1 Jhwvtttetute M DDELBURGSCHE COURANT GOESCHE COURANT^ W9d€ 5>I6I3 BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WHO. NUMMER 190. TWEE BLADEN. DINSDAG 14 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0,0. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge ZEEUWSCH-VLAAHDEREN W.D. Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap «Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bg vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommert 5 cent EEN ONTMOETING MET DE KONINGIN IN NOORWEGEN. Men schrijft aan de N. R. Ct.; Toen de „Chr. Huygens" Zaterdag avond het plaatsje Ulvik in Hardanger bereikte, waren de blikken van bijna alle passagiers aan boord gericht op het Brakaneshotel, met zijn grijze, beschil dering scherp afstekend tegen de brons groene bergmassieven, die vrij steil ach ter het vriendelijke dorpje oprijzen. Van alle passagiers had zich een zekere op winding meester gemaakt, maar de af stand van het schip tot het hotel was tè groot om met eenige zekerheid te con- stateeren of de dame, die zich ginds in licht costuum op den aanlegsteiger van Ulvik bewoog, inderdaad onze Koningin was. Totdat de op het schip achtergebleven passagiers zekerheid kregen. Want toen het oogenblik aanbrak, dat de barkassen en sloepen van de „Chr. Huygens" van den steiger vertrokken, om de passa giers, die per auto een dagtoer Eidfjord, Hangastoï, Vosse, Ulvik hadden ge maakt, weer aan boord te brengen, zag men zakdoekengewuif en hoorde men in de verte klanken van het Wilhelmus over het water klinken, een moment dat iedereen aan boord zichtbaar ontroerde. Toen begreep men aan boord, dat den mede-passagiers het voorrecht ten deel was gevallen, de Koningin en misschien wel de Prinses in Ulvik te ontmoeten. Wat was er gebeurd? Toen omstreeks acht uur de auto's, die de toeristen naar Ulvik hadden gebracht, op den steiger van dit dorpje arriveerden, zag men Prinses Juliana in den tuin van het Bra- kanes Hotel wandelen. Zij zouden geen echte Nederlanders geweest zijn, als zij niet onmiddellijk het Wilhelmus hadden ingezet, een attentie, waarvoor de Prin ses vriendelijk wuivend dankte. Even la ter verscheen ook de Koningin. H. M. begaf zich naar de verzamelde passa giers en informeerde belangstellend, of de reis naar genoegen was geweest en aan welke excursie zij hadden deelgeno men. Inmiddels waren nog enkele barkassen aan den steiger gearriveerd onder com mando van den eersten officier Steen. De heer Steen, die eveneens eerste of ficier was op de Tanimbar, het vracht schip van de Stoomvaartmaatschappij Nederland, waarmede H. M. de reis naar Ulvik had ondernomen, werd onmiddel lijk door de Koningin herkend en ook hij werd door de Koningin aangespro ken. Ten slotte stelde een der heeren van Hr. Ms. gevolg den heer Delpral, een der directeuren van de Stoomvaart- Maatschappij Nederland, die de reis met de Huygens meemaakt, aan de Koningin voor. DE NIEUWE VERKEERSBRUG BIJ MOERDIJK. Ten aanzien van de werkzaamheden aan den bouw van de nieuwe verkeers- brug bij Moerdijk, wordt ons gemeld, dat men daar thans bezig is van de Brabant- sche zijde af drie peilers te bouwen. In de eerste plaats worden hiervoor geweldige stellingen midden in de rivier gemaakt. De diepte is daar ruim 14 m Duikers bevestigen op deze diepte dwarsliggers, draaien moeren, enz. Zeer langzaam en secuur moet alles gebeu ren, want de stelling dient uiterst ste vig gefundeerd te zijn. Niet alleen is de stroom daar sterk, maar elk dezer stel lingen krijgt een geweldige hijsch- en hei-installatie te torsen, waarvan het ge wicht niet gering is. Is t werk zoover gevorderd, dan wor den er 25 m lange ijzeren balken water dicht aaneengesloten in den grond ge heid. Zoo wordt er een kom verkregen, die men leeg gaat zuigen. Is al het wa ter er