Rijkspresident Von Hindenburg f BINNENLAND. WEED EN WIND. ZEELAND. NUMMER 180. TWEE BLADEN. DONDERDAG 2 AUGUSTUS 1934. TWEEDE BLAD. 177e JAARGANG. Hedenmorgen om 9 uur is de Duitsche Rijkspresident Von Hin denburg op zijn landgoed Neu- deck in den ouderdom van 87 jaren overleden. Hitier volgt Von Hindenburg op. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. MIDDELBURG. weinig Scevii'üchf MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Mil—I IBBII I I I GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regoISj a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewy snommers 5 cent Op 2 October 1847 heeft Paul Ludwig Hans von Beneckendorf und von Hin denburg, als zoon van een Pruisisch ot- ficier, het levenslicht in Posen aau- schouwd. In 1858 werd hij toègelaten tot de cadettenschool te Wahlstatt in Sile- zië, waarna hij zijn verdere opleiding aan de hoofdcadettenschool in Berlijn kreeg. Op 18-jarigen leeftijd trad hij als tweede luitenant in actieven dienst, en spoedig daarop ontving hij den vuur doop. In den veldslag van Königsgratz bestormde hij met zijn escadron een Oostenrijksche batterij, die onder zwaar vuur stond. Als bataljons-adjudant nam hij deel aan den Fransch-Duitschen oor log van 1870 tot '71. Na dezen oorlog volgde Hindenburg drie jaar het stafcol lege van de krijgsschool in Berlijn, werd in 1877 benoemd bij den Generalen Staf en zag zich spoedig bevorderd tot den rang van kapitein. In de daarop volgende jaren bekleedde hij successievelijk de rangen van compagniescommandant, ba taljonschef en verschillende andere pos ten bij den Generalen Staf. In 1883 werd hij instructeur bij de hoogere krijgsschool in Berlijn. Later was hij bij den generalen staf onder graaf Schlieffen de geestelij ke leerling en helper van dezen genïa- len strateeg. Tevens werkte hij eenige jaren bij het Pruisische departement van Oorlog, waar zijn talent voor organisatie tot ontwikkeling kwam. Van 1893 lot 1896 was hij commandant van het 91ste re giment infanterie (Oldenburg), werd ver volgens bevorderd tot generaal-majoor en diende 4 jaren als chef van den ge neralen staf van het achtste legercorps te Coblenz, waarna hij nog gedurende drie jaren het commando voerde over de 28ste divisie te Karlsruhe. In 1903 werd hij generaal met het commando over het 4e legercorps te Maagdenburg. In 1911 werd hij op 65- jarigen leeftijd gepensionneerd. Toen de wereldoorlog uitbrak leidde Von Hindenburg een teruggetrokken le ven in Hannover. In verband met "de dreigende ontwikkeling van de campag ne in het Oosten tegen de Russen, werd hij op 22 Augustus 1914 weer voor den actieven dienst opgeroepen als comman dant van het 8e legercorps met als chef van den staf naast zich generaal-majoor Ludendorff. In zijn gedenkschriften heeft Hindenburg uitvoerig de samenwerking met dezen generaal besproken. De groote roem van Hindenburg als krijgsman zal wel altijd de veldslag van Tannenherg blijven, die van 26 tot 31 Augustus 1914 duurde. Hindenburg slaagde er hier in in een zeer moeilijke positie, die eerst slechts gelegenheid scheen te bieden tot een hardnékkige verdediging om te zetten in een over winning, waarbij het Russische leger on der commando van Samsonof vrijwel to taal vernietigd werd. Hierdoor werd de weg gebaand voor een reeks buitenge wone successen. Hindenburg werd tot maarschalk benoemd en verwierf zich in Februari 1915 nieuwe roem bij de campagne in Mazurië tegen den noorde lijken vleugel van het Russische leger, waarbij tenslotte het 10e Russische le gercorps vernietigd werd. In Augustus 1915 werd Hindenburg benoemd tof Chef van den Generalen Staf inplaats van Falkenheim, terwijl