BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. 26 JULI 1934. 177e JAARGANG. DE 00STENRIJKSCHE BONDSKANSELIER D0LLFUSS VERMOORD. Jjj r' gevaarlijk de toestand >'h .Midden-Europa fe. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. iüJBELBÜRG. DOES. Hoog- en Laagwater te Viissingen, (Zomertijd.) Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. VISSSMSEN. WALCHEREN. NUMMER 174. TWEE BLADEN. DONDERDAG tftcvwciaU EERSTE BLAD. MIDDELBUQGSCHE COURANT öagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwar&a! Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regeis 2.10, elke r. m. 30 ct. Rabrisk „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mot „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Nationaal-socialisten bezetten bij verrassing de Bondskanse- larty te Weenen. Hun poging, de regeering om ver te werpen, echter misluk;. Er hebben zich gisteren in Oostenrijk en dan voornamelijk te Weenen, gru welijke dingen afgespeeld. Bij verras sing maakte een troep national-soci'alis- ten, verkleed als soldaten, zich meester van het voornaamste regeeringsgebouw, de Bondskanselarij, waar zich o.a. de bondskanselier, dr. Dollfuss en de mi nisters Fey en Karwinsky bevonden. Zij hebben Dollfuss neergeschoten en de beide anderen gevangen genomen en eischten het aftreden van de regeering. Daar het overigens in Weenen echter rustig bleef en ook elders in het land geen opstandige beweging uitbrak, kon den de regeeringstroepen ongehinderd de Bondskanselarij omsingelen en den staatsgreep in den kiem smoren. Tegen den avond zijn de opstandelingen gevan gen genomen. Intusschen was dr. Dollfuss echter aan de bekomen verwondin- gen bezweken. Behalve van de Bondskanselarij heb ben de Nazi's zich ook een oogenblik meester weten te maken van het ge bouw van de Ravag, het Weensche om- roep-station. Omstreeks 1 uur gister middag drongen zij, gekleed in uniform van de Heimwehr (de burgerwachten), en de politie de studio van de Ravag, binnen. Onder bedreiging met revolvers werd de omroeper gedwongen mede te dee- len, dat Dollfuss en zijn regeering waren afgetreden en dat het bewind was over genomen door dr. Rintelen, den Oosten- rijksche gezant te Weenen. Nadat' dit was geschied, trokken ongeveer 144 na zi's naar de Bondskanselarij waar zij, daar zij gekleed waren in uniformen van regulaire troepen zonder moeite konden binnendringen. Met de revolvers in de hand hielden zij de beambten, die voor de bewaking moeten zorgen, in be dwang, en een aantal begaf zich naar de kamer van den bondskanselier op de eerste verdieping, waar zij Dollfuss, Fey, en de staatssecretaris voor de veilig heid Karwinsky aantroffen. Alle drie werden gearresteerd. Dadelijk daarop werd Dollfuss weggevoerd, waarbij eeni- ge schoten op hem werden gelost, ten gevolge waarvan hij, als gezegd, ernstig werd gewond en in den loop van den avond is overleden. Daarop dwongen de nationaal-socia listen minister Fey, onder bedreiging met revolvers zich op het balcon te be geven en tot de inmiddels buiten verza melde troepen van de Heimwehr en de politie het verzoek te richten, de bonds kanselarij niet te bestormen. Volgens de berichten hebben daarna gedurende den geheelen namiddag on derhandelingen plaats gevonden tus- sche.n de rebellen en de regeeringstroe pen, waarbij de rebellen Fey en Kar winsky als gijzelaars vasthielden om voor, zich vrije aftocht te bedingen. Hun •werd toegezegd, dat ze naar de Duitsche ;grens zouden worden geleid, op voor waarde, dat er geen dooden te betreu ren zouden zijn. Volgens een officieel be richt, bleek eerst daarna, dat Dollfuss •was overleden en toen heeft men al de «opstandelingen gevangen genomen en in teer. politie-kazerne opgesloten. De