PUR0L BIOSCOPEN. LEGER EN VLOOT. ONDERWIJS. LANDBOUW. SPORT. Geneest ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0.D ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Middelburg. doorzitten zonnebrand RAAD VAN KAPELLE. De salarisvermmdering voor burgemeesters, secretarissen enz. De wegen. KAPELLE. De raad dezer gemeenie kwam Vrijdagmiddag in openbare ver gadering bijeen. Voorz. Burgemeester Bierens. Afwezig weth. v. d. Have en de hr Fraanje. De Voorz. wijdt, bij den aanvang der vergadering, een gedachteniswoord aan het overlijden van Z. K. H. Prins Hen drik. Ingekomen. Van den minister van sociale zaken kwam een schrijven betreffende de be perking der steunregeling. Wat Kapelle betreft komt het neer op een steun- maximum voor gehuwden en kostwin ners van f 7 benevens een toeslag van 50 cent per gezinslid boven 2 personen. Hiermede is de steun voor Kapelle iets gunstiger geworden. Aangeboden wordt de gemeentqr'éke- ning 1933, sluitende met f 84,857 In ontvangst en f 75,791 in uitgaaf. Een commissie tot nazien dezer rekening wordt benoemd. (De hr Fraanje komt ter vergadering). Vastgesteld wordt een staat oninbare of nog te verhalen posten 1933. Vervolgens wordt het ambtenaren-re glement gewijzigd en aangevuld volfens een schrijven van Ged. Staten. Dit be treft het dragen van insignes, uitsteken van vlaggen, de gehuwde ambtenares, enz. Hierna is aan de orde de nieuwe sa larisregeling voor burgemeesters, secre tarissen, enz. B. en W. kunnen zich fn hoofdzaken met de nieuwe regeling ver eenigen. Alleen willen zij de aandacht vestigen op de bepaling, dat de toeslag pas begint bij het derde kind, terwijl dit in de rijksregeling bij het eerste kind Is. Verder willen B. en W. de aftrek voor de secretaris-woning op f 350 houden en niet op f 420 bepalen, daar f 350 voor de betreffende woning een hooge huur is. Verder willen zij de vergoeding voor ambtenaar van den burgerlijken stand niet van f 100 op f 20 terug bren gen en wordt dit teveel geacht. De Voorz. deelt mede, dat de re geling de volgende verlagingen inhoudt: voor den burgemeester f 216; den secre taris f 216; ontvanger f 146; wethouder f 10; ambtenaren f 78 en f 16, Spreker merkt verder op, dat de betreffende aanmerkingen reeds bij Ged. Staten in gediend, doch hier werd nog geen ant woord op ontvangen. De hr Fraanje is tegen de huur- verhooging, doch wat betreft de verla ging voor den ambtenaar van den bur gerlijken stand, kan spr. dit plaatsen, daar deze functie meestal door een an deren ambtenaar waargenomen wordt. De V o o r z. wijst er op, dat aaif de vergoeding totaal f 18 per jaar bedraagt; hiervoor moet men steeds disponibel zijn, moet men zich speciaal voor klee- den enz. De hr Fraanje stemt toe, dat de verlaging te groot is. Het voorstel van B, en W., om hun aanmerkingen in te dienen, wordt met alg. st. aangenomen. B. en W. stellen verder voor, in ver band met het nieuw vastgestelde pen- sioenverhaal, de salarissen van den amb tenaars ter secretarie, den gemeente veldwachter en den gemeentewerkman, zoovel te verhoogen, dat zij op hetzejfde bedrag blijven. Zulks omdat deze safaris- sen reeds op een laag peil staan. B. en W. willen dus, zooals verplicht is, op alle ambtenaren de 10 pct. pensioenver- haal toepassen, doch voorkomen, dat dit voor de drie genoemden een verlaging beteekent. De minister heeft deze mo gelijkheid opengelaten. Aldus wordt z.h.s. besloten, „Eigen Erf" te Goes heeft een voor schot gevraagd voor van het B. A. te koopen grond, welke gevoegd zal wor den bij twee bestaande plaatsjes. Het ge vraagde voorschot beraagt 5595. B. en W. stellen voor aan het verzoek te voldoen. Aldus wordT z.h.s. besloten. Rondvraag De voorz. deelt den hr. De Jonge mede, dat