TUSSCHEN BAGHDAD EM DAMASCUS. KRONIEK van den DAG. LEVENSVERZEKERING-BANK BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. LANDBOUW. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934. No. 184. ROTTERDAM Geen koersverliezen bij een Beieggings-Polis der „Nationale Von Hindenburg begraven. Hitier heeft een angstaanjagen de taak op zijn schouders ge nomen. Moeilijkbeden. De stemming in het Saarge- gebied verandert. Vandaag werd te Tannenberg het stoffelijk overschot van Von Hindenburg bijgezet. Daarmee is als 't ware voor goed een streep getrokken onder de eer ste fase van het nationaal-socialistisch bewind. De grijze veldmaarschalk er is de laatste dagen herhaaldelijk op ge- wezen personifieerde de belangrijke krachten, die een remmende invloed uit oefenden op de opgebonden activiteit der nazi's. Dat is voor het Duitsche volk een geluk bij een ongeluk ge weest. En ook voor de nationaal-socia- listische partij zelf vermoedelijk. Wat zou er niet gebeurd zijn, indien een der gelijke boven de partij staande figuur had ontbroken? Men huivert bij de ge dachte alleen. Het Hitlerisme zal het thans zonder deze figuur moeien doen. En het be hoeft niet te verbazen dat men in het buitenland de toekomst voor Duitschland allesbehalve rooskleurig /inziet. De vraag, of het den Leider zal gelukken zonder een Von Hindenburg die harts tochten eenigszins in toom te houden, die in het afgeloopen halfjaar slechts ten deele tot uiting konden komen, moet iedereen met bezorgdheid vervullen. De taak, die Hitier op zijn schouders heeft genomen, lijkt haast onmogelijk te volbrengen. Anderhalf jaar nazi-re gime hebben het Duitsche Rijk econo misch en financieel in een wpinig benij denswaardige positie gebracht. Waar zijn de symptomen, die op eenige ver betering wijzen? Men ziet ze niet en moet vreezen, dat hel nog veel verder bergafwaarts zal gaan. De gevolgen la ten zich dan slechts gissen. In een interview met een Engelsch journalist heeft Hitier gister of eergis teren o-m. verklaard, dat de vereeni- ging van Oostenrijk en Duitschland op 't oogenblik onmogelijk geacht moet worden. Duitschland denkt er niet aan Oostenrijk aan te vallen. Het is ;niet waarschijnlijk, dat dit interview onder de oogen van vele Duitschers zal komen. Maar desondanks zal het Duitsche volk zoo langzamerhand moeten gaan besef fen, dat de politiek der nazi's ook op dit punt schipbreuk heeft geleden. Dat is zeer belangrijk. De „Anschluss" was tot voor korten tijd het eenige onder deel van het buitenlandsch-politieke na zi-program, dat (in de oogen van het Duitsche volk althans) nog overeind scheen te staan. Ook deze zaak loopt nu op een teleurstelling uit, na al de te leurstellingen inzake de grenzen "in het Oosten, de Corridor-kwestie, de ontwapening enz. enz. Kan het prestige van den Leider onder dit alles onge ■schokt blijven? Dat ware denkbaar ge weest, zoo de nazi's de beloofde binnen landsche opleving hadden gebracht Maar nu valt niets anders te onderstel len, dan dat de critiek hand over hanc moet toenemen. Tot overmaat van ramp begint zie nu zoo langzamerhand ook nog de kans op een nieuwe teleurstelling af te tee kenen; een teleurstelling, die erger zou zijn dan al de voorgaande tezamen. We bedoelen, de mogelijkheid van een voor Duitschland ongunstigen uitslag van de volksstemming in het Saargebied. Zoo als men weet, heeft He VolkenbondS' raad beslist, dat op 13 Januari van het komende jaar, in overeenstemming met de 'desbetreffende bepalingen ivan het verdrag van Versailles de Saarbevolking zal moeten uitmaken, of het weer dee van de Duitsche volksgemeenschap za. gaan uitmaken dan wel onder het be stuur van den Volkenbond zal blijven (Een ander alternatief: bij Frankrijk mag buiten beschouwing blijven). Eenige maanden geleden kon er weinig twijfel aan den uitslag van het referendum be staan. De Saarbevolking is Duitsch en het verlangen, om bij Duitschland terug te komen moest sterker geacht worden dan de vrees voor de eventueele gevol gen van het nazi-régime, temeer nu de Duitsche regeering verschillende toe zeggingen deed, dat geen terreur op de niet - nationaal-socialistische groepen zou worden uitgeoefend. Na den 30sten Juni en den 25sten Juli valt echter een beweging in het Saarge bied waar te nemen, die weinig goeds voor Duitschland voorspelt. De Saarbe volking is voor een belangrijk deel ka tholiek. Begrijpelijkerwijze heeft het in de katholieke wereld een ontzettenden indruk gemaakt, dat bij de onderdruk king van het S. A.