verschillende officieele en niet-of- ïicieele mededeelingen over het gebeur de zijn uit den aard der zaak nog vrij verward. Zoo spreken sommige berich ten er van, dat de Duitsche gezant te Weenen, een rol bij de putsch zou heb ben gespegld. Hij moet reeds door de Duitsche regeering teruggeroepen zijn. Men krijgt er echter nog geen hoogte van, hoe deze vork precies aan den steel zit. Indien het bericht juist mocht blijken, zouden er leelijke internationale verwikkelingen uit kunnen voortvloeien. Het lijkt trouwens waarschijnlijk, dat dit toch in elk geval gebeurt. In Italië en Frankrijk vooral is men geducht door het gebeurde opgeschrikt. Men zal zich Haar afvragen, of er nu eindelijk niet eens drastische maatregelen genomen dienen te worden, om een eind te maken aan de onrust in Oostenrijk. Het is nu In een hoofdartikel geeft het Engel- sche blad de „Times" 'n korte beschou wing over den putsch en komt dan tot de conclusie, dat de onderhandsche aanmoediging van de nationaal-socialis ten in Duitschland nooit heeft opgehou den. Het zou unfair zijn, aldus de „Ti mes", in het licht van de tot dusver be kende berichten de Duitsche regeering verantwoordelijkheid toe te schrijven voor het roekelooze avontuur van giste ren. Het staat echter buiten kijf dat de opstand min of meer is veroorzaakt door de voortdurende instigatie uit Duitsch land. Uit een dergelijk betoog valt af te leiden, hoezeer het gebeurde van veel meer dan plaatselijke beteekenis is. Men kan het gevoel hebben, dat Euro pa slechts op 't nippertje aan een ont zettende ramp is ontkomen. Indien de staatsgreep gelukt was, zou een nieuwe oorlog zeer waarschijnlijk zijn geweest. NADERE BIJZONDERHEDEN Omtrent den dood van dr. Dollfuss worden de volgende bijzonderheden meegedeeld: Des morgens had een zitting van den ministerraad plaats gehad, die tot des middags 4 uur werd verdaagd. In dien tusschentijd had Dollfuss met Fey en Karwinsky in zijn werkkamer eenige dringende zaken te bespreken. Na deze besprekingen had hij zich naar een aan grenzende kamer begeven. Dollfuss, die in gezelschap was van een bediende, zeide, dat hij naar de kamer van den bondspresident zou gaan. Op weg daar heen moest hij de Congreszaal passeeren, Toen hij zich in de zaal bevond, werd de deur ingetrapt. Tien a twaalf nazi's stormden naar binnen, en de eerste die Dollfuss zag, loste van zeer korten af stand twee schoten op den bondskanse lier. j Dollfuss draaide even ter zijde, en I sloeg toen achterover op den grond, j Nog even riep hij „help, help" en toen i verstomde het geluid. Eenigen tijd later j werd minister Fey door eenige putschis- ten naar Dollfuss geleid, die op een di- i van was gelegd. Er lag een doek over j zijn hoofd. Fey ontdekte aan den hals j een noodverband, waaruit bloed vloei- i de. Met zwakke doch toch nog vaste stem verzocht Dollfuss minister Fey zich het lot van zijn vrouw en kinderen aan te trekken. Verder verklaarde hij, dat er om zijnentwege geen bloed vergo ten moet worden. Een verder onder houd lieten de moordenaars van Doll fuss niet toe. Het is tot dusver niet bekend, hoe laat Dollfuss is overleden. Hem is door zijn moordenaars zoowel geneeskundige als geestelijke bijstand geweigerd. Toen de regulaire troepen weer mees ter waren van den toestand is het lijk van den bondskanselier overgebracht naar zijn werkkamer, waar het is opge baard. Vier soldaten van het bondsleger vor men de eerewacht. Deze lezing klopt niet geheel met een andere, die zegt, dat de drie ministers •gezamenlijk zijn gevangen genomen en dat dr. Dollfuss werd weggevoerd en daarna neergeschoten. Zooals men weet, bevond mevr. Doll fuss zich met haar kinderen op de villa Riccione nabij Venetië, als gast van de familie