KORT ZEEUWSGH NIEUWS. KERKNIEUWS. LANDBOUW. vaR Dinsdag. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. HNS- EH WISSELKOERSEN. ZEEUWSCH-VLAANDF.REN W.D. AMSTERDAM, 7 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 102%—102%. Ned. 33 1000-4 102%—102%. Ned. 34 1000-4 102%—102%. Certificaten-3 90—89%. O. Indie 32 1000-5 100%—100%. O. Indie 26 1000-4% 100%—100%. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 91%91%. Duitschl. pndst. 100-7 22%23%. Engeland 1960-90 4 72—72. Zwitserl. oblig. '24-5 99%99'%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100% Amsterdam 1933-5 101% 's Gravenhage 1929-4% 100%— Rotterdam 1926-1930-4% 100—100%. Berlijn 1925-6% 1818. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. Cities Service Cy. P. 1958 5 25%24% A Amsterd. Bank 101102% C Rott. Bankver. 77%78 A Twentsche Bank 7676 A Pref. Gruyter Zn. A. 128%128% A Pref. Jurgens A 92%92% A Ned. Gist- en Sp.fabr. 395398% A De Schelde N.B. 15% A Ver. Papf, v. Gelder 47%47% C Am. Car en Foundry 9% C Am. Smelt en Ref. 19%20%. C Farbenind. I.G. 46% C Stand. Brands 11%11%. C U. states St. C 20%20'%. C North Am. Cy. 8%8%. A Born. Sum. H.M. 117%—118%. A Linde Teves en Stokv. 55%56. A Ned. Wol Mij. 69%—71. A Singkep Tin M- 81% A J, C. Japan Ln. 22 A Rotterd. Lloyd 3028%. A S. M. Nederland 3029. A Amst. Thee C.M. 54% in hoofdzaak moet bekostigen., dan ver valt m'n motief. Hierna wordt besloten een als be doeld onderzoek in te. stellen met o»e machtiging aan B. en W. een tijdelijk hoofd aan te stellen. Burgerlijk Armbestuur. Hierna is aan de orde de rekening 1932 en de begrooting 1935 van het Bur gerlijk Armbestuur. Op de begrooting is een gemeentelijke subsidie van 3000 uitgetrokken. Beiden zijn door de commissies ad hoe nagezien. Voorgesteld wordt de rekening als ingediend goed te keuren. De com missie stelt ook voor de begrooting goed te keuren. Zij ziet de noodzakelijkheid der subsidie van f 3000 in. De hr. Straub: meent, dat de ver pachtingen van het B.A. nogal meege vallen zijn en wijst op de kapitaliseering van gelden die aan het B.A. afgelost worden. De v o o r z. wijst er op, dat anders de bezittingen van het B.A. in zouden tee- ren. Rekening en begrooting worden hier na vastgesteld. Vervolgens wordt het kohier woon- forensenbelasting voor 1934 vastgesteld. Rondvraag' De hr. Kousemaker merkt op, dat er 'n maximumsnelheid vastgesteld werd, doch men vliegt nog met 'n levens gevaarlijke snelheid door de gemeente. De v o o r z. zal zien, of hij er maat regelen tegen kan nemen. De hr. Straub vraagt of er niets aan het marktveld kan gebeuren. De voorz.: dit komt de eerste we ken aan de orde, AARDENBURG. Twee jeugdige elec- triciens zaten bij een bak ongebluschte stucadoorskalk, toen de knecht van den huiseigenaar, om hen te doen schrikken, van achter een heining, een steen in de kalk gooide, waardoor ze opstoof en den electricien geheel in het wit zette. Een hunner kreeg de kalk ook in zijn o'ogen, zoodat hij' niets meer kon zien en hevige pijnen moest uitstaan. Hij is onder ge neeskundige behandeling gesteld. Men hoopt de oogen te behouden. De politie te Ovezande heeft aan gehouden en ter beschikking van de ju stitie te Middelburg gesteld zekere C. bakkersknecht te Hoedekenskerke, als verdacht van diefstal. De marechaussée ie Hulst heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld zekeren A. R. werkman te Kemseke, aan wien het verblijf in het bewakingsgebied voor bepaalden tijd was ontzegd, doch daarbij was teruggekeerd. De hulpkommies der directe bel.as- tingen P, van Galen te Aardenburg is verplaatst naar Zundert N.Br. Aangenomen het beroep naar de Geref, Kerk te Oost en West Souburg door ds- C. B, Bavinck te H o e k. Voor de Nieuwe Kerk te Delft. Het défilé langs het graf van Z. K. H. Prins Hendrik in de Nieuwe Kerk te Delft heeft 12.000 opgebracht. Het fonds tot restauratie van het kerkge bouw is door toevoeging van deze som gestegen tot 73.000. Concept-Herziene Gezangbundel aangenomen. In de 16e zitting van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk werd in behande ling genomen een concept van een her- zienen gezangenbundel, aangeboden door de Commissie vanwege de Synode inzake de herziening van den gezangen bundel. Deze Commissie werd benoemd in 1928 en zag in 1931 haar opdracht ge wijzigd. De conclusie van het Rapport, uitge bracht door den heer Addink, is om den aangeboden bundel te aanvaarden en aan de Alg. Syn. Commissie op te dra gen de noodige stappen te doen om tot de uitgave te geraken. De conclusie werd aangenomen met algemeene stemmen. NED. VEREEN. VAN LAND- EN TUINBOUW-ONDERWIJZERS. Deze vereeniging hield Maandagmid dag in het Schuttershof te Goes onder voorzitterschap van den heer A. C. v. d. Vliet te Rotterdam haar 26ste alge meene vergadering. Vooraf verwelkomde de heei A. Blok, voorzitter der afd. Zeeland de aanwezi gen en sprak de hoop uit, dat de gasten een paar aangename dagen in Zeeland zullen doorbrengen. De voorzitter verwelkomde de afge vaardigden en speciaal den heer Zwa german, rijlftveeteeltconsulent in Zee land, en den heer Mesu, die namens den heer Stevens aanwezig was. Spr. dankt de afd. Zeeland voor de ont vangst. Deze afd. vierde haar 25-jarig bestaan, majr moest haar voorzitter den heer K. v. d. Slikke door den dood ver liezen. Door op te staan en eenige oogenblikken stilte werd de heer Van der Slikke, die vorig jaar nog zijn 25- jarig lidmaatschap van het Hoofdbe stuur mocht vieren, herdacht. Spr. wees daarna op den economi- schen toestand, die nog steeds ongun stig is en wel niet zal verbeteren, zoo lang men het zoekt in de richting van autarkie. De regeering moest allerlei maatrege len nemen, maar er kan ook te veel ge regeld en gecontroleerd worden. Zoo is spr. een geval bekend dat aan één schuit aardappelen 17 controleurs te pas moes ten komen. En nog kan er geknoeid wor den Alles is te veel gecentraliseerd. Er moest wat meer decentralisatie en vrij heid komen. In de Tweede Kamer heeft de heer Louwes den onderwijzer met land- of tuinbouwakte een typisch Nederland- sche figuur genoemd en zich zeer waar- deerend over hem uitgelaten. De mi nister sloot zich daarbij aan. Spr. doet een beroep op de leden om de regeering zooveel mogelijk te steunen, waarbij spr. dan van de regeering verzocht, dat van de land- en tuinbouwonderwijzers niet meer offers dan de strikt onvermijde lijke zullen gevraagd worden. Spr. geeft daarna een overzicht van de vereeniging in het vorige jaar. Het ledental onderging een kleine verminde ring en bedraagt nu 610. Verschillende adressen en verzoeken werden tot de regeering gericht, inzake de belangen van land- en tuinbouwcursussen, en de bezoldiging