kort zeeuwsgh nieuws. kerknieuws. onderwijs. gemengd nieuws. sport. beurstherhometir laatste berh5kten. leger er vlogt. BUITENLAND. •EURS- EN WISSELKOERSEN. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-yiAANDEREN W.D. BIEk v x^iET. De zangvereeniging „Ex celsior" maakte Maandag een reis naar Brussel per autobus. Het was een mooie en geriefelijke rit. van Woensdag. Von Hindenburg stervende. BELGIE. OOSTENRIJK. AMSTERDAM, 1 Augustus, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—102}*. Ned. 33 1000-4 101%—102%. Ned, 34 1000-4 101%—102%. .Certificaten-3 88%—89%. O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig, 1926-5 9091%.„ Duitsch 100-7 21%—22%. Engeland 1960-90 4 71%—71%. Zwitserl. oblig. '24-5 99%99%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%-100% Almsterdam 1933-5 101% 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100100%. Berlijn 1925-6% 18% Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4 'A 101—101, -i' s'JÊÊü Cities Service Cy. P. 1958 5 24%24%. A Amsterd. Bank 100%100%. C Rotter. Bankver. 77% A Twentsche aBnk 78% A Pref. Gruyter Zn. A, 128128. A Pref. Jurgens A 92%89% e. d. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 380%387 A De Schelde N.B. 15% A Ver. Papf. v. Gelder 50%50%. C Am. Car en Foundry 8%9%. C Am. Smelt en Ref. 19%19%. C Farbenind. I.G. 4946%. C Stand. Brands 11%11. C D. States S. C. 21%—21%. C North Am. Cy- 7%7%. A Born. Sum. H.M. 117%117%. A Linde Teves en Stokv. 56%55%. A Ned. Wol Mij. 65% A Singkep Tin'M. 7879. A J. C. Japan Ln. 22 A Rotterd. Lloyd 30%30%. A S. M. Nederland 3030. A Amst. Thee C.M. 53 deze gemeente een schrijven gericht, dat gezien er nog altijd werkloozen staan ingeschreven bij de arbeidsbemiddeling als werkzoekenden, gebruik te willen maken van deze werkloozen bij het af snijden en inzamelen van den oogst. B, en W- achten dit in het belang van de gemeenschap, van de gezinnen van die werkloozen in het bijzonder. Ged. Staten hebben hun goedkeu ring verleend aan het raadsbesluit tot aankoop van Bouwterrein van het ge meentehuis aan den Achterweg. HAAMSTEDE. Op Woensdag 8 Aug. a.s. hoopt de K. L. M. het door haar ge stichte stationsgebouw met restaurant op het vliegveld Haamstede officieel in gebruik te nemen. Dit feit beteekent 'n belangrijke gebeurtenis in de ontwikke ling van het binnenlandsche luchtver keer. De directie der K. L. M. heeft daarom 'n aantal autoriteiten op lucht vaartgebied e.a. uitgenoodigd die inge bruikneming door hun tegenwoordig heid te willen opluisteren. Ten behoeve van de genoodigden uit Walcheren, zal een extra K. L. M.-vliegtuig van het vliegveld Vlissingen naar Haamstede vertrekken. Na afloop der opening zal dit vliegtuig wederom van Haamstede naar Vlissingen vertrekken. OOSTBURG. Vanwege de vereeni- ging Ceres" had Dinsdag in het lokaal van den heer Zonn^vijlle een tentoon stelling plaats van hetgeen door iden door haar gehouden cursus in costuum- naaien en patroon-teekenen is tot stand gebracht. Deze cursus bedoelt op te lei den tot costumière, coupeurs en leera ren. Voorts was >^daar de afd. fraaie handwerken. Een en ander zal voorze ker de opmerkzaamheid der dames wel trekken; de tentoonstelling wordt twee maal per jaar gehouden n.l. in Februari en in den loop van den zomer, bij het eindigen van den cursus. Gewoonlijk komen bij den cursus 30 a 40 leerlin gen per halfjaar en loopt somtijds tegen de honderd. Een verloting verhoogde^ de aantrekkelijkheid dezer tentoonstelling. SLUIS. Dinsdag had alhier een onge val plaats, dat nog goed is afgeloopen. Bij de werkzaamheden aan het electriscn net WestcappelleSluis liet een beugel los. De beugel kwam terecht op een Belgischen werkman. Gelukkig was hij nog een beetje terzijde gesprongen; hij zou anders op slag dood zijn