DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934. No. 190. EKERING-BANK ROTTERDAM betaalt f 10.000 aan Uw erven- .indien gij van Uw 3Gste jaar af jaarlijks 167,stort i VLISSiNGEN. ZUm-BEVELAND. Het probleem der uitheemsche arbeiders in Frankrijk De toenemende werkloosheid maak t het acuut Tal van haken en oogen. Er komen den laatsten tijd herhaalde lijk botsingen voor tusschen buitenland- sche en inheemsche arbeiders in Frank rijk. Te Lyon raakten onlangs Arabische en Fransche straatmakers slaags; in een mijn te Leforest kregen Poolsche mijn werkers het met Fransche aan den stoic. Dit laatste incident is zoo hoog geloopen, dat de Polen, 98 in getal, uit Frankrijk zijn gewezen. Zij hebben met hun ge zinnen de reis naar Polen reeds aan vaard. De voorvallen lijken symptomatisch voor de toenemende werkloosheid in Frankrijk. Het land was tot dusver nooit in staat zijn bedrijfsleven voldoende op de. been te houden zonder buitenlana- sche arbeidskrachten. Uit allerhande gewesten kwamen werklieden naar Frankrijk, om er den kost te verdienen. Ze werden er steeds met open armen ontvangen. Maar dat begint nu anders te worden- Inplaats van een tekort is er nu ook in Frank rijk een teveel aan arbeiders ontstaan. En het moet begrijpelijk heeten, dat ae inheemsche arbeiders zich in verband daarmee tegen het in dienst houden der vreemde werkkrachten verzetten. Het vraagstuk is intusschen niet zoo eenvoudig, als men op 't eerste gezicht zou kunnen aannemen. Zoo wijst de Pa- rijsche correspondent van de „Maas bode" er. op, dat in Zuid-West Frank rijk sterke Spaansche kolonies te vin den zijn, die plaatselijk verreweg 't mee- rendeel der bevolking uitmaken. Het eigenaardige van die kolonies vreemde werkkrachten is, dat haar bevolking nagenoeg permanent wil blijven, maar zich volstrekt niet assimileert met de Fransche bevolking. Zelfs in hun zeden, hun huisvesting, leefwijze blijven ze aan eigen gewoonten trouw. Sommige van die kolonies hebben hun eigen geeste lijken en zelfs hun chefs. Bovendien trouwen die menschen eh hun gezinnen zijn vaak zeer kroostrijk. Die kolonisatie gaat dus door, ook al heeft Frankrijk zijn grenzen gesloten voor de vreemde werkkrachten en zoekt het die werkkrachten, die tijdelijk zonder ar. beid komen, te doen afvloeien. Zoo zijn er op Franschen bodem honderdduizen den Polen, Italianen, Spanjaarden, die hun nationaliteit niet alleen, maar ook hun eigen volkskarakter zoeken te be houden. Het is duidelijk, dat zulks een zeer moeilijk vraagstuk oplevert en dat in een crisistijd de conflicten niet uitblij ven. De moeilijkheden worden nog vergroot, naar het genoemde blad verder meldt, door een zekere hetze, die door tal van bladen wordt bevorderd en waarvan in de eerste plaats de geïsoleerde vreemde werkkrachten dupe worden. Die geiso- leerde werkkrachten worden gewoonlijk weggewerkt door den invloed van hun eigen Fransche omgeving en men mag aannemen, dat de overheid daar weinig mee te maken heeft. Toch is daarvan het resultaat, dat gemakkelijk verwijderd worden juist de elementen, die zich het gemakkelijkst assimileeren en van onbe rispelijk leven zijn. Het schijnt echter, dat men de zaken zóó ambtelijk opvat, dat daarmee geen rekening wordt gehou den. Wat de in kolonies levende werk krachten betreft, kan men zich voorstel, len, dat Frankrijk er niet op uit is, be langrijke gebieden van „nationale min derheden" te laten bestaan, die op grond van langdurig verblijf of zeer oude ves- door H. BINDLOSS. 