uit, dan is de beurt aan betonnen palen. Voor iederen pijler 170. Niet zoo weinig dus! Er komen 9 pijlers, zoodat dit werkje ook 9 maal herhaald dient te worden. Hoewel het maken van de pijlerfun datie een belangrijk werk is, komt er ^°g veel meer bij. Een ander gedeelte b.v. is het wegzuigen der zandbanken. wee groote zuigers van de wereldbe roemde aannemersfirma Bos en Kalis en mer hun merkwaardig werk van n voegen morgen tot den laten avond, vnnr ,op§ezoêen zand wordt gebruikt diejno 1 opw jrpen van den grooten dam, Wd nm f de rivier zal worden uitge- w£L2u Z°rJen' dal het zand niet w en er dagelijks groote zinkstokken neergelaten, een werk, dat de firma Kraayeveld uit Sliedrecht is oevertrouwd Ook dit onderdeel is niet te onderschatten en gaat gepaard met groote moeilijkheden. Immers, als men bedenkt, dat zoo'n zinkstuk 600800 m2 groot is en dat daarop 200 tot 250 keien worden gelegd alvorens het gevaarte zinken gaat, dan kan ieder zich een klein denkbeeld vormen van het werk en de moeite, waar men zich door heen moet worstelen. De Amsterdamsche Ballast-Maatschap- pij, de uitvoerster van den onderbouw der brug, heeft de kale zandvlakte in een waar industrieterrein omgetooverd. Dag in, dag uit, worden de 24 m lange betonnen heipalen vervaardigd. Tien tallen arbeiders verdienen hier hun brood met ijzervlechten, betonmengen, ijzerdraaien, smeden, timmeren, enz. enz. DE SUIKERBIETENSTEUN 1934. De minister van oeconomische zaken heeft vastgesteld de crisissteunbeschik- king 1934 XVIII (suikerbietensteun oogst 1934). Blijkens deze beschikking wordt uit het landbouwcrisisfonds ten behoeve van de telers van suikerbieten, voor zoo ver die bieten op Nederlandschen bo dem zijn geteeld en aan de Nederland- sche coöperatieve fabrieken of aan de centrale suikermaatschappij te Amster dam ter verwerking als suiker zijn ge leverd, steun verleend. De uitvoering van de steunverleening is aan de Nederlandsche akkerbouw- centrale opgedragen. De fabrieken zul len voor bieten, waarvoor steun wordt verleend (garantiebieten}, geleverd op de gebruikelijke condities aan groot- scheepsvaarwater van een gemiddeld suikergehalte, 10 per 1000 kg netto uitbetalen. De hoeveelheid garanuebie- ten per bietenteeler voor de campagne 1934 zal ten hoogste 90 pet. van de door hem geteelde en geleverde garantiebie ten in 1933 bedragen. STEUNVERLEENING AAN DE BOONEN. In de Staatscourant van gisteravond is een beschikking van den minister van oeconomische zaken opgenomen tot steunverleening aan de boonen. In deze beschikking wordt onder boonen ver staan hier te lande verbouwde veld- boonen van den oogst 1934 met dien verstande, dat daaronder mede begre pen zijn de boonen vermengd met andere peulvruchten afkomstig van gemengd gewas. Uit het landbouwcrisisfonds zal aan de telers van boonen steun ver leend worden ten bedrage van f 3,50 per 100 kg gedorschte boonen. ROTTERDAM LEENT IN OSS. In de Maandag gehouden raadsverga dering van de gemeente Oss (N. Br.) werd met algemeene stemmen besloten tot het verstrekken van een kasgeldleening aan de gemeente Rotterdam groot f 100.000 tegen 4% pet. rente ingaande 1 Septem ber tot 31 December. DE HANDELSBESPREKINGEN MET JAPAN. Blijkbaar beginnen de Japanners thans in te zien, dat Nederland niet met zich laat sollen. De protesten tegen de maat regelen, welke onze regeering nam tegen den overmatigen invoer van goedkoope Japansche producten in Ned. Indië, zijn opeens verstomd. Inplaats daarvan ver neemt men uit Tokio, dat van officieele zijde is verklaard, dat de handelsbespre kingen, die te Batavia gevoerd worden, goede vooruitzichten bieden. LANDDAG JONGE LIBERALEN. Zondag is op Schouwen-Duiveland een landdag gehouden van Z.