geweest. Nu kreeg hij enkele wonden aan den rug. De plaatselijke dokter verleende de eerste medische hulp. Dinsdag had omstreeks 5 uur de intocht plaats van de electrische tram, baanvak Sluis-Belgische kust-Brugge. Langs de geheele route waren vlaggen uitgestoken, terwijl ook de officïeele gebouwen vlagden. B. en W. waren ter ontvangst aanwe zig, terwijl ook de ingezetenen in grooten getale op de plaats van aankomst ver tegenwoordigd waren. Na de wederzijd- sche beleefdheidsbetuigingen ging men naar het hotel van den heer M. Sanders, waar verschillende toespraken gehouden werden De directie der ,,Zeelandia"-visch- meelfabriek te Breskens heeft be sloten, haar bedrijf voorloopig stil te leggen. De afdeeling Breskens van den Bond voor Staatspensionneering organi seert (op 2 Augustus a-s.) een autorit voor ouden van dagen in naar Blanken- berghe. Te Ridderkerk is de ongeveer 25- jarige C. B. uit O o s t e r 1 a n d die op den Molendijk op zijn fiets reed, door een vrachtauto aangereden. Hij kreeg een harden slag tegen het hoofd en was vrijwel op slag dood. Wijlen mej. de wed. C. A. Mar- cusse geb. Karelse, de vorige maand te Kamperland overleden, heeft aan de Geref. Kerk te dezer plaatse een le gaat geschonken groot f 1500 vrij van successierechten. Geslaagd te den Haag voor het examen Boekhouden M.O., de heer W. Z. Bosschaart te Middelburg. Geslaagd voor het examen Boek houden van de Vereeniging Mercurius, de heer J. J. de Reij te Middelburg leerling der Handelsavondschool. Voor het examen Nuttige Handwer ken, slaagden te Rotterdam de dames J. Drioel en F. M. J. van Sluijs, beiden te Middelburg. Bij de examens afgenomen door de de Vereeniging ter veredeling van het ambacht is geslaagd voor de afdeeling lood- en zinkwerken de heer W. Koek- man te Mid'delburg. Voor het practijk-examen Fransche taal en handelscorrespondentie der Ver eeniging van Leeraren is geslaagd de heer J. van der Eijk te Vlissingen- Voor het examen als costumière is te 's Gravenhage geslaagd mej. J. Meent, te Vlissingen. Voor het examen Fransch L. O. slaagde te Utrecht mej. C. C. A. Ver- sluijs te Zoutelande. Mej. L. Smallegange, hoofd der Ge meente bewaarschool te Kloetinge tegen 1 September a.s. eervol ontslag gevraagd. Met ingang van 1 September is aan gewezen als beheerder van het zeepost-, telegraaf- en telefoonkantoor aan den Conrad-Kade te Rotterdam; de com mies J. E. W. van Heuven, thans direc teur van het P-T.T. kantoor te Oost burg. Voor 't examen Ned. R. K. School raad afgenomen door de R. K. Vereeni ging St. Anna te Den Bosch, slaagde voor coupeuse mej. L. Raes te Yzen- d ij k e. Bij Kon. besluit is aan mevr. M. C. van der TuinAllan eervol ontslag ver leend als leerares aan de R. H. B. S. te Bergen op Zoom. MEISJE IN ZEE VERDRONKEN. Aan den Wassenaarschen Slag heeft Maandagmiddag een tragisch ongeval plaats gehad, dat aan het 19-jarig meisje S. M. v. H. wonende in Den Haag het leven heeft gekost. Zij was met haar moeder en een vriendin in zee aan het baden, waarbij zij in een kuil schijnt te zijn gevallen. Aangezien zij niet kon zwemmen, kreeg zij water binnen en is zij blijkbaar zoo zenuwachtig geworden, dat zij niet meer boven is kunnen ko men. VERKEERSONGELUKKEN. Maan dagmiddag is een voetganger bij het on voorzichtig oversteken van den rijks straatweg te Wassenaar door een passeerende auto aangereden. De bestuurder trachtte de aanrijding nog te voorkomen, doch dit lukte hem niet. De auto raakte den voetganger links in den rug. De man viel midden op den weg en bleef bewusteloos liggen. Bij aankomst in het gemeenteziekenhuis waarheen de ongelukkige per ziekenauto was vervoerd, was hij reeds overleden. Uit de op hem gevonden papieren bleek het te zijn de 60-jarige G- K., woonachtig te Den Haag. A Houth. Alberts 27%28. C Baltimore Ohio 9%- A Southern Rlw. 8%8%. C Union Pac. Rr. 62%61%. C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitschl. 