22* GOESCHE COUBANTA22Ü BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND, MIDDELBUR6. aoES. VUSSiNGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, NUMMER 184. TWEE BLADEN. DINSDAG 7 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURGSCHE COURANT Sagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentie» 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. j>. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—9 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Be wij snommers 5 cent VERBINDENDE KRACHT VAN ONDERNEMERS -OVEREENKOMSTEN. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsont werp inzake verbindende kracht van on dernemersovereenkomsten. Vele leden begroetten de indiening van dit wetsontwerp met voldoening. Algemeen wordt in het bedrijfsleven ge streefd naar bindende regelingen, daar het niet aangaat, eenerzijds te klagen over de moordende concurrentie van het buitenland, terwijl men elkander ander zijds in het binnenland een niet minder moordende concurrentie aandoet. In verschillende takken van bedrijf levert men tegen prijzen, die de belangrijk ver laagde productieposten niet dekken. Niet alleen lijden vele ondernemers daardoor verlies, maar ook heele groe pen van arbeiders werken dientengevol ge voor zeer lage loon en. Particuliere pogingen om in den toestand verbetering te brengen, leverden een gering resul taat op- Maar ook wanneer dergelijke ondernemersovereenkomsten door sa menwerking tot stand komen, behoort de overheid daarin te kunnen ingrijpen ten einde te kunnen waken voor de be langen van de zwakkere ondernemers, de arbeiders en de consumenten. Terecht wordt dan ook in het ontwerp de moge lijkheid geopend, dat dergelijke over eenkomsten door de overheid onverbin dend worden verklaard. Verschillende leden stonden zooal niet afwijzend, dan toch niet zonder huive ring tegenover dit ontwerp. Deze leden wezen er op, dat het niet zelden voor de regeering een schier bovenmensche- lijke taak zal zijn, vast te stellen, wat in concrete gevallen wordt geëischt door het algemeen belang. Voor bepaal de ondernemers kunnen er ook zeer goede redenen zijn, waarom zij zich niet met de voorstellen van andere onder nemers kunnen vereenigen. ,Op gronü van de gevaren, welke de toepassing van de te geven bevoegdheden met zich brengt, verklaarden deze leden meer te gevoelen voor een ingrijpen in elk con creet geval bij speciale wet. Eenige andere leden gingen verder en verklaarden, dat de strekking van dit wetsontwerp voor hen onaannemelijk was. Zoodra deze bevoegdheid er za" zijn, zullen talloozen zich tot de regee ring wenden om verbindendverklaring van hun afspraken te verkrijgen. Men zal tot steeds verder gaande plannen moeten overgaan, waardoor het gehëele bedrijfsleven ten slotte onder staafëtoe zicht komt. Gaarne zouden zij van öe regeering vernemen, hoeveel aanvragen tot verbindend- of tot onverbindend- verklarïng de regeering nu reeds naar aanleiding van dit wetsontwerp hadden bereikt. Verscheidene leden spraken als een wensch uit, dat ook de vakvereenigin- gen op passende wijze op het onderha vige bedrijfsgebied zouden worden inge schakeld. Verschillende andere leden vreesden, dat dit ontwerp, wet geworden, de po sitie van de kleinhandelaren in het ge drang zal brengen. Moch de vrees, dat dit ontwerp tot prijsverhooging en ver starring van het bedrijfsleven aanleiding zal geven, gegrond blijken, dan zal de breede schare van hen, die in eeniger- lei vorm als distribuanten of in eenig ambacht aan het productieproces deel nemen, benadeeld worden. Daarom drongen deze leden er op aan, dat c»e wet ook de noodige voorzieningen zal bevatten voor de toepassing op het klein bedrijf. Ten einde de beteekenis van het wets ontwerp en de opvattingen van de re geering ten aanzien van bedingen en al- spraken tusschen ondernemers nader ?e leeren kennen, zouden sommige leden nog gaarne antwoord ontvangen op (Je volgende vragen; 1. Acht de regeering het oirbaar, dat inschrijvers voor een bepaalde aanne ming van werk onderling overeenkomen, de aangeboden aanneemsom te verhoo- gen met een bedrag, hetwelk na gunning van het werk aan één hunner onder al le aannemers wordt verdeeld (z.g. „op- zet-contract.") 