-Holland- sche afdeelingen van den Bond van Jon ge Liberalen. Wegens het slechte weer vond zij plaats in hotel „Juliana", Een 300-tal meettinggangers nam aan den landdag deel. Op de algemeene begraafplaats te Zierikzee heeft de heer A. J. Hendriks, de organisator van den boottocht, na een korte toespraak, bloemen neerge legd op het graf van den liberalen pionier, wijlen den heer A. van der Weijde, wiens zoon dankte voor de hul de zijn overleden vader gebracht. Het stedelijk muziekkorps „Kunst en Eer" speelde de Marche Funèbre, van Cho pin en een koraal, Gez. 182. In hotel „Juliana" te Zierikzee heeft de voorzitter van de Centrale Schou wen-Duiveland van de Liberale Staats partij, de heer P. Kooijman, de vergader den het welkom toegeroepen. De heer A, D. Constandse sprak na mens de jonge liberalen op Schouwen- Duiveland; daarna voerden verschillen- Ware vriendschap, hoog te loven Boven allen aardschen schat, Boven d' eer en gunst der hoven, Boven al, wat d' aard omvat Gij verkwikt ons door uw zoet, En in voor- en tegenspoed Kunt gij 't meest genoegen geven, In dit wisselvallig leven. de sprekers het woord, o.a. de oprich ting van een B.J.L. in Zeeland beplei tende. De heer C. Hage voorzitter van de Centrale Zeeland, dankte voor het ge nomen initiatief door den heer Con standse, welk feit er toe moge leiden, dat in Zeeland afdeelingen van liberale jongeren zullen worden opgericht. De heer Kooijman sloot daarna met een oproep tot de jongeren de geslaag de bijeenkomst. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van des avonds 12 tot des avonds 13 Augustus zijn in Zeeland de weersomstandigheden gunstig ge weest behoudens te geringe bewolking voor het optreden van aardappelziekte. De boottocht naar Zierikzee. Het blijft uitstekend gaan met den tocht der provinciale boot 's Maandags naar Zierikzee en buitenom terug. Gisteren werden twee booten gereed gehouden. Er waren niettegenstaande "t weinig mooie weder 169 liefhebbers voor den tocht present. Al konden deze op één boot vervoerd worden, toch heeft men beide booten laten varen, opdat bij regenbuien alle tochtgenooten een goed beschutte schuilplaats zouden hebben. Naar wij vernemen is besloten de toen- te^ niet met den laatsten Maandag van A'ugustus te beëindigen, doch ook op 3 en 10 September nog een boot te laten varen, zoodat men nog vier Maandagen gelegenheid heeft dit bijzonder mooie reisje te maken. EEN BELANGRIJKE ORDER. Naar wij vernemen, is aan de ijzer gieterij der firma Boddaert Co. alhier, de opdracht verstrekt voor het maken van 600 ton gietwerk. Deze belangrijke hoeveelheid werk, die een goeden ondergrond voor het voortbestaan der gieterij geeft, zal over drie jaar verdeeld moeten worden. De Vacantieschool. Heden zou voor de vijfde maal in dit seizoen de vacantieschool er op uittrek ken, doch het weer was oorzaak, dat de vlaggetjes op den toren aankondigde, dat geen tocht plaats zou hebben. Bij gunstig weder gaat men nu morgen naar duin en strand. Kranige kanovaarder- Gisteren is alhier aangekomen een jonge man, die met zijn kano de geheele reis door Waal, Merwede, Hollandsch Diep en de Zeeuwsche stroomen van uit Nijmegen heeft gemaakt en dit bij voor zulk een tocht minder goed weer. VEERE. Uit het definitief bestuur der V.V.V. te dezer plaatse is als voorzitter gekozen burgemeester D. Huinink, als secretaris ir. F, Holleman en als penning meester de heer Th. Coops. VEERE. Maandagavond vergaderde de V.V.V. onder voorzitterschap van den heer D. Huinink. Doel der vergade ring was besprekingen te voeren met be langhebbenden over het organiseeren van feesten en anderszins. De voorzitter deelde mede, dat het allereerst in de bedoeling lag van de V.V.V. om een folder uit te geven, waarin naast een opsomming der bezienswaardigheden en een aantal mooie illustraties ook be kendheid zal worden gegeven aan de adressen der