30 1000 5% 27%—28%-27% A Koloniale Bnk. 4442. A N.I. Hbk. 1000 57—56%. C Ned. H. Ml 1000 38% 1-40%. A Alg. Kunstz. U. 30%—30%-32%. C Calvé-Delft 44%45. A C. Suiker Mpij. 2626. A Ned. Ford A.M. 196199. A Philips Gem. B. afg. 201—200%-196% C Unilever 59%—59%-58%. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 16%16%-17%. C Kennec Copper 1110%. C Un. States Leather 3%3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 193%194%. A Kon. Petr. Mpij. 146%—145%-47. C Contin. Oil Cy. 9%9%-10. C Shell Union O.C. 4%4%. NOODLOTTIG GEVAL. Maandag avond reed de heer J. van der M. met zijn echtgenoote afkomstig uit Delft, met zijn motorrijwiel op den weg Den Bosch- Grave. Onder Nuland wilde hij een vrachtwagen, beladen met betonnen rin gen, passeeren. Plotseling viel een van de ringen in stukken op den weg vlak voor de wielen van het motorrijwiel. De motorrijder verloor de macht over het stuur en kwam te vallen, terwijl zijn vrouw achterover van de duo op het wegdek sloeg. De vrouw was vrijwel op slag dood. De motorrijder bekwam slechts eenige ontvellingen. VECHTENDE VROUWEN. Tusschen de 21-jarige mej. K., wonende in de Bakkerstraat en de 24-jarige mej. S., wonende in de Tulpenstraat te Haar- 1 e m, bestond sinds eenigen tijd on- eenigheid. Beide vrouwen zijn gehuwd. Dinsdagochtend hadden zij ruzie ge maakt; zij waren elkaar in de haren ge vlogen zoodat de buren tusschenbeiüe moesten komen. Gisteravond was mej. K. weder naar de Tulpenstraat geko men met de bedoeling haar vijandin op te zoeken. Toen zij uit een winkel kwam zag zij haar staan, pratend met eenige buren. Mej. K. ging op haar af en begon ruzie te zoeken en te schelden. Tenslotte viel ze haar aan. Een korte poos waren de vrouwen handgemeen. Mej. S. poog de te ontkomen en liep in de richting van haar woning. Mej. K. zette haar na, haalde een mes te voorschijn en viel haar in den rug aan- Zij bracht haar een diepen steek in de linkerdij toe. Mej. S. zakte ineen, luid schreeuwend Mej. K. vluchte, nadat zij het mes op een dak van woning had geworpen, waar het door de politie gevonden en in beslag genomen is. Gisteravond laat was zij nog voortvluchtig. Mej. S. is opgenomen in het St. Eli- zabethsgasthuis. Zij had een diepe, doc*i niet gevaarlijke wonde. Den heelen avond bleef het rumoerig in de Tulpenstraat. De politie moest de orde handhaven omdat het gevaar be stond, dat de mannen der beide vrou wen de zaak verder zouden uitvechten. Reeds hadden zij gepoogd, gewapend met schop en bijl elkaar te lijf te gaan, doch de politie wist een gevecht te ver hinderen. DROEF VOORVAL BIJ HUWE LIJKSVOLTREKKING. In het ge meentehuis te B a a r n had een droef voorval plaats. Toen een huwelijk zou worden voltrokken, werd een züster van de bruid onwel. Nadat een tijdlang op haar herstel gewacht was, ging het bruidspaar met de getuigen ,naar de trouwzaal voor het vervullen van de formaliteiten. Bij terugkeer was de vrouw, moeder van vier kinderen, reeds overleden. De kerkelijke bevestiging had niet meer plaats. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Wageningen is Dinsdagmiddag bij een kort onweder de 60-jarige land bouwer C. V., die op zijn akker achter een roggeschelf voor den regen schuil de door den bliksem getroffen en ge dood. BRANDEN TIJDENS ONWEER. Dinsdagavond zijn tijdens een hevig on weer, vier stroobergen, staande bij de stroocartonfabriek de Dollard te Nieu we Schans in brand geraakt. Tegen de geweldige vuurzee viel niets uit te richten. Indien de wind draait, loopt de stroo cartonfabriek groot gevaar, evenals 3 schepen, die in de nabijheid van de plaats, waar de brand woedt, liggen en niet verder