binnenland, weed il wind. ZEELAND. HANDEL EN NIJVERHEID. LEDER EN ¥1087, LANDB8UW. NUMMER 191. TWEE BLADEN. WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. Strenge straffen op overtreding van de claeringwet. DE NOODTOESTAND IN DE GARMALENVISSCHERIJ. NEDERLANDSCH GEZINSBOEK. PERSKRONIEK. MIDDELBURG. GOES. YLBSSINGEKi WALCHEREN. EUID-BEVELAND. IEEUWS0H-VLAANDEREN W.D. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Xetvwficli* MIDDELBUQGSCHE COUBANT J&tbif-.ti Voor Middelburg, Goes en agent- sclfep V3issingea f 2.30, elders 2.50 per iwfrtaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et- P* w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8(j contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. sust „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent Gelijk gisteren is medegedeeld, heeft de regeering een maatregel genomen betreffende de vereffening van schul den wegens van 15 Augustus af uit Duitschland in Nederland ingevoerde goederen. Mitsdien is een ieder, die op of na 15 Augustus goederen, uit Duitschland af komstig, in Nederland invoert, verplicht, bij den invoer aan de ambtenaren der invoerrechten en accijnzen de volgende documenten over te leggen: 1. Een verklaring van dengene, die de goederen ten invoer aangeeft opslag in entrépot daaronder begrepen ver meldende naam en woonplaats van den leverancier (afzender) en van den ont bieder (geadresseerde); 2. een verklaring van den ontbieder, houdende een verbintenis om hetgeen hij met betrekking tot de ingevoerde goederen aan den leverancier verschul digd is of mocht worden, af te dragen aan De Nederlandsche Bank zonder zich op schuldvergelijking of andere kwijting te beroepen; W||| 3. een door den leverancier ondertee- kende kopiefactuur of ander stuk, ver meldende het bedrag van zijn vordering, den vervaldatum of de vervaldata en verdere betalingscondities, of, zoo nog geen vordering is ontstaan, de omstan digheden en voorwaarden, waaronder de levering plaats heeft. Kan het onder 3 bedoelde document niet worden overgelegd, dan kan voor- loopig worden volstaan met een verkla ring van den ontbieder, welke dezelfde gegevens bevat. Het bovenstaande is niet van toepas sing op diplomatieke en consulaire zen dingen en enkele andere. De voor de ingevoerde goederen ver schuldigde koopsom of, indien de goe deren bij den invoer nog niet verkocht zijn, de uit den eersten verkoop in Ne derland verschuldigde koopsom moet worden overgemaakt aan de Nederland sche B^nk. _Dit kan geschieden op de gewone"'wijzen: overschrijving door mid del van bank- of postrekening, storting in contanten, enz. Hierdoor is de Nederlandsche debi teur rechtens van zijn betalingsverplich ting bevrijd. Het op andere wijze vereffen of doen te niet gaan van vorderingen, waarop deze regeling van toepassing is, wordt als misdrijf gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste 6 maanden of geldboe te van ten hoogste 10.000. De verplichting tot storting is onaf hankelijk van het feit of bovenbedoelde documenten al dan niet zijn overgelegd. Niet-overlegging van de documenten wordt eveneens als misdrijf gestraft. HetJid, ^®.r Tweede Kamer de heer Van _)is heeft aan den minister van Ueconomische Zaken de volgende va gen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat door den sterk verminderden afzet naar het buitenland, de noodtoestand in de garnalenvisscherij, bepaaldelijk te Stel lendam, hoogst précair is geworden 2. Is de minister bereid te bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk een regeling voor de consumptiegarnalen wordt