6.) Plotseling werd Witham gestoord door een luid kloppen op de deur. Ofschoon dit late bezoek iets heel ongewoons voot hem was, ging hij rustig met zijn werk voort en pas toen er een ijzig-koude luchtstroom door de geopende deur naar binnen drong en zijn late gast, een groo te man in een lange bontjas, op derf drempel bleef staan, hief hij het hoofd „Ik zal eerst even, terwijl ik nog aan gekleed ben, het paard op stal brengen zeide de man in de deuropening. „Het is gemeen koud." Witham knikte. „Je weet, waar je de lantaarn vinden kunt antwoordde hij. „In de ruif is hooi en met de haver uit de kist behoef je niet zuinig te zijn. Met den tegenwoordigen vrachtprijs loont 't de moeite van het verzenden niet.''' Zonder antwoord te geven dëëd de man de deur dicht; na een minuut of tien kwam hij weer binnen, gooide zijn jas op tafel, zijn handschoenen, muts en bonte beenstukken er boven op en net zich op den anderen stoel naast de kachel neervallen. „Ik heb bij Broughton gegeten, dus behalve onderdak heb ik niets van je- tiging aanspraken zouden kunnen doen gelden op grond van verkregen rechten. Slechts een goede assimilatie politiek zou die moeilijkheden kunnen voorko men. Wat echter het optreden tegen de ge ïsoleerde vreemdelingen betreft, wordt een gevaarlijk spel gespeeld, dat onnoo- dig de vreemdelingen verbittert en juist de beste elementen treft. Frankrijk met zijn groote steden en in het bijzonder een wereldcentrum als Parijs en omgeving staan toch al open voor een soort vreem delingen, wier aanwezigheid geen land kan wenschen. Door dat feit wordt reeds een stemming gewekt tegen al wat vreem deling is. Wanneer nu de vreemdelin gen die op behoorlijke wijze gevestigd zijn, ook door dien begrijpelijken weerzin worden getroffen, en niet tegen de hetze beschermd worden, dan kan het gevolg slechts zijn de aankweeking van een anti-Fransche stemming, die ook in het buitenland tot represaille-maatregelen leidt. Het is des te meer te verwonderen, dat geen verschil wordt gemaakt tusschen tal van vaderlandslooze elementen en weinig begeerlijke vreemdelingen en de genen, die op honorabele wijze geves tigd zijn. Dat hier de bron van moeilijk heden niet bij die laatste soort vreemde lingen maar bij de administratie ligt wordt wel bewezen door beide feiten, dat in het algemeen de vreemdelingen zich hier blijven willen vestigen en dat de Fransche overheid van den anderen kant de vestiging van vreemdelingen, die kans op assimilatie bieden, zoekt te be vorderen. Zoo zijn nog pas de belasting bepalingen voor vermogende vreemde lingen zoodanig vergemakkelijkt, dat de vermogens in een zeer bevoorrechte po sitie komen. Wat wel het merkwaardigste is bij de toepassing van maatregelen voor de be moeilijking van vreemde werkkrachten is, dat zij vaak juist nationaliteiten tref fen, wier land zelf een belangrijk aantal Fransche werkkrachten ontvangt- Dit is een feit, dat door de Fransche admini stratie volkomen over het hoofd wordt gezien. Den laatsten tijd zij ook Neder- landsche families daarvan de dupe ge worden. TERAARDEBESTELLING MR. A, TAK Op de begraafplaats Oud-Eik-en-Dui- nen te 's-Gravenhage is onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van mr. A. Tak, procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden (vroeger o.m. te Middelburg), ter ruste gelegd. Er waren vooral veel vooraanstaande personen der rechterlijke macht, der rijksveldwacht en der marechaussée. Als eerste spreker trad naar voren de minister van justitie, mr. J. R. H. van Schaik. Het is ongeveer een maand geleden aldus de minister dat de thans ont slapene zich tot mij wendde en met mij besprak de kwestie van zijn aanstaand ontslag in het najaar. Hij zeide, dat het hem zoo zwaar viel om te moeten schei den van een werkkring welke hem lief was geworden en verzocht mijn mede werking om te bevorderen, dat hij zijn krachten dienstbaar zou kunnen blijven maken aan de belangen van het land. De moeilijke ure van dit afscheid is voor mr. Tak niet gekomen; het ge dwongen heengaan is hem bespaard ge bleven. Oogenschnlijk in de volle kracht van zijn leven, midden in zijn werk, in volle wapenrusting, is hij gestorven. De re geering treurt bij dit verlies. Mr. Tak heeft gedurende lange jaren in onder scheidene werkkringen zijn krachten en noodig", begon hij. „Leg die pijp asje blieft weg en steek een van deze op". Hij deed zijn sigarenkoker een lee- ren étui, versleten aan de kanten, maar met een gouden monogram in den linker bovenhoek open en legde hem voor zijn gastheer neer. Witham nam er een sigaar uit; door ondervinding wist hij, dat zijn