-complot (30 Juni) 'n aantal katholieke leiders koelbloedig werd vermoord. En niet minder, dat de Oostenrijksche bondskanselier Doll- fuss, die een vrome katholiek was, door nazi's van kant is gemaakt. )Als een weerslag van deze afgrijselijke dingen nu, wordt op het oogenblik in het Saar gebied een vrij geduchte propaganda tegen de nazi's en daarmee tegen aan sluiting bij Duitschland gevoerd- Mo menteel valt nog niet na te gaan, van hoeveel invloed deze beweging zal zijn Men krijgt alevel den indruk, dat Hit- Ier er geducht rekening mede zal moe ten houden, als hij op 13 Januari van 't volgend jaar niet een zeer onaangename verrassing wil beleven. Zoo stapelen zich de moeilijkheden voor den Leider op. Hij staat thans aan de top van zijn wonderbaarlijke politie ke carrière. Hooger stijgen is onmoge lijk. Grooter uiterlijke macht, dan hij thans verworven heeft, is welhaast on denkbaar- Het wordt een zaak van handhaven. Men kan zich afvragen, o' die geweldige taak hem niet te zwaar zal worden. Van hoogten, als waarop Hitler jstaat, is een duizelimgwekkenc snelle val niet ondenkbaar, De geschie denis kent er de tragsche voorbeelden van. NATIONALE WOESTIJN-IDYLLE door TONI RAEDT VAN OLDENBARNEVELT. 4.) En nu, nu wist ze, ze kon niet zijn als haar dorpsgenooten; er was een drang in haar, die niet meer te be- heerschen wasweg moest ze, weg naar de g'roote stad, naar de groote sa menleving, waar schoonhteid tot roem en rijkdom kon leiden, waar zij zeker triomphen zou vieren en rijk worden en Kostbare gewaden dragen en prachtige sieraden ze was nu niet bang*meer, daarheen leidde haar roeping. Als zé maar eenmaal daar was, ze zou die mo- e Pappen zeker wel in elegance en geraffineerdheid van houding en allures weten te evenaarden, daar in Pariss.... ih PVI* ZGj in Lde rede: kénde ik „Panss? Wonderverhalen had' men haar verteld van Pariss, waar vrouwen steeds in kostbare zijden japonnen ge huld waren, mochten dansen, overal, zonder geminacht te worden door ande DE KOSTGANGERSSTEUN. Het R. K. Werkliedenverbond heeft er, naar „De Volkskrant" verneemt, in een schrijven aan den minister van So ciale Zaken op gewezen, dat een fami lielid, dat bij een steuntrekkende in huls is, in geval van werkloosheid, de helft kan ontvangen van het steunbedrag, dat hij als kostganger bij niet-familieleden zou ontvangen. Tegen deze laatste bepaling heeft het Verbond bezwaren. Het meent dat al leenstaande kostgangers, die bij familie leden thuis zijn, de volle kostgangers uitkeering moeten ontvangen, die zij zou den krijgen, wanneer zij bij vreemden thuis waren. Zooals thans de regeling is geworden bestaat nog altijd de drang om bij vreem den als kostganger te gaan inwonen terwijl het in de meeste gevallen beter is, dat men bij familie thuis is. Zeer zou het Verbond het op prijs stellen, indien de „kostgangersregellftg in door hem genoemde richting verbe terd zou worden. NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN HET TRANSITOVERKEER MET DUITSCHLAND. Berlijn heeft voor eenige dagen ten aanzien van het transfer voor de kosten van doorvoer van goederen over de Ne- derlandsche havens, in casu zeevracht, plaatskosten en Rijnvracht voorschrif ten gegeven, die een bedreiging zijn voor de Nederlandsche havens en de Neder landsche Rijnvaart, meldt de N. R, C. re vrouwen; niet behoefden te werken. Daar was het rijk der vrije, door man nen geeërbiedigde vrouw; daar was luxe en verderkende ik Pariss heel goed?.... Even keken haar oogen fel begeerig, maar de glansrijke pupillen verzachtten hun uitdrukking, toen zl] baar verhaal vervolgde Moeder had gestaard naar de prach tige vrouwen in het modeblad met Oe matte gezichten en hoog-hartige, half geopende lippen. Wat waren ze mooi en blank, en rijk! De rimpelige neus