DE VREEMDELING VAN HONIG S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOct. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. HET GOUD VAN DE LUTINE XWVOOR VIER FLINKE GROOTE STUKKEN ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934. No. 185. 10 hoofdstuk I. CTS. OP ELK PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN WM.ÖÜEREN. ZUiD-BEVELAND. £S<2i5SKS<g3Se&i££2£€S Restauratie der Habsburgers? H<-t voor en tegen dier zaak. Mussolini gaat met aartsher tog Otto confereeeren. Het hoeft niet te verbazen, dat dt geruchten over een mogelijk spoedig herstel der Habsburgsche dynastie in Oostenrijk na den moord op Dollfuss weer c€ns veelvuldig zijn geworden, Belangrijk deel van het Oostenrijksche volk ziet in deze restauratie het eenige middel, om het land er politiek wee. bovenop te brengen. Men meent, da, het dan uit zou zijn met de onheil'gt verscheurdheid, dat het land zich dai als het ware herboren zou voelen, dat het volk zich als een man om den troo:- zou scharen. Dat kan best waar zijn Maar de zaak is niet alleen een b:nnen- landsche aangelegenheid van (Oosten rijk. 'Het buitenland spreekt ook eer woordje mee en tot voor kort waren ei sterke buitenlandsche stroomingen, die zich energ ek tegen het herstel dei Habsburgers verzetten. Vooraan Tsjecho-Slovakije ,en Zuid- Slavië, de beide landen, die na den we reldoorlog als onafhankelijke staten uit de voormalige Donau-monarchie te voor schijn kwamen. Zij vreezen, dat de res tauratie der Habsburgsche dynastie op den duur tendenzen tot herste. dier Do- nau-monarclïie als van natura in het leven moet roepen. Verder Frankrijk en Italië, die dezen gedachtengang steeds onderschreven. Onwillekeurig hebben deze landen nu echter met hun afwijzende houding in de Duitsche kaart gespeeld. Duitschland heeft n.l. niet het minste belang bij de resauratie der Habsburgers, Integen deel; als dat zou gebeuren werden de kansen op een vereeniging van Oosten rijk en Duitschland nog veel geringer dan ze nu al zijn. Een Habsburger aan het hoofd van het Duitsche Rijk is nu eenmaal ondenkbaar. Er moet daarom in het herstel der Habsburgsche dynastie ook veel aan- .okkelijks voor Frankrijk en Italië schui len. Men zal te Parijs en Rome beseffen dat men zich dan niet veel kopzorgen meer over de .Anschluss" hoeft te ma ken. Na den moord op Dollfuss is deze ge dachte zonder twijfel klemmender ge worden. Deze misdaad toonde aan, hoe gevaarlijk de toestand in Centraal-Eu- ropa is; hoe gemakkelijk hier ongeluk-, ken zouden kunnen gebeuren. Welis waar heeft het er op het oogenblik veel van, dat de Oostenrijksche nazi's zich 'eelijk compromitteerden en voorloopig niet veel meer kunnen beginnen, maar voor de toekomst houdt d't slechts een betrekkelijk geringe geruststelling in. Zulks temeer, nu er niemand in Oosten rijk is, die over een werkelijk groot ge zag beschikt. Het zal zeer de vraag zijn, of de hu:dige regeering, zoodra de ver ontwaardiging over den moord op Doll fuss een beetje is uitgesleten, in staat zal blijken, de dingen in 't rechte spoor te houden. Het meeste vertrouwen kan men daar niet in hebben. Met het oog op dit alles zou het geen wonder zijn, dat althans te Rome en te Parijs de gedachte aan het herstel der Habsburgers punt van overweging uit maakt. Men kan daar zoo langzamer hand tot de overtuiging zijn gekomen, dat zulks, al zit er dan eenig risicco aan vast, wellicht te doen zou zijn- Veel er ger dan de situatie het laatste jaar is geweest, lijkt het met Oostenrijk toch niet te kunnen worden. En wie weet, ot het Habsburgsche huis niet in staat zou zijn het Oostenrijksche probleem op te lossen. Weliswaar moeien Tsjecho-Slo vakije en Zuid-Slavië dan op de een of andere manier gerustgesteld worden, doch daar weet men in Frankrijk mis schien wel wat op, door H. BINDLOSS. Rancher Witham. Het was een fèl-koude avond, \een voorproef van wat de winter brengen zou want ofschoon de eerste sneeuw nog op zich liet wachten, hield de vorst de