'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. VERKEERSWEZEN P. T. T. GEMENGD NIEUWS. ENGELAND. OOSTENRIJK. VER. STATEN. Briefgeschrief tusschen Jewannes uut Walchere en Jan de Smid uut Goesche Land. WAAR IS WERK? Verkooplngen - Verpachting»! In Zeeland. De schandelijke toestand van den weg AntwerpenBelgische kust. In het bericht over den schandelijken toestand van den weg AntwerpenBel gische kust in ons blad van Zaterdag 4 Aug. 1.1. is een regel op een verkeerde plaats terecht gekomen. De betreffende zinsnede moet luiden: „Nederlandsche automobilisten, die zich naar de Belgi sche kust wenschen te begeven, doen verstandig hun route via Vlissingen BreskensSluisKnockeOostende te kiezen. De weg over Antwerpen dwars door Vlaanderen schijnt schier onberijd baar te zijn en is bovendien op verschil lende plaatsen opengebroken, zoodat 't maken van omwegen onvermijdelijk is." DE KNOEIERIJEN BIJ DE CRISIS- GRAANCENTRALE IN WESTERWOL- DE. - Betreffende de knoeierijen bij de crisis-graancentrale in Westerwolde is gebleken, dat deze fraude op tweeërlei wijze is gepleegd. Om het teveel aan rogge aan de consumptie te onttrekken wordt deze door menging met roode kleurstof onbruikaar gemaakt. De land bouwers krijgen daarvoor een vergoe ding per hectoliter van de graancentra- le. De rogge wordt bij hen per schip weggehaald en met hectoliterzakken m het schip gestort. De vergoeding wordt vastgesteld naar het aantal hectoliter- zakken, dat in het schip is geworpen. De zakken worden na afloop geteld. Het is gebleken, dat de verdachten het aan tal leeggestorte zakken vaak vermeer derden door er leege zakken bij te voe ren, die geen graan hadden bevat. In een ander geval werd bij de lading blanke rogge, die voor denaturatie be stemd was,' een hoeveelheid gedenatu reerde rogge bijgestort, waarvoor het rijk dus reeds vergoeding had betaald en later werd dan deze roode rogge met "blanke rogge opnieuw gekleurd. Onder zocht wordt in hoeverre de ambtenaren, die met de kleuring belast waren, zich hierbij hebben laten omkoopen. In elk geval zijn drie van hen aangehouden, onder verdenking daarvan. AUTO IN HET NOORDZEE-KANAAL GEREDEN. Twee meisjes verdronken. Vrijdagmiddag is een auto, waarin zes pèrsOnen zaten, in het Noordzeekanaal gereden. Omstreeks kwart over drie kwam deze auto den steiger van de veerpont aan de Noordzijde te Velsen-Noord afrij den, terwijl de afsluitboom nog geopend was. Waarschijnlijk tengevolge van een misverstand tusschen het pontpeisoneel en den bestuurder van de auto, ver keerde deze laatste in de meening, dat er nog plaats voor de auto op het vaar tuig was. Dit scheen echter niet het ge val te zijn, want op het oogenblik, dat de auto de pont had bereikt, voer deze naar den overkant. De auto gleed daar op het water in en verdween in de diep. te. Onmiddellijk schoot van alle kanten hulp toe. De bestuurder van de auto zag nog kans uit de auto te springen, hoe wel hij ook in het' water terecht kwam. Ziji» echtgenoote heeft onmiddellijk een der ruiten van den wagen ingeslagen, waarna zij uit de auto is geklommen. Twee jongens van ongeveer vijftien jaar slaagden er eveneens in zich uit hun be narde positie te bevrijden. Zij werden Middelburg, Augustus 1934. Goeie vriend Jan! A'k joe goed begrepen ei jie nog a j'n aordigeid in dat vierdaegsche loö- pen. 