KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ONDERWIJS. RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. LAATSTE DERIGHTEN. BEURSTHERMOHITER van Donderdag. INGEZONDEN STUKKEN. BEURS- EM WISSELKOERSEN. GOES. W&LCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Het overlijden van Von Hindenburg. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN AMSTERDAM, 2 Augustus, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 102% Ned. 33 1000-4 102% 102 Ned. 34 1000-4 102%—102%. Certificaten-3 89%—-89%. O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 91%91%. Duitschl, f 100-7 22%—23%. Engeland 1960-90 4 71%71%. Zwitserl. oblig. '24-5 99%99%. Zwitserl. Stajatssp. 1927-4% 100% Amsterdam 1933-5 101%101%. 's Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 100% Berlijn 1925-6% 18%18%. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. Cities Service Cy. P. 1958 5 24%25% A Amsterd. Bank 100%101%. C Rott.. Bankver. 77%77. A Twentsche Bank 78% A Pref. Gruyter Zn A. 128128. A Pref. Jurgens A 89% e. d.89%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr, 387387. A De Schelde N.B. 15% A Ver. Papf. v. Gelder 50%50. C Am. Car en Foundry 9%9"%. C Am. Smelt en Ref. 19%20%. C Farbpnind. I.G. 46% C Stand. Brands 1111%. C U. States St. C. 21%—22%. C North Am. Cy. 7%8%. A Born. Sum. H.M. 117%119. A Linde Teves en Stokv. 5'5%55%. A Ned. Wol Mij. 65%—67. A Singkep Tin M, 7980. A J. C- Japan Ln. 22 A Rotterd. Lloyd 30%30. A S. M. Nederland 30 A Amst. Thee C-M. 53 A Houth, Alberts 2828%, C Baltimore Ohio 9%10%. A Southern Rlw. 8%9, C Union Pac. Rr- 61%63%. C Int. Nickel Cy, 14%14%, Duitschl. 30 1000-5% 28%—29%-27%. Koloniale Bnk. 4243%, N.I. Hbk, 1000 56%—58%. Ned- H. M. 1000 40%—40, Alg. Kunstz. U. 3233%-34%. v. Berkels Pat, C Calve-Delft 4546. A C Suiker Mpij. 2626%. Ned. Ford A.M. 199—199-200. Philips Gem. B. af. 198%199%-97*% Unilever 59—59%-60%. Anaconda Cop. 6%7-7%. Bethlehem St. 16%—17%. Kennec Copper 10%11%. Un. States Leather 3%3%. A.N.I.E.M.—N.B. 194%—183%. Kon. Petr. Mpij. 146%148-47. Contin. Oil Cy. 9%10%. Shell Union O.C. 4%4%-4%. De kennis en Stadhuisbelichting. Gisteravond den derden kermisavond was het weer mooi droog weer en als gevolg mede daarvan ook druk op de Markt, al zullen ook nu de meeste in richtingen nog niet over groote drukte geroepen hebben. Te tien uur ging ook de wekelijksche belichting van het stadhuis aan, wat echter niet heelemaal tot haar recht kwam, nu de Markt vol gebouwd is met de kermiskramen etc. Ontslag verleend. Ged. Staten van Zeeland hebben met ingang van 1 Januari a.s. aan den heer M. J. Jopk, op zijn verzoek, eervol ont slag uit zijne betrekking verleend als commies ter Provinciale griffie. De K.N.A-C.-Veiligheidslaan. De K.N.A-C. meldt, dat Woensdag den 3en dag van de veiligheidslaan, bij de eerste keuring 104 automobielen werden gekeurd, waarvan er 27 reeds dadelijk in het bezit van den oranje wimpel kon den worden gesteld. 55 Wagens werden na revisie herkeurd er in orde bevonden, waaronder er ette lijke waren, die zich reeds eerder ter keuring hadden aangeboden, zoodat in totaal 82 auto's ten slotte met den wim pel gingen strijken. De overige bleven afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. Scheldevlucht-vliegers boven Goes. Zaterdag 4 Augustus zullen de sport- vliegtuigen, die meedoen aan de te hou den jaarlijksche Scheldevlucht, ook bo ven Goes cirkelen- Voor de waarnemingen, welke zullen geschieden door de luchtwachtdienst Post Goes, is een observatiepost op den toren van het Stadhuis ingericht. Deze observatiepost zal voor de vlie gers kenbaar gemaakt worden door het hijschen van de vlag op den toren. De eerste vliegtuigen zullen omstreeks 16.40 Goes passeeren Gevonden