$f0tfWCT<*l£ 22* GOESCHE COUBAKT^ BINNENLAND. WEER EN WHO. ZEELAND. NUMMER 177. TWEE BLADEN. MAANDAG 30 JULI 1934 EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. KONINGIN EN PRINSES IN NOORWEGEN. De lasten der werkloosheid. DE SPELLING-MARCHANT. GOES. VLISSINGEN. WAIGHEREN. It5!P-BEVELAND. e NQ0RD"8EVELAKD. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p- w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. B« contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Cofirant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GQES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1"7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent De Koningin en de Prinses zijn na een goede reis Zondagavond om 19 h in de Noorsche binnenwateren aangekomen. De „Tanimbar" stoomde langzaam door de Hardangerfjord en arriveerde heden ochtend te Ulvik, waar de Koningin en de Prinses haar vacantie zullen door brengen. Voor 1935 een billijker om slag over de gemeenten over wogen. Uiterste versobe ring van de gemeentehuishou ding geboden. Het vraagstuk van de dekking van de gemeentel ij ke uitgaven voor werkverschaffing en steunverleenmg aan werkloozen vraagt in steeds toenemende mate de aandacht van de Regeering. Voor het jaar 1935 zullen de moeilijk heden voor alle daarbij betrokken par tijen weder grooter zijn. Reeds kan met zekerheid worden vastgesteld, dat de bij drage van het Rijk in geen geval groo ter dan 46 millioen kan zijn, terwijl de financieele weerstand van de ge meenten, wier financiën door de werk loosheid zijn getroffen, weder aanmer kelijk is verzwakt. Reeds geruimen tijd houdt de Regie ring zich met dit vraagstuk bezig. Zij is ervan overtuigd, dat de betrokken gemeenten met behulp van de bijdrage van het Rijk van f 46 millioen niet in staat zullen zijn de lasten van de werk loosheidsvoorziening op haar gewone begrooting te dekken. Niet minder over tuigd is zij echter van het verderfelijke van elk systeem, waaraan niet ten grondslag ligt het beginsel, uat deze las ten in het heden uit de gewone middelen gedékt bê- hooren te worden. Deze moeilijkheden hebben de Regee ring geleid tot de overweging van een maatregel, welke uitsluitend in den ernsi van den toestand hare rechtvaardiging vindt. Deze maatregel zou neerkomen op het bestemmen van een gedeelte van het gemeentelijke belastinggebied van alle gemeenten des Rijks voor de dek king van de meergenoemde lasten. Daar het van belang is, dat de ge meentebesturen van het voornemen der regeering niet onkundig blijven, opdat zij daarmede bij het opmaken harer be grootingen voor 1935 rekening kunnen houden, heeft de minister van binnen- landsche zaken een circulaire terzake aan de gemeentebesturen gericht. Uitsluitend met het oog op deze wen- schelijkheid, derhalve zonder op eeniger- lei wijze vooruit te loopen op de be sluiten, welke de Kroon in gemeen over leg met de Staten-Generaal terzake za; nemen, doet de minister van binnenland- sche zaken in deze circulaire medé na mens zijn ambtgenooten van sociale za ken en van fin. mededeeling van de regeling welke thans in overweging ls, zij komt neer op de instelling van een werkloosheid s-s u b- sidiefonds, waaruit alle uitgaven ter bestrijding der werkkloosheid zullen moeten worden gevonden. Als inkomsten van dit fonds zullen gelden, behalve de 46 millioen welke het Rijk beschikbaar stelt: a. 25 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting volgens de le klasse; b. 10 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; c. 75 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting, in elke gemeente te heffen volgens het tarief der wet op de