TROMP&RUEB'S &R0NIËK van den DAG. FORTINBRAS, BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 30 JULI 1934. No. 177. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. ■pi voorde fijnproevers gepasteuriseerde^^ ij 'V Üuitschland en de gebeurtenis sen in Oostenrijk, Von Pa- pen's benoeming met wantrou wen in het buitenland begroet. Bittere lessen voor Hitier, Europa heelt geluk gehad. De benoeming van den Duitschen vi- ce-kanselier Von Papen tot buitenge woon gezant te Weenen wordt in de buitenlandsche pers over het algemeen met groot wantrouwen begroet. Blijk baar koestert men de vrees, dat Duitschland ondanks de lessen van de vorige week toch nog wil pogen op de een of andere manier zijn rampzalige politiek ten opzichte van Oostenrijk voort te zetten. En Von Papen zou dat dan moeten zien klaar te spelen, zonder dat het te veel in het oog liep. Er is o.i. van allerlei, dat tegen deze opvatting pleit. Op de eerste plaats de groote angst, waarvan de Duitsche re geering de laatste dagen blijk heeft ge geven, Zoodra haar bleek, wat voor 'n indruk de lafhartige moord op Dollfuss in de geheele wereld maakte, heeft ze met een paniekachtig gebaar de Oos- tenrijksche nazi's verloochend. De Duit sche gezant te Weenen, Von Rieth, is teruggeroepen, omdat hij Duitschland in opspraak had helpen brengen, door tusschen de in de bondskanselarij opge sloten rebellen en de Oostenrijksche re geering te bemiddelen. De grens werd gesloten, om de in Duitschland vertoe vende Oostenrijksche nazi's (het zgn, „Oostenrijksche legioen") te beletten Oostenrijk binnen te rukken. De Duit sche pers kreeg opdracht te schrijven, dat Duitschland geheel ten onrechte met de Oostenrijksche gebeurtenissen in verband werd gebracht. En de be ruchte heer Habicht, inspecteur der Oostenrijksche nationaal-socialistische partij, die al langer dan een jaar in Duitschland verblijf hield en voortdu rend via allerhande Duitsche zenders zijn aanhangers tegen Dollfuss ophitste, werd ontslagen. Bewijzen deze dingen niet stuk voor stuk dat de Duitsche re geering geducht den schrik om het hart is geslagen en ze zich in bochten kron kelt, om het buitenland nog niet meer reden tot verontwaardiging te geven? Op de tweede plaats lijkt de persoon van Von Papen allerminst geschikt, om de taktiek, die Duitschland tot dusver tegen Oostenrijk in toepassing bracht, op de een of andere slinksche wijze voort te zetten. Niet, dat we hem tot zoo iets niet in staat zouden achten. Integendeel, zijn politieke antecedenten wijzen wel degelijk op eenige geschikt heid voor zulk werk. Maar hij zal hei niet willen, Von Papen is op den 30sten Juni bij de onderdrukking van de Roehm-camarilla slechts op 't nipper tje den dans ontsprongen. Een paar menschen, die hem na stonden Von Bose, Klausner werden onschuldig om het leven gebracht. Dit kan zijn lief de, voor het nationaal-socialisme, een liefde, die blijkens 'n zekere recente re devoering te Marburg toch al niet blind meer was, nergens anders dan in de buurt van het nulpunt gebracht hebben. Daarom valt niet te verwachten, dat Von Papen er een vinger voor uit zal steken, om de zaak der nazi's in Oos tenrijk te bevorderen. Vermoedelijk heeft Hitier, toen hij op de lumineuze idee kwam, om zijn vice- kanselier naar Weenen te sturen in zoover lumineus, dat hij hem daarmee op eervolle wijze uit de regeering kwijt kon raken op bovengeschetsten ge- dachtengang gespeculeerd. De gevoe lens van Von Papen zullen den Führer even goed als het buitenland bekend zijn geweest. Het is niet anders denk- door WILLIAM LOCKE. 