BEURS- EH WISSELKOERSEH. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. AFLOOP VERK00PINGEN. VERKEERSWEZEN 8 P. T. T. BURGERLIJKE STAND. BUITENLAND. BEURSTHERMOMETER van Donderdag. AMSTERDAM, 16 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Denemarken Oblig. 1926-5 91%91% Duitschl, 100-7 25%—25% Zwitserl, oblig. '24-5 99%99% Zwitserl. Staatssp. *27-4% 100%—100% VREEMDELINGENBEZOEK. DROEVIG ONGELUK. Vader en dochter verdronken. DE CREMATIE VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DR. BERLAGE. EEN DRAMA IN DEN BERGEN, DE „JA"-STEMMING IN DUITSCHLAND. DE TOESTAND IN SPANJE. DE ONTVOERING IN CANADA. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Goes, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York Koudekerke. INTERNATIONAAL. DE OORLOG TUSSCHEN BOLIVIA EN PARAGUAY. SOVJET-RUSLAND EN DE VOLKENBOND. DUITSCHLAND. Hindenburg's politieke testament. „Het laatste hoofdstuk van mijn leven is meteen het zwaarste voor mij geweest." Suiker *'ïS Ned. 31 1000-4 102%—102%. Ned. 33 1000-4 102%—102%. Ned, 34 1000-4 102%—102%. Certificaten-3 89%89%. O. Indie 32 1000-5 100%—100%. O. Indie 26 1000 4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100% Engeland 1960-90 4 71% Amsterdam 1933-5 102% 's Gravenhage 1929-4% 100%100%'. Rotterdam 1926-1930-4% 100—, Berlijn 1925-6% 19 Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws, Hyp, B-4% 101101. Cities Service Cy. P. 1958 5 22% A Amsterd. Bank 105 C Rott. Bankver. 79%—79% A Twentsche Bank 7777 A Pref. Gruyter Zn. A. 129130 A Pref. Jurgens A 92%92% A Ned. Gist- en Spiritusf. 396392% A De Schelde N.B. 17—17 A Ver. Papf. v. Gelder 49%49% C Am. Car Foundry 9%10 C Am. Smelt Ref. 22%22 C Farbenind, I.G. 49 C Stand. Brands 11%—11% C U. States St. C. 20% C North Am. Cy. 8%—8% A Born. Sum. H.M. 125%—124% A Linde Teves en Stokv. 57%59 A Ned. Wol Mij. 74% A Singkep Tin M. 8586. A J. C. Japan Ln, 26%25%. A Rotterd. Lloyd 33%33%, .A S .M. Nederland 35%—35. A Amst. Thee C.M. 54% ze tentoonstelling tot 28 Augs. is gehuis vest, ontvangen. Dit keer ontvangt U voor 1. een entreebewijs dat tevens als lot U kans geeft op een schilderij van groote waar de. U kunt dan zelf naar eigen smaak, uitzoeken. Zeeuwen, komt allen, ook voor de noodlijdende schilders en beeldhouwers geldt het „Luctor et Emergo" zoowel in idieelen als in materieelen zin. Te Utrecht slaagde voor de acte Engelsch 1. o. de heeren D. Marinissen te St. Laurens en P. Minet te Middel burg. De heer J. Kooman, benoemd hoofd der Chr. school te Wilge-Langerak, vroeger wonende te N i s s e, is te Wa- geningen geslaagd, voor de akte land bouw l.o. HET VIEL NIET MEDE. In het Binnengasthuis te Amsterdam is opge nomen een der lichtgewonden die na 't ongeval met den Dieseltrein in een zie kenhuis behandeld was en toen naar huis was vervoerd. Het betreft hier mej. RijffKoenders, die een kwetsuur aan den enkel had. Nu is gebleken, dat de enkel gebro ken is. De echtgenoot van mej. Rijff, als mede haar dochter worden beiden nog ten gevolge van het treinongeval in het ziekenhuis verpleegd. NA DE ONLUSTEN. De inspec teur der Gemeentelijke Electricïteijts- werken, de heer Stolp, die tijdens de onlusten in de Jordaan te Amsterdam, levensgevaarlijk gekwetst werd door 'n kogel, is gisteren genezen uit het zie kenhuis ontslagen. LIEN DEYERS GETROUWD. De bekende Nederlandsche filmster Lien Deyers, is gisteren te Amsterdam in het huwelijk getreden met den regisseur en productieleider, Alfred Zeisier. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRON KEN. Gistermiddag is te K ij k d u i n bij het baden iri zee een 17-jarig jong- mensch uit Pijnacker verdronken. Later is het lijk aangespoeld. MOOIE JONGENS. Naar het „Nbl. v. h. N." meldt, is de marechaussée Jn Oostelijk-Groningen een oplichtersbende in de gemeente Finsterwolde op het spoor gekomen. De bende moet zich ook hebben schuldig gemaakt aan smokke larij van wapens. Totaal zijn nu reeds 8 personen aan gehouden. Een belangrijk aandeel in de oplich ting heeft gehad H'. S. te Ekamp die re laties met een geldschieter W. tot stand bracht. Deze W. woont te Oostwola, gem. Midwolda. Hij heeft aanvankelijk aan S. geld verstrekt voor een handel in boter, doch later deelden S. en ande ren hem mede, dat het geld bestemd was voor aankoop van wapens. Met allerlei listige kunstgrepen is W. afge zet. Zoo brachten eenige leden der ben de hem op zekeren dag twee kisten thuis, waarin 500 revolvers zouden zijn verpakt, die tegen een groote winst weer overgedragen konden worden aan een door de leden opgegeven adres. W. diende op deze zending een voorschot te betalen van f 340. Toen de oplichters vertrokken waren en W. een der kisten opende, bleek deze niet anders te be vatten dan»., baksteenen. Slechts een tien-tal revolvers werden door W. ontvangen, welke door de poli tie in beslag zijn genomen. Het schijnt, dat de organisatie dei- smokkelarij sedert den tijd, dat Geert G. Sr. van Winschoten voor een andere dan een smokkelzaak in voorarrest zit, niet goed functioneerde. Men miste den leider, den zoogenaam- den „Smokkelkoning." Het feit, dat W. te Oostwold betrekkelijk gemakkelijk steeds weer geld gaf, maakte trouwens de smokkelarij overbodig, doch werd ten slotte voor de leden der bende nood lottig. Zij deden nu niets anders dan uitgaan en potverteeren. Zij reden in taxi's en lieten zich in met vrouwen van twijfel achtig allooi. Een oneenigheid met een dezer dames leidde er toe, dat deze de politie inlichtte. Tegen H. S. te Ekamp, die in geen 14 dagen thuis was geweest en wiens vrouw zich in de afgeloopen week tot het Burgerl. Armbestuur wendde om onder stand, is proces-verbaal opgemaakt, we gens het onverzorg.d achterlaten van zijn gezin, vrouw met 2 kinderen. Het was weer een drukke Donderdag vandaag. Van Breskens uit zijn 3400 pas sagiers en 136 auto's overgezet, tegen 2170 op denzelfden Donderdag van 1933. Te Vlissingen is binnengeko men het Nederlandsche stoomschip „Rutgerdina" met een lading hout voor Middelburg. Hedenmiddag was de heer G. Flipse, hoofd der school te Kamperland met zijn 13-jarige dochter gaan zwemmen aan het strand bij de Anna-Frisopolder. Plotseling geraakte het meisje in diep water en zonk om Jiulp roepende weg. De vader trachtte zijn kind te redden maar beide zijn jammerlijk verdronken. De lijken zijn nog niet aangespoeld. Een groote menigte was op Wester- veld aanwezig, toen hedenmiddag het stoffelijk overschot van den grooten bouwmeester, dr. H. P. Berlage, door 14 architecten naar het crematorium werd gedragen. Spoedig nadat de baar was neergezet en de familie had plaats ge nomen, vulde zich de aula geheel met belangstellenden. De architecten, die het stoffelijk overschot naar de laatste rust plaats hadden gedragen, stelden zich op rondom de baar, aan den voet waarvan een grooten krans was neergelegd, die opviel door zijn eenvoud. Hij bestond bijna geheel uit wilde bloemen en strui ken. Onder degenen, die den overledene naar zijn laatste rustplaats begeleidden merkten wij o.a. op: Walrave Boissevain, wethouder van Amsterdam, Huib Luns en prof. A. W. M. Oddé, hoogleeraren aan de Academie van Beeldende Kun- ten te Amsterdam de heer G. D. Grata- ma, directeur van het Frans Halsmu seum te Haarlem en vele andere voor aanstaande figuren uit kunstzinnige kringen. Als eénige woordvoerder sprak prof. R. N. Roland Holst. Terwijl de tonen van de koraal uit de Mattheus Passion van J. S. Bach: „Wenn ich einmal soil scheiden" weerklonken, werd de baar neergelaten. Na dit ontroerend oogenblik dankte de heer Proos, schoonzoon van den overledene de aanwezigen, in 't bijzon der de vertegenwoordigers van over heidsdiensten en vereenigingen, voor hun belangstelling. De