personeele belasting 1896 en volgens de klasse of de klassen, waarin de ge meenten gerangschikt zijn; d. 40 pet. van de hoofdsom der grond belasting. De bevoegdheid der gemeenten, om ten hoogste 100 opcenten op de hoofd som der fondsbelasting en van 50 op die der vermogensbelasTing te heffen, zal tegelijkertijd worden gewijzigd in een bevoegdheid tot heffing van 75 opcenten op de hoofdsom aerfondsbelasting envan 40 opcenten op die der vermo gensbelasting, terwijl ze op de personeele belasting ten hoogste 225 opcenten zullen mogen heffen (tot dus ver 300). Het aandeel, dat de gemeen ten in de hoofdsom der grondbelasting ontvangen, wordt van 75 pet. terugge bracht tot 35 pet. Dit alles beteekent dus, dat de ma ximale belastingheffing niet kan wor den verhoogd. De gemeenten, die dit maximum reeds heffen, zullen, indien ze de begrooting niet sluitend kunnen krijgen, onder bepaalde voorwaarden 'n extra-bijdrage ontvangen. Naar verluidt heeft de Belgische mi nister van openbaar onderwijs, de heer Maistriau, besloten de quaestie der nieuwe spelling voorloopig in beraad te houden en tot tijd en wijle een vast be sluit zou kunnen worden genomen de De Vries en Te Winkel-spelling in het onderwijs te handhaven. In elk geval zal de nieuwe spelling, n.l. het geamendeerd compromis Marchant, op 1 September in de Belgische scholen niet ingevoerd worden. Sinds 75 jaren het echte ZEEUWSCHE PROFETENBROOD. M. Peterse fa, Gravestein Patissier. Hofleverancier L. Delft, Middelburg. (Ingez. Med.) HET LOONGESCHIL IN HET LAND BOUWBEDRIJF OP THOLEN. In aansluiting met het bericht, dat de minister van oeconomische zaken aan vaarding van arbitrage verplicht heeft gesteld voor alle landbouwers van Tho- len, kan nog worden medegedeeld, dat de werkgeverscommissie Donderdag 'na mens 55 landbouwers aan de landarBei- dersbonden telegrafisch had bericht het collectief contract van St. Philipsland te willen aanvaarden mits ook voor de overige 170 werkgevers op Tholen dat contract bindend werd. Het contract be vat een mannen-uurloon van 22 ct. voor het gewone werk en 27 cent voor de zwaardere werkzaamheden. De landar beidersbonden hebben den Rijksbemid delaar prof. Aalberse medegedeeld dai zij dat voorstel moesten afwijzen. DE RIJWIELPLAATJES. Woensdag moet ieder rijwiel voorzien zijn van een nieuw bélastingplaatje 1934- 1935. Zeer velen schaften er reeds een aan; uit Middelburg en omgeving had den tot Zaterdag reeds een 900-tal te vens hun naam er op laten zetten bij de firma Peek. Door dit aantal stond de firma aan den spits van de provincieplaatsen, waar 'n machine met dit doel door „Zonne straal" is geplaatst. Middelburgsche Vacantieschool. Hedenmorgen vroeg zijn, door de wel willende medewerking van den heer W. Vermeulen Jr., per vrachtauto de schuiltenten enz. naar het strand te Westduinen gebracht. Morgenochtend 8.15 uur worden de deelnemende kinderen voor de eerste reis op het Molenwater (speelterrein) verwacht, vanwaar met trommelslagers en hoornblazers van „Achilles" voorop naar de tram op de Loskade wordt ge trokken. (Bij niet doorgaan wegens on gunstig weer komen ongeveer kwart voor acht de vlaggetjes op den toren). De kinderen of hun ouders moeten hedenavond in den tuin van de Rijks leerschool (St. Sebastiaanstraat) om de nummers komen, en wel voor die van 6 en 7 jaar om 7 uur, die van 8 en 9 jaar om 7.30 uur, die van 10 en 11 jaar om 8 uur en die van 12 jaar en ouder om 8.30 uur. Voor ieder nummer 3 cent mede te brengen. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: geheel werkloos 786 mannen en 5 vrouwen; ge deeltelijk werkloos 72 mannen en 4 vrou wen; niet werkloos: 7 mannen. Alge meen totaal vorige week 871, bijgeko men 34, afgegaan 31, over 874. De veiligheidslaan. Hedenmorgen half negen is de veiiig- heidslaan van de K.N.A.C. waarvoor de Stationsweg is ingericht in bijzijn van verschillende gemeentelijke autori teiten, w.o. ook de burgemeester, geo pend. Reeds dadelijk werd door de auto mobilisten een druk gebruik van de con troles gemaakt. Intusschen heeft de inrichting van de Wanneer Allah de mier wil verder' ven, dan geelt hij haar vleugelen. Het door trotschheid en vreugde vervulde insect stijgt in de lucht omhoog, een kleine voorbijvliegende vogel ziet het, pakt het en het is er mede gedaan. laan voor enkele bewoners wat onge rief opgeleverd, daar er reeds Vrijdag geen automobielverkeer meer werd toe gestaan en de daar wonende automobi listen er dus met hun wagens, opgesloten waren. En dit bleef zelfs zoo nadat de laan blijkbaar ingericht en er geen mensch meer te zien was. Een der gedupeerden, die ons mede deeling van het geval deed, vertelde daarbij, dat hij nu vergunning moest aanvragen, om van dezen openbaren weg gebruik te maken! Een defect. De motorveerboot „Prinses Juliana", die te 6.15 van Vlissingen vertrok, kreeg vlak voor Breskens hedenmorgen een defect aan de machine. In den dienst is op andere wijze voorzien en om 10 uur was het defect verholpen en kon de boot in Breskens binnenloopen en de dienst weer normaal verrichten. Veel passagiers. De mailbooten van de „Zeeland" heb ben Zaterdag 1813 passagiers vervoerd, nl. 943 van Harwich naar Vlissingen en 870 van Vlissingen naar Harwich. Onder de eersten waren er zeer velen voor de passiespelen te Oberammergau; zij zet ten met een extralrein de reis voort. De Jachthaven. Dat de voor 'n paar maanden geleden geopend Jachthaven, van de Vereeniging voor Watertourisme „Schelde", bloeit, blijkt uit onderstaande meldt de Vliss, Crt, Binnengekomèn sedert de opening dei- haven 9 Juni j.l.7 Hollandsche jachten, 2 Belgische, 1 Duitsch, 1 Engelsch, ter wijl aan verscheidene jachten, wegens plaatsgebrek of te grooten diepgang, tót grooten spijt van de havencommissie, plaats moest worden geweigerd. Dat de ontvangst en verleende hulp door de gasten geapprecieerd wordt, blijkt wel hieruit dat verschillende eige naars, zoowel Engelsche als Belgische, zich spontaan als lid der vereeniging op gaven, waardoor het ledental dicht de 100 nadert. RAAD VAN GRIJPSKERKE. Geen verdere subsidie voor den autobusdienst. GRIJPSKERKE. Vrijdagavond verga derde de Raad. De V o o r z. herdacht 't overlijden van Prins Hendrik, en deelde mede dat het gemeentebestuur aan H. M. de Koningin een telegram van rouw beklag heeft doen toekomen. Met het door Ged. Staten gezonden ontwerp, betreffende herziening der jaarwedden van burgemeesters, secre tarissen enz. werd accoord gegaan met dien verstande dat de aandacht er op gevestigd zal worden, dat de voorge stelde cumulatie-aftrek van 15 pet. van elke betrekking onbillijk wordt gevon den en een regeling in den geest van t bekende adres van Philippine de voor keur verdient. Tegen de voorgestelde regeling herziening jaarwedden ambte naren van den burgerlijken stand werd geen bezwaar gemaakt. Van de gemeente Middelburg was in gekomen de jaarrekening 1933 van den Vee- en Vleeschkeuringsdienst waaruit blijkt dat aan deze gemeente van het aanwezige winstsaldo zal worden uitge keerd 49. Voorts werd medegedeeld dat de dienst 1934 voorzoover thans valt na te gaan, met een vrij belangrijk nadeelig slot zal sluiten. Over dit laatste werden eenige vra gen gesteld. De heer Vlieger stelde voor een schrijven aan Middelburg te richten om wat zuiniger te zijn meende dat best met één keurmeester minder