GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. KORT ZEEUWSOM NIEUWS. WEER EN WIND. KERKNIEUWS. ZEELAND, NUMMER 185. TWEE BLADEN. WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. re FUSIE VAN KATHOLIEKE PARTIJEN, DE BEWONDERENSWAARDIGE PRESTATIES DER K. L. M. MIDDELBURG. DE VEILIGHEIDSLAAN. KRANIGE JONGENS. MUZIKALE WANDELING. Ringrijderij. GOES. DE KERMIS. VOLKSCONCERT. VLSSSINGEN. WALCHEREN. BRAND IN DE DUINEN. ZUID-BEVELAND. Jubileum S. S. S. Brand, Middelburg, 8-VIII-'34. Dinsdag hoog ste luchttemperatuur 26,6 °C (80 aF); aagste 18,6 °C (65 °F). Heden 9 h: 20,2 ^C; 12 h; 24,6 C. °G e e n regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 760 mm. Zwakke tot matige O. tot N. wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, warm. Hoog- en Laagwater te Vlissingea. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. PERSKRONIEK. INFLATIE EN DEPRECIATIE. ieid en id m*j- MIDDELBURGSCHE COURANT Öagblnd Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaalWeek-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. P- w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. rnededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 cent In een te Tilburg gehouden bijeen komst is in beginsel besloten tot sa menvoeging van de R. K. Arbeiders partij en die aldeelingen van de Kath. Democratische Arbeiderspartij, die zich afzijdig wenschen te houden van den eenigen tijd geleden tot stand gekomen fusie van deze partij met de Kath. Dem. Partij (prof. Veraart). De vergadering besloot tot samen gaan onder den naam van Kath Arbei derspartij K. A. P. in Nederland. Tot partijvoorzitter werd benoemd de heer P. M, Verbruggen te Den Haag. De „News Chronicle", een Engelsch dagblad, laat een eenigszins bezorgde stem hooren over den snellen dienst der K. L. M. op de Indië-lijn. Is zij beducht voor concurrentie met de Engelsche maatschappij, de Imperial Airways? Een K. L. M. vertegenwoordiger heeft den luchtvaartmedewerker van de News Chronicle verzekerd, dat er geen sprake is van eenige concurrentie met de Im perial Airways, „onze politiek kan uit- eenloopen, maar wij werken in nauwe samenwerking. Toch is het blad niet geheel en al ge rust, wanneer ze den dienst der K. L. M. en dien der I.A. vergelijkt: „De K. L. M., die reeds den Engelschen dienst op Britsch-Indië met één dag klopt, zal haar voorsprong tot twee dagen vergrooten, indien de plannen om de snelheid op de lijn naar Indië te verhoogen, zich zullen verwezenlijken. „Buitenlandsche maatschappijen vlie gen sneller naar Br.-Indië en het Verre Oosten dan de Engelsche luchtvaart, ter wijl zij haa- snelheid nog zullen verhoo gen om tegemoet te komen aan de eischen des iijds, van „time saves money" op deze lange trajecten. De K.L.M. vliegt nu naar Karachi in vier dagen. De Imperial Airways doet er vijf dagen over. Passagiers van de Imperial Airways vliegen met een landtoeslel van Croydon naar Parijs, vervolgden hun weg per trein des nachts naar Brindisi, verder per vliegboot naar Athene en Cairo, om voor het laatste traject over Bagdad naar In dië weer in een landvliegtuig over te stappen. De reizigers op den Nederland- schen dienst daarentegen vliegen regel recht door in dezelfde machine, via Boe dapest, Bagdad en Jask. De bekende firma Fokker, vervolgt de News Chronicle, heeft voor de K.L.M. de nieuwe Fokker 36 vervaardigd, een 4-motorige eendekker, die 16 passagiers in de tropen en 32 in Europa kan ver voeren, met 'n topsnelheid van 175 mijï (280 km per uur) en een kruissnelheid van 165 mijl (265 km). Met het toestel wordt ot> het oogenblik proef gevlogen. Indien de F 36 aan de verwachtingen voldoet, zal de