B. en W. meenen, de pomp bij de kerk niet in werking te moeten stellen. Het water wordt dan misschien gebuikt voor drinkwater en daar is het vroeger ongeschikt voor verklaard. De hr. De Jonge: alle menschen en kinderen hebben er vroeger uit gedron ken en er is nooit iemand ziek van ge worden. Spr. wil anders voorstellen: doet het monument heelemaal weg. De voorz.: we vreezen ook, dat het er weer een plasboel zal worden. Weth. Van Wingen wijst er op dat het water toch vroeger niet voor niets afgekeurd zal zijn. Na nog eenige discussie wordt beslo ten den slinger van den pomp te halen. De voorz. deelt verder mede, dat een gedeelte van den straatweg bij Glas van klinkers zal worden voorzien.. De hr. Wisse dringt er op aan om den Wemeldingschen weg te teeren De ze wordt steeds slechter. De hr. Fraanje wil liever eerst de wegen in de gemeente verbeteren, bv. de Abdijstraat. De voorz. meent dat het beste is de verschillende wegen bij de begrooting onder het oog te zien. Er zijn thans geen posten voor uitgetrokken. De bochten zullen eerst in orde gemaakt worden met de uitgezochte keien. Spr. deelt verder mede, dat het rijwielpad langs 't station niet met lapwerk in orde te ma ken is. Ook dit zal bij de begrooting be handeld worden. Men heeft aan tegels gedacht. De hr. V a n L i e r e wijst er op, dat een breeder pad gewenscht is. De hr. Zuid weg informeert naar 't schilderen van de borden in de gemeen te. De voorz.: er is een nieuw voor schrift in deze van den minister en daardoor zullen alle borden herzien moeten worden. De hr. W i s s e merkt op dat een ver ordening noodig is, dat stekels opge ruimd moeten worden voor ze bloeien. Het is bar zooals deze voortwoekeren. Overal kan men aan het stekels kap pen gaan. Het zaad waait kilometers weg. Er bestaan dergelijke verordenin gen, bv. in heel België. De voorz. zegt dat B. en W. zullen trachten hier in te voorzien. De hr. Fraanje vraagt of de brand weerkwestie al opgelost is. De voorz.: dat geval is in handen gesteld van den generaal brandmeester. Er schijnt een verkeerd begrip bestaan te hebben. Spr. zet uiteen, waarom de menschen dachten gepasseerd te zijn. Hij had ze niet voorgesteld aan de spuit- leveranciers. Doch daar men elkaar al eens ontmoet had, zonder dat spr. er bij was meende hij, dat men reeds ken nis gemaakt had. Er zal nu een nieuwe lijst opgemaakt worden van gegadigden. DOOR EEN PAARD GETRAPT. OVEZANDE. Vrijdagnamiddag kreeg op de hofstede van gebroeders van den D. zekere P. W. een slag van een paard waardoor een zijner beenen gebroken werd, hij is ter verpleging naar het R. K. ziekenhuis te Goes overgebracht. Dokter Luiks van 's Heerenhoek ver leende de eerste hulp. BRAND. OVEZANDE- Vrijdagmiddag, brak brand uit op de onbewoonde, gedeeltelijk ge sloopte hofstede van den heer W. Het nog staande gedeelte van de schuur brandde geheel af. In verband met den feilen wind bestond ook gevaar voor het woonhuis dat aan de schuur vastge- bouwd was. Door het optreden der brandweer bleef het huis evenwel ge spaard. De vermoedelijke oorzaak schijnt ie zijn, het onvoorzichtig verbranden van riet afkomstig van het gesloopte gedeel te. RAAD VAN HOEDEKENSKERKE. HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. De voorz, deelde mede dat de gemeentebegrooting 1934 thans door Ged. Staten is goedgekeurd. De gemeenterekening 1933 werd aange boden in ontvang ad f 45883, in uitgaaf ad f 44658, dus met een goed slot van f 1225. Tot commissie belast met het na zien der rekening werden benoemd de heeren Johs, Boone en P. J, Hoek van Dijke, die in een volgende vergadering verslag van hun bevinding zullen doen. De door Ged, Staten ontworpen nieuwe salarisregeling van burgemeester, secre