Ludendorff als kwartiermeester-generaal naast hem bleef werken. Er volgden moeilijke tijden, doch eind 1917 had het er den schijn van dat Duitschland aan de winnende hand was gekomen, temeer daar de duikboofbor- log zijn uitwerking deed gevoelen. In 't voorjaar van 1918 wilde Hindenburg den beslissenden slag slaan. Met een groot offensief aan beide kanten van St. Quen- tin wilde hij door het vijandelijke front heenbreken, het noordwaarts oprollen en naar de kust drijven. Het verwachte succes bleef echter uit. Hierdoor werd door de geallieerden tijd gewonnen, hetgeen, toen Amerika Duitschland den oorlog verklaarde, tot de definitieve ne derlaag leidde der centralen. Als ver slagen veldheer moest veldmaarschalk Hindenburg huiswaarts trekken. Maar juist deze terugtocht zou hfet zijn, die aan zijn roem nieuwen luister bijzette. Op geniale wijze is het heni gelukt het uit zijn voegen geslagen Duit sche leger te leiden. Zonder ongelukken voerde hij het naar de Heimat terug, waar het op ordelijke wijze werd ontbon den. Overal ter wereld dwong dit staal tje van.... krijgsmanskunst de grootste bewondering af. Indien het gedesorga niseerde leger een minder bekwaam veldheer had gehad, zouden er onge twijfeld rampzalige dingen gebeurd zijn. Hindenburg bespaarde zijn land op deze wijze ontzaglijk veel leed. Na 1918 is generaal Von Hindenburg weer teruggetrokken op zijn bezittin gen gaan leven. Tot de politiek voelde hij zich niet aangetrokken. Zijn rol leek uitgespeeld. Nochtans zou eenige jaren later toch opnieuw een beroep op hem worden gedaan en hoe. Op 28 Februari 1925 overleed de eerste socialistische president der Duit sche republiek: Frederick Ebert. Bij de op 29 Maart d.a.v. verkiezingen waren 'n zevental vooraanstaande politici can- didaat gesteld: dr. Jarres van het recht- sche blok, die ruim 10 millioen stem men kreeg; Otto Braun (socialist), die het tot bijna acht millioen bracht; de katholiek dr. Marx, die er een kleine vier millioen kreeg en verder een demo craat, een communist, een leider der Beiersche Volkspartij en generaal Lu dendorff. Geen dezer mannen vereenig- de voldoende stemmen op zich om ver kozen te worden verklaard, zoodat een tweede stemming diende plaats te vin den. Voor deze tweede stemming nu ver- eenigden zoowel de linksche als de rechtsche partijen zich om een gemeen- schappelijken candidaat, terwijl naast dezen de communist Thalmann weer van de partij was. De linksche partijen brachten den cen trum-leider dr. Marx naar voren; de rechtsche tot groote verbazing van de geheele wereld, den reeds bijna ver getengeneraal Von Hindenburg. Op Zondag 26 April werd de strijd gestreden en tot nog grooter verbazing der wereld zegevierde de „grijze veld maarschalk". Hij kreeg ruim 14% mil lioen stemmen tegen Marx ruim 1314 milloen. De wereld was niet alleen verbaasd; zij schrok ook. Zij schrok zich half dood, omdat Hindenburg's verkiezing scheen te beteekenen, ;dat Duitschland den ouden weg weer zou opgaan. De pers in het buitenland heeft in die dagen niet veel vriendelijks over den nieu wen Duitschen rijkspresident te zeg gen gehad. Ze sprak van een oude, af geleefde grijsaard (sic), bazelde over het gevaar van een herstel der Hohenzol- lern, vreesde kortom, dat Europa ijse- lijke dingen te wachten stonden. Het is wel een beetje anciers uitgeko men. Von Hindenburg legde den eed op de grondwet van Weimar af. En hij heeft dien eed gehouden als geen ander. Reeds na enkele maanden, kwam men in het buitenland tot de ontdekking dat de nieuwe Duitsche president blijk baar iemand was, die zijn eens gegeven woord gestand zou doen. Strikte recht vaardigheid was het parool van Von