ge- tror.en, waardoor aan de moordende concurrentie een einde komt en waarbij met de belangen der visschers wordt rekening gehouden, opdat dezen voort zetting van het bedrijf mogelijk wordt gemaakt Voor hen, die in ondertrouw gaan. Binnenkort zal een boekwerk ver schijnen, getiteld „Nederlandsch Gezins- boek". Dit boek, waaraan vele per sonen op velerlei gebied hun mede werking verleenen zal voortaan ten ge schenke worden aangeboden aan allen, die aangiften doen van voorgenomen huwelijken, dus in ondertrouw gaan. Vele nuttige wenken en voorlichting zullen de aanstaande echtelieden in dit boek aantreffen. De bedoeling is, dat het boek geleide lijk in alle gemeenten zal worden uitge reikt en dat de uitgave steeds zal worden voortgezet. Nieuwe drukken zullen tel kens in overeenstemming worden ge bracht met de jongste eischen van de wetenschap. Over den inhoud het volgende: Dr. C. J. Honig schrijft over het „Wezen van het huwelijk" (gezinsleven enz.); prof. K. de Snoo en de kinderarts J. H. G. Car- stens vertellen, wat de jonggehuwden moeten weten over „Moeder en Kind" op hygiënisch gebied. Gevoelige wenken geeft prof. dr. J. Waterink; de heer L. Heyermans, directeur G, D. te Amster dam verschaft gezondheidsraadgevingen in algemeenen zin. Over wat een leek moet weten van besmettelijke ziekten vertelt dr. J. Th, Terbargh; over tuber culose en haar bestrijding de heer R. N. M. Eykel. Voorts zijn o.m. onder de me dewerkers prof dr. A. H. M. J. van Rooy, die behandelt het geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk en dr. M. A. van Herwerden, die de erfelijkheid bespreekt. DE KONINGIN IN NOORWEGEN. H. M. de Koningin is Maandag jl. per boot van Ulvik vertrokken naar de Eidfjord. Vandaar heeft H. M. zich per auto begeven naar Haugastoen, waarna Zij per trein is doorgereisd naar Geilo om zich vervolgens per auto naar Fa- gernes te begeven, waar de Koningin heeft overnacht. Gisteren is H. M. per auto naar Lillehammer vertrokken, (Reeds gemeld in een deel der oplage van ons vorig nummer.) Ter aanvulling van het bericht be treffende tusschen Nederland en België verkregen overeenstemming over de vrij stelling van verkeersbelasting voor het autoverkeer tusschen beide landen, kan nog worden medegedeeld, dat de bestuur ders van autocars verplicht zullen zijn, hun wagens aan de grens bij aankomst en vertrek te doen inschrijven in een bijzon der carnet. De Bom! „Het Vaderland' (lib.) wijdt een hoofd artikel aan de bom op de „Zeven Pro vinciën", die, naar thans immers bleek, geen waarschuwingsbom doch een be doelde treffer is geweest. Het blad oefent in dat artikel gerech te kritiek uit op de bevelsuitgifte en de officieele rapporten, waaruit het onsma kelijk geharrewar over het karakter van den bom ontstaan kon. Ten aanzien van de feiten zelf echter schrijft het blad: „Het beginnen met 'n waarschuwings bom was maar in schijn menschlievend. In feite past zij bij het systeem, dat tot het drama geleid heeft: het systeem van schipperen met de tucht, 't systeem van dulden van vergrijpen tegen het ge zag en van actie, die alleen maar tegen de regeering gericht was! Bij dat sy steem hoorde geen doortastend optreden tegenover de muiters, wier verzet alleen de regeering gold. Vandaar hun driest heid: zij verwachtten geen krasse maat regelen, hoogstens alleen dreigementen Wanneer dus werkelijk begonnen was met een waarschuwingsbom, zouden de muiters daarin alleen maar een beves tiging van hun verwachting gezien heb ben: „Ze durven toch niets." En tenzij het gezag had willen abdiqueeren, hacl hét eind toch moeten komen van