S DE VREEMDELING VAN SPORT. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT VAN ZATERDAG 11 AUGUSTUS 1934. No. 1S8. ier ïn. ld: !R KRONIEK van den DAC. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. MIDDELBURG. GOES. JI3I0-BEVELAHD. 7 •e k 5. |uit- ide, Jen, 5. Roosevelt op het verkiezings pad Hij moet van plan zijn de politiek van de New Deal voort te zetten. President Roosevelt is na ongeveer een maand roett vacantie afwezig te zijn geweest, in de Ver. Staten teruggekeerd Indien hij verwacht mocht hebben, dat de verbetering in de conjunctuur, die bij zijn vertrek viel waar te nemen, zou hebben doorgezet, moet hij wel zeer te leurgesteld zijn door den toestand, dien hij thaos aantreft. Voor een deel is de ongunstig® verandering ongetwijfeld wijten aan omstandigheden, die ge heel buiten de regeering omgaan. De aanhoudende droogte, in den jongsten tijd nog verergerd door een nieuwe hit tegolf in een groot deel der graanstre- ken, heeft, gelijk we Donderdag op dezë plaats schreven, den omvang van een nationale ramp aangenomen. De op brengst, zoowel van den tarwe- als van den maisoogst, zal een van de kleinste worden, die het land ooit heeft gekend; de veestapel dreigt voor een deel te gronde te zullen gaan; de vooruitzich ten voor katoen wijzen er op, dat de oogst belangrijk kleiner zal zijn, daar de beplante oppervlakte kleiner is dan ooit te voren gedurende de laatste dertig jaar en ook hier de droogte haar invloed doet gevoelen. Het lijdt geen twijfel', dat dit alles van niet geringen invloed zal zijn op de staatsfinanciën. De landbouw streken zijn een periode van verarming ingetreden, die op het geheele land zijn stempel moet drukken. Naast dit alles is het verder de on zekerheid, omtrent wat de regeering in de naaste toekomst gaat doen, welke momenteel een ietwat zenuwachtige stemming in Amerika heeft te voor schijn geroepen, en welke een neerdruk kende tendenz op het zakenleven uit oefent. Onmiddellijk na zijn terugkomst is Roosevelt den boer opgegaan voor het houden van tallooze redevoeringen, het geen beschouwd kan worden als een in leiding tot de verkiezingscampagne in het najaar. Dan komen n.l. de tweejaar- lijksche verkiezingen aan de beurt die het Huis van Afgevaardigden geheel- en den Senaat voor een derde vernieuwen moeten. Bij den ongewissen toestand die in het land heerscht, zijn de candidaten natuurlijk meer dan ooit ontvankelijk voor alle mogelijke leuzen. Daarbij komt, dat deze verkiezingen de eerste zijn, die onder het regime van de ,,New Deal", Roosevelt's nieuwe oeconomische en sociale politiek, gehouden worden, en dat ze de proef op de som moeten le veren, wat de gezindheid der openbare meening aangaande dit bewind betreft. Men vraagt zich nu overal in de Ver. Staten af, of Roosevelt het zal aandur ven, die politiek voort te zetten, na al de critiek, welke er den laatsten tijd op uitgeoefend is- Voor zoover thans valt na te gaan, op grond van zijn redevoe ringen, moet die vraag bevestigend be antwoord worden. Te Portland verklaar de de president, dat hij er niet aan dacht, van de tot nu toe gevolgde politiek af te wijken. Integendeel: hij kondigde een nieuwen veldtocht tegen ,,de hebzucht van het individu" aan. Het heet, dat Roosevelt aan het te kiezen Congres een programma zal voorleggen van nog veel verder strekkende maatregelen dan er tol dusver genomen zijn in de rich ting van regeeringscontrole op het par ticulier initiatief, en wat de president tot nog toe gezegd heeft, wijst ook wel in die richting. Het laat zich aanzien, dat Roosevelt dan voor nieuwe eigenaardige moeilijk heden zal komen te staan. Sinds eenigen tijd een niet het minst onder invloed door H. BINDLOSS. van de droogte-ramp bewegen