POKON voor kamerplanten, 40 et, p. fl WACHT U YANK Pure Tabak an voor inférieure Sigaretten goeds KRONIEK van den DAS. DiNNENLAND. F0RTINBRAS, HONEY DEW Usee )ND. Ei >urg, door :ten- TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE G0ESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 28 JUU 1934. No. 176, FEUILLETON. BE KOOPMAN IN GELUK, al lokt de lage prijsZij verslappen Uw zenuwen en verhoogen Uw doktersrekening. Rook liever iets minder en iets 99 99 DE SUPER CIGARETTE HET NIEUWSTE AMERIKAANSCHE TABAKSPRODUCT ZACHT ALS honigdauw Een combinatie van het allerzachtste geurigste dat in sigaretten bestaat. en ilBüBE alle arting. tiddel- eiken loeien, te. Er- r het' iddel- Inden- I ,.Spe- Baai sjes v. Holt- |['burg. Sta- aleert, lotels, Huis- ^deelig liteuils |n Ga- aurg. On- lech. nat. luizen- Pfaff lidd. ÏÜRG 2.50, 2.50, 0.90. ili a.s. Irdt 't loritas zijn: fx. ze Zeel. 105. hafels kus- vanaf Post- sss» imam naar 1.30 soons tarief, lidd. rking ingen (rouw 278, igcar r.r. Jeau- alles de rrou- ek 11 I rond ïrtrek ■nker, lar n. lische [aar- Itten- 3 oer. 599SE r 38 —6 ct,, 2 ct., 1 12—19, Early 6 ct., -5 ct., ersche ;n 8 Kruis- Morel- De uitbreiding der Engelsche luchtvloot Velerlei uitleg Maar een funeste zaak voor de Volkenbondsidee. Onze Londeensche correspondent is niet al te best te spreken over de men- schen, die tegenwoordig in Engeland aan het roer staan. Zulks in verband Engeland moet voldoende sterk zijn om deze verplichtingen na te komen. Het heeft toezeggingen gedaan voor verde diging van de grenzen van Frankrijk en Duitschland in het westen (in het Locar- no-pact) tegen den aanvaller- Het heeft zijn verplichtingen tegenover den Vol kenbond (hoe zeer het die verplichtingen in tamelijk recente gevallen opzettelijk heeft vergeten). De redeneering is, dat het land als gevolg van zijn zwakke po- met de plannen, om de Engelsche lucht- sme in de lucht zijn gezag in Europa vloot met ongeveer 600 vliegtuigen begon te verliezen. De 600 voorgestelde 600 (kosten optimistisch 20 millioen pond sterling) uit te breiden. De heer Baldwin schrijft hij, heeft on langs in alle ernst ofschoon hij, zoo als hij zeide geen paniekstemming wilde wekken fabrikanten van zaken die een levensbelang en daarom oorlogsbe lang hebben voor het land aangeraden hun bedrijven te verplaatsen van de kwetsbare Zuid-Oostkust naar de min der kwetsbare Noord-Westkust, Er is geen logica in deze uitlating van den dienstdoenden premier van Groot-Brit- tannië. Hij wekt paniek in één adem met de betuiging dat hij geen paniek wil wekken. De begripsverwarring en de tegenstrijdigheid, welke de geesten der landsbestuurders in dezen tijd beheer- schen, getuigen van de verbijsterende in vloeden welke van de wereldgebeurte nissen uitgaan en van inhaerent onver stand. Zij zijn eenvoudig niet tegen de vraagstukken opgewassen en treden ze tegemoet met uitspraken en betuigingen welke hevig in botsing zijn met de zui vere of zelfs de tamelijk onzuivere rede. Terwijl luchtmanoeuvres getuigd heb ben, dat verdediging van het land tegen luchtaanvallen hopeloos is, dient Bald win zijn voorstellen voor verhooging van de luchtmacht in o.a. op het motiëf dat de landsverdediging het eischt. Mi nister Baldwin, die zoo afkeerig is van het wekken van paniekstemming, heeft luttele maanden geleden het land doen rillen met de opmerking dat de eenige verdediging tegen luchtaanvallen lag in den aanval, „hetgeen beteekent" lichtte hij toe „dat ge vrouwen en kinderen sneller moet dooden dan >~e vijand het doet, indien ge uzelf wilt redden. Men moet dus aannemen dat de 600 oorlogsvliegtuigen, welke (Je re geering in een vijfjarig plan (kosten op- Simistisch 20.000.000) wil aanschaffen, bestemd zijn voor deze „aanvallende verdediging" De vraag is ook gesteld, aldus onze correspondent verder, waarom de Engel, sche regeering niet met het wereldkun dig maken van haar plannen heeft wacht tot werkelijk het onzalig einde