NIVEA Wie met Rinso u/ascht Wordt aangenaam verrast KRONIEK van den DAG. FORTINBRAS, fïlüoiStuin do<A BINNENLAND. STATEN-GENERAAL. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 27 JUU 1934. No. 175. DE KOOPMAN IN GELUK, GOES. De Oostenrijksche tragedie. Een leeliike slag voor Duitsch- land en het nationaal-socialis- me in het algemeen. Het woord is nu aan de groote mo gendheden. De afschuw, die overal in de wereld is gewekt over de tragedie m Oosten- riik richt zich voor een goed deel op Duitschland. Dat is begrijpelijk. Slechts doordat zij geholpen werden door hun Duitsche partijgenooten, hebben de Uos- tenrijksche nazi's hun maandenlange weerzinwekkende terreur kunnen uitoe fenen, een terreur, die tenslotte op het huidige drama is uitgeloopen. De regee ring te Berlijn treft het wel heel slecht, dat juist eenige dagen van tevoren in Zwitserland een transport ontplofbare stoffen en helsche machines achterhaald werd, welke uit Duitschland naar Oos tenrijk gesmokkeld zouden worden. De samenwerking tusschen Duitsche en Oostenrijksche nazi's werd daardoor on middellijk bewijsbaar. In Italië zette de ontdekking al dadelijk heel kwaad bloed. Wat moeten de gevoelens van Mussolini wel zijn, nu slechts een paar dagen daarna een putsch is ondernomen, waarbij zijn vriend Dollfuss in koelen bloede werd neergeknald. Er behoeft tusschen beide dingen geen onmiddellijk verband te staan. Doch de coïncidentie is voor Duitschland in elk geval bijzon der onprettig. Daar komt meer bij. Het Duitsche Nieuwsbureau verspreidde, zoodra de eerste berichten omtrent de putsch wer den verspreid eenige mededeelingen, waarin een juichtoon nauwelijks was on derdrukt. Hitier bevond zich met vacan- tie in Beieren, niet heel ver van de Oos tenrijksche grens af, hoewel hij onlangs van plan heette, om in zijn vacantie een reisje met een oorlogsschip naar de Noorsche wateren te maken. Opstande lingen, die in de door troepen omsingel de bondskanselarij zaten ingesloten, wenschten vrije aftocht naar.Duitsch land. De Duitsche gezant verleende hier bij zijn bemiddeling. Al deze dingen, hoewel ze in geen ge val kunnen aantoonen, dat Duitschland in directen zin iets met den opstand te maken had, zijn voor de Duitsche re geering zachtjes gezegd uiterst verve lend. De wereld laat niet na er het hare van te zeggen. Zoo ziet men dan ook, dat als een der eerste gevolgen der bewe ging, Duitschland nog veel meer geïso leerd komt te staan dan reeds het geval was. De 30ste Juni was een rampspoe dige dag voor de nationaal-socialistische idee. De 25ste Juli zal het nog veel meer zijn. Dollfuss had een goeden naam in de wereld. Hij was een zeer geloovig en zachtmoedig mensch, misschien wel te zachtmoedig jegens tegenstanders, die thans blijk hebben gegeven niets meer dan brute misdadigers te zijn. De natio naal-socialistische idee zal door dezen moord vermoedelijk een onherstelbaren slag zijn toegebracht. Wat voor internationale gevolgen nog uit het drama zullen voortvloeien, valt momenteel niet te zeggen. Maar 't staat vast, dat er iets moet gebeuren. Men houdt zijn hart vast bij de gedachte, wat voor ongeluk over Europa gekomen zou zijn, als de putsch eens gelukt was en de lieden, die de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland willen, baas zouden zijn geworden. De mogelijkheid, dat zulks in de naaste toekomst nog zou kunnen ge schieden, dient uitgesloten te worden. Men heeft thans kunnen ervaren, hoe groot het gevaar is, dat 't nazi-dom in midden-Europa voor ons werelddeel op levert. Dit kan niet langer veronacht zaamd worden. De groote mogendheden door WILLIAM LOCKE. 