kunnen, daar het water al daar doodloopt. Tijdens een hevig onweder sloeg Dinsdagmiddag de bliksem in de kapi tale boerderij van H. te Luur (gem. Steenderen). Het perceel brandde totaal uit. De inventaris ging verloren. De scha de wordt geschat op 150.000 en wordt door verzekering gedekt. De brandweer kon slechts een hooimijt en een schuur behouden. Verdronken. Maandagavond is de 51-jarige L. A. van M. uit de Hendrikstraat te Rot terdam bij het zwemmen in de Rotte in de diepte verdwenen. Zes menschen C Tide Water Ass. Oil 5%5%. A K.N. Stoomb. Mij. 3%—3%. A Ned. Scheepv, U. 3030. A H.V. Amsterdam 161%161-59%. A Java Cult. Mij. 7978. A N.l. Suiker U. 72%72. A Deli Batavia 135%—137%. C Deli Mij. 1000 125—126%-26. A Senembah 126%129%-27. C Chicago Milw. 22. A Amst. Rubb, C, 9897-94%. A Deli-Bat. Rubb. 67%—67%. A Hessa Rubber 41%41. A Serbadjadi S.R. 5758-57%. Prolongatie 1'1. WISSELKOERSEN. 31 Juli. 1 Aug. Londen 7.45 7.44% Berlijn 57.10 57.20 Parijs 9.74% 9.74% Brusel 34.66 34.70 Zwitserland 48.21 48.22% Kopenhagen 33.30 33.30 New-York 1.48 1.48 zijn hem gekleed nagesprongen en heb ben hem in bewusteloozen toestand op den wal gebracht. De man is naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Maandagmiddag is het 11-jarig zoontje van den heer H. B. bij het baden in de haven van Oude Tonge ver dronken. Maandagavond was de 9-jarige A. van H. te V1 a a r d i n g e n op de schuit van zijn vader aan het spelen.. Bij het overstappen op een andere schuit is het ventje tusschen beide vaartuigen geval len en verdween in de diepte. Na eeni gen tijd heeft men hem dood opgehaald. DE SCHELDEVLUCHT—1934. De deelnemende vliegtuigen aan de Nederlandsche Scheldevlucht 1934 allen Nederlandsche sportvliegers komen Zaterdagochtend 1112 uur bin nen; van 122 is er middagpauze en om 2 uur vertrekt het eerste vliegtuig voor de wedvlucht om de wisseltropee „De Zilveren Scheldemeeuw". Omstreeks 2.30 zijn de wedvlucht deelnemers vertrokken; dan volgen an dere vliegtuigen en de militaire escadrille uit Soesterberg, die op verzoek der organisatie-commissie door den commandant der Luchtvaartafdee- ling bij wijze van oefeningsopdracht is belast met het controleeren van den juisten koers der sportvliegers. De eerste deelnemer kan ongeveer op den hieronder vermelden tijd in de volgende plaatsen verwacht worden: Oostburg 14.08 min, Terpeuzen 14.22 min, Axel 14.30 min, Hulst 14.39 min, Tholen 14.57 min, Zierikzee 15.13 min, Haamstede landing 15.23 min, Haamste de vertrek 16.30 min, Goes 16.43 min, Veere 16.55 min, Domburg 17.04 min, Westkapelle 17.10 min, Vlissingen (fi nish) 17.18 min. Des avonds is er een Japansch avond feest, georganiseerd door de S. M. „Zeeland" in het Grand Hotel „Britan nia", de voorzitter der Z. V. v. L„ bur gemeester C. A. van Woelderen, van Vlissingen, zal daar de Zilveren Schel demeeuw aan den overwinnaar 1934 uitreiken. DE DEGRADATIE VAN MIDDELBURG. Een mooie stok, om den hond te slaan. Nog eens willen wij terug komen op het gebeurde met de voetbalvereeniging Middelburg en wel naar aanleiding van een ons ter hand gesteld nummer van „De Zoom", uit Bergen op Zoom, waar in o.a. voorkomt: „Wat men vorig jaar ten opzichte van een onzer Bergsche voetbalvereenigin- gen voelde aankomen, voelde men thans reeds voor maanden voor Middelburg aankomen.. Middelburg moest in de eer ste klasse onderdaan komen, dan be stond de kans weer dat de Zeeuwen uit de eerste klasse zouden verdwijnen. Een reis naar Middelburg is ver en lastig, de Zeeuwsche klei speelt niet plezierig. Men is Middelburg in de eerste klasse liever kwijt dan rijk. Dat heeft Middel burg op de onderste plaats gebracht en dat is oorzaak, dat de ontstane kwestie MiddelburgJuliana dankbaar is aan gegrepen om Middelburg de genadeklap te geven. Er