der ontwapeningsconferentie zou zijn aangebroken. Dat de regeering dit aan vankelijk voornemens was is ook geble ken uit een uitlating van Baldwin. Vol gens deze uitlating zou Grool-Brittan- nië zich niet neerleggen bij een volslagen mislukking van de ontwapenings-confe rentie, maar onmiddellijk na zulk een mislukking hemel en aarde bewegen om althans een conventie tot beperking van luchtstrijdkrachten te verkrijgen. En eerst wanneer ook dit onmogelijk zou blijken, zou volgens dezelfde verkla ring van Baldwin machines moeten dan dit gezag doen terugkeeren. Lord HaiLsham, de minister van oor log heeft in een uitlating over de uitbrei ding der luchtvaart echter een heel an der standpunt ingenomen. Zijn gedach- tengang is uitsluitend nationaal. Hij wil versterking van lucht, en andere strijd krachten om Engeland zoo sterk te ma ken dat geen vijand het in het hoofd haalt, het land aan te vallen. Dat is vol gens hem de beste waarborg voor hand having van vrede in de wereld. 'Andere landen wisten, dat Engeland geen kwaad wilde. Het had immers alles wat het kon verlangen. Zij, die heil voor de! wereld zoeken in collectieve veiligheid door den Volken bond kunnen, met al deze uitleggingen geen vrede hebben. Voor hen blijft bij al le verscheidenheid van motiveering deze voorgenomen bewapening een funeste zaak en een ernstig vergrijp tegen den geest van den Volkenbond. Hoe bang de vermoedens in ruimen kring in Engeland zijn, zal blijken, aldus besluit onze cor respondent, wanneer de zaak aan den vooravond van de parlementaire zomer- vacantie in het Lagerhuis in debat komt, STIJGING VAN DEN NEDERLAND- SCHEN UITVOER. Ondanks invoerbelemnieringen. Wanneer men leest, dat nu dit, dan dat land den invoer van buitenlandsche producten verder belemmert, door ver hooging van invoerrechten, door ver scherping van contingenteering of zelfs door een algeheel invoerverbod, en daar naast stelt de klachten uit, handel en in dustrie over de bemoeilijking van den afzet in het buitenland als gevolg van de concurrentie van landen met gedepre- cieerde valuta, dan moet men wel vree zen voor een voortdurend verdere in krimping van onzen buitenlandschen handel, die het vorige jaar reeds zulk een laag punt had bereikt. Beziet men dan de cijfers van onze handelsstatistiek voor het loopende jaar, dan vallen deze nog betrekkelijk mede. Wel blijkt de waarde van onzen export opnieuw te zijn teruggeloopen, maar de hoeveelheid goederen, die in het buiten land kon worden afgezet, is nog iets grooter geweest dan in het vorige jaar. Deze ontwikkeling was reeds in de eer ste drie maanden van dit jaar waar te nemen, toen 3.212.000 ton aan goederen Engeland zich meer I werd geëxporteerd, ter waarde van f 167 luchtmacht-materiaal gaan aanschaffen J millioen, tegen 3.031.000 ton ter waarde opdat het althans wat zijn luchtmacht zou van. }77 millioen Jn de overeenkomstige betreffen gelijk zou zijn aan de sterkste luchtmogendheid binnen aanvalsafstand. De jongste maatregelen der regeering zijn met deze uitspraak van slechts en kele maanden geleden in flagranten strijd. De meest aanvaardbare verklaring van den jongsten stap der Britsche regee ring is. dat hij noodig was in verband mei de internationale verplichtingen, welke het land op zich heeft genomen. door WILLIAM LOCKE. 79 Er waren tijden, dat ze H onopgelost geheim omtient haar moeder geheel ver gat,en, zijn groote en hunkerende sym pathie voelende, legde ze haar hart open en weende over haar verdriet. Samen lazen ze de brieven uit de loopgraven, alle te kort en te vluchtig, met dappe re opgewektheid geschreven. De brieven van Martin en Bigourdïn kwamen vrijwel op hetzelfde neer. Bei den zeiden hetzelfde. Ze hadden niet de gemakken van het hotel des Groties. Maar wat wilde je dan ook? Oorlog wes oorlog. Ze waren heel gezond, ze had den genoeg te eten. Ze hadden een he vige schermutseling met de Duitschere gehad en velen van hen waren gedood. Maar de