78) In het Engelsch kon Martin nooit zoo gesproken hebben. Langzaam zouden dan de woorden gekomen zijn. Maar hij was onder Franschen en hij was gewend zich m het Fransch uit te drukken. Een goedkeurend gemompel volgde. Ja, riep Martin, ik schenk Frank rijk mijn leven als een onderpand van mijn vaderland. Laat mij aangenomen worden, Monsieur le Mhire. De Maire, een magere man met grij ze oogen en een kaalhoofd, zag hem eenige oogenblikken aandachtig aan. Het is goed, zei hij. Ik aanvaard uw gelofte. Morgen moet ik naar Péri- gueux gaan om monsieur le Préfet te spreken, die mij zeer genegen is. Hij heeft invloed op dm minister van oor log. Ga mede naar r'érigueux. Ik neem op mij, dat het in orde komt. Ik dank u, Monsieur le Maire, ze» Martin. Toen praatten ze allen door elkaar en hieven hun glazen tot Martin omhoog en Monsieur Viriot bestelde champagne en toen de wijn ingeschonken was, klon zullen zich op middelen, om nieuwe en nog erger tragedies te voorkomen, op korten termijn dienen te beraden. Mogen zij daarbij dan niet nalaten de hand in eigen boezem te steken. Zij heb ben in 1919 bij den vrede van St. Ger main een Oostenrijk geschapen, dat van zijn prille bestaan af een zorgenkind is geweest. In een wereld als die van thans blijkt het niet zonder hulp van buiten te kunnen bestaan. Hier ligt de kern van het probleem. Oostenrijk is, eenige Vol- kenbondsbemoeiïng daargelaten, steeds aan zijn lot overgelaten, niet in de laat ste plaats doordat de groote heeren het onderling niet eens konden worden. Me de daardoor zijn toestanden ontstaan, zooals men die thans kent, toestanden, die een platte moord mogelijk maakten op den man, die zijn leven veil had voor zijn land. Dit kan niet langer zoo blijven. Het drama is een tragische waarschu wing, die niet misverstaan mag worden, op straffe van de kwaadaardigste gevol gen. Men moet hartgrondig hopen, dat zulks nu in voldoende mate zal worden gevoeld, om een samenwerking tot stand te brengen, waar deze reeds veel te lang ontbrak. Het gaat om den vrede van Europa en wellicht van de geheele wereld. (Ingez. Med.) VERRUIMING VAN DEN VERKOOP OP ZONDAG VOOR BANKET BAKKERSZAKEN. Nu het wetsontwerp tot wijziging van de Winkelsluitingswet in de Tweede en Eerste Kamer is aangenomen, heeft de Vereeniging van banketbakkers, ex ploitanten van bestelzaken, een adres gericht tot de raden van een aantal ge meenten, waar zaken van haar leden zijn gevestigd, met het verzoek mede werking te verleenen voor het verkrij gen van de voor de banketbakkers zoo dringend gewenschte verruiming van verkoopsmogelijkheid op Zondag. De gewijzigde wet op de winkelslui ting opent n.l. de mogelijkheid, het aan tal van 4 uren, gedurende welke de ver koop op Zondag o.m. aan banketbak kerszaken is toegestaan, zoolang de hui dige crisisomstandigheden voortbestaan, op 6 te brengen. Dit kan alleen, indien binnen 2 maan den na afkondiging van de wet tot her ziening van de Winkelsluitingswet door den gemeenteraad desgevraagd zal zijn verklaard, dat hij van oordeel is, dat de tegenwoordige buitengewone omstan digheden aanleiding geven, van bedoel de mogelijkheid tot verruiming gebruik te maken, Deze verklaring kan niet worden af gelegd dan nadat belanghebbenden zijn gehoord en moet inhouden voor welk bedrijf of bedrijven ze geldt. Vandaar dat de genoemde vereeni ging, zoodra de wijzigingswet in de Eer ste Kamer is aangenomen, zich tot de betrokken gemeenteraden heeft gewend met het verzoek in dezen mede te wer ken, zoodat t.a.v. het banketbakkersbe drijf bedoelde verklaring tijdig kan wor den afgelegd. ken er kreten van Vive 1' Angleterre! Vive la France! Vive Martin En Monsieur Viriot riep: Leve onze goede Périgordiër!) Fortinbras, die naast Martin zat, zei: Ik gaf de rest van mijn leven om gedurende de volgende maanden zoo jong te zijn als jij. Wat zul je je trotsch gevoelen. Maar Martin's nuchtere Engelsche aard verloochende zich niet. Heelemaal niet, zei hij, ik ben nog een erg onrijpe held. Alleen in het vreemdelingenlegioen, dat fantastische regiment van doldries te waaghalzen, kon een vreemdeling zonder veel navragen aangenomen wor den. Maar om in het gewone Fransche leger opgenomen te worden, dat is een andere zaak. Aan Vele draden moest getrokken worden. En dat geschiedde door Martin. Het was in zijn voordeel dat hij twee jaren lang gediend had in Cambridge en de korporaalstrepen ver worven had. En juist toen er aan al. die draden getrokken werd verklaarde En- •geland Duitschland den