2. Indien de regeering van oordeel is, dat belooning voor het tevergeefs ont werpen en uitwerken van projecten en berekeningen redelijk is en dat daar voor een vorm te vinden is welke nie* in strijd komt met het .algemeen bo- lang', zou zij dan ook een beding tus schen ondernemers toelaten, waarbij buitenstaanders bedreigd worden met door het doen onthouden of duurder, la ten betalen van grondstoffen, hulpfabri katen en dergelijke maatregelen? 3. Geeft dit wetsontwerp ook de be voegdheid aan den minister om in het algemeen belang in te grijpen in over eenkomsten en afspraken tusschen ori- belemering van hun bedrijfsuitoefening dernemers, welke een buitenwettelijke bedrijfsorganisatie met overheidssanctie beoogen, zooals b.v. de z.g. corporatie in de Nederlandsche leerindustrie? De minister van binnelandsche zaken heeft, mede namens zijn ambtge noot van financiën, aan de colleges van Ged. Staten in de onderscheidene pro vinciën medegedeeld, dat het thans geen bezwaar meer ontmoet, dat noodlijdende gemeenten aan het Nationaal Crisis-Co mité een bijdrage geven, welke gelijk is aan die, welke genoemd comité geeft als extra-hulp aan werkloozen. DE VEILIGHEIDSLAAN VAN DE K.N.A.C. De opening. Gisteren heeft men op het speelter rein op het Molenwater de veiligheids laan van de K.N.A.C. in orde gebracht en hedenmorgen om half negen is deze laan officieel geopend. Daarbij waren o.a. aanwezig de Com missaris der Koningin, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford met zijn echtgenoo- te en zoon; de burgemeester van Mid delburg, de heer M. Fernhout, de hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, Ir. J. P. Walland; de beide vice-voorzitters van de Kamer van Koophandel en Fa brieken, de heeren M. Laernoes en L. A. Stofkoper; de president der rechtbank, mr. W. M. G. Jolles, de rechter van in structie, mr. A. van der Hoop met zijn echtgenooter; de griffier der rechtbank, mr. H. Pleijte; de kantonrechter mr. M. P. Sipkes; de secretaris van Vreemde lingenverkeer, mr. P. C. Adriaanse; de commissaris van politie, de heer R. Brons en de districtscommandant van de Rijksveldwacht, de heer A. E. van der Lely. Al deze personen werden welkom ge- heeten door jhr. J, van Vredenburch, namens het bestuur van de KNAC. In het bijzonder was het spr. een voorrecht den Commissaris der Koningin aanwe zig te zien en te weten dat deze bereid is als eerste met den door hem bestuur den auto de laan te passeeren. Sinds langen tijd strijdt de KNAC voor een veiliger verkeer. Zij heeft dit gedaan en doet dit nog steeds op allerlei wijzen, waarvan zij doeltreffendheid verwacht. Een van deze manieren, en het is zeker niet de minst doeltreffende, is de tour- née met de veiligheidslaan door Neder land, die in 24 plaatsen wordt ingericht. Op deze wijze worden bijna alle Neder- 'andsche automobilisten in de gelegen heid gesteld hun auto s gratis op veilig heid te doen onderzoeken en spr. prijst zich gelukkig te kunnen mededeelen, dat het succes van deze tournée volko men is. Een groote preventieve werking gaat er uit van de veiligheidslaan. Tal van automobilisten komen de laan opge reden, om „even" deze wimpel te halen, denkende, dat met hun wagen alles in orde is. Maar dikwijls blijkt dan dat er het een of