de prijzen van allerlei producten zich in Amerika in stijgende richting. Dat heeft tengevolge, dat er steeds meer bedrij ven komen, die van staatsbemoeiing niets meer willen weten. Zoolang de prijzen omlaag liepen, was het voor ve len wel aardig zich door de regeering gesteund te weten, al bemoeide die zich dan ook met loonen en werktijden. Nu de kansen op grooter winstmarges toe nemen, wil men van die „reddende hand" liever verlost worden. Wil de president dus voortgaan op den inge slagen weg, dan zal hij rekening moeten houden, met heel wat meer verzet, dan hij tot dusver tegen kwam. Dat kan dan zijn terugslag weer hebben op de poli tiek, zoodat het niet onwaarschijnlijk lijkt, dat Amerika in de naaste toe komst zekere verrassingen zal opleve ren, verrassingen dan, welke die van het afgeloopen jaar in de schaduw stel len. M'burg 4. Het was echter hoog tijd dat er aan al deze overpeinzingen een einde kwam, want, terwijl hij zich zoo half versufd en steeds meer be zangen door de kou in zijn herinneringen had zitten verdiepen, had de wagen mijl na mijl afgelegd en op een gegeven oogenblik roken de paarden stal. Al een poosje waren ze bijna on gemerkt sneller en sneller gaan ló^peii; Witham wist dan ook niet of hij zijn oogen gelooven mocht, toen hij plotse ling, op korten afstand voor hem uit, den donkeren omtrek van een volgende groep boomen uit de duisternis zag op doemen. Zooals bijna overal in Canada groeiden de boomen, berken en wfTTigen, ook hier, beschutting zoekend voor den bijna altijd feilen wind, tegen de sterk glooiende oevers aan weerszijden var? een, ver beneden de oppervlakte, van het omringende land, stroomend rivier tje; hun toppen kwamen juist boven den heuveligen rand uit. Het was er heel donker, toen de wagen, zwaaiend, tus- schen de eerste forsche stammen door reed; slechts met moeite kon hij het pad onderscheiden dat schuin naar be neden naar de houten brug over de ri vier leidde. Hier en daar, waar de hel-' Aanhoudende vraag naar be leggingswaarden. Gebrek aan beleggingsobjecten. Vaste stemming voor rubber- aandeelen. De Suikercon ferentie mislukt. De Amsterdamsche beurs heeft in de afgeloopen week weinig aanleiding ge had voor een opgewekte houding. De politieke horizon is weliswaar eenigszins opgeklaard, maar er blijven genoeg fac toren van onzekerheid (in 't bijzonder de gevolgen van de rampzalige droogte in Amerika) over, die den handel ter beurze beperken. Toch heeft op enkele dagen een vastere stemming de over hand kunnen krijgen, die in het alge meen tot een licht koersherstel heeft ge leid. De beleggingsmarkt heeft weer een vast verloop gehad. Ditmaal hebben vooral de 4 pet. Nederlandsche staats- leeningen van de vraag naar vaste-rente- dragende fondsen geprofiteerd. Met 102 3/16 pet. bereikten zij een nieuw hoogtepunt. Staatsleeningen met lageren rentevoet hebben daarentegen de re- cordkoersen der vorige maand nog niet bereikt. 2% pet. Nederlandsche Staats schuld noteert b.v. thans ruim 78 pct„ tegen 80 pet. enkele weken geleden; 3 pet. Nederland, die reeds tot 100% pet. waren gestegen, hebben het thans nog niet verder kunnen brengen dan tot den paristand. Met dit al wijst het herstel, dat na de onderbreking van de koersstijging ten gevolge van de mislukking der 3% pet, leeningen op de beleggingsmarkt weer is ingetreden, er wel duidelijk op, dat de vraag naar goede beleggingswaarden het aanbod nog steeds overtreft. Wel zijn er in de laatste maand aanzienlijke be dragen aan binnenlandsche gemeente en provinciale leeningen aan de markt gekomen, maar de opbrengst hiervan was voor een groot deéf bestemd voor conversie van oude leeningen met hoo- gere rente, zoodat er slechts weinig nieuw geld uit de markt