een treffer-bom. Maar dan niet een van 50 kg, doch volgens het relaas van het Soer. Hbl. een of meer van 200! De verwoes ting zou dan nog veel grooter geweest zijn en wellicht zou het heele schip naai de diepte gegaan zijn." En verder: „Het had den muiters waarlijk niet aan waarschuwingen en bedenktijd ontbroken; als de Staat dan ten slotte nog na een laatsten bedenktijd met ge weld dreigt, zit er niet anders op dan de bedreiging ook uit te voeren. Blijft dat achterwege, dan bevestigt de Staat zelf de leer, dat hij met zich sollen laat en dat men zijn bedreigingen, zijn woord niet ernstig behoeft te nemen. En voor de muiters was het altijd nog beter om met een bom van 50 kg tot rede ge bracht te worden dan met een of' meer van 200! In de feiten, zooals zij zich hebben voorgedaan, ligt daarom, hoezeer het te betreuren is, dat de muiters deze noodig hebben gemaakt, niets dat afkeuring of veroordeeling verdient." Ten aanzien van de houding der S. D. A. P. is het oordeel van „Het Vader land van geheel dezelfde strekking als het onze: „Ten slotte een woord van protest te gen de „Vooruit", die in haar nummer van 13 Augustus zijde probeert te spin Wat weldadig en goed is, is zeer moeilijk te doen. nen uit het gebeurde en daartoe de ver antwoordelijke marine-instanties voor leugenaars uitmaakt en de muiters voor stelt als slachtoffers van een onbekwa me marineleiding. „Welk een achteloos spelen met men- schenlevens", roept de schr. in „Voor uit"' uit. Blijkbaar sluit hij zoo ver volgt „Het Vad." de oogen voor de verdwazing der muiters, die niet begre- S pen, dat de Staat der Nederlanden zich niet straffeloos kon laten uitdagen en honen. Die verdwazing was de ware oorzaak, dat in ieder geval, d.w.z. met of zonder waarschu wingsbom, het einde slechts kon ge bracht worden door een treffer! In die omstandigheden is er toch wel eenige reden voor de heeren van de „Vooruit" om de hand in eigen boezem ie steken en zich af te vragen wie aan die verdwazing, de eigen- lijke oorzaak van het drama, schuld zijn! Ontwijfelbaar valt die schuld mede, zefls in de voornaamste plaats, op de partij, die er haar werk van maakte om het verzet aan te moedigen en het gezag „einzuschüchtern Voorwaar! Indien de S.D.A.P. eenig besef had van de ware oorzaken van het drama, zou zij begrijpen, dat het zaak voor haar is om hier een toontje lager te zingen!" ZEDELIJK OF ONZEDELIJK? Dr. Henri Polak ziet in de luchtige kleeding aan het strand enz., naar hij schrijft in „Het Volk" (s.d.) absoluut geen kwaad. „Welke onzedelijkheid kunnen in zee badende, of in één bassin zwemmende mannen en vrouwen toch wel bedrijven? Welke schanddaden kunnen er voorval len op een stuk zeestrand, waar eenige honderdtallen vrouwen en mannen ,in zwempak gekleed, liggen te soezen, te slapen, te lezen of te praten in de zon? Ik heb de hemel weet hoevele malen in zee en in andere wateren gezwommen ik heb zeer dikwijls de zon op mijn lijf laten schijnen een en ander te midden van tallooze menschen van bei derlei sekse en ik heb nooit het ge ringste bemerkt, dat aanstoot zou kun nen geven. Het tegenovergestelde zou ook niet mogelijk wezen. Want onzedelijkheden worden niet bedreven in het openbaar, ten aanschouwe van honderdtallen. On zedelijke handelingen geschieden bin nen- of buitenshuis, in het verborgene en niet engros, doch a deux." De „Maasbode (r.k.) komt tegen deze beschouwing op. Wat is de fout van den bijna 70-jarigen schrijver? vraagt het blad, en antwoordt daarop het volgende: „Vooreerst vereenzelvigt hij zich met anderen. Het is inderdaad best moge lijk, dat de