oorlog. De Préfet de la Dordogne overwoog ten tweeden male Martin's verzoek en zette er vlug zijn handteekening onder en zoo werd Martin soldaat in het Fr'anr sche leger. Het gebeurde, dat de eerste persoon, die.hij ontmoette, toen het bericht kwam, Félise was. t Was bij de deur van de fabrique. Hij wuifde met het papier. Ik ben aangenomen. Ze verbleekte, legde de handen op VERLAGING LOODSGELDEN. De wet tot nadere wijziging van de wet, houdende bepalingen op den loods- dienst voor zeeschepen (verlaging der loodsgelden met 20 pet.) zal op 1 Aug. a.s. in werking treden. DE EXPORT VAN ERWTEN EN BOONEN. Medegedeeld wordt dat het in de be doeling ligt den export van erwten en boonen, waarop krachtens het Crisis- Akkerbesluit 1934 een binnenlandsche heffing is betaald, mogenlijk te maken door restitutie van de daarop betaalde heffing. Als algemeene regel wordt hierbij aangenomen, dat nimmer de heffing zal worden gerestitueerd voor een grootere hoeveelheid dan blijkens de gehouden inventarisatie op 21 dezer bij eiken ex porteur in voorraad is geweest. Ook bij den export van spliterwien, die op dien datum a's spiterwten tot den voorraad van een exporteur behoor den, wordt een bedrag gelijk aan de bin nenlandsche heffing gerestitueerd. Bij den export van spliterwten, die als ongesplitte erwten op 21 dezer tot den voorraad van een exporteur behoor den, wordt bij export 7.15 per 100 kg gerestitueerd. JAPAN WIL PROTESTEEREN. In officieele kringen te Tokio heeft men ,,met groote bezorgdheid" kennis genomen van de dagbladberichten uit Batavia met betrekking tot afkondiging door de regeering van Nederlandsch- Indië van beperkende bepalingen met betrekking tot den invoer van aarde werk. De woordvoerder van het departe ment van buitenlandsche zaken verwees in dit verband naar de overeenstemming tusschen Nederland en Japan, volgens dewelke de invoerbeperking van 55 ar tikelen zou worden uitgesteld tijdens de handelsconferentie die thans te Batavia bijeen is- Met nadruk verklaarde hij dat dezei thans afgekondigde eenzijdige be perking van den invoer van aardewerk de Nederlandsch-Japansche overeen stemming negeert. Stappen zouden wor den gedaan, aldus de woordvoerder. EERSTE KAMER, Landbouwcrïsisfonds en wijzi ging winkelsluitingswet aan* genomen. De Eerste Kamfer heeft gisteren z.h.s. het wetsontwerp tot instelling van een landbouwcrisisfonds etc. aangenomen, nadat de heer Ruyter (r.k.) eenige opmerkingen had gemaakt. Hij was o.m. bevreesd, dat de margarine-fabrikanten te veel vertroeteld zouden worden. Mi nister Steenberghe trachtte "den afgevaardigde gerust te stellen en ver klaarde verder o.o., dat voor hem de vernietiging van vee 't uiterste middel zou zijn, om de markt lucht te geven. Meer raakte er te doen over het wets ontwerp tot wijziging der winkelslui tingswet, Zij is zoowel door mr. Janssen als jhr. mr. van Sasse van IJsselt ver dedigd, al dweepten beide katholieke afgevaardigden niet met den vorm, voor zoover gemeenteraden worden inge schakeld, terwijl zij ook vreezen dat de in de wet voorziene termijn van twee maanden binnen welke de gemeentera den beslissen moeten of verruiming hun noodig lijkt, te kort is. Principieel tegen verruiming van den verkoop op Zondag bleef de anti-revo haar hart, maar dapper zag ze hem aan. Wanneer ga je? Ik ga dadelijk naar Périgueux om dienst te nemen. En wanneer kom je terug? Dat weet de hemel, zei hij. En toen drong het tot hem door, dat ze ernstig ontroerd was. Natuurlijk hoop ik te eeniger tijd terug te komen, als de oorlog uit is, maar Met trillende stem zei ze: Je kunt sneuvelen. Dat is met duizenden het geval. Ik moet de kans wagen. Ze wendde zich om, sloeg beide han den voor de oogen en barstte uit in een vloed van tranen. Hij sloeg zijn arm om haar heen en zij snikte met haar hoofd op zijn schouder. Hij fluisterde: Gaat het je zoo aan bet hart wat er met me gebeurt? Ze rukte zich los en zag hem aan met oogen die fonkelden door haar tra nen heen. Denk je, dat ik een stuk hout ben of een steen? Ik ben half [Engelsch, half Fransch. Je