ELECTR* BEZEM MARKTBERICHTEN. MEE E133 - MIDDELBURG P. J. HEYLIGER ADVERTENTIEN. Hypothecair kapitaal FRANKRIJK. OOSTENRIJK. VER. STATEN. CHINA. VERHUISD BEKENDMAKING. LAAT U NIET LANGER KWELLEN. stofzuiger joCoet a£ékt zoHAtet •vtiasvj' ADVERTEERT IN DIT BLAD volk en het zich bezinnen op zijn beste eigenschappen te bevorderen. Daarbij was ik mij bewust, dat de grondwet van den staat en de regeeringsvorm, welke de natie zich in het uur van den groot sten nood en innerlijke zwakheid gege ven heeft, niet in overeenstemming was.' met de ware behoeften en eigenschap pen van ons volk. Het uur moest rijpen, waarin dit inzicht gemeengoed werd. Vandaar dat het mij mijn plicht scheen, het land door het dal van uiterlijke on derdrukking en vernedering, innerlijken nood en zelfverminking te voeren, zon der zijn bestaan in gevaar te brengen, totdat dit uur aanbrak. Symbool en krachtige hand voor de zen opbouw moest de hoedster van 3en staat, de rijksweer zijn. In haar moesten de oud-Pruisische deugden als het vas te fundament van den staat rusten. De Duitsche rijksweer heeft na de in eenstorting op voorbeeldige wijze voor de voortzetting van hooge traditie van het oude leger zorg gedragen. Steeds en ten allen tijde moet de weermacht het instrument van de op perste leiding van den staat blijven, en onaangetast door alle ontwikkelings fasen van de binnenlandsche politiek moet zij voldpen aan haar hooge taak van de verdediging des lands. Als ik tot mijn kameraden daar bo ven, met wie ik op zoovele slagvelden voor de grootheid en de eer van de na tie gevochten heb, zal zijn teruggekeerd, dan roep ik de jonge generatie toe: Weest uw voorvaderen waardig en vergeet nooit, dat wanneer gij den vre de en de welvaart van uw vaderland beveiligen wilt, gij bereid moet zijn, voor dezen vrede en de eer van het land ook het laatste veil te hebben. Vergeet niet, dat ook uw doen een maal traditie wordt. Allen mannen, die den opbouw en de ontwikkeling van de Rijksweer tot stand hebben gebracht, geldt de dank van den maarschalk van den wereldoorlog en haar lateren opper bevelhebber. Wat de buitenlandsche politiek betreft, moet het Duitsche volk een lijdensweg afleggen,. Een vreeselijk verdrag drukte het en dreigde in steeds hoogere mate, onze natie tot ineenstorten te brengen. Lang begreep de ons omringende we reld niet, dat Duitschland niet slechts om zijnentwil, maar als de vaandeldrager van de avondlandsche cultuur ook ter- wille van Europa leven moet. Slechts stap voor stap, zonder een overmachtigen tegenstand te verwekken, konden daarom de boeien, die ons om gaven, losser gemaakt worden. Als vele van mijn oude kameraden de noodzake lijkheid van dezen weg toenmaals niet begrepen hebben, dan zal de geschiedenis toch rechtvaardiger oordeelen, hoe bit ter, maar ook hoe noodzakelijk in het be lang van de instandhouding van het Duit sche volk menige door mij onderteeken- de staatsacte geweest is. In overeenstemming met het toenemen de innerlijke, herstel van gezondheid en versterking van het Duitsche volk kon op den grondslag van eigen nationale eer en waardigheid een zich ontwikkelende, en als God wil zegenrijke medewer king in de vraagstukken, die heel Euro pa in beweging brengen, nagestreefd en bereikt worden. Ik dank de Voorzienigheid, dat zij mij aan mijn levensavond het uur van weder- versterking, heeft laten beleven. Ik dank al degenen, die in belangelooze vader landsliefde