SPORT. HANDEL EN NIJVERHEID. BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. DE UITVAART VAN VON HINDENBURG. Laatste tocht door den nacht naar het slagveld van Tannenberg. BELGIE. FRANKRIJK. Afscheid der familie in intiemen kring. Gisteravond is op het slot Neudeck, waar de grijze veldmaarschalk Donder dag overleed, in intiemen kring een rouwplechtigheid gehouden, Eenige ver tegenwoordigers der regeering namen slechts als vrienden der familie er aan deel. De plechtigheid werd noch per ra dio uitgezonden, noch werd een com muniqué er over gepubliceerd. Om kwart over achten nam de familie van Von Hindenburg voor het laatst af scheid van hun grooten doode. In het slotpark had de infanterie met blanke bajonet stelling genomen. Het ge mengde koor van Freistadt zong 't lied: „Jesus, meine Zuversicht". Daarop blie zen de houtvesters op trompetten en op hun horens het signaal: ,,De jacht is voorbij". Op dat oogenblik verscheen minister president Goering. Hij legde een prach tige krans met zwart-wit-rood lint op de kist. Naar Tannenberg. De kist werd hierop uit het slot naar buiten gedragen, om naar Tannenberg te worden vervoerd, waar heden 't stof felijk overschot in het beroemde gedenk- teeken zou worden bijgezet. Het vervoer geschiedde op een affuit, die met een witten doek gedekt was, waarop een groot kruis was afgebeeld. Op de baar lagen de helm van Von Hin denburg en zijn maarschalkstaf. Langs den geheelen weg van Neudeck naar Tannenbefrg, ongeveer 20 km, ston den mannen met fakkels geschaard. Toen de stoet zich in beweging zette, werd de maarschalkstaf weggenomen en te zamen met de ordeteekenen van Von Hindenburg voor de kist uit gedragen. De rouwparade werd door de vijfde compagnie van het derde regiment in fanterie gehouden, dezelfde compagnie, welke korten tijd geleden, toen de ko ning van Siam bij rijkspresident Von Hindenburg op bezoek was, de laatste parade voor den president uitvoerde. Toen de stoet zich in beweging zette, presenteerden alle rijksweersoldaten, die de wacht hadden betrokken, het geweer, terwijl de overige weerafdeelingen, artil lerie, cavalerie, auto-batterijen en afdee- lingen mariniers, zich in een rij opstel den. Nadat de kist met het stoffelijk over schot op de door paarden getrokken af fuit geplaatst was, werd zij in langza- men stap naar de grenzen van het land goed, ongeveer anderhalve kilometer van het park verwijderd, gevoerd, De aanwezige generaals volgden de lijkiust te paard. Het overige soldaten volk volgde haar te voet. V an het park tot de grenzen van het landgoed stond een dichte haag van rijksweer en mariniers opgesteld. Aan de grenzen van 't landgoed werd de kist met het stoffelijk overschot op een motoraffuit overgeplaatst. Op deze plaats waren twaalf vaandeldragers ge posteerd. In alle dorpen luidden de klokken. Guirlandes hingen van boom tot boom en op sommige plaatsen had men de vruchten van het veld daarin gevlochten Tegen 2 uur vannacht had het rouw- escorte, Reichenau bereikt en korten tijd later, terwijl aan den horizon een veelbelovende zomerdag begon te glo ren, ging het voorbij den Veldheerheuvel van Frögenau, den heuvel waar vanaf Paul von Hindenburg den slag bij Tan nenberg heeft geleid. Uit de schemering doemden de contouren van den gedenk steen op. De stoet hield halt om een oogenblik te vertoeven op de plaats, Duitschlands grootste veldheer zijn beroemde overwinning bevocht. Op den weg tusschen Hohenstein en 1 aulsgut stonden tusschen de spoorweg- A. en S.S. geschaard. Daarachter in dich te rijen de bevolking, die met ontroering den stoet zag langs trekken. Reeds te ongeveer 5 uur hoorde men bij het Tannenberg-gedenkteeken in de verte de klanken