GOBÖ1E COURANTE BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. NUMMER 183. TWEE BLADEN. MAANDAG 6 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. IR. WELLENSTEIN OVERLEDEN. NOG WEINIG OPLEVING. VLEESCH IN BLIK Een enquête DE DEUREN GESLOTEN. DE WERELDTENTOONSTELLING TE BRUSSEL. JAPAN IS BOOS Op Nederland, inplaats van op zichzelf. DE SCHELDEVLUCHT 1934. ÜHDDE13ÜRG. De kermis. DE WERKLOOSHEID, GOES. RAADSVERGADERING, Conversie geldleeningen. Verlaging rente voorschot ingevolge de Woningwet. Gasbedrijf, Voorzitter Bestuur. DE SCHELDE-VLUCHT. WALCHEREN. Middelburg, 6-VIII-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste lucht temperatuur 25.2 °C; (77 CF); laagste 15.6 °C (60 °F). Heden 9 h: 17.9 °C; 12 h: 23.6 °C. 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af geloopen etmaal: 764 mm; laagste 759 mm. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z.O. tot Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt o! betrok ken, kans op regen of onweer, aanvan kelijk iets warmer, later mogelijk iets koeler, Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te DE OPENLUCHT-OPVOERING VAN „JEFTA". I tfroviririalc MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. BH contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. gggg—— Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent Zaterdagavond is in het ziekenhuis Bronovo te Den Haag, waar hij sinds eenige weken verpleegd werd, in den ouderdom van 53 jaar overleden ir. E. V. Wellenstein, directeur van Economi sche Zaken in Nederlandsch-Indië. Zooals men weet vertoefde ir. Wellen stein sinds eenige maanden in ons land om besprekingen te voeren met de re geering. Toen minister Colijn zijn reis plannen naar Indië moest opgeven, oor deelde hij toch persoonlijk contact "met de Indische regeering noodzakelijk en in verband daarmee was de heer Wel lenstein per vliegtuig naar Holland ge komen. Toen de heer Wellenstein eenige we ken in ons land was, werd hij ongesteld, als een gevolg van oververmoeidheid en totale uitputting. Gedurende eenige weken werd hij in zijn hotel verpleegd en gaven de ge- neesheeren alle hoop, dat na een lange rustkuur ir. Wellenstein weer in staal zou zijn, zijn werkzaamheden te hervat ten. Later ging hij echter steeds achteruit. De laatste dagen werd de toestand etn- stig en Zaterdagavond laat is de heer Wellenstein ontslapen. De loopbaan van ir. Wellenstein is wel een zeer bijzondere geweest. AJs jong ingenieur ging hij naar Indië, trad in dienst van de Staatsspoorwegen en ging eenige jaren later over naar Financiën. Hier doorliep hij de verschillende ran gen en werd waarnemend directeur van Financiën en voorzitter van de z.k. Klei ne Welvaartscommissie, Eenige jaren geleden werd hij tot het hooge ambt van voorzitter der Ajlgemee- ne Rekenkamer benoemd en ongeveer een jaar geleden werd hem de in deze tijden wel zeer gewichtige en moeilijks functie van directeur van Economische Zaken toevertrouwd. De heer Wellenstein had den naam een zeer doortastend man te zijn, die in den korten tijd, dat hij aan het hooFa van Economische Zaken stond, reedS, veel werk verricht heeft, dat voor Indië en voor de handelsbetrekkingen met de verschillende landen van buitengewoon veel gewicht is. Volgens de maandelijksche mededee lingen van „De Nederlandsche Conjunc tuur" uitgegeven door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, wijzende cij fers duidelijker nog dan de vorige maand op een stagnatie in de ontwik keling der arbeidsmarkt. Slechts in en kele beroepen waren de cijfers voor eind Juni minder ongunstig in 1934 dan in 1933. Ook het groote aantal faillissementen dat in de laatste maanden zelfs nog toenam wijst nog niet op een einde der depressie. Het bestuur van het R.