dan in de Zon BINNENLAND. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. FORTINBRAS, TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 26 JULI 1934. No. 174. i n de a >P* tug er- te yi c. urg. Gelijmde Godsvrede in Frank- krijk. De vos verliest wel zijn haren, maar niet zijn stre ken. INDIë EN JAPAN. Maatregel tegen overmatigen invoer van Japansche goederen. EEN CONFLICT TUSSCHEN B. EN W- EN DEN RAAD VAN AMSTERDAM. GEEN STAKING BIJ DE MIJNEN. SOES. FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, Zie je wel! NEDERLANDSCHE PLANTEN. ZIEKTENKUNDIGE VEREENIGING. ZUID-BEVELAND. Neem 'n "AKKERTJE" ZEEUWS6H-VLAAN0F.REN W.D. RAAD VAN GROEDE. Salarisregelingen. Een riool belasting. (Wordt vervolgd.) m- au ïn, pl. 66. e- en: sus er. en BB IBS en- rijs nt. van er- >ns. aat r O- ioo- Mle ver- ïns- Lan- eis- 665. IflB li» ■dag A.s. P- bij \oe\ Frankrijk heeft een aantal dagen van spanning achter den rug. De uitval, die minister Tardieu de vorige week voor de commissie tot onderzoek van het Sta- visky-schandaal deed, veroorzaakte bij na een kabinetscrisis. Men weet, dat hij den ex-premier Chautemps, onder wiens bewind in het begin van dit jaar de Sta- visky-bom barstte, er van beschuldigde, wel het een en ander van de vieze prak tijken van den oplichter geweten te hebben, zonder echter tijdig in te grij pen. De radicale partij, waartoe Chau temps behoort, geraakte hierdoor geheel overstuur en betichtte op haar beurt Tardieu er van een boosaardig politiek spel te spelen. Er is "Zelfs beweerd, dat hij op deze wijze een kabinetscrisis wil de forceeren, om zelf een nieuwe regee ring van fascistische makelij te kunnen stichten. Het is een oogenblik hard om hard ge gaan. De radicale ministers in het kabi net dreigden met aftreden, tenzij Tar dieu zijn ontslag zou indienen. Van weerskanten deed men mekaar zeer on elegante verwijten. Inmiddels zat de eenige man, die in staat geacht kon wor den, de gemoederen weer wat tot rust te brengen, de grijze minister-president Doumergue, op zijn landgoed Tourne- feuille, enkele honderden kilometers van Parijs. Aanvankelijk schijnt hij er niet veel voor gevoeld te hebben zijn va- cantie voor de onverkwikkelijke ruzie te onderbreken. Hij had rust noodig na de inspanning van de afgeloopen maan den, die voor zijn hoogen leeftijd bar was geweest. Dat heen- en weergereis zou hem maar noodeloos vermoeien. Men heeft echter geen kans gezien het geval zonder Doumergue te sussen. Zijn gezag moest er aan te pas komen. De minister van justitie Chéron is hem ten slotte gaan halen. En toen werd de zaak dan ook inderdaad bijgelegd. Voorloopig tenminste. Want de radicale ministers hebben hun definitief standpunt slechts tot het najaar willen opschorten. In Oc tober komt de radicale partij in con gres bijeen. Dat congres zal het geval letje dan nog eens herkauwen en defini tief uitmaken, of de beleediging van Tardieu alsnog „politieke gevolgen" moet hebben. Dit is allemaal op en top Fransch. Tóen eenige maanden geleden een be roep op den onj^jreukbaren Doumergue werd gedaan, om een kabinet van den Godsvrede te formeeren en een einde te maken aan de onzalige politieke in triges, welke tegen den achtergrond van het Stavisky-schandaal, een wel heel bedenkelijk aanzien hadden gekregen, kon men al direct zeer sceptisch ge stemd zijn over dit experiment. Ons kent ons. De mentaliteit, waarvan de staatkundige heeren in Frankrijk de laatste jaren blijken gaven, liet bijna geen andere verwachting toe, dan dat van die Godsvrede vermoedelijk niet veel terecht zou komen. Allerhande per soonlijke dingen spelen sinds jaar