seats- et wiswi eottua. KORT ZEEDWSSH NIEUWS. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. VERKEERSWEZEN P. T. T. BEURSTHERNBMEÏIR van Donderdag. LAATSTE BERICHTEN. NOORD-BEVELAND. O. HET DRAMA IN OOSTENRIJK. i AMSTERDAM, 26 Juli, Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 88 88 O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig, 1926-5 91%88- Duitschl. 100-7 25—25. Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl, oblig. '24-5 100%100. Zwitserl. Staatssp. 1927-4100%-100% Amsterdam 1933-5 101% 's-Gravenhage 1929-4% 100%- Rotterdam 1926-1930-4% 99%—99% Berlijn 1925-6% 20%—18% Zeeuw. Hyp. B-5 100% Zeeuw. Hyp. B-4% 101101 Cities Service Cy. P. 1958 5 24%24 A Amsterd. Bank 104%103% C Rott. Bankver. 79 A Twentsche Bank 7878% A Pref. Gruyter Zn A. 128%128% A Pref. Jurgens A 93%93 A Ned. Gist- en Spiritusf. 395390 A De Schelde N.B. 15% A Ver. Papf. v. Gelder 53 C Am. Car Foundry 10%11%- C Am. Smelt Ref. 21%—21%. C Farbenind. I.G- 50 C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C 22%—21%. C North Am. Cy. 8%—8%. A Born. Sum. H.M. 117- A Linde Teves en Stokv. 56%56. A Ned. Wol Mij. 96% A Singkep Tin M. 86%81 A J. C. Japan Ln. 22 A Rotterd. Lloyd 32%32 A S. M. Nederland 32% A Amst. Thee C.M. 57% O. EN W.-SOUBURG. De Souburgsche gymnastiek-vereeniging, zal Vrijdagavond a.s. met haar signaalafdeeling, een route door een gedeelte der gemeente maken en op het Oranjeplein een gymnastiek uitvoering geven. O. W.-SOUBURG. De Raad dezer gemeente komt in openbare vergadering op Maandag 30 Juli a.s. bijeen. Aan de orde o.m. jaarwedde-regeling burgemeester, secretaris, ontvanger, wethouders en ambtenaar v. d. burgerl. stand, rapporten brandweer, uitbreidings plan, bezwaarschriften schoolgeld- en hondenbelasting. O. EN W. SOUBURG. Namens den commandant van de brandweer is hef volgende rapport aan den gemeenteraad uitgebracht: Op 31 Mei j.l. belegde de comm. v. d. brandweer een vergadering teneinde een bespreking te houden over het door B. en W. verzochte in te dienen rapport naar aanleiding van den brand op 17 Jan. j.l. aan den Nieuwen Vlissingschen weg. Naar aanleiding van het door hem ge sprokene in een raadsvergadering was ook uitgenoodigd het raadslid de heer Van Soelen. In bedoelde raadsvergadering heeft de heer Van Soelen onderzoek verzocht of den raad ter kennis gebracht, dat: le. Voor het vervoer van de spuit de daarvoor aangewezen persoon geen paard ter beschikking had, en dat de spuitvoerder die daartoe bij nacht zich heeft verbonden, toen verzocht is met zijn paard te komen, waartegen toen be zwaren zouden zijn gemaakt. 2e. Dat een alarmist in een verkeerde wijk alarm had gemaakt. 3e. dat bij vertrek der spuit het lamoen van den wagen losraakte en daardoor de wagen achterover is gegaan, waar door oponthoud is ontstaan in de Pas poortstraat. 4e. Dat de klok zoodanig is geluid, dat er ook vermoeden kon ontstaan van het plaats hebben van een kerkelijk hu welijk. 5e. Dat voor de spuit geen voldoende pompers aanwezig waren. 6e. Dat van het bij brandmeester Me lis geplaatste materiaal vergeten was 'n straalpijp mede te nemen, 7e. Dat, doordat organisatie en mid delen van de brandweer onvoldoende waren, een brandwaarborg maatschap pij haar premiën heeft verhoogd. 8e. Dat het terrein van den brand niet voldoende was afgezet. Op dit alles kan geantwoord worden: le. Dat de spuitvoerder, daartoe bij dag aangewezen, niet aanwezig was, terwijl de knecht met het jonge paard niet met de spuit weg durfde te gaan, waarop direct de andere spuitvoerder, al was 't onder eenig protest, zijn paard heeft voorgespannen. 2e. Dat niet onmogelijk is dat een alarmist een verkeerde wijk heeft ge alarmeerd, evenwel was het alarm zoo danig dat het personeel spoedig ter plaatse was. 3e. Dat vermoedelijk de sluiting op het lamoen is losgeraakt, een ongeval wat dagelijks voor kan komen, waarbij tevens is gebleken, dat wenschelijk is, dat bij berging van de spuit het lamoen daaraan bevestigd is. 4e. Dat alleen in die uren daartoe misverstand kan ontstaan. 