BINNENLAND. ZEELAND. WEEK EN WIND. m m STOOMWASSCHERI) „ZEELAND" NUMMER 182. DRIE BLADEN. ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo ëh per stuk. MIDDELBURG. GOES. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog° en Laagwater te Wemeldinge- tftwiticteif* MIDDELdUQGSCHE courant dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 st. p. w. Adyertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche couqant£!££ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 sPostrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarae der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent WEDEROM UITZENDING VAN DE TROONREDE. De Koningin heeft toestemming ver leend om, evenals vorig jaar, ook dit maal de Troonrede, welke zij ter gele genheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal zal uitspreken, per radio uit te zenden. De uitzending zal plaats hebben door de beide Nederlandsche omroepzenders, terwijl de uitzending naar de overzee- sche gebiedsdeelen des rijks zal geschie den door den Phohizender en door de rijkszenders te Kootwijk. De verzorging van de technische in stallatie in de Ridderzaal is in handen van den technischen dienst van het staatsbedrijf der P. T, T. REGEERINGSBUREAU VOOR DE UITVOERING DER LANDBOUW- CRÏSISWET 1933. De minister van oeconomische zaken heeft benoemd tot onder-voorzitter der stichting Regeeringsbureau voor de uit voering der Landbouw-Crisiswet 1933, gevestigd te 's-Gravenhage ir. S. L. Louwes, regeeringscommissaris voor den akkerbouw en veehouderij, te Zwolle. (St.ct.) EEN KONINGIN EMMA-KAMER. Naar de „Avp." verneemt, is in op dracht van H. M. de Koningin een aan vang gemaakt met werkzaamheden, ten einde in het Huis te Bosch te Den Haag een vertrek in te richten, dat geheel overeenkomstig de zitkamer van wijlen H. M. de Koningin-Moeder in het .Paleis aan het Voorhout zal zijn. Tot dit doel is een gedeelte van het meubilair uit het Paleis Voorhout waar aan de linkerzijde op de eerst? étage de zitkamer van wijlen Koningin Emma was gelegen naar het Huis ten Bosch overgebracht, DE VERLAGING VAN DE HEFFING OP VETTEN. In verband met de op 6 Augustus a.s. ingaande verlaging van de heffing op vetten kan nog gemeld worden dat ver schillende groepen in den handel ver zocht hebben restitutie te verleenen van het verschil in heffing voor de hoeveel heden vet welke zij op 6 Augustus in voorraad hebben, en waarvoor zij f 0,35 heffing per kg betaalden. De crisis-zut- vel-centrale is hiertoe bereid, en heelt een regeling vastgesteld voor bakkerijen biscuit- en banketfabrieken en dergelij ke bedrijven, en verder voor slagerijen en winkelbedrijven. UIT DE N. S. B. In een beschouwing in „Volk en Va derland" onder het opschrift: Verster king van den financieelen grondslag der N. S. B. doet de heer Mussert mededee- ling van^de instelling van het „vierdui- tenfonds bestemd om steun te ver leenen aan voor de beweging onmisba re medewerkers, „die binnenkort of la ter door de terreur zullen worden ge troffen". Verder wordt een strijd- en verkie zingsfonds ingesteld. WERKLIEDEN TE AMSTERDAM MET VERVROEGD PENSIOEN. Zooals men weet heeft het gemeente bestuur van Amsterdam verleden jaar ontslag verleend aan alle 60-jarige werk lieden der gemeente, die tot hun 65ste jaar vervroegd pensioen kregen. Zulks geschiedde ten einde de Gemeentelijke Arbeidsreserve te verlichten- Naar de Tel. thans verneemt, zal het gemeentebestuur vermoedelijk wederom tot een dergelijken maatregel overgaan. Als uitvloeisel van de besprekingen in het Georganiseerd Overleg is n.l. bin nenkort een circulaire van B. en W- aan het gemeente-personeel te verwachten, waarbij opgave wordt