BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. m NUMMER 181. TWEE BLADEN. VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1934. TWEEDE BLAD. 177c JAARGANG. met gesloten deuren. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. MIDDELBURG. GOES. VUSSINGEN. WALCHEREN. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Hoog- en Laagwater te Wemeldinge $t<H'mcUüc MIDDELBURGSCHE CO JIÈAMIT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. gjj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjj snommers 5 cent BOND VAN JONGE LIBERALEN. De boottocht naar Zierikzee met landdag. Op den Schouwschen landdag van den Bond van Jonge Liberalen zal het woord worden gevoerd door den heer J. van Kleef met als onderwerp: De taak der Liberalen, en dr. S, E. B. Bierema, lid van de Tweede Kamer, over: Liberalis me en Platteland. Daarna zullen korte toespraken wor den gehouden door een 4-tal leden van den B.J.L. n.l. mr. H. L. van Zanten, bondsvoorzitter: Liberalisme en Demo cratie; de heer J. L. Verhagen: Tuinbouw vraagt een open deur; H. A. Korthals: Jong Zeeland, de B.J.L. wacht U! en A. J. Hendriks: „Aan onze vrijheid zijn wij trouw". De landdag zal worden gepresideerd door den heer A, D. Constandse te Zierikzee. HAGELSCHADE AAN TUINDERS. r Gilt van de Koningin. Naar wordt vernomen heeft de Ko ningin een bedrag beschikbaar gesteld als bijdrage in den steun voor de tuin ders in de gemeenten Uithoorn, Nieuw- veen, Leimuiden en Mijdrecht, die tenge volge van z war en hagelslag op 18 Juli j.l. groote verliezen hebben geleden. De bijdrage van de Koningin is ter beschikking gesteld van den voorzitter van het comité, den burgemeester van Uithoorn. STEUN AARDAPPELOOGST 1933. De minister van economische zaken heeft de slotuitkeering vastgesteld, wel ke de Nederl. Aardappelcentrale zal doen aan de bij de Prov. landbouworga nisaties aangesloten telers van aardap pelen voor den oogst 1933. Deze uitkee- ring bedraagt per 100 kg voor de 4 kwa- liteitsgroepen van aardappelen het na volgende: a. voor groep I 75 cent; b. voor groep II 50 cent; c. voor groep III 3734 cent; d. voor groep IV 3134 cent. KORENSNIJDEN MET DE HAND. De werkgeversorganisaties in het landbouwbedrijf in enkele districten van Noord-Brabant en Flakkee hadden in samenwerking met de landarbeiders bonden den minister van Sociale Za ken verzocht het korensnijden met de hand in plaats van met de machines, met toekenning van rijkssubsidie mo gelijk te maken, ter vermindering van de werkloosheid. De minister heeft nu bericht, dat hij eerst de resultaten van de proefnemingen in een aantal gemeen ten met het opnemen van werkeloozen in land- en tuinbouw wil afwachten, en daarom op de gedane verzoeken afwij zend moet beschikken. TOENEMENDE WERKLOOSHEID. De 'directeur van den Rijksdienst der Werkeloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling deelt mede, dat in de week van 9 tot en met 14 Juli 1934, het aan tal leden van ingevolge het Werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg plm. 581.700, waar van 85.200 landarbeiders. In de maan den Mei tot en met November worden geen gegevens aangaande de werkeloos heid van de vereenigingen van landar beiders ontvangen. De werkeloosheid onder de overige 4%.500 verzekerden bedroeg in de ge- n°®n}de periode 25.9 pet., tegen 24.9 l d* week vdn ^5 *ot Juni 1934. n overeenkomstige verslagperiode van et vorige jaar bedroeg zij 24.2 pet, Een Nederlander de dupe vfnde Duitsche „rechts pleging'^ In Augustus van het vorige jaar werd door de politie te Kleef de Nederlan- de,r ,M' Spansier aangehouden, be schuldigd van „landsverraad" terfen 't Duitsche Rijk. Dit landsverraad bestaat vermoedelijk hierin, dat Spansier te Nij megen in Juli 1933 een nummer van het in Duitschland verboden geschrift de „Freie Presse" heeft verspreid. Het ei genaardige van het geval is dus dat Spansier, toevallig te Kleef vertoevend, aldaar gearresteerd en beschuldigd w?.