leden-neringdoenden. De onkosten zullen zoo mogelijk gedekt worden door advertenties. Een bestuursvoorstel om reeds op 31 Augustus eenige bescheiden feestelijk heden te houden, lokte de vraag uit of de vereeniging reeds over genoeg geld middelen beschikte om zulks te kunnen doen. Waar de contributie nu reeds in baar is over het vereenigingsjaar 1934- 1935 zou zulks wel mogelijk zijn, doch uiterste zuinigheid is geraden, aangezien de vereeniging de eerste paar jaren voor de zwaarste onkosten zal komen te staan. Van andere zijde is men er tegen om, zooals was voorgesteld, een winkelweek te organiseeren. Zulks loopt heel vaak ;op een fiasco uit, trouwens we zijn hier blij, dat er niet al te veel winkels zijn. De vereeniging zou veel beter doen al leen reclame te maken voor Veere en meer niet. De voorz. staat erg sceptisch tegenover winkelweken, stedelijke feest jes en dergelijke. Die zijn alle afgezaagd en kosten bovendien een hand vol geld. Een bestuurslid merkte op, dat men misschien weer eens een stadhuisbeliclv ting zou kunnen hebben, zooals voor. en kele jaren het geval was. Zoo iets trekt bezoekers van buiten en is tevens een zeer mooie reclame. Ook zou men b.v. in den geest van de opvoering van de „Mattheus Passion" in de kerk te Naar- den, waarheen jaarlijks een groot aantal menschen trekt, iets in onze Groote Kerk kunnen opvoeren, b.v, een spel van Vondel. Een stem ging op om Veere's grootsch verleden „uit te buiten", zooals in 1922 bij de 3 Mei feesten het geval was- Ingevolge het overwogen plan om des winters lezingen te houden, had zich reeds een inwoner, die veel reist, aan geboden een lezing met lichtbeelden te houden, hetgeen dankbaar aanvaarc werd. Een der leden vroeg ook nog of de mogelijkheid niet bestond, dat de ver eeniging steun zou verleenen bij het op richten van een cursus in de Engelsche taal, want zoo menigmaal komt 't voor dat de Engelschen iets vragen en men kan nooit eens behoorlijk antwoord ge ven, Ook kwam het voorstel om inzake reclame een sluitzegel uit te geven aan de menschen ter plaatse, die veel cor respondentie voeren, zoodat het bestaan van de vereeniging naar buiten grootere bekendheid zal verkrijgen, RAAD VAN DRIEWEGEN. DRIEWEGEN. De Raad vergaderde Vrijdag. Afwezig de heer J. de Witte. De gemeenterekening over 1933 werd voorloopig vastgesteld, in ontvang op f 23720 en in uitgaaf op f 19391, dus met een goed slot van f 4328. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1935 werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 4412. Voor de aangebrachte verbetering van den Platteweg werd een geldleening aan gegaan, groot f 7500 tegen 4% pet. 's-jaars. Overeenkomstig het verzoek van den Commissaris der Koningin werd een ver ordening voor de Burgerwacht vastge steld. In verband met de vacante betrekking van gemeente-veldwachter, werd onder zekere voorwaarden besloten, met de gemeente Ovezand te overleggen om voor beide gemeenten één veldwachter te vragen. Besloten werd om aan steuntrekken- den, welke van elders komen, de eerste 6 maanden geen steun te verleenen. Voor het bezit van grond zal voortaan een zeker deel op den uil te keeren steun worden gekort. IERSEKE. Bij een bewoner van de Nieuwe Kerkstraat is de voordeur en gevel met teer besmeerd. De politie stelt een onderzoek in, men denkt aan wraak. Met de mosselverzending per auto naar België en Noord-Frankrijk is reeds een aanvang gemaakt. De kwaliteit ts over het algemeen goed, maar de prijs is niet hoog. De mosselkweekers lossen nu onder den wal alhier van f 0,90 tot f 1,25 naar gelang van de kwaliteit. De afname in Brussel is zeer goed, maar in andere plaatsen van België minder. Met het verzenden naar Parijs zal als het weer iets koeler wordt, een aanvang worden gemaakt. Aan den grond. BATH. Hedenmorgen is