der treurmuziek. Dit was het signaal voor het ontsteken van reusachtige offervuren op het vlakke terras der acht hooge torens van het monument. Zwarte rookpluimen stegen naar den onbewolkten blauwen hemel omhoog. Dan naderde de stoet en zwenkten de beide voorste escadrons voor den ingang naar rechts en links. Gedempte commando's klinken. De kist wordt van de affuit gedragen en door 12 officieren van leger en marine in den Veldheerstoren gedragen, vanwaar het stoffelijk overschot na de rouwplechtig heid zal worden bijgezet in den daarte genover liggenden Maarschalktoren. Het achter de affuit komende gedeel te van den stoet trekt verder den straat weg op. Nadat de vaandelcompagnie van de rijksweer het monument weer heeft verlaten, ligt het weer stil in den vroegen ochtend. Slechts eenige rijks- weerofficieren en S.S. leiders die de ko mende afzetting regelen, zijn in de omge ving. Pas tegen zeven uur worden de eerste gasten verwacht. TE TANNENBERG. Ontzaglijke belangstelling. Zooals de zonsopgang liet voorzien, is het een prachtige dag geworden. De zwarte rook stijgt van de hooge torens van het Tannenbergmonument bijna loodrecht omhoog naar den blauwen he mel. Op het grasgazon rondom het kruis, waaronder 20 onbekende soldaten uit den Tannenbergslag rusten, wordt krans op krans gestapeld. In alle kleuren ziet men de linten, met gouden opschriften. Voor den toegang tot den Veldheer- en Maarschalktoren staan wachtposten. Binnen in den Veldheertoren staat de met oorlogsvlaggen bedekte kist op een katafalk. Inmiddels komen op het station Hohenstein de extra-treinen na elkaar binnen. Het parkeerterrein nab'ij het Tannenbergmonument is al vroeg in den ochtend gevuld met auto's. Geleidelijk wordt het ook drukker op de vlakte rondom het monument. Vaandelcompag nieën van S.A., S.S., Hitlerjeugd, Ar beidsdienst en voormalige frontstrijders marcheeren aan. De omgangen van de verschillende to rens worden bezet door soldaten met het geweer aan den voet. De laatste maat regelen worden getroffen door den chef der politie, Dalüge. Korten tijd later ver schijnt ook de groepsleider der S.S. in Oost-Pruisen, Von Zeieski. Groep na groep der verschillende or ganisaties marcheert thans op. Vele re- gimentsvereenigingen en ook de Kyff- hauserbund. Om het half uur gaan vier kapiteins den Veldheertoren binnen om de eerewacht bij de baar af te lossen. Men ziet vele oude uniformen. Aanwe zig is o.a. een delegatie van het Oost Pruisische infanterieregiment 147: „Von Hindenburg". Verder een delegatie van het derde garderegiment te voet, in welk regiment de veldmaarschalk zijn militaire loop baan begon. Tienduizenden stroomen uit Hohenstein naar het gedenkteeken. De treinen komen binnen met tusschenpoo zen van nauwelijks 5 minuten. De Rijks- post onderhoudt ook busdiensten met Berlijn en andere plaatsen. Ook uit Po len arriveerde een lange extra-trein met Duitschers uit de na den oorlog Poolsch geworden gebieden. En verder uit an dere Duitsch-sprekende gebiêden buiten de Duitsche grenzen, o.a- uit het Corri dorgebied, uit het Saargebied en uit Bo- hemen. Korten tijd later arriveeren de «w ÖJJ/WJ. 'y i^f kruising en Hohenstein de troepen op- leden van het corps diplomatique uit gesteld van het escorte, dat van hier 1-' af de kist met het stoffelijk overschot van het auto- en motorescorte zou over nemen. Aan den kop de bereden muziekka pel van een regiment ruiterij, daarach ter twee escadrons ruiterij, dan de ka pel van een regiment infanterie, gevolgd door de vaandels van Hindenburg s oude regimenten, en daarachter met rouwfloers omhangen de affuit, die de kist naar t Tanneberg gedenkteeken zou brengen. De affuit was bespannen met zes paarden, die