ONDERWIJS. LEGER ER VLOOT. SPORT. BURGERLIJKE STAND. HANDEL EN NIJVERHEID. GEMENGD NIEUWS. van Woensdag. BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. S. WKHER t Co - MIIIDELBHRG BEURS- EN WISSELKOERSEN. INTERNATIONAAL BELG1E. m AMSTERDAM, 25 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1G00-4 101%—101% Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 88%88%. O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100% Denemarken Oblig. 1926-5 91% Duitschl. 100-7 25%—25 Engeland 1960-90 4 72%—72% Zwitserl. oblig. '24-5 100%100% Zwitserl. Staatssp. '27-4% 100%100% Amsterdam 1933-5 101% 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 99%—99% Berlijn 1925-6% 20%—20% Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws Hyp. B.-4% 101101 Cities Service Cy. P. 1958 5 25%-^24%, A Aimsterd. Bank 105104%. C Rott. Bankver. 79%79. A Twentsche Bank 7878. A Pref. Gruyter en Zn. A. 128% A Pref. Jurgens A 9493%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 405395. A De Schelde N.B. 15% A Ver. Papf. v, Gelder 5353. C Am. Car Foundry 10%10%. C Am. Smelt Ref. 2221%. C Farbenind. I.G. 49%50- C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C- 22%22%. C North Am. Cy. 8%8%. A Born. Sum. H-M. 117 A Linde Teves en Stokv. 5656%. A Ned. Wol Mij. 69% A Singkep Tin M. 86% A J. C. Japan Ln. 23%22. A Rotterd. Lloyd 32%—32%. A S. M. Nederland 32%32%. A Amst. Thee C.M. 57% Mej. M. J. Blok te Middelburg slaagde voor het diploma Fransche Han delscorrespondentie van de Vereeniging van Leeraren. Te Roosendaal slaagde voor het examen Boekhouden van de Vereeni ging van Leeraren de heer Jac. Stob belaar te I e r s e k e. Te Amsterdam slaagde voor het examen (practisch en theoretisch) ker kelijk orgelspel met pedaal mej. D. M. Willemse te Ierseke. Geslaagd te Breda voor M.U.L.O.- diploma A de heer J. Maas Cz. en mej. J. Tramper, beiden te Krabbend ij- k e. Geslaagd voor Fransche Handels correspondentie van de vereeniging van leeraren de heer H. F .C. Haverman te V 1 i s s i n g e n. Overgangs- en eind-examen Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Primaire opleiding. Bevorderd van de lste naar de 2de klasse: T. Dingemanse, C. den Exter, N. Franse, M. de Hooge, B. v. d. Hoven, M. Huibregtse, A. van Keulen, C. Kievit, J, de Koning, M. v. Maldegem, B. Meijer, M. Meijler, J. Nusteleijn, G. v. d. Peijl, M. Philipse, R. van Schaik, J. van Sluijs, A. Andriessen, P, van As, E. v. d. Bunder, C. Dinge manse, B. van Dijl, H. Geensen, J. van Hiele, T. Joosse, D, Klopmeijer, V. de Kok, N. Marijs, M. Meijer, J. Net, L. van Nieuwenhuijzen, R. van Nieuwkerk, A. de Pagter, L. Vader, M. v. d. Weel, R. Adelaar, D. Dijkstra, G. Izeboud, H. de Zeeuw, M. Pluijmers, K. de Regt, J. Reijnhoudt, N. de Rijcke, Laura Rijkse, A. Schout, N. Verhagen, J. Wakkee, G. Wakkee, M. de Winter, W. de Wolf, I. de Wolff, J. Bostelaar, J. de Broekert, L. Deurwaarder, J. Hengstmangers, B. Huijsheere, J. van Krieken, N. de Kuijr per, M. van Loocke, M. v. d. Ouden, J. v. d. Peijl, N. Post, A. Romp, M. Schot, M. v. Sluijs, R. Verdonck, M. Verspoor, T. Wissekerke, T. Start. Niet bevorderd 9 leerlingen. Secondaire opleiding. Van de Primai re opleiding 2de klasse naar a.: de Huis- houdafdeeling werden bevorderd: C. la Brujeere, T. de Nood, F. Vader, A. Boo gaard, N. Ie Cointre, K. Suurmond; b.: de opleiding tot Huisnaaister: M. Baas, A. Berger, J. de Boks, M. Meulblok, M. de Munck, T. Ponse, A. Poppe, S. Suur- land, M. Vuijk, M. v. Zweeden, M. An- not, R. Boone, J. Brasser, B. v. d. Broe- ke, N. Ie Due, S. Hillebrand, M. Ize boud, J. Kambier, B. Kotvis, T, van Schijndel, M. de Vos, C. Wattel, J. Wat- tez. Niet bevorderd 1 leerling. Bevorderd