ander hapert. De niets ver moedende automobilist is dankbaar, dat men hem op het euvel attent maakt en komt in den regel terug om te toonen, dat hij de zaak heeft laten repareeren. Dat is het mooie van de veiligheids laan, het preventieve karakter. De K. N.A.C. bekostigt dit werk geheel en besloot, om zooveel mogelijk automo bilisten in de gelegenheid te stellen de laan te bezoeken, het onderzoek gratis te doen geschieden. Groot is de medewerking, welke ge regeld door de autoriteiten en de auto mobilisten van de plaatsen, waar de laan wordt opgesteld, wordt betoond. Ook in Middelburg mocht de KNAC weer op aller medewerking rekenen en ziMs hiervoor dankbaar gestemd. Nog rest spr. voor het vroege uur, waarop de laan wordt geopend, veront schuldigingen aan te bieden. Daar men gaarne iedereen in de gelegenheid wil stellen een bezoek aan de laan te bren gen en iedere stad de volle maat wiï Illusies zijn een veel grooter bezit dan rijkdommen. geven, nam het bestuur het besluit ie- deren dag van de veiligheidslaan zoo veel mogelijk uit te buiten, daardoor te vens velen gelegenheid gevende, nog even voor kantoortijd met den wagen te ver schijnen. Met den wensch, dat de Mid delburgsche laan tot een groot succes mag worden, verklaarde spr- deze 17e veiligheidslaan van de KNAC geopënd. De Commissaris der Koningin zeide gaarne aan het verzoek te voldoen, om het eerst de laan ie passeeren, doch eerst dank te willen brengen aan de K. NAC, dat zij deze veiligheidslaan ook in Zeeland en wel te Middelburg heeft willen inrichten. Allen zijn overtuigd van het groote nut en spr. hoopt, dat vele van de laan gebruik zullen maken. Hierna nam jhr. Quarles van Ufford plaats in zijn auto en reed hij de verschil lende controle-posten door om aan het einde van de laan den wimpel te ont vangen van de padvindsters en padvin ders die aldaar de KNAC helpen. Vervolgens konden de andere wagens diereeds stonden te wachten, de lain oprijden en bleek al heel gauw, dat niet de slechtste het eerst waren gekomen. Verschillende gingen direct met den wimpel weg, maar anderen struikelden bij de remmencóntrole. Een daarvan geen Middelburgsche kwam echter even later terug en toen was alles in orde. Wij zullen morgen wel kunnen melden hoevelen er heden kwamen en hoeveel er direct goed waren. Wat wij er van zagen, doet ons opmerken, dat geen enkele automobilist weg mag blij ven. Abdij-Uitvoering, Het Middelburgsch Muziekkorps geeft Zondagmiddag van 121 uur weder 'n uitvoering in de Abdij. Het Gothische Huis. De Ver. Hendrick de Keyser, heeft aan den Raad dezer gemeente een schrij ven gericht, waarin zij mededeelt, dat zij het plan heeft, een gedeelte van den gevel, van het Gothische Huis (Museum) te herstellen. De kosten zullen f 4000 bedragen. Aan Goes wordt een bijdrage van f 400 in deze kosten gevraagd. Denk om de Blinden, Deze week worden de stadgenooten in de gelegenheid gesteld hun penningske te offeren voor een goed doel n.l. voor de kas van de Inrichting Plantage Mid denlaan te Amsterdam, waar aan 150 blinde mannen en vrouwen van alle richtingen werk wordt verschaft en de ze onvolwaardige arbeidskrachten gele genheid gegeven o m toch in hun eer ste levensbehoeften te voorzien. Als ie der naar zijn krachten iets geeft kan 't bestuur zijn werk naar wensch vervul len. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbemiddeling staan de ze week 866 werkloozen ingeschreven, van wie er 112 bij de werkverschaffing werken. Verleden week was het aantal 821. Diefstallen. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een kostbaren zeekijker, van f 50 uit een spaarpot op een der scholen en van verschillende rijwielbe- lastingpiaatjes. O. EN W. SOUBURG. De uitslag van de alhier op Zaterdag gehouden ring- rijderij te paard is als volgt: le prijs I. Jongepier met 37 ringen, 2e pr. W. Koole met 35 r., 3e pr. Jac. Lou- werse 30 r., 4e pr. W. Bosschaart met 28 r., 5e pr, J. Castel met 27 r., 6e pr. C, D. Kodde met 26 r., 7e pr. J. Cevaal met 20 r., 8e pr. J. Harthoorn met 15 r., 9e pr. W. J. Pouwer 14 r., 10e pr. D. Kodde met 12 r., lie pr. P. Baljeu met 12 r., 12e pr. C. Joziasse met 11 r., 13e pr. L, Harthoorn met 10 r. De wisselbeker, geschonken door den burgemeester, werd dit jaar gewonnen door Jac. Lcuwerse, cbe van de 6 keer, 4 ringen behaalde. J. Cevaal werd winnaar van den beker geschonken door de pluimvee vereeni ging „Nut en Genoegen". W. Bosschaart' behaald ten slotte den potlepel. OOST- EN WEST SOUBURG. Woens dag geeft het Souburgsch fanfarecorps „Vlijt en Volharding", directeur de heer J. J. van Soelen, een concert op de tent op het Oranjeplein. KAPELLE. Het fanfarekorps „Ons Genoegen" gaf weder een zomerconcert op de muziektent op het Marktplein. Er was groote belangstelling. KRUININGEN. Benoemd tot hoofd van het eerlang te openen Tehuis voor Ouden van dagen alhier door het Burger lijk Armbestuur, de heer W. J. G, Krello te Middelburg. RAAD VAN KLOETINGE, Het bewaarschoolonderwijs. Samensmelting der scfio- len in onderzoek. KLOETINGE. De Raad dezer gemeen te kwam Maandagavond in openbare vergadering bijeen. Voorz. burgemeester Zandee. Afwezig de heer Straub. Intrekking raadsbesluit. De voorz. deelt mede, dat 't Raads besluit, in de vorige vergadering, betref fende de verlaging van het salaris van den ontvanger, niet op de juiste wijze genomen is, omdat tevoren de ambte narenbond gehoord had moeten worden, Spr. stelt daarom voor, het besluit in te trekken en alsnog den belanghebbenden bond te hooren. Spr. wijst er op, dat het geenszins zijn bedoeling is het betreffen de raadsbesluit aldus tegen te werken, omdat hij er niet voor was, maar het betreft hier een formaliteit waaraan vol daan moet worden. De bewaarscholen. Aan mej. L. Smallegange wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Sept. a.s., als hoofd der openbare bewaarschool. B. en W. stellen voor, om voor de ver vulling van de ontstane vacature solli citanten op te roepen tegen de bestaan de jaarwedde van 800. De heer Eversdijk vraagt of de gemeente verplicht is dit onderwijs te geven. De voorz.: de Raad kan de school opheffen. Spr. zet echter uiteen dat z.i. de school in een behoefte voorziet. De heer Kousemaker vraagt of het de bedoeling is, aan de nieuwe on derwijzeres bepaalde eischen te stellen. Bezit van een diploma b.v. De voorz. meent, dat voor het uit getrokken bedrag zulk een eisch wel ge steld kan worden. De hr. Kousemaker vraagt zulks in de advertentie te melden. De hr. Straub (die juist ter verga dering gekomen is) wil deze gelegenheid aangrijpen om de openbare bewaar school op te heffen. De voorz. herinnert er aan, dat al eens eer een poging tot samensmelting gedaan werd doch deze mislukte. Ver der zou men ruimte tekort komen. De hr. Straub meent dat hier wel iets op te vinden is. Men kan nu 'n twaalf a dertien honderd gulden bezui nigen en dat is in dezen tijd plicht. De hr. Kousemaker heeft al eens gehoord, dat de bijzondere bewaar school meer subsidie wil hebben. En dat zou dan zeker het geval zijn. Men zou dus het heele bedrag niet kunnen be zuinigen. De hr. Straub: misschien nog meer. Als we gymnastiekonderwijs moeten ge ven, moeten we daar 'n lokaal voor zoe ken. De voorz.: De openbare bewaar school was er het eerst, en het is voor mij een vraag of we de ingezetenen mogen dwingen hun kinderen naar de openbare school te sturen. De hr. Straub vraagt welk verschil er tusschen het onderwijs is. Dit is niet noemenswaard. Verder heeft de open bare school alleen