kan worden volstaan. De heer Geschiere was tegen dit voorstel daar van Grijpskerke niet al tijd dergelijke brieven dienen uit te gaan, terwijl hij niet goed vond zulks maar min of meer lukraak te doen. De heer Vlieger vond het niet lukraak, maar merkte op, dat er met geld gegooid wordt. Het voorstel Vlie ger vond geen verderen ingang en kwam niet in behandeling. Op een verzoek van W. A. Verbeek te St. Laurens om subsidie voor auto- dienst GrijpskerkeMiddelburg met 1 Jan. 1935, daar hij met 1 Augustus a.s. dezen dienst van den heer Everaers heeft overgenomen, werd afwijzend be schikt. De subsidie tot hiertoe aan Eve raers verleend, werd met ingang van 1 Augustus a.s. ingetrokken. Algemeen was men van gevoelen dat, nu van Middelburg uit het verkeer door verschillende taxi-bedrijven zoo gemak kelijk gemaakt wordt, deze subsidie ge rust kan worden gemist. Vervolgens werd de gemeentereke ning 1933 aangeboden, wal den gewonen dienst betieft in ontvangst op f 22450; uitgaaf f 19061; batig slot f 3388. De kapitaaldienst in ontvangst en uitgaat op f 40361. Voorts werd besloten een bedrag van f 2,50 toe te kennen voor den brand weerwedstrijd te Middelburg; en een be drag van f 4,50 aan W. Krijger al^ exr tra-belooning voor klokluiden bij de be grafenissen van de Koningin-Moeder en Prins Hendrik. Bij de rondvraag gaf de heer V o o zijn misnoegen te kennen, dat de straat zal verbeterd worden in de omgeving van de Herv. pastorie, hij vond dit een onnoodige uitgaaf, daar deze straat goecl is, en er nog wel 10 jaar kan liggen. De V o o r z. verstrekte hierover na dere inlichtingen. Voorts besprak de heer G e s c h i e- r e het bezoek, dat de Commissaris der Koninigin op Dinsdag a.s. aan deze ge meente hoopt te brengen. Hij vond dit een geschikte gelegenheid, nu de hoogste autoriteit uit de provincie komt, te Be spreken, de niet goedgekeurde regeling door Gedeputeerde Staten, betreffende 't te werk stellen van werkloozen met steun uit de gemeentekas, bij de land bouwers. De heer A. Louwerse vroeg of het niet wenschelijk ware, dat alle raadsle den bij dat bezoek tegenwoordig zullen zijn. De V o o r z. merkte omtrent dit laat ste op, dat het vrij staat om als raadslid te komen, doch in de meeste gevallen is alleen het college van B. en W. tegen woordig. NIEUW- EN ST. JOOSLAND. Vrijdag middag heeft de burgemeester dezer ge meente, vergezeld van de wethouders, zijn eerste officieele bezoek, gebracht aan de bijzondere, en de openbare be waarschool aiiner. Door de hoofden der scholen werd de burgemeester toege sproken en door de leerlingen werden hem verschillende welkomstliederen toe gezongen. Ook de kleuters lieten zicii daar bij niet onbetuigd. De burgemeester betuigde voor een en ander zijn erken telijkheid en hartelijken dank. Door hem werden de kinderen en het personeel getracteerd. Autobusdiensten. Beschikkende op het beroep, ingesteld door de directie der Nederlandsche Spoorwegen, tegen de beschikking van Ged. Staten van Zeeland, waarbij aan M. de Bart, te Goes, vergunning is ver leend tot het onderhouden van een da- gelijkschen autobusdienst tusschen E 1 - lewoutsdijk en Goes over Baar land, alsmede het beroep van de ge noemde directie tegen de beschikking van dat college waarbij aan M. de Bart te Goes, vergunning is verleend tot het in werking brengen van een autobus dienst tusschen Ellewoutsdijk en Goes over Hoedekenskerke (steiger), is bij Kon. besluit het beroep tegen het eerste besluit ongegrond verklaard, met ge- grondverklaring in zooverre van het te gen het tweede besluit ingestelde be roep, dat in de eerste en in de tiende voorwaarde de woorden: „vijf jaren" worden vervangen door: „twee en een half jaar". EEN AANRIJDING. 