£, Vjn yersPreiding van een ge schrift, dat in zijn eigen land niet ver boden is. Sinds Augustus 1933 bevond Spansier zich nu reeds in prev. hech- wyjd de zaak steeds van het e gerechtshof naar het andere ver wezen. Naar „Het Volk" meldt, heeft 't Volks gerechtshof te Berlijn Woensdag met gesloten deuren eindelijk de zaak behandeld. Spansier zpu daarbij veroordeeld zijn tot twee jaar gevange nisstraf, met aftrek van de preventieve hechtenis. Op verschillende manieren is door correspondenten van Ned. bladen ge tracht informaties omtrent deze zaak in te winnen, doch de bevoegde instan ties weigerden inlichtingen te verstrek ken. Ook de Nederlandsche gezant, die reeds herhaalde malen op spoedige be handeling van de zaak bij de Duitsche autoriteiten had aangedrongen, wist van de veroordeeling niets. In verband met het overlijden van Von Hindenburg was het onmogelijk nadere inlichtingen te verkrijgen. Spansier is, naar „Het Volk" meldt, verdedigd door een toege- voegden raadsman, die de processtuk ken slechts 6 dagen van te voren ont ving. De Nederlandsche raadsman van Spansier, mr. Van der Goes van Nater, die door de Duitsche autoriteiten als verdediger werd geweigerd, heeft zich met den toegevoegden verdediger bera den over een 'in te dienen gratieverzoek dat in voorbereiding is. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen aoor den Agent I. JOOSSE. STREEKARCHIEVEN IN ZEELAND. Nog weinig vorderingen. Noord-Beveland geelt 'n na volgenswaardig voorbeeld. In verschillende deelen van Zeeland is men bezig geweest en werkt men nog aan de vorming van streekarchieven. Tot nu toe waren de resultaten nog maar matig. Het jaarverslag over 1933 van den inspecteur der gemeente- en water schapsarchieven in Zeeland vermeldt dienaangaande o.m., dat Ged. Staten van Zeeland in den loop van 1933 een circu laire hebben gericht tot de besturen der gemeenten, polders en waterschappen in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen in zake de bedoeling van het te Sluis op te richten streekarchief. Het gebouw De Roode Leeuw aldaar, staande achter het Raadhuis, zou brandvrij kunnen worden gemaakt en worden gesteld onder een bevoegd beheerder, waarna de bestu ren ruimte voor hun oude archieven in die bewaarplaats zouden kunnen huren tegen 6 per strekkenden meter en per jaar. De archivaris-beheerder te Sluis zou dan de archieven ordenen en be schrijven, alsmede alle gewenschte in lichtingen uit de stukken verstrekken aan de besturen. De kostenberekening steunde op gegevens aangaande den om vang der te deponeeren archieven, ver zameld door den archivaris der gemeen te Sluis. De herhaalde pogingen om de onder neming op gang te brengen, hebben tot dusver nog niet het gewenschte resul taat opgeleverd. Blijkbaar is ook het af stand doen van de eigen bewaring der archieven velen beheerders niet aange naam. Zoo bleef het bestuur van den Generale-Prins - Willempolderondanks de geopperde bezwaren, de voorkeur geven aan het bouwen van een eigen kluis boven het huren van archiefruimte te Sluis. De gemeente Hulst, die over een ruim, brandvrij en deskundig beheerd archief- depót beschikt, verklaarde zich bereid de talrijke min of meer in nood verkee- rende archieven der omliggende ge meenten en polders, desgewenscht ge heel kosteloos, in bewaring te nemen. Slechts een enkel bestuur ging tot heden op dit prijzenswaardige denkbeeld der overbrenging in. Meer succes had een poging tot ar chiefconcentratie op Noord-Beveland. De ontvanger-griffier van den Geersdijk- polder