snoof over het glimmende papier en als was ze bedwelmd geraakt door een on gekend weelderigen geur, zakte het grij ze hoofd achterover, sloot ze de oogen. ïen traan zigzagde over de gegroefde wangen ze. knikte van ja.' ja.' En zoo was zij weggekomenen nu.ze sprong opeens van haar stoel. Wilde ik met haar meegaan en haar dei vele koffers laten uitpakken, waarin weïj tientallen van die lange sleepjaponnen waren, met kant en goudstiksel versierd, andere laag uitgeknipt of met een bole- ro'tje? En ze stond voor me te geslicu- eeren, beeldde met de handen de fraai ste modellen uit: zoo en zoo en hier dit en daar dat. Wel tien valiezen had ze op laten stapelen op hel dak van de reisauto. Morgenavond zou ze dansen, en ik moest komen kijken; de directeur haar vriend, zou me zeker een vrij- (ingez. Med.) De nieuwe regeling is feitelijk een re geling op afbetaling. De belanghebben den krijgen vandaag 2 pet. van hun schuld, eenige dagen later weer 2 a 3 pet., enz. toegewezen, welke bedragen door de Reichzbank direct aan de schuldeischers in Nederland worden overgemaakt. Op zichzelf zou een afbetaling van te genwoordige schuld op deze wijze in eenige maanden afgeloopen zijn, ware het niet, dat dagelijks door nieuwe op drachten en transporten het schuldbe drag sterker steeg dan het door de af betalingen vermindert. De Nederlandsche Rijnvloot, die thans mede door de lage waterstanden emplooi heeft en 3,649,017 t. groot is (de Duit sche meet 1,961,346 t.) vaart maandelijks naar schatting alleen aan vracht een be drag van rond 2 Vï a 3 millioen gulden, ongeacht de plaatskosten etc., die op 't doorvoerverkeer bovendien nog druk ken. De particuliere Nederlandsche schip pers krijgen op het oogenblik hun vrach ten niet meer uitbetaald, althans kun nen deze niet transfereeren naar Hol land, zoodat de Algemeene Rijnschip- persbond zich reeds tot het ministerie van economische zaken gericht heeft met het verzoek om aan dezen onhoud- baren toestand een einde te maken. De Nederlandsche Rijnreederijen zullen door deze langzame en spaarzame beta ling hunnr vrachten steeds meer geld moeten laten staan, wat, gezien den toe stand in het Rijnvaartbedrijf, voor alle reederijen op den duur onmogelijk wordt. Een geregelde betaling der verschul digde vrachten en doorvoerkosten, zelfs in den vorm van afbetaling op betrek kelijk korten termijn zou op zich zelf misschien nog niet zoon bezwaar zijn, doch zooals de toestand nu is, groeit het tegoed van dag tot dag te sterk aan. DE KUNST IN NOOD. Tentoonstelling te Vlissingen, Het zal de meeste lezeressep en le zers niet onbekend Zijp, dat tallooze schilders en schilderessen in Nederland in npod verkeeren en evenmin Hat reeds een paar jaar het comité „Be Kunst in Nood" met kracht werkzaam is om het leed der beoefenaars der beeldende kun sten wat te verzachten. Dit comité heeft direct de .niet genoeg te waardeeren steun en medewerking gekregen van H M. de Koningin en van vele vooraan staanden in den lande en dit heeft mo gelijk gemaakt het zonder kosten van de zijde van het comité doen uitgeven der zes afleveringen van het groote werk „De Kunst in Nood'. Voor dit prachtige werk heeft H. M- de Koningin zes voor iedere aflevering één van haar eigen schilderijen ter reproductie afge staan wat aan het geheele werk, waar in bijdragen zijn opgenomen van perso kaartje geven. Enwaarom wilde ik niet een poosje bij haar blijven? Zij zou mij wel leeren hoe ik doen moest om met een lonkje, een grapje te veroveren niet alleen een hart, maar.kijk eens ze stak mij beide polsen toe, liet de bracelets over elkaar heen rinkelen.. Een en al beweging was ze nu. Ieder een keek en bewonderende. Geheel in haar rol, in onbeheerschte vervoering gebracht door de bewonderende blikken der mannen en meegesleept door haar temperament, greep ze weer naar de castagnetten en begon wild te dansen langs de tafeltjes, voor een jongeman, die gedurende de reis zijn oogen niet van haar afgehouden had. De mannen klapten op de maat in de handen, lachen riepen haar toe in verschillende talen; zij boog het soepele lijf naar hen toe, hief hoog de rhythmisch deinende armen bleef dan lang op een plek in droo- merig bewegen, zwijgend, de fonkelende oogen starend op één punt. 