oude route naar de Oost en eventueel naar Australië in de scha duw van den nieuwen dienst der K.L.M worden gesteld en zal de Nederland sche Maatschappij ons op haar luchtlijn naar Britsch-Indië met twee dagen, in- plaats van één dag voor zijn. De K.L.M. heeft ook de Amerikaan- sche Douglas besteld. Indien jook dit toestel in de Indië-lijn wordt gezet, zul len de Nederlanders onzen dienst met méér dan "2 dagen kloppen. De „News Chronicle" besluit aldus: „Op het continent maakt het publiek meer gebruik van het luchtverkeer, dan in Engeland. In Nederland gaan de hoe ven zelfs per vliegmachine naar de markt en snelheden van even 160 km per uur vinden bij hen geen voldoening („N. R. Ct") De belangstelling der automobilisten op Walcheren voor de veiligheidslaan, die de K.N.A.C. op het Molenwater heeft ingericht is nog verre van vol doende en ook van Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zien blijkbaar de meesten tegen den overtocht op om te profiteer ren van deze gelegenheid in het belang van „veiligheid het eerst". Gisteren, den eersten dag van de vei ligheidslaan, zijn bij eerste keuring 117 automobielen gekeurd, waarvan er 26 reeds dadelijk in het bezit van den oran je wimpel kwamen. Van de afgekeurde wagens zijn er 59 na revisie herkeurd en in orde bevonden, zoodat in totaal 85 automobilisten ten slotte met den wim pel wegreden. De overigen bleven afgekeurd, omdat zij niet voldeden aan de gestelde eischen. Hedenmorgen kwamen een goede 40 wagens aan de controle. Deze getallen zijn o.i. veel te gering. Het lijkt wel haast, dat men nog niet doordrongen is van het groote nut dezer controle en van het geheele kostelooze ervan. Gisteravond was een 7-tal ongeveer 15-jarige jongens A. van der Ven, K. v. Kleven, M. Verburg, A. Outermans, J. van Cleemput, M. Boone en L. Outer mans, aan het wegkruipertje spelen aan het kanaal bij het gemeentelijk voetbal terrein, nadat zij aldaar gezwommen hadden. Plotseling ontdekten zij 'n begin van brand in de loods van den aannemer J. Lindenberg Cz. die achter het voetbal terrein staat. De jongens hebben hun badpakken toen kletsnat gemaakt en getracht daar mede het vuur te stuiten. Dit had ech ter niet het gewenschte resultaat. Het was voor de kranige brandbestrij- ders evenwel geen reden het op te ge ven. Er lagen een paar bussen op het terrein en door deze met water te vul len kreeg men een meer afdoende brand bestrijding en zijn de vlammen gedoofd. Met recht trotsch op hun werk trokken de jongens huiswaarts, maar meldden zich als goede brandweerlieden in spee eerst bij den commandant der brand weer.. Morgenavond te 8 uur houdt de mu- ziekvereeniging „Crescendo" haar laat ste muzikale wandeling in dit seizoen, langs de volgende route: Seisdam, Krom me Weele, Beddewijkstraat, Lange Vie- le, Lange Geere, Koestraat, Vlissingsche straat, Teerpakhuizenstraat, Blauwe- dijk, Stationsstraat, Korendijk, Kinder dijk, Rotterdamsche Kade, Punt, Dwars straat, Dampoortsingel, Molenstraat, Ne- derstraat, Rotterdamsche Kade, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Markt, Vlas- markt, Seisstraat, Seisplein, Walensin- gel, Armeniaansch Schuitvlot. Zaterdag vond alhier de jaarlijksche ringrijderij plaats op de baan van dén heer P. Polderman. Er waren 13 deelne mers. Ie pr. G. de Pagter; 2e T. Vader; 3e J. Wisse; 4e G. Cevaal; 5e Jon. Ce- vaal; 6e P. Dieleman; 7e Joh. Hubregt- se; 8e P. Jobse; 9e T- Hubregtse; 10e P. Verburg; 11e F. Onderdijk; 12e A. Willeboordse; 13e F. Coppoolse, De me daille van Polderman en Krijger werd gewonnen door P. Dieleman. De rijwiel lamp, geschonken door den heer Dei), werd gewonnen door P- Vader en de pollepel eveneens door P. Vader. Vertrokken naar Duitschland het m.s. „Mulan' welke alhier een lading hout heeft gelost. Conversie geldleening. Ingevolge een Raadsbesluit van 26 Juli 1927 werd met de Eerste Nederland sche Verzekering-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit te 's-Gra- venhage een geldleening aangegaan van 124500 tegen een rentevoet van 4 V2 pet. 