N. RECHTSZAKEN. ZEELAND. WEER EX WIND. NUMMER 179. TWEE BLADEN. WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. §gs§g| Na twintig jaren. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. werkt volle it door e ifzer- l, waar as, i$ inieuw slechts >mt uit indii- tijdTng, twee ren bij echter taalfa- i heb- in ver moeten V. te M. V. f 1.25; B, te is. f 5; it coll, 50; uit Goes komen t Ter- ior be- 1. f 29; ster te eldinge am. K. B, te f 3.50, f 2.72, N. N, K. te ollecte f 24, 26; te :emeer 0; te 4; te ïnsdijk te St. onzen T. te zn, Goes grc?. $t<wncinW jiBii M DDELdURUSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANTE Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent Augustus 1914 ontbrandde de groot ste oorlog, die de menschheid tot dus verre gekend heeft. Toen enkele jaren later deze wereld ontwricht, de bloem harer jongelings schap uitgemoord was, werd het signaal „einde van den krijg" geblazen. Bn de menschheid, versch onder den indruk der verschrikkingen, die zij zelf ontke tend had, riep uit; „nooit weer oorlog!!" Zij meende dat oprecht. De idealisten, de democraten, de con servatieven; de moeders, de vaders, de zoons, de dochters; de handwerkslieden, de diplomaten; de soldaten, de gene raals: een meerderheid, véél grooter dan de helft plus één, wilde toen oprecht geen oorlog meer. Toen niet en nooit niet. We zijn nu twintig jaren verder. Te genwoordig, nu het levenstempo zoo ra zend versneld werd,, is twintig jaar een generatie. Zij die ten tijde van den we reldoorlog den soldatenleeftijd hadden, hebben nu dikwerf al zoons, die in dienst gaan. Dat wil zeggen; voor de tegenwoor dige jonge generatie is de soldaterij weer van de besitiale werkelijkheid in de sfeer der mannelijke romantiek geko men. En wat de wereldoorlog ons van toen diep aan afschuw voor dat mensch- onteerende bedrijf heeft ingeboezemd dat is voor de jeugd van thans groo- tendeels quantité négligeable geworden. Een zeer belangrijke factor bij de be oordeeling van den algemeenen toe stand. Bij de combattanten van toen is de herinnering nog levendig misschien doch dan helaas verzwakt door de al- gemeen-menschelijke eigenschap onder gaan leed niet immer volledig-scherp in het bewustzijn te kunnen behouden bij de combattanten van nu is er slechts theoretisch weten omtrent de gruwe len van 1914-'18. En overigens? Wat heeft de oprechte „eeuwige vre deswil" van de menschheid van na 1918 opgeleverd? Weinig, bitter weinig. Waarom? Hierom: wijl de menschelijke ondeug den welke tot voedingsbodem dienen voor den oorlogsgeest, niet uitgeroeid zijn, noch konden worden. De mensch heeft de geestelijke en zedelijke hoogte welke conditio sine qua non voor den permanenten vrede is, nog niet bereikt ziedaar de nuchtere maar onomstoo- telijke verklaring voor den toestand van twintig jaar later. Het is de fout der menschheid ge weest, hiermede geen rekening gehou den te hebben. De fout der vredes-idealisten in de eerste plaats, wijl ze daardoor hun mo gelijkheden overschatten, gelijk ze het peil der menschheid welke zij tot vre de wilden brengen, te hoog aansloegen. Hoe is de toestand na twintig jaren? Engeland schreeuwt om meer vlieg tuigen en grooter vloot om den vre de te bewaren. Frankrijk is overweldi gend zwaar bewapend; België is een e.cht militaristisch landje geworden; Ita lië is zwaar gewapend en aan z'n hootd staat een man, die zegt .dat slechts de oorlog den man vormt en staalt; m Duitschland is de geest van voor 1914 weer