verzocht van de namen van hen, die 55 jaar zijn of ouder en die den gemeentedienst op bepaalde voorwaarden, welke neerkomen op een zeker percentage van het loon, willen verlaten. Het aantal 55-jarigen en ouder bedraagt ongeveer 550, Van het resultaat van het onderzoek zal afhangen of de maatregel, welke dit maal echter geen dwingend karakter draagt, kan worden doorgevoerd, met het oog op de daarmee gepaard gaande kosten. De bedoeling van hel gemeentebestuur is, de openvallende plaatsen aan te vul len met werklieden van de reserve, zoo dat dan een minder rfr,oot aantal reser visten behoeft te worden ontslagen. Middelburg. (Ingez. Med.) SCHELDEVLUCHT 1934. De burgemeester van Haamstede, jhr. R. J. H. Q. Röell heeft aan de Zeeuwsche Ver. voor Luchtvaart medegedeeld, dat, ter bevordering van de luchtsport, den deelnemende vliegers aan de Sch'elde- vlucht 1934, op het vliegveld Haamste de heden geen landingsgelden in reke ning gebracht zouden worden. Hierbij dient in het oog gehouden te worden, dat Haamstede, een gemeentelijk vlieg- veld is, Vlissingen een onder het depar tement van Waterstaat ressorteerende luchthaven. Gedurende hun verblijf te Haamstede zijn de vliegers de gasten van jhr. Röell. Hedenochtend bestond de mogelijk heid, dat twee Belgische vliegers van de Club des Aviateurs de Bruxelles, respect, met de OOANK en de 00 GUF aan de Scheldevlucht zouden deel nemen. DE ZEEUWSCHE OESTERTEELT IN 1933. De uitkomsten nog minder dan in 1933. De onrustbarend voort woekerende slipper limped blijit voor de oestercultuur een £root gevaar. Blijkens het verslag over 1933 betref fende de Zeeuwsche oesterteelt, waren de 'uitkomsten nog minder dan in 1932. Wel waren de prijzen goed, doch de af zet was gering. In het begin van het jaar is veel overlast ondervonden van cie vorst, doordat men niet kon visschen en de afbakening der perceelen werd verstoord tengevolge van den ijsgang. De handel en de kwaliteit. Te Yerseke bleef de handel in con sumptie-oesters tot het einde van het seizoen goed, al liepen de prijzen terug. Ook in het afgeloopen seizoen bleven Engeland en België de voornaamste al- nemers. Als gevolg van de groote sterfte in 1932 zijn dit seizoen alle oesters ver kocht. Eerst in het begin van Januav» konden de oesters van de IJerschebank worden verkocht, omdat de kwaliteit der elders gelegen oesters veel beter was. De handel in de betere kwaliteit was zeer goed, doch met de mindere sóór ten kon men bijna niet aan de markt komen. Ook de onderlinge handel was goed, vooral in de beste soorten. Bij het opvisschen vielen groei en kwaliteit mee en ook over het sterfte cijfer (30 tot 45 pet.) was men tevreden. De gewichtstoename varieerde van 30 tot 40 kg per 1000 stuks in het district Oosterschelde oostelijk deel. Ten aan zien van de Yerschebank is veel ge klaagd over groen, ook op de diepere perceelen. In het district Grevelingen was oe handel in het voorjaar niet groot meer, daar alle oesters op enkele mindere soorten na waren verkocht. Weliswaar bleken de oesters ook hier uitstekend gegroeid, doch de kwaliteit was slecht, zoodat de verzending te Bruinisse en ook die van de kweekers uit Yerseke, die op de Grevelingen hadden gezaaid, slecht bleef. De slechte kwaliteit was wellicht een gevolg van de voortduren de lage rivierstanden, waardoor het zoutgehalte bijzonder hoog was. Ook hier was het sterftecijfer beter, immers, niet hooger dan 35 pet. In het district Oosterschelde westelijk deel was de kwaliteit der oesters voor treffelijk. Het uitzaaien van oesters. In Maart zijn groote partijen zaai- oesters verkocht; einde April ging een partij van drie millioen stuks naar De nemarken, waardoor de