-K. Werklie denverbond heeft bij de plaatselijke be sturen een onderzoek ingesteld om te vernemen, hoe zij en de leden over de kwaliteit van het vleesch in blik en den gang van zaken bij de distributie oor deelen. Uit 423 plaatsen zijn antwoor den voor deze enquête ingekomen. Het resultaat van het onderzoek re- sumeerende, stelde men vast: ^rv.at kwaliteit van 't rundvleesch "kt rr algemeen goed werd ge acht, behoudens in enkele gevallen, waarin geklaagd werd over het aantref fen van vellen en zeen in de bussen. De oorzaak van deze klachten is met goe den wil echter gemakkelijk weg te ne men; b. dat toevoeging van vet aan het vleesch zeer noodig is; c. dat de distributie van het blik- vleesch bijna algemeen vlot geschiedt' d. dat de medewerking van de slagers aan de vleeschdistributie bevredigend geacht mag worden; e. dat de afneming van het blikvleesch inderdaad terugliep, waarvoor als voor naamste oorzaak kan gelden, dat de be langhebbenden het voor 't vleesch noo- dige bedrag niet kunnen missen, dus dat zelfs ook het vleesch in blik voor hen te duur moet worden geacht, zoodat over wogen zal dienen te worden den prijs van het blikvleesch zich te doen aanpas sen bij de verminderde koopkracht van de gesteunden; f. dat de overige redenen, die tot ver- minderde afneming hebben geleid, eenerzijds slechts van tijdelijken aard waren en anderzijds zeker zijn op te hef fen. De N.V. Limburgsche draadwerk- en draadvlechtwerkfabriek te Blerick zal zeer binnenkort moeten sluiten, omdat de opbrengsten van haar producten op de wereldmarkt veel te gering zijn, ter wijl de binnenlandsche orders te weinig in aantal en omvang zijn. Meer dan 100 man zullen door de sluiting werkloos worden. Aan het personeel is tegen 1 September ontslag aangezegd. Het paviljoen van Nederland op de wereldtentoonstelling te Brussel in 1935, zal een oppervlakte beslaan van onge veer 5500m2. Onder de Nederlandsche architecten zal voor den bouw van dit paviljoen een prijsvraag uitgeschreven worden. Gelijk men weet, heeft de regeering eenigen tijd geleden den invoer van aar dewerk in Nederl.-Indië gecontingen- teerd, teneinde paal en perk te stellen aan het spelletje der Japanners, die, terwijl onderhandelingen over de han delsbetrekkingen worden gevoerd, Indië vol trachten te stoppen met allerhande goedkoope Japansche waren, aarde werk voorop. Men is hierover in Japan danig ontsticht geraakt. Eerst zijn ver schillende officieele protest-stappen ge daan. Thans wordt uit Tokio gemeld, dat het Japansche verbond van expor teurs van aardewerk op de contingen- teering van den Japanschen invoer in Nederlandsch-Indië geantwoord heeft met een verbod van uitvoer naar Neder landsch-Indië, welk verbod door de scheepvaartmaatschappijen wordt ge steund. Baron Goh, de voorzitter van de Ja pansche vereeniging van Kamers van Koophandel heeft een telegram gezon den aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken, den gouver neur-generaal en de Kamers van Koop handel te Batavia en Soerabaja om aan te dringen op opheffing van de invoer beperkingen voor aardewerk „om een vlot beloop der conferentie te verzeke ren". De Zaterdag j.l. gehouden wed vlucht om de Zilveren Scheldemëeuw was in velerlei opzicht een succes. Dat zou hier zeker niet nog eens af zonderlijk gesteld behoeven te wordfen, wanneer het een gewone welgeslaagde wedstrijd had betroffen. Maar deze vlie- gersvlucht was wel van heel bizonderen aard. Niet alleen technisch, maar ook organisatorisch en propagandistisch. Het was geen gewone „luchtvaart dag", met demonstraties, stunten, etc., op het vliegveld Vlissingen. Het was een volstrekt provinciale luchtvaartdemonstratie, die slechts aan ving en, na 'n tusschenlanding te Haam stede eindigde, op het vliegveld Vlis