m BINNENLAND. ZEELAND. WEES! m WIND. NUMMER 176. TWEE BLADEN. ZATERDAG 28 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLJSSiNGEN. WALCHEREN. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- ZUID-BEVELAND. i ag, 4 MIDDELdURGSCHE coubant dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. P- w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche coupant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1-7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. b>j vooruitbetaling Adv, met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent ra—li i, TEGEN KLEINE PARTIJEN. Een dratische maatregel voor gesteld. De minister wil voorts vrijgestelden uit de provinciale staten en de gemeenteraden weren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aan vulling van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet, dat beoogt le het aantal kleine partijen tegen te gaan en 2e personen, die al te zeer bloot staan aan de verleiding om de belangen der groep waartoe ze behooren te stel len boven het algemeen belang uit te sluiten van het lidmaatschap van de provinciale staten en de gemeenteraden. Ten aanzien van de eerste aangele genheid wordt een zeer dratische maat regel voorgesteld: het eischen van een aantal stemmen, voldoen de om reeds bij eerste toe- deeling drie zetels te verwer- werven. Bij aanneming hiervan zou den dus alle partijtjes, die op hun lijsten minder stemmen dan driemaal den kies- deeler behalen, direct afvallen. De plat- telandersbond, de rev. socialisten, de christel, democratische unie enz. zouden dan dus hun matten wel kunnen oprol len. Daarnaast meent de minister, dat nog plaats is voor een poging om de ver kiezingen reeds van den aanvang af in rustiger banen te leiden. Daartoe is zijn. keuze gevallen op het stelsel van de waarborgsom 250). Wat het tweede punt betreft, wordt voorgesteld, om de z.g. „vrijgestelden" (dat zijn de bezoldigde bestuurders van vakvereenigingen) uit te sluiten van het lidmaatschap van de provinciale staten en gemeenteraden. Voor toepassing van eenzelfde regeling op de Eerste en Tweede Kamer, zou Grondwetswijzi ging noodig zijn. Daarom laat de mi nister de vraag, of zij ook voor de Ka mers noodig is, buiten beschouwing. Overwogen is voorts de wenschelijk- heid van het lidmaatschap van de lagere vertegenwoordigende colleges mede uit te sluiten personen, die ondersteuning ontvangen van Maatschappelijk Hulpbe toon. In verband met de daarbij gerezen vraag of de uitsluiting van zoodani ge personen zich wel volledig verdraagt met de Grondwet, heeft de minister ge meend daarvan te moeten afzien. Voorts wordt een regeling voorge steld, welke beoogt, tegemoet te komen aan de bezwaren, welke nieuw benoem de leden van de Tweede Kamer, wier woonplaats buiten het rijk in Europa is gelegen, uit dien hoofde kunnen onder vinden met betrekking tot het tijdig in dienen van hun geloofsbrieven. Voorge steld wordt een regeling te treffen, vol gens welke de betrokkene een gemach tigde aanwijst. ALG. LEDENVERGADERING A.VR.O. Hedenmiddag is te Arnhem de zeven de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring van de A.V.R.0. gehouden. De voorzitter, de heer G. de Clercq heeft, na de aanwezigen welkom te heb ben geheeten, het overlijden herdacht van de Koningin Moeder en Prins Hen- drrik. De voorz. wees erop, dat men voor de eerste maal in ,,de provincie" vergadert, omdat gebleken is, dat, wat de grootte van het ledental betreft, Gel. derlar.d op de derde plaats komt na Holland. De A.V.R.0. is in 1933 sterker geworden en in geheel de periode van het bestaan heeft de A.V.R.0. er nog nimmer zóó goed voorgestaan als thans. Geen enkele maal is een uitzending niet kunnen doorgaan omdat de Ra dio Omroep Controle Commissie haar had afgekeurd. Evenwel