5e Dat volgens verklaring van de spuitmeesters voldoende pompers aan wezig waren en naar behooren is ge pompt. 6e Dat werkelijk is vergeten een straalpijp mede te nemen; indien de brandmeester Melis niet afwezig had geweest, dan had dit niet zoo geweest. 7e. Dat deze brandwaarborg maat schappij naar aanleiding van dezen brand haar premiën onrechtmatig ver hoogt, wijl de plaatselijke spuit reeds met 2 stralen water gaf, voordat de Mid- delburgsche brandweer verscheen. De comm. van den brandweer acht deze verhooging niet gemotiveerd, als dit naar aanleiding van dezen brand ge schied, daar de plaatselijke brandweer den brand meester was, terwijl boven dien de Middelburgsche brandweer hulp verleende. Welke brandwaarborg maatschappij dit betreft is de comm. nog onbekend, wijl de heer Van Soelen niet de toe A Houth. Alberts 30% C Baltimore Ohio 10%10% A Southern Rlw. 98% C Union Pac. Rr. 66%66 C Int. Nickel Cy. 14%14% Duitschl. 30 1000-5 28%—25-26. A Kolinale Bnk. 46 A N.I. Hbk. 1000 58%—57%. C Ned. H. M. 1000 40—39. Ai Rig. Kunstz. U. 32%—31%-30%,. A v. Berkels Pat. 21 C Calvé-Delft 45%45%, A C. Suiker Mpij. 26%25. A Ned. Ford A. M. 200%—201-199. A Philips Gem. B. afg. 210%—209-06% C Unilever 59%56%-573/« C Anaconda Cop. 7%7 C Bethlehem St. 17%17% C Kennec Copper 11%11%-% C Un. States Leather 3%3% A A.N.I.E.M.—N.B. 205—204%, A Kon. Petr. Mpij. 15®%148-49, C Contin. Oil Cy, 10%10%. C Shell Union O.C. 4%4%, C Tide Water Ass. Oil 5%— 5%-5%. A K.N. Stoomb. Mij, 3%—3%. A Ned. Scheepv. U, 32%32. A H.V. Amsterdam 167165%-64. A Java Cult. Mij. 8280. A N.I, Suiker U- 7775-%, A Deli Batavia 138%—138-36. C Delf Mij. 1000 130%—126-28, A Senembah 134130-28. C Chicago Milw. 2%—2. A Amst. Rubb. C. 101%—99%-98%. A Deli-Bat. Rubb, 6868-70. A Hessa Rubber 4442%. A Serbadjadi S.R. 61%61. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. stemming had daarvan den naam te noe men, 8e. Evenals bij oefeningen is het on voldoende afzetten van het terrein een doorn in het oog van de comm. van de brandweer en zij meent echter dat dit niet haar taak is, hoewel tevens drin gend verzocht wordt bij eventueele ge vallen meer en beter politietoezicht toe te willen staan. B. en W. schrijven naar aanleiding hiervan het volgende aan den Raad: Uit bijgaande rapport blijkt, het ver loop van den door den brandweer ont wikkelde actie bij den laatst plaats ge had hebbenden brand aan den Nieuwen Vlissingschen weg. Het zal bij een groot personeel als bij een handbrandspuit noodig is, steeds moeilijk zijn alles precies te laten ver- Ioopen als wenschelijk is. Er zijn fou ten gemaakt, die ook wel zullen voor komen bij modern ingerichte brandweer korpsen. Van het verhoogen der premie van 'n brandweerverzekering is ons niets ge- Bleken. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. Nogmaals de kwestie der vuil- storting Wethouder van Dis blijft aan. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag vergaderde de gemeenteraad onder lei ding van burgemeester Stute. De heer Dees was afwezig. Bij den aanvang herdacht de voorzit ter het overlijden van Prins Hendrik. Deze herdenking werd door de aanwe zigen staande aangehoord. Hel concept-reglement voor de jaar wedden van burgemeesters, secretaris sen enz. werd met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat de heer de Pree had gezegd, dat een bespreking geen zin had, daar de regeling toch tot stand komt, zooals Ged. Staten die willen. De verordening keuringsdienst voor vee en vleesch werd zoodanig gewij zigd, dat ook te Kortgene en te Kats gelegenheid wordt gegeven (thans alleen te Wissekerke en Colijnsplaat). De gemeenterekening 1933 werd aan geboden en in handen gesteld van een commissie bestaande uit de heeren Ha ringman ;(wethouder), Hartog en Con tant. Van de Gebrs. van der Weele was een schrijven ingekomen, waarin zij den wensch te kennen gaven, dat voortaan het vuil beter