en dag een belangrijke rol in de Fransche po litiek. Zeer krasse staaltjes van politiek zedenbederf heeft men er voor en na kunnen waarnemen. Dat aan dat alles nu opeens een einde zou komen, leek op zijn minst wel wat te optimistisch ge dacht. Naar het uiterlijk is het de afge loopen maanden vrij goed gedaan. Maar achter de schermen scheen zich wel eens het een en ander af te spelen, dat omtrent de nationale eenheid te denken gaf. Er leek maar weinig noodig, om het gebrek aan innerlijke eenheid aan het licht te doen treden. Dat weinige is nu geschied. Minister Tardieu praatte zijn mond een beetje voorbij en daar raakten de poppen aan het dansen. Wat hij precies met zijn uit val bedoeld heeft, is niet gemakkelijk te zeggen. Vermoedelijk heeft hij zich, geprikkeld door verdachtmakingen in een deel der pers, wat te veel laten gaan. Dat het hem er om te doen was, een crisis te forceeren, is ongeloofwaar - dig, omdat het tijdstip daartoe allerminst geschikt mag heeten. Maar dan toont j het geval zooveel te scherper aan, hoe het er voor staat met de politieke ver houdingen in Frankrijk. Een betrekke lijke kleinigheid blijkt reeds in staat bij na een kabinetscrisis te veroorzaken. Men zal thans nog minder dan tevoren veel feducie in de stevigheid van Dou- mergue's „nationale" troep kunnen heb ben. (Ingez. Med.) Zooals men weet worden er sinds eenigen tijd te Batavia onderhandelin gen tusschen Nederlandsche en Japan sche afgevaardigden gevoerd over de handelsbetrekkingen tusschen Neder- landsch-Indië en Japan. De besprekin gen schieten niet erg op. Men krijgt den indruk, dat de Japanners ze op de lange baan willen houden. En onderwijl prop pen ze Indië vol met allerhande goed- koope Japansche industrie-producten. Daar zal thans echter een stokje voor gestoken worden. De regeering heeft een verordening vastgesteld, waarbij de invoer van aardewerk in Nederl.-Indië wordt gecontingenteerd. En zoo noodig zullen soortgelijke maatregelen ten aan zien van anderè goederen worden getrof. fen. Het persbureau Aneta heeft in ver band hiermee de regeering gevraagd, of door een en ander de onderhandelingen tusschen Ned.-Tndië en Japan in gevaar konden worden gebracht, waarop van de zijde van het departement van oecono- mische zaken werd geantwoord, dat zulks niet waarschijnlijk is te achten om- dat het duidelijk is dat het hier gaat om i een zuiver verdedigenden maatregel, die de regeering niet mocht nalaten te ne- i men. De Raad van Amsterdam heeft giste ren een voorstel van B. en W., om 41 openbare lagere scholen op te heffen, met 20 tegen 16 stemmen verworpen, (tegen: de soc. democraten, de commu nisten, de heer Ketelaar (v.d.) en dr. de Hartogh (wild-liberaal). Met het oog op den financieelen toestand der gemeente Amsterdam achtten B. en W- dezen maatregel noodzakelijk. Verwacht wordt, dat Ged. Staten van Noord-Holland thans aan het gemeentebestuur van de hoofd stad de verworpen bezuinigingen zullen opleggen. De staking, die eenigen tijd bij de Lim- burgsche mijnen dreigde, is voorloopig afgewend. Men is het eens geworden over een loonsverlaging van 3 pet. De directies van de particuliere mijn Wil lem Sophie en de domaniale mijn heb ben aan deze regeling echter slechts voor den tijd van drie maanden haar goedkeuring willen hechten, te rekenen van 1 Augustus af. •s*» «p door WILLIAM LOCKE. 