bezoeker nooit anders dafi si garen van uitstekende kwaliteit rookte. Voor den man zelf had hij niet de min ste achting. Maar ten eerste zijn de jh-ai- riebewoners niet critisch uitgevallen en ten tweede is gastvrijheid, zonder on derscheid des persoons, een van de eer ste voorschriften. „Waar kom je vandaan, Courthorne?" vroeg Witham rustig, Zijn gast lachte gedwongen. „De Da- kota's, Colorado, Montana een flink eind hier vandaan, zooals je ziet'', ant woordde hij. „Meer dan duizend dollar heb ik in Regent gewonnen, en ik zou 't bedrag zeker verdubbeld hebben, als de menschen niet opeens genoeg van me gekregen hadden, 't Ging er heei eerlijk toe, strikt volgens de regels, maar blijkbaar hebben ze daar opeens een deugdzaamheids-bevlieging gekregen." „En wat nu?" vroeg Witham beleefd- onverschillig. „Sinds een paar dagen weer terug in t vak.... whisky smokkelen." Witham knikte kort. Het geschil tus schen de groote veehouders aan gene zijde' van de grens en de kleine Cana- deesche boeren, die van de onmetelijk- 'Uy-e- v:. OH - - - (Ingez. Med.) talenten in dienst van het vaderland en van de justitie gesteld. Zijn groote ken nis, zijn vlugge geest, zijn zeldzame onge- meene werkkracht stelden hem in staat, om in alle betrekkingen, welke hij ver vuld heeft, als een sieraad naar voren te komen. De functies, welke hij bekleed heeft, heeft hij steeds op de meest eer volle wijze vervuld. Zijn groote en ruime geest stelde hem in staat, de vele moei lijke problemen, welke hem als procu reur-generaal van den Hoogen Raad werden voorgelegd, te doorzien en te be- heerschen. En mocht men bij vluchtige kennisma king wel eens den indruk krijgen van een koele zakelijkheid van mr. Tak, wanneer men hem beter leerde kennen dan bemerkte men spoedig, dat hij een warm hart had, een hart vol mensche- lijkheid. De nagedachtenis aan zijn persoon en aan zijn werk, aldus besloot minister Van Schaik, zal bij de regeering in eer biedige, maar bovenal in dankbare her innering blijven leven. Verder voerden het woord: mr. dr. L, K. Visser, vice-president van den Hoo gen Raad, mr. Besier, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad en oud-minister Bosboom, De schoonzoon van den overledene, ir. Pot, dankte voor de bewezen belang stelling. Een schat van kransen en bloemstuk ken werd op het graf neergelegd. WAPENSCHOUWING BURGERWACHT. Op 31 Augustus a.s. zal een wapen schouwing op het vliegveld Schiphol worden gehouden waarvoor alle burger wachten in Nederland, die een uniform bezitten zijn uitgenoodigd. DE EERSTE JAPANSCHE AUTO'S IN JNDIë. Met het s.s. „Macasser Maru" zijn de eerste drie auto's van Japansch fabri kaat te Tandjong Priok aangebracht. De „Java Bode/" heeft er twee gemon teerd gezien, n.l. één touring vierzits en een Sedan. De Sedan heeft, zoo gezien, veel weg van een Baby Ford Sedan en is behoor lijk gestreamlined. Het interieur bestaat uit twee opklapbare voorzetels voorzien van een z.g. sliding-inrichting. Op de achterbank is plaats voor twee perso nen. De zitplaatsen zijn van grijze stof en hebben een zeer goede veering. Veel nieuws .op het gebied van de auto-industrie heeft het nieuw geïmpor teerde wagentje niet of het moest zijn dat de prijzen daarvan al zeer laag ge steld zijn en het benzine-verbruik mini maal is, n.l. 22 tot 24 kilometers op een liter benzine bij een viercylinder motor van 7 P.K. Met dit kleine wagentje, dat bijzonder stevig aanvoelt, kan een snel heid van 75 kilometers per uur worden gehaald. ■groote weiden, grenzend aan hun ter reinen, gebruik maakten, iets wat wet telijk geoorloofd was, was juist geëin digd. Het was een verbitterde strijd ge weest, beide partijen hadden getracht om zich door schieten en een veelvul dig gebruik van dynamiet dat, wat zij hun recht achtten, te verzekeren. Ein delijk, toen er na een krachtig ingrijpen van de cavalerie van de Vereenigde Staten vrede gesloten was, gebeurde 't dat een groot aantal menschen klei ne boeren, die have en goed in den strijd verloren hadden, en huurlingen van bei de kanten, wier bron