werd de verba zing er over uitgesproken dat de voor- zitter van den Radio-Raad in ccn ver- te Voorburg verklaarde, dat de A.V.R.O. naar een bepaald door dien voorzitter gedacht beeld zou moeten worden omgevormd. De voorzitter zeide voorts dat van het zendtijdbesluit 1930, met name het alge meen programma, nog altijd niets dan kwaad kan worden gezegd. De A.V.R.O. zal altijd tegen dit zendtijdenbesluit blij ven protesteeren. Hij wees er nadrukkelijk op, dat de A.V.R.O. geen bepaalde levensbeschou wingen of staatkundige inzichten wil propageeren. Hu- meende, dat de A.V.R.O. de aangewezen omroep is voor de verzorging van een werkelijk alge meen of nationaal programma. Ten aanzien van het zendvraagstuk constateerde de voorz. tenslotte dat de minister op zijn eenmaal ingenomen standpunt bleef staan. De directeur van het Omroepbedrijf, de heer W. Vogt, deelde in zijn jaarver slag mede dat het eindsaldo der be schikbare middelen op 1 Juli j.l. geko men is op f 214 millioen. De inkomsten aan luistervinken-Contributie bedroegen in 1933 f 752.000. De heer Vogt deed daarna eenige me dedeelingen omtrent het bedrijf. Hij hoopte dat de bouw van de nieuwe stu dio tegen het eind van het volgend jaar gereed zou zijn- Hij memoreerde voorts wat de A.V.R.O. deed op het gebied der liefdadigheid en steunverleening aan noodlijdenden. Medegedeeld werd nog dat in het a.s. winterseizoen een nieuwe Kovacs Lajos tournée zal worden onder nomen. DE CRISISPOSTZEGELS. Het Nationaal Crisis Comité maakt bekend, dat de verkoop van crisis-post zegels 1 Augustus onherroepelijk zal worden gesloten; de zegels blijven ech ter nog tot Juni 1935 voor portverbruik geldig. In herinnering zij gebracht, dat de uitgifte een 5 en een 6 c'ts., zegel om vat respectievelijk met de beeltenis van H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Ju liana. Op de zegels wordt een toeslag geheven ten bate van het N.C-C,, ver koopsprijs per stel 20 ct., zij zijn aan al le postkantoren verkrijgbaar. Het comité vertrouwt, dat nog velen in deze laatste dagen tot aankoop zul len overgaan; het zal er den onmisbaren steun door erlangen gedurende een nieu wen winter in zijn moeilijke taak van crisisbestrijding te volharden. DE GEBEURTENISSEN IN OOSTENRIJK, Koningin Wilhelmina heeft een zeer hartelijk telegram van rouwbeklag ge zonden aan den Oostenrijkschen bonds president Miklas. DRIE SPECIALITEITEN van Middelburg. Het echte ZEEUWSCH PROFETENBROOD, MEDIO-DOOZEN, RAADHUISKOPPEN. Kent U ze? M. Peterse, Patissier, Middelburg. (Ingez. Med.) Een genotvolle dag voor de kinderen. Niet minder dan 212 kinderen van de scholen A en C en van het zevende leer jaar hebben gisteren deelgenomen aan het schoolreisje, waarvoor dit jaar o.i. een zeer mooi en leerzaam plan was voorbereid en dat wij kunnen 't er reeds direct bijvoegen, tot aller genoegen uit stekend is verloopen. Te kwart over 7 vertrokken de kin deren met de onderwijzeressen en on derwijzers in 6 bussen van de Abdij uit naar de haven van Vlissingen om over te steken naar Breskens, voor velen reeds iets nieuws op zichzelf, al waren er ook een paar die even tol aan nep- tunus betaalden. Toen de bussen op Zeeuwsch-Vlaam- schen bodem waren gereden en de kin deren weer plaats hadden genomen, ging Ret langs Schoondijke, Oostburg, Aar denburg naar de grens, om in België te rijden over Maldeghem naar Brugge, waar halt werd gehouden bij Halle de Paris. Nadat daar de inwendige mensch wat versterkt was kon een wandeling door de Vlaamsche stad met haar histo rische gebouwen en plekjes worden ge maakt tot het tijd was om weer in de bussen plaats te nemen en nu ging het af op Oostende. Hiér heeft men kunnen genieten van een gezicht van het dakponorama af; daarna vermaakte men zich aan het strand. Te twee