77) Als je me niet meer herkent, dan moet ik een vreemde voor je zijn. Ze beet zich op de lipenen bloosde. Ik wist niet wat ik zeide, het was mischien heel brutaal. Hoe kan dat nu brutaal zijn? vroeg hij, zich over de tafel buigende. Maar indien ik veranaeru ben, is het ten goe den of ten kwade? Zou je hier bediende willen wor den? Martin dacht een oogenblik na. Neen. Maar ik zou je niet kunnen zeggen waarom niet. Dat is ook niet noodig, antwoord de Félise. Bigourdin kwam weer bij hen. Toen het maal was afgeloopen, ging Félise weer aan haar werk en Bigourdin zei: Laten we een kopje 'koffie gaan drinken in het café de l'Univers. In de laatste dagen zijn ze daar allemaal op dit uur. Ze daalden den heuvel af en liepen over de brandend heete kaden. Martin kende elk huis, eiken steen, elke oude vrouw, die even ophield met het spoe len van haar wasch aan den oever van de Dronne, om hem een welkom toe te roepen. En de mannen hielden hem staande, sloegen hem op den schouder en schudden hem de hand. Daar herken je het goede hart van Périgord aan, zei Bigourdin. Ze kwamen in de koele, nauwe Rue de Perigueux, waar ze aan den over kant Monsieur Foure, Adjoint du Maire, zagen loopen, terwijl hij met den hoed in zijn hand ijverig zijn voorhoofd af koelde. Hij voegde zich bij hen, te op gewonden om te réaliseeren, dat Martin terug was. Heb je het nieuws gehoord? De Maire kreeg een telegram uit Pan's, t Bevel voor de algemeene mobilisatie wordt vandaag gegeven. Goed zoo! zei Bigourdin. Het terras van het café de l'Urfivers was geheel gevuld met de notabelen van het stadje, die er anders, getrouw aan hun sobere levenswijze, slechts na het diner kwamen. Martin werd bestormd. Wat gaat Engeland nu doen? Dat was de vraag, die dien dag op alle Fransche lippen lag. En Martin verklaarde, alsof het hem door White hall was opgedragen, dat Engeland mede in den oorlog zou gaan. Voor het oogen blik voldeed dit. Frankrijk weer in oor log na veertig jaren, die gedachte ver vulde hen geheel. Zij praatten in de lucht over getallen, over préparatieven, over kansen, over de solidariteit van de na- Woensdagnamiddag arriveerden alhier de deelnemers aan een excursie, die was j uitgeschreven door de Ned. Plantenziek- tenkundige vereeniging- Onder voorzitter- schap van prof. W. Roepke te Wagenin- j gen werd des avonds alhier vergaderd, tot het doen van mededeelingen over de j excursie en tot het inleiden van enkele j onderwerpen. Ir. A. W. van de Plassche besprak: „Het voorkomen en bestrijden van spint in vruchtboomen". Dat men hier een intensief fruitbedrijf j vindt komt doordat de eigenaar zich ge-1 heel aan de fruitteeltbelangen kan geven- Vooral bij de ziektebestrijding komt dit tot uiting en terwijl men een tiental ja- j ren nog meende, dat men alleen kon j spuiten öf met vruchtboomcarbolineum of met Bordeauxsche pap, wordt nu ge- j spoten zoowel met het een als met het j ander, en een geheel sproeischema afge-, werkt. Vooral de aanschaffing van de motor- sproeimachine heeft dit in de hand ge werkt. Zoo is de toestand ontstaan dat in den winter de boomen bruin zien van de vruchtboomcarbolineum welke tint later in het jaar plaats maakt voor een blauw waas van de Bord. pap. De resultaten zijn zeer gunstig. De fruitteler vindt op dit gebied een terrein waarbij met weinig geld en arbeid aan te wenden een belangrijk hooger finan- tieele opbrengst kan worden verkregen. Toch is verbetering van de ziektebe strijding noodzakelijk, daar niet steeds op doelmatige wijze gespoten wordt. Ook de kosten kunnen nog belangrijk dalen door een betere inrichting der bedrijven. Vaak wordt te primitief en daardoor oneconomisch en met slechte resultaten gewerkt. Een moeilijk vraagstuk is nog de spint. Hiervan komen in Zeeland verschil lende soorten voor en noodzakelijk is dat door een entomoloog het onderzoek van de hier te lande