prairie reeds met een doodsgreep omkneld, toen rancher Witham na een paar minuten van ongeduldig heen en weer loopen in de zoogenaamde hoofdstraat van een kleine Canadeesche nederzetting in het groote verlaten land, dat zich van de grenslijn ten Noorden van de Vereenigde Staten tot aan Atha-1 basca uitstrekt, plotseling rillend van kou staan bleef en om zich heen keek. De laaghangende, dreigende wolken voorspelden sneeuw en er stond een ijs koude wind, welke uit het Noorden over de onmetelijke grasvelden, voort durend in kracht winnend, kwam opzet ten om zich gierend en fluitend een weg te banen door de nauwe doorgangen tusschen de plankenhuizen aan weers zijden van den breeden weg, welke óver Eenigerlei aanwijzing, dat het dezen kant uit gaat, valt af te leiden uit het bericht, dat de eventueele troonopvol ger, aartshertog Otto, die met zijn moe der, ex-keizerin Zita, al de geruchten ten spijt, nog steeds op het slot Steenocker- zeel in België verblijf houdt, zeer bin nenkort een onderhoud zal hebben met den Italiaanschen dictator Mussolini. De nieuwe Oostenrijksche bondskanselier Von Schuschnigg zal er ook aan deel nemen. Het is zonder meer duidelijk, dat deze bespreking slechts over de moge lijkheid van Otto's troonsbestijging kan loopen. Mussolini acht de zaak dus rijp voor het stadium der onderhandelingen. Vermoede ijk heeft hij heel wat voor waarden voor de restauratie der Habs burgers in petto. Er is daarom met geen mogelijkheid te voorspellen, wat de ge volgen van de bespreking kunnen zijn. Maar de zaak lijkt wel van zooveel be lang, dat men er groote aandacht aan besteden moet. De geruchten omtrent de Habsburgers komen er in een nieuw licht door te staan. OPENSTELLING VAN WINKELS OP ZONDAG. Hoe de nieuwe bepalingen in praktijk moeten worden ge bracht. De minister van economische zaken heeft een brief tot de gemeentebesturen gericht, waarin hij uiteenzet op welke wijze de gewijzigde Winkelsluitingswet in praktijk moet worden gebracht. Ingevolge de art. 4 en 5 van de nieu we wet is de mogelijkheid geopend om gedurende twee maanden na den dag van afkoridiging ten aanzien van vijf ca tegorieën winkels (tabakswinkels, slij terijen enz.) een regeling toepassing te doen vinden, waarbij de bestaande ver koopgelegenheid op Zondag eenigerma- te wordt verruimd, resp. een dergelijke verkoopgelegenheid in hef leven wordt geroepen. Bedoelde regeling zal slechts dan toe passing kunnen vinden, indien en voor zoover de gemeenteraad verklaard heeft van oordeel te zijn, dat de tegen woordige buitengewone omstandighe den daartoe aanleiding geven. Deze verklaring zal moeten zijn afge legd binnen het bovengenoemde tijdvak van twee maanden en wel door den ge (Ingez. Med.j meenteraad, nadat belanghebbenden uit het betrokken bedrijf zijn gehoord, In de eerste plaats zullen dit uiter aard zijn de winkeliers zelfs, voor zoo ver de belangen van dezen inderdaad rechtsstreeks met de al of niet verrui ming gemoeid zijn. Voorts zal, voor zoover noodig het oordeel van plaatselijke organisaties van winkeliers uit de betrokken bran che, zoomede dat van de Kamers van koophandel en fabrieken, onder welker gebied de gemeente behoort, kunnen worden ingewonnen. Ook meent de mi nister te moeten wijzen op het belaug, dat er, in verband met de concunentie- toestanden tusschen winkeliers in aan grenzende gemeenten, in gelegen kan zijn om, alvorens een beslissing te ne men, in daartoe leidende gevallen met de besturen van die gemeenten contact te zoeken. Voorts dient er de aandacht op te worden gevestigd, dat ook het winkel personeel als belanghebbende moet worden beschouwd. In hoeverre er aan leiding bestaat ook aan dit personeel uit de betrokken branche eenigen invloed op den gang van zaken toe te kennen zal volgens den minister afhangen van de vraag of daarin in eenigszins betee- kenende mate bedienden werkzaam zijn. Wellicht kunnen de personeelsorga nisaties volgens den minister in voorko mende gevallen inlichtingen geven