van de lste klas Huisnaai ster naar de 2de klas: S. van Aartsen, M. Cornelisse, M. Eiff, M. Faro, L. Fa ro, M. Goedbloed, M. Groenenberg, N. Huibregtse, B. Kooman, T. Kooman, J. Lorier, A. Rouffaer, W, de Rijk, J, Scheffer, A. Suurmond, T. Tilroe, F. de Witte. Het diploma Huisnaaister werd uitge reikt aan: L. v. d. Bunder, M. Cornelis se, J. Davidse, J. Flipse, S. Hillebrand, T. Looise, T. Marinisse, J. Smaardijk, J. Wagenaar. Bevorderd van de lste klas Hulp in de Huishouding naar de 2de klas: J. Drioel, J. de Jong, M. Lagaaij, P. v. d. Meer, M. Pots, P. van Rigteren, W. Westland. Het diploma Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan: M. Bierman, N. Markusse, J. Repko, C. Scheffer, N. In- gelse, A. van Ouwerkerk, M. Verlare. Bevorderd van de lste klas Atelier naar de 2de klas: J. de Hooge. Het diploma Atelier (volgens oud pro gramma) werd uitgereikt aan: T. Janse, J. Karelse, G. Kleijn, D. de Koning, J. van Loo. Bij Kon. besluit is verleend de ti tulaire rang van generaal-majoor aan den gepensionneerden kolonel-titulair van het wapen der infanterie A. Holland Marine-schepeling pleegde sabotage op de „Nautilus", Naar men aan het „Hbld". uit Den Helder meldt, is aan boord van de „Nau tilus", nadat aanvankelijk enkele leden van de bemanning bij het vooronder zoek werden betrokken en. ter beschik king werden gehouden, zonder dat ech ter van voorarrest sprake was, thans een marine-schepeling (niet-gegradu- eerde) gearresteerd, die ervan verdacht wordt de daad van sabotage (verontrei niging van de smeerolie) te hebben ge pleegd. Het onderzoek duurt nog voort. Nader wordt gemeld: Het onderzoek naar de aan boord van Hr. Ms. „Nautilus" plaats gehad hebbende sabotage heeft het resultaat gehad, dat de in arrest gestelde schepe ling heeft bekend, carborundum in de voor het smeren der machines te bezi gen olie te hebben gemengd, en zand en kopersoldeer in de metalen oliepijpjes van de hoofdmachine te hebben gewor pen. Aanleiding tot deze daad was on tevredenheid over het feit, dat aan zijn verzoek tot overplaatsing geen gevolg was gegeven. Het betreft hier een zui ver persoonlijke daad. Van eenig con flict is geen sprake. De verdachte be vindt zich in arrest en zal waarschijn lijk voor den Zeekrijgsraad terecht staan. De Vierdaagsche. De afmarsch heeft Dinsdagmorgen, zooals gemeld, kwart over 5 onder de gunstigste omstandigheden plaats ge had. Er waren 3118 inschrijvingen, waar van 137 niet waren opgekomen. Acht deelnemers zijn gistermorgen niet ge start. Het aantal deelnemers was dus 2973. De marsch van Dinsdag heeft een zeer vlot verloop gehad. De tocht ging over Berg en Dal, Groesbeek, langs het Cuyk- sche veer, Heumen en zoo naar de ka zerne terug. Tegen 1 uur arriveerden de eersten der deelnemers. Om 5 uur waren de meesten binnen. Er waren slechts drie uitvallers. De regen, die om zes uur gistermiddag viel, geeft de hoop, dat de toestand der wegen heden beter zal zijn. In het parcours waren zeer moeilijke stukken. De geest onder de deelnemers is zeer goed. A Houth. Alberts 30% C Baltimore Ohio 10%- A Southern Rlw. 9%9 C Union Pac. Rr. 66%- -10% C Int. Nickel Cy. 15%14% Duitschl. 30 1000-5% 27%—29%-28. A Koloniale Bnk, 4646. A N.I. Hbk. 1000 59%—58%. C Ned. H. -M. 1000 40%—40. A Alg. Kunstz. U. 33%—32-33%. A v. Berkels Pat. 213, C Calvé-Delft 45% A C. Suiker Mpij. 26%26%. A Ned. Ford A.M1. 202%—200%. A Philips Gem. B. afg. 209%209-11%. C Unilever 60%60%-58%. C Anaconda Cop. 7%7%. C Bethlehem St. 17%17%-%, C Kenec Copper 11%11%-%. C Un. States Leather 3%3%-3%. A A.N.I.E.M.—N.B. 205—205. A Kon. Petr. Mpij. 150%150%-50. C Contin. Oil Cy. 10%10%, C Shell Union O.C, 4%4%. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van des avonds 23 tot des avonds 24 Juli is in Zeeland de weersgesteldheid gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte. SMOKKELAARS VOOR 'T GERECHT. Voor het gerechtshof te Den Haag stonden heden in hooger beroep terecht de gebroeders A. A. G. en C, V.G., twee beruchte smokkelaars, die op 23 Febr. terwijl ze een zak met suiker vervoerden door een belastingambtenaar te Oost burg werden aangehouden. Er is daarbij een worsteling ontslaan, waarna een hunner er tenslotte met den suiker van door ging. De Middelburgsche rechtbank veroor deelde hen indertijd beiden tot zes maanden gevangenisstraf. De procureur- generaal eischte thans tegen A, A. G. zes maanden en tegen C, V. G. acht maanden. Uitspraak Donderdag 26 Juli. DE MUITERIJ OP ,,DE ZEVEN PRÓVINCIëN. De vonnissen tegen de offij eieren. Het Hoog Militair Gerechtshof deed heden uitspraak in de zaak tegen de of ficieren van „De Zeven Provinciën, die te slap tegen de muiters zijn opgetreden. Het Hof sprak de volgende vonnissen uit: luitenant ter zee 1 kl. W. F. J. Fels: 6 maanden (eisch 1 jaar en 6 maanden); luitenant ter zee 2 kl. E. M, Horns- veld: 4 maanden (eisch 1 jaar en 3 maan den); luitenant ter zee 2 kl. L. D. de Kroon: 5 maanden (eisch 1 jaar); luitenant ter zee 2 kl. D. Dekker: 3 maanden (eisch 6 maanden); officier M.S.D. 2 kl. C. M, W. van Bal- kom: 4 maanden (eisch 5 maanden); officier M.S.D. 2 kl. L. de Wilde: 5 maanden (eisch 1 jaar); officier M.S.D. 2 kl. G- Smits: 4 weken (eisch 2 maanden); luitenant ter zee 3 kl. A. N- baron de Vos van Steenwijk: 3 dagen (eisch 5 da- gen); officier van gezondheid 2 kl. H. C. Bos: 7 dagen (eisch 3 maanden). De vonnissen tegen de heefen Fels, Dekker, Hornsveld, de Kroon, de Wilde en van Balkom, bevatten tevens ontslag uit den militairen dienst- WATERSNOOD IN POLEN. In de door het hooge water getroffen streken van West Galicië wordt een ernstig gebrek aan levensmiddelen merkbaar. Dit feit wordt door vele za kenlieden uitgebuit, die steeds hooger prijzen gaan vragen. Er is een bekend making uitgevaardigd, dat ieder die de prijzen van levensmiddelen omhoog drijft naar een concentratiekamp wor den gezonden. Denzelfden dag werden in Tarnow, bakkers die de broodprijzen hadden verhoogd, gearresteerd en naar een concentratiekamp overgebracht. De rivieren in de Karpathen, die nau welijks weer binnen hun oevers waren gezakt, zijn tengevolge van nieuwe wolkbreuken in den afgeloopen nacht weer buiten hun oevers getreden. Er staan reeds 7 dorpen in dit gebied onder water; de bewoners hadden hun huizen reeds verlaten. Vooral aan de monding der San en aan de Weichsel nabij Sandomir is de toestand critiek. Daar heeft het hooge water de dijken vernield, zoodat zich een geweldig meer vormde, waarvan de lengte 50 en de breedte 7 kilometer bedraagt. Op som mige, plaatsen staat het water 5 meter boven den grond; 15.000 hectaren ak- Tcerland zijn hierdoor onbruikbaar ge worden; 52 dorpen en 1500 huizen staan onder water. Tot dusver zijn 4200 per sonen in veiligheid gebracht, de rest heeft zijn toevlucht op de daken geno men en wacht daar op redding. DE DOOD VAN DILLINGER. Begeleid door zes auto's met journa listen en verscheidene honderden auto's met nieuwsgierigen is het lijk van den gedooden bandiet John Dillinger door zijn familie uit Chicago afgehaald, om bij Indianopolis ter aarde te worden be steld. Het gelaat van Dillinger was door specialisten zoo goed mogelijk aan el kaar genaaid om de kogelsporen te ver bergen. Men heeft nota bene 1000 dollar geboden voor het met bloed bevlekte hemd van Dillinger. De politie heeft uit gebreide voorbereidende maatregelen genomen met betrekking tot de