levende spint wordt ter hand genomen. Wij maken nu gebruik van het door dr. Massee van het East Malling proefsta tion verrichtte onderzoek. Daarbij is ge bleken, dat hier ook verschillende spint soorten voorkomen, waarvan de roode vruchtboomspint die in eivorm op de boomen overwintert, de belangrijkste is. Achtereenvolgens worden de resulta ten medegedeeld van de genomen proe ven met verschillende bestrijdingsmid delen, waarvan de conclusie is dat een winterbespuiting met vruchtboomcarbo lineum wel doodend werkt op de eieren doch een mineraalolie geeft krachtiger uitwerking. Als zomerbespuiting ver dient Californische pap de voorkeur bo ven andere middelen. Bij zorgvuldige en vooral tijdige toe passing kan met behulp van deze twee bestrijdingsmiddelen de spint vrijwel uit den boomgaard gehouden worden. Daarna sprak de heer S. K. Phaff te tie. Toen er een oogenblik van stilte was, zei de oude, grijze Monsieur Viri- ot: Dit is het oogenblik, waarop alle misverstanden moeten worden wegge ruimd uit loyale Fransche harten. Wij zijn nu alle broeders, die ons geliefd va derland moeten verdedigen. Geef mij de hand. Bigourdin sprong overeind, ofschoon het aan den openbaren weg was, maar wat deed dat er toe, en riep: Mon vieux Viriot, en beide mannen omhels den elkaar. Fortinbras kwam laat in den avond, waarschijnlijk met den allerlaatsten trein want den volgenden dag en vele dagen daarna, was er groote drukte en groote haast en veel verwarring op alle wegen en op alle spoorlijnen van Frankrijk. De mannen uit de omliggende dorpen vulden de straten van de stad, verge zeld door hunne vrouwen en moeders en kinderen en vreemde officieren in auto's raasden door de Rue de, Péri- gueux. Heele troepen jonge mannen marcheerden in de pas naar het station, onder het zingen van de Marseillaise en de vrouwen, voor hun huizen staan de, wierpen hun kushanden toe, 'toen ze voorbij kwamen. In het station stroomden de lange soldatentreinen, ver sierd met takken en bloemen, weg. Man nen en vrouwen, jong en oud, wuifden met hun zakdoeken tot de wagons uit het gezicht waren. Dan wendden zij zich om en weenden bitter. Martin, Fortin bras en Bigourdin gingen dikwijls kijken Goes over: Het voorkomen en bestrij den van bloedluis. Volgens Serauer is de bloedluis tegen het einde der 18e eeuw in Europa inge voerd en werd in 1787 in een boomgaard in Engeland in Sloanstreeth waargeno men, in 1802 trof men dit insect in Duitschland en sinds 1812 ook in Frank rijk aan. Door het verhandelen van plantgoed werd de bloedluis langzamer hand overal verspreid. Vooral in de zomermaanden vallen de bloedluiskolonies duidelijk op, door de zeer overvloedige witte wasdradenmas- sa welke door deze insecten wordt afge scheiden. De bloedluis komt in ons land in hoofdzaak op appels voor en uit de stu die van dr. De Fluiter is gebleken, dat zij voor verspreiding geen andere boo men noodig hebben zooals in Amerika, waar ze als ei overwinteren op de Ame- rikaansche iep. In ons land overwintert de bloedluis uitsluitend als larve aan de stammen, takken en aan de wortels. Op het oudere hout vinden we voor al ook bloedluis in wonden die ontstaan zijn door snoeien, vorstspleten, kanker- plekken, enz. In de barsten der bloed- luisgezwellen vestigt zich zeer gemak kelijk de wondparasiet Nectrina gali- gena. Een en ander geeft aanleiding tot afsterven der takken. In sterk aangetaste boomen wordt de groei voortdurend minder en gaat ook de bloei en vruchtzetting geleidelijk ach teruit. Niet alle appelvariëteiten zijn even vatbaar voor de aantasting; uit het verslag van de variëteitencommissie