KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. LANDBOUW. GEMENGD NIEUWS. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans voor lOct. ONDERWIJS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 25 JULI 1934. No. 173. FEUILLETON. FORTINBRAS, DE KOOPMAN IN GELUK, De politieke situatie in Duitsch land. Groote onzekerheid. Gaat Von Papen verdwijnen? Maar wat dan? Het politieke nieuws, dat de laatste dagen uit Berlijn komt, is nog al ver ward. Als men het bij mekaar legt, is er geen touw aan vast te knoopen. Verleden week wist een Engelsch blad te vertellen, dat Hitier het zoo erg met z'n zenuwen te kwaad had, dat hij geen mensch uit zijn omgeving meer ver trouwde, voortdurend aan zijn bureau zat te huilen en geen vacantie durfde nemen. Een paar dagen later verneemt men, dat de Duitsche rijkskanselier met vacantie naar Berchtesgaden in Beieren is vertrokken. Korten tijd geleden zou den den minister van economische zaken Schmitt verstrekkende volmachten zijn verleend, om den economischen toe stand met paardenmiddelen te curee- ren. Thans verluidt, dat dr. Schmitt 't opeens met zijn gezondheid te stellen heeft en zeer binnenkort wel zal aftre den. Een Berlijnsch correspondent van een Nederlandsch dagblad weet met ze kerheid, dat er achter de schermen 'n vinnige strijd tusschen de ministers Von Papen en Goebbels wordt gestreden, en dat Goebbels een beste kans maakt in 't zand te bijten. Andere corresponden ten verzekeren met evenveel stelligheid dat er van zoo'n strijd geen sprake is, maar dat Von Papen eerlang zal aftre den. Het eenige, wat men uit deze baaiert van berichten tenslotte met zekerheid kan afleiden is, dat er te Berlijn groote onzekerheid heej-scht. Sinds de bloedige onderdrukking van de S. A.-camarilla op 30 Juni heeft men vrijwel nergens meer peil op kunnen trekken. Wat zich op het oogenblik in Duitschland af speelt, is vermoedelijk voor iedereen 'n geheim. Het lijkt zelfs de vraag, of de nazi-machthebbers zelf wel precies we ten, waar ze aan toe zijn. Het ziet er naar uit van niet. Al was het alleen maar om het feit, dat men ze geen re devoeringen meer hoort afsteken. Dat is wel een zeer merkwaardig verschijn sel. Het is opeens stil geworden in Duitschland. Zelfs de man, wiens taak het is, voortdurend propaganda voor het Derde Rijk te maken, naar binnen zoo wel als voor buiten, zelfs dr. Goebbels zwijgt. Niets kan beter den toestand van onzekerheid stipuleeren dan dit feit. En dan is het in 't bijzondere nog voor velerlei uitleg vatbaar. Heeft de man, die beweerde, dat Goebbels' dagen ge teld zijn, misschien toch gelijk? Wij moeten het zien, voor we het gelooven. De minister voor de propaganda is een populaire figuur in Duitschland. Hij heeft een grooten aanhang, vooral bij de linkerzijde van de nationaal-socialis- tische partij. Het komt ons voorloopig niet waarschijnlijk voor, dat Hitier hem op zij zal durven stooten, zelfs al zou hij dat in zijn hart wenschen. De klap, die aan de S. A. is toegebracht versmalde de basis, waarop de Führer staat, reeds aanmerkelijk. Daar hoeft aan dien kant niet veel meer af, om de positie van het bewind uiterst labiel te maken. Waarschijnlijker is, dat Von Papen van het politieke tooneel zal verdwijnen. Men weet op het oogenblik niet eens, waar hij zich bevindt. Sommigen meenen hem zelfs in Denemarken gezien te heb ben. Anderen weten, dat hij zich in W.