organist besloot de plechtigheid met het slotkoor uit de Mattheus Pas sion. Bij een bestijging van den Matterhorn (Zwitserland) zijn vier Italiaansche toeristen omgekomen. Twee hunner stortten naar beneden en werden ge dood. De andere twee durfden niet ver der en brachten den nacht door op een gletscherplateau, waar zij doodvroren. De leiding van de rijkspropaganda in Duitschland maakte heden bekend: Vrij dag 17 Aug. spreekt de Rijksleider tot het Duitsche -volk. Zondag legt het Duit- sche volk door een eenstemmig ,,Ja" zijn belijdenis van trouw af aan den Rijks A Houth. Alberts 28%29. C Baltimore en Ohio 9%9%, A Southern Rlw. 8%9%. C Union Pac. Rr. 57%—57%. C Int. Nickel Cy. 15%15%. Duitschl. 30-1000 5% 29^—28%. A Koloniale Bnk. 46%45%. A N.I. Hbk. 1000 6060%. C Ned. H. M. 1000 39%—39%. A Alg. Kunstz. U. 34%33%-34. Al v. Berkels Pat. 25%25%. C Calvé-Delft 48%—48%. A C. Suiker Mpij. 2727%. A Ned. Ford A.M. 201%—202-01. A Philips Gem. B. af. 209—207%-08%. C Unilever 65%65%-.66%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Bethlehem St. 16%16%-%. C Kennec Copper 12%12%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 196%—196% A Kon. Petr. Mpij. 153%—152%-53 C Contin. Oil Cy, 10%10% C Shell Union O.C. 4%4%-4% leider. Deze dagen moeten feestdagen voor het land zijn. Daarom wordt de ge- heele bevolking opgewekt de vlag uit te steken. De vlaggen moeten de wereld toonen dat Duitschland en zijn Leider één zijn. De Spaansche minister van oorlog heeft nadere bijzonderheden medege deeld over de aangekondigde algemee- ne proefmobilisatie. Zij zal in October a.s, om beurten in de verschillende stre ken van Spanje worden gehouden. Al leen de eerste reserve, omvattende man nen van 20 tot 31 jaar, zal worden opgeroepen, teneinde na te gaan of de transportorganisaties en andere noodza kelijke mobilisatievoorbereidingen be hoorlijk functioneeren. Binnen den kortst mogelijken tijd zullen de reserve-man schappen naar huis terug keeren, (Een en ander brengt men in verband met den dreigenden politieken toestand in Spanje. Zooals onlangs gemeld, zou de regeering een socialistischen staatsgreep vreezen.) De familie van den rijken bierbrouwer Lambatt. in Canada, die zooals wij gis teren meldden door bandieten werd ont voerd, heeft nog steeds geen enkel be richt ontvangen van den ontvoerder. De politie heeft uitgebreide opsporings maatregelen ondernomen en heeft ook de Canadeesche bereden politie gemobi liseerd om den ontvoerder op te sporen. Woensdag 22 Augustus v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg door hoofdingenieur Rijkswater staat: 't vervangen gedeelte ka demuur in de Stadshaven te Vee- re door 'n ijzeren beschoeiing met bijbeh. werken. Raming 9300. Zie Staatscrt. 23 Juli '34. Het Dag. Bestuur van den Polder Walcheren heeft heden in het Polder huis te Middelburg aanbesteed: het uit voeren van werken tot verdediging van den onderzeeschen oever aan de Zuid watering. Raming 13.000. Inschrijvers: J. Roskam Czn., Slie- drecht f 12978; K. en J. J, Lucassen, Walsoorden f 12134; P. Dekker, Vee re f 11337; J. de Vries, Heemstede f 11290; J. W. Roeloffs, Papendrecht f 11188; J. Lindenberg Cz., Wemeldinge f 10840; en J. G. van Oord, Werkendam f 10.449. Notaris J. C. Paap te Vlissingen heeft Woensdag in het koffiehuis „Bel- levue" op den Grooten Abeele te Oost- en West Souburg, in het openbaar verkocht: het Huis, erf en tuin aan den Ouden Vlissingschen weg 34 te Oost- en West Souburg, groot 1,18 a. Kooper: A. de Rijke te Souburg voor f 1858. De heer L. Tigchelaar, monteur le klas bij de technischen dienst P. T. T. te Krabbend ij ke wordt met een nog nader vast te stellen datum overge plaatst in gelijke functie naar Naald wijk. Hiermede wordt de technischen dienst ter plaatse opgeheven en wordt deze ingedeeld bij het district Goes. Bevallen: L. Duvekot