aan het- werk van de weder- opkomst van Duitschland meegewerkt hebben. Mijn kanselier Adolf Hitler en zijn be- weging hebben naar de, groote doelein den, het Duitsche volk boven alle stands- en klasseonderscheidingen tot innerlijke eenheid te brengen een beslissenden stap van historische draagwijdte gedaan. Ik weet, dat nog veel te doen over blijft en ik wensch van harte dat achter de daad van nationale, verheffing en aaneenslui ting des volks de daad van verzoening moge staan, die het heele Duitsche volk omvat. Ik scheid van mijn Duitsche volk, in de vaste hoop, dat datgene, waarnaar ik in het jaar 1919 verlangde en wat langzaam rijpend tot den 30sten Januari 1933 leid de, tot volle vervulling en voleindiging van de historische zending van ons "volk moge rijpen. In dit vaste geloof in de toekomst van sluiten" and n 'k gerust de oogen .it* v,„ Chicago die Uïït.d I lijn vertoeft, heeft gisteren pJ, li L ingediend bij den consul-generaal S Ver. Stalen naar aanleiding van het feit dat een S.A,man hem had gemolesteerd Terwijl een S.A.-stormtroep hem mi straat passeerde, was een man uit het gelid gestapt en had hem een klap in het gezicht gegeven, omdat hij de meege voerde vlag niet had gegroet. De consul- generaal heeft zich naar aanleiding hier van in verbinding gesteld met de Berlijn- sche politieautoriteiten. He amnestie. Ongeveer een derde van de personen, die zich in het concen- ra ïekamp van Thüringen bevinden, zijn op grond van de jongste amnestie in vrij heid gesteld. he?\!rStand,V,aD Goeriné- - Omtrent o-ongeluk, dat de Pruisische ministerpresident Goering Dinsdagavond nabij Eibling heeft gehad, wordt nog ge meld, dat gebleken is, dat de verwon dingen die hij daarbij heeft opgeloopen, niet van ernstigen aard zijn. Hij heeft al leen een kneuzing aan de rechter rugzij de bekomen.; inwendige kneuzingen zijn niet geconstateerd. Vermoedelijk zal •Goering na 8 a 10 dagen weer geheel hersteld zijn. Het kan verkeeren. Een Fransch journalist heeft in een huurkamer in een volksbuurt van Parijs, den vroegeren beroemden mode-ontwerper Paul Poiret ontdekt, die eens fabelachtig rijk was, en thans blijkt te leven van eenige werk- loozenondersteuning en particuliere hulp, die hij van vroegere bekenden krijgt. Poiret bleek echter niet ontmoe digd en koestert nog steeds de hoop er binnen afzienbaren tijd weer op de een of andere wijze bovenop te komen. DE PLANNEN DER NAZI'S. Wordt de ondergrondsche terreur voortgezet De Weensche correspondent van de N.R.C, schrijft aan zijn blad: Van de best ingelichte zijde heb ik zeer belangwekkende gegevens ontvan gen over den stand van het onderzoek inzake den opstand van 25 Juli. Deze inlichtingen acht ik van te meer belang nu prins Starhemberg in particuliere gesprekken met journalisten gezegd heeft, dat er kans bestaat, dat men de poging dit jaar nog zal herhalen. Volgens deze inlichtingen was dr. Rintelen de ex-gezant te Rome, niet de organisator van het geval, hoewel hij het sterk begunstigde. Rintelen zou, wa re het nationaal-socialisme in Oosten rijk aan de macht gekomen, spoedig zelf terzijde zijn geschoven. Na het welsla gen van den staatsgreep zou hij als deus ex machina verschijnen en uit de han den van den bondspresident, die door de gevangeneming van de regeering en den dood van Dollfuss onder pressie zou hebben gestaan, in zeker opzicht op wettige wijze met de regeering zijn be last. Naderhand zouden dan