- Duitschland bij zijn industrieele vrien den ophoudt. Hoe dit zij: over het alge meen acht men de positie van den vice- kanselier van dien aard, dat men op zijn spoedig atfreden bedacht moet zijn. Tot zekere hoogte geldt nu echter van dit aftreden hetzelfde als van een eventueele verdwijning van dr. Goeb bels. Het zou de basis, waarop Hitier staat, maar dan van den anderen kant, weer versmallen. Achter Von Pa pen staan immers breede conservatieve kringen, die tot dusverre de nazi's steunden. Kan Hitier het zich permittee- ren deze lieden van zich af te stooten? Of heeft hij hun steun reeds verloren? Van belang ten aanzien van deze laatste vraag kan zijn het bericht, dat de groot industrieel Fritz Thyssen, die, naar al gemeen wordt aangenomen, eens groote sommen gelds aan zijn liefde voor het nationaal-socialisme spendeerde, uit de partij is getreden. Dat zou kunnen be- teekenen, dat Hitler van deze zijde niet J veel meer te wachten heeft. En dan hoefde hem er inderdaad minder aan ge- legen te zijn, dat Von Papen van het po litieke tooneel verdween. Maar zou pre sident Von Hindenburg zulks slikken? i kan men nu verder vragen. En de Rijks- weer? Er is voorloopig geen antwoord 1 op dat alles. De naaste toekomst zal wel uitwijzen, wat er uit te voorschijn komt. 76) door WILLIAM LOCKE. Goede hemel, bent u daar. Hij schudde Martin de hand. En evenals vroeger bij de terugkomst van Félise, toen hij zijn aandoening niet baas kon, riep hij op den drempel van de vestibule: Daar is Monsieur Martin. Qu' est-ce que tu dis la riep een stem uit het bureau. C' est Monsieur Martin, Martin kwam het huis in en ontmoet te Bigourdin in de vestibule. Ben je daar eindelijk riep de for- schen man! Daar was de hartelijke, ver baasde, vroolijke begroeting van de twee bedienden. Martin werd aangedaan. Waaraan had hij dat verdiend? Voor hij 'n woord kon uiten voelde hij twee kolos sale armen om zich heen en op iedere wang kreeg hij een kus. Toen hield Bi gourdin hem van zich af, bekeek hem eens goed en zei evenals Grégoire, dat hij er zoo stevig uitzag. Enfin, je bent terug gekomen. Ver tel me hoe en wanneer en waarom. Ver tel me alles. Martin's oogen werden veehtiff, DE REIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Naar wij vernemen zal de „Tanimbar" van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland", aan boord van welk schip H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Ju liana zich naar Ulvink in de Hardanger- fjord (Noorwegen) zullen begeven, Za terdagmiddag te 12 uur van de Javakade te Amsterdam vertrekken. De „Tanim bar" is een vrachtschip met passagiers- accomodatie; het meet 8170 bruto regis ter ton en behoort tot de zgn. T-klasse. De motor is een 8 cylinder Sulzer-mo- tor van 7040 P.K. De leeftijd van het schip bedraagt bijna 4 jaar. Op uitdrukkelijken wensch van H. M. de Koningin worden aan boord voor deze reis geen veranderingen aange bracht, terwijl de gewone scheepsvoe- ding zal worden gebruikt. Naar alle, waarschijnlijkheid zal het doel van de reis Maandag bij daglicht worden be reikt. Zoodra de Koningin en de Prinses de „Tanimbar'' met het klein gevolg, dat de reis medemaakt, zal hebben verlaten, zal het schip koers zetten naar Ham burg, waar een gedeelte van de lading die het nog van zijn jongste reis in de ruimen heeft, zal worden gelost. In gezelschap van eenige directeuren van de Maatschappij „Nederland" heb ben gistermorgen enkele leden van de hofhouding de verschillende hutten aan boord van de „Tanimbar"' geinspecteerd. STATIEKIST