om trent wat men in de kringen dezer be- diex.den zou wenschen. De nadruk wordt er hierbij nog eens op gelegd, dat het de bedoeling is, dat toepassing van de nieuwe re geling alleen dan plaats vindt, indien de noodzake lijkheid daarvan voor de win keliers Inderdaad duide- lijk gebleken is; deze noodzake lijkheid dient naar 's ministers meening slechts als vaststaand te worden be schouwd, indien de overtuiging is ver kregen, dat een behoorlijke meerderheid der geraadpleegde winkeliers voor de toepassing' der regeling is. Van een verklaring als bedoeld, dient mededeeling aan den minister te wor den gedaan, hetgeen kan geschieden door het toezenden van een afschrift van de verklaring in duplo. Hierbij zou ligt op den bodem der zee. De ijverige zoekers weten welk een groote afstand dit is! Toch zou alle Sunlight Zeep, die per jaar in ons land gebruikt wordt, een afstand vormen, die nog 71680 maal zoo lang is! Dit is het beste bewijs voor de groote populariteit van Sunlight Zeep bij de Neder- landsche huisvrouwen! Voor geen goud ter wereld zouden zij Sunlight Zeep willen missen! het zacht-glooiende land recht het Zui den inliep, naar de spoorlijn en.... de beschaving toe. Het was een alles-ver- stijvende koude, welke zelfs door zijn bonten kleeren heendrong. Witham voelde haar kleumende kracht, öf hij zijn snel heen-en-weer-loopen hervatte, öf dat hij stil bleef staan, om eerst on geduldig, langs den breeden, ongepïavei- den weg met zijn diepe, stijfbevroren wagensporen de duisternis in te türen en dan verlangend, den tegenovergestel- den kant, naar de hel-verlichte ramen van 't groote houten hotel te kijken. Hij wist dat alle boeren en ranchers, die van mijlenver in den omtrek hierheen gekomen waren om hun brieven te ha len, daar om de warme kachel genoeg lijk pratend zich den tijd tot de post kwam zaten te korten, maar hij wist ook, dat het onder degenen, die daar beschutting kwamen zoeken, een ge woonte was, om elk een zeker bedrag als aandeel in het avondeten, dat op öe ontvangst van hun brieven volgen zou, bij te dragen en de halve crown, welke op dat oogenblik zijn geheele geldelijke bezit vertegenwoordigde, moest voor een ander doel bewaard blijven. En daarbij kwam, dat alle moeilijkhe den en teleurstellingen van de laatste jaren zijn trots niet hadden kunnen bre ken; dat was de hoofdreden waarom hij de voorkeur er aan gaf, om in de düister- (Ingez. Med.) nis en den gierenden ijzig-kouden wind op en neer te blijven loopen, tot 'n zwak hoefgetrappel en een ratelen van wielen op den harden bevroren grond de komst van den postwagen aankondigden. Het geluid werd steeds sterker, twee heldere lichten bogen zich om een groot blok huis op korten afstand van het hotel heen en het volgende oogenblik, toen de postwagen hortend en stootend den weg overreed en met een schok voor de houten trap stilhield, was het warm geel verlichte bordes een dooreenwarreling van donkere mannenfiguren. Twee we zens, vormloos door hun groote, tot op den grond hangende bontjassen, spron gen van den bok; de een haastte zich, zonder van de aanwezigen op het hotel- bordes eenige notitie te nemen, met "n grooten zak op zijn rug naar het kleinS primitieve postkantoor, een houten, ge bouwtje vlak naast het hotel, terwijl de tweede het uitspannen van de paarden met verkleumde, verstijfde vingers en 't bevredigend beantwoorden van talloo- ze vragen trachtte te combineeren. „Laat? Jullie mogen blij zijn, dat de post, ondanks alles, er is!"' zeide hij. „We hebben een fikschen omweg moe ten maken, langs Willow Bluff zijn we gekomen, en ik voor mij had niet ge dacht, dat we den overkant van de ford gehaald zouden hebben. IJs vaneen centimeter, waar me met den wagen de minister gaarne tevens wenschen te ontvangen gegevens omtrent het resul taat van het hooren der belanghebben den en de wijze waarop dn resultaat werd verkregen. HET AUTOVERKEER MET BELGIë- Naar de N.R.C. meldt is er een over eenkomst bereikt tusschen België en