'k Moe je vanself g'liek gee, dat die sport nog 't meest naturelijk is en daedeur 't minst ergerlijk. Mè \'k vrae- ge: loópe noe zukke menschen om te loöpen, of gaet 't Ibie ulder (hie vee meer om medaljes, anders gezeid ,om d'eêre? As t'er over dat loöpen is min der drukte gemaekt wier, as 't is minder opg'emeld wier in de krante, zouwe ze dan nog zö graog vier daegen tippele? Loópe z' in 't daegelijksch leven ook zö graog, of neme ze dan mè liever de fiets of de trem? Deu die éérzucht zie je sommigste stommerikken Wöpe, da z'er bie neer valle en wir andere, die mi kapotte voeten ankomme. En as t'er in een troepje één een inzienkienge kriegt, g'looft dan mè nie, da z' aoltied mi vriendelijke woorden probbeêre om 'm op te knappen. En dan is t'er an die sport nè zö goed as an d'andere een lil- lijke biesmaeke gekomme van ael en nied. En is da priezen. van zukke loö- pers eigentlijk gin afgoderie ten opzich te van een sterk art, flienke loengen en stevige beênen- Bovendien twufel 'k auto nog twee meisjes. Toen men erlr geslaagd was hen te bevrijden, bleken zi bewusteloos te zijn. Drie geneesheeren waren spoedig te: plaatse. Onder hun leiding is men onmic! dellijk begonnen bij de beide laatstge noemde drenkelingen kunstmatige adem haling toe te passen, evenwel zonder re sultaat. Beiden bleken te zijn overleden Om half vijf was de auto op den wal ge bracht. Het betreft hier een Amsterdamsch» familie, welke op weg was naar dc hoofdstad. Het gezin, dat in den autc zat, bestond uit het echtpaar, een 15- jarige zoon en een dochter, alsmede uil het dienstmeisje (een Duitsche) en eet 14-jarige logé, eveneens uit Amsterdam De dochter en het Duitsche dienst meisje zijn verdronken. Nader wordt nog gemeld, dat de pont- wachter buiten dienst is gesteld, aange zien hij geacht wordt in verzuim te zijn geweest. TREIN ONTSPOORD. Even na ze ven uur is op den spoorwegovergang aar den IHooge Laarderweg te Hilversum een rangeerenden personentrein uit dc rails geloopen. Er hadden geen persoon lijke ongelukken plaats, doch de trein kwam scheef over het emplacement te liggen, zoodat het verkeer in de richting naar Bussum en Amsterdam geruimen tijd gestremd was. Men verwachtte niet voor middernacht de lijn vrij te hebben. Heel wat reizigers waren hierdoor gedupeerd. Het ongeval is ontstaan doordat wisselwachter, zekere B. die reeds m dan 20 dienstjaren heeft, per onge een verkeerde handel overhaalde. Er be vonden zich geen passagiers in den trein. Van de twee ontspoorde wagons, wer den eenige gegoten ijzeren stukken af gerukt en de treeplanken beschadigd. Ook de D-trein uit Berlijn had door het ongeluk veel vertraging wel is een bitje of de arde stappers on der d'ankommende joengers en meisen ook op geestelijk gebied ulder avveseer- schoenen antrekke. J'aod ook nog over de rikklaome, die tegenwoordig in butenlande voo Zee land gemaekt oort. Noe, da vind 'k eêl goed bedocht, tvan ('k eb ek iederen Dunderdag m'n aordigeid in, dat er zö- vee van aole kanten komme om is in Middelburg te kuiren. Da vreemdelien- gebezo'ek geeft an vee menschen in komsten, die ze gewoonwegt nie mi kunne misse, 'k G'loove wè, dat den Dunderdag in vee wienkels eêl de weke goed moe maeke. Mè 'k bin 't mi joe seens, dat die rikklaome eerelijk moe zien. Daemee wi 'k noe nie zeie, dat êel de waereid gezeid moet oöre, wan 'k zou 't vreêd stom vinde, as ze bievoo- beeld in butenlande gienge vertelle, dat de vreemdeliengen Dunderdags ange- klampt oöre deu vrouweliengen en mei sen uut Erremu, die mè vraege om ulder uut te pottereteeren en die as 't klaer