werd genomen, vooral in verhouding tot den overvloed van beschikbare middelen. In de maand Juli werd in totaal aan obligatiën ruim 109 millioen geëmitteerd, waarvan de de oplosbare KUNSTMEST gnvny voor kamerplanten, 40 ct. p. fl. I U llU 11 m' '£raHs verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaadwinkels. (Ingez. Med.) opbrengst, slechts op 336.000 na, voor conversie van uitstaande leeningen werd aangewend. In de eerste zeven maan den van dit jaar was het totale bedrag der nieuwe uitgiften, met inbegrip van de groote conversie-transactie der re geering, bijna 1404 millioen; hierin was slechts 62 millioen aan nieuw geld begrepen. Voor zoover er nog vraag naar geld aanwezig is, is deze afkomstig van overheidslichamen; van particuliere zijde bestaat er, in verband met de be perkte bedrijvigheid en de vermindering in de geldwaarde der omzetten als ge volg van de prijsdaling nog altijd zoo goed als geen behoefte aan nieuwe mid-, delen. Integendeel: vele ondernemingen, die vroeger regelmatig een beroep op de kapitaalmarkt plachten te doen, heb ben thans middelen beschikbaar, die zij vaak aanwenden voor aflossing van vroeger opgenomen obligatieleeningen. Een voorbeeld hiervan is de Handelsver. „Amsterdam". Nadat deze reeds in haar jaarverslag een extra aflossing van ruim 5 millioen had aangekondigd, heeft zij thans de 4% pet. obligatieleening van 1928 per 1 October a.s. in haar geheel af losbaar gesteld. Ook het magazijn „De Bijenkorf" gaat, in verband met de in krimping van zaken en de hierdoor be schikbaar gekomen geldmiddelen, per 1 October a.s. over tot een vervroegde aflossing van 2.6 millioen van haar 4% pet. leening. Onder deze omstandigheden wordt het terrein voor geldbelegging hoe lan ger hoe beperkter en worden de beleg gingen, zoowel van particulieren als van groote lichamen, zooals banken, verze- keringsmijen, e.d, wel zeer eenzijdig op het overheidscrediet georiënteerd, Slechts de pandbrieven der goede hy potheekbanken vormen vrijwel gelijk waardige beleggingsobjecten; hoewel ook deze den invloed hebben ondervon den van den terugslag op de kapitaal markt na de mislukking der 3% pet. leeningen, blijft er nog altijd goede vraag naar bestaan. Overigens heeft de beleg ger, voor zoover hij zich tot binnenland sche obligatiën wenscht te beperken, ook al weinig keus. Aan dit laatste moet het dan ook worden toegeschreven dat het emissie-syndicaat, dat met een aan zienlijk deel, naar verluidt de helft, van de 3% pet. leening Noord-Holland is blijven zitten, geleidelijk aanmerke lijke bedragen hiervan kan spuien, on danks het feit, dat de spaarbanken, pen sioenfondsen, verzekeringmijen e.d-, die zich bij de berekening van hun reserves op het 4 pet. rente-type gebaseerd heb ben, de invoering van een rentestand van 3% pet. zooveel mogelijk tegenhon den. Of hun dit op den duur zal geluk ken, moet gezien de hierboven geschet ste positie van de kapitaalmarkt, ten zeerste worden betwijfeld. Op de aandeelenmarkt hebben rub- beraandeelen weer wat meer belang stelling getrokken. Zooals gewoonlijk in deze afdee'.ing met haar betrekkelijk beperkt materiaal heeft dit zich weer spiegeld in een krachtige koersstijging, vooral voor de minder courante soorten. Op de rubbermarkt is weliswaar nog geen belangrijke verdere verbetering in getreden, maar de algemeene opinie is dat een prijsstijging niet kan uitblijven wanneer de restrictie effectief gaat worden- De meeningen over de vraag hoever deze prijsstijging zal moeten gaan, om het bedrijf voor de Indische Tubbermijen weer loonend te maken, loo- pen nog al uiteen. Veel hangt daarbij na tuurlijk af van de bijzondere positie der desbetreffende onderneming, met name van den omvang der hun toegewezen