't Was een algemeene beroering, in een oogwenk tot stand gekomen in al die door de vermoeienissen der reis slechts schijnbaar ingedutte gemoederen; op laaide de smeulende Oostersche geest drift, schel klonken de kreten van ver rukking, dof het gestamp der voeten. Door die warreling van geluiden en be wegingen heen klakten monotoon- op windend de castagnetten, glansde tel-1 nen van alie denkbare politieke en godsdienstige richting, van moderne en oudere opvatting op het gebied van de kunst een bijzondere waarde schonk. Een zeldzame samenwerking dus in ons land. De verkoop der 4600 exemplaren van dit prachtige standaardwerk, is vlot ver- loopen en de opbrengst heeft het comité in de gelegenheid gesteld een groot aan tal werken van noodlijdende schilders en schilderessen te koopen om er in tal van plaatsen een tentoonstelling van in te richten. Aanvankelijk was besloten dit eerst te doen in Vlissingen, waarvan daan een zeer op prijs gestelde uitnoodi- ging was gekomen van het bestuur van den kunstkring „Het Zuiden". Daarin is echter verandering gekomen, toen de Koningin zalen in het paleis het Loo ter beschikking stelde en haar toezegging handhaafde toen haar het tweede smar telijke verlies trof, omdat het hier een zuiver philantropisch werk betrof. Zoo als te begrijpen is, heeft nu Apeldoorn de primeur gehad en daar is de tentoon stelling een groot succes gebleken. Vlissingen heeft nu de tweede plaats der 40 gemeenten, die nog een tentoon stelling zullen ontvangen. Zaterdag 11 Augustus zal de opening der tentoon stelling in het gebouw van den Kunst kring „Het Zuiden" plaats hebben. Be halve ongeveer een 100-tal werken van noodlijdenden, zullen er ook werken zijn, die door de krachtig medewerkende ver- eenigingen als „Arti et Amicitiae" en Pulchri Studio zijn afgestaan. Zoowel bij de werken van noodlijden de als bij de andere genoemde heeft een scherpe selectie plaats gehad en dit geeft een waarborg, dat het geëxposeer de in elk genre iets vooraanstaands brengt. De wijze waarop toegang fot de ten toonstelling wordt verleend, dient af zonderlijke vermelding. De entrée be draagt f 1, doch de entrée-kaarten, zijn tevens een lot. Den dag na het sluiten der tentoonstelling, die tot 28 Augustus geopend zal blijven, heeft des morgens de trekking plaats en wel van 1 prijs op iedere 250 lpten. Men hoopt totaal 2500 lotep-toeganlgsbiljetl'en ie plaatsen, waartoe een damescomité zijn medewer king zal verleenen- Iedere prijs bestaat, zooals te begrij pen, uit een schilderij. Wat zeker wel bijzonder is, dé pr'iJS'Winnérs mogen in volgorde van hun prijs komen uitzoeken uit alle aanwezige schilderijen van nood lijdende kunstenaars, waar door leder een schilderij naar eigen smaak en keuze kan krijgen. Zooals te begrijpen is, kunnen de schilderijen ook gekocht worden en het comité hoopt, dat zij, die het kunnen doen, dit niet zullen nalaten. Voor het ontvangen geld wordt weer een stuk ge kocht vtin haar of hem, van wie een werk verkocht werd. Er zal na de opening der tentoonstel ling nog wel een en ander te vermelden zijn, maar het bovenstaande zal zeker voor velen reeds aanleiding kunnen zijn de dames, die loten aanbieden niet teleur te stellen. kens heel blank het sierlijke danseresje; het anders uitgestorven woestijnlokaal tje wa6 plotseling omgetooverd en tot berstens toe gevuld! Eensklaps werd de deur opengegooid en de stentorstem van onzen chauffeur viel als een donderslag temidden der vroolijke bende, die nu haastig uit el kaar stoof, om tasschen en valiesjes van stoelen en banken af te grissen naar buiten te hollen. Moe was ieder door dit enkele mo ment van heftige opleving, dat de lange passieve reis zoo onverwacht had on derbroken. Diep weggedoken in de om laag geschroefde fauteuils zochten aller oogen rust in den koelen, klaren nacht en vonden die ook daar, waar geen hartstochten kunnen zijn, wijl de woes tijn niets geeft maar ook niets neemt; wijl zij onberoerd haar mysterieuse on eindigheid alleen schijnt te offeren aan den alles om spannenden