VOOR DEN PRINS. De N.V, Koperpletterij en Metaalhan. del „De Vlijt" te Apeldoorn, heeft in opdracht het vervaardigen van een rood koperen statie-kist voor het stoffelijk overschot van wijlen Prins Hendrik. De koperen platen hebben een dikte van 3 mm en de kist weegt 175 kg. Heden is de kist naar Den Haag ver zonden voor het aanbrengen van orna menten. Aan mej. J. Nieuwenhuize, onder wijzeres aan de Oranjeschool te V 1 i s- s i n g e n is op haar verzoek wegens hu welijk ontslag verleend. In haar plaats is door het schoolbestuur benoemd mej, J. Naerebout te Vlissingen. Geslaagd voor het voorbereidend examen gemeente administratie, de heer L. v. d. Heide te N i s s e. Voor het examen nijverheidsonder wijs akte N XIX slaagde mej. L. M. Cammaert te Hulst. Tentoonstelling M- A. v, d- Harst en Jim Frater te Dom burg, (-§-) Als zoovele voorgaande jaren, houdt de Domburgsche aquarelliste, mej. M. A, v. d- Harst, in samenwerking met den schilder en teekenaar Jim Frater, wederom een tentoonstelling in haar vil la „Mijn Thuis". En er is weer veel nieuw oeuvre, dat sinds de vorige ex positie tot stand kwam. Met een benij denswaardige regelmaat breiden de bei de exposanten gestadig de collecties uit, voortdurend opgaande in het mooie werk. De aquarellen van mej. v. d- Harst men kent haar liefde voor het eenvou dige, stille en teedere oefenen steeds een weldadige bekoring uit door de taal van bezinning, die ze lijken te spreken. Wij houden van dit sobere, maar sub tiele werk, omdat het zoo evenwichtig en gaaf is. Op het eerste gezicht schijnt het bijna zonder eenige moeite op 't pa pier gebracht. Maar bij nauwkeuriger beschouwing onderkent men de liefde volle aandacht en de inspanning, waar mee het tot stand moet zijn gekomen. Haar doode vogels met hun fijnzinnige kleurnuances hebben al het macabere verloren. Haar bloemen getuigen van een eerbiedige bewondering voor het schoone in de natuur. Haar stille buurtjes zijn aandoenlijk van ingetogenheid- Men voelt in al de aquarellen de gelouterde bezonnen levensvisie der kunstenares. Gebenedijd zou dat mogen heeten. Het werk van Jim Frater doet in vele opzichten aan dat van mej. v. d. Harst denken. Maar daarnaast zijn toch ook verschillen Het is minder evenwichtig, ademt niet zoo'n groote rust en be zonkenheid. Daardoor wordt het vaak veel gedurfder; zoowel van kleur als van vormgeving- Zijn aandacht wordt minder geboeid door het enkelvoudige, teedere obitct. Landschappen en havens hebben zijn liefde en soms het beweeg van men- schen. Heel._veel moois is daarbij en ook veel dat verrast door wisselende visie. Nergens ontdekt men echter het verbe- tene, dat zooveel kunst van dezen tijd kenmerkt. En dat op zichzelf is ook een aanbeveling voor deze mooie tentoon stelling. Kunst in nood. De tentoonstelling in het paleis 't Loo ten bate van noodlijdende beeldende kunstenaars georganiseerd door het co mité „Kunst in Nood" geniet druk be zoek. Tot Maandag waren reeds onge veer 450 toegangsbewijzen afgegeven. Eenige schilderijen zijn ook reeds ver kocht. De film „Bleeke Bet". Naar de Msb. bericht is Richard Os wald met zijn staf uit Londen te Am sterdam aangekomen en heeft hij de laat ste hand aan de film „Bleeke Bet" ge- legd. Het ligt in de bedoeling deze film be gin Augustus aan de filmkeuring aan te bieden. Hij droeg een roode tulp. Zaterdag deed de kantonrechter te Utrecht uitspraak in de zaak van H. Ploeg Jr., tegen wien op 1 Mei jl. pro ces-verbaal was opgemaakt wegens t dragen van een roode tulp. De kantonrechter achtte het uniform verbod overtreden, omdat hij in de roo de tulp, gedragen op 1 Mei, het syrriboo zag van een bepaald staatkundig stre ven. Aangezien het hier een principieeie kwestie betrof, veroordeelde hij Ploeg tot een boete van vijftig cent. Deze heeft beroep aangeteekend. Kon. Ned. Landbouw-Comité. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nijsingh is op 18 en 19 Juli 1.1. de gecombineerde vergadering van de Eer ste Afdeeling en van het bestuur van het Kon. Ned. Landbouwcomité te 's-Gra- venhage gehouden. De Eerste Ned. Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent heeft zich voor het lid maatschap van het Kon. Ned. Land bouwcomité aangemeld. Zonder hoof delijke stemming werd tot toelating be sloten. Medegedeeld werd, dat de vergade ring van dag. besturen de'r drie Centra le Landbouw" Organisaties besloten de regeering voor te stellen, de opbrengst der extra-heffing rund- en kalfsvleesch in het Landbouwcrisisfonds te storten, met de bestemming van aanwending ten behoeve der rundveehouderij. Besproken werd een voorstel, gedaan in de vergadering van dag, besturen der drie C. L. O. een adres te richten aan de Tweede Kamer aangaande het wetsontwerp tot herziening van den wettelijken tijd. Men acht het n.l. meer gewenscht, dat in ons land de Midden- Europeesche tijd wordt ingevoerd, dan de West-Europeesche. De vergadering verklaarde zich met dit voorstel accoord. De Bisamrat in ons land Eenigen tijd geleden werd gemeld, dat de bisamrat vermoedelijk te Apeldoorn door een dame zou zijn waargenomen. Vanwege de Landbouw-Hoogeschool werd een onderzoek hiernaar ingesteld en een groote collectie knaagdieren e. d. werd bedoelde dame getoond, waar onder een exemplaar van de bisamrat, welke men uit Duitschland had laten komen. De dame, die nimmer een bisam rat op een afbeelding had gezien, wees uit de collectie onmiddellijk de bisam rat aan, als het door haar geconstateer de dier. Zonder twijfel mag thans aan genomen worden, dat enkele exempla ren van deze rat reeds in ons land aan wezig zijn. VAN EEN OMGEVALLEN BLOEM POT EN DE GEVOLGEN. Naar wij vernemen zou de 41-jarige M;,, die Zon dagavond bij zijn arrestatie door twee agenten, in zijn woning aan den O.Z. Achterburgwal te Amsterdam door een schot in het hoofd werd getroffen, heden het Binnengasthuis verlaten. De justitieele dienst zal met betrek king tot dit ongeval twee zaken bij de (Ingez. Med.) Goede hemel, zei hij, terwijl zijn stem stokte, wat bent u een nobele ke rel. Heelemaal niet, mon cher. Wij zijn vrienden en vriendschap is iets, dat hei lig is. Maar vertel me voor den drom mel alles over je zelf. Ik was op weg, zei Martin, met zijn gewone nauwgezette eerlijkheid, van Pe- nang naar New York. In Marseille hoor de ik voor het eerst van den oorlog, waarin Frankrijk betrokken zou wor den en waarover wij zoo dikwijls ge sproken hebben. En toen was er iets wat weet ik niet, dat mij hierheen dreef. Hier ben ik. Dat is mooi van je, dat is heel mooi. Kom, laten we naar Félise gaan. Maar voor ze zich in beweging kon den zetten, kwam Enuphémie aangerend uit de keuken en bijna had ze Martin omhelsd en Joseph, de vroegere pion- geur uit het café de 1' Univers, nu be diende in het hotel, kwam bedeesd uit de salie a manger en zijn oogen glom men net als zijn afgedragen rok glom. Bigourdin zond hem weg om Félise te halen. Ze kwam dadelijk, maar zag erg bleek. Joseph had haar het nieuws abrupt medegedeeld. Maar ze zag Mar tin flink aan en stak de hand uit. Bonjour, Martin, ik ben blij om je weerom te zien. Ik ook, zei hij, ik ben meer dan blij. 