uur ging het naar Bree dene waar van de rennen is genoten, wat voor bijna allen iets ongekends was Te vier uur ging het langs de heele rij Badplaatsen, naar Knocke, waar halt werd gehouden op de Plaats van Bun nen dus bij Avenue Lippens. Hier kon den de kinderen in drie verschillend^ winkels hunne bonnen resp. voor een banaan, voor babbeluten en voor een cornet d'or inwisselen. Van 5 tot kwart voor zes verbleef men in het mooie Knocke, want er stond nog een rustpunt op het programma en wel bij Sizka. Ieder die Knocke bezocht, kent de voor kinderen geknipten speel tuin, en de gelegenheid om heerlijk wa fels te nuttigen. Dat deze zich lieten smaken, spreekt wel van zelf. Het was Bij de vraag, wat wij beleven, geldt i niet zoozeer, wat er OM ons, als wel J wat er IN ons gebeurt. voor de meesten zeker nog veel te vroeg toen tegen 8 uur de order instap pen kwam en men even later de Neder landsche grens bij Retranchement weer passeerde. Te half tien zette de provin ciale boot allen weer naar Walcheren over en te ruim kwart over tien reden de bussen de Abdij te Middelburg weer in, waar ouders, zusjes en broertjes de kinderen met groote belangstelling ston den op te wachten. Het gejuich en ge zwaai van uit de bussen was het ant woord op de vraag of de kinderen zich geamuseerd hadden en opgevangen uit drukkingen bevestigden dit nog bizon der. Een vierde bon, waarop stond „ver rassing" was eerst op de terugreis op de boot ingenomen; ieder kind kreeg daar voor nog een fleschje zuurtjes. Dit alles was alleen mogelijk, omdat er een goede voorbereiding was, omdat er een goede hoofdleiding bestond. Het is goed te begrijpen, dat men aan den heer J, A. Tavenier, die alles voorbe reidde op zijn bekende secure wijze, een herinnering aanbood in den vorm van een ets. Alleen reeds de keurige wijze, waarop de heer Tavenier de leiddraad voor de leiders en voor de kinderen ge reed maakte, verdient een woord van groote waardeering. Muziekuitvoering. De muziekuitvoering van het Middel- burgsch Muziekkorps op het Molenwa ter heeft gisteren vooral na de pauze vrij veel belangstelling gehad. Onder leiding van den heer A. Calatz is een af wisselend programma goed uitgevoerd en meermalen was applaus de dank van de aanwezigen. De ringrijderij. Donderdag 30 Augustus houdt Vreem delingenverkeer weder haar jaarlijksche ringrijderij in de Abdij, Er zal o.a. gere den worden om de wisselbekers van de Koningin, van dr. H. W. van Loon, van de gemeente Middelburg, van den heer H. J. G. Hartman en van den heer Jacq Frank. Deze laatste beker is door een vergissing niet in de advertentie ver meld. Zooals men zich zal herinneren heeft de heer Frank verleden jaar dezen beker geschonken. DE KERMIS». Gedurende de kermis zullen de inrich tingen iederen avond te 12 uur geslo ten moeten worden. Dit geldt ook voor de café's, die echter, op Zaterdag tot half één geopend mogen zijn. De 4 daagsche te Nijmegen, De heeren Torbijn en Nonnekes die hebben deel genomen aan de 4 daagsche te Nijmegen hebben deze met goed suc ces volbracht. Genoemde heeren zijn lid van de W.S.V. „De Amateur" te Goes. Tot districts-commandant van de Kon, Maréchaussée, alhier is benoemd, kapitein H. A. J. G. Kaasjager, thans districtscommandant te 's Hertogen bosch. Baden. In de afgeloopen week zijn genomen in het gewone bad 1401 dames- en 1230 heerenbaden, totaal 2631, in het volks- bad resp. 1324, 1222 en 2546. Een ongeluk. De hulp der politie en medische hulp is ingeroepen aan boord van het Duit- sche stoomschip „Paraguay", onder weg van Hamburg naar Zuid-Amerika via Antwerpen, omdat de machinist was ge vallen op de lading stukgoederen en hem daarbij de borstkas was ingedrukt. De man is naar „Bethesda" overge bracht. SOUBURG. Het .Ritthemsch fanfare korps, directeur de heer P. Meijers, geeft Dinsdag a.s. een concert in de tent op het Oranjeplein des avonds te 8.15, DOMBURG. Dinsdagavond a.s. zal 't Domburgsche muziekgezelschap een concert geven. RAAD VAN DOMBURG, De nieuwe jaarwedde-regeling, In principe besloten tot verhar ding van den Geschiere's weg. DOMBURG. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den Raad, sprak de Voorz., de heer L. J. van Voorthuysen, woorden van eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van Prins Hendrik, hetgeen door de leden staande werd aangehoord. Spr. deelde mede, dat hij telegrammen van deelneming hac» gezonden aan H. M'. de Koningin en H. K. H. de Prinses en deed voorlezing van een schrijven waarbij laatstgenoem de dank liet betuigen voor het gezon den telegram. De gemeenterekening over 1933 werd overgelegd, deze zal worden nagezien door eene commissie bestaande uit rle heeren Westenburger en de Pagter. Voor kennisgeving werd aangenomen n schrijven van de broeder.schap van Ont vangers van Gemeenten in Nederland, inzake centralisatie van kasbeheer. Van Ged. Staten was de bekende cir culaire ingekomen aangaande de nieuwe jaarwedderegeling van burgemeester, se cretaris, ontvanger en ambtenaar van den burgerlijken stand. De Voorz. gaf een uitvoerige toe lichting en een berekening van de jaar wedden en pensioenverhaal zooals die tot heden waren en nu zouden worden. Besloten werd accoord te gaan met die regeling voor wat betreft de verschil lende ambtenaren. Een punt van afzon derlijke bespreking maakte uit de jaar wedde van den secretaris tevens ont vanger op wiens jaarwedde, wegens cu mulatie dier betrekkingen, elk een kor ting van 15 pet. zal worden toegepast. De Voorz. stelde voor aan Ged. Staten te berichten dat een korting van 10 pet. billijker werd geacht. Daarover ontstond een uitgebreide discussie, waarvan het resultaat was, dat Ged. Staten in overweging zal worden gege ven voor den secretaris-ontvanger wel de kortingen wegens cumulatie te hand haven maar zijn jaarwedde als Secre taris f 50 hooger te stellen dan in het ontwerp is aangegeven. Waar mét ingang van 1 Juli j.l. van alle ambtenaren 10 pet. op de jaarwed de wegens pensioenbijdrage moet bor den verhaald stelden B. en W. voor om aan die ambtenaren welke op 1 Oct. T9T3 reeds onder de Pensioenwet vie len' en op wie alhier tot heden slechts 4j pet. werd verhaald een verhooging van jaarwedde van 1 pet. van hun pensioengrondslag te verleenen. De heer de Visser vroeg nog "na dere inlichtingen die hem door kien Voorzitter werden gegeven, waarna t voorstel van Burgem. en Wleth. met op twee na algemeene stemmen, die van de heeren Geldof en De Pagter werd aangenomen. Van verschillende pachters van gras kanten was een verzoek ingekomen om terug te komen op een, in de vorige vergadering genomen besluit tot 't doen afsnijden van de graskanten vóór 1 Ju li. De Voorz. zeide, dat het in het algemeen geen aanbeveling verdient om besluiten die in de eene vergadering ge nomen zijn in eene volgende weer in^te trekken maar dat, waar gebleken is, da: uitvoering van dit besluit voor belang hebbende moeilijkheden oplevert, B. en W. thans voorstelden om het afsnij den van de graskanten eerst vóór 15 Aug. te doen geschieden. De heer D e Visser achtte het niet noodig het be sluit te wijzigen, er is blijkbaai een mis verstand bij belanghebbenden, het is niet de bedoeling alle gras, doch alleen het hooigras af te snijden. De heeren Jan- seenDePagter waren van dezelfde meening, ook de heer Brand zegde zich met deze opvatting te kunnen ver eenigen. Met algemeene stemrren werd besloten het oorspronkelijke voorstel te handhaven echter zoodanig toegelicht dat alleen het h o o i-gras vóór 1 Juli moet worden afgesneden. Van H. Verhage e.a. was een verzoek inngekomen, om