's jaars, af te lossen in 100 halfjaar- lijksche annuïteiten ten bedrage van 3140.63. Na de betaling der op 1 Oct. 1934 verschijnende annuïteit zal het resteerende deel der leening nog bedra gen 118523.80. De leening werd gesloten onder be paling, dat van het voornemen om even tueel verstrekte aflossingen te doen, welke versterkte aflossingen niet vóór 1 Maart 1932 mochten plaats vinden, minstens drie maanden tevoren schrif telijk moet worden kennis gegeven met vermelding van het juiste bedrag daar van. In verband met die bepaling heb ben B. en W. aan de Directie van ge noemde maatschappij medegedeeld, dat zij voornemens zijn gebruik te maken van deze bevoegdheid tot vervroegde aflossing der leening en daarbij ge vraagd of zij bereid is het rentepercen tage te verlagen. Hierop is bericht ont vangen, dat zij geen lager percentage dan 4Y kan aanbieden. Daarop hebber. B. en W. zich gewend tot enkele geld gevers, die voor de andere conversie- Ieder mensch moet geacht worden, naar wat hij van zichzelf maakt en iedereen moet van de hem geboden ge legenheden zoo goed mogelijk partij trekken. leeningen aanbiedingen deden, waarop zij een tweetal aanbiedingen kregen, t. w. een door bemiddeling van het kan toor Goes van de Nederlandsche Mid- denstandsbank van de N.V. Nationale Levensverzekerings-Bank te Rotterdam en een van de Incasso-Bank te Leeuwar den, beide tegen een rentevoet van 4 Y\ pet. (vier en een vierde procent) a pari. Het verschil tusschen deze aanbiedin gen is evenwel, dat door het kantoor Goes van de Nederlandsche Midden- standsbank wordt berekend Y& pet. pro visie en door de Incasso-Bank pet. Daartegenover maakt de Nationale Le vensverzekering-Bank weer het voorbe houd, dat zij bevoegd zal zijn het restant der leening na 30 jaar op te eischen. Het risico van deze bepaling lijkt B. en W. evenwel niet van dien aard, dat de uit gave van Ys pet, provisie meer gewet tigd zou zijn. Zij stellen mitsdien den Raad voor te besluiten tot vervroegde aflossing van de met de Eerste Nederlandsche Verze kering-Maatschappij op het Leven en tegen Invaliditeit gesloten bovenbedoel de geldleening en daarvoor met de Na tionale Levensverzekering-Bank te Rot terdam aan te gaan een geldleening tot een bedrag van 118.523.80 tegen een rentevoet van 434 pet. 's jaars af te los sen in 86 halfjaarlijksche annuiteiten ten bedrag van 3012.44 en onder de bo venbedoelde bepaling betreffende de opeischbaarheid van het restant der leening na dertig jaren. In verband met de te houden kermis van 2128 Augustus a.s. zullen geen vergunningen worden verleend tot het geven van vertooningen aan den open baren weg door muzikanten, hardloo- pers, straatkunstenmakers, e-d. De café's zullen in de kermïsweek om 24 moeten sluiten, uitgezonderd den laatsten dag. Dan moge ze tot 1 uur open blijven. Gedurende de kermis zal de passage' met rij- en voertuigen door het Rijfel- straatje en de Stalstraat, alsmede over de Vlasmarkt en de Zuidzijde van de Beestenmarkt gestremd zijn, met dien verstande, wat de Vlasmarkt betreft dat deze alleen mag worden bereden uit het Waterstraatje naar de Wijngaard straat in rechte richting lang de woning van mevr. de Wed. F. J. Boone en het gebouw der Vakschool voor Meisjes. Het programma voor het groote Con cert Vrijdag a.s,, te geven door de Har monie „Euphonia", directeur de hr P. de Rooij, in het Schuttershof luidt als volgt: 1. Blue Devils, Marche Ch. Williams. 