hemelboog. Uren gingen voorbij. Een half ver scholen rood lampje verlichtte hier en daar een slapend gelaat en diepe rust vervulde den reiswagen, die alleen, als een voortsnellend stipje in een zee van zand, den aangewezen weg volgde. Bij een half in puin liggend caravan serail stopten we even en toen ook Bij verkoop van een lot-toegangskaart wordt de naam van den kooper geno teerd, zoodat men bij de verloting direct weet wie de gelukkigen zijn. De heer J. C. Paap, notaris te Vlissin gen, heeft belangeloos zijn medewerking voor de verloting toegezegd. AARDAPPELEN-POLITIEK. „De Tuinderij" brengt dank aan de veilingen voor de wijze, waarop zij ge durende twee maanden den aardappel- handel hebben gedreven. Het is en wat de prijzen betreft, èn wat de regeling be treft, goed en ten volle naar wensch ver- loopen- De telers zijn tevreden, doch ook de handel kan tevreden zijn. „De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale heeft de meerdere bewe gingsvrijheid, waarnaar men snakte na de ellende, die met de oude aardappelen was doorgemaakt, gebracht, terwijl de export-kansen ten volle zijn benut, zoo dat er tevredenheid heerscht over de regeling, zoowel bij de binnenlandsche handelaren, als bij de exporteurs. Deze regeling is een opluchting geweest, die goed deed, nadat maandenlang een re geling had gegolden, die misschien noo- dig was, maar voor den zakenman een papieren rompslomp beteekende, die schier niet in practijk te brengen was". Op grond hiervan, zoo betoogt De Tuinderij verder, was er hoop, dat men na deze bij de veilingen opgedane onder vinding, niet meer zou terugkeeren tot een regeling in den geest van de late aardappelen-regeling 1933/'34, temeer daar de toestand voor den aardappel voor het a.s. seizoen zeep gunstig schijnt. Die hoop is den bodem ingeslagen, wij krijgen weer de oude regeling met haar leger van controleurs en een eentrale met alle papierstapels, die men weer in werking heeft gesteld. Het blad conclu deert, dat dit allerminst noodig was. De aardappelen zijn in de twee maanden, dat de nieuwe oogst aan de markt is, snel geruimd. In de maanden Juni en Juli zijn ongeveer 120.000.000 kg aard-, appelen over de veilingen verkocht. De export bedroeg 3000 wagons. J3ei is mo gelijk geweest ieder kwa.njjpm, dat werd aangeboden, tegen gegarandeerde^ ffliai- mumprijs af zetten." Aan dit betoog wordt 'pog toegevoegd, dat vele telers hun aardappelen vrogg hebben 'gerooid, omdat ze nlêi gerust 'warerl, alvorens hun product tegen een behoorlijken pn" was afgeleverd. Daardoor zijn aardappels in den handel gebracht, die eigenlijk nog niet rooiklaar waren, waardoor de op brengst, naar schatting, slechts 6 a 70 pet. van het normale was, wat beteekent, dat de aardappelen abnormaal snel zijn afgezet. Het goedgekeurde pootgoed heeft voor een belangrijk deel zijn weg naar den consument gevonden, terwijl het rooien van Eigenheimers reeds einde Juni is begonnen, zoodat ook van dit product een groot deel in de vroege aardappel-regeling is gevallen. Uit dat alles vermag genoemd blad niet te be- het gedruisch van den motor verstomde, kwam de ontzettende stilte der door de maan verlichte, eeuwig-zwijgende woes tijn op ons neersuizen een onbeschrij felijke gewaarwording, die ons met een rilling van ontzag nog meer deed onder duiken in de warme plaids. De maan was reeds verdwenen, de nacht teruggetreden voor de nevelige voorboden van den nieuwen dag, toen, eindelijk, de lijn van den horizon onder broken werd door donkeren vormen, die, naarmate wij naderden, zich ont vouwden tot het prachtige panorama; Damascus! „Het Oog van het Oosten!" Maar wij, bleeke, vermoeide landver huizers, kwamen verkleumd door de ochlendkilte in dit, „Paradijs der Aar de"en ik stond er, in mijn plaid ge huld, temidden van koffers en valiezen, alleen, onbekend. Toen opeens, een hel der lachje, vreemde klankentwee kleinen handen reikten op en legden zich om mij wangenAdieu.... een handdrukau revoiren weg klakten hooge hakjes Zij ging, zwart-gesluierd vrouwtje, gracieus beweeglijk, naast een rood-ge- fezden Syriër. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5