's HEER ARENDSKERKE. Gisteren avond om 10 uur is P. v. d. Kreeke uit Wolphaartsdijk, die op den Middelburg- schen straatweg fietste, door een Bra- bantsche auto aangereden. Met een beenfractuur is de man op advies van dr. Van den Berg naar het gasthuis te Goes overgebracht. KLÜETINGE. In ons raadsverslag stond, dat burgemeester Zandee opmerk te, dat Kloetinge met f 1200 (salaris ontvanger) geen slecht figuur slaat enz. 1 7 Middelburg, 30-VII-'34. Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 21.6 °C (71 °F); laagste 17.2 °C (63 °F), Heden 9 h: 18.3 °C; 12 h: 21 °C. 1.8 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 762.5 mm te Nancy; laagste 745.9 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z, tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, nu en dan regen, weinig verandering in tempera tuur. Zon op: 5 h 17; onder 20 h 54, Licht op: 21 h 24. Maan op: 20 h 14; onder: 10 h 43. L.K. 2 Augustus. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma. 30 4.50 17.05 11.14 23.57 D'i. 31 5.37 17.52 11.58 23.42 Augustus, Wo. 1 6.23 18.41 12.46 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Ma. 30 6.49 19.08 12.23 24.55 Di. 31 7.31 19.49 13.09 Augustus. Wo. 1 8.13 20.29 1.40 13.57 Dit moet zijn f 600, zooals de lezer, daar dit bedrag ook door B. en W. was voorgesteld, wel begrepen zal hebben. BIEZELINGE. Met het onderwerp „Is de zaak van God bankroet?" trad prof. G. Wisse uit Apeldoorn op, in de Ned. Herv. Kerk alhier, welke daartoe wel willend afgestaan was. De opkomst was goed te noemen. SCHORE. Door het gemeentebestuur is aan den heer M. Hemmekam met in gang van 1 October a.s., op verzoek, eervol ontslag verleend als gemeente bode, schatter der dranklokaliteiten en deurwaarder. FESTIVAL TE KORTGENE, KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht Maakt Macht" heeft Zater dag, ter gelegenheid van haar 55-jarig be staan, een festival gehouden. Het be stuur van den Bond van Harmonie- en Fanfaregezelschappen in Zeeland heeft zijn volle medewerking gegeven. Aan het muziekfeest hebben 10 gezelschap pen deelgenomen, en wel: „Eendracht Maakt Macht" van Kortgene (directeur Adr. Holster); „Con Amore", Hoede kenskerke; „Ons Genoegen", Kamper land; „De Echo", Wilhelminadorp; „Oefening Kweekt Kunst", Borsselen; „Rillandia", Rilland-Bath; „Arne's Ge noegen", Arnemuiden; „Ons Genoegen", Nisse; „Wilhelmina", Kolijnsplaat, en „Apollo" van Wissenkerke. De vereeni- gingen „Oefening Kweekt Kunst" uit Westkapelle en „Prinses Juliana" uit Baarland, waren niet opgekomen. Reeds vroeg was het een gezellige drukte op het dorp. De commissarissen gingen op het Veer de verschillende ge zelschappen afhalen. De veerboot van 11.15 was propvol met Zuid-Beveland- sche muzikanten. „Arne's Genoegen" was per hoogaarts gekomen. Tegen half één gingen de vereenigin- gen in optocht naar het gemeentehuis. Het bondsbestuur enz. werd hier door burgemeester mr. J. D. Koster verwel komd. Het eere-comité, bestaande uit leden van den Raad, was mede aanwe zig. De gedachten van den burgemeester (eere-voorzitter van het feest), gingen terug naar een reis, welke hij met zijn vrouw maakte in Oostenrijk. In een plaatsje in Tirol, bestond ook een har moniegezelschap. 's Avonds, als de zon achter de hooge bergen wegdook, gaf het gezelschap in Tiroolsch costuum, een concert op de hoofdstraat. Prachtige Wiener Walzen werden dan ten gehoo- re gebracht. Met deze gevoelens van landsgebruik en folklore werd het jubi- leerende gezelschap „Eendracht Maakt Macht", door spr. ontvangen. Spr. noem-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1