Mussolini. Vandaag zou Doll fuss zelf ook naar Italië zijn gegaan. Mevr. Dollfuss is bij het vernemen van het smartelijk bericht omtrent den dood van haar man, onmiddellijk naar Wee nen afgereisd. Ook minister Starhemberg, de leider der burgerwachten, bevond zich met va- cantie in Italië. Vanochtend is hij per vliegtuig n. Oostenrijk teruggekeerd, na vooraf onmiddellijk de mobilisatie van alle burgerwachten te hebben bevolen. De leiding der regeering is in handen gelegd van dr. Schnussnig, den minister van onderwijs. Duister is de rol, die dr. Rintelon, de Oostenrijksche gezant te Rome, die zich tijdelijk te Weenen bevond, in het dra ma gespeeld heeft. De opstandelingen eischten immers, dat hij aan 't hoofd der regeering zou worden gesteld. Dit zou moeten beteekenen, dat hij in 't geheim tegen Dollfuss heeft gestookt. Bij ge ruchten verluidde hedenochtend, dat dr. Rinteler gearresteerd is. rfMen zie verder de rubriek laatste b erich t e n). God heeft den wijzen zorg gegeven, den dwazen echter 'n rustig leven. VERGOEDING GEBRUIK RIJWIEL IN RIJKSDIENST. Ingevolge een beslissing van den raad van ministers is de vergoeding voor het gebruik van een eigen rijwiel ten behoe ve van 's rijks dienst maximaal op 30. per jaar vastgesteld. Voor zoover een ambtenaar dit ma ximum over het loopende jaar reeds heeft overschreden, zal dit meerdere» niet behoeven te worden teruggestort. Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de Oehoe van Schiphol naar Indië vertrokken, Drie passagiers bevinden zich aan boord. 25-VII-'34. (Ad Interim.) De Raad zag Woens- dagmidag kans zich door den rijstebrij berg van 23 punten heen te werken, maar had dan ook 5 uren onafgebroken daar voor noodig en een der pun.ten bleef onafgedaan, dus weer een restant- je voor na de vacantie. Een raadsmaal- tijd zonder kliekjes van den vorige, Is haast niet meer denkbaar. Wij begonnen met een installatie; de Raad is nu weer voltallig. De heer Kö- geler nam als jongste antirev. in zittings- tijd, plaats aan het uiteinde van deze fractie en zit nu broederlijk naast het R.K.-lid. Na deze beëediging waren 15 leden aanwezig, de heer Portheine ont brak en de heer Harthoorn kon zich eerst te vier uur uit zijn werkzaamheden los maken, maar heeft toch nog drie uurtjes mede geholpen aan de beharti ging onzer gemeentebelangen. Ten tweeden male stonden allen op, toen de voorzitter het overlijden van Prins Hendrik op gevoelvolle wijze her dacht. Nu de verschillende mededeelingen en ingekomen stukken, waarbij wij o.a. ver namen, dat het gemeentebestuur het vreemdelingenverkeer wil steunen en in de Nederlandsche reisweek het stadhuis voor een lager tarief ter bezichtiging stelt. Zeker een sympathiek gebaar, in afwijking van het welvoorziene menu heeft wethouder Onderdijk toen mede deelingen gedaan over twee zaken be treffende de werkloosheid. Helaas het ijveren van onzen wethouder van socia le zaken op het departement heeft niet kunnen bereiken, dat voor de steun trekkers een betere uitkeering werd verkregen en dan zit de gemeente weer voor een onaangenaamheid, door de stopzetting van de meelfabriek. Doch evenals de vorige maal springt de direc tie in de bres voor haar werklieden en gelukkig zal ook het rijk naast de ge meente wel medewerken aan de wacht geldregeling, die de werklieden gemid deld f 14 waarborgt, waarvan de ge meente een vierde of voor de 55 recht hebbende kostwinners samen ongeveer f 194 per week betaalt, wat altijd toch nog belangrijk minder is dan in geval van crisissteun of werkverschaffing. Eindelijk is er een slot gekomen aan de kwestie van een nieuwen secretaris van het Burgerlijk Armbestuur en al bleek de heer Mes toch nog niet tevre den over hetgeen z.i. achter de schermen heeft