elk door een officier aan den teugel, werden geleid. De affuit w.?.rd ,wteer gevolgd door twee compag- niën infanterie, een bataljon marine-in- arUllerie611 batteri'en der rijdende tden °Ch!en1d wefd het koud. Een groote menigte had zich langs den weg geschaard en de zon verrees prach- tig boven de kim. Het was kwart voor vijf toen de stoet naderde. De auto, die de motor-affuit met de kist had getrokken, stopte naast de bespannen affuit. In een auto daar naast zaten acht officieren, die de kus sens met ordeteekenen, helm en degen, en den veldmaarschalkstaf, droegen. Het overtillen van de kist duurde slechts eenige minuten, dan zette zich de stoet, onder het doffe geroffel der omfloerste trommels, weer in beweging Er klonken koralen. Langs de geheele route, door Hohen stein tot aan het gedenkteeken toe, ston den langs den weg de arbeidsdienst, b. Berlijn, Men kan zeggen dat practisch alle landen der wereld vertegenwoordigc zijn. Men ziet prachtige uniformen en indrukwekkende uitheemsche gewaden Ook alle Duitsche autoriteiten uit de verschillende landen, de rijksstadhouders en de gouwleiders zijn aanwezig. De ex- kroonprins arriveerde, evenals zijn broe der Prins August Wilhelm. Overste Von Hindenburg heeft het rouw-escorte met de kist met het stoffelijk overschot van zijn vader den geheelen nacht begeleic en bevindt zich thans ook bij het Tannen bergmonument- Tegen 9 uur begint de opmarsch der eeredelegaties van de ver schillende organisaties, die zich opge steld hebben bij den achtersten toren van het Hohenstein stadion, en die thans het gedenkteeken binnentrekken. Om 10 uur betrekt het eerebataljon van de rijksweer de wacht bij het ge denkteeken. Op het station worden ge heele wagons met kransen uitgeladen en met vrachtauto's naar het monument vervoerd, Als de geheele binnenplaats van het Tannenberg monument geheel omzoomc is met de delegatie der nationale organi saties neemt in het achterste gedeelte de landspolitie stelling. Twee afdeelin gen van den lijfsstandaard van Adol. Hitier marcheeren dan binnen en stellen zich naast de landspolitie op. De toe schouwers verheffen zich van hun plaat sen om de met rouwfloers omhangen vaandels te groeten. Dan rukt de rijks marine binnen en bezet de transen van twee muurgedeelten Op de overige muren staan rijksweer soldaten opgesteld. Plotseling hoort men geronk van motoren en een escadrille vliegtuigen met zwarte rouwlinten aan den staart verschijnt. Deze vliegen laag over het monument. Tegen 10 uur arri veeren de leden, van de rijksregeering. Generaal Mackens.en legt een krans bi) de katafalk neer en even later doet aartshertog Ernst van Brunswijk het zelfde. Dan arriveeren de diplomaten, dié met een extra-trein naar Hohenstein en vandaar met auto's naar het gedenk teeken zijn gebracht, De meeste diplo maten leggen kransen met linten in de nationale kleuren van hun land neer. In paradepas marcheeren een marine- eri rijksweerbataljon binnen, en tenslotte ariveert de familie van den overledene. Overste von Hindenburg met vrouw en tinderen en ook de ander.e kleinkin deren, van wie de jongste meisjes in het wit zijn gekleed. Alle vaandels staan thans bijeen op een verhoogd podium tusschen de katafalk en het hooge kruis, in bet midden van het gedenkteeken. Te elf uur precies arriveert Adolf Hit- er, die door de aanwezigen staande met opgeheven hand, opder diep stilzwijgen wordt gegroet. Uit den Veldheertoren dragen officieren de kussens met orde teekenen naar buiten, voorafgegaan door een officier met een maarschalk staf. Dan volgt, gedragen door zes oï- icieren, de kist met het stoffelijk over schot. Allen staan zwijgend van hunne plaatsen op, en groeten den doode