afd. Zeeland van de Pomologische vereeni ging blijkt, dat uit onderzoekingen is komen vast te staan, welke met name daarin genoemde variëteiten het meest van de bloedluis hebben te lijden. Pogingen om door het gebruik van bepaalde onderstammen de aantastings mogelijkheid tegen te gaan, hebben nog niet tot het gewenschte succes geleid. Ook flinke bemesting is gebleken niet in staat te zijn het gevaaif te bezweren, in tegendeel, hoe krachtiger groei tenge volge van sterke bemesting des te erger de aantasting Na nog gewezen te hebben op de biologische bestrijding der bloedluizen door het in 1924 door den heer Schoe vers in ons land ingevoerde sluipwespje Aphelinus mali, kwam spreker lot de volgende conclusies: Spuit in den winter de boomen met vruchtboomencarbolineum of een mine raalolie. In het voorjaar, kort na he: ver schijnen van de nog zeer kleine kolonies spuite men met 1 pro mille nicotine :n een 1 pet, zeepoplossing en herhale de ze bespuiting zoo dikwijls dit noodig mocht blijken Tracht door een flinke bemesting en juist snoei in het voorjaar een goeden groei der boomen te bewerken. Proefondervindelijk is bewezen, dat van de in den handel gebrachte midde len, nicotine tot nu toe het meeste suo ces bij de bestrijding heeft gegeven. Men zette zooveel mogelijk Apheli nus mali in zijn boomgaard uit, terwijl men door het aanbrengen van nestkas ten ook den vogelstand zooveel mogelijk moet bevorderen. KRUININGEN. Uitslag van de Kring wedstrijden gehouden te Kruiningen en Nisse van den Kring Zuid-Beveland van den Bond van Burgerwachten. Goes, Veteranen 252 punten, 1311/5 sec. Klasse A 246 punten 142 sec. KI. B 221 punten 170 3/5 sec. Kruiningen. Veteranen 243 p. 126 4/5 sec., kl. C 218 p. 209 sec. Wemeldinge. Veteranen 231 p. 136 4/5 sec., kl. B 236 p. 180 4/5 sec. naar het vertrek der treinen, die de bloem van stad's jongelingschap weg voerde. Lucien Viriot ging ook vol moed. Evenals Joseph, die Martin's ouden rok voor goed had weggeworpen. Na een paar dagen was Brantöme zoo stil en saai als een balzaal, waaruit de laatste gasten verdwenen waren. Ernstig was het avondclubje in het café de l'Univers. Door Frankrijk ging het gerucht, dat En geland weifelde. Fortinbras verdedigde warm Engeland's eer. Tehuüs was hij heel stil; teeder en beschroomd ging hij met Félise om. Voor Martin maakte hij geen toekomstplannen; in zijn geheele houding was iets zachts en weemoedigs. Hij had aan Martin verteld, dat hij niet langer Marchand de Bonheur was. Hij had er geen slag meer van. Op aandrin gen van Bigourdin had hij een lijfrente gekocht, groot genoeg om te voldoen aan zijn bescheiden behoeften van wijs geer. Nu de scherpe prikkel er niet meer was om vijffrancstukken te verdiénen en nu hij in geen andere zaken meer be trokken was, geleek hij een zanger, die zijn stem verloren heeft. Niettegenstaan de zijn groote kundigheden en zijn ken nis van het menschenhart, niettegen staande zijn heldhaftigen strijd, had hij toch volkomen gefaald waar het zijn eigen ziel betrof. Een andere Fortinbras eigenlijk een gebroken man, had nu zijn intrek genomen in het hotel des Grottes. Doch al het spreken over oorlog werkte als een stimulans en hij werd weer de redenaar en de ziener. Hij kwam op voor Engeland en zijn vurige oprechtheid Toch vol energie! Al was de temperatuur zóó hoog Dat 't water aan de kook gaat. Dan zorgt een Akkertjedat U Dat kook-geval "ijskoud" laatl (lngez, Med.J Kloetinge. Veteranen 228 p. 138 sec., kl. B 149 p. 183 4/5 sec. Waarde. Veteranen 226 p. 137 1/5 sec, kl. C 221 p. 217 sec. Ierseke kl. A 208 p. 146 2/5 sec, kl. B 243 p. 176 2/5 sec. Ovezande kl. B 202 p. 189 sec. Heinkenszand kl, B 199 p. 169 sec. 