prijzen hooger waren dan in 1932. Naar België, Enge land en Duitschland zijn vier en een half millioen zaaioesters verkocht. Onder de uitgezaaide oesters waren nog vele zie ke exemplaren, doch het sterftecijfer viel zeer mede. Ook naar andere districten en naar Texel gingen groote partijen zaaioesters. Het vorige jaar bedroeg het aantal uitgezaaide exemplaren op de Grevelingen vijftien millioen; dit jaar bedroeg dit aantal een en dertig milli oen, en wel oesters van gemiddels 40 kg, Het is beter dat gij niet belooft, dan dat gij belooft en niet volbrengt. Deze betere bezetting der perceelen was een gevolg van den geringen uitvoer naar, het buitenland en het verminderen van de doornziekte. De uitzaai in het district Oosterschelde oostelijk deel be droeg zeven en twintig millioen tegen achttien en een half millioen in het vorig jaar. De oesterkweekers trachtten zoo veel mogelijk mosselperceelen in ge bruik te krijgen, omdat de oesters daar groeien en spoedig vet worden. Eind Juli zijn de pannen (ongev. 40.000 stuks) te water gelaten. Zij werden goed met oesterbroed bezet en wel per pan van 20 tot 150 stuks. Het is niet onwaar schijnlijk, dat weder meer gebruik van pannen gemaakt zal worden ter vermij ding van doornziekte, waardoor aan ve len werk zou worden verschaft. In 1933 zijn minder schelpen uitge zaaid dan in 1932, in totaal 30.850 m3 of twintig millioen kg. De aanslag van het oesterbrood op de schelpen was mid delmatig. Hinder van ziekten, vuil, enz. Op de Yerschebank is evenals op de Bergschebank veel last ondervonden van het z.g.n. Maartsche bitter, een bruinachtig vettig soort vuil, dat zich op de schelpen vastzet en de oorzaak is van veel zand op de perceelen. Ook wa terpijpen kwamen vooral op de Berg schebank voor. De vernietiging hiervan geschiedde door een raam van prikkel draad over de oesters te sleepen. Het spreekt vanzelf, dat de bestrijding van een en ander veel arbeid en kosten met zich heeft gebracht, Het oesterbrood is helaas in hoeveel heid verre overtroffen door de in toe nemende mate onrustbarend voortwoe kerende slipper limped. Op een perceel van de Yerschebank zijn 1000 stuks op een m2 aangetroffen. Wel kan nog niet gezegd worden, dat de oesters in hun groei en kwaliteit er nadeel van onder vinden, doch bij voortgaande vermeer dering is te voorzien, dat het oester brood in toenemende mate de nadeelige gevolgen ervan zal ondervinden. Hier dreigt inderdaad voor de oestercultuur een groot gevaar. HAVENGELDEN IN ZEELAND, Aan de Staten van Zeeland, werd ver zonden het volgend request: Ondergeteekenden, hoofdbestuurders van de Schippersvereeniging „Schutte vaêr", dat door de schippers de laatste jaren bij voortduring luide geklaagd wordt over de hooge havenrechten, die onder verschillende benamingen in de havens uwer provincie door de scheepvaart moeten worden opgebracht of op het vervoer te water drukken, dat dit het transport te water, de bron van bestaan voor de schippers, in zeer ongunstige conditie stelt tegenover het vervoer op den wal, waaraan meer dere faciliteiten zonder betaling van dergelijke zware lasten worden toege staan, dat ondergeteekenden bij 't verstrek ken van advies in zake havengelden e.J. meer malen in de gelegenheid waren op te merken, dat ten opzichte van het scheepvaartverkeer gestreefd werd naar winstmaking op het havenbedrijf, ook door als posten van uitgaaf te boe ken uitgaven, die tevens ander vervoer en verkeer dienden, dat zij hierbij denken aan onderhoud en aanleg van toegangen tot de havens, aan bestrating van kaden enz., dat ten opzichte van het vervoer te land een dergelijke maatstaf niet wordt aangelegd en lasten op dit vervoer ge