taris, ontvanger, en ambtenaar van den burgerlijken stand ontmoette geen be zwaar, werd mitsdien voor kennisgeving aangenomen. Eveneens werd voor ken nisgeving aangenomen het bekende adres der gemeente Philippine om wijziging te brengen in deze regeling, speciaal voor kleine gemeenten. Besloten werd, in gaande 1 Juli de verhoogde pensioens bijdrage op de gemeenteambtenaren te verhalen, mitsdien hunne jaar wedde ingaande 1 Juli 1934 niet met 1% pct. te verhoogen WOLPHAARTSDIJK. Donderdag- a-'onu had alhier ir het gebouw 1 aver.u een feestelijke vergadering plaats van de gymnastiekvereeniging „Ddi", ter ge legenheid van haar 25-jarig bestaan. Er waren een 70-tal genoodigden. Öe voorz de heer J. C. Koer^r gaf een overzicht van de 25 jaren, die achter Udi liggen. De burgemeester reikte den beker door hem beschikbaar gesteld voor de wed strijden, gehouden op 7 Juli en gewon nen door Udi aan de jubileerende ver- eeniging uit. De burgemeester werd vervolgens het beschermheerschap der vereeniging aan geboden, wat met genoegen werd aan vaard. De aanwezigen applaudiseerden krachtig. Daarna werden een aantal gymnastiekoefeningen op humoristische wijze en toch energiek uitgevoerd. Een en ander wekte in hooge mate de lacn lust op. De heer J. C. Koert dankte in zijn slotwoord allen, die hadden medegewerkt tot het welslagen van de wedstrijden op 7 Juli en speciaal het gemeentebe stuur en de muziekvereeniging „Adven- do'", welke de wedstrijden had opge luisterd. Spr. wekte de aanwezigen op „Udi" te steunen, het zij met financiee- len of daadwerkelijken steun. Ten slotte ontving elk lid een herinneringsmedailie De avond werd met een dansje besloten Tegen samenvoeging van gemeenten. De raad der gemeente Ossenisse heeft in zijn laatste vergadering andermaal met 5 stemmen vóór, 1 stem tegen en onthouding, besloten zich tot den minis ter en Ged. Staten van Zeeland te wen den met de mededeeling dat hij op zijn standpunt blijft staan en de zelfstandig heid der gemeente wenscht gehandhaafd te zien. Stopzetting van het baanvak Selzaete Tern eu zen? De Zeeuwsch-Vlaamsche K. van Koop handel had bij geruchte verdomen, dat de directie der spoorweg-maatschappij MechelenTerneuzen het voornemen koesterde tot opheffing van de passa- gierstre'nen op het baanvak Terneuzen- Selzaete. Het bureau heeft zich met een schrijven tot de directie gericht, waarin tegen een dergelijk voornemen beden kingen worden geopperd. Daarbij werd de vraag gesteld, of door het gebruik van motorwagens vertrekkende van een meer in het centrum van de kom van Terneu zen gelegen punt, het gebruik van dezen dienst do.or passagiers niet kan worden >evorderd. Door de directie der spoorwegmaat schappij is hierop geantwoord, dat zij tot nu toe niet weet, of zij genoodzaakt zal zijn de stopzetting van het baanvak Sel zaete--Terneuzen aan te vragen. Zij vreest echter, dat de resultaten der ex ploitatie van dit baanvak haar daartoe zullen verplichten. RAAD VAN BIERVLIET. De loonen der gemeentewerk- Heden en der landarbeiders, BIERVLIET. Vrijdag vergaderde de raad. Aanwezig alle leden. De voorz. de burgemeester, herdacht het overlij den van Prins Hendrik. De rekening over 1933 werd aange boden, de gewone dienst met een goed slot van 2487 en de kapitaaldienst met een nadeelig saldo van 8483. Mededeeling werd gedaan van de aan besteding en gunning van den verbouw van het nieuwe gemeentehuis. Een paar kleine wijzigingen werden nog aange bracht. De R. K. Schoolvereeniging stortte 1497 als waarborgfonds voor de laat ste uitbreiding. Dit geld zal worden uit gezet bij de N.V. Bank voor Nederl. Ge meenten a 3Ys pct. Vervolgens kwam in behandeling de bekende circulaire van Ged. Staten aan gaande de salarissen van