ougeruimd zou worden. Mocht de Raad eventueel niet aan hun verlangen voldoen, dan wordt bij het einde van den loopenden termijn de over eenkomst opgezegd en mag geen vuil meer gestort worden. De heer de Pree zei, dat het jam mer was, dat wethouder Van Dis in de vorige vergadering zoo was opgetreden. Hij noemde het kwajongensstreken (dit woord kon de voorzitter niet toelaten) om als wethouder van openbare wer ken zoo ver te gaan, dat hij zich niet bemoeide met de uitvoering van een genomen besluit, omdat hij zijn zin niet had kunnen doordrijven. De brief van de gebrs- Van der Weele is in het geheel niet te verwonderen. De Raad is ver plicht aan dat verzoek te voldoen. Bij weigering is nergens een ander terrein te vinden, dus moet gezorgd worden dat de overeenkomst niet wordt opge zegd. De heer de R e g t vroeg, op welke voorwaarden vuil mag gestort worden op dat terrein. De V o o r z. antwoordde, dat geen voorwaarden gesteld zijn. De heer de R e g t achtte de gemeen te dan ook niet verplicht het vuil te bedekken. Hij zou zich niet laten dwin gen door particulieren en liever een ophaaldienst instellen en het vuil lateh brengen op de voormalige ijsbaan. Wethouder Van Dis zei, dat hij wer kelijk te kort was geschoten in het vol voeren van zijn plicht als wethouuer. De vorige vergadering had hij gedreigd met bedanken, doch twee leden var. Ged. Staten hebben hem gezegd, dat hij dat niet moet doen. Om deze reden zal hij, hoewel tegen zijn zin, als wei houder aanblijven. Betreffende het schrijven van de gebr Van der Weele, was hij van meening, dat dit voor kennisgeving dient te worden aangenomen. Er wordt veel beter ge zorgd voor het vuil dan ooit te voren. De heer de Pree zei, dat wethouder, Van Dis heeft beweerd, dat hij met de gebr. Van der Weele mee mocht om paarden te koopen, op voorwaarde, dat hij voor den brandput bij de vuilnisbelt zou stemmen. Uit de notulen kan be wezen worden, dat hij reeds voorstander was, voor van den bewusten koop sprake was. De beweringen zijn dus niets dan laster. De heer Hartog vroeg, of de be twiste brandput reeds goedgekeurd was. De V o o r z. antwoordde, dat Zater dag de heer Van Dusseldorp in verband met het hooger beroep van wethouder Van Dis een onderzoek ter plaatse had ingesteld. B. en W. zullen nu met de technische commissie uit Middelburg overleg plegen. Keurt die commissie dezen put goed, dan kan het andere plan vervallen. De heer de Pree begreep niet, wat die commissie met dezen put te maken heeft. Hij was van oordeel, dat niemand den Raad kan dwingen het dure plan uit te voeren. Wethouder Haringman zei, dat hij zich verplicht achtte, over dit schrij ven zijn meening niet te berde te bren gen. Gezien het gebeurde in de vörigè vergadering wil hij zelfs den schijn ver mijden, dat hij de familie Van der Wee le wenscht te bevoordeelen. Wethouder Van Dis stelde nu voor bij verordening te bepalen, dat het na 9 uur verboden zou zijn vuil te vervoe ren. De heer de R e g t wijzigde dat voor stel in 10 uur, wat wethouder Van Dis goed vond. Dit voorstel werd verworpen met 4 tegen 2 stemmen (voor het voor stel de heeren de Regt en Van Dis). De heer Contant stelde voor een vollen dag gelegenheid tot vervoeren te geven en eiken dag het vuil door de ge- meentewerklui te laten bedekken. Dit voorstel werd met 4 tegen 2 stemmen aangenomen, De commissie heeft een onderhoud gehad met den Commissaris der Konin gin als voorzitter van de P.Z.E.M. Het resultaat is, dat de buitenbewoners 1 graafwerk voor het aanleggen van de leiding zelf mogen laten uitvoeren, wat veel goedkooper uitkomt dan wanneer het voor rekening 'van de P.Z.E.M. komt Later kan dan nog een overeenkomst met den Raad getroffen worden over eventueele vergoeding. Wethouder Van Dis zei, dat een1 werkobject is gevonden in het weidje van den heer D. Tazelaar. Hij vroe_g, o? de Raad zich in beginsel wilde uitspre ken voor uitvoering van dat plan. Erfzal getracht worden steun van het rijk te verkrijgen. Niemand had bezwaar tegen dit plan. De heer Hartog vroeg naar de be grooting van het plan, dat thans in uit voering is. Wethouder Haringman antwoord de, dat geraamd is f 775. De eigenaar van het terrein zal daarvan betalen f 150 en de ijsclub f 50. Bij Kon, besluit is benoemd tot Of ficier in de orde van Oranje-Nassau, mr, H. Polvliet, voorzitter van de afd. Curasao van de Kon. Ver- „Oost en West", te Willemstad (Curasao), vroeger te Zierikzee woonachtig. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 1 Januari 1935, aan B. Elsman, op zijn verzoek, eervol ontslag .verleend als bezoldigd veldwachter in de gemeente Ovezande. Tijdens het baden in den Braak man onder de gemeente Hoek, geraak te Woensdagmiddag de 19-jarige Hame link uit Sluiskil in diep water, waar door hij zonk. Eenigen tijd daarna is hij levenloos opgehaald. Wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting is door den ont vanger der directe belastingen te S a s van Gent ontvangen 3.90. 25 Juli 26 Juli. Londen 7.45% 7.45% Berlijn 56.95 56.70 Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34,55 34.59 Zwitserland 48.17% 48.20 Kopenhagen 33.30 33.35 c—1 New-York 1.47% 1.48 Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 Juli, in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Kloe- tinge 1, Kruiningen 6, Wissekerke 2, Diphtherie: St. Jansteen 1. Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk In de vergadering van Dinsdag werd kennis genomen van het verslag van het Zuiderzeefonds. Uit dit verslag blijkt wel heel duidelijk dat er verslapping valt waar te nemen in het afstaan van giften en bijdragen voor dit werk. Die verslapping valt waar te nemen in het afstaan van moeilijkheden, welke zich op dit terrein voordoen, voor welker oplossing de hulp van de synodale com missie is ingeroepen. Voorts werden voorbereidingen ge troffen voor een in September te Zeist te houden Nederlandsch economisch congres voor theologen. Ten slotte maakte de verhouding van de economi sche beweging tot de situatie in de Duitsche kerken geregeld een punt van ernstige overweging uit. Ten slotte werd nog aandacht gewijd aan den kerkelijken toestand te 's-H e e- r e n h o e kN ieuwdorp. Er wordt medegedeeld, dat het classicaal bestuur van Goes in deze aangelegenheid is op getreden, Het betreft hier 'n regeling van de godsdienstoefeningen, zoowel te 's-Heerenhoek als te Nieuwdorp, in ver band met een kerkeraadsbesluit, waar bij deze diensten schier uitsluitend tot Nieuwdorp waren beperkt. Aantal predikants-vacatures. Op 1 Juli j.l. bedroeg in de verschil lende provinciën het aantal vacante predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk: Gelderland 44, Zuid-Holland 53, N.- Holland 46, Zeeland 21, Utrecht 13, Friesland 70, Overijsel 12, Groningen 40, Noord-Brabant 16, Limburg 2, Drente 8, in totaal 325. Van de in Mei j.l. aange komen en beroepbare candidaten tot den Heiligen Dienst, hebben er 14 nog geen beroep ontvangen. Geslaagd voor onderwijzeres nut tige handwerken (staatsexamen) mej. E. E. M. Minderhout te Middelburg. Voor het examen van de Vereeni- ging van Leeraren in de Handelsweten schappen is voor Boekhouden o.a. ge slaagd de heer J. Heeren te Middel burg. Geslaagd voor het examen boek houden, vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen de heeren J. K. Kraak en C. Zee, bei den te Middelburg en J, Sturm te St. Laurens. Voor de te Amsterdam afgenomen examens der Modevakschool-Vereeni- ging zijn geslaagd voor coupeuse-leera res de dames: M. Brasser, J. Heijboer, S. le Roy; voor coupeuse de dames: J. Holtkamp en M. Roeting; voor costu mière de dames: S. Harting en B. Kie vit, allen te V 1 i s s i n g e n, J. Filius en J. de Regt beide te Koudekerk e. Benoemd tot leeraar aan de Rijks kweekschool voor Onderwijzers(essen) te Alkmaar, de heer J. I. du Burck, leeraar aan de Rijkskweekschool tfc Zierikzee. Gidsje V. V. V. Zierikzee. In verband met de boottochten, dte in de maanden