van inkomsten plotseling opgedroogd bleek zich een nieuwen vorm van bestaan trachtten te scheppen door het smokkelen van whis ky en het transporteeren over de grens van vee, dat volgens de opinie van hun eigenaars rustig in hun weiden moest blijven. En daar Canada toen, evenals Amerika nu, drooggelegd was, was de winst en 't gevaar, verbonden aan het verschaffen van whisky aan zijn bewo ners en bovenal aan de Indianen, enorm. „Zaken dezen kant uit?" vroeg Wit ham. Courthorne antwoordde niet dadelijk; met een eigenaardige glinstering in zijn oogen, die Witham niet ontging, zat hij een paar oogenblkken lang voor zich uit te kijken; toen keek hij lachend op. „Ja, als ons plan lukt, halen we aar dig wat binnen," zeide hij. Toen zweeg hij opeens en keek Witham een paar se conden lang recht in zijn oogen. „Is het De vierzits-touring, welke, evenals de Sedan, een deur aan beide zijden heeft, maakt eveneens een indruk van snelheid en elegance. De bekleeding van dezen kleinen auto is van leer. De prijzen van dezen Datsuns zijn niet hoog te noemen. Voor een Sedan is de koopprijs f 1775, voor de touring f 1575. Volgens het zeggen van den vertegen woordiger van den fabrikant is het nieu we wagentje ongeveer 20 pet. goedkoo- per in prijs dan andere (Europeesche en Amerikaansche) kleine auto's van een dergelijk genre. De verbinding Maas-Julianakanaal te Borgharen-Maastricht is thans tot stand gekomen. De eerste schepen met ladingen ba saltsteen voeren uit de Maas reeds het Kanaal in. De minister-president, dr. Colijn, is voor het ondergaan van een kuur in Baden-Baden aangekomen. Aantal werkloozen. Het aantal werkloozen bedraagt deze week 845, van wie 112 in de werkver schaffing v/erken. Verleden week was het totaal aantal 866. RAAD VAN 's-HEER ARENDSKERKE. De rekening 1933 sluit met een batig slot van ruim f 21,030 Op de straatbelasting f 618 be zuinigd, 's-HEER ARENDSKERKE. De Raad dezer gemeente kwam Maandagmorgen in vergadering bijeen. Voorz. burgemees ter Elenbaas. De Voorz. spreekt zijn deelneming uit met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik. Ingekomen. De Voorz. deelde o.a. mede, betref fende de conversie der geldleeningen, waartoe in een vorige vergadering Is besloten, dat het geheele bedrag van f 38,000 is geplaatst tegen 4 pet. zonder bijkomende kosten. Rekening 1933. Aangeboden wordt de gemeentereke ning 1933, sluitende op den gewonen dienst met f 120,028 en een batig slot van f 21,335 en op den kapitaal dienst met f 20,203 en een batig slot van f 580. Een commisie voor het nazien van deze rekening wordt benoemd. Vastgesteld worden de vergoedingen voor de bijz. lagere scholen over 1932. B. en W. stellen voor aan den heer je wel eens opgevallen, Witham, dat wij tweeën veel van elkaar weghebben?" Zonder dat zijn oogen die van zijn gast ook maar even loslieten, schudde Witham glimlachend van neen. Beide mannen waren ongeveer even groot en beiden hadden ze hetzelfde uitgesproken Engelsche type. Witham had grijze oogen, die van Courthorne waren meer grijsblauw, maar verder ging de gelijke nis, die feitelijk zeer oppervlakkig was, niet. Witham was zwijgzaam en gesloten, in zijn voorkomen was hij geheel de een voudige prairie-bewoner, terwijl Cour thorne in zijn houding, in zijn optreden iets had, dat onmiskenbaar op een goede afkomst, op een zekere mate van be schaving wees. Ondanks sensueelen mond was zijn gezicht fijn besneden; met zijn laatdunkende, koele oogen, de langzame gratie van elk van zijn bewe gingen en zijn mooie stem, die zelfs wan neer hij vroolijk was, haar gebiedenden toon behield, was hij het type van een aristocraat. Maar al waren zijn oogen koel, den rustigen blik van Witham mis ten ze; er waren menschen genoeg, die ze hadden zien opgloeien in redelooze, niets ontziende drift. Witham kende hem alleen als den gezelligen, opgewek- ten kameraad van eenof twee lange tochten, maar uit de vele verhalen, die er in omloop waren, was 't niet moeilijk de conclusie te trekken, dat er mannen en zeker nog meer vrouwen waren, wien het