legd meer als bijdragen in de kosten zijn aan te merken, dat een en ander het vermogen om met andere vervoersvormen te kunnen concurreeren voor de scheepvaart ten zeerste schaadt en daardoor het niet denkbeeldig gevaar dreigt, dat de scheepvaart terrein zal verliezen ook daar, waar dit bij gelijke voorwaarden in deze niet zou plaats hebben, dat dit niet in het belang is van de heffende gemeenten zelf, die zich daar door een bron van inkomsten zouden zien ontgaan, zonder een nieuwe te zien vloeien, dat rechten als de bedoelde in het al gemeen de uitwisseling van goederen en producten ongunstig beïnvloedt en dit te meer, wanneer de vermindering in waar de der goederen een betrekkelijk on- gunstige verhouding schept tegenover producenten, die onder gunstiger voor waarden kunnen in- en uitvoeren; redenen, waarom adressanten verzoe ken wel die maatregelen te willen ne men of bevorderen, die er toe zullen lei den, dat de rechten zoo spoedig doen lijk belangrijk worden verlaagd. Hierop werd bericht ontvangen, dat het niet op den weg van het College van Ged. Staten ligt voorstellen tot verla ging te doen; de verwachting blijft, dat het College bij het goedkeuren der ge meentelijke begrootingen tegen onrecht zal waken. Collecte, Evenals het vorige jaar, zal weder vanwege de Stichting „Hoenderloo", met vergunning van B. en W. een openbare collecte gehouden worden, ten bate van haar opvoedingswerk onder de jongens. Het bestuur der stichting hoopt, dat er mild geofferd moge worden door all« Middelburgsche ingezetenen, opdat deze zeer belangrijke jeugdarbeid, voor ijie- nigen knaap een toevluchtsoord, voort gang moge vinden. De collecte zal plaats vinden Donder dag 16 Augustus. Goed afgeloopen. Hedenmorgen had op den gevaarlijken hoek "LangedelftSegeerstraat een aan rijding plaats tusschen twee wielrijders en een met paard bespannen wagen. Daarbij kwam een jongetje onder het paard terecht en alleen doordat het dier kalm bleef staan, kwam de jongen met den schrik vrij. Een der rijwielen was deerlijk gehavend. VAN DE TRAP GEVALLEN. Donderdagavond is de ongeveer 80- jarige P. A. vein Maaren, wonende Klein Vlaanderen alhier, terwijl hij alleen 'te huis was van de trap gevallen. De onge lukkige brak den hals en is spoedig overleden. DE KERMIS De Vrijdag is steeds een stiller ker misdag geweest dan andere dagen en zoo was het ook gisteren weer, al hac het mooie weder toch nog vrij velen naar de Markt getrokken. Des avonds had een klein incident plaats toen een te Westkapelle logeerende persoon, die met anderen kermis was komen houden, in baloorigheid een ruit van een auto die in de Langeviele stond, insloeg en zich daarbij hevig bloedend verwondde Een dokter heeft den man aan de po litiewacht verbonden. DE K.N.A.C.-DAGEN. Zware eischen? De K.N.A.C.-veiligheidslaan is opge broken en de Stationsweg heeft zijn ou de aanzien herkregen. Den laatsten dag gingen nog 104 auto's met den wimpel strijken, w.o, er vele waren, die de voorgaande dagen reeds een vergeefschen tocht door de controles maakten. Intusschen was ook dezen laatsten dag het aantal auto's, dat dadelijk in orde bevonden werd, zeer gering, n.l- 22 van de 80. „De eischen zijn ook zwaar!" hoorden we één der chauffeurs uitroepen, maar elke deskundige zal het met ons eens zijn, dat de K.N.A.C. geen zwaardere eischen aan de wagens stelt, dan zulke, waaraan elke behoorlijk onderhouden wagen moet kunnen voldoen, en die voor veilig rijden gebiedend zijn. En dat een wagen daarvoor heusch niet nieuw of volgens de laatste uitvindingen gebouwd behoeft te zijn, bleek wel uit het fëft, dat we een Fordje, van minstens 10 jaar oud, zonder slag of stoot den oranje