80) Wat was zij, een onbeteekenend fong meisje, om mannen zoo oppervlakkig te beoordeelen! Ze had haar vader zoo hard veroordeeld tot schade van haar liefde voor hem. Over Martin had ze ook zoon bitter oordeel geveld. Wat wist ze van den storm in zijn ziel? Nu gaf hi] zijn leven voor een hoog ideaal. Dat maakte haar nederig. En haar oom Gas- pard, zoo groot met zijn teeder hart, lag daar ver weg met een kogel door zijn longen. Ze bad vurig voor die bei den. En den volgenden morgen ging ze aan den arbeid met vernieuwden moed en vernieuwd vertrouwen, Twee dagen daarna kreeg ze een slor dig geschreven brief van Corinna Has tings. Corinna schreef uiterst 'zelden. Félise zat er lang over te peinzen en gaf den brief aan haar vader. Ik begrijp er niets van, zei ze. Fortinbras zette zijn bril op en toen hij den brief ontcijferd had, zette hij zijn bril weer af, en gaf zijn vriendelijken glimlach als Marchand de Bonheur ten beste. Laat dat maar aan mij over, lieve baar, of hij heeft gemeend met die be noeming een goede beurt te zullen ma ken in de oogen van dat buitenland. Dat is dan tot zijn ontnuchtering echter wel een beetje anders uitgeko men. Inplaats van loftuitingen ontvangt Hitier ook ten deze niet veel anders dan argwaan. Het moge hem een mene tekel zijn, dat zijn voornemens tot in keer versterke. Slechts de oprechte wil van de Duit sche regeering, om voor goed een einde aan het gestook tegen Oostenrijk te ma ken kan haar en met haar de rest van de wereld voor een groot ongeluk be hoeden. Een bewijs daarvoor heeft men in 't feit, dat Mussolini bereids in het Noor den van Italië, in de buurt van de Oos tenrijksche grens, groote troepenmach ten heeft geconcentreerd. Men kan met het oog hierop het gevoel hebben, dat Europa op het randje van een nieuwen oorlog heeft gestaan en de toestand ook momenteel nog niet van gevaren is ont bloot, Een inval van de Italianen in Oostenrijk, zou onweerstaanbaar een Duitsche tegenactie hebben uitgelokt en dan was ook Frankrijk niet achterge bleven, Zoover is het gelukkig niet ge komen en het laat zich aanzien, dat het ook in de naaste toekomst niet zoo|er komt. Maar dat is dan in Zekeren zin meer geluk dan wijsheid. De wereld heeft er eenvoudig onnoemelijk bij ge boft, dat de Oostenrijksche nazi's hun kracht blijken te hebben overschat en dat hun putsch zoodoende mislukte. En het strekt tot verheuging, dat dit nu al gemeen zoo scherp wordt gevoeld. Vrij wel geen mensch had een week geleden in de gaten, hoe onmiddellijk gevaarlijk de situatie in Centraal-Europa was. Men staarde zich teveel dood op Duitschland, waar het eigenlijke gevaar niet lag. Dat de oogen nu zijn openge gaan kan nuttige gevolgen hebben, Een waarschuwd man geldt voor twee. Wij hebben bij bovenstaande beschou wing stilzwijgend aangenomen, dat Von Papen inderdaad naar Weenen zal gaan. Dat staat intusschen nog niet absolut vast, De Oostenrijksche regeering zal zijn benoeming tot buitengewoon gezant ook moeten goedkeufen en tot dusver nam zij nog geen enkel besluit ten de ze, Dat beteekent echter niet, dat men hem niet in Weenen wil hebben. Ver moedelijk eischt de Oostenrijksche re geering zekere voorwaarden, waarop de normale diplomatieke betrekkingen met Berlijn kunnen worden gebaseerd en wordt daarover achter de schermen on derhandeld. Als men het wat dit betreft eens is, zal de noodzakelijke goedkeu ring wel afkomen. GROEIEND VERKEER PER K-L.M, Uit een vergelijking van de vervoer- cijfers der K.L.M. in Europa en op de Indiëlijn over het eerste half jaar van 1933 met die van 1934, blijkt dat ge durende de eerste 6 maanden van 1933 13978 passagiers werden vervoerd tegen 33101 in dit jaar, hetgeen neerkomt op een vooruitgang van 137 pet. De post vermeerderde