voorwerpen. In de maand Juli 1934 zijn aan het bu reau van'politie te Goes onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen be treffende deze voorwerpen te bekomen: Twee sleuteltjes, één manicure, twee kinderschortjes, twee kindertaschjes, één japonband, één boodschaptasch, één badmuts, zes portemennaies met en zon der inhoud, één badmantel en zwempak, één padvindersriem, een partijtje rij wielreparatie gereedschap, drie rijwiel- belastingmerken, één horloge ketting, één damestasch met inhoud, één vulpen houder, één rijwielpomp, één smidsha mer, één rol teekeningen, één dames hoed, twee doppen van een. auto, één badschoen, één padvindersriem en das, één kinderhoedje, één zilveren horloge ketting, twee heerenrijwielen, één kin dermuts, één Engelsche sleutel, één sleu teltje, één lap hospitaal linnen, één blauw potlood, een zakje koralen, een paar dameshandschoenen, een hond, één huissleutel, één badpak, één handdoek en pull-over, twee koeien, één hobbel paard en één parapluie. DOMBURG. Op Woensdag 22 Augus tus a.s. zullen de Domburgsche ouden van dagen een reisje mogen maken. Programma: Kanaal door Zuid-Beveland; rusten in Goes; vliegveld Vlissingen. De hrn. H. Bimmel en P. Kampman hebben evenals verleden jaar de regeling op zich genomen. Aanmelding voor deelname kan bij den heer Bimmel geschieden, die ook gaarne aanbieding van auto's in ont vangst neemt en de consumptie regelen wil. t De heer Kampman, die inkomsten en uitgaven zal verantwoorden, ziet gaarne geldelijke bijdragen tegemoet. AXEL. De heer A. Hamelink is be noemd verklaard als lid van den ge meenteraad, in de plaats van den heer L. P- Ortelee, dié bedankt heeft; Erns.tige verwonding. AXEL. De 21rjarige mej. S. de W,., wo nende aan de Prins Mauritsstraat al hier, had Dinsdagavond door uitglijden het ongeluk zich op zeer ernstige wijze te verwonden aan zich in den muur ha- rer ouderlijke woning bevindend ijzer werk, met het gevolg, dat zij hevig bloe dend werd opgenomen en direct de ge neeskundige hulp van dr. Bom moest worden ingeroepen, wien het niet zonder moeite gelukte de bloeding te stuiten: Aanvankelijk liet zich haar toes^nd zeer ernstig aanzien. Woensdagmorgen was haar toestand naar omstandigheden redelijk wel. zoo dat geen gevaar voor haar leven meer bestaat. een vergadering te Schiedam gezegd zou hebben: „De tijd van praten eri de- jatteeren is voorbij. Er moet gevochten worden. Wij moeten vechten tegén* het ministerie-Colijn." Verdachte erkende de woorden gebe zigd te hebben, onder „vechten'' had hij echter niet verstaan vechten met wape nen. Eisch 4 maanden. De politierechter achtte de opruiing niet bewezen, omdat hij niet kon voor stellen, dat verdachte met het ministe rie-Colijn zou gaan bakeleien. Verdach te werd vrijgesproken. Het O.M. kondigde hooger beroep aan. Ged. Staten van Zeeland hebben be noemd als deskundige tot het doen van de schatting der onzuivere opbrengst van de gronden in het Calamiteuze wa terschap Walzoorden, den heer F. P. Polderdijk te Nieuw en St, Joosland. Tot kweêkeling met acte aan de Herv. school te Zoutelande is be noemd de heer H, J. Schoenmaker te Vlissingen- Geslaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte de dames: F. E, Bak ker te "s-G ravenpolder en A. C. P. J. Roozemond te St. Philips- land. Bij de P.B.N.A. examens te Arn hem slaagde voor betontechnicus, de heer P. Krijger te Wissenkerke (thans te Goes) en voor Waterbouwkum dig ambtenaar de heer W. Oele, te Wissenkerke. Geslaagd voor het praktijkdiploma Boekhouden der Federatie „Mercurius' de heer C. Koster te Bresken s. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het diploma van Costumière mej. Mad Termont te IJ z e n d ij k e. De avonturier Jaarsma. De Rotterdamsche rechtbank heeft Pieter Jaarsma, die in Maart 1933 een restaurateur voor 1000 had bestolen na een zeer avontuurlijk leven als jour nalist en kellner in Amerika te hebben geleid, tot 8 maanden gevangenisstrai veroordeeld. Drie opruiers. Voor den politierechter te Rotter dam hebben Maandag een drietal per sonen terecht gestaan, verdacht van op ruiing. De 32-jarige varensgezel J. G. ylt Rotterdam colporteerde op 12 Juli met een blaadje getiteld „Roode Oleander- buurt Verdachte ontkende te weten wat er in het blaadje stond. Het O.M. achtte het ten laste geleg de, het verspreiden van opruiende ma nifsten, althans 'n poging daartoe, be wezen, en eischte drie maanden gevan genisstraf. Na pleidooi veroordeelde de politie rechter verdachte overeenkomstig den eisch tot drie maanden gevangenisstraf Vervolgens had zich te verantwoor den de 23-jarige O. O., uit Overschie, die op 11 Juli een groot stuk papier waarop geschreven stond: „Tege Steunroof. Honger. Masa-actie. De straat op!" geplakt zou hebben op een venster voor een woonhuis aan de Wi lem de Zwijgerlaan. Verdachte bekende. Eisch 4 maanden Gezien de royale houding van ver dachte veroordeelde de politierechter hem tot 3 maanden gevangenisstraf. Tenslotte stond terecht de 47-jarige loswerkman W. C. uit Schiedam, die op C Tide Water Ass. Oil 5%5%. A K.N, Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheepv, U. 3030. A H-V. Amsterdam 160%161%-62%. A Java Cult. Mij. 7880. A N.I. Suiker U. 72—74, A Deli Batavia 137%133%-36- C Deli Mij. 1000 126%—124%-26, A Senembah 128%126%. C Chicago Milw, 22%. A Amst. Rubb. C. 95%97%-98. A Deli-Bat. Rubb. 67%—68% -70. A Hess'a Rubber 4141%. A Serbadjadi S.R. 57%60%-62%. Prolongate 11. WISSELKOERSEN. Faillissementen, Failliet verklaard: C. T. Pols, rustend sakker te E 11 e m e e t. Rechter-com- missaris mr. C. E. Muller. Curator mr. W. Nieuwenhuijsen te Zierikzee. VREEMDELINGENBEZOEK. Het was heden een vrij drukke ker mis-Donderdag voor Middelburg. Met de sooten Breskens-Vlissingen zijn overge zet 1650 passagiers en 70 auto's, EERVOL ONTSLAG KAP. TER ZEE D. VREEDE. Bij Kon. besluit is de kapitein ter zee D. Vreede ontheven van zijn functie als onder-commandant der marine te Vlis- en commandant van Hr. Ms. Wachtschip aldaar, zulks met bevordering tot schout bij-nacht en op zijn verzoek eervol ont slag verleend uit den zeedienst. In zijn plaats is benoemd te Vlissingen de kapi tein-luitenant ter zee J. A. Sonnenberg DE NAGEDACHTENIS VAN KONINGIN EMMA. Hedenmiddag is in de Nieuwe Kerk te Delft een krans gelegd ter eere van de nagedachtenis van wijlen H.M. Koningin Emma voor het Nationaal Jongerenver- bond, door den alg. voorzitter, den heer W. Inden, die vergezeld werd door de voorzitters van de afdeelingen, Delft Den Haag, Rotterdam, Schiedam en Lei den- MUITERS NAAR DE LEEUWARDER STRAFGEVANGENIS. In den afgeloopen nacht zijn onder zwaar gewapend geleide de zwaarst ge straften van de muiters van de „De Ze ven Provinciën", overgebracht naar de strafgevangenis te Leeuwarden. Het heeft de aandacht getrokken, dat er des avonds laat nog 14 van de een zame cellen in de gevangenis verlicht waren, terwijl anders alles om 10 uur donker is. Waarschijnlijk werden dus 14 nieuwe bewoners verwacht. Naar 't heet moeten* de gevangenen met een marinevaartuig të Harlingen zijn aange bracht, waarna zij naar Leeuwarden zijn vervoerd, waar enkele burgers het escorte met de gevangenen hebben ge zien. Bij informatie aan de strafgevangenis wilde men geen nadere inlichtingen ver strekken. Korten tijd na het overlijden van den rijkspresident werd op de woning van Von Hindenburg de zwart-wit-roo'de vlag en de presidentsstandaard halfsto geheschen. In het kleine plaatsje Frei stadt bij Neudeck