standaardproductie. Blijkens een door een van de financiëele bladen ingestelde rondvraag achten sommige directies een slechts weinig hoogeren prijs dan den tegenwoordigen reeds voldoende, om Vlag" als van het tegenwoordige ofgaan weer met winst te werken; andere „De Trom'' heeft de heer Inden deel uit- daarentegen hebben berekend, dat de gemaakt. In het centraal comité tot prijs wel tot 40 a 50 cent per half kgwaarschuwing tegen eenzijdige ontwape- (tegenwoordige prijs ca. 24 cent!) zou j ning heeft hij gedurende een reeks van moeten stijgen, om bij een restrictie van j jaren het N.J.V. vertegenwoordigd. In 30 pet. de noodige afschrijvingen en re- 'j tal van comité's, vooral gedurende de serveeringen te kunnen verdienen en laatste jaren sinds den sterken groei van een redelijk dividend te kunnen uitkee- het N.J.V., nam hij zitting, ren. In doorsnee mag men aannemen, j dat een prijs van ca. 35 cent voor de meeste rubbermaatschappijen vermoede. De teraardebestelling van het stof- ling werkelijk gevaarlijk steil was, dien de hij scherp op de paarden te letten; het was zijn eenige span en geld om n ander te koopen had hij niet. Zonder hen was ploegen in de lente een onmo gelijkheid; geen wonder dat hij van hun leven vergeleken bij het zijne, op dat oogenblik van veel grooter waarde acht te. Maar blijkbaar hadden de paarden het zich vast voorgenomen, om in zoo kort mogelijken tijd thuis te zijn en tot over maat van ramp waren Witham's han den zoo verkleumd, dat hij de leidsels bijna niet meer voelde. Toen gebeurde het, waarvoor hij bang geweest was: een zwiepende tak raakte het eene paard bij de oogen, en toen het 3icr schichtig sloeg en den kop omhoog gooi de, kreeg de wagen zulk een schok, dat hij zich vastklemmen moest om niet van den bok gegooid te worden. Voordat hij zich had kunnen herstellen, ging het span er in galop van door. Witham zette zich schrap en hing in de teugels, maar ofschoon hij al zijn krachten inspande hij voelde zijn voorarmen als twee bundels keiharde spieren merkte hij dat hij ze niet in de hand kon houden een paar oogenblikken en ze weken van het breede, gebaande pad af. De wagen sloeg tegen een boom, het eene paard struikelde, zakte in de knieën door maar herstelde zich en voort ging het weer in gestrekten galop. De wind sneed Witham langs het gezicht, de boo men vlogen als vage schaduwen voorbij h'k ,weerJe mogelijkheid zou openen felijk overschot van den procureur.ge voor hervatting van het dividend. j neraal bij den H n Raad der Neder_ De pogingen om ook voor de suiker land mr A Tak zal Maandag a.s. tot een mternationaJe overeenkomst tot, om kwart VQOr 12 uur laats hebbcn regeling der productie te komen, die al- 0ud £ik en Duinen te -^Gravenhage. Ie suikerproduceerende landen zou om- rouwstoet zal auto om n u&ur hij kon niets doen dan volhouden, met een beklemmenden angst voor hetgeen er gebeuren zou, als ze den voet van den steilen oever bereikt hadden. De houten brug, waar het gebaande pad heenvoerde, lag 'n flink eind meer naar rechts en nu na een betrekkelijk lichte vorst van slechts enkele dagen, zeits wanneer de paarden op de been konden blijven, was het ijs natuurlijk nog niet dik genoeg om den wagen te kunnen dragen. Maar zijn onzekerheid duurde niet lang. Hetzelfde paard, dat nog geen minuut geleden door den tak geraakt was, struikelde weer. Witham hoorde n zwaren doffen val, meteen kreeg hij zulk een hevigen stoot van een tak te- genn zijn borst, dat hij achterover op den wagen sloeg, welke op hetzelfde oogenblik met een schok tot staan kwam. Ontsteld sprong hij opzij van den wagen af op den grond; hij voelde iets warms langs zijn gezicht loopen en bij het schijnsel van den lucifer, welken hij