overwinning was zeker. Ze hadden warm ondergoed noodig, want de nachten werden koud en zou Félïse er ook wat chocolade en pakjes Basto bij wilen doen? Hartelijke groeten aan allen en Vive la Franse! Fortinbras nam deze brieven mede naar het café de 1' Univers en las zè voor aan de ouderen, die achtergeble ven waren en die allen dergelijke brie- ven ontvangen hadden. De Adjoint de Maire was de eerste die zonder briet periode van 1933. In het tweede kwartaal is hierop geen terugslag ingetreden; in tegendeel: zoowel in hoeveelheid als in waarde heeft de uitvoer in het tweede de oplosbare KUNSTMEST m. gratis verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaadwinkels. (Ingez. Med.) kwartaal dien in het eerste kwartaal van dit jaar nog overtroffen. Met een ge wicht van 3.369.000 ton was de export ca. 157.000 ton grooter dan in het eer ste kwartaal van dit jaar en ca. 154.000 ton meer dan in het tweede kwartaal van het vorige jaar. Met een waarde van f 171 millioen werd nog voor eenige mil lioen meer geëxporteerd dan in de eer ste drie maanden van dit jaar, al bleef de waarde opnieuw ca. f 7 millioen bij die van den export in de overeenkom- stige periode van het vorige jaar tenj achter. Het resultaat is, dat wij in de eerste helft van dit jaar 6,581.000 ton aan goe deren hebben uitgevoerd. tegen 6.246.000 ton in het eerste halfjaar van 1933, maar dat de waarde van dezen export verder is teruggegaan van f 355 tot f 338 millioen. Terwijl de export dus in waarde opnieuw is gedaald, en wel met ca. 5 pet., is de hoeveelheid uitge voerde goederen met een ongeveer even groot percentage toegenomen. Onder de tegenwoordige omstandighe den mag deze ontwikkeling niet onbe vredigend worden genoemd. Zij wijst er immers op, dat de stagnatie van onzen afzet in het buitenland, tot uiting komen de in een voortdurende vermindering van de hoeveelheid uitgevoerde goederen (in 1933 bedroeg de teruggang nog ca. 10 pet.) heeft plaats gemaakt voor 'n lichte verbetering. Mocht deze in de tweede helft van dit jaar aanhouden, dan zou hieruit de conclusie kunnen worden ge trokken, dat wij, wat onzen export be treft, over het diepste punt heen zijn ge komen, zonder dat wij onze toevlucht hebben behoeven te nemen tot het van bepaalde zijden gepropageerde, maar voor de 'geheele volkshuishouding zoo gevaarlijke middel van valuta-deprecia tie. Natuurlijk zijn wij er met de eenigs- zins bevredigenden ontwikkeling van on zen export nog lang niet. In tal van be drijfstakken zijn nog groote, vaak zelfs onoverkomelijk schijnende moeilijkheden te overwinnen, die hun oorsprong vin den in de ontwrichte internationale ver houdingen en die dan ook slechts kunnen worden opgelost door nauwere interna tionale samenwerking, voorloopig be- hoorende tot het gebied der vrome wen-l schen. De hierboven uiteengezette ont wikkeling van den Nederlandschen uit voer geeft echter moed, voort te gaan op den ingeslagen weg van aanpassing aan -de eenmaal bestaande verhoudingen. CONTINGENTEERING VAN DEN INVOER VAN STEENKOOL. In de Staatscourant van gisteravond is afgekondigd een K.B. tot contingen teering van den invoer van steenjsooi, cokes en steenkooiu.-metten. Deze con tingenteering is vastgesteld voor een tijdvak van 5% maand aanvangende 15 Juli en eindigende 31 December. De minimum-contingenten zijn bepaald op 60 pet. van den invoer per 5J4 maand gedurende 1933. De invoer van kolen uit landen waar tegenover verdragsver plichtingen bestaan zal uiteraard in overeenstemming zijn met hetgeen in de verdragen is bepaald, zoodat het mini mumpercentage tegenover die lanuen niet van kracht is. DE CRISISHEFFING OP EETBARE OLIëN. In verband met de crisisheffing op eetbare oliën meldt het „Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren!", dat na 6 Aug. geen liter voorradige slaolie meer vrij is van belasting. Handelaren, die zelf olie in flesschen aftappen zijn verplicht een erkenning als aftapper te vragen. Deze