van de leden. Het resultaat van den arbeid was niet groot. Toch moeten we niet te pessimistisch zijn. Een flinke dosis opgewektheid en levensmoed is een kostbaar goed. Spr. wenscht die de leden toe. Na afhandeling van mededeelingeri en ingekomen stukken zegt de voorzitter, dat met het Hoofdbestuur van den Ne<ï. Chr. Landarbeidersbond is geconfereerd over het jeugdwerk, en de zorg voor de jeugdige werkloozen. Spr, doet een be roep op de leden om dit werk te steu nen. Zooveel mogelijk moeten de jonge lui naar de cursussen verwezen worden. De voorzitter deelt verder mede, dat een commissie uit het Kon. Ned. Lana- bouwgenootschap is gevormd met het doel een bureau op te richten, waarin de wetenschappelijke publicaties worden verzameld en zoo goed mogelijk gedis tribueerd. Spr. zbu dit werk voorloopig vrijblijvend willen steunen. De rekening over 1933 wordt goedge keurd met een eindcijfer van 8435 (batig saldo f 3295). De begrooting even eens met een eindcijfer van f 2070. De volgende Algemeene Vergadering zal in Drente worden gehouden. Nu volgt bespreking van de enquete naar de lagere land- en tuinbouwscho len. Deze scholen, aldus de voorzitter, zijn gesticht op initiatief van dr. v. d. Zan- A Houth. Alberts 29%—29%. C Baltimore Ohio 9%9%. - Southern Rlw, 8%—8Jg, C Union Pac. Rr. 59%o8%. C Int. Nickel Cy. 14%15%. Duitschl. 30 1000-5 29%—30%-29% A Koloniale Bank 42%43% A N.I. Hbk. 1000 57%—58% C Ned. Jti. M. 1000 4140. A Alg. Kunstz. U. 33%—34%-33%. A v. Berkels Pat. 2726. C Caivé-Delft 43%44%. A C. Suiker Mpij. 27%26%. A Ned. Ford A.M. 201%—200%. A Philips Gem. B. af. 201%—202%-05% C Unilever 6161% -62%. C Anaconda Cop. 6%—'7-7%. C Bethlehem St. 16%16%. C Kennec Copper 10%11%. C Un. States Leather 3%—-4. A A.N.I.E.M.—N,B, 198—199%, A Kon. Petr. Mpij. 148 149-50. C Contin. Oil Cy. 9%—9%-10. C Shell Union O.C. 4%4%. de. De vereeniging heeft zich destijds niet tegen deze scholen verklaard. Het beginsel van die scholen kunnen we nog steeds onderschrijven, maar na hetgeen er gebeurd is, kunnen we over de uitwerking van dit principe niet te vreden zijn. Soms werd het belang van het onderwijs ondergeschikt gemaakt aan dat van een stad of dorp of groep. Door de crisis kan er nu aan deze scho len momenteel wel geen uitbreiding ge geven worden, maar we moeten voor de toekomst paraat zijn. Deze scholen kosten per jaar en per leerling onrust barend veel. Een andere inrichting is zeker noodig. Een ander belangrijk punt is de rivaliteit tusschen deze scholen en de cursussen waarvan frappante staaltjes genoemd zouden kunnen worden. Deze scholen moeten 'n plaats krijgen naast, maar niet in plaats van 't veel oudere in stituut der cursussen. Het wordt steeds moeilijker ook door allerlei bezuinigingsbepalingen de cursussen bezet te krijgen. Dit is wei jammer, want het betreft hier de kleine luyden, die zich niet de weelde van dag onderwijs kunnen permitteeren. Het hoofdbestur heeft in opdracht van de vorige alg. vergadering een onderzoek bij alle leden (610) ingesteld. Maar slechts 174 lijsten kwamen ingevuld te rug. Hiervan waren er maar 90 bruik baar, omdat bij die inzenders een school in de buurt was. Nieuws heeft het onderzoek niet ge bracht. De invloeden blijken zeer plaat selijk te zijn. Het aantal cursussen in het algemeen is niet belangrijk verminderd, in Brabant zelfs iets