vertrouwen, dat ze in hem gesteld hadden, duur te staan gekomen was. „Neen," zeide hij droogjes. „Volgens mij lijken we niets op elkaar, ofschoon J. van Houte eervol ontslag te verleenen als hoofd der openbare lagere school. De Voorz. deelt mede, dat de heer Van Houte gekeurd is, en wegens zijn gezondheidstoestand ongeschikt is ver klaard zijn dienst verder te vervullen. De heer Van Houte heeft daarom ont slag gevraagd. Spr. herinnert er aan, dat de heer Van Houte bijna 25 jaar bij het onderwijs werkzaam was, en hij stelt voor, het gevraagde ontslag op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dank betuiging voor de bewezen diensten. Voorts stellen B. en W- voor, sollici tanten voor de vacature op te roepen. Aldus wordt besloten. B. en W. stellen voor het kortingsbe- sluit op de jaarwedde der veldwachters in te trekken. De Voorz. herinnert aan het geno men besluit, tot korting op alle salaris sen w.o. ook de gemeenteveldwachters. Zulks naar aanleiding van een ministri- eel schrijven, dat een bijzondere veror dening op de jaarwedden van de veld wachters vastgesteld is, welke moet in gaan na beëindiging van het 5-jarige' dienstverband of bij intreding van een nieuw dienstverband. Reeds toegepaste korting moet ingetrokken worden. Spr. herinnert er verder aan dat be sloten werd, de jaarwedde van den veldwachter "Witte te verhoogen met 100. Dit besluit is hier weggegaan, doch blijkbaar niet op de griffie ont vangen. De hr. Witte zou hier dus de dupe van worden. Daarom stellen B. cn W. nu voor de bezoldiging van Witte als gemeentebode met 100 te verhoogen. De hr. Lindenbergh: wordt het salaris van den gemeentebode dan niet te hoog Dit met het oog op de bezui nigingen die toegepast worden. De voorz.: het salaris is hier zeer laag. Ik heb trouwens reeds overleg ge pleegd te Middelburg. Aldus wordt besloten. Voorts wordt aangeboden de rekening 1933 van het Armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen, sluitende met een batig slot van 4.599. De rekening open de met een batig saldo van 4,754. Vastgesteld wordt een verordening tot het verleenen van vrijwillige hulp door de burgerwachten, volgens concept, door den Commissaris der Koningin toe gezonden. Straatverlichting. De voorz. zegt al eenige maanden te loopen denken over de straatverlich ting. Er worden lampen gebruikt van 75 watt doch spr. meent, dat, evenals el ders, met 60 watt volstaan kan worden. Verder stelt hij voor, de verlichting te laten branden van 15 Aug. tot 15 Mei, tot 's avonds half elf, en in het tijdvak van 15 Mei tot 15 Aug. geen verlichting. Dit is een bezuiniging van £18. De hr. S n o o d ij k is blij, dat deze bezuiniging toegepast wordt. Ook andere leden betuigen hun in- Nettie van den hotelhouder me gister avond nog voor jou aangezien heeft. Ten eerste heeft het leven van die zes jaren een stempel op mé gedrukt en dan wa ren mijn oudelui doodgewone midden- stands-menschen erfelijkheid is nu eenmaal iets, dat niet weg te redeneeren valt." Courthorne deed geen poging, om de onuitgesproken vraag te ontwijken. „Zeker," zeide hij met een sarcastisch glimlachje. „Ik ben 't gloeiend met jé eens. Ik ken 't slag menschen, die jij bedoelt, de ruggegraat van de natie ernstig, deugdzaam, betrouwbaar tot in hart en nieren! Jij hebt al die deugden overgeërfd en wat je veronderstelling betreft die is juist, mijn familie is anders. Van jouw standpunt gezien, zullen ze wel niet veel eerbiedwaardige hoedanigheden gehad hebben, maar dit moet ik ze nageven, al zijn ze dan niet altijd uiterst solide geweest, ze hebben hun medemenschen tenminste nooit ver veeld en ontbloot van principes waren ze ook niet daarom was 't noodig, dat ik uit het goede vaderland wegtrok. Maar hoe 't ook zij, ik heb tenminste hier alles genoten, wat dit land een mensch te genieten bieden kan, terwijl het jou, niettegenstaande je deugdzaam heid, niet bepaald voor den wind gegaan schijnt te zijn. In 't hotel hebben ze me verteld, dat je leelijk in den knel zit." (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5