wim pel zagen behalen, „Goes slaat geen al te best figuur", werd ons van de zijde van de K.N.A.C. opgemerkt, en het komt ons voor, dat dit uit de gepubliceerde cijfers wei ge bleken is! Aan wie legt dit? Ongetwijfeld in de eerste plaats aan de eigenaars, die, mede omdat ze zelf van de constructie van hun auto weinig of niets af weten, hun wagen niet be hoorlijk kunneft onderhouden, en in de tweede plaats aan een deel van onze automobiel-herstellers, dat blijkbaar niet voldoende deskundig is, om een auto volgens normale eischen op peil te houden, Intusschen leerden deze veiligheids- dagen nog iets, en wel: dat niet alleen op vele wagens wat aan te merken viel, Middelburg, 4-VIII-'34. Vrijdag: hoog ste lucht temperatuur 23.6 °C (74 °F); laagste 15.9 cC (61 °F). Heden 9 h: 18 C; 12 h: 20 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760 mm; laagste 759 mm. Zwakke tot matige N. tot W. wind, betrokken tot zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog kans op regen, weinig verandering in temperatuur. Verwachting tot morgenavond: Zon op: 5 h 25; onder: 20 h 45, Licht op: 21 h 15. Maan op: 29 h 11; onder: 17 h 14. Zondag 5 Augustus. Zon op: 5 h 26; onder: 20 h 44. Licht op: 21 h 14. Maan onder: 18 h 13. N.M. 10 Augs. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwate* Za. 4 9.15 21.47 3.10 15.36 Zo. 5 10.33 23.08 4.22 16.58 Ma. 6 11.45 24.17 5.38 18.14 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. 10.46 23.15 12.05 24.38 13.22 Za. Zo. Ma. 4 5 6 Laagwater. 4.09 16.40 5.21 17.58 6.39 19.13 maar ook op vele chauffeurs! Het was soms hopeloos om te zien, hoe gesukkeld werd met overschakelen, gas-geven, tij dig en gelijkmatig remmen, achteruit rijden, enz. enz. Maar daar de K.N.A.C.-controleurs slechts de wagens te toetsen hadden, konden ze daar alleen hun hoofd over schudden De technische resultaten. Bevre- Onbe- Her- digend. vre- keu- digend ringen Remmen 169 297 196 Rempedaal 425 41 19 Handrem 445 21 11 Voorbanden 439 27 7 Achterbanden 458 8 3 Speling stuurwiel 458 8 6 Richtingaanwijzers 455 11 7 Achteruitkijkspiegel 464 2 Signaal 465 1 1 Ruitenwisscher 451 15 6 Koplampenstelsel 296 170 111 Stoplicht 417 49 31 Nummerverlichting 454 12 5 Stadslampen 454 12 7 Wielstand 381 85 55 Bermlampen 132 - BOND VAN MOSSELKWEEKERS Vrijdag vergaderde te Goes de Bond van Mosselkweekers in Zeeland, Voorzitter was mr. Van der Hoeven van Tholen. Een woord van welkom riep de voorzitter de heeren van de pers en het lid van den raad van toe zicht, den heer Jan Vette van Ierseke toe. Spr, schetste den slechten toestand in het mosselbedrijf en achtte zulks te wijten aan: le de slechte economische toestanden, 2e overproductie, 3e de Zuiderzeemosselen en ten 4e de weini ge eensgezindheid en organisatie der leden. Steeds heeft de Bond gewerkt om het kwaad zooveel mogelijk op te heffen, maar veel is niet gelukt, zoo zijn regeeringsmaatregelen gevraagd, opdat de Zuiderzeemosselen van de fir ma Van Hurk niet mogen verwaterd worden in de Zeeuwsche stroomen. Maar dat is helaas niet gelukt. Over reclame maken voor de Zeeuw sche mosselen zijn de plannen ver deeld.. Er wordt aan het Bestuur over gelaten de reclame campagne uit te werken. De hoofdschotel van de vergadering is: wat doet de Bond om het leveren van Zuiderzeemosselen door de firma Van Hurk uit Harlingen naar Zeeland tegen te gaan? Uitvoerig wordt deze zaak besproken. De heer Van Hurk zelf heeft met het Bondsbestuur te Rotter dam geconfereerd en is met 5 pet. van den geheelen uitvoer tevreden, dat zou dan ongeveer 50.000 tonnen per jaar zijn. Ver schillende leden wijzen er op dat dies

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1