heer Polak persoonlijk niet het geringste nadeel ondervond van het verkeer, dat hij beschrijft. Maar dit be wijst heelemaal niet, dat alle menschen zijn zooals hij. Er zijn inderdaad men schen met zeer rustige, zeer kalme natu ren, op wie dit soort zaken geen indruk maken, maar zij zijn zeldzaam. Aan de velen, die wel nadeelige gevolgen onder vonden, denkt de heer Polak niet. Vervolgens en dat is misschien voor sommigen minder goed te begrijpen de heer Polak schijnt onder onzede lijkheden alleen te verstaan onzedelijke handelingen. Maar voor christenen is ook elke on zuivere gedachte zondig en de katho lieke moraal is op dit punt zeer streng. Wij zeggen niet, dat alle christenen of katholieken zóó goed zijn als hun leer was dat maar zoo maar elke goe de katholiek weet, dat als hij vrijwillig slechte gedachten heeft, of er opzette lijk aanleiding toe geeft, hij zijn geweten bezoedelt. En nu kan men toch niet ontkennen, dat veler fantasie door de kleeding of liever de ontkleeding geprikkeld wordt. Het is niet zoo, dat de „kleeding", welke men aan het strand ziet aan „redelijke decentie" beantwoordt. Zij is meerma len grof, brutaal en uitdagend. Aan het strand te Scheveningen, dat wij kennen, is het zóó, dat in onze on middellijke omgeving heele gezinnen wei geren er nog een voet te zetten. Ons zijn persoonlijk gevallen bekend, dat dienst- j meisjes, nette, doodeenvoudige arbei- derskinderen, aan hun mevrouwen ver- j zochten haar niet meer met kleine kin- deren naar het strand te sturen. Zij kon den niet verdragen, wat zij er zagen en raakten verlegen met de vragen en op merkingen der kleine kinderen. MUZIEKUITVOERINGEN. Vrijdagavond geeft het Middelburgsch Muziekkorps te 8 uur een concert op het Molenwater. De volgende Abdijuitvoering is be paald op Zondag 2 September van 12 1 uur. Gesnapt. Een stadgenoot, die zijn vischwater onder Arnemuiden in den Oranjepolder heeft, ondervindt meermalen last van ongewenschte bezoekers in zijn visch water. Dezer dagen miste hij een groo- ten fuik. Rijks- en gemeentepolitie uit Arnemuiden stelde een uitgebreid on derzoek in en het mocht gelukken ze keren K. en P. als de daders op te spo ren. Beide aangehoudenen hebben behoor lijke inkomsten, zoodat gebrek geen aanleiding tot de diefstal kan zijn. Gasthuisbestuur. Naar wij vernemen is de heer J. S. Visscher benoemd tot secretaris van het Gasthuisbestuur. DE VREEMDE ZEELIEDEN. De politie te Vlissingen heeft haar handen vol met maatregelen inzake vreemde zeelieden. Het Grieksche s.s. „Cropos", aan boord waarvan Zaterdag morgen vroeg een 20-tal stakende zee lieden is gebracht, ligt nog altijd op de reede. De kapitein wil niet vertrekken en de politie wil de betrokken menschen niet aan wal laten komen. Deze zaak wordt nu langs diplomatieken weg be handeld. Aan boord van een ander Grieksch stoomschip, dat lag te bunkeren, waren enkele leden der bemanning ontevreden over de behandeling en wilden van boord afgaan. Dit is hun door de politie belet, waarna het schip met alle opva renden is vertrokken. Nog heeft een kapitein van een Fransch stoomschip getracht 7 personen van zijn bemanning, die niet van Fran- sche nationaliteit zijn, aan wal te zet ten, omdat hij alleen maar Franschen aan boord mag hebben. Ook dit is door de politie belet. De brand op „Ter Linde". SEROOSKERKE. Naar aanleiding van het bericht over den brand der schuur op de hofstede „Ter Linde", der N.V. Cultuur-Maatschappij Loverendale te Serooskerke, verzoekt men ons te mel den, dat de Cult.