te Wissekerke, de heer Van der Maas, maakte een plan om in een schuur naast zijn woning een kluis van beton te bouwen, waarin de polderbesturen kast jes voor hun oude archieven zouden kun nen huren. Alvorens met het bouwen te beginnen, sloot hij overeenkomsten af met de besturen van een negentien tal polders en waterschappen. Na aan vaarding van de door den inspecteur voorgestelde aanvullingen is de installa tie voltooid en in orde bevonden. Hier is een navolgenswaardig voorbeeld ge geven van een streekarchief op beschei den schaal. Van het lichaam is bedwinging goed; van het spreken is bedwinging goed, goed is bedwinging der gedach ten, goed is bedwinging in alle dingen. Hij, die zich in alle dingen bedwon gen heelt, is bevrijd van smart. DE KERMIS. Het is gisteren den geheelen dag druk geweest op de kermis, vooral des avonds. Toen het 12 uur, dus sluitingstijd, was, kostte het velen nog heel wat moeite om van de inrichtingen en de café's1 afscheid te nemen. Alles had een rustig verloop. Een persoon, die niet stevig op zijn bee- nen stond, is tijdelijk opgeborgen. Dat doet de deur dicht. Onder een der groote aantrekkelijk heden voor het uitgaande publiek tij dens de kermis neemt een revue wel een zeer voorname plaats in en dat was zeker oorzaak, dat gisterenavond in de Schouwburgloge op den Dam slechts heel weinig ledige plaatsen waren. In alle opzichten zullen de aanwezi gen zeker zijn voldaan over hetgeen deze revue brengt en ook heden en morgen avond zal brengen. In de eerste plaats is een revue een kijkspel, en wat men hier aan costuums en décors brengt is een lust voor as oogen. Dit is alles, zooals men het in een kermisschouwburg in een stad ais Middelburg mag verwachten. In de tweede plaats kan men een re vue ook muzikaal beoordeelen en dan kan gezegd worden, dat ook op dit ge bied iets goeds wordt gebracht, een vrij sterk orkest ondei leiding van den heer Pim de la Fuente, accompagneert op verdienstelijke wijze de verschillen c-e veelal goed gezongen zangnummers# "l Doet dit ook de dansnummers, zoowei van de paren als van de girls, waaron der bijzonder goed geslaagde. Een ander onderdeel zijn de verschil lende éénacters, die in een revue thuis hooren en al ontgingen enkele daarvan niet de ziekte der langdradigheid, toen zijn ze alle goed gevonden door den heer Meijer Hamel, den ontwerper van de revue en leider van het gezelschap. Zoo zijn wij gekomen aan het noemen van namen en dan komt, om met de da mes te beginnen, het eerst de bekende soubrette Louisette naar voren, die ver schillende keurige karakters vertolkt en met zang en dans haar bekende plaats op het tooneel eer aan doet. Van de andere dames noemen wij Sophie Koh ier, een goede partner van Louisette en Marie Hamel, die vooral in de een-ac- ters goed werk doet zien. Ook Tilly van Vliet en Mary van Deursen zijn in de revue volkomen op haar plaats. Van de heeren komt wel het meest naar voren Sylvain Poons, die zoowel bij den zang als in de éénacters door zijn optreden, zijn meermalen rake zet ten alleen reeds een bezoek aan de re vue zou rechtvaardigen, en die naast zich heeft Kees Pruis, die wel bij nie mand een onbekende zal zijn en die oort nu in het ensemble en met enkele lied jes allen goed amuseert. Jan Blok en Arn Stanowsky mogen zeker ook ge noemd worden als passend in het geheel Ten slotte zij nog met groote waar deering genoemd het danspaar Tatfana Tamarova en Alex Ludowsky, beide uit vorige revue's geen onbekenden, clle reeds boven gezegd ook nu zeer vol doen. Het zijn uurtjes van gepaste vroolifk- heid en een genot voor oor en oog. Meermalen kunnen de aanwezigen medezingen. Na iedere afdeeling is meer malen „gehaald". Met een enkel woord zij er aan her innerd, dat