haastig aanstreek in het openstaande deurtje van de lantaarn, zag hij den rug van zijn hand rood van bloed. Met een beklemmenden angst voor wat hij te zien zou krijgen nam hij het primitieve verlichtingsapparaat op, en stond met een paar stappen voor den wagen; bij het onrustig flikkerende schijnsel zag hij dat de boom versplin terd was, het eene paard stond er tril lend naast, het andere lag te midden van een hoeveelheid verward en ten vatten, moeten voorloopig als mislukt worden beschouwd, nu het op de confe rentie van de bij de Chadbourne-over- eenkomst aangesloten landen niet ge lukt is, tot overeenstemming te komen met betrekking tot de quota, die aan deze productiegebieden zouden moeten worden toegewezen. Niettemin konden Suikeraandeelen in koers verbeteren, in verband met het bericht, dat de Nivas de limiet voor verkoopen naar Britsch- Indië met 5 cent heeft verhoogd. De prijs op zich zelf is echter nog altijd laag: 3.65 voor superieur, en blijft aan merkelijk beneden den prijs, waartegen de aanwezige suikervoorraden door de meeste mijen op de balans per 31 De cember 1933 zijn opgenomen. In aansluiting aan rubberwaarden wa ren ook de aandeelen der tabaksmijen, die naar men weet alle rubberbelangen hebben, gevraagd Koninklijke Petrole um werden gunstig beïnvloed door een verdere dalinf van de petroleum-pro- ductie in Amerika, die naar men hoopt, nog vo?rlgang ral maken nadat de nieu we voorschriften der regeering met be trekking tot de petroleum-industrie van kracht zullen worden. Door het instellen van hooge boeten en zelfs van gevan genisstraf bij overtreding van deze voor schriften hoopt men een. eind te maken aan de onwettige productie, die tot dus verre alle pogingen om het evenwicht tusschen productie en verbruik te her stellen, had doen mislukken, Industrieele fondsen ondergingen over 't geheel niet veel wijziging. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: A'dam Rubber 100%—99%—102—-101. Hessa Rubber 43%—49%. Deli Bat. Rubb. 72%—76%—73%. Serbadjadi 64%7571%. H.V. „A'dam" 165%—171. Javasche Cultuur 8187. Deli Bat. Mij. 140148. Senembah 133%136. .-£- Kon, Petroleum 147%151. Philips 199%—206—204%. Unilever 62%60%6261. Aku 33%—34. van het sterfhuis te Voorburg vertrek ken. Drie en dertig kamers van koop handel en fabrieken in Nederland heb ben een adres gericht aan den minister van economische zaken, waarin wordt gezegd, dat de overheid (zoowel van het rijk als van de provincie en de gemeen ten) over 't algemeen in onvoldoende mate de meening der Kamers vraagt in zake wetsontwerpen of verordeningen op het gebied van handel en nijverheid. Verzocht wordt te bevorderen, dat hierin verbetering komt. NATIONAAL JONGEREN VERBOND De algemeene voorzitter W. Inden trfeedt af. De heer W. Inden, algemeen voorzit ter van het Nationaal Jongeren Verbond heeft medegedeeld zich om redenen van particulieren aard op de a.s. algemeene vergadering niet herkiesbaar te kunnen stellen. De heer Inden is onafgebroken lid van het hoofdbestuur en voorzitter van cle afdeelingen Nijmegen en Den Haag ge weest, welke laatste afdeeling hem het lidmaatschap van verdienste heeft aan geboden. Zoowel van de redactie van het oude orgaan „De Nationaal Jongeren deele afgeknapt tuig op den grond. "Wit ham's gezicht verstrakte nog meer, toen hij met de lantaarn omhoog, zich over het dier heenboog en de onnatuurlijke ligging van den eenen voorpoot zag. Het noodlot, dat uit den aard der zaak niet van halve maatregelen houdt, bracht hem nu werkelijk den genadeslag toe. Zijn laatste kans was hem door dit on geluk ontnomen. Witham was echter een man, die hart voor zijn dieren had. Van het eerste oogenblik af begreep hij, dat hem, als humaan mensch, slechts, één