het Engelsche stoomschip „Mabout" voor deze ge meente aan den grond geloopen. AUTO IN HET KANAAL GEREDEN. Kindje van vijf maanden verdronken. TERNEUZEN. De reeks van verdrin kingsongevallen, welke in het scheep- vaartkanaal, dat Terneuzen met Gent verbindt, plaats hebben en waarbij op het Nederlandsche gedeelte, dat zich uit- Middelburg, 14-VIII-'34. Maandag hoog ste luchttemperatuur 18.1 °C; (64 °F); laagste 14 °C (57 °F). Heden 9 h; 16.5 °C; 12 h: 18.2 °C. 18 mm regen. Hoog ste barometerstand te deze* stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 760 mm. Hoogste barometerstand in het Eu- ropeesche waarnemingsgebied: 765.6 mm te Scilly en Blacksod; laagste 751.6 mm te Haparanda. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, N. tot W. of Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen, iets warmer. Zon op: 5 h 41; onder: 20 h 27. Licht op: 20 h 57. Maan op: 10 h 20; onder 21 h 15. E.K. 18 Augs. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Di. 14 Wo. 15 Do. 16 Augustus. Hoogwater. 4.30 16.41 5.02 17.14 5.35 17.50 Laagwater 10.49 23.22 11.20 23.58 11.56 24.37 (Zomertijd.) D i. Wo. Do. 14 15 16 Augustus. Hoogwater. 6.22 18.35 6.51 19.04 7.21 19.35 Laagwater. 12.01 24.23 12.30 24.56 13.06 strekt van Terneuzen tot Selzaete, vaii Kerstmis af, niet minder dan zeven per sonen den verdrinkingsdood hebben ge vonden, heeft zich met één uitgebreid. Toen Zondagmiddag een auto, waarin zich een Italiaansche familie bevond, welke te Gent verblijf houdt, van Sel zaete in de richting Gent reed. is deze even buiten Selzaete in het ter plaatse zeer diepe kanaal gereden, met het ge volg, dat een der inzittenden, een kindje van ongeveer vijf maanden, is verdron ken. De overige drie passagiers konden door een ijlings toegeschoten voorbij ganger worden gered, terwijl de bestuur der zich door het intrappen van een ruit in veiligheid wist te stelien. Omtrent de oorzaak van het gebeurde tast men in het onzekere Een schipper, die zich in de nabijheid bevond, begaf zich onmiddellijk te wa ter en slaagde er in drie der inzittenden, waaronder twee dames, te redden. In middels was de bestuurder, die een ruit van het portier had ingetrapt, ook bo ven water gekomen, waarna hij zwem mende den oever wist te bereiken. Tot ontsteltenis der toegestroomde omstan ders deelde hij mede, dat een kindje van vijf maanden zich nog in den auto moest bevinden. De juist passeerende kanaal- loods, F. C. Leunis, bedacht zich geen oogenblik en dook verscheidene malen naar de plaats waar de auto lag. Hij slaagde er echter niet in de kleine te vinden. De bemanning van de sleep boot „Zaan" uit Rotterdam, stelde on middellijk alle pogingen in het werk om den auto boven water te halen. Men slaagde er in den auto tot bij den kant te krijgen, doch het bleek niet mogelijk hem op den wal te brengen. Eerst he denmorgen is het gelukt den- auto met behulp van een kraanwagen op het dro ge te halen. Het lijkje van het kind is nog niet gevonden. (Tel.) RAAD VAN CADZAND. CADZAND, De Raad dezer gemeente kwam Vrijdagavond j.l. in vergadering bijeen. Afwezig de heer I. M- de Bruijne met kennisgeving. Met het voorstel van het gemeentebe stuur van Oostburg, om de korting op de jaarwedden van de ambtenaren, betrok ken bij den gemeenschappelijken vleesch- keuringsdienst, met ingang van 1 Juli j.l. als vervallen te beschouwen nu door een wijziging van de pensioenwet in plaats van het bestaande premie-vrij pensioen een verhaal van 10 pet. moet worden toe gepast, werd accoord gegaan- De gemeenterekening 1933 werd voor loopig vastgesteld op f 32622, in ontvang en op f 29101, in uitgaaf voor wat den gewonen dienst aangaat en op f 292, aan ontvangsten en uitgaven voor wat den kaoitaaldienst betreft.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1