met opgeheven arm. De plechtigheid. Als de kist wordt neergezet, klinken gedempt doch machtig de tonen van den treurmarsch uit Beethoven's „Eroï- ca". Als de tonen daarvan zijn verslon ten, neemt de evangelische veldbisschop van de weermacht, dr. D. Dohrmann 't woord naar aanleiding van Joh. 2:10 ,Wees getrouw tot den dood" en „Ik zal U geven de kroon des levens". De bisschop schetste de kwaliteiten van den doode, die eens van zichzelf had gezegd „Ik heb niets anders gedaan dan de gaven toepassen die God mij heeft gegeven. Te loven en te prijzen heb Ik slechts Gods genade'. Dit leven was er een van echt solda tendom, geworteld in Pruisische aarde, ontplooid gedurende drie menschenleei- tijden, gevormd door de school van het oude leger, beproefd in ontelbare veld slagen. Zijn leven was trouw, en trouw is het stempel dat op al wat hij deed werd ge drukt. Deze trouw berustte op liefde, die in den ernst des levens is beproefd- Deze trouw was liefde jegens huis en grond, jegens keizer en Rijk, jegens volk en vaderland. De zegen van wat de over ledene voor het Duitsche volk heeft ge daan zal blijven bestaan wanneer het volk zijn voorbeeld volgt. Lof en roem wilde de overledene niet aan zijn baar, doch dankbaarheid en liefde kan hij niet afwijzen. De veldprediker eindigde zijn toe spraak met het Onze Vader, waarna machtig een koor, het door de aanwezi gen overgenomen lied inzette: „Een vas te Burcht is onze God". HITLER SPREEKT. Dan treedt Adolf Hitier naar voren om zijn redevoering te houden. Twee maal in zijn leven wordt de soldaat meestal met eere genoemd, zegt hij. Na een overwinning en na zijn dood. Toen de naam van den generaal-veldmaar- schalk en Rijkspresident voor de eerste- maal bij het Duitsche volk klonk, lag reeds een afgesloten leven van arbied achter hem. Als jong officier van den koning streed hij in den slag van Kö- nigratz en kreeg hij zijn eerste verwon ding. Vier jaar later was hij getuige van üe proclamatie van zijn koninklijken krijgs heer tot Duitsch keizer. Hitier schetste den verderen officiersloopbaan van Von Hindenburg; zijn aftreden als generaal in 1911 en zijn benoeming tot opper be velhebber van het Duitsche leger in Oost-Pruisen in 1914. Wat is er al geschied in de 20 jaren van 28 Aug. 1914 tot heden. Een oorlog die alle herinneringen van 't verleden in 't niet doet verzinken. Hevige spannin gen en vreeselijke crises volgen elkaar op. Hoop strijdt met ontmoediging, ver trouwen met wanhoop. Het bestaan van de natie wordt bedreigd en trouw en ge hoorzaam doen millioenen Duitsche man nen hun plicht. Voor een geheele vol gende eeuw zal hét Duitsche volk het niet noodig hebben zijn wap nen te rehabiliteeren Nooit zijn soldaten dapperder geweest nooit volhardender, nooit meer tot of fers bereid dan in deze 4 J4 jaar. Wat er gepresteerd is, zou onbegrijpelijk zijn wanneer men Jeen rekening hield met de kracht der persoonlijkheid. Er lag tooverkracht in den naam van den generaal-veldmaarschalk, die met zijn legers in het toenmalige Rusland de grootste militaire macht ter wereld tot bukken dwong. En toen de keizer hem helaas te laat aan het hoofd van het geheele veldleger stelde, slaagde hij er in met zijn geniale medewerkers niet alleen de crisis van het oogenblik te overwinnen, doch nog twee jaar lang overwinningen te boeken. Het tragisch einde van dezen strijd zal historisch niet ten laste van dezen veldheer ko men, doch slechts een veroordeeling der politici zijn. Het is een der wonderbare beschikkin gen van een raadselachtige wijze voor zienigheid, dat in het presidentschap van dezen eersten soldaai en d enaar van ons volk, de voorbereiding tot verheffing van het Duitsche volk kon worden