8 RECHTSZAKEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. BUITENLAND. Knoeierijen met tarwe. DE PREDIKANTSTRAKTEMENTEN Verslag 1933 van den Raad van Beheer. DE STERRENHEMEL 8—IS AUG. 1934, 22 h MT. (23 h ZT.) FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND. OOSTENRIJK. ZUID POLEN. RUSLAND. EGYPTE. TURKIJE VEREENIGDE STATEN. Axr. Rechtbank te Middelburg. (Zitting van Dinsdag 7 Aug. 1934). De eerste zaak, die voorkwam, was er een van zeer ingewikkelden aard. Op verzoek van den officier is de be handeling er van tenslotte geschorst, om een nieuw onderzoek te doen plaats vinden. Verdachte was de 46-jarige landbou wer M. V. uit 's-Heer Arendskerke, wien ten laste werd gelegd, dat hij om streeks 15 Februari 1934 te Goes dooi listige kunstgrepen en met het oogmerk tot wederrechtelijke bevoordeeling in strijd met de waarheid een monster tar we door bemiddeling van E. Brand en J. Karelse als door hem zelf verbouwde tarwe ter keuring heeft doen aanbieden aan C. Remijnse, controleur van de Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Zeeland. Hij kreeg op grond daarvan een vet voerbewijs voor 4000 kg eigen verbouw de tarwe en liet met dit vervoerbewijs 4000 kg zg. „vrije tarwe" afleveren bi) de firma Duvekot te Goes voor C. van Zweeden, die een betalingsbon afga? naar een prijs van f 10,30 per 100 kg, zijnde de prijs voor eigen verbouwde tarwe, welke belangrijk hooger is dan die van de vrije tarwe. Verdachte was verschenen en wera rechtskundig bijgestaan door mr, van Dirven, advocaat te Bergen op Zoom. Door den president ondervraagd, ont kende verdachte zich te hebben schul dig gemaakt aan de feiten in de dag vaarding ten laste gelegd. Getuige Brand, commissionair te 'fi-H. Arendskerke was met een monster t&r we, afkomstig van Renierse uit Middel burg bij verdachte geweest om tarwe aan dezen te verkoopen. Verdachte heeft toen gezegd: ,,ik koop ze vooi f 8,50". Op een vraag van den president or dit monster naar de Gewestelijke Cen trale moest ter keuring, wist get. nieig te antwoorden, wat de Pr. doet opmer ken, dat indien get. niet de waarheid zeide, hij zou worden opgeborgen. Get. weet zich ook niet te herinne ren van wien hij een vervoerbewijs had gekregen, hoewel uit het verhoor bij den rechtercommissaris was gebleken, dat_, get. dit van verdachte heeft gehad. Op een vraag van den president waar om hij een en ander bij den R. C. beeft verklaard, zegde get.: „Dat is dan mis geweest." President: „U staat te liegen. Wat zit U te knoeien? Wat verdient U er aan. Get. Ik heb er niets aan verdiencf. Verdachte is eigenaar en die koopt ze. Pr.: Wat stond er op dat vervoerbe wijs? Get.: Het moest van 's-Heer Aren.'s- kerke naar Goes. Get. is echter met at tarwe, die verdachte had gekocht, en die geen eigen verbouwde tarwe was, van het pakhuis bij Sturm te Middel burg daarmede gereden naar Goes. Pr,, „Wie heeft U gezien bij het pak huis van D. te Goes? Get.: „Ik ben weggegaan omdat ik nog een andere bespreking had. Getui ge heeft het vervoerbewijs aan der chauffeur gegeven terwijl de betalings bon later ook dezen werd overhandigd, die de bon weer aan verdachte heeft ge geven. President: „Dus verdachte kreeg een betalingsbon voor tarwe die geen eigen verbouwde tarwe was?" Get.: „Ja." Verdediger tot get.: „Heeft verdach te niet gezegd toen U bij hem kwam, ik moet geen tarwe hebben? Je koopt maar?" Get. wist zich daarvan wel wat te her inneren. Rechter mr. van der Hoop: „Uw al- gemeene opdracht is toch, tarwe bij de boeren aan te bieden van Reniejse ten einde deze te zenden naar de Geweste lijk Centrale te Goes"? President: „U wist toch dat U een handlanger was van R. en dat dit geen zuivere zaak was?" De verdediger merkte op: „De een is bang voor zijn boete en de andere om in de gevangenis te komen:' President tot verdachte: „Heeft U reeds een boete .gehad?" Verdachte: „Ja f1400." De get. Speykens, expediteur te Nieuwdorp, had zijn vrachtauto ver huurd en kreeg hiervoor een bedrag van 12. De get. v. d. Berg, chauffeur, heert de tarwe vervoerd van Middelburg naar Goes. Onderweg heeft hij het vervoer bewijs van Brand gekregen. Bij het op laden aan het pakhuis van Sfurm was verdachte niet aanwezig. Get. "heeft de zakken afgeladen aan het pakhuis van Duvekot te Goes. Later heeft hij de betalingsbon aan B. gegeven. Op het vervoerbewijs stond vermeld dat de tar we gebracht moest worden van de hof stede van verdachte V. naar Goes.v Get. Karelse, commissionair, heeft 'n monster tarwe gehad van B., doch wist niet dat er geknoeid werd. Hij kon zicft van een en ander niet veel meer herin neren. Get. Remijnse, controleur, heeft het bewuste monster in ontvangst genomen. Hierna volgden verklaringen over het afgeven van vervoerbewijzen wat <!en president deed opmerken: „Kan het een partij zijn die 2 maal bij Duvekot in het pakhuis is geweest? Get. R.: „Die mogelijkheid is niet uit gesloten." Get. A. Sturm, expediteur te Middel burg gehoord, verklaarde dat, de tarwe bij hem in de garage heeft gelegen. Hij heeft van het opladen niets gezien, wel van het wegrijden. De president merkt op: „Ik zou maar oppassen, je bent in een verkeer gezet- schap." Nadat nog een tweetal getuigen waren gehoord, verzocht de officier van justi-" tie, dat de verdere behandeling zou worden geschorst en de zaak ter verde re instructie wederom in handen za: worden gesteld van den rechter-commls- saris. De Rechtbank, in Raadkamer geweest, besloot hiertoe. De landbouwer H. v. I., 39 jaar, te Wolphaartsdijk, had zich voor een soort gelijke zaak te verantwoorden. Het be trof hier een partij van 3000 kg v¥ije tarwe en 400 kg eigen verbouwde tar we. De tarwe was namens verdachte geleverd door zekeren F. Veerhoek en afgegeven aan het pakhuis van Duvekot te Goes. Verdachte gaf de feiten, hem bij dag vaarding ten laste gelegd, toe. Nadat een get. was gehoord, achtte de officier van justitie de feiten bewe zen. Spr. meende hier te kunnen Vol staan met een voorwaardelijke veroor deeling. Hij eischte 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk. De verdediger van verdachte mr. Zaayer te Goes, was zeer dankbaar voor het requisitoir. Spr. kon thans kor ter zijn, dan hij voornemens was ge weest. Verdachte heeft reeds een boete gehad van f 2000, doch is daarvan in hooger beroep gekomen. Verdachte ver keerde in financieele moeilijkheden en zit voor een hooge pacht, benevens een groot huisgezin. Volgens pleiter wordt verdachte thans voor een feit tweemaal gestraft. Boven dien betwijfelt spr. of hier van oplichting sprake is. Oplichting. J. D, L., 19 j., zonder beroep, Vlissin- gen, werd ten laste gelegd dat hij te Vlis- singen omstreeks 23 Juni door een sa genweefsel van verdichtselen M. K. Wischmeijer heeft bewogen, om hem of E. J. L. f 3 af te geven, door haar te zeggen dat hij „Anwalt" was en dat de japon, die E. J. L. voor haar gemaakt had verkocht zou worden als deze niet betaald werd, en dat hij f 2 voor zijn kosten moest hebben. Eisch een maand gevangenisstraf. Mr. v. d, Slikke, verdachtel's raadsman vroeg vrijspraak. Wederrechtelijk steun getrokken. A. G., 28 j., landbouwer, Grijpskerke, werd ten laste gelegd, dat hij in de week van 26 Februari3 Maart j.l. te -Grijps kerke dagelijks bij Andries Francke, toen waarnemend penningmeester van den Ned. Chr. Arbeidersbond, afdeeling Grijpskerke heeft opgegeven, dat hij werkloos lid van den Bond was, en als bewijs daarvan telkens zijn handteeke- ning heeft geplaatst, ofschoon hij ver schillende dagen had gewerkt, en daar door f 11,79 te veel steun heeft ontvan gen. Eisch een maand gevangenisstraf. Oplichting en verduistering. C. F. C., 20 j., bakkersknecht, Hoeae- kenskerke, werd ten laste gelegd, dat hi) omstreeks 20 Juni te Goes