de oudste brieven wat betreft de subsidie. De bijzondere is echter eer opgericht, Weth. Van L i e r e meent, dat als er bezuinigd moet worden, de gemeente school moet blijven bestaan. Verder ziet spr. niet zoo'n groote bezuiniging. Er zal meer subsidie moeten komen en ook een leerkracht meer, uitbreiding van de school, enz. De voorz. gelooft ook niet, dat de gemeente zooveel goedkooper uit zou zijn. Verder wil hij een eenmaal bestaan de school niet klakkeloos opheffen en de ouders gelegenheid geven hun kinde- Middelburg 7-VIII-'34. Maandag hoog ste luchttemperatuur 25,1 °C 177 °F); laagste 17,7 °C (64 °F). Heden 9 h: 18,9 °C; 12 h: 23,8 °C. 0,3 mnTregen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766,8 mm te Karlstadt; laagste 752,8 mm te Parijs. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O. tot Z. richtingen, zwaar bewolkt of betrokken, waarschijnlijk regenbuien met kans op onweer, aanvankelijk weinig verandering in temperatuur, later koeler. Zon op: 5 h 30; onder: 20 h 40. Licht op: 21 h 10. Maan op: 2 h 01; onder: 19 h 33, N.M. 10 Augustus. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwater, Di. 7 12.42 6.44 19.13 Wo. 8 1.10 13.27 7.33 20.01 Do. 9 1.50 14.05 8.14 20.40 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 1.53 14.26 7.49 20.15 Wo. 8 2.51 15.15 8.40 21.03 Do. 9 3.34 15.56 9.21 21.40 ren te sturen naar de school die ze wen- schen. De hr. Straub zou wel eens willen weten we Ike school goedkooper werkt. En hij vraagt nogmaals, moeten we niet bezuinigen als we kunnen. Als de open bare 1500 gulden kost en de andere 700 gulden, dan wordt deze in de modder getrapt. Weth. E v e r s d ij k: hoe komt Straub aan 1500 gulden? Straub: Ik kom nog veel verder als ik ga rekenen. Er is al jaren 2 a 300 gul den aan verwerkt De heer Buitenhuis herinnert aan de commissie, die indertijd over samen smelting beraadslaagde. Die bracht toen rapport uit en daarna bleef het zoo. Hoe luidt dat rapport. Spr. staat principieel op het standpunt, dat de overheid niet verplicht is openbaar bewaarschoolon derwijs te geven. Kan dit uit den kring der belanghebbenden betaald worden, dat moet dit gebeuren. Spr. is echter niet precies op de hoogte met de thans bestaande verhoudingen en kosten, en kan daarom moeilijk zijn standpunt be palen. De Secretaris zet uiteen, dat het gebouw te klein zou worden en men meende, dat Ged. Staten geen geldlee- ning zouden goedkeuren aan een ge!5ouw dat door particulieren gesticht is. De hr Kousemaker wil dit punt aanhouden en onderzoeken, met |e twee scholen, of er geen kans is tot één school te komen. Volgens de hr Straub zou er in het onderwijs toch alleen verschil zijn wat betreft het openen en sluiten met gebed. De hr Hoogstrate voelt voor de zen gedachtengang. Vóór een besluit te nemen, aldus spr., moeten we weten, or de kinderen in één gebouw echter on der gebracht kunnen word. en. De V o o r z. gevoelt ook voor elke mogelijke bezuiniging. Er zijn wel groote gemeenten, die dit onderwijs geheel aan den kant zetten. We moeten echter we ten wat we doen. Spr. is voorts niet te gen een onderzoek. Hij vraagt echter machtiging, als men. voor September niet klaar is, dan een tijdelijke onder wijzeres aan te stellen.. Weth. Van L i e r e wijst er op, clat vele ingezetenen het openbare onder wijs willen. Verder heeft de gfemeente 'zeggenschap in de openbare school, en blijft er maar één, dan zou het deze moeten zijn. Spr. is echter voor den be- staanden toestand. De hr. Buitenhuis zegt er nooit voor te zullen zijn, de bijzondere school op te heffen. Hij is voor wat uit de ou ders zelf voort komt. Weth. Van Liere: ik voel daar ook voor, doch als de gemeente dit dan toch

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1