kennen, toelicht, er voor zorgende, (dat bekende liedjes als „koppeling" dienst doen en kunnen worden medege zongen, dan is er een groot contact tus schen haar en haar jeugdig gehoor. Zij heeft een partner, den heer Piet Marée, die haar bijstaat als de filmoperateur, maar die in het samenspel met haar, ook geheel op het uit kinderen bestaande gehoor berekend, mede helpt aan het welslagen van den middag. Dit was zeker het geval bij het radio lied, waarin de verschillende voorko mende voorwerpen in natura worden ge toond en waarin van het tooneel af met de kinderen gevoetbald wordt, waarbij de toeschouwers echter meer hoofd en handen, dan wel voeten gebruiken. De Stadhuisbelichting. Het was gisteravond als wij het goed gezien hebben minder druk dan de vori ge week, en vooral ook het aantal vreemdelingen dat van de stadhuisbe lichting genoot, was niet zoo bijzonder groot. Maar zij, die naar de Markt ge komen waren, hebben met bewondering het gebouw in oogenschouw genomen en konden dit ook nu rustig doen, om dat de tram van de Markt bleef. Het conflict op de veiling. In verband met de weigering van den koopliedenbond, om Dinsdag op de vei ling te Middelburg te koopen, heeft Woensdag een onderhoud plaats gehad tusschen het bestuur van de veiling en de besturen der koopmansbonden te Middelburg, Vlissingen en Souburg. Men kwam echter niet tot overeenstem ming en dit had tot gevolg dat men aan vankelijk ook dezen dag niet wilde koo pen, althans een zeer groot deel der kooplieden niet. Er bleken echter ongeveer 30 perso nen wel te willen koopen, en nadat de stakende kooplieden verzocht was het gebouw te verlaten, waaraan bijna al len rustig voldeden, is overgegaan tot de veiling der groenten en van het fruit, dat Dinsdag niet verkocht was. Men heeft voor normale prijzen gekocht. Door het klein aantal koopers is echter niet alles verkocht. Het overige moest in het gebouw worden opgeslagen met de bedoeling het zoo mogelijk vandaag te veilen. Courthorne knikte, „Ik betaal jou hon derd dollar vooruit", zeide hij. „Jij rijdt naar 't Zuiden, den weg naar Mon tana langs en je neemt op je, om 't in halen door de marechaussées te riskee- ren. Je blijft minstens veertien dagen weg, onkosten voor mijn rekening en ge durende dien tijd geef je je voor mij uit. Dan kom je terug als rancher Witham, 't beste 's nachts, en je verbindt je om te gen niemand over de quaestie te spre ken". Witham gaf niet dadelijk antwoord; meer dan een minuut lang bleef hij zwij gend voor zich uit zitten kijken. Hij be greep, dat zijn bezoeker hem niet alles verteld had, dat er meer achter stak. Maar tenslotte, overpeinsde hij, kwam dat er weinig op aan. Voor honderd dol lar wilde hij heel wat doen; en daarbij, was zijn leven van den laatsten tijd, niets dan werken zelfs zonder behoorlijk voedsel als belooning, hem niet bijna ondragelijk geworden? Ten eerste had hij niets te verliezen en dan, naast den impuls, die hem tot aannemen van het aanbod dwong, had hij een voorgevoel, dat het lot iets beters met hem voor had, dan den laatsten tijd het geval ge weest was. Plotseling werd hij door. 't aanstrijken van een lucifer weer tot de werkelijkheid teruggeroepen; onwil lekeurig keek hij naar het stompje tus schen izijn vingers; zijn eigen sigaar was ook uitgegaan. Nog steeds huilde de wind om 't huis, begeleid door het zacht klepperen van de dakspanen opeens voelde hij de verlatenheid van het huis, de vreugde- De Gasthuisrekening. In ons raadsverslag schreven wij, dat „de heer Jonkers protesteerde tegen 't Systeem, dat het oude Gasthuisbestuur scheen toe te passen, door de begroo- tingsposten te overschrijden zonder daarvan een wijziging in te dienen". De heer Jonkers vestigt er onze aan dacht op, dat dit door hem zoo scherp niet bedoeld is. Hij protesteerde slechts in het algemeen tegen de methode om zonder goedkeuring begrootingsposten te overschrijden, en uitte zijn bezwaar, als raadslid zulk een rekening goed te keuren. RAAD VAN VEERE. De meubileering en stoffeering van het Stadhuis. VEERE, Dinsdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester D. Huinink. Alle leden waren aanwezig. Ingekomen was een schrijven, houdende de mededeeling, dat Prov. Staten, de verhoogde subsidie voor de restauratiewerkzaamheden aan het stad huis alhier goedkeurden. Hierna kwam het punt stoffeering en meubileering van het stadhuis ter spra ke. Te dien einde was de heer H. van Heeswijk, architect der restauratie, ter vergadering genoodigd om een en an der te dezer zake toe te lichten. De v o o r z. stelde voor om, alvorens hier over te rade te gaan, in besloten zitting te gaan, hetgeen geschiedde. Na heropening der vergadering deel de de v o o r z. mede, dat overwogen was, na hetgeen de heer Van Heeswijk had medegedeeld en toegelicht, een schrijven te richten tot de regeering om het bedrag, dat met de stoffeering en meubileering van het stadhuis zou ge moeid zijn, begroot op ongeveer 4600 met de rente daaraan te betalen uit de volle revenuen van het stadhuisbezoek; dat, onder dat beding, nu reeds een be slissing genomen zou worden om over te gaan tot meubileering en stoffeering van genoemd stadhuis; dat een bepaling zou worden vastgesteld, dat de inwoners van Veere zullen worden vrijgesteld van entreegelden voor het museum. Reeds lang was het initiatief geno men om een boekje over de restauratie werkzaamheden het licht te doen zien. De V o o r z. raamt de onkosten hier van op ongeveer f 300 voor het eerste driehonderdtal en ongeveer f 16 per hon derdtal daarboven. De heer Blind vond, dat het beter is, wijl de grondprijs hetzelfde is, meer exemplaren te laten drukken, daar zulk een uitgave beslist niet aan één jaar gebonden is en best verscheidene jaren ten verkoop aangeboden kan worden. Dan wordt, als men bijvoorbeeld enkele honderden exemplaren meer Iaat druk ken, de prijs per exemplaar aanmerke lijk minder en zal men ze beter kunnen verkoopen. Wethouder Cast el meende echter, dat men niet langer dan vijf jaar over den verkoop der boekjes moet doen. De heer Wouters zag liever, dat men hiermede wachtte, doch de heer C a s t el achtte het noodzakelijk, dat alles klaar is voor het einde der res tauratie. De heer BI i n d vroeg, of dit bedrag voor boekjes buiten de begrooting van de stoffeering en meubileering gaat, het geen beaamd werd. Spr. drong er nog maals op aan, dat men meer exempla ren zal laten drukken. De Voorz. na eenig beraad zegde, dat men dan beter doet de exemplaren te calculeeren op vijftig, cent per stuk loosheid van een bestaan als het zijne. Hij keek omhoog; aan den balk boven zijn hoofd hing het stuk ranzige spek, dat gedurende nu al drie maanden met wat aardappelen en meel zijn eenig voedsel uitgemaakt had. Natuurlijk 'was dat, vergeleken bij al het andere, een kleinigheid, maar kleinigheden geven dikwijls den doorslag; meer dan genoeg had hij van alles, waarvan dat stuk spek het symbool was! Met een grim- migen lach ging hij resoluut rechtop zit ten. „Kun je me je woord van eer geven, dat er niets anders achter zit, dat ik niets riskeer dan een paar dagen hech tenis?" vroeg hij. „Zeker. Niets'", antwoordde Court horne plechtig, terwijl hij wist dat het een leugen was. „Op mijn eerewoord. De („bereden" kan je alleen ondervragen. Ga je accoord?" „Jaj", antwoorde Witham kort, ter wijl hij het bundeltje banknoten, dat de ander nonchalant op tafel wierp, opnam, en in zijn zak stak. Zoo, terwijl de een wist, dat de ander zijn besluit bitter zou berouwen, werd de koop gesloten. Toen begon Courthorne op zijn gewo ne luchthartige manier te lachen, „Zie zoo, dat is voor elkaar zooals je ziet, vertrouw ik je. Zelfs zonder dat-jë me je woord geeft. Morgen trekken we on ze pakjes uit en dan ben jij voor een halve maand Lance Courthorne. Ik hoop dat je je rol netjes zult spelen niet aan iedereen zou ik mijn goeden naam zoo maar toevertrouwen." en daarnaar de oplaag te bepalen. Aldus werd besloten. Tevens ging de Raad accoord met cie voorstellen inzake stoffeering en meu bileering bovengenoemd. Ingekomen was een schrijven van Mid delburg behelzende de nieuwe regeling inzake hulpverleening 'bij brand. Dit stuk is bij B. en W. in