is eêl bretaol ulder and opouwe vö de „monnie". En as de vreemdeliengen nie goed afschuve, bin die Erremujenaers ook nie zunig mit ulder verwenschiengen. Noe da 'k dat schrieve, moe 'k toch vraege, Jan, zou d'er noe toch is gin mensch iet kunne bedienke om die erregernissen te dere garanties tot een maximum van 46 millioen mark beschikbaar te stellen. Ter bevordering van de vervaardiging van veevoeder uit buitenlandsche pro ducten kan de minister van financier garanties tot een maximum van een mil lioen mark verleenen. Een wolk breuk. Te Nierstein, dal ongeveer 14 dagen geleden door een he vig onweer is geteisterd, heeft Donder dagmiddag opnieuw een hevig onweei gewoed, dat met een wolkbreuk gepaard ging. De massa's water vernielden in de wijnbergen vele muren. Op talrijke plaat sen heeft het water 34 m diepe gater veroorzaakt. In de Rheinstrasse, welke geheel met slijk werd bedekt, moesten de kelders worden leeggepompt. Men is nog bezig den weg naar Schwabsburg, welke met vuil en modder is bedekt, vrij te maken, De schade in de wijnbergen is zeèr groot, daar geheele rijen wijnstok- kén uit den grond zijn getrokken- Ook de schade op de velden is nog niet te overzien. Het water heeft de wijngaar den aan de provinciale straat geheel overstroomd, slechts de wijnstokken ste ken nog boven het water uit. Het treinverkeer moest gedurende on geveer twee uur onderbroken worden, daar het slijk de rails metershoog bedek te. IJselijk avontuur- Te Kambe in Burma werd een Engelschman door vief groote pythons in zijn woning aange vallen. Tevergeefs trachtte hij zich van de hem omstrengelende slangen te be vrijden, toen zijn hond binnenkwam, die de slang aanviel, welk zich om de armen van den Engelschman had gewonden. Toen de man zijn armen eenmaal vrij "had, slaagde hij erin de drie andere slan gen te dooden- laete verdwienen. En noe waere d'er flee weke nog andere biegekomme vö sommigste menschen, 'k Dienke, dat er êel wat nêeriengdoende 't mè zuur g'aod as z' op de kerremesse liepe en ze zae- ge daer ienkelde van ulder klanten mi ge reed geld ienten of kraemen binnengae, terwiele z' in ulder wienkel dik in de schuld stae. Noe, die erregernissen bin dan noe wi vöbie, wan m'n de kerre messe wi g'aod. Noe 'k moe zeie 't is kalleme drukte geweest, öor, wa zeker 'vor een groot deel te danken is an 't drankverbod. Toch was 't er eigentlijk één schandaol. 'k Bedoele dat er vreêd vee menschen mè nie kunne begriepe, da je kerremesse moet ouwe van j'n overschot. En noe mer is eêl wat anders, 't Is noe weêr al ienkelde maenden gelee, da 'k in de krante las, dat er diep in Rus land een stanbeeld voo Judas opgericht was. 't Kon 't eêlemaele nie g'loove. Mè noe da 'k oöre, dat 't nie tegengesproken is, za d'er toch wè wat van an zien. En noe moe 'k zeie, da 'k nog nooit bie vie- anden van den gosdienst en bie die van 't Kristendom in 't biezonder zoövee geloof gezien Da bin daer ongeloovigen van de kouwe grond, oör- Voör ulder staet 't van self vast, dat dien Judas bestaen eil en vanself dan ook Jezus, die deur 'm verraoie wier. En as da stanbeeld van Judas een groöte vent voostelt mi z'n vuust nae den emel, dan is dat d' er- kennienge, nae mien meênienge, dat er een bovenaersche macht bestaet. Zuk soort is nie los van 't geloof, oör, oe vieandig da z' ook bin. En zukke bin d'er in Nederland ook genoeg, oör. 