volkomen vaardig geworden over het volk, dank zij een geniale nazi-pro- paganda eenerzijds en tallooze stommi teiten zijner voormalige tegenstanders andererzijds; in Oostenrijk woedde een gruwelijke burgeroorlog met de ïtaliaan- sche legermacht aan de grens, paraat om in te grijpen; Rusland is ook zwaar en modern bewapend. Buiten Europa: Amerika, ten onrech te nog al eens voor zoon echt nuchter- democratische republiek versleten, is bezig naar den geest een goed milita ristisch-imperialistisch land te worden men zie maar eens naar dit belangrij ke kenteeken: hoe in de Amerikaansche filmproductie leger, vloot en luchtmacht verheerlijkt worden! Japan, de groo- te, zwaar gewapende, - mogendheid In Oost-Azië is naar zijn diepsten aard een land van heroïsche vechters; in China ligt een bron van voortdurende conflic ten; tenslotte moet, naar luid der be richten, zelfs Australië zich in anti-vre delievende richting ontwikkelen. Wat staat tegenover deze rauwe wer kelijkheid? 4 Genève. Merkwaardig: daarin gelooft vrijwei niemand meer. De volksgunst is van oudsher en nog steeds wisselvallig en te radicaal. Men is begonen met van Genève te veel te verwachten; men gelooft tegen woordig vrijwel alom, dat „de Volken bond net zoo goed opgedoekt kon wor den." Wij hebben er wel meer van getuigd, dat dit laatste onze opvatting stellig niet is. De Volkenbond deed veel goed werk in het verleden, zij doet nog veel goeds. Niet alleen in concreto echter. De idee van een Volkenbond, zijn bestaan alleen, doet op zichzelf reeds meer goed dan men geneigd is thans toe te geven. Het is misschien zelfs niet te bouc' te stellen, dat wij zonder de idee, waar van de Volkenbond uitdrukking en ge brekkige verwezenlijking is, nu al ze ker weer in een tweeden wereldoorlog gewikkeld geweest zouden zijn. Voor 't overige zijn wij het met de felste critiek op „die leuterende oude heertjes m Genève" vrijwel eens maar is d|t eene ook niet méér dan ge noeg om Ocinkbaar voor te zijn? En nu de toekomst? Dreigt er weer een oorlog? Hier zijn de meeningen verdeeld. Daar zijn er, die het onmiddellijk oor logsgevaar ontkennen, op grond van hun studie van internationale toestan den en verhoudingen. Zij meenen, dat geen der leidende staatslieden het aan zal durven, de lont in het dynamietvat te steken, en dat dus het acute oorlogs gevaar niet groot is. Wij deelen die meening niet. Als Europa, als de wereld door den verschrikkelijken tijd dien wij nu bele ven, heen komt, dan zal dat ons be dunkens toeval en geluk zijn, meer niet. Veel geluk en bitter weinig wijsheid. Deze opvatting berust meer op alge- meen-menschelijke en psychologische overwegingen, dam op een analyse van den internationalen toestand op den dag van vandaag. Die toestand.... verandert met den dag. De geestestoestand van den mensch van vandaagverandert echter met. Welnu: de tegenwoordige mensch denkt en streeft weer in oorlogsbereide rich ting. Het para pacem heeft de nederlaag geleden en het si vis pacem para bellum droeg eens wéér de overwinning weg; een logisch en bijkans onvermijdelijk gevolg van deze geestesgesteldheid is de oorlog zelve, in waarschijnlijk nog grooter felheid en verschrikkelijkheid dan 19141918. Zoo zien wij na twintig-jaren de rau we werkelijkheid. Niets zal ons liever zijn, dan dat deze visie te somber ge weest zal blijken te zijn dat de we reldgeschiedenis in 1954 geleerd zal hebben, dat onze prognose van 1934 overmatig pessimistisch was. Naar de mate onzer krachten