KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. LEGER EN VLOOT. SPORT. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. OEURSïHERiOiiïü van Maandag. BEURS- EB WISSELKOERSEN. H00RD-BEVELAND. TH0LEN. LAND ARBEIDERSSTAKING OP THOLEN? ZEEUWSCH-VLAAHDEREN O.D. ZEEUWSSH-VLAANDEREN W.D. EEN VACCIN TEGEN PEST AMSTERDAM, 23 Juli. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101 101% Ned. 33 1000-4 101%—101% Ned. 34 1000-4 101%—101% Certificaten-3 89%88% O. Indië 32 1000-5 100%—100% O. Indië 26 1000-4% 100%—100% O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 92%91%. Duitschl. pndst. 100-7 26%—26%. Engeland 1960-90 4 72% Zwitserl. oblig. '24-5 98 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 100%100% Amsterdam 1933-5 101% 's Gravenhag'e 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 1926-1930-4% 99%—99%. Berlijn 1925-6% 20%—20. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Syp. B-4% 101101. Cities Service Cy, P. 1958 5 27%25%. A Amsterd- Bank 105%105%. C Rott. Bank ver. 78%78%. A Twentsche Bank 7778. A Pref. Gruyter Zn A. 128128%. A Pref. Jurgens A 95%95. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 408 A De Schelde N.B. 15%—15%. A Ver. Papt- v. Gelder 53%52. C Am. Car Foundry 12%11% C Am, Smelt Ref. 24%23% C Farbenind. I.G. 54%53% C Stand. Brands 12%-^-12 C U. States St. C. 24—23% C North Am. Cy. 109% A Born. Sum. H.M. 116% 117 A Linde Teves en Stokv. 5654 A Ned. Wol Mij. 73—71% A Singkep Tin M. 8686%. A J. C. Japan Ln. 2323%. A Dotterd. Lloyd 32%32%. A S. M. Nederland 33%32%. A Amst. Thee C.M. 57% A Houth. Alberto 30% C Baltimore Ohio 12%11%. A Southern Rlw. 11%10%, C Union Pac. Rr. 7068%. C Int. Nickel Cy. 15%15%. Duitschl. 30 1000-5 31—30%-29%. A Koloniale Bnk. 46%48- A N.I. Hbk. 1000 59—60. C Ned. H. M. 1000 41%—44-41%. A Alg. Kunstz. U. 34%—34%-33%. A v. Berkels Pat- 21 C Calvé-Delft 4846. A C. Suiker Mijp. 27—27%. A Ned. Ford A.M. 201%—203%. A Philips Gem. B. af. 212%.211 %-12% C Unilever 77%—66%-64%. C Anaconda Cop. 8%7%-8. C Bethlehem St. 2018%-%. C Kennec Copper 13%12%. C Un. States Leather 4%4. A A.N.I.E.M.—N.B. 206—205. A Kon. Petr. Mpij. 153%—153-51%, C Contin Oil Cy. 11%10%-%. C Shell Union O.C. 5—4%. uitwoedde. Men heeft het vuur in de weide uitgekapt. Oorzaak tot heden on bekend. Mlen vermoedt echter, dat kwaadwiligheid in het spel is. WISSENKERKE. Zaterdagavond gaf de alhier bestaande gymnastiekvereni ging „Volharding" een propaganda— avond op de Voorstraat, welke veel pu bliek trok. Na afloop gaf „Apollo" een concert op de muziektent. KAMPERLAND. De Vredesgroep „Leven 1", gevestigd te Kortgene, heeft op Zaterdag en Zondag een kamp in de duinen alhier gehouden, 's Zaterdags avonds heeft Hein van Wijk uit Heem stede een speech gehouden, waarin o.a. over luchtbescherming gesproken werd. De heer L. W. de Bree uit Middelburg las bij een schitterend kampvuur verzen van jonge dichters, 's Zondagsmorgens hield de heer Berepas uit Sint-Laurens een redevoering over „de blauwe ge dachte". 's Middags werd over het on derwerp „Vriendschap" gesproken. Er werd volop genoten van wat de prachti ge Noord Bevelandsche kust daar ter plaatse te genieten geeft. Een Vrijdag te Tholen gehouden be sprekingen tusschen een commissie der werkgevers en de hoofdbesturen en be sturen der moderne, christelijke en roomsch-katholieke organisaties hebben niet tot een bevredigende oplossing ge leid. De commissie der werkgevers bestaat uit veertig personen, die de driehonderd a vierhonderd werkgevers op het eiland vertegenwoordigen. Zij was bereid, een contract af te sluiten, waarbij zou wor den bepaald, dat 22 cent per uur in de maanden Augustus en September zou worden betaald. Na besprekingen werd daarbij gevoegd de maand October. De bonden wezen dit voorstel una niem af- Per circulaire zal de werkge vers nu uitstel worden gegeven tot Dins dagavond a.s. Heeft men dan geen na dere concessies gedaan, dan zal Woens dagmorgen de staking worden geprocla meerd. Aangehouden. De politie te St. Jansteen heeft aange houden en ter beschikking van de justi tie te Middelburg gesteld zekeren J* R. koopman te Clinge, aan wien het ver blijf in het bewakingsgebied was ont zegd, doch die daarin was teruggekeerd. OOSTBURG. Zaterdagavond gaf de Oostburgsche „Harmonie", directeur de heer Cor. Schijve, op den kiosk op het Marktplein een zeer welgeslaagd con cert, waarvan ditmaal de aantrekkelijk heid was verhoogd door de aankondi ging, dat de gemengde zangvereeniging „Polyphonia" ter afwisseling eenige