't Is of ik bij eigen familie terug kom. Ze hief haar hoofdje op en vroeg met iets van bravoure: Hoe is het met Lu- cilla? Hij kreeg een schok, maar toonde 't niet. Hij glimlachte. Ik weet het niet, sinds Maart heb ik niets van haar ge hoord. Ik ook niet, zei ze, niet sinds Ja nuari. Ze schijnt een trekvogel te zijn, die door het leven van andere menschen vliegt. Bigourdin lachte en schudde met zijn wijsvinger. Ik verwed er wat om, dat dit geen uitdrukking van jou is, maar dat je dien ouden philosooph van een vader napraat. Ze bloosde en zei wat uitdagend: Ja, dat beken ik. Maar het is toch maar waar. En hoe is het met dien besten For- tinbras? vroeg Martin, om van het ne telige onderwerp af te stappen. Best! We verwachten hem elk oogenblik. Ik heb hem hier laten komen. Morgen kan ik opgeroepen worden. Frankrijk zal meer noodig hebben dan het staande'leger en de reserve-troe pen. Ze zullen ook de territorials noo dig hebben (landweer). Ik hoor bij het territoriale leger. Hij sloeg zich op de borst.... Er stond geschreven, dat ik evenals mijn voorvaderen voor Frank rijk zou strijden. Doch als ik weg ben, wie moet dan zorgen voor mijn kleine Félise en voor het hotel des Grottes? 't Is altijd goed om klaar te zijn. Als de mobilisatie wordt afgekondigd, zullen er geen treinen voor gewone burgers beschikbaar zijn. En wat denk je van den oorlog, Félise, vroeg Martin. -3 so- Ze sloeg haar handen inelkaar. Ik zou mijn ziel geven om een man te zijn, riep ze. Bigourdin omhelsde haar. i Dat is een echte dochter van Frank rijk. Ik ben trotsch op onze kleine meid. Net een kleine Jeanne d Arc. Maar waar is de vrouw, die niet voelt zooals de Maagd van Orlea.ns? Maar ondertusschen, mon oncle, zei Félise, zich uit zijn omarming los ma kend, Martin ziet er zoo stoffig en hon gerig uit en niemand heeft voorgesteld hem naar zijn kamer te brengen om zich wat op te knapepn en wat te eten. Bigourdin keek haar met bewondering aan. - Zij is er eentje, ze denkt overal aan. Baptiste, breng alles van Monsieur Martin naar de mooie kamer. Maar, beste vriend, zei Martin, geef me toch mijn oude kamer, waar ik zoo lekker sliep. Doch Bigourdin wilde hier niet van hooren. Martin was de verloren zoon, riep hij, we hebben juist een heerlijken kalfskop voor het déjeuner. Mijn buur man heeft het dier vetgemest. Martin verfrischte zich in de beroem de badkamer en trad de eetzaal binnen. Last van de warmte? De musschen vielen dood van 'f dak. Zóó hevig was de hitte. Maar deze nam een "Akkertje" En bleef dus rustig zitten I Neem 'n "AKKERTJE" (Ingez. Med.) justitie aanhangig maken. Een van de beide agenten ter zake van beleediging door M. en poging tot doodslag door middel van een bloempot, die, naar hun overtuiging door M. uit het venster is geworpen, terwijl aan den anderen kant een klacht van M. zal worden doorge geven, die een der agenten van poging tot doodslag beschuldigt, omdat hij door een revolverschot werd getroffen, zon der dat naar zijn meening tot schieten eenige noodzaak bestond. Voor de justitie is met dat al de moei lijke taak weggelegd, klaarheid in deze zaak te brengen. Bij haar onderzoek ziet zij zich, wat de kwestie van den bloem pot betreft, tegenover twee verschillen de lezingen geplaatst. Volgens