2. Tancrède, Ouverture, Rossini arr. Gadenne. 3. Die lustige Brüder, Walzer, R. Vollstedt. 4. Fragmenten uit „Tannhaiiser", R. Wagner arr. Gadenne. Pauze. 5. Mit Standarten, Marche, v. Blon. 6. Le Souvenir, baryton solo (solist de hr C. Leconte) H. Charles. 7. Auf ein Perzische Markt, Ketelby. 8. L'Avalanche, (clarinet solo, solist de hr Pemmerman) P. Bouillon. 9. Populaire Walspotpourri (met re freinzang van den hr Kerkhoven) arr. P. de Rooy, 10. Finale. Het concert vangt te half negen aan. De entree is vrij, doch kinderen beneden 14 jaar, zonder behoorlijk begeleide, heb ben geen toegang. Op het Internationaal Danscongres, van 710 September te Amsterdam te houden, omvattende een volledigen tech- nischen leergang in moderne ballroom- dancing, is de heer E. T. P. C. Corveleijn alhier uitgenoodigd tot het geven vart onderwijs. DIEFSTALLEN. Een vreemdeling deed bij de politie aangifte van diefstal uit een auto, die enkele oogenblikken alleen stond. Ook kreeg de politie aangifte van diefstal uit een pakhuis van oude me talen. BIGGEKERKE. Dinsdagmiddag ;s door onbekende oorzaak brand ontstaan in de duinen bij het Pompstation. Het vuur vond in de kurkdroge duinbeplan ting gretig voedsel. Onder leiding van den gemeente-veldwachter is, met krach tige hulp van talrijke kampeerders en toegeschoten burgers het vuur tot staan gebracht. Een aanzienlijke strook is evenwel kaal gebrand. VEERE. Begunstigd door een mooien avond gaf de Veersche muziekvereeni- ging „Veere's Genoegen", onder lei ding van haar directeur, den heer P. C. J. de Graaf ui.t Middelburg, haar twee de zomerconcert op de muziektent aan de Markt. Een aantal nieuwe numiöters viel erg in den smaak van de talrijke toehoorders. KLOETINGE. Ter eere van het 25- jarig bestaan van de gymnastiekvereni ging S. S. S. alhier, zal de Zeeuwsch- Brabantsche Turnkring van het K. N. G. V. op 8 September alhier een uitvoering geven, waaraan zoowel de niet-aange- sloten als de wei-aangesloten vereni gingen op Zuid-Beveland deel zullen mogen nemen. KLOETINGE. Dinsdagavond om streeks 7 uur ontstond, door een nog niet opgehelderde oorzaak, brand in te velde staande schooven tarwe van zeke ren S. in Gaskenshoek alhier. Terwij men bezig was de nog niet brandende schooven tarwe te bergen, vatte de met schooven tarwe beladen wagen ook vlam en verbrandde geheel. Een zoon van den eigenaar geraakte hierdoor der mate overstuur dat dokters hulp moest worden ingeroepen. Onder een wagen. KLOETINGE. Zekere W. alhier, die een hengst voor een met gerst beladen wagen had gespannen geraakte hierme de op hol. De voerman geraakte onder den wagen en kreeg de wielen over zijn beenen. Wonder boven wonder bleek hij vrij wel ongedeerd te zijn ten minste, de dok ter verklaarde dat niets gebroken was. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764,9 mm te Karlstadt; laagste 744,8 te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond: m Zon op: 5 h 31; onder: 20 h 38. Licht op: 21 h 08. Maan op: 3 h 07; onder: 19 h 57. N.M. 10 Augustus. m (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later; (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwater, Wo. 8 1.10 13.27 7.33 20.01 Do. 9 1.50 14.05 8.14 20.40 Vr. 10 2.25 14.36 8.48 21.16 (Zomertijd.) Wo. 8 Do. 9 Vr. 10 Augustus. Hoogwater. 2.51 15.15 3.34 15.56 4.14 16.33 Laagwater. 