begrafe nis, daar wordt verwacht dat de belang stelling ontzagelijk groot zal zijn. Reeds thans hebben speculanten aarde van de toekomstige laatste rustplaats van Dil linger weggehaald, teneinde die als sou venir te verkoopen. De stedelijke politie van Chicago is met geweld de woning binnengedrongen van de vrouw, die Dillinger aan de poli tie heeft verraden. Een uitvoerige huis zoeking werd gehouden. Daarbij werd een rood kleedingstuk gevonden, dat als signaal had gediend bij het neerschieten van Dillinger. De politie beweert dal Dillinger zijn eigen graf heeft gegraven doordat hij in tieme relaties trachtte aan te knoopen met een vrouw, wier minnaar een vroe gere tuchthuisboef was. Deze vrouw bleek meer belangstelling te hebben voor den prijs, die op Dillingers hoofd was gesteld, dan Dillinger zelf. Zij wend de zich tot de federale politie en gaf de ze de noodige inlichtingen omtrent het bioscoopbezoek van Dillinger. Samen met een vriendin begeleidde zij op den fatalen dag den gangster naar de bioscoop, waar men er ook in ge slaagd zou zijn Dillinger levend te van gen, wanneer niet een agent der stede lijke politie de federale agenten had aan gezien voor gangster. Doordat deze agent eenige vragen richtte tot de federale agenten, die Dillinger omringden, kreeg deze verdenking, zoodat de agenten ge dwongen waren den naar den revolver -5%-5% C Tide Water Ass. Oil 5%- A K.N. Stoomb. Mij. 3% A Ned. Scheepv. U. 32%32% A H.V. Amsterdam 167%—167%-66% A Java Cult. Mij. 8382. A N.I. Suiker U. 78—77 A Deli Batavia 138%—138-% C Deli Mij. 1000 133%—130%-31 A Senembah 132134. C Chicago Milw. 22%, A Amst. Rubb. C. 102%—102%-101. A Deli-Bat. Rubb. 67%68. A Hessa Rubber 43%44. A Serbadjadi S.R. 63-61-62. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 24 Juli 7.45% 57.40 9.73% 34.52 48.17 33.30 1.47% 25 Juli; 7.45% 56.95 9.74% 34.55 48.17% 33.30 1.47% Philips Markt Suiker Ford Unilever KonlnkL Schepen M«nen grijpenden bandiet voor te wezen en neer te schieten. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op de volgende nummers vielen on derstaande prijzen: 100: 12700 19910. STAATSGREEP IN OOSTENRIJK? Om half vier vanmiddag kwamen er verwarde berichten uit Weenen, dat de regeering-Dolfus zou zijn afgetreden en de burgerwachten de regeeringsgebou- wen hadden bezet. Wat er precies gaande is, bleek niet duidelijk, doch het lijkt er op, dat een staatsgreep door de burgerwachten werd ondernomen. Middelburg, Bevallen: J. A. S. de Plaa-FIipse d. J. M. Hendrikse-Bos d. FAILLISSEMENTEN. Het faillissement van M. C. Koster, brandstoffenhandelaar te Waarde, cm rator mr. C. M. Kegge te Goes is ver nietigd na gedaan verzet. Het faillissement van A. Janssen, koopman te Goes, handelende onder de fa. M. C. Janssen te Goes, curator Ph. R. Hugenholtz, is opgeheven we gens gebrek aan baten. Een belangrijk werk. Naar wij vernemen is voor een be langrijk werk, n.l. het maken van twee gedeelten van de Twente-Kanalen, een zwaaikom en een handelshaven in ,<Je gemeente Enschede met bijkomende werken behoorende tot de werken voor den aanleg der Twente-kanalen in twee perceelen de laagste inschrijfster de N. V. Amsterdamsche Ballast Maatschap pij voor een som van f 749,000. HAND AFGEZAAGD. In een stoomkuiperij te Vlaardingen had een 18-jarige arbeider het ongeluk, met de linkerhand tegen de zaagmachine te komen, met het gevolg, dat het lichaams deel werd afgezaagd. De jonge man ïs ter verpleging in het ziekenhuis opge nomen. WEL GETROFFEN DOCH NIET GE DOOD. Naar nader blijkt is de heer v. d. B. te Wapenveld die door den bliksem was getroffen, daarbij niet ge dood. Weliswaar werd de heer Van den Berg getroffen, doch de verwondingen waren