Hindenburg. Hij heeft zich daaraan ge houden en wist allengs de bewondering der wereld af te dwingen door zijn hoog staand karakter. In sommige rechtsche kringen in Duitschland zal men indertijd zeer zeker gehoopt hebben, dat er met den grijzen veldmaarschalk een nieuwe aera zou aanbreken. Deze kringen werden in hun snoode verwachtingen leelijk teleurge steld. Kan men den overleden rijkspre sident grooter ee, nageven, dan dooi dit feit te memoreeren? Presdient Von Hindenburg wist, dat in zekeren zin de vrede van Europa van hem afhing. Er is geen minuut in zijn leven geweest, dat h" ook maar iets heeft ondernomen, wat dien vrede in gevaar kon brengen. In 1932 was zijn eerste ambtstermijn Eigenzinnigheid is de energie der domheid. om. Von Hindenburg voelde er op zich zelf niet veel voor, zich opnieuw can didaat te laten stellen. Maar de nazi's hadden inmiddels heel wat in de melk te brokkelen gekregen. Om tegenover dezen vloedgolf zoo mogelijk een dam op te werpen, trad hij tenslotte toch weer in het strijdperk, ditmaal met als voornaamsten tegencandidaat den heer Hitier. Merkwaardig geval. De partijen, die den grijzen veldmaarschalk in 1925 zoo fel hadden bestreden, brachten hem nu naar voren. De geheele linkerzijde, de socialisten incluis, steunden Von Hin denburg. En het buitenland, dat zeven jaren van te voren, zoo schrok van zijn verkiezing, hoopte thans, dat het hem zou gelukken, den nationaal-socialist reeds bij de eerste stemming in het zand te doen bijten. Zondag 12 Maart vond de slag plaats. Maar de hoop ging niet in vervulling. Von Hindenburg bleef net even onder de absolute meerderheid. Hij kreeg ruim 18% millioen stemmen (meer dan 49 pet. van het totaal) en Hitier ruim 10 millioen. De tweede stemming vond plaats op Zondag 10 April. Zooals te verwachten viel, zegevierde de grijze veldmaar schalk thans met vlag en wimpel. Bijna 19% millioen stemmen werden op hem uitgebracht- Hitler die de stemmen van de Duitsch-nationalen er bij gekregen had (op 12 Maart hadden dezen een eigen candidaat) bracht het tot 13 millioen. Het is bekend, dat Hindenburg van den aanvang af tegenstander geweest is van het nationaal-socialisme. Hoe hij desondanks in het begin van het vorige jaar ertoe gekomen is het kabinet-Von Schleicher ten val te brengen en Hitler tot Rijkskanselier te benoemen, zal door latere historici moeten worden uitge maakt. Men kan er op 't oogenblik al leen van zeggen, dat hij daarmee zonder twijfel zijn land heeft meenen te kun nen dienen. Zijn overlijden in deze voor Duitschland wel zeer donkere tijden, is een buitengewoon ernstig feit, dat nog groote gevolgen met zich kan brengen, HIJ BLIJFT TEVENS RIJKS KANSELIER, De Duitsche Rijksregeering heelt de volgende wet aangenomen en afgekon digd: Par, 1. De functie van Rijkspresideni wordt vereenigd met die van Rijkskan selier. Dientengevolge gaan de tot dus ver door den Rijkspresident uitegoefen- de functies over op den Leider en Rijks kanselier Adolf Hitler, Hij bepaalt zijn plaatsvervanger. Par, 2, Deze wet wordt van kracht op het oogenblik van het overlijden van Rijkspresident Von Hindenburg, Hedenmorgen om 9 h 25 braken alle Duitsche zenders tegelijk hun uitzendin gen af. Op dat moment was het overlij densbericht van president Von Hinden burg uit Neudeck te Berlijn aangeko-- men. Alle zenders schakelden over op Berlijn. Daar deelde rijksminister dr. Goebbels het Duitsche volk mede, dat Von Hindenburg het tijdige met het eeuwige had verwisseld. Daarna zwegen de zenders. Een half uur later deelde dr. Goebbels de wet mede waarbij de func ties van. Rijkspresident en Rijkskanse lier worden samengesmolten, zoodat Hit- Ier dus