Nederland, om een conventie tot stand te brengen voor vrijen toegang, in Bel gië, van de Nederlandsche toerauto's en voor een gemakkelijk grensverkeer per auto. De overeenkomst heeft voor beide landen een bevredigend karakter en zal nog nader officieel worden bekend ge maakt. DE NOORD-BE VELANDSCHE BRUG. Er worden peilingen gedaan. De Rijkswaterstaat is naar de N. K. Crt. meldt, gedurende enkele weken be zig met het verrichten van peilingen en metingen in de omgeving van de steigers Wolphaartsdijksche- en Kortgeensche veer, ten behoeve van de brugverbinding over de Zandkreek. Zooals in de zomervergadering van de Provinciale Staten van Zeeland werd. medegedeeld, waren de plannen ter be handeling in die zitting nog niet gereed en zou men trachten deze voor de na jaarsvergadering, die ongeveer in No vember a.s. wordt gehouden, gereed te maken. In de 1.1. vergadering werd tevens me degedeeld, dat pogingen worden aange wend om voor de financiering van deze brugverbinding gelden uit het wegen- en het zestig-millioenfonds te krijgen. RAAD VAN NIEUW EN SINT JOOSLAND. Het halve keurloon zal voor af gekeurd vee in rekening wor. den gebracht, De werkver schaffing stop gezet, NIEUW EN ST. JOOSLAND. Maan dag hield de Raad de eerste openbare vergadering onder voorzitterschap van den nieuwen burgemeester, den heer G. A. Harff. Alle leden waren tegenwoor dig. Nadat de V o o r z. de vergadering ge opend had, herdacht hij het overlijden van Prins Hendrik, waarna een oogen blik stilte in acht werd genomen. Spr. deelde daarop mede, dat door B. en W. namens de Raad en ingezetenen een telegram van deelneming is gezonden aan HM. de Koningin, Ingekomen was de rekening van den Vee- en Vleesch- keuringsdienst van den Kring Middelburg over 1933, waarbij het aandeel dezer ge meente in het batig saldo is bepaald op f 63, Vermeld werd ook, dat het loopen- de dienstjaar vermoedelijk een nadeelig saldo za; opleveren. Op de vraag van een paar leden wat daarvan de reden kon zijn, antwoordde de V o o r z. dat de rekening over dal jaar eerst zal moe ten worden afgewacht, om daarover te kunnen oordeelen. Omtrent de bekende c'rculaire van Ged- Staten betreffende de jaarweddeverlaging der gemeente ambtenaren zal alsnog worden geadvi seerd de cummulatie-aftrek volgens be staande regel'ng te willen handhaven. Tegen die van de amblenaren van den B. Stand bestond geen bezwaar. Op de aanbeveling voor de benoeming overheen moesten; Charley heeft zoo moeten praten, dat hij daarna geen mond meer open gedaan heeft, zelfs niet toen het van-de-handsche paard met zijn been in een dassenhol terecht kwam. Een kruisvuur van ruwe geestigheden volgde op deze vriendelijkheid aan het adres van Charley; Witham nam er ech ter met geen enkel woord deel aan. Haastig liep hij het postkantoor binnen, waar een jonge vrouw met een mager goor-bleek gezicht bezig was de brieven te sorteeren; zonder een woord te zeg gen, in een houding, welke door te groo te passiviteit zijn ongeduld verraadde, bleef hij staan wachten. Eindelijk, toen alle brieven op nette stapeltjes lagen, nam ze er twee op en schoof ze over de toonbank naar hem toe; met trillende vingers nam Witham ze op, tegelijkertijd hoorde hij de vrouw als iets, dat hem niet aanging, zeggen) „Dat zijn dezen keer de eenige twee voor u." Witham herkende het schrift op s!e beide enveloppes; in plotselinge Scan ning klemde hij zijn lippen opeen; maar daar hij achter zich een gedrang van mannen wist, die allen even verlangend naar hun post waren als hij naar de zijne, ging hij het kantoortje uit en stak dwars de straat over naar het houten hotel, de eenige plaats waar hij licht zou vinden om bij te lezen. Bij zijn bin- van een ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met de voltrekking der hu welijken waren door B. en W, geplaatst de Voorz. en Wethouder de Goffau. Met algemeene stemmen werd de bur gemeester benoemd. Met het oog op de financien der ge meente werd op voorstel van B. en W, besloten