singen. Tusschen aanvang en einde was echter de mobilisatie van vrijwel heel de Zeeuwsche luchtvaartbelangstelling ge legen. Dat was het doel der organisee- rende vereeniging, die daarmede wiide toonen een provinciale luchtvaart- vereeniging te zijn; dat doel is volko men bereikt door de bewonderens waardige medewerking, die de Zeeuw sche Vereeniging voor Luchtvaart van alle zijden zoo hartelijk heeft mogen ondervinden. Want de organisatie, die tot het welslagen van deze vlucht, met als parcours de heele provincie, gescha pen moest worden was omvangrijk. Dat alles vlot veHoopen is, stemt tot tevredenheid en dankbaarheid jegens al len, die medewerkten. Het besef, aan de luchtvaartgezindheid onzer provincie wederom een steentje te hebben bijge dragen, moge aller belooning zijn". De deelnemende Nederlandsche en Belgische sportvliegers hebben ons vèr- klaard, dat de Scheldevlucht-1934 door vorm en organisatie niet alleen, mSar ook door de uitzonderlijke schoonheid van de overvlogen Zeeuwsche stroomen en eilanden en ook door de, vooral In Zeeuwsch-Vlaanderen, groote en uit de De waarheid heeft een stalen voor hoofd en maakt allen, in wie zij leeft, even onbeschroomd als zijzelve is. ucht waarneembare belangstelling der aevolking, tot de prettigste en belang wekkendste vluchten behoorde, die zij ooit medemaakten. Dat hun enthousiasme zich voortplan- te, om de deelname volgend jaar nog grooter te doen zijn! Naar wij van den heer Peek verne men gaat het stempelen van rijwiel plaatjes (ten voordeele van den eigenaar èn van de t.b.c.-bestrijding) goed: Dinsdag 31 Juli was tot nu toe z'n drukste dag met 682 plaatjes en Zater dag jl. is de 2500e gestempeld. Het is wel zeldzaam, zes kermisavon den zonder regen en bij heerlijk weer en, dit is zeker ook oorzaak geweest, dat er niettegenstaande vele andere mogelijk heden het uitgaan en de slechte finan- cieele tijden, toch vrij veel kermis is ge houden, Dit was ook Zaterdag nog weer het geval. Vooral in de avonduren was het druk op de Markt. Precies 12 uur moest de muziek ophouden en toen zijn de kermisinrichtingen gesloten. De poli tie ondervond daarbij de noodige mede werking, al bleef het voor hen, die eet waren verkoopen een hard gelag te moeten sluiten, omdat nu eenmaal de kooplust van velen juist op dat moment schijnt te komen. Te half een is met het sluiten der café's begonnen en binnen enkele minu ten was ook dat volbracht zonder dat zich een enkel incident voor deed. De geheele kermis is zonder eenige orde verstoring afgeloopen. Direct is met af breken begonnen en na een paar uur waren er reeds tenten geheel verdwe nen. Zondagmorgen vroeg heeft de reini ging Markt en omgeving van papier, schillen en dergelijke ontdaan en in een begaanbaren staat gebracht. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werkloos: 845 mannen en 5 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 78 mannen en 4 vrouwen; niet werkloos 7 mannen. Alge meen totaal vorige week 874, bijgeko men 112, afgegaan 47, over 939. De Raad dezer gemeente zal Donder dag 9 Aug, a.s-, des n.m. half drie in openbare vergadering bijeen komen. Ingevolge een raadsbesluit van 17 Oc tober 1929, werd met het Eigen Pensi oenfonds voor de burgerlijke ambtena ren in Nederlandsch-Indië te 's-Graven- hage een geldleening aangegaan tot een bedrag van 83480 tegen een rentevoet van Wv pet. per jaar, onder bepaling, dat de gemeente bevoegd is ten allen tijde een extra-bedrag, alsook het ge heele overblijvende bedrag der leening af te lossen, mits van het voornemen om daartoe over te gaan drie maanden te voren schriftelijk is kennis gegeven. In verband met deze bepaling hebben B. en W. aan voornoemd pensioenfonds gevraagd of het bereid is het renteper centage te verlagen. Hierop is bericht ontvangen, dat de Directie bereid is met ingang van 1 November 1934 deze lee ning te converteeren in een nieuwe geld leening tot het restant tegen een rente voet van 4 pet. per jaar en een koers van 98K pet., terwijl het leeningsbedrag kan worden verhoogd met het bedrag van het disagio. B. en W. geven den Raad in overweging te besluiten tot het aanvaarden van deze aanbieding. B. en W. deelen den Raad mede, dat zij pogingen hebben aangewend teneinde te komen tot conversie van een tweetal geldleeningen, rentende 4% pet. 