Rijkspresident is. Voorts maakte dr. Goebbels een wet bekend betreffende de staatsbegrafenis van den overleden generaal-veldmaar- schalk en verder een verordening van den Rijksweerminister, waarbij een rouw van 14 dagen voor alle officieren der weermacht wordt afgekondigd; een van den minister van binnenlandsche zaken, welke een rouw voor het Duitsche volk gedurende 14 dagen voorschrijft en een waarbij alle partij-instanties der N.S.D. AjjP. de opdracht krijgen twee weken rouw te dragen. Deelneming te Den Haag. Dadelijk na de ontvangst van het offï- cieele overlijdensbericht van den Duit schen Rijkspresident Von Hindenburg, werden aan het gebouw van de Duitsclie legatie aan den langen Vijverberg te Den Haag de zwart-wit-roode vlag en de hakenkreuzvlag halfstok uitgesïbken. Ook de legaties van andere landen vlaggen ten teeken van rouw halfstoK. De Nederlandsche minister van bui- tenlandsche zaken, jhr. de Graeff, begaf zich naar het gebouw van de Duitsche legatie tot het brengen van een bezoek van rouwbeklag namens de Nederland sche regeering bij den Duitschen gezant. Een telegram van den ex-keizer. De ex-keizer heeft den zoon van Rijkspresident Von Hindenburg, overste Von Hindenburg, een telegram gezon den, dat in vertaling aldus luidt: „De keizerin en ik treuren met bewogen hart met U en het geheele Duitsche volk. Een door God buitengewoon rijk geze gend leven heeft zijn vervulling gevon den. De kroonprins zal den vereeuwig den held van Tannenberg in Neudeck onzen laatsten groet overbrengen, w.g. Wilhelm i.r." De ex-keizer heeft omstreeks half elf officieus en tegen elf uur officieel het bericht ontvangen van den dood van Von Hindenburg. jHij weigerde verder ook maar het geringste commentaar te leveren, HERDENKING DER MOBILISATIE. Gistermiddag heeft te Scheveningen bij het leger- en vlootmonument op den bou levard een korte herdenkingsplechtig heid plaats gehad, naar aanleiding van het feit dat 20 jaar geleden leger en vloot werden gemobiliseerd. Deze plech tigheid was georganiseerd door den Nat. Bond „Het Mobilisatiekruis", „de Kon. Ned. Ver. „Ons LegeF', de Ver. „Onze Vloot" en het „Nat. Jongeren Verbond.. Vele militaire autoriteiten waren aan wezig, o.m. lt. generaal jhr. W. Röell, generaal Snijders, gen. maj. Reijnders, chef van den generalen staf en bestuurs leden der vereenigingen. Ds. I. Voorsteegh, voorzitter van den Bond van Chr. Oranjeverenigingen, heeft de herdenkingsrede uitgesproken. Spr. herinnerde aan 1 Aug. 1914, den eersten dag van de mobilisatie der Ne derlandsche weermacht. Dit historiscn feit zou zeker aanleiding zijn g'eweest om op grootsche wijze de mobilisatie te herdenken, ware het niet dat de rofaw over ons vorstenhuis dit verhindert. Spr. wees er op dat de mobilisatie ons veilig heeft gesteld. Koningin, weermacht en volk waakten standvastig voor 's lands veiligheid. Spr. herdacht de gevallen slachtoffers en hoopte dat het ge'j&ele Nederlandsche volk trouw zal blijven aan Koningin en Vaderland. Generaal Van Wijk, voorzitter van Het Mobilisatiekruis en W. Inden, voorzit ter van het Nat. Jongeren Verbond heb ben daarna ieder een krans gelegd bij het gedenkteeken. Eenige oogenblikken stilte werden in acht genomen. Generaal Van Wijk heeft tenslotte allen voor hun tegenwoordigheid bedankt. De Kon. Mil. Kapel speelde bij de plechtig heid volksliederen. Namens het Nat. Jongeren Verbond ïs gisteravond een krans gelegd bij het mo nument voor de in den oorlog gevallen Scheveningsche visschers aan den Sche- veningschen weg- Vervolgens werd in een aantal visscherspinken een tocht op de Noordzee gemaakt. Op de plaats waar de visschers in den oorlog hun leven lieten werd als