BINNENLAND. SPORT. ZEELAND. WEER EN WIND. KUNST EN WETENSCHAP. NUMMER 192. TWEE BLADEN. DONDERDAG 16 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ;frcnrwci<sl£ MIDDELdURGSCHE COURANT Dagblad -Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide vee] lager; tar. op aanvr. S2& GOESCHE COURANT Uitgeefster Naaralooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 13S Postrekening no. 43255 Kantoor te GGES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen I—11 regel* 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. nsat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent HET CLEARING-BESLUIT. Een „onvriendelijke daad". Volgens de Deutsche Allgemeine Zei- tung was zoowel het Duitschei als het Nederlandsche publiek zeer verrast over het Nederlandsche besluit, om de clea- ring-wet in werking te stellen ten aan zien van het betalingsverkeer met Duitschland. Men heeft ons van Neder landsche zijde verzekerd, aldus het blad, dat men hier met geen onvriendelijke daad tegenover Duitschland te doen heeft. Hierop dient te worden geantwoord dat men het van Duitsche zijde nfet als vrien- lijk kan beschouwen, indien de sedert eenigen tijd gevoerde onderhandelingen inzake een nieuwe betalingsovereen komst met Nederland, welke verleden Zaterdag werden argebroken, aldus wor den „beschaamd". De Duitsche regeering is wel vooraf geïnformeerd over de plannen van Neder land. Zij heeft terstond aan de Nederland sche regeering medegedeeld, dat zij het clearing-besluit als een onvriendelijke daad beschouwt, DURE CONSUMPTIE AARDAPPELEN. Het bestuur van de Amsterdamsche Federatie van Vereenigingen van Klein handelaren in aardappelen, groenten en fruit heeft zich met een adres gewend tot den minister van oeconomiscbe za ken, waarin het te kennen geeft, dat door de maatregelen, beginnend 1 Aug. door de Nederlandsche Akkerbouw Cen trale, betreffende de handel in aardap pelen is bereikt: dat een zeer groot gedeelte van den oogst, die èn door droogte èn door teelt beperking kleiner is dan de oogst van 1933, uit de handel is genomen, waar door de prijzen zich op een zoodanig ni veau bevinden, dat zij liggen boven de koopkracht van 60 pet. van het Amster damsche publiek; dat de consumptie, die door de regeling toch reeds is ver minderd, nog meer naar beneden gaat; dat anderzijds de kleinhandel, mede door de verminderde koopkracht van 't publiek, niet die prijs kan maken, die hem een eenigszins redelijk bestaan ver zekert; dat ook door de genomen maat regelen de producent niet is gebaat, daar een te groot gedeelte van de oogst buiten de consumptie valt. Het bestuur verzoekt den minister dan ook de aardappelen, die vallen bo ven de maat van 28 m.m. voor de con sumptie beschikbaar te stellen en even tueel te nemen maatregelen zoodanig te doen zijn, dat zij landbouw en handel bevredigen en de consumptie niet scha den. SANEERING VAN HET VEE-, VLEESCH- EN VLEESCHWAREN- BEDRIJF? Naar wij vernemen worden pogingen aangewend om ie geraken tot saneering van het vee-, vleesch- en vleeschwaren- bedrijf in Nederland, welke pogingen in principe den steun hebben van alle be langhebbende organisaties, t.w. den Ne- derlandschen Slastersbond, den Ned. R.K. Hanzebond van Slagerspatroons en den Nederl, Grossiersbond. De plannen verkeeren in een gevorderd stadium en er zijn reeds sub-commissies gevormd, die een gedetailleerd ontwerp aan de bonden zullen overleggen. Beoogd wordt de vestigingsmogelijk- heid te beperken door eischen te stellen Detreffende vakbekwaamheid en crediet- waardigheid en verder om excessen op het gebied van de prijzenpolitiek tegen te gaan. (N.R.C.) Hedenmorgen is het K. L. M.