't Liekt bie ulder in den aerd koud en doenker, mer onder den asschie smeule d'er dikkels nog voenkjes geloof. En 't is nae mien meênienge een groöte waereid, wat een Duische meneer a ruum 150 jaer gelee is gezeid eit over opscheppende ongeloo- vige: ,,ze zijn niet allen vrij, die met hun ketens spotten". En noe docht 'k zö bie m'n eige, wat oört er toch weinig gedae om zukke Eidenen te bekeeren. Room- sche en prottestanten konkereere zö ard as ze kunne om in d' Oost Kristenen te maeken en in ons land probbeere ze van mekaore zielen te winnen en de zen- dienge onder Israel oör nie vergete, me degene die bie ons nie mi van den gos dienst wille wete, laete ze meestenties lienks leie. En a je nog is oört van be- kêeriengen deu d' inwendige zendienge, dan bint 't gewoonlijk mè burgermen- schen of nog a minder, mè maeke de domenies vee werk van de vornaeme Eidenen ier in ons land? En noe nog is wat? Je za wè net as ik, Jan, ieleke weke die Zeeuwsche kro niek in d e krante leze, Endrik zeit da me daer eêl wel an doe, wan daedeur komme me prontjes te weten, wat er vöormaels in Zêeland zö a gebeurd is. En da's aoltied eêl leêrzaem, öor. Mè noe eit dien Endrik mien gezeid, dat die meneer in de krante van 28 Juli g lad Sept. 11 Vrouwepolder, Inspan. v. d. Harst. abbuus was, as 'n zei, dat er in 1564 bie Rittem in 't open veld voo de ketters gepreekt was en dat daerom dan van self d' eêsten aogepreek in Zeeland dae was g'ouwe. Die joen durrefde wè zeie, dat dien meneer een klokje ao oöre luu mer ie wist nie wae de klepel ieng. Ie zei, dat er een praotje geloopen ao, dat de ketters daer een preek wouwen ouwe. Daerom ao den bisschop den stadouwer Geeraerdt van Vuytwijck (en nie Jan Turk g'liek as die meneer gchreef) gewaeschoed. Die stadouwer ■was toen mit ienkelde gae loere, mè dae was gin mensch gekomme. En 't was nie waere, dat 'n te laete kwam, net asof z' a wegwaere. Nee, 't bluuft zöas t was: in de dunen van Koukerreke is op 30 Juni 1566 d' eêste kettersche preek g'ouwe. En noe za je wè zeie: t komt er niks op an, oe die stadouwer eêtte. 'k Bin 't mi je seens. Mer as t'er een naeme genoemd oört deu dien meneer, dan moet 'n den goeien noeme. Wan as dat nie geeft, oöre me nog is, dat de Prins van Oranje te Schoonoven levend be- graeven is, of de Ruyter in Barneveld van den toren gesproengen is. 'k Moet uuschêe. As aoltied de groete- nisse vö joe en Jannetje van Jikkemien je goeie vriend Jewannes- CONFLICT IN DE WERKVERSCHAF FING. Gistermorgen zijn ongeveer 100 personen geschorst, die in de werk verschaffing aan de havenwerken van de gemeente Hengelo waren te werk ge steld. De oorzaak is te weinig verdiend loon. Toen Donderdagavond het werk opgemeten en het loon werd bekend ge maakt, waren de werklieden daarover niet tevreden, waarom zij gisterochtend eenigen tijd het werk hebben gestaakt, waarop zij zijn geschorst. AUTO TEGEN EEN BOOM GERE DEN. Doordat de vischhandelaar C. de Graaf uit Spakenburg bij het pas- seeren van een anderen auto te Ede meende, dat zijn vrouw uit de cabine dreigde te vallen en hij haar wilde grij pen, raakte hij de macht over het stuur kwijt. De auto reed tegen 'n boom. Daarbij raakte de vrouw met haar hoofd tus schen boom en auto bekneld en werd op slag gedood- De vrachtauto is zwaar be schadigd. BIJ HET HENGELEN VERDRON KEN? Toen W. J. te O 1st niet te rug keerde van het hengelen in den IJs- sel werd men door ongerustheid gedre ven en ging men langs de rivier kijken. Zijn fiets stond nog bij het veerhuisje, terwijl het vischdeeg op den kop van