begonnen, en hij ze f nog de poort der Duitsche ver nieuwing heeft geopend. Als rijkspresident werd de generaal- veldmaarschalk beschermer van de na- tionaal-socialistische revolutie en daar mede van de wedergeboorte van ons volk. Hitier eindigt met de woorden „doo de veldheer, ga nu het Walhalla bin nen" en verlaat langzaam het spreekge stoelte. De muziek speelt zacht het oude sol datenlied „Ich hatte einen Kameraden". Je armen verheffen zich weer ten groet. Tegelijkertijd dondert het eerste salvo van de in de nabijheid opgestelde bat terijen, Het „Deutschland, Deutschland. über alles" weerklinkt en wederom tre den de officieren met maarschalkstaf en ordekussen^an. Achter de kist schrijdt de eenige nog levende Duitsche veld maarschalk uit den wereldoorlog: Von Hackensen. S. S.-groepleiders dragen een reus achtige krans van Hitier. Dan volgt Hit- er zelf, om op de kist in den Maar schalkstoren de krans neer té leggen. Jij wordt gevolgd door den veldbis schop, de rijksministers, de familie van den overledene en autoriteiten. Hr. Ms. gezant te Berlijn mr. J. P. graaf van Limburg Stirum heeft H. M. de Koningin vertegenwoordigd bij de bijzetting van het stoffelijk overschpt van president Von Hindenburg. Tevens heeft de gezant een krans van de Koningin op het stoffelijk over schot neergelegd. De A.V.R.O. zal hedenavond te 7 u. op golflengte 1875 m de plechtigheid van de overbrenging van het stoffelijk overschot van Von Hindenburg naar Tannenberg, gevolgd door de bijzetting aldaar, uitzenden door middel van door dezen omroep zelf opgenomen gramo- foonplaten. W. v. Haver 8e, 9e, 18e en 23e; P. Min- naard 11e, 12e, 17e, 24e en 27e; J. v. d. Plasse 16e en 22e. Ie duif 8.37.51 h. Laatste 8.56.38 h. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op de volgende nummers vielen on derstaande prijzen: f 2000: 20098 f 1500: 23300 f 1000: 21374 f 400: 8438 17177 f 200 5315 14654 15021 f 100: 2639 4815 8269 8800 8952 10637 21532 7.V.B. Wedstrijduitslagen van Zaterdag 4 Augs. Afd. 1. Wemeldinge-Ierseke 2 34. Rilland Bath-Krabbendijke 41. Afd. 2. Kapelle 2-Wit Zwart 41. Hansw. Boys 2-Inter Scaldes 5 Ranglijstje bijgewerkt t/m 4 Augs, Rilland Bath 9 7 0 2 14 30—16. Waarde 9 6 0 3 12 20—25. Krabbendijke 9 4 3 2 11 21—15. Kapelle I 9 4 2 3 10 27—17. Ierseke 2 9 2 1 5 6 16—26. Wemeldinge 9 0 1 Afd. 2. 8 1 16—31. Wit Zwart 9 6 2 1 14 35—12 Goes 4 9 5 1 3 11 33—32. Inter Scaldes 10 4 2 4 10 34—29, Kapelle 2 9 4 1 4 9 21—17. Hansw. Boys 2 10 3 3 4 9 29—41. Kruiningen 2 9 1 1 7 3 23—41. Wedstrijdprogramma voor Zaterdag 11 Augustus 1934. Af deeling Walcheren. OostkapelleVeere II. SerooskerkeArnemuiden. Afd. 1. Kapelle IIerseke II- Waarde—Krabbendijke. Rilland-BathWemeldinge. Afd. 2. Goes IVWit Zwart. Kruiningen IIKapelle II. Bekerwedstrijd Tournooi A. De Zeeuwen—Middelburg. Woensdag 8 Augustus 7 uur. Terrein: De Zeeuwen, Duivensport, De Postduivenvereeniging „De Stormvogels" te Ierseke hield een wedvlucht van Dax uit: 944 km. Z.W wind. Ie duif E. Everse; 2e. C. J. van Es; 3e. W. van Haver; 4e. M. de Koeijer 5e, 6e en 7e M. Bom. Ie duif 12.10; laatste duif 7.1. Verder organiseerde dezelfde ver eeniging een wedvlucht uit Vilvoorde 68 km. W. de Leeuw le, 10e, 13e, 19e en 25e prijs; L. Laven 2e, 15e en 21e M. de Koeijer 3e, 20e en 28e; E. Everse A. Boone 4e; M. Bom 6e, 7e en 14e Smokkelaars uit Hulst in België veroordeeld. De boetstraffelijke rechtbank te Den- dermonde heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de smokkelaars uit Hulst. De smokkelaars H. P., P. van W., A. Sch. en F. W. allen te Hulst woonachtig werden er van verdacht zestien runde ren ter waarde van 28.000 francs uit Juist naar België te hebben gesmokkeld