geen bijdrage te verleenen voor de in Middelburg te houden wedstrijd met brandblus'chmiddelen. Ook werd be sloten daaraan niet deel te nemen. De gemeente Middelburg heeft een nader verzoek gericht tot de Raad dezer ge meente om alsnog te besluiten voor af gekeurd vee geen algeheele vrijstelling te verleenen van betaling van keurloon, doch daarvoor 50 procent van het ge wone bedrag te laten betalen, aange zien de Raad van Middelburg geen vrij stelling wil verleenen. B. enW, stellen voor aan dat verzoek te voldoen om reden anders de betrokken personen het volle bedrag voor keurloon moeten be talen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Dit was ook het geval met het ver zoek der gemeente Middelburg om eenige wijzigingen aan te brengen in de destijds aangegane overeenkomst voor hulpverleening bij brand. Op voorstel van B, en W. werd beslo ten een viertal waarschuwingsborden te plaatsen in de kom der gemeente bij een gevaarlijken bocht en bij een kruis punt. Van den Commissaris der Koningin was het concept, eener nieuwe veld wachtersverordening ontvangen, met verzoek de tijdelijke korting op de jaarwedde van den veldwachter in te trekken met ingang van 1 Juli j.l. De bestaande verordening kan gehand haafd worden tot de goedkeuring is ver vallen, in dit geval tot 1937. Op voor stel van B. en W- werd aldus besloten. Verder werd besloten tot aankoop van een rekenmachine. De gemeente- rekening over 1933 werd door B. en W. overgelegd. Als leden der commissie tot het nazien derzelve werden door den Voorz. aangewezen de heeren Koo p m a n en de Visser. De reke ning beloopt in ontvang f 46882, en in uitgaaf f 43253, vermoedelijk batig sal do f 3628. Hierna had een bespreking plaats over de reorganisatie der bestaande re gelingen voor de werkverschaffing. Be sloten werd B. en W. te machtigen de werkverschaffing stop te zetten en voor enkele categorieën van georganiseerden subsid:e aan te vragen voor steunver- leening- Wanneer het noodig blijkt zal tot steunverleening worden overgegaan. Op voorstel van B. en W. werd de da tum van ingang van de verlaging der jaarwedde van den gemeentewerker be paald op 1 Juli inplaats van 1 Januari 1934. Bij de rondvraag kwamen nog en kele werkobjecten ter sprake, o a. rio- leering van de kom der gemeente. Met het oog op de hooge kosten daarvoor, werd dit als zijnde niet uitvoerbaar, als vervallen beschouwd. SCHORE. Dezer dagen maakten de ouden van dagen onder leiding van den burgemeester een autotocht door Wes telijk Zuid-Beveland, en verder door Walcheren. Zoowel bij vertrek als bij terugkomst was er groote belangstelling van de zijde van het publiek. Een der oudsten dankte allen, die tot het wel- s agen van den voor de oudjes zoo'n prettigen dag, hun hulp en medewerking hebben verleend. nenkomen keek een meisje, dat bezig was om de lange, breede tafel te dek ken, welke in het midden van cfe groo te, goed-verwarmde gelagkamer stond, glamlachend op. „O u bent het!" zeide ze. „Ik dacht eerst werkelijk, dat het Lance Couri- horne was," Ondanks zijn ongeduld bleef Witham bij het hooren van die woorden, staan en keek het meisje, dat bij de vaste be zoekers van het café van haar vader ar- gemeen bemind was en met wie hij het altijd goed had kunnen vinden, plagend lachend aan. „En natuurlijk bent u hevig teleurge steld", zeide hij schertsend. „Rancher Witham of Lance Courthorne met zijn knap uiterlijk en gladde tong.'' Ze waren met hun beiden alleen in de gelagkamer, de gasten van zooeven ver drongen zich voor het postkantoor. Het meisje ging met een ondeugende schit tering in haar oogen een paar passen achteruit en bekeek hem critisch. Er was niets in het uiterlijk van den mSn, zooals hij daar voor haar stond, in zijn ouden bontjas, armoedig door de vele kale plekken en de bijbehoorende muts in zijn hand, dat de aandacht ïrok ot dat, na een eersten oogopslag, den. buk van een voorbijganger geboeid zou heb ben- (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5