een krib lag. Vermoedelijk is de onge lukkige in het water gegleden en daar hij niet zwemmen kon, verdronken. NA DE MISLUKTE NAZI-PUTSCH De „besmetting" van het Weensche politie-corps De aanstichters hebben de wijk naar Duitschland geno men. Er is op 't oogenblik te Weenen een proces gaande tegen negen politie agenten, die hebben deelgenomen aan de bestorming van de bopdskanselarij op 25 Juli jJ. Het proces wórdt groqten- deels met gesloten deuren gevoerd, zoo dat er niet veel van uitlekt. Men meent echter te weten, dat uit verschillende verhooren gebleken is, dat de nazi-in vloed bij de Weensche politie een groo- ten omvang had aangenomen. Vermoe delijk zal het gevolg van een en ander nu een groote zuiveringsactie zijn. Omtrent den achtergrond van de mis lukte nazi-putsch wordt nog gemeld dat de lieden, die in het geheim aan de touwtjes trokken voor 't meerendeel naar Duitschland dé wijk hebben geno men. De 144 man, die de bondskansela- rij bestormden, zouden slechts blinde werktuigen zijn geweest, die handelden volgens bevelen, hun langs geheime wegén verstrekt. Bijzondere volmachten voor minister Fey Naar de N.R.C. meldt, heeft de minis terraad Donderdag bijzondere volmach ten verleend aan den minister van bin- nenlandsche zaken, Fey. Hij mag thans op verregaande wijze ingrijpen in par ticuliere bedrijven. Fey krijgt het recht, ondernemers, van wie is aangetoond, dat zij schuldig zijn aan vijandige hande lingen tegen den 'staat, den toegang tot hun ondernemingen te ontzeggen en hun de concessie voor die ondernemingen te ontnemen. Voorts kan hij ondernemers dwingen personeel dat zich aan vijandi ge handelingen heeft schuldig gemaakt, op staanden voet te ontslaan en te ver vangen door lieden, die het vaderland getrouw zijn. FILMSTERREN STEUNEN HET COMMUNISME. Een commissie uit het congres die te Los Angeles zitting houdt, heeft een onderzoek ingesteld naar de bedrijvig heid van de nationaal socialisten in Ca- lifornië en zich vervolgens bezig gehou den met klachten tegen communisten Dit geschiedde met gesloten deuren om „internationale complicaties" te yermij den, daar de afgelegde verklaringen „erg vergiftig" waren, aldus meldt de correspondent van de „Times" te New- York. De voornaamste getuige was dezer da gen de politie-ambtenaar Hynes, die aan de commissie meedeelde dat bekende filmsterren belangrijke bijdragen schon ken aan de communistische fondsen. Er werden geen namen genoemd, maar Hy nes verklaarde dat hij ze zoo noodig kon verstrekken en dat sommige dezer filmsterren buitenlanders, andere Ame rikanen waren. Hij zinspeelde er op dat het noodig zou kunnen zijn een boycot te bevorderen van films waarin deze sterren voorkomen. Hij geloofde dat het motief voor deze bijdragen, die duizen den dollars zouden beloopen, filanthro- pie was. Eenmaal arm geweest en nu veel geld verdienend, meenden deze sterren volgens hem dat zij degenen moesten helpen, die nog in armoede ver keerden. De zaak is ter sprake gebracht bij de leiders der studio's, die aan de politie hun steun hebben toegezegd om deze gulheid te breidelen. Hynes deelde nog mede, dat er in Californië 4000 tot 4500 communisten waren, van wie de helft in Los Angeles woonde en dat zij er den steun ontvan gen van 25000 menschen die met hen sympathiseerden. Hij zeide verder dat de Californische Communisten 50 Ame- rikaansche centen per hoofd moesten betalen om te helpen een onwéttige communistische pers in Duitschland