burgemeesters, secretarissen, gem. ontvangers, wethou ders, en ambtenaren van den burgerlij ken stand. De voorz. merkte op, dat deze voor Biervliet van groot belang is. Verkregen rechten vervallen en bij ver mindering van het zielenaantal worden ook voor de in functie zijnde ambtena ren de salarissen daarmee in overeen stemming gebracht. Nu komt onze ge meente vrij spoedig beneden de grens van 2300 zielen, 't Werk blijft hetzelfde en voor de in functie zijnden wordt het een gevoelige aderlating. Daarom stel den B, en W. voor aan Ged. Staten voor te stellen de verkregen rechten niet aan te tasten. De Raad ging met algemeene stemmen hiermede accoord. Dan kwam in behandeling een circu laire van den minister van binnenland- sche zaken aangaande uniforme en im- pératief voorgeschreven pensioenbijdra ge, met eventueele verhooging der sala rissen als deze toch al niet aan den hoo- gen kant zijn. B. en W. stelden voor den gemeentewerkman te brengen van 800 op 840, den ambtenaar ter secretarie ook van 800 op 840 en den gemeen tebode van 220 op 240, Dan blijft een gedeelte van dg pensioensbijdrage, zijnde 10 pct., voor de betrokkenen, ter wijl de gemeente ook een deel neemt, De heer Iz. de Blaaij wa,s er tegen. Hij rekende 300 dagen van 8 uur a f 2,50 per dag een voldoende belooning in vergelijking met een boerenarbeider, en daarvoor zullen de betrokkenen het nog wel willen doen. De V o o r z. was van meening, dat de vergelijking met de landarbeiders niet opgaat, dat deze te weinig hebben en dat de gemeentewerkman toch in betere tijden steeds zijn arbeid getrouw geble ven is, hoewel toen in het vrije bedrijf meer verdiend werd. De heer Van Hout sloot zich hier bij aan en meende, dat de landarbeiders wel f 500 te weinig verdienen. De heer N a y e was net met den heer de Blaaij eens en vergeleek deze verla ging met hetgeen de boeren al vermin derd zijn. De heer de B 1 a a y wees dan nog op het voorrecht van pensioen, waar op de Voorz. wees op de zegelplak- kerij, wat toch ook door den werkge ver geschiedt. Bovendien wees spr. den heer Naye er op, dat een eigen vermin dering toch geen richtsnoer mag wezen in deze zaak. Ons goede hart mag hier wel een woord meespreken. Ten slotte werd het voorstel van f" en W. aangenomen met 52 stemmen tegen de heeren de Blaay en Naye. Bij de rondvraag vroeg de heer Naye naar den nieuwen weg. De Voorz. antwoordde, dat daarvan niets meer gehoord is. Hij hoopU dat er nog werking in de zaak is en chtt na de vacanties nadere berichten kunnen wor den tegemoet gezien. CITY. „Einmal eine grosse Dame sein". Er is een charmant meiske dat in een super-luxe zaak een zeer nederige po sitie bekleedt. Dat komt meer voor. En ook gebeurt het dal zulke wezentjes dan zalige droomen hebben over een „hij" die komen zal om haar weg te voe ren uit de alledaagsche wereld naar de sferen van de „upper ten". Zelden komen die droomen uit Doch nu geschiedt het dat een schatrij ke vader-die-in-katoen-doet, zijn doch ter een cadeautje geeft en de chèque mitsgaders het „toeval" dat steeds zoon voorname rol speelt openen verre perspectieven. De droom wordt realiteit. Toch valt het Kitty niet mee als zij zich in een overmoedige bui en door de omstandigheden geholpen, uitgeeft voor een gravin. De promotie van typiste tot zoo'n voorname dame is ook wat snel gegaan. Duizend angsten maar ook even zoovele verrukkkingen biedt het grillige lot haar. De ontmoeting met den jongen, doch tevens echten baron draagt daar het zijne toe bij en hoewel de geschiede nis een beetje onwaarschijnlijk verloop heeft, is het eind toch bevredigend. „Flootlight Parade". Tempo, tempo, tempo...... is het „leitmotiv" van deze revue-film, zooals er meer vertoond zijn in den laatsten