willen wij zelfs gaarne medewerken onze eigen inzichten te helpen ondergraven en ver nietigen, opdat de vrede gehandhaafd blijve. Maar dat verandert niets aan 'den ernst waarmede wij twintig jaren na 1 Augustus 1914, den toestand van de we reld zien.... en ten aanzien van den wereldvrede wantrouwen. Twaalf Ambachten en dertien ongelukken. Veertien dagen geleden heeft voor de Haarlemsche rechtbank terecht ge staan de 30-jarige C. O., die zich behal ve voor rijwielhersteller, veedrijver, melkventer en winkelier ook voor rechtskundig adviseur uitgaf. In deze functie heeft hij in een civiele procedu re over een huurkwestie twee meisjes aangespoord tot het afleggen van mei need. Een der meisjes is daarvoor ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf, het andere werd vrijgesproken. Het O. M. eischte tegen O. drie jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem Dins dag tot 2 jaar gevangenisstraf. De wijze bewaart ernst als zijn bes ten edelsteen. EEN SENSATIE OP DE HOL- LANDSCHE SIGARETTEN MARKT. William J. Garvey vertelt, hoe een sigaret gestopt moet zijn. Reeds en kele dagen na 't ver schijnen van de „O. K." siga retten valt er een ware rage voor dit merk te constatee- ren. Wil liam J. Garvey, Amerika's beroemd ste siga retten-mixer, die de „O.K." sigaretten creëerde, is niet weinig trotsch op dit geweldige succes. „Natuurlijk", ver klaarde hij, „O.K. is een sigaret, die zelfs voor de meest verwende Amerika nen een openbaring is, en zoo goedkoop als in Holland zijn m'n sigaretten ner gens ter wereld te krijgen." Men vroeg hem naar het geheim van dit succes. „Ten eerste de beste tabakken op de beste wijze gemengd en dan en dat is 't belangrijkste van alles O.K. si garetten zijn gestopt zooals de beste Amerikaansche sigaretten gestopt moe ten worden, wil men bij iederen trek het volle aroma van die fijne tabakken hebben. Vooral niet te vast en toch een langen brandduur. Dat is de kunst en daaraan mankeert m. i. bij tallooze si garetten nog veel." (Ingez. Med.] De fimancieele betrekking tusschen rijk en gemeenten, In de Staatscourant no. 144 is opge nomen een staat, vermeldend het be drag der uitkeering uit het gemeente fonds, bedoeld in art. 3 der wet van 15 Juli 1929, over het uitkeeringsjaar 1934/ 1935 voor de onderscheidene gemeen ten des rijks. De uitkeeringen voor onze provincie zijn: Oost- en West-Souburg f 45.725; Ritthem 4399; Koudekerke 14.863; Biggekerke 3511; Veere 52/9; Bres- kens 11.572; Groede 8341; Schoon- dijke 5736; Aagtekerke 1989; Aar denburg 4416; Arnemuiden 15.256; Baarland 2635; Biervliet 9915; Bors- selen 5714; Cadzand 6567; Colijns- plaat 11.030; Domburg 6715; Drie wegen 2443; Ellewoutsdijk 2818; Goes 75.084; 's-Gravenpolder 3696; Grijpskerke 9731; 's-Heer Abtskerke 1830; 's-Heer Arendskerke 15.513; 's-Heerenhoek 7151; Heinkenszand 9470; Hoedekenskerke f 5556; Yerse- ke 26.379; Kapelle 10.533; Kats 3324; Kattendijke 3768; Kloetinge 6611; Kortgene 7302; Krabbendijke 9261; Kruiningen 17.351; St. Lau rens 3913; Meliskerke 3664; Middel burg 252,016; Nieuw- en St. Joosland 6477; Nieuwvliet 2033; Nisse 3088; Öostburg 10.689; Oostkapelle 3302; Oudelande 3611; Retranchement 3428; Rilland-Bath 9494; Schore 4034; Serooskerke (W.) 4599; Sluis 13.566; Vlissingen 320.681; Vrouwen polder 6096; Waarde 2876; Water landkerkje 3504; Wemeldinge 7826; Westkapelle 7105; Wolphaartsdijk 9311; Yzendijke 5815; Zoutelande 2660; Zuidzande 4774. TOBEUÏIRG. DE VACANTIESCHOOL, Met mooi weer