verkiezin gen zijn uitgeschreven, waarbij er ech ter slechts een lijst zou zijn geweest, en v/el een „nationale". Want het omwen telingsplan had ook aan het buitenland gedacht en vermeed zorgvuldig van een nationaal-socialistischen greep naar de macht te spreken. Alles geschiedde uit sluitend in naam van het „nationale volk". Daarom had men ook vele vroe gere Duitsche-nationalistische politici als candidaten uitverkoren, die het nati onaal-socialisme van de hand wezen. Daarom dulde men ook de nauwe be trekkingen van Rintelen met een reeks Joden, vooral uit de wereld van de fi nanciën en de journalistiek. Dit wat het verleden betreft. Niet minder interessant is echter, afgezien van de reeds gemelde voorspelling van prins Starhemberg, voor de toekomst nog, dat weliswaar de aanslagen van de Nazi's in Oostenrijk voor het oogenblik tot staan zijn gekomen, doch dat de hei melijke voorbereidingen voor nieuwe aanslagen voortduren en dat volgens toonaangevende kringen hier te lande alle daden in het Duitsche Rijk, die schijnen te wijzen op het staken van de anti-Oostenrijksche campagne slechts pogingen tot afleiding zijn om de ver hoogde actie van de Oostenrijksche Na zi's te verbergen. Men heeft bijvoor beeld te Weenen vastgesteld, dat de z.g. Trafiken (de winkels voor rookartike len, dagbladen en postzegels) en de ben zine-depots in verschilende wijken ge heime centrales van de Nazi's zijn, waar de koeriers en agenten samenkomen. Sommige dezer winkels en depots wer den zelfs gebruikt voor het innen van de contributie. Men zal nu de vergun ningen voor de trafikanten en de benzi nedepothouders nauwkeurig nagaan en voorzorgsmaatregelen treffen tegen her haling. Even kenmerkend is wat zich heeft afgespeeld in de z.g. Oostenrijksche Burchtenvereeniging. Deze vereeniging is enkele jaren geleden door eenige oud officieren, aristocraten, bankiers en grondeigenaars opgericht met het doel de historische Oostenrijksche burchten voor het vreemdelingenverkeer te ont sluiten en tevens de noodige gelden op te brengen om deze burchten, die voor het meerendeel dateeren uit de vroege middeleeuwen en vaak leelijk in verval zijn, te restaureeren en te behouden. Daar men dus bij de oprichting met een groot vaderlandsch belang te doen had traden vele hooggeplaatste lieden toe tot het eerecomité. De vereeniging kreeg de beschikking over een lokaliteit in den Hofburg en gaf met subsidie van den staat een eigen tijdschrift uit. Nu is zoo juist de secretaris-generaal van de vereeniging, de Tiroolsche graaf Aichel- burg in hechtenis genomen, die in 1932 lid van de vereeniging was geworden en daarin intieme nationaal-socialistische relaties had gevormd. De in beslag ge nomen correspondentie der vereeniging de andere bestuursleden zijn klaar blijkelijk door Aichelburg misleid toonde een drukke nationaal-socialisti sche bedrijvigheid met rechtstreeksche draden naar München en Berlijn. DE STERKTE VAN HET LEGER. Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fran- sche en Britsche regeering zijn overeen gekomen, dat het Oostenrijksche leger voorloopig weer voor een jaar zijn sterk te van 30.000 man mag behouden. Bin nenkort zullen desbetreffende nota's naar Weenen worden verzonden. Naar verluidt, zou ook Italië eenzelf den stap doen. SCHUSCHNIGG BEZOEKT MUSSOLINI- Dr. Kurt von Schuschnigg, de Oosten rijksche bondskanselier, zal 21 Augustus een bezoek aan Mussolini brengen. Deze reis van Schuschnigg naar Italië is door prins Starhemberg voorbereid. Schuschnigg zal komen tijdens de groo te manoeuvres in Italië, welke van 17 tot 24 Augustus plaats vinden en waaraan alle ministers en ook de Duce zullen deelnemen. De ontmoeting zal, naar verluidt voor de Italiaansche regeering van aanzien lijke informatieve waarde zijn. Men be vestigt, dat de Oostenrijksche regeering een dossier opstelt, dat betrekking heeft op de verantwoordelijkheid van Duitsch land voor de recente gebeurtenissen te Weenen. DE DROOGTE EN DE GRAANPRIJZEN. In een overzicht van de gevolgen van de droogte in de Ver. Staten, wordt door het ministerie van landbouw ver klaard, dat de aangerichte schade veel grooter was, dan ooit in het verleden het geval is geweest. Het ministerie ver wacht, dat de graanprijzen tot vroeg in het volgend jaar of tot het begin van den zomer 1935, zeer hoog zullen blijven. EEN ONAANGENAME VERRASSING. De Amerik^ansche regeering had de inschrijving opengesteld voor den bouw van 24 nieuwe oorlogsschepen. De bouw kosten waren geraamd op ongeveer 50 millioen dollar. Bij de aanbesteding is echter gebleken, dat de laagste inschrij ving 72 millioen dollar bedraagt. Deze overschrijding van de raming zou voor namelijk zijn veroorzaakt door de stij ging der grondstoffenprijzen en loonen. Spons bij operatie vergeten De zer dagen werd een gedetineerde van de Sing Sing gevangenis geopereerd ter verwijdering van een gezwel in den buik, dat hem reeds geruimen tijd had gehinderd. Tot hun verrassing vonden de chirurgen bij de operatie niet het verwachte gezwel, maar een spons, die zes jaar geleden, toen de man eveneens een buik-operatie onderging, moet zijn vergeten. Whiskeyeen olifantenmiddel. Een populaire olifant, „Chang", uit de dierentuin van Brooklyn werd dezer da gen ziek, ging liggen en wilde niet meer opstaan. Met een boven in de kooi aangebrachte kraan trok men den kolos overeind, doch „Chang" stond te wankelen op zijn pooten. Een der oppassers, die reeds vaker 'n meening had gehad omtrent de behan deling van zieke dieren, welke afweek van die van den dierenarts, goot den olifant een pint whiskey in den bek. Dit middel scheen te helpen, want eenige uren later moest de dierenarts volledige beterschap censtateeren. De communisten trekken af. Vol gens berichten uit Foekien zou de hoofd macht der communisten, die de stad Foetsjau sinds eenigen tijd bedreigen, in de richting van Lienkong zijn afge trokken, terwijl de ten N. van Foetsjau staande communistische troepen, lang zaam terug moeten wijken. Hoewel er veel opwindende geruchten zijn ver spreid is te Foetsjau, althans wat het aanzien der stad betreft, alles rustig. Tekort aan rijst. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de vooruitzichten voor den rijstoogst in China tengevolge van de droogte zeer slecht zijn. In Kiangsi is volgens officieele schatting minder dan 2/5 van den normalen totaaloogst te verwachten, wat een verlies beteekent van 180 millioen Mexicaansche dollars. De speculanten misbruiken den nood toestand en drijven de prijzen omhoog. Er zullen groote aankoopen van rijst in het bu.itenland noodig zijn, om het te kort te kunnen dekken. Middelburg, 16 Aug. Aangevoerd door Walchersche boerinnen (officieele prijsnoteering) Boter 0.86 Kipeieren 3,50. Eendeieren 4. Kalkoeneieren 5. Aangevoerd door handelaren: Boter 0.82; Kipeieren 3,50, Eendeieren f 3.50; Particuliere prijs: Boter 