begonnen even voor 10 uur de klokken te luiden. De bevo king van de omgeving vernam zoodoen de de doodstijding. De arbeiders van het landgoed Neu deck werden van de velden geroepen en alle werkzaamheden werden afge broken. De Rijkspresident die gisterenmiddag na het bezoek van Rijkskanselier Hitier in slaap gevallen was, is sindsdien niet meer volledig tot bewustzijp gekomen. Enkele minuten na zijn dóód waè het bericht te Berlijn bekend. Om 9 h 15 daalde op het géboüw van den Rijks 1 Aug. 2 Aug. - Londen 7.44% 7.44% Berlijn 57.20 57.11 Parijs 9.74% 9.74 Brussel 34.70% 34.70 Zwitserland 48.22% 48.21 Kopenhagen 33.30 33.30 New-York 1.48 1.48 1 Tabak Philips Markt Amerika Koninki. Industrie Suiker Rubber Young president in de Wilhelmstrasse de pre sidentsstandaard halfstok. Tezelfdertijd kwamen staatssecretaris dr. Meisner en de ambtenaren en em ployees van den Rijkspresident in de tuinzaal bijeen voor een korte herden- ïingsplechtigheid. Rijksweerminister Von Blomberg heeft op grond van de wet betreffende het staatshoofd van het Duitsche Rijk en Volk bevel gegeven tolt onmiddellijke jeëediging van de soldaten der weer macht jegens den leider van het Duit sche volk, Adolf Hitler. De eedsformule luidt: „Ik zweer bij God dezen heiligen eed, dat ik den leider van het Duitsche Rijk en Volk, Adolf Hitler, den opper- jevelhebber der weermacht, onvoor waardelijke gehoorzaamheid zal betoo- nen, en als dapper soldaat bereid wil zijn ten allen tijde voor dezen eed mijn even te wagen", In aansluiting op de beëediging werd op den nieuwen opperbevelhebber der weermacht 'n hoera uitgebracht, waar op de beide nationale hymnen volgden De Berlijnsche beurs is, naar aanlei ding van het overlijden van den Rijks president, ten teeken van rouw, twee dagen gesloten. Het rijkskabinet heeft de volgende wet inzake de staatsbegrafenis van den generaal-veldmaarschalk Von Hinden burg aangenomen: Par. 1. Den overleden Rijkspresident, generaal-veldmaarschalk Von Hinden burg bereidt het Duitsche volk een staatsbegrafenis. Par. 2. De betrokken ministers wor den belast met de uitvoering van de staatsbegrafenis. FRANSCH INVOERVERBOD VOOR GARNALEN EN KREEFTEN. De Fransche regeering heeft den in voer van ongepelde garnalen en kreef ten in Frankrijk met ingang van 1 Aug, tot nader order verboden. Zendingen welke voor genoemden datum reeds af gezonden of in entrepot opgeslagen wa ren, zullen alsnog worden toegelaten. Donderdag 16 Augustus des n.m 1% uur in het Polderhuis, Abdij te Middelburg, namens Dagel Bestuur Polder Walcheren: 't uit voeren van werken tot verdedi ging van den onderzeeschen oever aan de Zuidwatering. Raming f 13.000. Zie Midd. Crt. 21 Juli 1934. Woensdag 22 Augustus v.m. 11 uur geb. Prov. bestuur te Middelburg door hoofdingenieur Rijkswater staat: 't vervangen gedeelte ka demuur in de Stadshaven te Vee re door 'n ijzeren beschoeiing met bijbeh. werken. Raming 9300. Zie Staatscrt. 23 Juli '34 fWetltg gedeponeerd een, nu op goedkoope en doeltreffende wijze in kleine oplagen kunnen worden vermenigvuldigd, en die tevens het voordeel heeft, dat de macht van het Syndicaat tot Exploitatie van het pu- aliek en de Overheid zooals ik het overleg tusschen patroon en arbeid in de drukkersbedrijven zie wordt ge broken. Dat men slecht cyclostyle-werk met goed drukwerk zou willen vergelijken, is even onredelijk als een vergelijking van goed cyclostylewerk met slecht drukwerk. In de reclames van de druk kersbedrijven wordt van tijd tot fijd nog wel eens op slecht drukwerk van niet-georganiseerde drukkers gesmaald. U, M. de R. dankzeggende voor de plaatsing, A. Jeronimus. [Het verschil tusschen wat den heer Jeronimus „in den mond gelegd wordt" en w^t de geachte spreker en inzender woordelijk gezegd wil hebben, ontgaat ons te eenen male. Overigens erkennen wij, schoon verklaard tegenstander van de cyclostyle voor Handelingen van een gemeenteraad van een provinciale hoofdstad, voor begrootingen etc., 'des alniettemin volgaarne en volledig het nut van die cyclostyle op haar ter rein. Maar daar heeft zij dan ook te blijven! Red,] 1 O COLLECTE BLINDEN. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar a.s. week te Goes gecollecteerd voor de blinden, werkzaam in de inrich ting Plantage Middenlaan 64 te Amster dam. Ruim 150 blinden vinden hier da gelijks arbeid. De opbrengst der collecte is bestemd om een bescheiden weekloon te kunnen uitbetalen. De meeste blinden toch zijn gehuwd en hebben hun gezin. Het bestuur wil gaarne zorgen dat de blinden hun gemis zoo min mogelijk voe len en stelt de blinden gaarne in staat in het gezin te blijven. Weliswaar zou de inrichting veel voordeeliger kunnen rondkomen, indien men de blinden „in tern" had, maar het ernstige bezwaar hiertegen is dat men de niet-zienden dan geheel uit de maatschappij haalt en van de inrichting een „gesticht''' maakt. Het Bestuur rekent gaarne op de belangstel ling en sympathie der Goessche ingeze tenen om zijn schoonen arbeid in stand te kunnen houden. IAfzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt nie. teruggezonden. 4. Maakt het kort! LOF DER ZOTHEID Het stuk van den heer W. de Pagter geeft mij aanleiding tot het volgende: De heer de Pagter legt mij de navol gende woorden in den mond: „Zooals de drukpers een groote ver betering bracht, zoo doet nu de cy clostyle het."; terwijl ik woordelijk heb gezegd: „Het komt mij nog voor dat evenzeer als de uitvinding van de drukpers een belangrijke vooruitgang was, dit met de cyclostyle het geval is Ik blijf erbij, dat wanneer men de drukpers ziet in het licht harer ver schijning plm. 500 jaar geleden, töen veelvuldige afschrijving door één me chanische handeling kon worden ver vangen, dit een belangrijke vooruitgang was. Evenzeer is dit thans het geval met de cyclostyle, die bevordert, dat BUITENFEEST OP 4 AUGUSTUS. Waarde lezer! -> U kent Valkenisse, Klein Valkenisse, wel te verstaan? Misschien zelfs het pompstation? Dan hebt u ook al eens in de duinen rondgedoold, en die mooie duinpannen ontdekt, diep, veilig, met het gedruisch van de zee in je ooren, en de kleurige Walchersche wijdten voor je uit? 4 Augustus zullen in een der mooiste pannen honderden jonge en oudere men- schen zich vereenigen, en alles, wat er dien dag nog meer te beleven valt, op het eiland in de stad en in del ucht ver geten voor hetgeen daar te genieten valt. Een uitgebreid comité van vooraan staande heeren op Walcheren stelt zich ten doel de tekorten van de werkkam pen van de Centrale voor Werkloozen- zorg 1934 te dekken, en de middelen te vinden, om het winterwerk ter hand te kunnen nemen. Het comité bestaat uit ds. L. Nieuw- poort, Middelburg, Voorzitter; de heer J. Lorier Jr., secretaris. Voorts: ds. Ko- revaar, Biggekerke; ds. Reus, West- kapelle; ds. de Kluis, Vlissingen; ds. Hey van Koudekerke; ds. Landstra van Middelburg; burgemeester van Voort- huysen, Domburg; burgemeester Simon- se, Biggekerke, de gemeente-secretaris van Biggekerke, de heer I. A. de Moor, en de heeren P. Janse, Biggekerke, hoofdbestuurder C. N. W. B. en A. Ma rijs, Vlissingen. Door een gezelschap jonge mensehen uit Brabant zal een openluchtuitvoering worden gegeven van Vondel's Jepha, gelijk aan die op Hemelvaart op „De Wildertf te Seppe, terwijl verder aller lei andere aangename aangelegenheden tal van dingen welke men wegéns de1 in voorbereiding zijn voor deze féeste hooge kosten zou nalaten om te druk- lijkheïd.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2