Juli en Augustus door détt Provincialen Sioombootdienst worden uitgevoerd van Vlissingen uit naar 'Zie rikzee en buitenom terug, heeft de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Zierik zee een aardige handleiding „Zierikzèe, Zeeland's mooie en oude stad!" uitge geven. De beschrijving wil een gids zijn ge Philips Young Unilever Suiker Markt Rubber Aku Koninkl. Amerika Wettig gedeponeerd.) durende den korten tijd dat men in Zie rikzee vertoeft. De verschillende bë* zienswaardigheden worden in dit uit gaafje, dat geïllutreerd is, opgesomd. Benoemd tot vakwerkman bij den Technisch en dienst der Telegrafie en Telefonie, G. M. Windhorst te G o e s en L. van Sluis te Middelburg, voordien als arbeidscontractant ter plaatse werk zaam. VREEMDELINGENBEZOEK. Van alle kanten kwamen heden de welkomen gasten naar onze stad. Het aantal parkeerende auto's was al bijzonder groot; maar ook de goedkoope en andere treinen brachten velen aan. Alleen met de booten Breskens-Vlissin- gen zijn 1900 reizigers en 98 auto's over gezet. Wat men er in het buitenland van denkt. Ofschoon de gebeurtenissen in Oos tenrijk te Rome groote sensatie hebben gewekt, wordt er toch op gewezen, dat de verrassing niet overweldigend is ge weest, aangezien men had kunnen ver wachten, dat de nazi's een wanhopige poging zouden doen om hun macht te vestigen, nu de regeering zoo uiterst strenge maatregelen ter onderdrukking van de terreur heeft genomen. De ont wikkeling van den toestand wordt ech ter in officieele en militaire kringen met de grootste aandacht bestudeerd en het lijdt geen twijfel, dat de kloof die reeds begonnen was te ontstaan tusschen Duitschland en Italië thans zeer breed en diep is geworden. Algemeen acht men den toestand zeer ernstig. In niet-offici- eele kringen wordt er met klem op ge wezen dat Italië niet werkloos kan blij ven toezien, hoe de Duitschers Oosten rijk blijven teisteren met anarchisme. Wat van Italiaansche zijde onderno men zou zijn wanneer de putsch was ge lukt, daarover laat men zich over het al gemeen niet uit. Men acht het onder de gegeven omstandigheden echter waar schijnlijk, dat Italië een collectieve stap van alle mogendheden in Berlijn zal voorstellen, waarbij zal worden geëischt, dat alle pogingen om onrust in Oosten rijk te wekken, zullen worden gestaakt. Een dergelijke demarche zou dan waarschijnlijk worden versterkt door een afzonderlijken stap van den Itali- aanschen ambassadeur, die Hitler in kennis zou stellen van den vasten wil van Mussolini om in ieder geval Oos tenrijks onafhankelijkheid te waarbor gen. In officieele Volkenbondskringen is men van meening, dat de putsch te Weenen de groote mogendheden zal noodzaken tot een energiek optreden ter beveiliging van de onafhankelijkheid van Oostenrijk. Men heeft den indruk dat Engeland en Italië hun steun zullen verleenen aan een Oostenrijksch beroep, gericht tot den Volkenbond. In Italiaan sche kringen te Genève verluidde, dat Italië bereid was zijn troepen te mobi- liseeren wanneer dit in verband met de Oostenrijksche gebeurtenissen noodza kelijk mocht blijken. Uiteraard hebben de gebeurtenissen ook te Parijs enorme sensatie gewekt. In gezaghebbende Franschë kringen bepaalde men zich er toe te verklaren, dat de toestand zeer ernstig scheen, en dat de grootste waakzaamheid geboden was. Aller oogen in Frankrijk zijn ge richt op Italië, welks houding men van het allergrootste belang acht, vooral daar Italië, zoowel als Frankrijk vtan de absolute noodzakelijkheid van de onaf hankelijkheid van Oostenrijk overtuigd zijn. Verschillende Engelsche bladen leggen verband tusschen de putsch in Weenen en de aanhouding door Zwitsersclm au toriteiten van een zending bommen uit Duitschland welke voor Oostenrijk be stemd waren. In politieke kringen te Londen acht men den toestand ontstaan door den putsch, en den dood van Dollfuss zeer ernstig. Verwacht wordt dat binnen en-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2