de eene lezing is de bloempot door den hond van M, in een dartele bui uit het venster ge- stooten, volgens de andere die der agenten moet M. zelf de bloempot uit 't raam geworpen hebben, daar men ge zien zou hebben, dat hij zijn arm naar buiten stak. MOTORRIJDER TEGEN BOOM GE BOTST EN GEDOOD. De motorrij der T,, Oost-Indisch verlofganger, wo nende te Bussum, reed Dinsdagnacht te ongeveer één uur op den rijksstraatweg onder Terschuur bij Bar ne veld te gen een boom. De ongelukkige kwam met zijn hoofd tegen den stam terecht en werd vervolgens op den grond ge smakt. Zijn hoofd was vrijwel verbrij zeld, zoodat de man op slag dood was. Een meisje uit Deventer, dat op de duo zat, werd zwaar gewond. WEER 'N HOTELDIEF. Maandag- is te Egmond aan Zee een Duit- scher gearresteerd, die er op uit was op kosten van de hoteliers voor badgast te spelen. Dit is hem echter te Egmond aan Zee, dank zij de activiteit der politie en van de politie te Bergen, niet gelukt. De burgemeester van Egmond aan Zee werd namelijk telefonisch gewaarschuwd door den burgemeester van Bergen. Geen kwartier later werd de man, wiens sig nalement klopte met het door den bur gemeester van Bergen telefonisch opge- gevene, te Egmond gesignaleerd en door den burgemeester persoonlijk gearres teerd. Hij legde een volledige bekentenis af. Ruim 2 w"feken had hij gelogeerd te Ber gen aan Zee in het hotel Nassau Bergen. De directie van dit hotel werd Maandag morgen gewaarschuwd, dat de bewuste badgast verdwenen was met zijn baga ge, echter zonder betalen. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd. Men vermoedde, dat de bewuste persoon langs het strand naar Egmond aan Zee was gegaan, hetgeen inderdaad het ge val bleek te zijn. De man gaf voor, dat hij ziek en werk loos v/as en toch goed gehuisvest wilde zijn. Vermoed wordt, dat hij nog meer op zijn kerfstok zal hebben. De man lo geerde te Bergen onder een valschen naam. Hij gaf na zijn arrestatie te ken nen, dat hij niet naar Duitschland uitge leid wilde worden. RARE MANIEREN. Over een uit varend Japansch schip kwam Zondag morgen een vlucht postduiven, op weg naar hun hokken te Amsterdam. Een der opvarenden van het stoomschip heeft uit een soort baldadigheid een schot ha- Een paar handelsreizigers met bezorg de gezichten waren de eenige gasten. Behalve één, waren het oude bekenden. Hij schudde hun de hand. t Is .de laatste maal, zeiden zij, morgen worden we gemobiliseerd. Ze verlangde er niet naar om te vech ten, maar als ze sneuvelden, nu, dan sneuvelden ze. Ze hadden een soort kal me, fatalistische vaderlandsliefde. Ze waren één met Frankrijk. Het was heel eenvoudig, Martinverliet hen en zat met, Bigour din en Félise aan hun tafel in den hoek bij de deur. Het was de eerste maal dat dit gebeurde, Félise at weinig en was heel stil. Af en toe, wanneer hij vertel de van zijn wederwaardigheden in het verre Oosten, zag hij haar groote donke re oogen hem aankijken en hij glimlach te onbegrijpelijk blijde. Maar zij zag da delijk weer voor zich. Toen Bigourdin, als hotelhouder, iets moest bespreken met één van de han- delsreizegers en van tafel was opge staan, zei zij: Je bent veranderd. Men zou zeggen dat je dezelfde man niet meer waart. Wat doet je zoo denken? lachte hij. Je praat anders. Je hebt een An dere uitdrukking in je gezicht. Dat spijt mij, zei hij. Ik zie niet in, waarom je dat spij ten zou, antwoordde Félise. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5