vermeerderd. In antwoord op enkele vragen en op merkingen zegt de voorzitter, dat de vragen zoo objectief mogelijk zijn ge steld en alleen aan de leden zijn gericht. We moeten ook deze zaak ruim zien. Spr. erkent, dat de lagere land- en tuinbouwscholen nog maar kort bestaan. Het is mogelijk, dat de werking dier scholen nog meer merkbaar zal worden. De belangstelling voor de cursussen is dalende, maar uit enkele plaatsen blijkt wel dat dit lang niet overal aan de be doelde scholen is toe te schrijven. Ook moet het betreurd, dat de minima voor de cursussen zoozeer zijn verhoogd. Daardoor worden sommige cursussen vermoord. De voorzitter gaf toe, dat het aantal cursussen wellicht gestegen zou zijn, als de lagere land- en tuinbouwscholen er niet waren. Opgemerkt werd, dat in bepaalde stre ken de beste jongelui naar de scholen en de andere naar de cursussen gaan. Ook is wel gebleken, dat van de pro fetie van dr. Wintermans, dat de beste leerlingen van de scholen later naar de cursussen zouden gaan, niets is uitgeko men. De discussie hierover wordt nu be ëindigd. Het resultaat van de enquete zal in het orgaan worden gepubliceerd. Nu komen enkele voorstellen der af- deelingen aan de orde, Gelderland stelt voor: De alg. vergadering spreke als haar oordeel uit, dat het noodzakelijk is, dat de ambulante landbouwhuishoudcursus- sen naast de centrale inrichtingen voor dit onderwijs moeten blijven gehand haafd, en verder, dat het speciale land en tuinbouwonderwijs aan genoemde in richtingen blijft in handen van land- en tuinbouwonderwijzers en tuinbouwvak- onderwijzers. De afgevaardigde van Gelderland ver dedigde dit. Spr. meent, dat bij sommige maatschappijen van landbouw en bij de directie van den landbouw het streven voorzit schooltjes voor landbouwhuis- houdonderwijs te stichten en de cursus sen te doen verdwijnen. Spr. komt daar tegen op. Centralisatie is hier ontijdig. Dit onderwijs is nog niet populair ge noeg De cursussen voor jongens zijn zoo geslaagd, omdat die dichtbij huis gegeven werden. Ook is het gewenscht, dat aan Ce landbouwhuishoudscholen het speciale land- en tuinbouwonderwijs door lafid- en tuinbouwonderwijzers en -vakonder- wijzers wordt gegeven. Dit zijn menschen die daarvan jarenlang studie hebben gé- maakt en de jongens hebben onderwe zen. Spr. komt daarom tegen een uitla ting in het verslag van den Landbouw, dat deze onderwijzers hef onderwijs voor meisjes niet populair genoeg kunnen maken. Zij kennen juist de streek en kunnen practisch onderwijs geven. C Tide Water Ass. Oil 5%5% A K.N. Stoomb. Mij. 4—4 A Ned. Scheepv. U. 2929%-30% A H.V. Amsterdam 164%164%-66% A Java Cult. Mij. 8082 A N.I. Suiker U. 74%—75% A Deli Batavia 140%141%-43 C Deli Mij. 1000 129%—129-33 - A Senembah 135132-33. C Chicago Milw. 2 A Ainst. Rubb. C. 99%—102%-01%. A Deli-Bat. Rubb. 72%—78-75. A Hessa Rubber 4345-47. A Serbadjadi S.R. 67—71%-74. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Londen 6 Aug. 7 Aug. 7.44 7.43% Berlijn 57.25 57.30 Parijs 9.75 9.74% Brussel 34.71 34.70 Zwitserland 48.26 48.24% Kopenhagen 33.25 33.22% New-York 1.47% 1.47% Ook laakt spr. het, dat men op som mige van deze scholen meisjes toelaat die niet tot den boerenstand behooren. Zulke dames willen van land- en tuin bouwonderwijs niets weten. Hierna verdedigt de afgevaardigde van Overijssel het volgende voorstel: De alg. vergadering spreke als haar oordeel uit, dat het van belang geacht moet worden, dat het speciale landbouw onderwijs aan de landbouwhuishoudcur- sussen en -scholen in handen blïjit van de landbouwonderwijzers met ervaring. Deze spreker waarschuwde vooral té gen het gevaar, dat steedsche allures door deze scholen de plattelandszeden verdringen. Over dit onderwerp werd langen tijd gediscussieerd. Er werd op gewezen, dat men in Den Haag dames aanmoedigt zich te bekwa men als leerares voor deze scholen. Ge zegd wordt daar dat het platteland \n- tellectueele krachten uit de stad vraagt. Een ander zegt, dat de landbouwhuis houdscholen zijn ontaard in kookcursus sen. Men neemt er alles aan. Maar het land- en tuinbouw-onderwijs komt er in het gedrang. Boerendochters zijn er maar weinig meer. Het is zelfs voorge komen dat bij een les werd gegrinnikt toen er gesproken werd over de uien en de spenen van een koe. Twee leeraren van de landbouwhuls- houdschool te Zierikzee laken het, dat de uren voor land- en tuinbouwonder wijs o.a. door combineering van klassen zoozeer worden beperkt. In den volks mond heet de school de kookschool. In een klas zijn maar 2 van de 13 leerlin gen boerendochters. Dit is een gevolg van het feit, dat dit onderwijs onder N ij v e r h e i; d s onderwijs ressorteert. Men richt zich naar wat de s t a d- s c h e dames verlangen. Enkele sprekers meenen, dat het land- bouwhuishoudonderwijs verworden is tot huishoudonderwijs. De bevólking van deze scholen is in de laatste jaren zeer .belangrijk veranderd. De v o o rz. geeft in overweging het land- en tuinbouwonderwijs aan meisjes van dit Nijverheidsonderwijs los te ma ken, Dat zou in het belang van het plat teland zijn. De hr. Zwagerman vreest, dat er dan in vele streken van ons land, te wei nig belangstelling zal zijn. Ook spr. be treurt het, dat onze boerenmeisjes, op de landbouwhuishoudscholen in een te stadsch milieu komen. De voorz. zegt toe, dat het hoofd bestuur zal werkzaam zijn in den geest van de voorstellen-Gelderland en Overijsel en van de hiergevoerde be sprekingen. Bij de rondvraag vestigde de heer Siedsma (afd. Friesland) de aandacht op de werkloosheid onder de jonge colle ga's met akte land- of tuinbouw. Meer propaganda moet gemaakt voor de cur sussen. Ook keurt spr. het af, dat voor de hoofdbetrekking reeds gepension- neerde onderwijzers nog doorgaan met onderwijs geven aan de cursussen. Geantwoord wordt, dat de Minister ontslag aan pensioengerechtigde onder wijzers zal voorschrijven. Zoo noodig zal deze zaak nog in de afdeelingen en in het orgaan worden be handeld. De afd, Noord-Brabant vroeg, of er iets gedaan moet worden tegen nieuwe opleidingscursussen, gezien het over compleet van leerkrachten. Geantwoord wordt, dat het in de be doeling der regeering ligt de opleiding te beperken, maar dat het niet op den weg dezer vereeniging ligt, hieraan me de te werken. De heer Mesu dankt voor de woor den van welkom tot hem gericht en hoopt dat deze dagen uitstekend mogen slagen. Hierna sluit de voorzitter de vergade- ring. Nadat was gedineerd, hield de heer Ir. v. d. Plassche een lezing met film voorstelling over de fruitteelt in Ameri ka. De avond werd besloten met een ge zellig samenzijn. De dames der leden hadden des middags nog een bezoek gebracht aan het bedrijf van