flesschen II ALLEEN-IMPORTEURS „ALVANA", OEN HAAG (Ingez. Med.) kwam. Hij had 'n telegram, dat zonder 'n woord van hand tot hand ging! nij hield zich dapper, maar toen 't telegram weer bij hem terug kwam, barstte hij uit: Het is dom. Vergeef mij, vrienden, maar hij was mijn eenigen zoon. Eindelijk na lange stilte kwam er slechte tijding over Bigourdin, die zwaar misschien wel doodelijk gewond lag in het hospitaal in een kleine stad in het Noorden. Dagen van hevige ongerust heid volgden. Door een wisseling van telegrammen vernamen zij, dat hij door de long was geschoten. Félise deed haar werk met een bleek, vertrokken gezicht je. Toen kwam er een brief van mada me Clothilde Robineau uit Chartres. Mijn lief nichtje, O.fschoon je je ondankbaar tegenover mij. gedragen hebt, schenk ik je vergiffe nis nu ik weet, dat je alleen bent en onbeschermd. Ik heb vernomen, dat je oom Gaspard hopeloos is. Je bent boos weggeloopen, omdat ik berispend over je vader sprak. Maar als je ook gestaan 1 had aan het sterfbed van je moeder in die vreeselijke zolderkamer in de Rue Maugrabine, zou je me niet zoo hard veroordeelen. Wees overtuigd, lieve kind, dat ik je welzijn op het oog hen, zoowel wat het materieele als wat IMt geestelijke aangaat. Als je raad noodig hebt in het beheer van het hotel, zal ik je graag met mijn ondervinding bij-,, staan. Je liefhebbende tante, Clothilde Robineau. Aan dit koele, maar goed gemeende aanbod, sloeg Félise weinig aandacht. Vader of geen vader, oom of geen oom, zij voelde zich bekwaam om een hotel te besturen, De raad van tante Clothilde was het laatste, dat zij in de wereld noodig had. Maar één zin in den brief maakte, dat zij niet dadelijk een wei gerend antwoord kon schrijven. Die ééne zin hield haar gedachten voort durend bezig. Haar moeder was in de Rue Maugrabine gestorven. Ze hadden haar gezegd, dat zij in het ziekenhuis was overleden. Dingen, die haar tot nu toe akelig duister waren geweest, wer den haar helder en zij veronderstelde iets, dat heel tragisch was en heel treu rig. Ze trilde op haar beenen. 't Was de eenige brief, dien de brie venbesteller dien middag bracht. Ze las hem in de vestibule, Fortinbras, die in het bureau rekeningen zat na te kij ken, zag toevallig hoe zij met groote oogen, zwaar ademend, op den brief staarde. Hij kwam vlug naar haar toe en vroeg: Er is toch geen slechte tijding? Ze gaf hem den brief. Hij las en be greep niét dadelijk, wat haar zoo ge- troffen had. Het bericht over je oom is over- j dreven en wat nu het aanbod aangaat. j De Rue Maugrabinezei Félise. Nu begreep hij; zijn adem stokte en vader en dochter staarden elkaar ge- ruimen tijd lang en diep in de oogen. Eindelijk zpi zij doodsbleek: Die vrouw, die ik zag.... die de deur openmaakte.... was mijn moeder. moeten van een banderol worden voor zien. Waar van deze olie bij het verbaten der fabriek de heffing reeds is betaald, wordt de erkende tapper in de gelegen heid gesteld deze banderollen te koo- pen tegen een tiende cent per stuk. De gestelde eisch van opgave der voorraden op 22 Juli vóór 28 dezer heeft niet de strekking om op die voor raden na te vorderen, maar alleen om aan de hand dier gegevens en de ko mende verkoopen tot 6 Aug. na te gaan, waar het eventueel verschil dier hoe veelheden tusschen 22 Juli en 6 Augus tus is gebleven. Navordering geschiedt van allen voorraad olie, die op 6 Augus tus op eenige verkoopplaats aanwezig is. Op de aanwezige voorraden vetten heeft een restitutie plaats van 11,2 cent per kilo. Een regeling daaromtrent is in voorbereiding. DE POSITIE VAN DEN HUISEIGENAAR. Het bestuur van den Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouwon dernemers. heeft zich met een adres ge wend tot den Raad van Ministers, waarin wordt gewezen op de moeilijke omstandigheden, waarin de stand der huiseigenaren is komen te verkeeren. De reeds bestaande zware lasten zijn nog toegenomen door een buitengewoon sterke vermindering van