8.40 21.03 9.21 21.40 9.54 22.14 Dinsdagmiddag heeft een hevige brand de landbouwschuur van Van D, te Stavenisse in de asch gelegd. Een groote hoeveelheid ongedorschte tarwe ging. verloren. Het gebouw is ver zekerd. Minister-president dr. H. Colijn schrijft in „De Standaard" het volgende over inflatie en depreciatie: Inflatie, het zoo terecht gevreesde geldbederf treedt eerst in bij een onge breidelde uitgifte van papieren geld, ge heel buiten verhouding staand tot de hoeveelheid in omloop zijnde goederen. Zij werd in den regel veroorzaakt door dat de Staat en andere publieke licha men voortdurend in den vorm van lee ningen, een beroep deden op het geld- beleggend publiek. Inflatie brengt zeker waarde-vermin- dering van het fiduciaire geld,_ vermin dering van koopkracht, depreciatie vein de munteenheid. Maar niet elke depre ciatie is gevolg van inflatie. Er is óók depreciatie mogelijk als een gevolg van andere oorzaken. Zooals bijv. in Enge land. De uitgifte van bankbiljetten is daar, na de prijsgeving van den gouden standaard, nog niet toegenomen. En toch verloor het pond sterling toen 30 pet. van zijn goudwaarde, is dus in be langrijke mate gedepreciëerd, zij het dan voorhands nog maar alleen tegen over de munt van die landen, die den gouden standaard handhaafden, en blijk baar nog niet wanneer gemeten aan goe deren. Genoeg zij het er op te wijzen, dat een depreciatie van de munt, die niet een gevolg is van inflatie, makkelijker tot staan is te brengen dan eene, die recht streeks uit inflatie voortvloeit. Van de laatste kan men het eind nimmer voor uit bepalen. En de stabilisatie van het' papieren geld in Frankrijk op 1/5 en in België op 1/7 van de oorspronkelijke goudwaarde van den frank, was dan ook, nadat de inflatie eenmaal zóó ver had doorgezet, een verdienstelijk proef stuk van financieel beleid. Tot het voorkomen van depreciatie draagt buiten een zorgvuldig beheer der publieke geldmiddelen, ook bij de we tenschap, dat de papieren betalingsmid delen gesteund worden door een belang rijke dekking in metaal, bij voorkeur goud. Papieren geld toch is vertrouwens- geld en daarom is er ook veel aan ge legen, dat vertrouwen zoo groot moge lijk te doen zijn. Om die reden is het gebonden zijn van het papier aan goud van niet geringe beteekenis. De ervaring toch leert, dat het prijsgeven van den gouden standaard meestal tot verlaging der koopkracht van het papieren geld voert, ook al is de innerlijke oorzaak daarvoor misschien niet aanwezig. Zoowel in het binnenland als tegen over het buitenland wordt het papieren geld door de gouddekking krachtig ge steund, zoodat zelfs een innerlijke de preciatie van het papieren betalingsmid del, die ook bij behoud van den gouden standaard mogelijk is, nog wel een tijd lang door den band aan het goud geneu traliseerd kan worden. Afdoende bescherming biedt de goud dekking echter niet. Om depreciatie van het fiduciaire geld geheel af te wen den, is in de eerste plaats noodig, dat de openbare lichamen een financieel beheer voeren in overeenstemming met den eisch van ons program: volstrekt evenwicht tusschen uitgaven en uitkom sten. Daarin ligt 't voornaamste middel om onevenredige uitzetting van de in omloop gebrachte bankbiljetten te voor komen en inflatie te vermijden. In de zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk van Dinsdag diende de commissie van bijstand de rekening van de weduwen- en weezenhulpbeurs over 1933 in. Deze hulpbeurs gaf een volle uitkeering van 39 aan 74 wedu wen en een pro rata uitkeering aan 11 weduwen. In 1934 moeten 83 deelge- rechtigden een volle uitkeering ontvan gen en 7 personen een pro rata uitkee ring. Het kapitaal van de Beurs bedroeg f 93,051,38 en de uitkeeringsrekening f 3306. Besloten wordt het mandaat van de le-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1