vertrokken gisteren de kinderen der M.V.S., doch de schuil- tenten op het strand hebben dienst moe ten doen, toen het langdurig doch „zacht" ging regenen. Niemand is nat geworden. Dank zij de goede hulp van velen zijn de melk enz. over de duinen op het strand gebracht en kon in de ten ten gegeten worden. Het wachten op droog weer is verder gevuld met vroo- lijken zang en de heer Heyt heeft met een pakkend verhaal afwisselend in bei de tenten de kinderen geboeid, tot dat droog was en strand en spel toch meer trokken. Een der kleinen, die onwel was ge worden, heeft het Comité per taxi naar huis doen brengen. Verdere incidenten deden zich niet voor In het vervolg zullen de jongeren van 6 of 7 jaar per autobus van de duinen naar de tram worden gebracht. De commissie verzoekt den kinderen geen snoepgoed mede te geven en kous jes aan te doen. Vrijdag moeten de kinderen te 9 uur op de Loskade zijn, omdat voor opstel len, inschrijven enz. veel tijd noodig is en de tram precies op tijd moet vertrek ken. DE K.N.A.C.-VEILIGHEIDSLAAN. De K.N.A.C. meldt, dat Dinsdag den 2en dag van de veiligheidslaan, bij eer ste keuring 145 automobielen werden gekeurd, waarvan er 26 reeds dadelijk in het bezit van den oranje wimpel kon den worden gesteld. 67 Wagens werden na revisie her keurd en in orde bevonden, waaronder er ettelijke waren, die zich reeds eerder ter keuring hadden aangeboden, zoodat in totaal 93 auto's ten slotte met den wimpel gingen strijken- De overigen bleven afgekeurd, daar zij niet voldeden aan de gestelde eischen. Collecte Crisiscomité, De collecte voor het Plaatselijke Cri siscomité heeft deze week f 58.65 opge bracht. MUITERS TE VLISSINGEN AAN WAL GEZET. Hedennacht is het stoomschip Chris- tiaan Huijgens van Batavia naar Amster dam, op de reede van Vlissingen geko men. Te ongeveer kwart over drie zijn een aantal der muiters, die uit Indië naar Nederland worden overgebracht van boord gehaald en te Vlissingen aan wal gebracht, waar zij ter beschikking van de marine autoriteiten zijn gesteld. Een aantal van hen zal de hun opge legde straffen te Den Helder uitzitten, terwijl ook eenigen in de strafgevange nis te Amsterdam zullen worden inge sloten, ARNEMUIDEN. Door een verkeerde manoeuvre reed de bode N. met zijn auto aan den Rijksweg den dijk af. Ge lukkig liep dit gevalletje voor de twee inzittenden gunstig af, alleen de auto werd beschadigd, RAAD VAN ZOUTELANDE. ZOUTELANDE. De Raad vergader de Maandagmiddag. De heer Adriaan- se was wegens ongesteldheid niet aan wezig. De V o o r z. herdacht het over lijden van Prins Hendrik en deelde me de, dat namens den Raad aan H. M. de Koningin en aan Prinses Juliana een condoleantie-schrijven is gezonden. Naar aanleiding van een verzoek van het schoolbestuur werd besloten de muur in den gang der school te doen bestrijken. Bij stemming over het voorstel tot verkoop van grond aan den heer J. F. Vermeulen te Middelburg staakten de stemmen opnieuw, waardoor het voor stel is verworpen. De heeren Koppe- jan, Maas en De Witte stemden tegen. De Raad kon zich vereenigen met de door Ged. Staten voorgestelde jaarwedderegeling van burgemeesters enz. uitgezonderd de verhooging van de kindertoelage, welke niet werd ge- wenscht. De jaarwedde en de pensioensgrond slag' van den gemeente-ontvanger werd met ingang van 1 Juli a.s. vastgesteld op 530. Op verzoek van het schoolbestuur werd besloten ten hoogste 50 beschik baar te stellen voor den aankoop van boekjes, die aan de schoolkinderen zul