over te gaan tot bestra ting van den Geschiere's weg, de kos ten daarvan te vinden uit de heffing van eene baatbelasting. B. en W. stelden voor in principe te besluiten tot deze verharding over te gaan en hen op te dragen plannen en begrooting daarvoor op te amken. De heer De Visser zeg de niet zoo sympathiek tegenover deze verharding te staan, als tegenover die van den zg'n. Baaijenweg. Spr. wees op verschillende bezwaren. Ook is de ge meente Meliskerke blijkbaar niet bereid dezen weg door te trekken. De heer D e Pagter stelde het nut ook van deze Middelburg, 28-VII-'34. Vrijdag hoogste luchttemperatuur 20.7 °C; (69 °F); laagste 16.6 °C (62 °F). Heden 9 h: 18 C; 12 h: 19 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 766 mm; laagste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.8 mm te Rochefort; laagste 741.9 mm te Karl- stadt. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, tijdelijk toenemende Z, W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken, tijdelijk regen, weinig verande ring in temperatuur, Zon op: 5 h 14; onder: 20 h 57, Licht op: 21 h 27. Maan op: 21 h 47; onder: 7 h 47. L.K, 2 Augustus. Zondag 29 Juli. Zon op: 5 h 16;"ónder 20 h 56. Licht op: 21 h 26. Maan op: 22 h 01; onder 9 h 18. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater Za. 28 3.19 15.35 9.46 22.23 Zo. 29 S 4.03 16.19 10.30 23.10 Ma. 30 4.50 17.05 11.14 23.57 en Laagwater te Wetneldinge. (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Laagwater Za. 28 5.20 17.42 10.49 23.20 Zo. 29 S 6.04 18.26 11.36 24.07 Ma. 30 6.49 19.08 12.23 24.55 bestrating in het licht. De Voorz. zeg de, dat het toch in allen gevalle moge lijk is om de moeilijkheden of uit den weg te ruimen of te beperken. In principe werd daarna besloten tot verharding. Na eenige bespreking werden verschil lende werkobjecten aangewezen, een subsidie van 5 verleend voor een door de brandweer te houden oefening te Middelburg en den heer De Visser in lichtingen gegeven omtrent eene verbin ding tusschen den Boudewijnskerkschen weg en den nieuw aangelegden Baaijen weg. Deze verbinding ligt geheel op het grondgebied van Zoutelande en moet dus, zooals de heer E 1 o u t mededeel de, door die gemeente worden aange bracht. VEERE. De Raad dezer gemeente be sloot Vrijdag in verband met het nieuwe pensioenverhaal van 10 pet. de salaris sen der ambtenaren met een dusdanig bedrag te verhoogen, dat deze prac- tisch niet verlaagd worden. Voor de op Zaterdag 25 Aug. te hou den „brandweerwedstrijd", georgani seerd door den commandant der Middel burgsche brandweer is een bijdrage be schikbaar gesteld van 5. Besloten werd om een bedrag ineens te betalen voor den weg Middelburg Veere. Men is dan van de onderhouds kosten af. Nader werd besloten in te gaan op het voorstel van B. en W. van Middel burg betreffende de keuringsloonen voor afgekeurd vleesch (halveering). Een nieuwe verordening zal in het le ven worden geroepen inzake de honden belasting; n.l. dat iedere hond een pen ning moet dragen, waaruit blijkt dat de belasting is voldaan, terwijl de achter stallige belasting van P. Verlinde over 1933 en 1934 „met kracht" zal worden geïnd. B. en W. hadden een onderzoek inge steld naar de mogelijkheid van een par keerterrein, doch dit stuit op groote be zwaren. Besloten werd geen parkeerter rein aan te wijzen. Wij komen uitvoeriger op een en an der terug. WAARDE. De kinderen van de open bare Lagere school alhier maakten he den met twee autobussen een tocht door Walcheren. Zoowel bij vertrek als bij thuiskomst was er veel belangstelling van ouders en kennissen. De kinderen kwamen opgetogen thuis. Naar we hoorden waren ze o.m. op 't Vliegveld geweest waar ze een vlieg machine zagen opstijgen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1