van 85847 in W33 tot 107490 kg, over het eerste half jaar van 1934, een stijging van 25 pet. Het goederenvervoer leed ook dit jaar onder den algemeenen toestand en ver minderde van 667896 kg. gedurende de eerste 6 maanden van 1933 tot 531251 kg. in 1934. Het totaal aantal passagiers over 1933 bedroeg 41701; reeds in de 3e week van Juli 1934 is dit aantal overtroffen en kind. Ik zal Corinna antwoorden. In het kleine stadje Wendlebury, in 't roezige huishouden van haar ouders, verteerde Corinna van hartzeer en er gernis. In het laatst van Juni was ze teruggekomen, een berooide mislukkin- kelinge. In theorie voelde ze voor hei Vrouwenkiesrecht, doch de heftigheid van de suffragettes keurde ze af en ze maakte zich los na hettigen woorden strijd. Zonder werk en met hongerlijden- in het vooruitzicht kwam ze in Wend lebury. Ze snakte naar arbeid, maar wat kon een meisje zonder geld begin nen. Ze breidde sokken en bouffanten voor de soldaten en collecteerde voor de Belgische vluchtelingen. Een paar maal kwam er een brief kaart van Martin uit de Argonne. Ze haatte zichzelf, haar lot en haar sekse. Als ze een man was, zou ze een geweer kunnen nemen en naar het front gaan. Maar ze was een vrouw, het meest huï- pelooze wezen op den aardbodem. Ze begon zelfs haar moeder, die ze om haar weinige wetenschappelijke ontwikkeling miskend had, te benijden. Deze had ten minste haar plichten als vrouw nauw gezet vervuld. Martin's laatste brief kaart had haar gemeld, dat Bigourdin naar het front was vertrokken. In hdar gedwongen afzondering van de goote gebeurtenissen in de buitenwereld, had zij de pijnlijke zekerheid gekregen, dat er op de heele wereld maar één menscfi was, die haar noodig had. En deze we tenschap kan onze ziel of nieuw leven schenken of haar verzengen. Toen ont- werd de 41702de passagier geboekt. De maand Juli bracht tevens den 200.000sten passagier der K.L.M, sinds den 17en Mei 1920, toen de eerste vlucht gemaakt werd. Ook op de Indiëlijn vertoonde het ver voer een stijging over de geheele linie. VREEMDE WERKKRACHTEN, De heer Hermans heeft de aandacht van den Minister van Sociale Zaken ge vestigd op het feit, dat het aantal in ons land te werk gestelde vreemdelingen nog voortdurend toeneemt. Volgens een onderzoek, ingesteld in Venlo en omge ving, over 140 bedrijven is gebleken, dat reeds op 8 werkkrachten één Duitscher voorkomt of in totaal op 4^85 werk krachten 561 Duitschers. In verband daarmede vraagt den minister, of deze het niet noodzakelijk acht, dat, met het oog op dit verschijnsel en den stijgenden nood onder de werkloozen, onverwijld in werking wordt gesteld de wet tot re geling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen? HET ZENDER-VRAAGSTUK, De Commissie welke door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken in het le ven is geroepen ter bestudeering van 't zender-vraagstuk, houdt zich o.m. bezig met het bepalen van een geschikte plaats voor een kortegolf-omroépzender. Op verzoek van deze Commissie neem: het Rijksradio-laboratorium daartoe thans proeven met een provisorischen zender in de omgeving van Zoetermeer, De proefnemingen bevinden zich nog niet in het stadium, dat reeds een be slissing kan worden genomen. HET AANTAL LUISTERAARS Op 1 Juli j.l. bedroeg het aantal aangegeven radio-ontvanginrichtingen 540.567. Het aantal aangeslotenen aan ra diodistributie-centrales bedroeg 318,276. In totaal komt dit neer op 103 luister aars per 1000 inwoners. Persbezoek aan Zeeland. Een paar weken geleden brachten een aantal Zeeuwsche journalisten een be zoek aan Twente. Dank zij een goede samenwerking tusschen de verschillende V.V.V.'s in Zeeland, die