ding te doen stond. Met een bleek en strak ge zicht spande hij het tweede paard uit en greep met zijn hand binnen zijn oude bontjas naar zijn gordel, waarin hij een mes met een lang, scherp lemmet droeg. Toen liet hij zich op zijn knieën naast het paard vallen, zette de lantaarn op den grond, en zocht naar de plek, waar hij het dier raken moest. Maar op het oogenblik, dat hij deze gevonden had, was het of al zijn gewone moed hem op eens in den steek liet; hij keek het dier in de groote donkere oogen, welke hem met een soort van stomme smeekbede aanstaarden en wendde zijn hoofd in plotselinge onmacht af. Maar hij was er de man niet naar, om zich aan iets, dat hij als zijn plicht voelde, te onttrekken; na een paar oogenblikken bedwong hv zijn gevoel van weerzin, keerde zich weer naar het dier toe en streelde hem zachtjes over den kop. ,,'t Is het eenige, wat ik voor je doen Postduivenver. Stormvogels. Kampioen van de vereeniging „De Stormvogels" te Ierseke is met 1277 punten geworden de heer Mar. Bom, slechts met 22 punten meer dan zijn op volger de heer E. Everse. Derde is de heer W. van Haver met 1061 punten. DE ABDIJUITVOERING. Het programma voor de uitvoering door het Middelburgsch Muziekkorps op morgen van 12 tot 1 uur in de Abdij, vermeldt als no. 1 de marsch uit de „Ru bens-Cantate" van den Belgischen com ponist Peter Bénoit, ter gelegenheid van de 'herdenking van diens honderd sten geboortedag op 17 Augustus a.s.. Verder vermeldt het programma een drietal nummers op verzoek, w.o. La voix des cloches (de stem der klokken) van A. Luigini. INLEVERING RENTEKAARTEN. De Raad van Arbeid vestigt de aan dacht op de verplichting, om de rente- kaarten uit Goes, met de verschuldigde zegels beplakt in te leveren. Het plakken der verschuldigde zegels behoort te geschieden vóór of bij elke loonbetaling. Indien de zegels blijken niet te zijn geplakt, moet de Raad van Arbeid het verschuldigde in geld navorderen, doch dan wordt het verschuldigde bedrag met 10 pet. verhoogd. Degenen, die zegels plakken voor zichzelf of voor anderen met het oog op naderende invaliditeit mogen er wel mede rekenen, dat te laat plakken of te laat inleveren der rentekaarten de ren te in gevaar brengt. IERSEKE. In de Ierschsche moer zijn vanwege een firma uit Barneveld proef boringen gedaan om zoet water te vin- kan", zeide hij. Meteen kwam zijn vuist met kracht neer; het groote lichaam onder zijn hand trilde hevig; Witham klemde zijn lippen opeen, toen hij zijn vingers lauwwarm voelde worden. Hij vond het verschrik kelijk, dat hij zooiets had moeten doen, maar het leven van de laatste jaren had hem geleerd, dat in zulk een geval zwakheid een misdaad is en zijn mede lijden verbood hem om aan zijn eigen gevoel toe te geven. Mhar toen het afgeloopen was en hij opstond om. het tweede paard te gaan halen, nadat hij het mes eerst zorgvuldig aan de dorre bladeren afgeveegd had, merkte hij, dat hij over zijn geheele lichaam trilde. Hij bracht het dier ,weer naar den wagen toe en gespte een dikke paardedeken op hem vast. Toen sneed hij de teugels door, knoopte ze samen en zoo, zonder zadel of stijgbeugels, sprong hij behendig op den ranken rug en reed naar de brug. Het paard was rui zoo kalm, dat Witham begreep verstan dig te doen, door het zijn eigen weg te laten zoeken. Hij ging naar huis omdat zijn instinct tot zelfbehoud hem onbe wust dwong, beschutting tegen de steeds feller wordende koude te zoeken, maar zijn wil, zijn verlangen hadden niets met zijn handelwijze te maken. Hij voelde zich onverschillig, volmaakt on verschillig en diep moedeloos. Nu was het leven voor hem uit, niets van belang kon hem nu meer opbeuren. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5