gaat vechten voor En geland en voor 'frankrijk. Geloof je, dat een vrouw die dingen niet voelt? Ik zou je haten als je niet ging in den strijd, maar ik zou het vreeselijk vin den als je gedood werd. Ze vloog weg. Hij zag haar niet iheer alleen voor hij het hotel des Grottes verliet. Toen hij met Bigourdin en For tinbras in de oude omnibus stapte, die lutionaire fractie, al verwonderde jhr. van Otters' verzet tegen de inschakeling van de gemeenteraden. Deze procedure is immers juist gekozen, omdat men het aldus aan de protestantsche gemeentei- raden zelf wilde overlaten, of zij ver ruiming van den Zondagsverkoop al of niet zouden noodig achten. Evenals bij de oorspronkelijke Winkel sluitingswet, stemde de c.h.-fractie ook nu verdeeld. De wet kreeg de stemmen van alle fracties behalve van de drie aan wezige anti's en van de c.h. heeren de Vos van Steenwijk Jr. en mr. van der Hoeven. DE MOEILIJKHEDEN IN HET LAND BOUWBEDRIJF OP THOLEN. De landbouwers worden ver plicht arbitrage te aanvaarden. In verband met het feit, dat op het eiland Tholen, door het niet slagen van de bemiddelingspogingen van den rijks bemiddelaar prof. mr. Aalberse, een sta king dreigde uit te breken van de land arbeiders, heeft de minister van oeco- nomische zaken aan 250 werkgevers op Tholen telegrafisch medegedeeld, dat zich hier een geval voordoet, omschre ven in art. 3 van de Crisis-Organisatie beschikking 1934 II en dat deze werk gevers, aangesloten jbij de Provinciale Landbouw-Crisis-Organisaties, verplicht zijn in het aanhangige arbeidersgesAil arbitrage te aanvaarden van een door den minister te benoemen arbiter. De minister heeft voorts de werkgevers herinnerd aan hun verplichtingen in de statuten der Landbouw-Crisis-Organisa ties neergelegd, met de sancties daarop uit het tuchtrecht en aan artikel 30 der Landbouw-Crisiswet 1933, waar wordt bepaald dat de minister bevoegd is bi* overtreding van de voorschriften bij of krachtens de wet gegeven, degenen, die de overtreding plegen, van steun geheel of gedeeltelijk uit te sluiten. In verband met deze mededeeling, wordt nog nader gemeld, dat de minis ter aan prof. mr. P. S. Gerbrandy, höog- leeraar aan de Vrij Universiteit te Am sterdam, verzocht heeft als arbiter op te treden. Prof. Gerbrandy heeft deze benoemfng aanvaard. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Uitreiking diploma's en Ocht- manprijzen. Donderdagmiddag werden op de ge bruikelijke wijze de diploma's en Ocht- manprijzen aan de geslaagde leerlingen van de Vakschool voor Meisjes uitge reikt. Hiertoe waren bestuur, leerkrach ten en leerlingen in een lokaal der school vereenigd. Voorts waren tegen- ■mmbbm—b^——aaaa—a— woordig de beide wethouders en de secretaris der gemeente Goes. De voorz. Mr. H u g e n h o 1 tz, heette in het bijzonder de vertegenwoordigers der gemeente welkom, en sprak met waardeering over den steeds ontvangen steun van het gemeentebestuur. Ook nu bleek dit weer, doordat een lokaal ge restaureerd zal worden, terwijl nog ver dere plannen in overweging zijn. Spr. deelde ook mede, dat twee leeraressen de school verlaten, n.l, mej. Bakker we gens huwelijk en mej. Voerman, die als leerares te Zierikzee benoemd werd. Spr. betuigde zijn dank voor wat beiden voor de school deden. In de eerstge noemde vacature werd mej. Baarends, uit Middelburg benoemd. Verder wijst spr. er op, dat ook de hr. Mays voor het laatst aanwezig is, daar deze April a.s. met pensioen gaat. Hij dankt ook den heer Mays voor zijn arbeid voor de school en hoopt, dat hij nog lang van zijn welverdiende rust zal mogen genieten. Mej. Weststeijn maakt hierna de uitslagen der examens bekend en gaat vervolgens tot het uitreiken der Ocht- manprijzen over. Spr. zet uiteen, dat de ze niet bestemd zijn voor de knapste leerlingen, doch voor die, welke door ge drag en vlijt uitmuntten. Hierbij staat het bestuur op het standpunt, dat het niet wenschelijk is, twee- of meermalen achtereen aan dezelfde leerling den prijs uit te reiken, ook al bleven gedrag en vlijt ook aldoor te prijzen. Ditmaal waren de