morgenmiddag 't gezelschap een speciale revue voor de kinderen op voert. Dansen tijdens de kermis. Reeds eenigen tijd is men bezig aan „St. Joris" veranderingen aan te bren gen, nu het gebouw in andere handen is overgegaan. Het complex gebouwen wordt van centrale verwarming voor zien en de zalen worden gerestaureerd Hoewel een en ander nog niet geheel gereed is, kan men de groote zaal ge durende de laatste dagen van de ker mis voor danslus-tigen openstellen. Ook op de bovenzaal van „De Ver genoeging" is gelegenheid aan de dans- sport te doen. Alhier is aangekomen het Neder landsche m.s. „Mulan" van Zweden, met een lading gezaagd en geschaafd hout voor de N.V. Houthandel v. h. Den Bouwmeester Borsius v. d. Leijé, al hier. De K.N.A.C.-Vei!igheidslaan- De K.N.A.C. meldt, dat Donderdag den 4en dag van de veiligheidslaan, bij eer sten keuring 80 automobielen werden gekeurd, waarvan er 22 reeds dadelijk in het bezit van den oranje wimpel konden worden gesteld. 82 Wagens werden na revisie herkeurd en in orde bevonden, waaronder er ette lijke waren, die- zich reeds eerder ter keuring hadden aangeboden, zoodat in totaal 104 auto's ten slotte met den wim pel gingen strijken. De overige bleven afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. Nieuwe Sportschool. Naar we vernemen zal de heer F. van Buren, in het gebouw van de eierveiling een nieuwe sportschool openen. Deze school zal zich specialiseeren op bok sen, jiu-jitsu, wielrennen, worstelen, e.d. Van Burens Sportschool, zal, in ver band hiermede, op 11 Aug. a.s. in het „Schuttershof" een boksavond arrangee- ren, waarop eenige kampioenen zullen uitkomen. Waarschijnlijk zal hier ook 'n neger-kampioen bij zijn. Donderdagavond is aan den kade muur van de Nieuwe Buitenhaven te Vlissingen een welgeslaagde proef genomen met natrium-verlichting, gelijk aan die welke in de tunnels te Antwer pen in gebruik is. De verlichting is aan gelegd door den heer L. J. van 't Wes- tende, ij Raadsverslag Souburg. SOUBURG. Naar aanleiding van het over de brandweer verhandelde in den gemeenteraad verzoekt de spuitmeester A. Dingemanse ons te melden, dat het Raadslid Suurmond door hem, Dinge manse, werd medegedeeld, dat „de ma rechaussee verbood om de slangen over de tramrails te leggen. Spuitmeester Dingemanse wenscht thans te verkla ren, dat hij, blijkbaar ten onrechte, in de haast van het werken gemeend heeft, zulk een verbod van den op kor ten afstand staanden marechaussee te hoonen, wat echter niet het geval was, MOTORRIJWIEL RIJDT EEN DEUR IN- Auto verbrand. BIGGEKERKE. Woensdagmiddag is de heer Q. met zijn motorrijwiel, door dat de bestuurder achter zich keek, door een deur van het café van den heer Sim pelaar gereden. Een en ander veroor zaakte materieele schade. Woensdagavond is door onbekende oorzaak de personen auto van den heer B., toen deze onderweg was naar Zoute- lande, plotseling in brand gevlogen en geheel vernield. INBRAAK. iBIGGEKERKE. Donderdagmiddag, tusschen 12 en 1 uur, is een poging tot inbraak gepleegd in de eenzaam gelegen hofstede van de alleen wonende land bouwster P. K. Door een luik te forceeren is de dader de woning binnengedrongen, doch heeft niets1 van zijn gading kunnen vinden. De burgemeester stelt met de politie een onderzoek in. VEERE. Donderdagmorgen bracht het kleine gezelschap Twentsche journa listen, dat eenige dagen in onze provin cie vertoeft, het voorgenomen bezoek aan Veere. Bij die gelegenheid kon de pas opgerichte vereeniging voor vreem delingenverkeer den gasten met het da- gelijksch bestuur der gemeente een be scheiden officieel ontvangst bereiden. Te even kwart voor tien arriveerde het gezelschap aan het Stadhuis, alwaar zij bij monde van burgemeester Huinink na mens de