o.a, ook voor de toekomst tof meer intessieve propagan da besloten en eene commissie van 4 personen benoemden om de oprichting van een Zeeuwsche vereeniging voor te bereiden, komen nu deze week eenige vertegenwoordigers van Overijsselsche dagbladen naar Zeeland, om kennis te maken met onze provincie en in hun bladen tot een bezoek op te wekken- Dinsdag worden zij te Goes verwacht, waar na de lunch de markt wordt be zocht, des middags maken de gasten een rondrit door Zuid-Beveland, om daarna het diner te Goes te gebruiken en ook daar te overnachten. Woensdagmorgen gaat het gezelschap naar Zierikzee voor een bezichtiging dier stad en des middags van het eiland Schouwen en Duiveland. Met den laat- sten boot keert men naar Zuid-Beveland terug om door te reizen naar Middel burg, waar gedineerd wordt, waar men de belichting van het Stadhuis mede- maakt en overnacht. Voor Donderdag staat natuurlijk de Middelburgsche markt op het program ma naast tochten naar Veere en Dom burg. Dien dag eindigt de tocht in Bri tannia te Vlissingen, waar ook de laatste nacht wordt doorgebracht,. Voor Vrijdag ving ze in het begin van November een verkeerd gespelden brief, met moeite met potlood geschreven op hard glan zend papier. De brief kwam uit een .hos pitaal in Noord-Frankrijk. Mademoiselle Corinna, Ik heb getracht te strijden voor mijn vaderland. Het was geschreven, dat ik het doen moest, en het was wellicht ook geschre ven, dat ik mijn leven daaraan geven moest. Ik dicteer dezen brief aan mijn buurman, die een gewonde knie heeft. Ik heb een Duitschen kogel in mijn long gekregen, en de doktoren zeggen, dat ik het misschien niet halen zal. Maar nu ik nog spreken kan, wil ik u zeggen, dat ik op het slagveld uw beeld steeds voor oogen heb gehad en dat ik u nog altijd lief heb met teederheid en toewij ding. Mocht ik blijven leven, Mademoi selle Corinna, dan bid ik u, vergeet de zen brief; ik wil u geen verdriet ver oorzaken. Maar moet ik sterven, laat mij dan den troost, dat u aan mij denken zult als aan een die overleden is, niet onwaardig en niet onwillig, voor een nobele zaak. Gaspard-Marie Bigourdin. Tot in haar ziel versteend van schrik, zat Corinna langen tijd uit haar slaapka mer te staren naar den herfstregen en naar de natte bladeren in den tuin van de pastorie. En toen met bevende lippen ging ze zitten aan den kleinen lessenaar uit haar kinderjaren en schreef aan Bi gourdin. Ze sloot den brief en liep uit in staat nog een bezoek aan Oostelijk Zeeuwsch Vlaanderen op het. program ma. Ontvangsten Plaatselijk Crisisco mité van 23 tot en met 28 Juli: Maandelijksche bijdragen; A. L. 1. C. 1, F. J. H. 1, J. F. H. ƒ2, P. J. B. 1.. Wekelijksche collecte f 78.12. (N.B. De wekelijksche collecte, ver antwoord in dit blad van Maandag 23 dezer, bedroeg niet 10.70%, zooals abusievelijk is vermeld, maar f 71.70%). De kermis. Voor zoover noodig herinneren wij er nog aan, dat gedurende deze week het tapverbod van kracht is en dat de wan kels geopend mogen blijven tot 12 uur, mits na half negen geen personeel meer aanwezig is. TERUG VAN DE VIERDDAAGSCHE, De trein van 18.27 kwam Zaterdag avond met ongeveer drie kwartier ver traging hier binnen en zij, die naar het station en omgeving waren gekomen om de Middelhurgsche deelnemers aan de Vierdaagsche bij hun terugkomst uit Nijmegen te begroeten, hebben hun ge duld wel wat op de proef zien gesteld. Maar ook aan dit wachten kwam een eind en toen de trein eindelijk binnen rolde hadden de eerste begroetingen plaats, werden bloemen aangeboden en hoorde men van de verwelkomden, dat men niet alleen goed geloopen had geen enkel Middelburger viel uit maar dat men