J. J. Snoo- dijk heeft opgelicht voor een rijwiel, zeg gende dat zijn vader een fiets wilde koo- pen en er een op zicht wilde hebben. Verder, dat hij in 1933 of 1934 te Goes opzettelijk een bedrag van f 35, toebe- hoorende aan J. Maartens, welk bedrag hij als bakkersknecht had ontvangen, heeft verduisterd. Eisch twee maanden gevangenisstraï voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en f 25 b. of 10 dagen hechtenis. Uitspraak in alle zaken Vrijdag 17 Augustus. Geld uit toonbanklade gegapt. Voor den Bredaschen politierechter stond Dinsdag 7 Augustus j.l. onder meer terecht de 18-jarige landarbeider J. Q. uit Poortvliet die zich te verant woorden had, dat hij op verschillende tijdstippen in de maanden November en December j.l- eenige malen geld had weggenomen uit de toonbanklade bij de caféhoudster Ma. v. A. echtg. van J. de G. te Poortvliet. Verdachte die verschenen was beken de. Toen hij in Januari j.l. weer poogde geld weg te nemen, werd hij betrapt. In totaal had hij f 11 gegapt. De Off. v. Just, die het een zeer ern stig feit vond eischte een gevangenisstraf van 2 maanden, benevens een voorwaar delijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar onder op legging van de bijzondere voorwaarde dat hij voor 1 Januari e.k. aan de bena deelde een bedrag van f 11 zal vergoe den. De politierechter achtte zoo'n straf tenvolle verdiend, zoodat het vonnis ge heel overeenkomstig den eisch luidde. De Raad van Beheer voor de predi kantstraktementen in de Nederlandsche Hervormde Kerk heeft zijn jaarverslag over 1933 aan de Alg. Synode voorge legd. Daarin wordt o.m. gezegd, dat mede door de beschikking over eenige reser ves, voor welker bestaan men niet dank baar genoeg kan zijn, de uitkeeringen op peil gehouden konden worden; dat de lasten der gemeenten voor de predi kantstraktementen in overeenstemming met haar verminderde draagkracht wer den verlicht; en dat een aantal maatre gelen genomen werden waarvan het ge volg is, dat de predikantsgezinnen met den minister weerstand, tegen de gevol gen van de oeconomische depressie vooralsnog beveiligd konden worden Voor een niet gering deel is dat echter mede toe te schrijven aan den geble ken wil van vele kerkvoogden, cm de belangen, waarover zij zijn gezet, ten beste te behartigen, dikwij's ook ten koste van veel tijd, veel moeite en veel miskenning. De naaste toekomst kan als er geen onverwachte tegenvallers komen zonder ernstige bezorgdheid Pworden tegemoetgezien, maar ook al leen dan, als de Kerk in al haar geledin gen zich bewust is van het feit, dat alle daarvoor in aanmerking komende pre dikanten een belangrijk en voorloopig jaarlijks terugkeerend offer hebben moeten brengen om de stoffelijke en daardoor de geestelijke zaken der Kerk in het rechte spoor te houden, zoodat een inspanning tot het uiterste van de gemeenten en haar leden gevorderd worden moet en mag om het hare bij te dragen tot het zij het op lager plan gezond houden van de kerkelijke finan ciën. Ster v/i 3e grootte, of kleiner Ster v/d 2' grootte. Ster v/d 1' gr. rl_ï Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau »/d Industrieelen Eigendom onder No. 64322 Te Utrecht slaagde voor het exa men Engelsch M.O. akte A, de heer A. A. Leenhouts hoofd der U.L.O- school te Terneuzen. Voor het examen hoofdakte slaag de te Rotterdam, de heer A. Baas te Axel. Werkverschaifingsplannen. De Fransche minister van publieke werken, Flandin, heeft een en ander medege deeld over zijn plannen tot werkver schaffing. Hij wii o.a. geheel Frankrijk met een electriciteitsnet overspannen, dat de groote industr.'e-centra zal ver binden. In de noordelijke voorsteden van Parijs zal een onderaardsche sterk stroomkabel worden gelegd, welke op een capaciteit van 220-000 volt berekend is. Bovendien wil hij een grooten stuw dam naar Amerikaansch voorbeeld doen bouwen. Verder zal hij