-vlieg- tuig de „Snip van Schiphol naar Indië vertrokken. Twee passagiers maken de reis gedeeltelijk mede. SAMENVOEGING VAN GEMEENTEN IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Verschenen is het wetsontwerp tot sa menvoeging der gemeenten Stoppeldijk, Boschkapelle, Hengstdijk en Ossenisse met de memorie van toelichting daarop. We ontleenen hieraan het volgende: De nieuwe gemeente draagt den naam van vogelwaarde. Deze naam, waarvan het laatste gedeelte beteekent een stuk land aan of in water gelegen, herinnert aan den ouden Vogel, een kreek, welke bij de vorming van de vier gemeenten een belangrijke rol heeft gespeeld. Immers Hengstdijk en Pauluspolder, een deel van het tegenwoordige Stoppel dijk, rezen als schor uit de Vogelmoeras sen, terwijl Stoppeldijk in de 13de eeuw in den tegenwoordigen Havikpolder ver overd werd op de samenvloeiende wate ren van den Vogel en Hulsterschen Sax- vlie.t. Waar nu Boschkapelle en Rapen burg worden gevonden, stroomde destijds dezelfde vliet mede als afvloeiende van den Vogel naar Kampen. Ossenisse was een parochie in het Noordermoeras aan de Honte, maar werd toch ook in het Zuiden omspoeld door uitloopers van den Vogel. De zetel der nieuwe, gemeente wordt bepaald door den Raad der gemeente, onder goekeuring van Ged. Staten. De, vereeniging komt tot stand met in gang van 1 Mei 1935. Ter voldoening van eventueele kosten of betalingen voortspruitende uit het zijn van aandeelhoudster der Zeeuwsche Vlaamsche Waterleiding Mij., wordt, voor de totstandkoming van de vereeni ging, uit de gemeentekassen van de toe getreden gemeenten een bedrag gereser veerd, gelijk aan het bedrag van de kos ten en gestort in de kas der nieuwe ge meente. Stoppeldijk is geen aandeelhoudster. De kosten kunnen nog niet definitief vastgesteld worden, doch zullen vermoe delijk niet hooger zijn dan 297.50 voor Boschkapelle, f 150.50 voor Hengstdijk en f 206.50 voor Ossenisse, De tekorten op den gewonen dienst der daarvoor in aanmerking komende ge meenten, waarvoor op het tijdstip van in gang der vereeniging nog geen dekking is gevonden, zullen alsdan door het rijk worden aangezuiverd. Aan de nieuwe gemeente zal door het rijk worden uitgekeerd zoodra de, ver eeniging is tot stand gekomen een be drag, gelijk aan het op het tijdstip der vereeniging nog onafgelost gebleven ge deelte der geldleening van f 67.000 gesloten door Boschkapelle in 1926 tot oprichting van het electriciteitsbedrijf. Van de vier samen te voegen gemeen ten is Boschkapelle de eenige, aan welk® buitengewone bijdragen uit 's rijks kas zijn moeten worden verleend teneinde de begrootingen van den gewonen dienst voor 1932 en '33 sluitend te maken. Als gevolg hiervan behoort die gemeente thans niet meer tot de noodlijdende, doch tot de uitstootende gemeenten. Mogelijk is dat 1933 en '34 nog een nadeelig slot zullen opleveren. De toetreding eener financieel zwakke gemeente zou de te vormen combinatie verzwakken. Daarom zou hét rijk het re stant der electriciteitsleening ad f 59.400 voor haar rekening nemen. Dan zou Boschkapelle a's financieel gelijkwaardige haar intrede doen en mag, menschelijker- wijze gesproken, en mits slechts niet in de toekomst de budgetten der gemeenten onder gewijzigde omstandigheden geheel zullen worden ontwricht, worden ver wacht, dat de nieuwe gemeente een ge zonde financieele politiek zal kunnen volgen. De Raad van de voormalige gemeente Stoppeldijk als grootste gemeente be noemt bet hoofdstembureau voor de ver kiezing en onderzoekt de geloofsbrieven der nieuwe leden. De periodieke raadsverkiezingen in 