studie geweest en de zen waren de meening toegedaan, dat er geen bezwaar tegen is de regeling aan te nemen, aangezien zij nagenoeg niet ver anderd is. Alc.us besloten. Betreffende de dezer dagen gehouden grasverplachting, waartoe deze week een niet off'cieele vergadering was belegd, wilden B. en W, voorstellen alle pachters in den geest zooals toen besloten was vergunning te geven. Een verzoek van den inmiddels overleden pachter van drie perceelen, J. Harpe, om ontslagen te worden, was aangevuld door een verzoek van zijn zoon, W. Harpe, om die per ceelen te mogen overnemen echter met een pachtsvermindering van 25 pet. Al dus met algemeene stemmen besloten. Voorts werd ook met alg. stemmen be sloten om aan F. Giffard in ruil voor het perceel grasland achter de o.l. school, een perceel bij de mestvaalt te gunnen, echter onder beding, dat dit, welke tot 1938 zou loopen, eventueel door de ge meente weer in ruil zou genomen worden als men ertoe mocht besluiten dit per ceel ten behoeve der werkverschaffing op te eischen, VEERE. Dezer dagen is men klaar gekomen met het bordes van het stad huis alhier. Dit heele hardsteenen bor des is grondig onder handen genomen, zelfs de. steenen trappen zijn van hun plaats genomen en opnieuw gesteld. Al les wijst er op, dat het einde der res tauratie nu nog maar een kwestie van weken is. In ons verslag van V.V.V, Veere van gisteren stond vermeld, dat de voor zitter erg sceptisch stond tegenover winkelweken enz. Dit werd echter op gemerkt door een der leden. De voor zitter is namelijk de geestelijke vader van het voorstel om winkelweken b.v. te organiseeren, SINT LAURENS. De sinds geruimen tijd gescheurde torenbei der Ned. Herv. Kerk is Woensdag uit den toren ver wijderd en door een nieuwe vervangen. De oude bel dateert van het jaar 1646. De nieuwe bel, welke geleverd is door Gebr. van Bergen te Midwolda is groo ter dan de oude en weegt 310 kg; ze geeft een fraaie, zware klank. Zij draagt als opschrift Soli Deo Gloria en de namen ds. J. IJ. van 't Hoff, Mar. Francke, Mar. Kwekkeboom, A. Bom- meljé, J. Koole, kerkvoogden, benevens den naam van de vervaardigers en het jaartal 1934. BRESKENS. Vrijdagmiddag komt de Raad der gemeente Breskens in open bare vergadering bijeen. Aan de orde komt o.m. een voorstel om afwijzend te beschikken op een verzoek van de afd. Terneuzen e.o. van den Ne.d. Bond van Koffiehuis- enz. houders, om verlaging der personeele belasting voor koffiehui zen. B. en W. bieden aan de rekening 1933. Deze sluit met een batig slot van f 5518 op den gewonen dienst en een nadeelig slot van f 8245 op den kapitaaldienst. B. en W. doen verder een voorstel om tot conversie over te gaan. Tenslotte willen zij afwijzend beschik ken op een verzoek van eigenaars van perceelen aan het Zuidelijk gedeelte van de Dorpsstraat, om in verband met de Witham lachte grimmigj „Op dat punt kun je gerust zijn"., zeide hij een zin die hem later dikwijls in de gedachten kwam. „In mijn vlegeljaren heb ik heel wat illusies gehau, 'i is niet mijn schuld geweest, dat ik nooit een rol heb kun nen spelen." HOOFDSTUK III. Gevolgen van een twist. Het was buiten ongewoon donker en onherbergzaam door de plotselinge felle vorst toen twee jonge mannen in een van de stallen van de vooruitgeschoven post, die een aanzienlijk eind verder dan de nederzettinng de prairie inlag, ston den te praten. De eene, die tegen een ruif leunde, had een pas-aangestoken pijp in zijn mond; het keurig onderhou den, glimmende tuig tegen den wand achter hem liet zien, wat tot voor eenigé oogenblikken zijn bezigheid geweest was. De andere stond kaarsrecht met een gezicht aschgrauw, ondanks de bedriege- lijke bronstint, en samengeknepen lippen tegenover hem. De lantaren boven hun hoofd flikkerde telkens in den ijzigen tocht welke door de deurreten binnen drong en uit de schaduw builen den vrij helderen lichtcirkel kwam telkens het ongedurige stampen van paarden en de doordringende geur van prairiehoöi, dub bel welriekend door de meegedroogde wilde pepermunt. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5