het vraagstuk, hoe de auto voor personen- en goederen-ver- voer nuttig kan worden gemaakt aan de spoorwegen, aan een nauwkeurig onder zoek onderwerpen, Familiedrama, Toen de landbou wer H. te Hüls bij Crefeld, die 's mor gens altijd vroeg op was, zijn deur ge sloten hield, vermoedde men dat er iets ernstigs had plaats gevonden. H.'s vrouw was eenige weken geleden ge storven en de man, die met zijn 13-jari- gen zoon was achtergebleven, heeft zich over dit verlies niet kunnen heenzet- ten- Daarom vreesde men, dat H, zich van het leven zou berooven. De buren trapten de deur in. Eerst vonden zij den 13-jarigen zoon vermoord door wor ging in bed liggen. Na eenig zoeken vond men ook het lijk van den vader, die zich in het schuurtje achter het huis had opgehan gen. De werkloosheid weer gestegen- Het aantal werkloozen dat op 23 dezer officieel in Engeland was ingeschreven, bedroeg 2.126.260, wat 33.674 meer is dan op 25 Juni, doch 315.917 minder dan een jaar te voren. WEER EEN OPSTANDELING TER DOOD GEBRACHT. Gisteren stond te Weenen terecht een Oostenrijksch soldaat, Feike geheeten, die heeft deelgenomen aan de overrom peling van de Bondskanselarij op 25 Juli j.l. Hij werd ter dood veroordeeld. Om zes uur gisteravond is het dood vonnis voltrokken. Onmiddellijk, nadat iet vonnis was uitgesproken hief de ver oordeelde de rechterhand op riep ,Heil Hitier". De militaire rechtbank te Klagenfurt ïeeft gisteren zekeren Karl Kostelnig EERSTE KV: ©V0IIEMMN LAMSTE KMRTiEB ©NIEÜWEMAAN VENUS© HARS© JUPTTER© SATURNUS Sterretijd 19 h 7 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Een maanloos kaartje. Saturnus komt deze maand steeds dichter bij de Oostelijkste ster van den Steenbok. Zijn rechte klimming neemt af van 21 h 55 min tot 21 h 47 min, z'n Zuider de clinatie neemt toe van 14,2° tot 14,9°. uit Wolfsberg, die tijdens den opstand "n majoor van de infanterie zou hebben doodgeschoten van de aanklacht van moord vrijgesproken. Hij werd echter, evenals een tweede beklaagde, Brun- ner, schuldig verklaard aan hoogverraad. Kostelnig werd hiervoor ter doodver oordeeld. Brunner kreeg 12 jaar zware kerker. Een paar uur nadat het vonnis was geveld, werd Kostelnig begenadigd. Zijn straf is veranderd in 15 jaar kerker. BIJ DOLLFUSS' MOEDER. Een wakkere vrouw over een dapperen zoon. De Weensche correspondent der N, R. C. schrijft aan zijn blad: In het kleine Neder-Oostenrijksche plaatsje Kirnberg, waar de moeder van den vermoorden kanselier Dollfuss met zijn stiefvader en zijn broer een kleine bescheiden boerenplaats bewerkt, heb ik de in zwaren rouwgekleede,oude vrouw gesproken, die 68 jaar oud is en er uitziet, alsof zij 90 is. Als zij over haar zoon spreekt, weent zij onophou delijk. De kamer is eenvoudig, echt boersch, met heiligenbeeldjes en foto's van den kanselier. Op tafel zijn portret, met zwart krip omgeven. En de moeder van wijlen de kanselier vertelt: „Ik ben er nooit trotsch op geweest, dat mijn zoon zoo hoog gestegen was. Want ik wist hem steeds in gevaar. Als men mij zeide, dat hij zooveel vrienden had dacht ik steeds, dat er niet minder vij anden waren. Ik zou gelukkig zijn ge weest, als hij het niet zoover had ge bracht. Ik ben nooit anders geweest dan een moeder, die siddert uit angst voor het leven van haar kind. Het laatst is hij op den moederdag hier bij mij ge weest en heeft mij wijn, chocolade en gebak gebracht. Nadien heb ik hem pas weergezien toen hij dood lag op de baar voor het Weensche raadhuis. Mijn zoon is nooit bang geweest, hij was roekeloos, vervuld van zijn goddelijke zending en zei altijd tegen mij dat hij in Gods hand was en dat alleen Gods wil geschieden kon. Ons huis en onze meubels mochten wij niet veranderen. Mijn zoon hield van dezen eenvoud, zooals het was geweest in zijn kindertijd en dacht vaak, dat hij het nog eens noodig zou hebben en zou bewonen als