1935 komen dan te vervallen, zoodat de leden zitting hebben tot September 1939. SflBDEliURG* DE VACANTIESCHOOL. Het Comité voor de Vacantieschool heeft, ter versterking van zijn kas, o.a. dit jaar een verloting georganiseerd, waarvan vele prijzen zijn geschonken en waarvoor alle loten zijn verkocht. De verloting zal Zaterdagavond te 8 uur in „De Gouden Poorte" plaats heb ben, waar van 7 uur af een tentoon stelling der prijzen plaats heeft, tijdens welke ouders en verdere belangstellen den gelegenheid zullen hebben om met de comitéleden eventueele wenschen in zake het werk van het comité te bespre ken. EEN MOOIE TOURINGCAR. De N.V. „De Onderneming", een der taxi-bedrijven te Viissingen, heeft haar bedrijf uitgebreid door de aanschaffing van een Dodge-touringcar. Gisteren middag waren verschillende personen uitgenoodigd om een tocht rond geheel Walcheren te maken. Wij waren verhinderd den tocht, tij dens welke verschillende foto's zijn ge- Veronachtzaamt de kleine dingen niet, die het geluk van anderen ver- hoogen kunnen. nomen en te Domburg en Viissingen een verversching is aangeboden, mede te maken, maar wel hebben wij op de Markt alhier een kijkje genomen in den grooten keurigen bekleeden en ruimen reiswagen. De verschillende ingangen maken het in- en uitstappen makkelijk en geven een veilig en rustig idee. De Dodge-fabrieken hebben met dit type wagens, waarvan deze door den heer J. Sukkel te Middelburg, is gele verd, bewezen, geheel bij te zijn op het gebied der auto-fabricage. GOES. De Raadsvacature. De heer I. Wessels heeft zijn benoe ming tot lid van den Raad niet aan genomen. Waarschijnlijk zal ook de heer W. van Dalen, die thans op de Chr. lijst volgt, dit niet doen. Wel echter de daaropvol gende, de heer L, Goeman. VUSSINGEN. Door 'n deurwaarder uit Middel burg is Woensdag jl beslag gelegd op 't te Viissingen liggende Finsche stoom schip „Hogland", zulks in verband met een te Rotterdam plaats gehad hebben de aanvaring in 1928. Na cautiestelling is het, schip weder om vrijgegeven en is dit vertrokken naar Leningrad. Brand. Woensdagavond ontstond, vermoede lijk door kortsluiting, een vrij ernstige binnenbrand in het café, gelegen naast het gemeentelijk museum aan het Bel lamypark alhier. De politie slaagde er gelukkig in met minimaxen en een op de waterleiding geplaatste slang, het vuur te stuiten. WALGHEREM. WESTKAPELLE. De bloempjes-col lecte voor de verwaarloosde kinderen te Hoenderloo heeft alhier opgebracht f 14,-. lüJD-SEViLAïID. IERSEKE. De dader van het teerwer- pen op een deur aan de Spruitstraat bij den heer Van Strien is door de politie opgespoord. Hij schijnt het in een drif tige bui te hebben gedaan en zal alle schade vergoeden. Woensdagmiddag had de dochter van den heer C. Kosten aan den Dam door uitglijden het ongeluk in een ijzeren hek te vallen, waardoor een punt in het onderlijf drong. De ongelukkige was ern stig gewond; men moest de hulp van dr. Gerritsen inroepen, die na veel moeite de bloeding stelpte. OUDELANDE. In de Woesdag gehou den vergadering van den Raad was de heer Boonman afwezig. Slechts twee punten waren er te behandelen. Ten eerste: al- of niet combineeren met Elle- woutsdijk voor een gemeenschappelijk veldwachter. Na breedvoerige bespreking bleek niet één raadslid daarvan voorstander te zijn. Die combinatie werd met algemeene stemmen afgewezen. Hetzelfde lot on derging 't tweede punt n.l. of verruiming van de winkelsluiting op Zondagen voor deze gemeente gewenscht zou zijn. Die wenschelijkheid werd door niemand in gezien, derhalve blijft de winkelsluiting ongewijzigd. Voetbal. Vriendschappelijke