eerbiedige hulde een krans in het water geworpen. DE CORRESPONDENT VAN „HET VOLK" UIT DUITSCHLAND GEWEZEN. Naar verschillende bladen melden, heeft de heer J. L. van Looi, correspon dent te Berlijn van het socialistische* Amsterrdamsche dagblad „Het Volk gis terochtend het bevel thuis gekregen binnen 14 dagen 't Duitsche Rijksgebied te verlaten. De heer van Looi zoo staat in het bevel te lezen heeft bij voortduring aan zijn blad berichten geleverd, waar in het buitenland van den toestand in Duitschland een beeld wordt gegeven dat van kwaadwilligheid getuigt, terwijl hij voorts op hatelijke of beleedigende wijze critiek heeft uitgeoefend. Op grona van het nationaal zelfbehoud moet der halve door zijn uitwijzing aan deze werk zaamheden een eind worden gemaakt. Middelburg, 2-VIII-'34. W oensdag hoogste lucht temperatuur 24 °C (75 °F); laagste 17.5 °C (64 °F). Heden 9 h: 17.5 °C; 12 h: 19 °C. 5.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laag ste 756 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.6 mm te Vardoe; laagste 741.7 mm te Holy head. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk wellicht krachtige Z. tot W, of N.W, wind, zwaar bewolkt met opklaringen, nog kans op eenige regenbuien, aanvankelijk iets koeler, later weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5 h 22; onder: 20 h 49. Licht op: 21 h 19. Maan op: 13 h 03; onder: 14 h 49. L.K. 2 Augustus. (Zomertijd,) Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min, vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwater Do. 2 7.12 19.29 1.29 13.34 Vr. 3 8.06 20.30 2.14 14.28 Za. 9.15 21.47 3.10 15.36 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. Do. 2 8.55 21.07 2.30 14.45 Vr. 3 9.42 22.02 3.13 15.35 Za. 4 10.46 23.15 4.09 16,40 DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN OUD-MINISTER WASZINK. De gezondheidstoestand van mr. M. A. M. Waszink, burgemeester van Roer mond, oud-minister van onderwijs, was de laatste dagen weer minder goed zoo- dat het noodig geoordeeld werd, hem van de laatste H. sacramenten te voor zien. Sinds Dinsdag is weer eenige ver betering ingetreden. DE GESTIE DER VARKENS CENTRALE. De Nederlandsche Varkenscentrale heeft aan H.M. de Koningin een voor- loopig rapport aangeboden omtrent de vraag of bij de gestie van de Neder landsche varkenscentrale niets is (ge schied dat uit een oogpunt van politieke moraliteit afkeuring verdient. DE „ZEVEN PROVINCIëN", Verzoek om gratie. De officieren de Wilde, van Balkom, Smits, Hornsveld, de Kroon en Fels, al len veroordeeld in verband met de „De Zeven Provinciën"-affaire, hebben een gratierequest ingediend. H.M. de Koningin heeft een gift ter beschikking gesteld vooi den arbeid van de vereeniging voor christelijke vacan- tiescholen te Amsterdam, De minister van defensie, die zoo als men weet, met een escadrille water vliegtuigen naar Kopenhagen was gevlo gen, en gisteren aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik" in ons land is terug gekeerd, heeft heden zijn werkzaamhe den op het departement hervat. Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de „Ijsvogel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Zes passagiers zullen de reis geheel of gedeeltelijk meemaken. TWEE AUGUSTUS. Van het thans levende geslacht, zullen alleen zij, die de 50 al lang gepasseerd zijn, zich herinneren, dal op 2 Augustus geen nationaal dundoek van torens en huizen wapperde. Steeds is1 op dien dag de verjaardag van wijlen de Koningin, de Koningin-regentes en ten slotte Konin gin-Moeder Emma gevierd. Helaas he den, moesten de vlaggen opgeborgen blijven.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1