plaats gehad, de benoeming van den boekhouder van gemeentewerken tot genoemde functie geschiedde met 14 van de 15 stemmen. Bij de vaststelling van de regeling van het schoolgeld voor het gymnasium ging, het voornamelijk om drie punten. Moe ten als schoolgaande kinderen alleen die van de R.H.B.S. mede tellen, of ook die der Handelsdagschool en, vroeg de heer v. d. Feltz, ook de studenten? De Handelsschool-leerlingen werden opge nomen, doch de wethouder van onder wijs wees er o.i. terecht op, dat men zich bepalen moet tot scholen te Mid delburg. Het tweede punt was of men bij ge middeld 7 of bij gemiddeld 8 vrijstelling van schoolgeld kan verkrijgen. Alleen de heer v. d. Feltz hield vast aan de 8. Ten derde de vraag of men ook van de aanslagen in de vermogensbelasting kan gebruik maken voor het vaststellen van het schoolgeld, maar het bleek, dat de kans op inzage der kohieren wel als onmogelijk is te beschouwen. De heer Jeronimus, die ditmaal al heet weinig schuld had aan het rekken der discussies, paste bij de bouwverordening het stelsel van verdwijnen toe en heeft daardoor zeker heel wat gepraat voor komen. Het voorstel, dat bleef hangen tot een volgende maal, was dat inzake de ver ordening voor het politiepersoneel. Het ging er o.a. om of men de vrije gast huis- en sanatoriumkosten voor de agen ten persoonlijk zou behouden al of niet en van de op dat oogenblik aanwezige 16 leden, was de helft voor en de helft tegen. Wij komen er dus nog wel eens op terug. Het leek ons wel wat al te radicaal, dat de heer Cornelisse ook te Middel burg het commissariaat zou willen op heffen, dat zou voor een provinciale hoofdstad nog al erg zijn; trouwens het hoofd der politie voelde daarvoor al heel weinig. De Raad had geen bezwaar tegen de vermindering van de salarissen van bur gemeester enz., doch ging met de voor zitter mede in diens meening, dat- de wethouders niet te veel hebben en ëen aftrek van 5 in plaats van 10 pet. te verkiezen zou zijn. Men was r.eeds vier uur bezig, toen men besloot ook het zware kluifje van „drukwerk of cyclostyle" nog maar te verwerken en daaraan heeft men nog eens weer een uur gewerkt, zonder dai veel nieuwe gezichtspunten naar voren kwamen. Alleen zij, die er vorige maal niet waren willen wij nog even vermel den. De hee.r Jeronimus bleek een be wonderaar te zijn van cyclostylewerk, de heer Heemskerk zou noode meF het voorstel mede gaan, doch het jongste lid, de heer Kögeler, heeft in zijn maiden speech betoogd, dat hij eerbied heett voor de pogingen van B. en W. om te bezuinigen, maar tevens, dat hij met dit voorstel niet mede kon gaan. Met 9 stemmen tegen, dus juist 's raads meer derheid, zag de meerderheid van B. en W. haar voorstel verworpen. Toen was het „wat nu?" Hierover hooren wij later nog wel eens wat. MEDIO-DOOZEN. Een fraai trommeltje met Middelburgsch wapen en gevuld met choc, stadhuispastilles. Alleen ver krijgbaar M. Peterse, L. Delft M'burg. (Ingez. MedJ De Stadhuisbelichting. Vele vreemdelingen en stadgenooten genoten gisterenavond weer van de Stadhuisbelichting. De tram kwam weer op de Markt. Volgende week is dit on mogelijk: maar het is te hopen, dat me nu over 14 dagen tijdig maatregelen neemt om dit te voorkomen. DE VEILIGHEIDSLAAN VAN DE K-N.A.C. TE GOES. Gratis onderzoek van automo bielen van 30 Juli tot en met 2 Augustus. Zooals reeds is bericht, maakt de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club voor ongeveer 6 maanden een tournee door Nederland met haar Veilig heidslaan, teneinde door heel het land de automobilisten te kunnen waarschu wen voor de gevaren, welke dreigen van niet goed onderhouden automobielen. Deze grootsche veldtocht tegen de ver keersgevaren begon 9 April j.l. in Am