hij zou gaan rusten. Toen ik te Weenen bij zijn begrafenis was, heeft men veel moeite voor mij gedaan. Maar een wensch kon ik niet vervullen; kennis te maken met den nieuwe kanse lier, den opvolger van mijn jongen. Hij was voortdurend door zooveel deftige en voorname menschen omstuwd dat, ik arme, oude boerenvrouw niet opdringe rig wilde zijn en hem aanspreken." „Moeder Dollfuss slaat weenend een blik op het portret van haar zoon en fluistert: „God heeft het zoo gewild DE BENOEMING VAN VON PAPEN GOEDGEKEURD. De Oostenrijksche regeering heefl gis teren eindelijk de benoeming van Von Papen tot Duitsch gezant te Weenen goedgekeurd. Bliksem doodt zes menschen. Na bij Neustadt sloeg in het Corridor- gebied 30 km ten N.W. van Gdynia, de bliksem in een huis waarin 10 arbei ders bescherming tegen het onweer hadden gezocht. Zes hunner werden op slag gedood; de vier anderen zwaar gewond. In verband met het voortdurend toenemen van 'het aantal verkeejrson- gevallen heeft de minister voor het ver keerswezen verklaard, dat zijn departe ment besloten heeft, energieke maatre gelen te nemen, om een einde te maken aan de „wekelijksche hecatombe". Een gezin van 12 menschen verbrand' Toen zich Maandagavond te Kairo in de kelderverdieping van een huis een gezin juist aan tafel zette, viel de lamp die aan den wand aangebracht was, op den grond, waardoor de benzinevoor raad, die daar aanwezig was, ontplofte- Het vertrek brandde volslagen uit en drie mannen, twee vrouwen en zeven kinderen kwamen in de vlammen om. Rattenplaag. De Turksche haven stad Trebizonde wordt geteisterd door een hevige rattenplaag. Het ongedierte is zoo talrijk, dat het zich overal ver toont en zonder vrees door straten en tuinen loopt en zelfs huizen binnendringt waaruit de ratten slechts met behulp van stokken en andere wapens verwij derd kunnen worden. De katten in de stad zijn bang voor de ratten en wagen liet niet hen aan te vailen. Integendeel jagen soms troepen ratten achter een kat aan. Het gemeen tebestuur had aanvankelijk premies uit geloofd voor het dooden van ratten, doch door de talrijkheid van het onge dierte heeft dit weinig effect. Thans zal men het probeeren met speciaal op de rattenvangst „getrainde" honden en als ook dat niet helpt met vergift. Een dapper meisje. Een 17-jarig meisje te Kustou in Oost-Anatolië joeg een bandietenbende van 35 man op de vlucht, nadat de bandieten haar vader en haar moeder hadden vermoord. Haar vader, Djemal Bey, had een ern- stigen twist gehad en zijn tegenstanders hadden besloten wraak te nemen. Vijf en dertig man drongen het huis binnen, en vermoordden Djemal Bey en zijn vrouw. Hun 17-jarige dochter, die door het geluid der schoten was ontwaakt, greep een karabijn en begon op de bandieten te schieten. Zij schoot vijf man neer, terwijl zes gewond werden. Op het ge luid der schoten kwam bovendien hulp opdagen, zoodat de overige bandieten op de vlucht sloegen- 500 Auto's verbrand), Te Buffalo brak in een autogarage een groote brand uit, die buitengewoon snel om zich heen greep. 500 in de garage gestalde auto's werden door het vuur geheel vernield. De schade bedraagt een half millioen dollar. DE GEVOLGEN VAN DE DROOGTE. Ontstellende cijfers. Volgens een officieel rapport lijden 24 staten, die tezamen 60 pet. van de oppervlakte van de Vereenigde Staten beslaan en 27 millioen bewoners hebben, aan de gevolgen van de droogte, die den oogst een schade toegebracht heeft, wel ke op vijf milliard dollar berekend wordt. De regeering heeft, om de nood lijdenden te 'hulp te komen, dagelijks 200,000 stuks vee laten slachten, maar heeft het vleesch niet aan de markot ge bracht, om de slachthuizen geen concur rentie aan te doen. Mien voorziet, dat op deze wijze tien millioen stuks vee, of 25 pet. van den veestapel zal worden af geslacht. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6