's jaars, welke volgens de desbetreffende over eenkomsten, daarvoor in aanmerking kunnen komen. Het betreft hier in de eerste plaats een leening, oorspronkelijk groot 90.600, per resto 75.300 aangegaan met de pensioenfondsen voor Koloniale landsdienaren en locale ambtenaren en in de tweede plaats een leening, groot oorspr. 75.000 per resto 51.000, aan gegaan met de Bank voor Nederland sche Gemeenten. De directie van het pensioenfonds is bereid om de rente terug te brengen tot 4 pet. 's jaars, koers 99 pet., zoodat de reëele rente zal bedragen 4.1 pet., het geen zeer acceptabel is te achten. Wat betreft de leening, groot 51.000, is de voordeeligste aanbieding die van de Incasso-bank te Leeuwarden, n.l. 4 H pet., koers 100 pet. B. en W. geven den Raad in overwe ging, deze beide aanbiedingen te aan vaarden. Ingevolge een raadsbesluit van 28 April 1927, werd aan de woningbouw- vereeniging „Nieuw Goes" een aanvul lend voorschot uit de gemeentekas inge volge de bepalingen der Woningwet ver strekt tot een bedrag van 12.213, af te lossen in 50 jaarlijksche annuïteiten, be rekend tegen een rentevoet van 5 pet. Blijkens een van den minister van soci ale zaken ontvangen circulaire, heeft de regeering gemeend als eerste maatregel ter bevordering van mogelijke verlaging van de huren van de Woningwetwonin gen over te moeten gaan tot terugbren ging van de rente van uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woning- wetbouw tot 4 pet. Op grond daarvan stellen B. en W. den Raad voor te besluiten tot wijziging van het raadsbesluit van 28 April 1927, in dier voege, dat thans wordt bepaald, dat het resteerende bedrag van 11676 wordt terugbetaald in 43 jaarlijksche an nuïteiten, berekend tegen een rentevoet van 4 pet. De jaarlijks te betalen annuïteit ten bedrage van 665, wordt daardoor te ruggebracht op f 573. Blijkens een schrijven vraagt de „Stichting voor Materiaalonderzoek" aan de Gemeente om gedurende de jaren 1935, 1936 en 1937 voor rekening van het gemeente-gasbedrijf een jaarlijksche bijdrage van f 20 beschikbaar te stellen ten behoeve van de bestudeering van buisaantasting door bodeminvloeden. De Gascommissie acht bedoeld onder zoek van een zeer groot algemeen nut, waarmede ook de belangen van het Goesche gasbedrijf gediend kunnen zijn. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor, het verzoek in te willigen. N.» in de raadsvergaderingen van At Mei en 28 Juni 1934 een volledig be stuur van het Gasthuis is benoemd, zal door den Raad uit de benoemde leden een voorzitter moeten worden benoemd. Alvorens daartoe een aanbeveling van twee personen in te dienen, zooals het eerste lid van artikel 9 van de Veror dening op het bestuur van het Gasthuis in de gemeente Goes eischt, hebben B. en W. zich om advies gewend tot ge» noemd bestuur. Aan de hand van het daarop van dat bestuur ontvangen schrijven bevelen B. en W. ter benoeming tot voorzitter van het Bestuur van het Gasthuis aan ae heeren 1. A. Vermaire; 2. G, M. den Herder. De vlucht om den Zilveren Schelde- meeuw heeft hier Zaterdag veel belang stelling genoten van de zijde van het; publiek. Ongeveer kwart voor vijf wa' ren de eerste vliegtuigen in zicht er kwamen geleidelijk een paar ronden maken- Ze