0.94, Kipeieren 4.50. Eendeieren 5. M i d d e I b u r g, 16 Aug, Op de graan markt was de aanvoer gering en is geen noteering opgemaakt. Middelburg, 16 Aug. Op de eier- veiling waren heden aangevoerd 20.000 stuks. Gew. witte kipeieren: 3840 kg f 1.72 54—56 kg f 2.80; 56—58 kg f 3.10; 58— 60 kg f 3.54—3.74; 60—62 kg f 3.74- 3.84; 66—68 kg f 3.90. Bruine: 58—60 kg f 3.47—3.61; 60—62 kg f 3.55—3.61; 62—64 kg f 3.70; 68—70 kg f 4.00. Eendeieren f 4.01. Kalkoeneieren f 4.00. K a p e, 11 e, 15 Aug. Veilingsvereeni- ging Kapelle-Biezelinge en Omgeving. Groote Veiling Dubb. prins. z. dr. 8.60 10; Zure Kroetappelen 1.10, per 100 kg. Kleine Veiling: Washington 1022; Belle de Lpuvain 823: Witte wijnprui men 1016; Dubb. boerenwitte 1123; Reine Victoria 619; Czaarpruimen 6 14; AbriRoospruimen 412; Pershore purple 58; Burbank pruimen 4416; Princepruimen 25; Tollenaarspruimen 26; Okkelanen 24; Tonneboers 78; Kouwelijnen 24; Dubb. Eierpruimen 16; Merbelanen 24: Frambozen 2539; Moerbeien 5355; Roode bessen 35; Blackberries 2431; Manks Codlin 2 8; Keswick 26; Jacques Lebel 25; Early Victoria 27; Perzikappel 312; Duch. d'Oldenb. 2-6; The Queen 26; Zigeunerinnen 716; Transp, de Cron- sel 28; Madeleinen 613; Winschoter Glorie 7; Signe Tellish 46; Oranjeap pelen 6; Cox Pomona 24; Astrakan 3 5; Zoete Appels 36; Beurré de Merode 2-5; Beurré d'Arenberg 13; Beurré Giffard 49; Clapp's Favorite 316; Précose de Trévoux 312; Dr. Jules Guyot 410; Petite Marguérite 35; N, Holl. Suikerperen 14; Goudballen 12; Scharlakenperen 13; Chaumontel 25; Seigneur d'Esperen 813; Triumph de Vienne 613; Jutten 516; Bruine Heerenperen 25; Tomaten 411; Dubb. prins. z. dr. 612; Groene boonen 4; Snij- boonen 513; Perfectboonen z. dr. 9 12; Rentegevers z. dr. 811; Rheinische Speckboonen 610; Aardappelen 34, alles per kg.; Bloemkool 25; Witte kool 2; Savoyekool 25; Roode kool 2— 4; Meloenen 1723; Komkommers 12, alles per stuk; Kropsla 1.501.80, per krop; Wortelen 1.502,10, per bos; Per ziken 1.107.40; Augurken 6'12, per 100 stuks; Kaspruimen 1.202.70, per stuk. Den Haag, 15 Aug. Grossiersveiling Pruimen: Dubb. Witte I 1120 ct., II 5 8 ct„ Enkele Witte I 1014 ct„ II 4 8 ct., Reine Victoria 8—14 ct., II 47 ct„ Washingtons I 1417 ct„ II 712 ct„ Belle de Louvain I 1520 ct., II 510 ct., Eld. Blauwe 710 ct., Perzikpruimen 1017 ct., Reine Claude 1832 ct., Pond Seedling 1117 ct., Abrikoospruimen I 911 ct., II 35 ct., Wijnpruimen 1217 ct., Boerenwit 1117 ct., II 79 ct., Mi rabellen 3 ct., Eierpruimen 1416 ct., Krozen 42 ct., Donkere krozen 34 ct., Bleeke Krozen 45 ct., Blauwe Kro zen 4 ct., Oranje Krozen 4 ct. Peren: Clapps Favorite I 1217 ct., II 510 ct., Bon Chrétien 47 ct., Suiker peren 15 ct., Précose de Trévous Pri ma 37 ct., (Leiboom); I 915 ct., II 4 7 ct., Portesooyen 25 ct„ Jutten I 7 14 ct., II 26 ct., Koningsjutten 14 ct., Doctor Julius 811 ct., Liga 34 ct'., Beurré de Merode 38 ct., Sijsjes 57 ct., Triumph de Vienne 10 ct., Spekpeer 1 3 ct., Koningspeer 13 ct., Charles Moskey 46 ct., William Duchesse 57 ct. Appelen: Yellow Transparant I 14 ct., II 68 ct., Kerswich 47 ct., Transpa rant de Croncel 36 ct., Early Victoria I 912 ct., II 27 ct., Gamersche Zuren 57 ct., Ossekoppen 5 ct., Bloemé-appe- len 11 ct„ Blendheim 5 ct., Rembours 4 6 ct.,Jac. Lebel 45 ct., Mank's Cod lin I 9 ct., II 35 ct., Zijde Hemdjes 8 c„ Perzikappel 25 ct., Hondermark 46 ct., Peterselieappel 26 ct„ Groot Her tog van Baden 9 