wedstrijd. De Oude SchoenGoesche Boys 1-4. Het Goesche Wapentournooi. Het Voetbalseizoen 1934/1935 zal door de Voelbalvereeniging „Goes" worden ingeluid met Serie-wedstrijden om een wisselprijs beschikbaar gesteld door de Stichting „Goesche Sportbelangen" in den vorm van een plaquette, voorstel lende het wapen van Goes in marmer en zilver. Aan dit 'tournooi zal worden deelgeno men door de volgende vereenigingen: Goes-Gudok-Vüssingen en Zeelandia, en wel als volgt: 19 Aug, Goes-Vlissingen; 26 Aug. Zeelandia-Gudok; 2 Se.pt. eind strijd -tusschèn de winnaars. De wedstrijden zullen worden geleid door bekende K.N.V.B. scheidsrechters. De Boulevardloop. Voor den op Zaterdag 1 September des avonds te half acht te houden Vlis- singschen Boulevardloop hebben zich 51 deelnemers aangemeld. Voor den goe den gang van zaken, is echter besloten er maar 42 te doen deelnemen, o.w. 19 Belgische loopers uit Antwerpen, Mer- xem, Capelle en Brugge. Postduiven. De Z. VI. Postduivenbond te Oost burg, hield een wedvlucht uit Breteuil op Zondag 12 Augustus. De snelste duif heeft 1451,4 m per minuut gevlogen; de duiven werden gelost te 6,05 uur. Prijs winnaars waren W. Brevet te Cadzand le prijs; J. van Hoorn te Retranche- ment 2e; P. van Grol, aldaar 3e, 14e en 18e; A. Daansen te Oostburg 4e; E. Mod- de te IJzendijke 5e en 24e; B. P. de Ridder te Cadzand 6e en 20; A. van Hoorn te Retranchement 7e; P. de Meij te Oostburg 8e; P. C. de Meij te Cad zand 9e en 19e; Iz. Buijze te Retranche ment 10e, 12e en 21e; J. van Overbeeke te Oostburg lie; W. van Acker te Cad zand 13e; W. Leenhouts te Oostburg 15e. en 16e; J. Simpelaar te Oostburg 17e; M. Simpelaar aldaar 22e; J. Lau wer et te Cadzand 23e; D. Luteijn te Oostburg 25e; J. Haerens en Fi Yntema beiden te Oostburg een overduif. Mevr. Dros Canters overleden. Gisteren is te Nijmegen overleden de bekende tennis-, hockey- en badminton- speelster, mevr. DrosCanters. Zoowel in tennis- als in hockeywedstrijden heett zij vele malen in .interlandwedstrijden gespeeld. Renner verongelukt. Gisteren is tijdens auto-races weder een bekend renner doodelijk veronge lukt. Tijdens den wedstrijd op het cir cuit van Pescara in Italië is de Fransche renner Moll, toen hij met een snelheid van ongeveer 280 km per uur reed, ge slipt en gekapseisd. De wagen werd to taal verbrijzeld en Moll was op slag dood. De Europeesche Zwemkampioenschappen, De wedstrijden om de Europeesche zwemkampioenschappen te Maagden burg werden gisteren voortgezet. In de finale 200 m schoolslag heeft de Neder landsche zwemster mej. Hessel de 3e plaats bereikt. De wedstrijd werd ge wonnen door de Duitsche zwemster Ge- gener. De finale 4 maal 200 m vrije slag heeren werd gewonnen door Hon garije voor Duitschland. In het waterpolo-tournooi boekte Ne derland wederom een nederlaag. Dit maal verloor de Hollandsche ploeg van België met 51. M'burg, 16-VTII-'34. Woensdag: hoog ste lucht temperatuur 22.5 °C (73 °F); laagste 15.6 °C (60 °F). Heden 9 h: 16.6 °C; 12 h; 20 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te' dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 768 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 767.1 mm te München; laagste 750.9 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke wind uit W. rich tingen, meest half bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Zon op: 5 h 44; onder: 20 h 23, Licht op: 20 h 53. Maan op: 12 h 52; onder: 21 h 44. L.K. 18 Augs, (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Do. Vr. Za. Do. Vr. Za. 16 17 18 Augustus. Hoogwater. 5.35 17.50 6.16 18.35 7.05 19.23 Laagwater. 