sterdam. Thans, komt Goes aan de beurt. Gezien de resultaten, die in de verschil lende steden werden bereikt, wordt ook te Goes op groote belangstelling gere kend. De laan wordt van Maandag 30 Juli tot en met Donderdag 2 Augustus a.s, ingericht op den Stationsweg en staat dagelijks open van half negen tot half een en van half twee tot zes uur. Iedere automobilist kan zijn wagen gratis dus zonder eenige kosten welke dan ook, op de Safety-Lane laten on derzoeken. Wanneer het voertuig vol komen in orde zal zijn bevonden, zal de bekende oranje veiligheidswimpel der K.N.A.C. worden uitgereikt, ten teeken, Middelburg, 26-VII-'34. Woensdag hoogste lucht temperatuur 23.3 °C (74 °F); laagste 16.2 °C (61 °F). Heden 9 h: 18.8 °C; 12 h: 22 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 767 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.5 mm te Biarritz; laagste 744.3 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind uit W.-richtmgen, zwaar bewolkt tot betrokken, later op klarend, waarschijnlijk tijdelijk regen, aanvankelijk iets warmer. Zon op: 5 h 11; onder: 21 h 00. Licht op: 21 h 30. Maan op: 21 h 12; onder: 4 h 37. V.M.: 26 Juli. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli. Hoogwater, Laagwater, Do. 26 1.34 13.58 8.07 20.44 Vr. 27 2.27 14.48 8.58 21.36 Za. 28 3.19 15.35 9.46 22.23 (Zomertijd.) Do. Vr. Juli. Hoogwater. 26 3.29 16.00 27 4.25 16.54 Laagwater, 9.08 21.40 9.59 22.32 Za. 28 5.20 17.42 10.49 23.20 dat de eigenaar het bewijs heeft gele verd mede te werken aan de verhooging van de verkeersveiligheid. De K.N.A.C. ondervindt van vele zij den medewerking om haar streven te doen slagen- Behalve den steun van ge meente- en politieautoriteiten heeft zij ook de directie van de fa. L. A. en F. L. Kattenburg Co. bereid gevonden om in haar magazijn aan de Lange Kerk straat een speciale étalage in te richten waarin de maquette van de veiligheids laan ongetwijfeld veler aandacht zal we ten te trekken. Het spreekt vanzelf, dat niets de K.N.A.C. aangenamer zal zijn dan wanneer zooveel mogelijk van de veiligheidislaan gebruik zal worden ge maakt. Er zij op gewezen, dat auto's welke getest worden niet zwaarder mo gen wegen dan 3000 kg, daar de ver schillende instrumenten niet op zwaar dere wagens zijn berekend. Om teleur stelling te voorkomen, vestigen wij er voorts de aandacht op, dat weliswaar 's avonds om 6 uür (en 's middags om 12..30 uur) de laan wordt afgesloten, maar dat het bij file-vorming kan voor komen, dat wagens, die b.v. om half zes aan zouden sluiten, niet meer aan de beurt zullen kunnen komen. Hiervan wordt aan het einde van de laan tijdig mededeeling gedaan. Tenslotte verdient het aanbeveling om te zorgen, dat de banden der auto's op spanning zijn, daar dit het goede resultaat der proeven kan bevorderen. Middenstandsbeurs. Naar wij vernemen zal door de Goesche Winkeliers, vereenigd in de „Hanze" en „Handelsbelangen", in den loop van September in Schuttershof een midden standsbeurs worden gehouden. Verschillende attracties zullen deze beurs nog meerdere aantrekkelijkheid verleenen. Pakhuis afgebrand. In den afgeloopen nacht is brand ont dekt in een pakhuis van een handelaar in visch, staande in de Schoolstraat. Er werd groot alarm gemaakt, doch toen de brandweer met een autospuit ter plaatse kwam, was de brand reeds door de politie met een slang op de water leiding bedwongen. Pakhuis en inboedel die beide als verloren zijn te beschou wen, waren verzekerd. ARNEMUIDEN. Op den vooravond van 't vertrek naar 't festival te Kort- gene zal de muziekvereeniging „Arne's Genoegen" nog een concert geven, wel ke geleid zal worden door den heer F. Büijs, te 8 uur Vrijdagavond.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1