geb, Glerum d. Overleden: C. P. O. Verstrenge, 20 F- Getrouwd: G. J. van Doorn jm. 27 j. en J. P. Kopmels jd. 27 j. C Tide Water Ass. Oil. 5%5%. A K.N. Stoomb. Mij. 6 A Ned. Scheepv. U. 35%34%. A H.V. Amsterdam 169—168%-69. A Java Cult. Mij. 85%84%. A N.I. Suiker U. 76%—76%. A Deli Batavia 149%148%-47%. C Deli Mij. 1000 135%—136%-35. A Senembah 136%134%. C Chicago Milw, 22 A Amst. Rubb. C. 99%—98%-% A Deli-Bat. Rubb. 74%73%-74 A Hessa Rubber 48%48 A Serbadjadi S.R. 70%70%-71% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 15 Aug. 16 Aug. 7.41% 7.42% 57.70 57.67% 9.72% 9.72% 34.63% 34.64 48.15 48.16 33.15 33.20 1.46 1.46% Van 115 Augustus. Getrouwd: M. Pouwelse jm. 27 j. en A. de Wijze jd. 25 j. Overleden: J. Aarnoutse 71 j., wed., van D. Bommeljé; P. Bosschaart 85 wed. van A. Koppejan. 's-Gravenpolder, Van 541 Augustus. Getrouwd: J. Kole jm. 21 j. te 's-Heer Arendskerke en J. van de Velde jd. 24 j. Bevallen: C. Op "t Hof geb. Meijaard Officieel wordt medegedeeld, dat Paraguaansche troepen Woensdag het Boliviaansche fort Picuiba aan het Cha- cofront hebben bezet. Van de Bolivi aansche bezetting van 1000 man werd 'n groot aantal gedood, terwijl 150 Bolivi aansche soldaten gevangen werden geno men, en een groote hoevèelheid oorlogs materiaal in handen der Paraguaansche troepen viel. Het Volkenbondssecretariaat maak te gisteren, naar de N. R. C. meldt, het antwoord van de regeering van Noor wegen bekend met betrekking tot het verbond van den uitvoer van wapenen en munitie naar Bolivia en Paraguay. Zij verklaarde zich bereid den uitvoer te verbieden op voorwaarde dat ook Enge land, Italië, Frankrijk, België, Nederland, Polen, Tsjechoslowakije gelijke maatre gelen nemen. Aangezien al deze staten hetzij reeds maatregelen genomen hebben, of zich breid hebben verklaard mee te doen, heeft het Noorsche voorbehoud dus geen practische waarde meer. Noorwegen verklaart verder dat met het oog op enkele nog loopende con tracten eenige leveringen 'tot December a.s. toegestaan zullen moeten worden. Naar van welingelichte zijde verluidt zouden, ondanks de officieele ontken ningen te Genève, nog steeds geheime onderhandelingen in Volkenbondskrin gen worden gevoerd over de toetreding van Sovjet-Rusland tot den Volkenbond. Het is juist dat de Sovjet-Unie nog geen enkele officieele stap heeft gedaan, aan gezien zij geen afwijzing wil riskeeren en de zekerheid wil hebben, dat wan neer zij een officieel verzoek doet, haar toelating ook zeker is. Naar verluidt zou het vooral een kleine groep mogendheden zijn, die be- zwaren maakt tegen toelating van Sov jet-Rusland. Direct na het overlijden van Rijks president Von Hindenburg deden ge ruchten de ronde over een politiek tes tament, dat hij zou hebben achtergela ten. Men wachtte aanvankelijk echter vergeefs op publicatie daarvan. De zaak werd zelfs een beetje geheimzinnig; het verluidde, dat men het stuk, hoewel men wist, dat het moest bestaan, niet kon vinden. De zoon van den grijzen veld maarschalk, overste Von Hindenburg, zocht er op het landgoed Neudeck naar, anderen speurden in het presidentieele paleis te Berlijn. Daarna vernam men eenige dagen niets meer. Tot dat giste ren opeens weer geruchten opdoken. Het zou nu eindelijk gevonden zijn. Von Papen, die per vliegtuig naar Weenen was gegaan en onderweg een visite bij Hitler, die te Berchtesgaden met vacan- tie vertoeft, zou afsteken, moest het bij zich hebben. Het zou hem door overste Von Hindenburg overhandigd zijn. Bo vendien wist het persbureau Reuter nog mee te aeelen, dat er sensationeele din gen in stonden, die allesbehalve prettig voor de nazi's leken te zijn. Obl.Markt Markt Rubber (Wettig gedeponeerd Eenige uren na bet opduiken dezer geruchten kwam inderdaad een offici eele publicatie af, welke Hindenburg's politieke testament bevatte. Von Papen blijkt het inderdaad aan