ct., Tulpappel 712 ct., Zigeunerinnen 19 ct. Alle prijzen zijn per kg. van St. Janstraat 97 naar: BEHANGERSTOFFEERDER Heden overleed zacht en kalm na een smartelijk geduldig lijden, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder in den ouderdom van 80 jaar Mej. Wed. LEENTJE L. A. BOSSCHAART, geboren Hubrechtse. Uit aller naam, F. C. BOSSCHAART. Middelburg, 16 Aug. 1934. Spanjaardstraat E 73. Heden overleed plotseling onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Groot moeder 5 CORNELIA TOLHOEK, in den ouderdom van 72 jaar. Uit aller naam, JAC. LOKERSE Jzn. 's-Gravenpolder, 16 Aug. '34. De ondergeteekende betuigt met deze zijn hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling zoo van hier als van elders op 9 dezer ontvangen. L. WATTEL. N. en St. Joosland, 15Augs.'34. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend: dat bij hun besluit van heden aan de N.V. AMERICAN PETRO LEUM COMPANY TE 's-GRA- VENHAGE en hare rechtverkrij gende voorwaardelijk vergunning is verleend tot het oprichten van een ondergrondsche benzine-be- waarplaats met aftapinrichting in perceel, kadastraal bekend, ge meente Middelburg in sectie C. no. 2229, plaatselijk gemerkt wijk I. no. 289, gelegen aan de Graven straat alhier. Middelburg, 14 Augustus 1934. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ONDERDIJK, Lo. Voorz. M. VAN DER VEUR, Secretaris. beschikbaar voor panden met ruime overwaarde (geen hofsteedjes) ad. 4^/2 °/o, geen kosten vooruit. Brieven letter M 1893, bureau dezer Courant. Hoe vaak zl)t ge al reeds ge vallen over de slang van uw utolzulger? Hoe vaak hebt ge al tafels es crapaudS moeten verslouwenf Laat O niet langer kwellen. Probeer eend 'n Electro-Bezem. De Electro-Bezem ls een lich te, sterke stofzuiger, zonder «langen, buizen of hulpstukken. Hi) weegt SM pond en hl) zuigt als de zwaarste machine. Oe wandelt er het heele huls mee door, geen hoekje ls onbereik baar. geen stofje blijft liggen. Het werk gaat sneller, beter, lichter met de Electro-Bezem. Vraag hem eens 'n paar dagen, op proef. O krijgt twee jaar garantie en de prijs valt mee. S 67.50 compleet. De Electro Bezem ook in huur met 5 waarborgsom voor slechts 70 cent per week. In 2 jaar eigendom. Elke gebruiker van de Electro Be zem die een goed adres opgeeft waar met succes een apparaat op proef gegeven wordt ontvangt 2.50. -Tm Voor Middelburg en omstreken: A. VAN ROON, Langeviele 219 Middelburg. Kachelmag., Speciaal adres: Stofzuigers, Wasohmachines. Notaris J. L. VAN DER HARST te Middelburg, is voornemens om op Zaterdag 25 Augustus 1934, om 2 uur, in het café „Spoorzicht" te Arnemuiden, publiek te ver- koopen 1. EEN HUIS EN ERF, aan den Molenweg C 52 te Arnemuiden, groot 1 Are 15 c.A, 2. 7 A. 21 c.A. BOUWLAND, lig gende aan den Keetdijk te Ar nemuiden. Bezichtiging daags voor den ver koopdag van 1012 en van 24 uur en op den verkoopdag van 1012 uur. - Verdere inlichtingen verkrijg baar ten kantore van den Notaris, Lange Noordstraat L 112. De notaris M. OELE Jz. te 's Gravenpolder, is voornemens in het openbaar te verkoopen op Woensdag 22 Augustus 1934 des nam. half twee (Wett. Tijd) in de herberg van Mej. de Wed. Kloet te Waarde, ten verzoeke van den Heer A. LEYS Het HUIS EN ERF aan de Kaai- straat te Waarde, wijk A nummer 83 groot 3 Aren 88 c.a. Nadere inlichtingen worden ver strekt ten kantore van den notaris.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3