len worden uitgereikt op den jaardag van H. M. de Koningin, en waarin de Koningin-Moeder en den Prins worden herdacht. Op voorstel van B. en W. werden z. h.s. vastgesteld: een verordening op de heffing en een verordening op de invor dering van de Duinwegbelasting; een nieuwe verordening op de heffing en een. verordening op de invordering van Schoolgeld; een nieuwe verordening voor de afkondiging van officieele stuk ken. Op voorstel van B. en W. werd be sloten aan den klokkenist 1.50 te ver- Middelburg, l-VIII-'34. Dinsdag: hoog ste luchttemperatuur 22 °C (72 °F); laagste 17 °C (63 °F). Heden 9 h: 18.6 °C; 12 h: 21 °C. 5.7 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- .peesche waarnemingsgebied: 765.9 mm te Vardoe; laagste 745.2 mm te V. Ma- noer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige W, tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk wei nig of geen regen, waarschijnlijk iets warmer overdag. Zon op: 5 h 20; onder: 20 h 52. Licht op: 21 h 21. Maan op: 22 h 45; onder: 13 h 29. L.K. 2 Augustus. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Augustus, Hoogwater. Laagwater. Wo. 1 6.23 18.41 12.46 Do. 2 7.12 19.29 1.29 13.34 Vr. 3 8.06 20.30 2.14 14.28 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. 8.13 20.29 8.55 21.07 9.42 22.02 Wo. Do. Vr. 1 2 3 Laagwater. 1.40 13.57 2.30 14.45 3.13 15.35 EES5R52S5S»®=eae553J goeden, voor het luiden der klok op den dag dat de Prins is begraven. De rekening van het Burg. Armbe stuur over 1933 werd goedgekeurd met een voordeelig saldo van 1804. De rekening der gemeente over 1933 werd aan den Raad aangeboden. Het goed slot van den gewonen dienst be draagt 1278, van den kapitaaldienst 541. De heeren Verhage en Maas werden benoemd om de rekening na te zien. Op voorstel van B. en W. werd be sloten voor den brandweer-wedstrijd te Middelburg een bijdrage van 5 te ver- leenen. ZUIG-BEVELAND, IERSEKE. Een 12-tal motorvaartui gen van Ierseke is op de zaadbank on der Hellevoetsluis mosselzaad gaan vis- schen. De kwaliteit is zeer mooi en de vangst was niet ongunstig. De prijs va rieert rondom den gulden; verschillende visschers kunnen er weer een boterham aan verdienen, IERSEKE. De heer L. V. reed op de haven met de fiets tegen een stuk ijzer aan dat een schipper op zijn schouders droeg en verwondde zijn voorhoofd zoo danig dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. KLOETINGE. Half September zal al hier weer een bloemententoonstelling worden gehouden in den tuin van het café Tol. Daar verleden jaar gebleken is dat de ruimte te beperkt was zal dit jaar over meer ruimte beschikt kunnen wor den. Voorts zullen .behalve bloemen ook fruitmanden kunnen worden ingezonden. KLOETINGE. Donderdagavond 8.30 uur hoopt „Cloeting's Gemengd Koor" een concert aan te bieden aan de fami lie Rademacher Schorer-Clotterboocke Patijn van Cloetinge, in den tuin van hun jachthuis. Dit concert is toegankelijk voor het publiek voor zoover men stilte wil be trachten tijdens den zang. NIET EEN ONDER DE WAPENEN- SCHORE. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat van de uit de ge meente Schore afkomstige ingeschreve nen voor den dienstplicht lichting 1935 niemand is aangewezen tot gewoon dienstplichtige. De vier ingeschrevenen, welke voor aanwijzing in aanmerking kwamen, zijn alle aangewezen tot bui tengewoon dienstplichtige. WOLPHAARTSDIJK. Het gemeente bestuur heeft aan alle landbouwers in

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1