de opbrengst der exploitaties. Mede daardoor is het onmogelijk mede te werken om te ge raken tot verdere huurverlaging. Boven- Zij had de waarheid doorgrond. Hij kon niets meer aanvoeren om die te verhelen. Hij maakte een droevig ge baar van toestemming. Waarom hebt u dat voor mij ver borgen gehouden? vroeg ze. Je had zoo'n mjjoi ideaal voor oogen, mijn kind, en het £tki een mis daad zijn geweest om dat ideaal te ver storen. Ze stond fier recht op er was iets van staal in haar tenger figuurtje en dicht op hem toetredend en met on- bevreesden blik zei zij: U weet wat u mij deed veronder stellen, toen ik haar zag? Ja, mijn kind, zei Fortinbras. U waart óók een ideaal, vader! Hij glimlachte. Je had mij teeder lief, maar \'s was toch geen heilige in je oogen mijn lieveling. Ze bedwong haar aandoening, onder drukte een snik, maar de tranen rol den haar over de wangen. Dat bent u nu wel, zei zij. Hij glimlachte droevig. Een arme oude zondebok van een heilige, zei hij, en drukte haar tegen zich aan. Later, in de salon bij het vuur ge zeten, want de herfst was kil en voch tig, vertelde hij haar de droevige ge schiedenis van zijn leven; hij verborg niets, maar deelde haar de feiten mede, zoodat zij oordeelen kon. Ze zat o.p he: haardkleedje met haar armen om zijn knieën. Ze was zoo moe, alsof er iets in haar was doodgebloed. Maar in haar dien is de huiseigenarenstand getroffen door een enorme waardedaling van het hem toebehoorend onroerend goed, wat een bedenkelijk aantal executies tot gevolg heeft gehad. Het is thans zoover gekomen, dat de eigenaren met verlaging van de lasten alléén niet meer geholpen kunnen wor den; daarnaast dient de bevoegdheid om naar eigen inzicht tot executies te kun nen overgaan, beperkt te worden. Adressant verzoekt derhalve dat een commissie worde ingesteld, welke Tn korten tijd zal hebben na te gaan hoe verlaging van de vaste lasten op het on roerend goed kan worden verkregen; en dat zoodanige maatregelen worden ge troffen, dat in deze zoo bijzondere tijds omstandigheden het recht van executie van onroerend goed worde beperkt. VOORLOOPIGE HECHTENIS IS GEEN WERKELIJKE DIENST. Door een recente Koninklijke beslis sing is een einde gekomen aan een inte ressante kwestie inzake vrijstelling van den dienstplicht wegens broederdienst. In het begin van 1933 zijn door de commissarissen der Koningin enkele beslissingen genomen, waarbij op ver zoeken om vrijstelling van den dienst plicht wegens broederdienst afwijzend werd beschikt. De betreffende broeders werden n.l. ingelijfd (in 1926 en 1931) en enkele dagen na den inlijvingsdag in voorloopige hechtenis gesteld, waarna ontslag uit den dienst volgde. Met inbe grip van den tijd in hechtenis doorge bracht, was er een voldoende tijd (30 hart was iets nieuws en wonderlijks ge boren. Ze was half voorbereid geweest op deze ontdekking. In haar gesprek ken met haar oom en met Martin was ze telkens gestuit op iets, wat. niet recht door zee was. Ze had hem beschuldigd voor haar iets te verbergen in de na gedachtenis van haar moeder was iets nevelachtigs. Als ze op dien ongeluks avond had gehoord, dat die havelooze vrouw haar moeder was, zou ze dien schok niet te boven zijn gekomen. Nu was die schok door die maandenlange onzekerheid verzacht en de opoffering van haar vader was een machtige ver goeding. Toen hij uitgesproken had, weende zij bittere tranen en ze knielde voor hem neer, vroeg hem om vergiffenis en noem de hem bij de liefste namen. En terwijl hij haar over het donkere haar streek, zei hij: Ik ben alleen maar een bankroete Marchand de Bonheur. U zult altijd Marhand de Bonheur zijn, zei zij, wat hebt u mij vanavond niet een geluk gebracht. In elk geval, lieve kind, hebben wij elkaar eindelijk teruggevonden. Ze ging naar bed en lag nog lang te denken over die nieuwe wereld van lij den en van heldhaftig dragen, die zich voor haar had geopenbaard. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5