gelukkig slechts van lichten aard HEVIG ONWEER. Dinsdagmiddag ontlastte zich boven Rosmalen een hevig onweer, gepaard met een hevigen hagelslag, die een zeer groote schade aanrichtte aan de te velde staande ge wassen, terwijl in den polder een twee tal koeien door den bliksem werden ge dood. DOOR EEN UIL AANGEVALLEN. Te Budel vloog een uil de slaap kamer binnen van mej. S. en verwondde haar bloedend. Huisgenooten wisten het dier te vangen. Young - Obl.Markt- Amerika - - Rubber - - Tabak - Industrie Aku (Wettig gedeponeerd.) r (Ingez. Med.) teerde W. en liet hem per auto naar dè gevangenis te Roermond vervoeren. De motieven van dezen overval zijn onbe- rend. BURGEMEESTER BELAAGD. - Dinsdagavond belde een zekere W- uit Belfeld aan het huis van den burgemees ter van die plaats aan. De burgemeester, de heer J. Herbers, opnede zelf de deur. Onmiddellijk werd hij door W. aangeval len. Er ontstond een worsteling, waarbij het den burgemeester gelukte zijn aan valler naar buiten te werken. De politie die inmiddels gewaarschuwd was, arres- DUITSCHLAND EN DE TERREUR IN OOSTENRIJK. Inzake de Duitsche bommensmokkela- rij via Zwitserland naar Oostenrijk kart' nog worden gemeld, dat de in verband daarmede in het kanton St. Gallen ge arresteerden een uitvoerige bekentenis hebben afgelegd. Zij behoorden tot het Oostenrijksche legioen in Duitschland en hadden de ontplofbare stoffen in directe opdracht van den commandant van het S.A.-legioen te Lindau door Zwitserland naar Oostenrijk moeten brengen. De ontplofbare stoffen zijn afkomstig uit de magazijnen van de S.A.-gouwleiding te Lindau. De gearresteerden zullen zich te verantwoorden hebben wegens overtre ding van de douane-voorschriften en wegens inbreuk op de wet inzake ont plofbare stoffen. Naar uit officieele kringen te Bern verluidt, zal deze aangelegenheid hoogst waarschijnlijk diplomatieke stappen ten gevolge hebben, aangezien het hier een krasse schending der grenzen betreft. Te Bern was men er reeds geruimen tijd van op de hoogte gesteld door de autoriteiten van St. Gallen, dat vermoe delijk ontplofbare stoffen uit Duitsch land door Zwitserland heen naar Oosten rijk werden gesmokkeld. Deze vermoe dens namen steeds vastere vormen aan, met het gevolg dat de politie Zaterdag met. succes heeft kunnen ingrijpen. VERBOD VAN WAPENUITVOER NAAR BOLIVIE EN PARAGUAY. De regeeringen van Italië, Frankrijk en Spanje hebben aan het Volkenbonds secretariaat medegedeeld, dat zij maat regelen hebben genomen teneinde den uitvoer van wapenen en ander oorlogs materiaal naar Bolivië en Paraguay te verbieden. Evenals de Engelsche regee ring heeft ook Frankrijk het voorbe houd gemaakt dezen maatregel te zullen intrekken, indien blijkt, dat de andere staten geen practisch gevolg geven aan hun principieele instemming met het voorstel van een embargo op den wa- penuitvoer naar beide strijdende par tijen. (N. R. C.) Een Italiaansch-Turksch incident. Volgens Britsche berichten uit Rho- dus is het tot een Italiaansch-Turksch incident gekomen, dat veel gelijkenis toont met het recente Engelsch-Turk- sche incident. Een Italiaansche visschersboot uit Ca- stellos, welke van Rhodus was afgedre ven en bescherming zocht in de aan Tur kije behoorende Makri-baai, werd door de Turksche kustwachten beschoten. Daarbij werd een Italiaansch matroos gedood. Het Belgische Koningspaar zal zich eerstdaags naar Zweden begeven om al daar enkele weken vacantie door te brengen. Liefdesdrama. Uit de Brugsche vaart te Gent zijn de lijken opgehaald van een 20-jarigen jongen en een W-ja rig meisje, die met een touw aan elkaar gebonden waren. De ouders van den jon-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2