-Mij. Loverendale geen Duitsch Cultuur-Maatschappij is. Zij is door Nederlanders met Nederlandsch kapitaal opgericht. Zij werkt volgens de biologisch-dynamische landbouwmetho de, welke hier te lande en in andere landen naar men er aan toevoegt met succes wordt toegepast. Weer vlot! BATH. Het Engelsche stoomschip Ma- hout, dat gisteren op weg van Londen naar Antwerpen alhier was omhoog ge varen, is gistermiddag met behulp van vijf sleepbooten vlot gebracht. Het schip heeft, oogenschijnlijk onbeschadigd de reis voortgezet. ONWEER. BIERVLIET. Gisteren is tijdens een onweer alhier 'een koe in de weide dood geslagen. CADZAND. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur van het zee- en reddingswe zen te Oostende heeft de heer G. Beun, werktuigkundige alhier, j.l. Zondag in genoemde badplaats een demonstratie gegeven in het schieten met den door Middelburg, 15-VIII-'34. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 21 °C (70 °F); laagste 15.5 °C (60 °F). Heden 9 h: 16.6 CC; 12 h: 18.5 °C. 1.8 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laag ste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.6 mm te Le Havre en Avord; laagste 747.6 mm te Akureyri. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, W, tot Z, wind, aanvankelijk opklarend, later weer toe nemende bewolking, wellicht eenige re gen in het Noorden, in het Zuiden wei nig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 42; onder: 20 h 25. Licjjt op; 20 h 55. Maan op: 11 h 34; onder: 21 h 28. L.K. 18 Aug. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later; (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwaier Wo. 15 5.02 17.14 11.20 23,58 Do. 16 5.35 17.50 11.56 24.37 Vr. 17 6.16 18.35 12.40 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. Wo. 15 6.51 19.04 12.30 24.56 Do. 16 7.21 19.35 13.06 Vr. 17 7.58 20.13 1.35 13.48 hem ontworpen lijnkogeJ. De proef is uit stekend geslaagd; het is gebleken, dat met dezen kogel, die een lijn medevoert gemakkelijk ook bij onstuimig weer ver binding tot stand kan worden gebracht tusschen den wal en een gestrand schip, dat een 300 m uit de kust ligt. Op de vinding van den heer Beun is octrooi genomen. Nederlandsche Jaarbeurs. Naar wij vernemen, zullen voortaan voor de Nederlandsche Jaarbeurzen, die te Utrecht worden gehouden, de toe gangsbewijzen ook verkrijebaar zijn aan alle stations van de Nederlandsche Spoorwegen. Kapitein A. W. de Koningh, dis trictscommandant bij de 4e divisie Ko ninklijke marechaussée te Assen, wordt in het najaar bevorderd tot majoor en is bestemd tot commandant der le di visie te 's-Hertogenbosch, omvattende o.a. het Zuidelijk gedeelte van Zeeland en het Westelijk deel van het eiland Walcheren. PRIJZEN DER LANDBOUW PRODUCTEN IN ZEELAND. Meevallers. Men schrijft ons van deskundige zijde: Met de prijzen der landbouwproducten gaat het in Zeeland buiten verwachting naar wensch. Vele perceelen aardappe len werden den laatsten tijd verkocht voor f 300 en meer per gemet, waarbij het rooien enz. voor koopers rekening komt. Dit is een prijs, welke in verschei dene jaren voor het product niet meer te maken is geweest. Ook de ajuin, hoewel minder verbouwd dan op andere jaren, wordt veel te velde verkocht voor den sinds lang ongeken- den prijs van f 1.30 af 1.50 per roede. Voor schokkererwten, die dit jaar een goed beschot gaven, wordt 13 cent per K4 besteed, hetgeen ook een zeer rede lijke prijs mag worden geacht. Ook de suikerbieten staan er zeer goed voor en op sommige perceelen werd nu reeds een gehalte geconstateerd van 17 pet., bij een grooter gewicht per biet

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1