's Heerenhoek kl. B 218 p. 168 sec. Kortgene kl. B 223 p. 196 sec. Nisse kl. A 264 p. 139 sec, kl. B 245 p. 177 sec, kl. C 221 p, 185 sec- 's H. Hendrikskinderen kl. B 245 p. 174 sec, kl. C 236 p- 191 sec. Baarland kl. C 198 p. 236 sec. 's Gravenpolder kl. C 238 p. 204 sec. Hoogste Korpsschutters: A. v. Koeve- ringe, Waarde 55 p.; M. Bos, Nisse 56 p., J. de Looff, Kortgene 56 p., H. C. Jan sen, Kruiningen 55 p., J. Schipper, 's H. Hendrikk. 54 p., A. Kole, 's H. Hendrikk. 54 p. BIERVLIET. Dinsdag j.l. maakten de ouden van dagen een auto-rijtoer naai" Middelburg, Domburg en Vlissingen. Een Commissie uit de burgerij had gelden in gezameld, waarbij algemeen werd ge steund. Verschillende auto-bezitters stelden hun auto disponibel. Daar er niet voldoende auto's waren, werden deze aangevuld met autobussen. Zoo hebben, door allerlei medewerking, de ouden van dagen een mooien dag gehad. SLUIS. Maandag en Dinsdag werd op de Markt alhier een openlucht variété voorstelling gehouden door het gezel schap Clara Winkelman. Daar de prijzen om deze voorstellingen bij te wonen laag waren, trokken ze natuurlijk veel toe schouwers. Naast verschillende nummers aan de trapéze trad ook een clown op. Als slot-apotheose zag men een meisje in 't wit gekleed, dat door middel van een projectie-lantaarn allerlei vlinders voorstelde. IJZENDIJKE. Gisteren werd het 35- jarig bestaan der Zondagsschool alhier herdacht. De oprichtster, mevrouw Schijve, die nog steeds met volle toewij ding de school leidt, had den leerlingen een feestje bereid. GROEDE. Woensdag vergaderde de Raad. Alle leden aanwezig. Voorzitter burgemeester Wagtho. Alvorens de V o o r z. de vergadering opent, herdenkt hij in korte bewoordin gen het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, welke rede, door alle aanwezi ge raadsleden staande wordt aange hoord. Ingekomen zijn o.m. de navolgende stukken: Een verzoek van mej. de wed. P. van den Bossche en den heer P. van Dieren- donck alhier om vergoeding ingevolge artikel 13 der L. O.-wet 1920. Daar bij een ingesteld deskundig onderzoek reeds verleden jaar is gebleken, dat de ge meente niet tot betaling verplicht is aan gezien binnen den afstand van 5 km 'n bijzondere R.K. school aanwezig is, stel- maakte indruk op zijn hoorders. De hemel zij gedankt, zei hij nader hand, ik had gelijk. Ondertusschen kwam Martin, die door al wat hij gezien had en gehoord, diep was getroffen, tot de overtuiging, dat, even goed als het geschreven stond, dat hij naar Brantóme gaan moest, 't ook stond geschreven, dat hij er niet moest blijven. U spreekt goed en met overtui ging, Monsieur, zei de Maire tot Fortin bras ze zaten met hun twaalven in het gewone hoekje van het Café en Monsieur Casenzac, de eigenaar stond er bij maar wat voor bewijzen hebt u voor Engeland s medewerking? Martin, wiens geheele gestalte beef de, sprak toen met luide stem: Monsieur le Maire, daar is niet een Engelschman, met bloed in de ade ren, die eenigen twijfel koestert. Ik, een Engelschman van weinig beteeke- nis, spreek voor mijn vaderland. Zorg u, dat ik aangenomen wordt als volon tair, als gewoon soldaat bij de infante rie, en ik zal strijden voor Frankrijk. Aanvaard mijn gelofte, Monsieur le Mai re 't is de gelofte van den eenigen Engelschman in Brantöme uit rfaam van het Engelsche volk. Aan alle hoeken van de wereld zijn er duizenden, die be ter zijn dan ik, die geinspireerd worden door dezelfde gevoelens van loyaliteit. Zorg dat ik aangenomen wordt.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5