zich ook verder best had geamuseerd. Een deel der terugkeerenden, leden van de „Z, W. V,", waren nog in boe- rencostuum. Op het Stationsplein ston den de vertegenwoordigers jVan ver- eenigingen met hun vaandels en de sig- naalafdeeling van „Achilles". Het duur de toen door het nemen van een foto enz. nog geruimen tijd voor dat men de stad introk en het had reeds half acht geslagen toen de stoet zich in beweging stelde en door Stationsstraat, Kade, St. Janstraat en Lange Delft naar de Markt marcheerde. In de bovenzaal van de „Sociëteit De Vergenoeging" heeft de heer R. v a n R o o, er op gewezen, dat toen hij voor stelde een commissie van ontvangst te vormen, ieder aangezochte daartoe gaar ne medewerkte. Het lag niet in de be doeling een grootsche en overdreven sporthulde te organiseeren. Men moet zijn sportvriend, maar geen sportmani- ak. Maar spr. meende hulde te moeten brengen aan allen, die deelnamen, niet alleen aan de vierdaagsche, maar ook aan de intensieve training vooraf., Spr. noemde het een misdaad van hen, die zonder training medeloopen. Speciaal richtte spr. zich nu tot. den leider van „Z. W. V.", den heer P. F. Goossens, en terwijFhij hem een lauwer krans aanbood, zeide hij in den leider allen te willen huldigen. Een uitzonder- ring maakte spr. voor de drie aanwezi ge dames in nationaal costuum, die een ruiker in ontvangst hadden te nemen. Mr- P. C. Adriaanse sprak ver volgens niet alleen als sportbeoefenaar, maar ook als vertegenwoordiger van „Vreemdelingenverkeer" en als zooda nig vertolkte hij de groote waardeering voor hetgeen de Zeeuwen presteerden, niet alleen door het goed volbrengen van de marschen, maar ook door hun gaan in Zeeuwsche costuums, waardoor zij propaganda maakten voor een be zoek aan Zeeland, aan Walcheren in het bijzonder. De heer Goossens heeft namens allen het comité hartelijk dank gebracht voor de ontvangst en de beide sprekers voor hun woorden, ■DiBg lïïTTKurm'u—nriH wi~T"iiiAiffifMiiiBri~Tn'in"iTirMfr"i"" den regen naar de dichlsbij zijnde brie venbus. Op haar kamer teruggekeerd, realiseerde ze het gebrekkige harer woorden en ze wierp zich op haar bed en schreide. Daarna schreef ze haar on- samenhangenden brief aan Félise, Het was een vriendelijker gestemde Corinna, die de volgende dagen door de pastorie ging- Ze had iets ongewoon zachts over zich en dit gaf Mrs. Has tings, goede, vriendelijke ziel die ze was, den moed om haar zoo dikwijls bitse en eigenzinnige dochter naar haar persoon lijke aangelegenheden te vragen. Ik ben zoo bang, kindlief, dat die brief uit Frankrijk slecht nieuws bevatte, Ja, moeder, zei Corinna met een zucht. Ze waren alleen de zitkamer. Mrs. Hastings legde haar breiwerk op zij en stond langzaam op, want zij was nog al corpulent, en haar armen om Corinna's schouder slaande, vroeg ze fluisterend: Kun je het mij niet zeggen? Corinna was verteederd door die stem, 't Bracht haar de herinnering aan veel liefs uit de kinderjaren. Ze kuste haar moeder en zei: Ja, moeder, de nobelste man dien ik ken, een Franschman, ligt daar ginds te sterven. Een jaar geleden vroeg hij mij om met hem te trouwen. En ik was een dwaas moeder, een domme dwaas. En een half uur later zei zij: Ik ben zoo dikwijls een domme dwaas geweest. Ik heb u zoo verkeerd beoordeeld. Het kwam niet bij mij op, dat u het begrijpen zoudt. De „Z. W. V." heeft een vereenigings- medaille in ontvangst genomen voor het zonder uitvallers in goede orde volbren gen van de marschen. In de Zaterdag gehouden verga dering van stemhebbende ingelanden van den Goeschen polder is lot gezwo rene benoemd de heer C, Karelse Sr., zulks ter voorziening in de vacature ont