te stichten en dat de communistische Inter nationale in 1930 voor propaganda in Amerika 672.000 dollar had uitgegeven, (Hbld.) - Noodweer. In hèt gebied ten Wes ten van Denver, waarheen veel vacan- tie-uitstapjes worden gemaakt, heeft 'n hevige wolkbreuk zich ontlast. Twee personen zijn gedood, terwijl er achttien vermist worden, van wie men vreest, dat zij door het water zijn mee gesleurd. Toen een gezelschap van zeven vrou wen op e enkleine brug, een door over stroomingen sterk gezwollen rivier over stak, werd de brug door den woesten stroom weggeslagen. Alle zeven vrou wen verdronken. Tweemaal zooveel belasting betaald. De Amerikanen hebben dit jaar tweemaal zooveel aan belasting betaald als het jaar tevoren. In het financieèle jaar, dat op 30 Juni is geëindigd, be droeg de belasting-opbrengst ongeveer 2 y2 milliard dollar, tegen ruim 1 milliard in het jaar tevoren. Alle belastingen brachten het afgeloopen jaar meer op. De inkomsten-belasting steeg met ruim zeven millioen tot ruim 817 millioen dol lar. Nieuwe bronnen van inkomsten, die niet bestonden in het financieele jaar 1932-1933,, hadden echter de belangrijke stijging der belasting-opbrengst tenge volge. De belasting op bier en likeur bracht niet minder dan 260 millioen dol lar op, hoewel het drankverbod eerst in midden van het jaar werd afgeschaft. ■IP Een rijke bedelares, Onlangs is in New York een vrouw gestorven, die ja ren lang van bedelen geleefd heeft en wier v.ermogen thans is vastgesteld op ruim 62.000 dollar. Haar dood is onder tragische omstan digheden veroorzaakt. Een mecanicien had zichzelf in een automatisch restau rant. van het leven beroofd, door een vergiftigd broodje op te eten. Hij stierf kort daarop in het waschhok van het re staurant. De bedelares^ die gewoonlijk in het re staurant vertoefde, om etensresten te verzamelen, at, niets kwaads vermoe dend, het broodje verder op, en stierf eveneens. Bij de lijkschouwing werd ge constateerd, dat de doodsoorzaak van beide personen een gevolg was van het zelfde vergift. Nieuwe nasporingen brachten aan het licht, dat de bedelares tien bankrekenin gen had, terwijl bovendien in haar scha mele woning nog waardevolle stukken werden aangetroffen. (Ingez. Med.) De Districts-Arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- en Wester- Schelde meldt ons de volgende aanvra gen BINNENLAND: HAARLEM huisknechf-kok, R. K,, v. vast, loon 5 per week met kost én in woning, indiensttreding dadelijk. ARNHEM loodbranders, leeftijd be neden 40 jaar, volslagen vaklieden, loon nader overeen te komen, reiskosten na der overeen te komen. HAARLEM vrouwelijk ambtenaar, in het bijzonder belast met huisbezoek, salaris 1700 per jaar met 10 pet- kor ting, uitsluitend komen in aanmerking dames, die goede algemeene ontwikke ling eh practische ervaring op sociaal gebied hebben. Sollicitaties op zegel vóór 18 Augustus a.s. Indiensttreding 15 September a.s. MIDDELBÜRG keuken-werkmeisje, welke goed kan koken, tegen 1 Sept. a.s-, loon f. 22 per maand. MIDDELBURG, kamermeisje, tegen September a.s. - - Aanbiedingen uitsluitend aan de orga nen der arbeidsbemiddeling. Aug. 14 Zoutelaüde, Huis, Loeff. 14 Goes, Pakhuizen, Jonkers- 15 Kamperland, Huis, Jonkers. 16 Goes, Inspan, Jonkers. 22 Souburg, Land, Blaupot ten Cate, 22 Waarde, Huis en erf, Oele, 29 Vrouwepolder, Hofstede en land, v. d. Harst. 29 Ovezande, Huizen en Land, Verbist.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6