tijd. Maar, werkelijk, deze spant de kroon. Niet zoo zeer door de handeling, dan wel door de uiterst opgevoerde techniek. Er komen gedeelten in voor van zeld zame schoonheid. Niet nieuw en oor spronkelijk misschien, maar op eminente wijze gefilmd. Mocht het nog niet duidelijk gemaakt zijn in vorige dergelijke revues, thans wordt onbarmhartig het zwoegende, jachtende leven op de planken getoond. Drie prologen, in drie dagen voor drie theaers. De Studiodeuren gaan dicht en niemand mag weg voor dat de zaak O K. is. Dan komen de momenten die de film naar het hoogtepunt stuwen en tot een climax opvoeren. Het individu gaat verloren, de intrige zinkt in het niet, alleen de collectiviteit, die in wezen éénheid is, treedt naar voren. Flootlight parade, inderdaad. ELECTRO. Watt en y2 Watt in „Comedi- antenJ' De beide Deensche grappenmakers Schenström (Watt) en Madsen [y Watt) igureeren in deze film in den beginne als tuiniers in een meisjespensionaat. Aan werken hebben ze echter een broertje dood. 't Is veel leuker een beet je harmonica te spelen voor het jonge, vroolijke goed. Daar komt natuurlijk herrie van. En 't loopt heelemaal mis, als ze zich er bovendien nog toe leenen een der meisjes te stipuleeren in haar drang naar het tooneel en haar amou reuze perikelen. De uiteindelijke gevot- gen zijn, dat ze er alle drie uit gegooid worden door de ^strenge en dikke direc trice. Eva, zoo heet het meisje, vraagt haar Romeo, die stuurman is, dan om hulp Als matroos verkleed wordt ze op zijn schip aangenomen. Watt en Watt we ten op 't zelfde schip te sluipen en wor den in volle zee als blinde passagiers ont dekt. 't Spreekt vanzelf, dat er dan een reeks dolle gebeurtenissen losbreken waarvan de „lange liniaal" ten slotte t gelag moet betalen: hij wordt in optima forma gekielhaald. Als het einddoel van de reis na al deze wederwaardigheden is bereikt, wordt Eva door den directeur van een schouw burgje aangenomen, om in „Hamlet" op te treden. Het grappige tweetal draagt zijn aandeel natuurlijk ook in de voor stelling bij, zoo reusachtig zelfs, dat Ce stukken er in letterlijken zin afvliegen. Dat dreigt hun een oogenblik leelijk par ten te zullen spelen. Maar Watt en y2 Watt zijn voor geen kleintje vervaard. Op komische wijze redden ze zich uit de situatie. En ondertusschen verwijlt Eva, van haar liefde voor het tooneel radi caal genezen, in de armen van haar lief hebbenden stuurman. met Doos30-60,Tube 80ct- (lngez, Med.j f De dienstplichtige sergeant-admini strateur, J. C. M. Bottemmani van het regiment kust-artillerie te Vlissingen is ^bevorderd tot dienstplichtig sergeant- majoor-administraleur. ritus uit bet aardappeloverschot aange voerd worden in dit boekje critisch be zien en op grond van economische en technische overwegingen bestreden. Zoo worden bv. de nadeelen van menging opgesomd, gewezen wordt verder op het feit dat de inkomsten der invoer rechten op benzine zullen dalen enz. Ook de financieele consequenties verdienen geen aanbeveling. Berekend wordt dal de kostprijs 12 maal zoo duur is dan van de huidige motorbrandstof. Zou de verplichte spiritusbijmenging 10 pct. bedragen, dan zou dit een extra op het autogebruik drukkende belasting met zich brengen van ongeveer 11 millioen per jaar. Dit zou weer ten na- deele van de gemeenschap komen. Algemeeil Verbouwverbod van Bravo's. Naar aanleiding van een vraag van den heer Van den Heuvel heeft minister Steenberghe medegedeeld, dat in ver band met de gevaren voor den uitvoer van door den Ned. Alg. Keuringsdienst goedgekeurde pootaardappelen, wel ke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, het in de bedoeling ligt een algemeen verbouw verbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. Voor het examen Fransch M. O. akte A slaagde te Utrecht de heer J. J. van Overbeek te Goes. AARDAPPEL-SPIRITUS ALS BRANDSTOF, Wat er tegen is. In vele landen wordt in de laatste ja ren van landbouwkundige zijde krach tig propaganda gevoerd voor de berei ding van spiritus uit aardappelen. De al dus verkregen spiritus, gemengd in ben zine zou dan moeten dienen, als motor brandstof. Het vraagstuk van verwerking van aardappelen tot spiritus is ook in Ne derland aan de orde gesteld. In een publicatie van de Alg. Ned. Verkeersfederatie (A.N.V.F.)