prijswinsters Santje Zandee, Anna Glas, Jenny Melse, Jopie Wirtz, Corrie Visser, Jo v. Houten, Cor de Jager, Jo de Feyter en Lee van IJseldijk. Mej. Weststeijn wenschte vervolgens de geslaagden geluk, en sprak er haar voldoening over uit, dat men slechts enkele leerlingen had moeten afwijzen; Voorts wees zij er op, dat vooral de voorbereidende cursus, nog slechts een begin is, en het zeer wenschelijk is, dat men deze door een volledige cursus laat volgen. Spr. besloot met allen een pret tige vacantie te wenschen. Mr. Hugenholtz sloot zich aan bij de woorden van de directrice. Het is van groot belang de maatschappij in te gaan met zooveel mogelijk kennis. TocK is het diploma slechts een basis en ko men straks de vele moeilijkheden, die de leerlingen zelf zullen moeten over winnen. Je zult ook fouten maken, al dus spr., maar zoekt dan eerst de oor zaak bij jezelf en geeft de schuld niet dadelijk aan de maatschappij, de samen leving, gelijk vooral de laatsten tijd a! te spoedig gedaan wordt. Tracht het ge ringste werk in tevredenheid te doen. Doe de school eer aan met je werk. Spr. eindigde met den dank van het bestuur te betuigen aan de leerkrachten en den administrateur. Weth. Van Melle gaf de verzeke ring, dat het gemeentebestuur, ja de ge heele gemeente, veel belang stelt in het onderwijs, dat op deze school gegeven wordt en daartoe gaarne alle medewer king verleent. Spr. uitte verder zijn ge noegen over het groote aantal geslaag- (Ingez. Med.) hem naar het station brengen zou, spel de zij een driekleurig lint op zijn jas, en zag hem diep in de oogen. En zijn hart gaf hem in om te zeggen: Je bent meer waard dan al de Lu- cilla's op de wereld. Maar om hem heen stondenBigourdin en Fortinbras en Euphémie, Baptiste en Grégoire, het kamermeisje en een paar menschen uit de fabrique. Hij zeide daarom alleen dit: God zegen je, Félise, zoo lang ik leef zal ik je lint bij mij dragen. Grégoire klom op den bok, Bigourdin sloot de deur. De omnibus reed ramme lend de hellende straat af. Het slanke figuurtje verdween bij een kromming uit het gezicht. Dat was het laatste wat hij zag van het hotel des Grottes. Zoowat een week daarna, toen Mar tin aan het exerceeren was op het war me kazerneplein, réaliseerde hij, dat 't juist een jaar geleden was dat hij voor het eerst in Brantöme kwam. Een jaar geleden was hij een treurige, slappe zwoeger geweest op de school van Mar- gitt. Nu, gekleed in de Fransche uni form, ging hij vechten voor Frankrijk en Engeland in den grootsten oorlog, die er ooit was geweest. En wat zielschok- kende gebeurtenissen had hij niet be leefd in dat jaar! Ja, wèl was het ge weest een jaar vol wondervol gebeu ren. Maar jij daar, nommer zeven, wat doe je toch! Waarop Martin plotseling het volle gewicht van het huidige oogenblik réa liseerde. HOOFDSTUK XXIV. De treurige weken gingen voorbij met hunne afwiselingen van hoop en vrees. Martin, een onbeduidend stipje van blauw en rood, was in de Argonne^ Bi gourdin was sergeant bij de landweer in het Noorden. Het was heel stil in het hotel deS Grottes. Weinig mannen bleven in Bran- töme. De vrouwen arbeidden op hef' veld en reden de karren en beheerden de winkels, waar niet veel werd ver kocht. Félise hield zich druk bezig in de fabrique; de arbeid werd uitsluitend door vrouwen verricht. Fortinbras be heerde het hotel, waar dagen achtereen geen reizigers kwamen. Geen auto's met vroolijke menschen kwamen voorgere den. Nu en dan zat een enkele bejaar de handelsreiziger in de leege, stille salie a manger en Fortinbras bediende hem met vriendelijke mélancholie- Nu zij zoo te zamen waren gebracht, kwamen va der en dochter weer meer tot elkaar. Ze hielden elkaar trouw gezelschap, wan delden samen op achtermiddagen, wan neer er niets te doen was, en zaten "s avonds op het terras, terwijl in het stad je de lichten begonnen te flikkeren. Ze spraken over vele dingen. Fortinbras deelde haar mede van zijn levenserva ringen, Félise vertelde van haar werk.- (Wordt vervolgd;)!

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5