11.56 24.37 12.40 1.21 13.26 (Zomertijd.) 16 17 18 Augustus, Hoogwater. 7.21 19.35 7.58 20.13 8.41 20.55 Laagwater. 13.06 1.35 13.48 2.17 14.31 De „Kunst in Nood" en de Zeeuwen. De heer Louis Heymans schrijft ons: Kunst in nood Nu Altijd geweest Ja, maar nu dan wel in bitteren nood. In onzen zieken tijd, waarin alles ge richt schijnt op eigenbehoud, komt de kunst, die in normaler tijden, al als Iuxe(?) beschouwd werd, er al heel slecht af. Dat kunst voor 't leven kan zijn, wat de zon voor de bloemen Is, geldt slechts bij een klein gedeelte van het menschdom. Wat het steun verleenen aan noodlij dende kunstenaars betreft, is er locaal hier en daar nuttig werk verricht; ook in Zeeland is in deze richting wat ge daan. Daar boven kennen we echter de groote Nederlandsche steunbeweging „Kunst in Nood" voor alle Nederland sche noodlijdende beeldende kunste naars, zoo kranig en met zooveel suc ces ingezet door H. M. onze Koningin. Hoe gewerkt wordt en wat bereikt is weten we reeds van burgemeester Van Woelderen en van de heeren De Visser en Van Dordt en hebben we in de num mers van 7 en 13 Augs. in de Midd. Crt. kunnen lezen. We weten dat Apeldoorn de primeur heeft gehad. De tentoonstelling, in eeni ge zalen van het Koninklijk Paleis het Loo gehouden, is enorm geslaagd, Viis singen heeft de e%r haar als tweede plaats te mogen herbergen. Daar heeft ze zich een niet geringe verplichting mee opgelegd, want we mogen niet achter komen te staan bij de eerste tentoonstelling. Dit moeten we trachten te voorkomen, vandaar mijn artikel. Zeeuwen, ik wijs U er dan op, dat nog nimmer zoo'n belangrijke, zoo'n prachtige tentoonstelling in onze pro vincie is gehouden. Men moet heel wat musea of tentoonstellingen in de groote steden van ons land afreizen om 't werk van zooveel bekende schilders te lee- ren kennen. De verscheidenheid is d§ bekoring van deze tentoonstelling. Elke richting is er krachtig vertegenwoordigd. U vindt er dan mooie voorbeelden uit de Haagsche school: De natuur, op im pressionistische wijze afgebeeld. U vindt er de van kleur bezetenen, die bijv. van een stilleven een wonder weten te maken, door in fabelachtig raf finement, robuust ongekende kleuren weelde te borstelen. U vindt er „les fauves", de z.g. wil den, die los van de natuurvormen, ex pressionistisch en kleurdorstig naar vreemde en mooie kleurschakeeringen zoeken. U vindt er ook de allermodernsten, die in klare, nauwkeurige zakelijkheid, zich streng aan de natuurvormen hou den, maar door eigen kleurgeving toch ook nog interpreteeren en zoo eveneens iets persoonlijks weten te geven. Ten slotte vindt U er het werk van de U bekende Zeeuwsche schilders, waar dig en harmonisch tusschen hun Hol landsche confraters. Alles werk van ernstige zoekers, van menschen die in volledige overgave, on bewust als priesters, het als een roeping in hun leven beschouwen, de eigen schoonheidsbeleving aan anderen door te geven. Dat werk hangt daar nu, on gevraagd. Men vraagt nooit om schil derijen; maar ze hangen daar als stille getuigen van in armoede levend zeer begaafde wezens, als even zoovelen tot vaste gestalten geworden brokken ont roering. Ik heb getracht U de beteekenis van deze tentoonstelling bij te brengen. Wij mogen in de rij der steden geen slecht figuur slaan, laten we ondanks fle slech te tijden, zooveel mogelijk spontaan steunen. Laten wij er een „Mekka" van maken en in bedevaart ons offer bren gen. U zult er geen spijt van hebben, U zult er genieten en een nobel werk mee doen. U is altijd gastvrij, in de zalen van den Kunstkring „Het Zuiden", waar de-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1