den heer v. d. Have te Kapelle. Vandaag was het de dag van de ex cursie. Een mooie tocht per autocar werd door Walcheren en Zuid-Beveland gemaakt. Snfker r Unllevet Robber Markt j— Amerika 1— Aku 1 Philips Koninki, - Tabak Young Schepen Mijnen fWettig gedeponeerd.) Rijkslandbouwconsulent. Rijkslandbouwconsulent ir. L. A. H. Peters is van Washington naar Brussel overgeplaatst en voor België werkzaam gesteld aan Hr. Ms. gezantschap in laatstgenoemde plaats. In verband hier mede is jhr. J. van Vredenburch, te Cappellen (België), niet langer werk zaam als hon. Rijkslandbouwconsulent daar te lande. Te Utrecht slaagde voor het exa men Engelsch 1. o. mej. A. van Diffelen, onderwijzeres te Schiedam, vroeger te Middelburg. De heer J. Dey, hoofd eener school te Oost- en West-Souburg slaag de gisteren te Utrecht 'voor ide akte Fransch L. O. Voor het examen hoofdakte slaag de te Rotterdam mej- W. J. Pik te Zie rikzee. Te Amersfoort is Zaterdagavond in den ouderdom van 55 jaar overleden dr. H. E. Becht, leeraar aan het Olden- barnevelt Gymnasium aldaar. Dr. Becht was van 1 September 1912 tot 1921 leer aar in de geschiedenis en aardrijkskun de aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus en Hoogere Handelsschool te V 1 i s s i n- g e n. Tewerkstelling werklooze onderwijskrachten. Ruim een maand geleden maakte de minister van binnenlandsche zaken be kend, dat wachtgelders bij het onder wijs zich bij het departement konden opgeven om geplaatst te worden in ad ministratieve betrekkingen. Tot heden heeft een bijzonder groot aantal wacht gelders zich daarvoor opgegeven. Het gebeurt echter meermalen, dat geen plaatsing der wachtgelders kan volgen, omdat de sollicitanten geen kennis heb ben van typen, terwijl dit in administra tieve betrekkingen onmisbaar is. Ten einde hierin te voorzien is thans den be trokkenen aangeraden zoo spoedig mo gelijk een cursus in machineschrijven te volgen. GEKNOEI MET BORGSTELLINGEN, - De commissaris van politie der af- deeling Centrale Recherche te R o 11 e r- d a m, waarschuwt alle belanghebben den, (speciaal betrekkingzoekenden) te gen de praktijken van W. van Kassei, zich noemende rechtskundig adviseur; kantoor houdende West Kruiskade 29a te Rotterdam. v. K. maakt er o m. zijn werk van be trekkingen als reclamelooper aan te bie den. Gegadigden moeten een borgsom storten. De meesien van hen zijn zoo verstandig geweest eens bij de Centrale Recherche te informeeren, waar zij in lichtingen kregen die hen onmiddellijk op hun bereidheid om bij v. K. in dienst te gaan, deden terugkomen. Dezer dagen is een werklooze, die per advertentie een bedrag van f 200 had aangeboden om een baantje te Jtrijgen, het slachtoffer van v. K. geworden, v, K. heeft den man een bewijs laten teekenen, dat hij de tweehonderd gulden van hem had ge leend en hem na een paar weken op straat gezet. Vergeefs heeft de man daarna getracht zijn geld terug te krijgen en daar fiet geld zoogenaamd is geleend kan de politie onmogelijk ingrijpen. BIJ HET PEREN PLUKKEN DOOD GEVALLEN. Zaterdagavond is te Well de 64-jarige landbouwer G. L., toen hij nog eenige peren wilde gaan plukken uit een boom gevallen. De man kwam met het hoofd op den grond te recht en brak den halswervel. Na enkele oogenblikken is het slachtoffer overle den.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2