^ ie Den Haag wordt het aardappel-spiritus ge bruik voor het motorwegverkeer bespro ken. In dit geschrift komt men tot de conclusie dat het een klein voordeel voor een kleine groep en een groot na deel voor het algemeen zal blijken te zijn. De argumenten van agrarische zijde voor de plannen tot bereiding van spi- Beroep aangeteekend. De voetbalvereeniging „Middelburg" heeft beroep aangeteekend tegen de door den K-N.V.B. uitgesproken straffen tegen de leden dezer vereeniging P. Vo gel en G. Vijgeboom. Ook de spelers zelf hebben beroep aangeteekend. De eerste wedstrijd van beroepsvoetballers. Eenigen tijd geleden is, zooals we reeds meldden, te Den Haag de Eerste Nederlandsche Beroeps-voetballersbond opgericht, welke ook in Nederland het beroepsvoetbal wil invoeren Zooals wel te verwachten was, be staat er in ons land voor deze beroeps voetbalsport weinig animo. Deze week heeft te Rotterdam voor een niet groot aantal toeschouwers de eerste wedstrijd plaats gehad n.l tusschen de elftallen Green Star en Red Star. Het spel dat de beroepsmenschen vertoon den was beneden middelmatig. De mees te spelers waren ook onbekenden, ter wijl de overigen spelers waren die door de K.N.V.B. zijn geschorst. Voordat dit mengelmoesje den wed strijd ging spelen was er nog een con flict ontstaan met het bestuur van het terrein waarop gespeeld werd. De K.N. V.B. heeft nl. het spelen van beroepself tallen op terreinen van zijn leden ver boden, terwijl het bestuur van het ter rein onkundig was dat het hier beroeps elftallen betrof. Toen zulks evenwel be kend werd verbood het bestuur het spe len op haar terrein aan den Beroeps- bond. Deze ging hiermede niet accoord en wendde zich tot de rechtbank, die hem in kort geding den eisch toewees, met de bepaling, dat den spelers des noods met geweld toegang tot het ter rein zou moeten worden verleend. Dit was de entrée van het Nederland sche beroepsvoetbal, t De Vierdaagsche. Gisteren is het de laatste dag geweest van de Vierdaagsche Afstandmarschen, die rond Nijmegen zijn gehouden. De belangstelling van de bevolking was overal langs den weg groot. Het weer was prachtig en de wegen goed. Toen de tippelaars in Nijmegen terug kwamen werden zij met bloemen over laden. Óm half twee kwamen de eerste deelnemers binnen; de laatste wande laars gingen om over 5 uur de kazerne binnen. Rond de kazerne stond een groo- te menigte die de deelnemers hartelijk toejuichte. De laatste dag waren er 5 uit vallers, zoodat het totale aantal van de vier dagen 101 bedraagt. De prijzen wer- uitgereikt door den commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr, Roëll en door jhr- mr. J. C- van Weiier. De „vierdaagsche 1934" behoort dus weer tot het verleden. Zij is in alle op zichten een groot succes geweest. De Groote Prijs van Europa. De N.V. Bataafsche Import Mij., ver koopkantoor van Koninklijke Shell pro ducten, deed ons een boekje over de laatst gehouden T. T. races te Assen toekomen, getiteld: „De Groote Pri)s van Europa, Assen 1934". De aandacht wordt in deze uitgave gevestigd op het Shell- succes bij de internationale motorraces

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2