staan tengevolge het overlijden van den heer J. de Bokx, RAAD VAN VEERE. Pensioenkortingen. Deel neming brandweerwedstrijd, Bijdrage hoogere kosten Veersch-Middelburgsche weg, Hondenbelasting. Par keerterrein. VEERE. Vrijdag vergaderde de Raad voltallig, onder voorzitterschap van bur gemeester B. Huinink. Alvorens tot (de agenda over te gaan, wijdde de V o o r z. enkele woorden aan de nagedachtenis van wijlen Prins Hen drik, die door de aanwezigen staande aangehoord werden. Pensioenkortingen, Ingekomen was een schrijven van den minister van binnenlandsche zaken be treffende een per 1 Juli bepaald uniform pensioenverhaal van 10 pet. op de sala rissen der ambtenaren, waaronder ook Veere valt. Waar dit tot onbillijkheden kan komen, vergunt de minister de ge meente in die gevallen over te gaan tot het verhoogen der salarissen, zoodat die korting van geen beteekenis zal zijn. Zulks zou ook van toepassing zijn op enkelen uit deze gemeente, die daardoor ten zeerste gedupeerd zouden worden. B. en W. stelden derhalve voor, voor namelijk ook omdat de gemeente zelf geen schade hiervan zal ondervinden, om in dien geest te handelen, ten einde geen onbillijkheden gestand te houden. De heer Wouters merkt op, dat de pensioenen dan te hoog zijn gesteld, waarop de V o o r z. toelichtte, dat dit niet het geval is, doch dat zulks meestal op natuurlijke wijze is geschied. Doordat een en ander verlaagd is, moeten de be treffende personen toch van het gewo ne bedrag betalen, hetgeen bijeen nader aangeduid geval 50 percent zou bedra gen. Zulke gevallen zijn zeer onbillijk, vandaar het schrijven van den minister. Nadat de heer S i m o n s e nog enkele inlichtingen vroeg, werd het voorstel van B. en W. om over te gaan tot ver hooging van de salarissen der op de voorgelezen lijst voorkomende namen aangenomen. Hetzelfde gold voor de nieuwe regeling voor den ambtenaar van den burgerlijken stand. Het schrijven van de gemeente Philip pine, die, wat betreft bqvenstaande re gelingen, gaarne zag, dat er een wijzi ging kwam in de klasse-indeeling, werd voor kennisgeving aangenomen. Deelneming Brandweerwedstrijd, Door den commandant der Middel burgsche brandweer is het denkbeeld geopperd om een wedstrijd te organisee ren op Zaterdag 25 Aug. Deze wedstrijd zou neerkomen op het peilen van de ge- (Ingez. Med.) 1 Tl 1 ETTMfctTIi i liiWItti mill—ITWillWi IIT—«llin IMI HllWii i Lieve schat, zei Mrs. Hastings, haar over het haar strijkend, veertien kinderen in de wereld te brengen en er tien van- op te voeden met weinig geld, orn niet te spreken van de zorgen, die je aan je man moet wijden, is heusch niet zoo'n slechte opvoeding. Den volgenden dag kwam een telegram. Inzake brief Félise. Wilt gei uzelve eindelijk terug vinden, ga dan direct naar Bigourdin, Fortinbras. Dat telegram was als een zweepslag. Ze had niet gedacht over de mogelijk heid om naar Frankrijk te gaan. Gedu rende de slapelooze nachten had zij er naar gesnakt om bij hem te zijn. Maar hoe? Hij was onbereikbaar. Ga direct naar hem toe. De woorden waren heel eenvoudig. Natuurlijk zou ze gaan. Hoe had ze kunnen wacïïteil, tot Fortinbras haar haar plicht aanwees! Toen kwam het vernederende gevoel van onmacht. Ze telde het geld in haar beurs dertien shilling en zeven en een halve stuiver. Het was een heel nederige Corinna, die brief en telegram aan haar moeder lezen liet. De oorlog schijnt de heele wereld ten onderste boven te hebben gezet, zei deze. Je moet gaan kindje. Het is een heilige plicht. Maar hoe kan ik dat? Ik heb geen geld. Ik kan het vader niet vragen. Ga mede naar boven, zei Mrs. Hastings. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5