zijn fouten gemaakt door Middel burg en de Zeeuwen verdienden daar voor een straf. Maar zelfs voor een ge wonen competitiewedstrijd, wanneer van twee punten meer of minder niets had afgehangen, was het geven van twee verliespunten een veel te zware straf geweest en geen straf naar evenredig heid van de begane fout. Zeker had men daarom in dit geval deze straf niet mogen toepassen, omdat deze twee verliespunten reeds de beslis sing omtrent degradatie en promotie brachten en het aan Middelburg onher roepelijk het eerste klasseschap kostte. Wij zijn er echter van overtuigd, dat juist daarom deze straf wel is toegepast. Bestond er een mooier gelegenheid om de Zeeuwen uit de eerste klasse te doen verdwijnen? Het was een eenige gele genheid en eenige gelegenheden laat men - Tabak - H.V.A. - Philips - KoninkL Amerika Aka Robber - Suiker - Markt - Unilever - Schepen - Mijnen - (Wettig gedeponeerd.) in den K. N. V. B. niet voorbij gaan. Dat is reeds meer bewezen en dat zal in de toekomst nog wel meer blijken." Al willen wij niet in alles met dit ar tikel mede gaan, toch is er o. i. een groote kern van waarheid in en meen den wij het onze lezers niet te mogen onthouden. De veteranen van „Middelburg", speelden gisteren tegen de veteranen van „Goes" en verloren met 124. Postduiven. Uitslag van de wedvlucht Postdui venvereniging „De Snelle Vlucht" te Biezelinge van Cembloux uit; af stand 113 km: le prijs P. J, Klooster man, 2e, 3e en 4e pr. P. van der Vliet Pz„ 5e pr. C. Baijens en Jac. Klooster man, 6e pr, P. van der Vliet Pz. Eerste overduif M. Verhulst; aankomst eerste duif 13 u. 58 m. 4 sec.; laatste 14 u. 3 m. 5 sec. Gelost 12 uur. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ARNHEM. De Staatscourant zal de benoeming met ingang van 1 Sept. bevatten van H. P. J. Bloemers tot burgemeester van Arnhem, onder toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester van Groningen. De Duitsche Rijkspresident Von Hin denburg, die, zooals gemeld, ernstig ziek is, gaat langzaam achteruit. Men vreest dat hij het niet lang meer zal maken. Hoewel officieel daarover niets wordt gemeld, hebben de berichten, omtrent den gezondheidstoestand van Von Hin denburg in politieke kringen te Berlijn groote onrust veroorzaakt. Onmiddellijk na ontvangst der eerste desbetreffende mededeelingen heeft Hitier zich naar Berlijn begeven voor spoedeischenden kabinetsraad. Daarna is hij vanmorgen om 10 h 15 per vliegtuig naar Neudeck, waar de rijkspresident op zijn landgoed verpleegd wordt, vertrokken. Naar verluidt wordt reeds beraad slaagd over den eventueelen opvolger. Als zoodanig wordt o.m. genoecd de hertog van Brunswijk, die een schoon zoon van den ex-keizer en een neef van den Engelschen koning is. In verband met het feit dat de nieuwe kruiser den naam „De Ruyter krijgt, wordt de naam van Hr. Ms. tor- pedobootjager „De Ruyter" op 1 Octo ber 1934 veranderd in „Van Ghent De Koning en de Koningin naar Zwe den, Het Belgische Koninklijke echt paar is Dinsdagochtend elf uur met een speciaal vliegtuig van de Sabena op het vliegveld te Evere bij Brussel opgeste gen met bestemming naar Malmö, Het kleine prinsje Albert, dat nog geen 2 maanden oud is, maakt de reis mee. Volgens het reisplan zou te Amsterdam eenigen tijd worden gerust, teneinde de Koningin in de gelegenheid te stellen in een van de groote hotels van de Ne derlandsche hoofdstad haar kindje, dat zij zelf voedt, te verzorgen. De aan komst te Malmö vond Dinsdagavond te 7.15 uur plaats. DE MOORDENAARS VAN DOLLFUSS TERECHTGESTELD. De moordenaars van Dollfuss, Pl'a- nctta en Holzweber zijn gisterenavond om 17 uur op de binnenplaats van het Landsgerecht te Weenen opgehangen. De verdedigers hadden bij den Bonds-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2