vlogen laag. De bestuurders waren duidelijk te zien. De „Union' maakte nog eenige mooie wendingen. DOMBURG. Zaterdagavond j.l. werd alhier door gehuwden een ringrijderi) te paard gehouden. Er waren 16 deelne mers. Fraaie prijzen waren ter beschik king gesteld, alsmede twree zilveren wisselbekers, geschonken door den bur gemeester en den heer Heringa, regee- ringscommissaris bij Tie V. V. V. Des na middags is een prijs voor de badgasten verreden. Den beker van den burge meester won: P. Geldof met 7 ringen; dien van den heer Heeringa: Jac. Gel- dof met 7 ringen. Den eersten prijs voor de badgasten won de heer Garvilenk, den 2en prijs: de heer Buteux v. d. Kamp. Voorts behaalde van de ringrijders G. de Pagter 40 ringen; W. Geldof 39; And. Trielier 38; P. Geldof 36; L. de Voogd 34; W. Provoost 34; Jac. Geldof 32; L. Dourlein 31; Ad. Provoost 29; A. Roelse 28; G. J. Passenier 28; W. Brand Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.1 mm te Haparanda; laagste 753.2 mm te Hol- lyhead. Zon op: 5 h 28; onder: 20 h 42, Licht op: 21 h 12. Maan op: 1 h 00; onder: 18 h 59. N.M. 10 Aug. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Augustus, Hoogwater, Ma. 6 11.45 24.17 Di. 7 12.42 Wo. 8 1.10 13.27 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Ma. 6 13.22 Di. 7 1.53 14.26 Wo. 8 2.51 15.15 Laagwater 5.38 18.14 6.44 19.13 7.33 20.01 Wemeldinge. Laagwater 6.39 19.13 7.49 20.15 8.40 21.03 25; Jac. Brand 22; P. de Pagter 22; Adr. Maas 18; J. v. d. Meule 9. De prijs geschonken door de Jngeze- tenen viel ten deel aan Abr. Minder- houd, die van de ongehuwde ringrijders aan J. Maas Janz. De hoogste serie (14 ringen) werd door G. de Pagter behaald. BIGGEKERKE. Het was voor het haastig opgezette comité wel een durf om, naast de velerlei attracties, die op den laatsten Middelburgschen kermis dag, voor elk wat wils boden, een open luchtsamenkomst te organiseeren, ten bate van de geschokte financiën der werkkampen voor jeugdige werkloozen, uitgaande van de Prov. commissie uit de kerken. En toch is het comité in zijn opzet ge slaagd. De opkomst was boven verwach ting; ongeveer 500 bezoekers uit alle deelen van het eiland, waaronder ook talrijke pensiongasten, hebben Zaterdag middag kunnen genieten van het open luchtspel „Jefta" dat in één der mooiste duinpannen van Klein-Valkenisse is op gevoerd. Het was een schilderachtig ge zicht de bezoekers te zien samenge- groept tegen den hoogen, met helm be groeiden duintop, in een bonte menge ling van tinten, gevormd door de zomer- toiletten der dames, en het effen zwart en de kleurige beuken met de helder witte mutsen van onze plattelandbewo ners, die door een flinke opkomst toon den ook in dezen vorm van uitbeelding van de hun welbekende geschiedenis belang te stellen. In het duindal was door vaardige han den een oud Israëlitisch stadsbeeld ge schapen, namelijk een gedeelte van den stadsmuur met de poort. In frissche kleu ren was hierop door den heer Bosdijk op voortreffelijke wijze een stuk Oos- tersch leven te voorschijn getooverd. In zijn openingswoord wees ds. Kore- vaar van Biggekerke op het sympathie ke doel van deze samenkomst, waarna werd overgegaan tot de opvoering van het stuk. Het gezelschap dames en hee ren uit Oudenbosch en Lewe had een zware taak om het moeilijke stuk van onzen grooten dichter Vondel te vertol ken. Maar men slaagde volkomen. In stille aandacht volgden de aanwe zigen de opvoering. Speciaal mag wor den vermeld de ontroerend mooie ver tolking van de rol van Jefta's dochter. Ter afwisseling voerde de Chr. Zang- vereeniging van Biggekerke, onder lei ding van den heer J. Wijkhuijs enkele nummers uit, terwijl in de pauze mevr. De Casembroot van Westkapelle haar

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1