gemeente en V.V.V. verwel komd werden. Spreker hoopte, dat, ten spijte van het slechte weer, de journa listen een gunstigen indruk van Veere mochten ontvangen en dezen zouden me- dedeelen aan de lezers van hun diverse bladen. Daarna werd een bezoek aan de Oud heidskamer onder leiding van mej. Per- reis gebracht, waarna de burgemeester Middelburg, 3-VIII-'34. Donderdag hoogste lucht temperatuur 22.5 °C (73 °F); laagste 14.7 °C (58 °F). Heden 9 h: 16.4 °C; 12 h: 18.8 °C. 3.8 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 759 mm; laag ste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 779.8 mm te Vardoe; laagste 743.8 mm te Aber deen. Verwachting tot morgenavonds Zwakke tot matige W. tot Z. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, moge lijk regenbuitjes, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 5 h 23; onder: 20 h 47. Licht op: 21 h 17. Maan op: 23 h 34; onder: 16 h 05. N.M, 10 Augustus. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwater, Vr. 3 8.06 20.30 2.14 14.28 Za. 4 9.15 21.47 3.10 15.36 Zo. 5 10.33 23.08 4.22 16.58 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. 3 9.42 22.02 3.13 15.35 4 10.46 23.15 4.09 16.40 5 12.05 24.38 5.21 17.58 Vr. Za. Zo. de bezoekers de nog niet geheel vol tooide raadszaal, burgemeesterskamer en secretarie toonde. Vervolgens werd nog een bezoek gebracht aan de Groote Kerk, waarvan de heer Geldof in korte trekken de geschiedenis vertelde en op enkele bijzonderheden van de restaura tie wees. Een bezoek aan de Schotsche Huizen, waar de oudheden en de schil derijen- en scheepsverzamelingen door mej. Oakes werden getoond, besloot het bezoek aan de bezienswaardigheden, waarna het gezelschap uitgenoodigd werd om een kopje koffie te gebruiken op den Campveerschen Toren. Hier het woord voerende, dankte de hr. mr. P. C. Adriaanse, seer, van V. V. V, Wal cheren te Middelburg, den burgemees ter voor den ontvangst dat het gezel schap deelachtig was geworden en hoop te, dat dit bezoek tot voordeel van onze provincie mocht strekken. Te ongeveer elf uur vertrokken de journalisten naar Vrouwepolder en op hun verderen tocht om het eiland. VEERE. Uit officieele bron vernemen wij, da* de A. N. W. B. zal overgaan tot het plaatsen van een viertal wegwij zers in deze gemeente, namelijk één op de Kade bij de Markt met aanduiding naar het veer naar Noord-Beveland en Vrouwepolder-Gapinge, één aan het einde der Kade aanwijzende de rich ting Middelburg en Vrouwepolder-Ga pinge, een derde bij den Langendam de richting Vrouwepolder en Gapinge aan duidend en de laatste aan den ingang van den Bosch weg op den Veerschen weg, aanwijzende Middelburg, Veere en Vrouwepoler-Gapingne. De A. N. W. b. zal ook de wissel plaatsen op den weg naar Vrouwepol der verbeteren en zoo mogelijk ver meerderen, zoodat men deze maatrege len zonder twijfel ten zeerste zal toe juichen. VEERE. Dezer dagen zijn de drie groote, nu gerestaureerde, schilderijen uit de Oudheidskamer weer op hun plaats gehangen. Het mooie, groote werk van een onbekenden schilder, voorstellende de Veersche handelsvloot op de reede van Veere, welks torens door het want der schepen te zien zijn, 'hangt nu boven de schouw, terwijl het werk van den Middelburgschen schilder Hen drik Vroom, voorstellende een gezicht van de reede af op de stad Veere (1630), naast den ingang hangt. Ook komt nu het groote paneel van den gezant Van der Mijke, die in het Dogepaleis te Ve netië een contract sluit (1688), veel be ter tot zijn recht, hoewel de oude Vier schaar door haar eigenaardige licht-ef- fecten zich niet bijster voordeelig leent tot het beoordeelen van schilderijen, 't Portret van den Koning-Stadhouder,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1