alsmede van het pogen de Belgische dou anen te belemmeren in de uitoefening van den dienst. H. P. werd door de rechtbank vrijge sproken. P. van W. en A. Sch. werden tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld terwijl F, W. acht maanden kreeg. Deze straf was echter nog niet voldoen de want de rechtbank veroordeelde de drie laatstgenoemde bovendien nog tot een boete van 177.000 goud franc of 1.239.000 francs. Bovendien werden de zestien runde ren alsmede de tractor met aanhangwa gen verbeurd verklaard. Faillissementen. De Arr. Rechtbank te Middelburg leeft heden failliet verklaard J. Zan- dee, landbouwer te A/a rdenburg. Rechter-commissaris .mr.*' A. van der Joop, curator mr. W. le Mair, advobaat en procureur te Sluis; M. P. Slimmen, kruidenier te Nieuw- en St. Joos- a n d Molendijk A 25. Rechter-com missaris mr. C. E. Muller, curator mej. mr. Al M. J. van Deinse te Middelburg. DE BEDREIGDE OESTERCULTUUR. Men schrijft ons uit Ierseke: Met bélangsteling hebben de_ oester- tweekers het verslag 1933 aangaande de oestercultuur gelezen. Voor het eerst wordt daarin gewezen op het ernstige gevaar, waarmede de slipper Pimped de oestercultuur bedreigt. Nu hebben de feiten echter het verslag reeds achter haald. 't Spreekt van plaatsen waar 1000 zulke slippers p. meter voorkomen. Mo menteel zijn evenwel plaatsen aan te wijzen waar er 25000 op den vierkanten meter voorkomen. Op sommige oester schelpen zitten er 200 tot 300. Is het 'n wonder dat de oesters meer en meer verdwijnen, gewoon afsterven? Dat ae beste perceelen van voorheen leeg lig gen, dat men daar slechts hier en daar een oestertje aantreft? En niet alleen de kleinste, maar ook het goed van 15 tot 25 kg per 1000 is weg of anders bezig weg te sterven. Dat is nu niet alleen aan de slippers te wijten, maar oök aan de ziek te die in de oesters woedt, en waarle gen ook nog geen kruid is gewassen. Het aanstaande seizoen is het laatste dat men volop consumptie-oesters aan de markt zal kunnen brengen, dan wordt het jaar aan jaar minder. Woesteling rijdt drie menschen en zichzelf dood, Zondagavond heeft in de Oostvlaamsche gemeente Erondegem een ernstig verkeersongeluk plaats ge had. Na kermis te hebben gevierd be sloot een bakker uit het naburige Meire per auto, een 7 pk wagen, een soldaat naar Gent terug te brengen, waar deze tijdig in de kazerne moest terug zijn. Bij het terugkeeren uit Gent heeft de auto waarin nog vijf vrienden en vriendin nen van den bestuurder waren gezeten, te Oordegem op het voetpad twee dor pelingen aangereden die op slag werden gedood. De bestuurder nam de vlucht en met uitgedoofde lichten vluchtte hij langs den grooten straatweg Gent Brussel. Enkele kilometers verder reed hij links van den weg nog een groep personen aan, waarvan een vrouw van 38 jaar op slag werd gedood- Om op nieuw op den weg te komen, beschreef de chauffeur een zwenking naar rechts. Honderd meter verder kwam hij terecht tegen den gevel van een café, die werd ingedrukt. De wagen botste terug en bleef tenslotte een vijftal meter verder liggen, na nog een haltepaal van de tram en een ijzeren bindstaaf, voor paarden, te hebben verbrijzeld. De auto was totaal in puin. De autobestuurder is aan een dubbele schedelbreuk in het gasthuis te Aalst overleden. In totaal zijn er zeven gewonden, waaronder en kelen zwaar. DE ANTI-JOODSCHE UITSPATTIN. GEN IN ALGIERS. 25 dooden. Omtrent de bloedige gebeurtenissen te Constantine in Algiers, worden nu nadere bijzonderheden bekend. De Mo- hammedaansche bevolking zou in be roering zijn gebracht door het optreden van een dronken soldaat die een mos kee was binnen gedrongen. De; be-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3