Hitier te heb ben gebracht en die gaf daarop onmid dellijk last tot openbaarmaking. In zoo verre zijn de geruchten dus juist geweest. Maar in tegenstelling met die geruchten bleek het stuk geen onprettige mede- deelingen voor de nazi's in te houden. Integendeel: Hindenburg heeft, volgens het gepubliceerde, zijn vertrouwen in de beweging van Hitier uitgesproken. Het politieke testament bestaat uit twee deelen. Het eerste deel werd ge schreven in 1919, na de ineenstorting van het Duitsche Keizerrijk. Von Hin denburg dacht toen, dat zijn loopbaan yoor goed was afgesloten, en stelde een stuk „aan het Duitsche volk" op, waarin hij, ondanks de jammerlijke toestanden zijn vertrouwen in de latente krachten van het Duitsche volk uitsprak. „Duitschland, zoo staat er, het cen trum van opneming en uitstraling van zoovele onuitputtelijke waarden van de menschelijke beschaving en cultuur, zal niet te gronde gaan zoolang als het 't ge loof behoudt aan zijn groote zending in de wereldgeschiedenis. Ik heb het zeke re vertrouwen, dat het de gedachten- psyehe en gedachtenkracht van de bes ten van ons vaderland lukken zal, nieu we denkbeelden met de kostbare schat ten van vroeger tijd samen te smelten en uit deze vereeniging blijvende waarden te slaan, tot heil van ons vaderland. Dat is de rotsvaste overtuiging, waar mede ik het bloedige strijdperk van den kamp der volkeren verliet. Ik heb de heldhaftige worsteling van mijn vaderland gezien en geloof nooit en tenimmer, dat het een doodelijke worsteling geweest is. Thans heeft een stortvloed van wilde politieke hartstochten en luidruchtige redeneeringen onze heele vroegere staatsopvatting onder zich begraven, met de schijnbare vernietiging van alle hei lige overleveringen. Maar deze vloed zal weer afloopen. Dan zal uit de eeuwig bewogen zee van volksleven weer de held opkomen aan welken zich eens de hoop van onze voorvaderen heeft vast geklampt en op welken bijna een halve eeuw geleden door onze kracht de toe komst van het vaderland vol vertrou wen gegrondvest is: het Duitsche kei-' zerschap! Als zoo eenmaal de nationale gedach te, het nationale bewustzijn weer ont staan is, dan zullen voor ons uit de groo te worsteling, waarop geen volk met meer gerechtvaardigden trots en zuiver der geweten zien kan, als het onze, zoo lang het trouw was, evenals uit den bit teren ernst van den huidigen dag ze delijk waarderijke vruchten rijpen. Het bloed van al degenen, die in het geloof aan de grootheid van Duitschland ge vallen zijn, is daarom niet tevergeefs gevloten." Het tweede deel van Hindenburg s po litieke testament is gedateerd op den elfden Mei van dit jaar. Wij ontleenen er het volgende aan: „In het voorjaar van 1925 sloeg het lot een nieuw hoofdstuk van mijn leven op. Nog eenmaal moest ik aan het lot van mijn volk medewerken. Slechts mijn vast vertrouwen op de onvergankelijke bronnen van Duitschland gaf mij den moed, de eerste en de tweede verkie zing tot rijkspresident aan te nemen. Dit rotsvaste geloof verleende mij ook de innerlijke kracht, mijn zware ambt zonder aflaten te blijven vervullen. Het laatste hoofdstuk van mijn leven is meteen het zwaarste voor mij ge weest. Velen hebben mij in deze ver warde tijden niet begrepen en zagen niet in, dat mijn eenige zorg deze was, het verscheurde en ontmoedigde Duit sche volk weder tot zelfbewuste een heid te brengen. Ik overdacht en vervulde mijn ambt in het bewustzijn, dat in de binnen- en buitenlandsche politiek een voorberei dende tijd van zelfverloochening nood zakelijk was. Van de Paaschboodschap van het jaar 1925 af, waarin ik de na tie tot godsvrucht en sociale rechtvaar digheid, tot innerlijke vrede en politie ke reinheid opriep, ben ik niet moede geworden, de innerlijke eenheid van het Unilever Tabak Amerika Aku Schepen

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2