lie deren zou zingen. Een en ander bleek bij het publiek goed in den smaak te vallen, want velen, waaronder ook uit naburige gemeenten, waren opgekomen en toonden door herhaaldelijk applaus en werkelijk aandachtig luisteren het gehoorde op prijs te stellen. De heer Van Kampen, die den zang dirigeerde, komt een woord van lof toe voor zijn leiding. stellen een bezoek te brengen aan de Herv. Nederlanders in Noord Frankrijk. Aan het fonds voor noodlijdende kak ken en personen heeft H.M. de Konin gin weder een gift van f 2000 geschon ken, waardoor de Synodale commissie reeds dank heeft betuigd. De collecten bedroegen in 1933 ruim f 19,849, terwijl voor groote toelagen een som van ruim f 22,000 beschikbaar is. Voor kleine toe lagen aan gemeenten en personen kan ruim f 11,400 worden gevoteerd. Het fonds ter voorziening in de gees telijke behoeften heeft ook een gift (t.w. f 750) ontvangen van H. M. de Koningin. Uit dit fonds zal f 5420 wor den verstrekt voor uitkeering aan ge meenten, waar eigen middelen ontbre ken. Daarop volgt het fonds tot verbete ring der schraalste predikantstractemen- ten. Dit fonds moet worden geholpen met een subsidie groot f 30,000 van het fonds „Aanpakken", met een suppletie groot f 18,647 uit de generale kas en met een som van f 500, overgeschreven, uit de baten van den Vervolgbundel. Op die wijze kunnen de voordrachten, welke f 58,397 beloopen, worden toegekend. De laagste tractementen kunnen dien tengevolge tot f 1725 worden opgeveerd. Zeeland De restauratie van de kerk te Hulst. Naar de „Tel." uit goede bron ver neemt heeft het R.K. kerkbestuur van de Heilige Willibrordus te Hulst, van een milden gever een gift ontvangen, waardoor het mogelijk zal zijn met de restauratiewerkzaamheden, die aanvan kelijk op 1 October a.s. in verband met den financieelen toestand zouden wor den stopgezet, nog eenige maanden voort te gaan, zoodat ook in den komen den winter zal worden doorgewerkt. Het ontslag aan de steenhouwers is in verband daarmede weer ingetrokken. Ook dit jaar heeft de kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Middel burg weder afwijzend beschikt op een verzoek van het bestuur der Vereeni- ging van Vrijzinnige Hervormden, om haar predikant in een der kerken een doopbeurt te doen vervallen. Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk, In de dezer dagen gehouden vergade ring werd besloten ds. S. M, J. Huis- bergen, predikant te Hoedeken s- kerke, weder in de gelegenheid te J. Ph. Caro herdacht. Op de derde alg'emeene begraafplaats te Utrecht had Zaterdagmiddag in tegen woordigheid van eenige honderden, de overdracht plaats van een gedenksteen op het graf van den overleden zanger J. Ph. Caro. Op het reeds bestaande grafmonument van de familie heeft het herdenkings comité een soberen steen laten plaat sen, uitgevoerd door den architect Daan Jansen. In bronzen letters is daarop de tekst aangebracht: „de dank van zin gend Nederland". Het Kon. Utrechtsch Mannenzangkoor „Euterpe" opende de herdenkingsbijeen komst in de hal van de begraafplaats met Handels „Beati mortu", waarna de voorzitter van het comité den steen aan de familie heeft overgedragen. Onder de aanwezigen bevonden zich mevr. Caro met haar kinderen, terwijl we ook den heer Louis van Tulder opmerkten. Voor de aanwezigen zich naar het graf bega ven, zong Euterpe nog het „Ecce, quo- modo moritur". Bij den steen heeft een zoon van den overledene bedankt voor de eer, zijn vader bewezen, in welken dank hij ook den architect betrok. Het was een stille herdenking van den zanger, die 15 Februari 1933 tijdens een concert te Utrecht onder zoo tragische omstandigheden overleed. De onderzoekingen tot bereiding van een vaccin tegen pest, welke dr. Otten 'van het Instituut Pasteur te Bandoeng sedert jaren heeft verricht, zijn, naar juit Batavia wordt gemeldt, thans tot een zoodanig stadium gevorderd, dat de dag bladpers hieraan groote aandacht wijdt. Het Bat. Nieuwsblad verklaart dat er gegronde hoop bestaat dat de bereiding van het vaccin geslaagd is. De Java-Bode meldt, dat dr. Otten er reeds lang geleden in slaagde een vac cin te bereiden, doch dat de proefne mingen nog in het laatste stadium ver- keeren, zoodat dr. Otten van zijn vi, ding nog geen kennis gaf aan de medi sche wereld. Het algemeen vooruitzicht wordt veelbelovend geacht. „Het Meisje met den Blauwen Hoed" verfilmd. Naar uit Amsterdam aan de N.R.C. wordt bericht, zal de bekende roman van Johan Fabricius „Het Meisje met den Blauwen Hoed" worden verfilmd in opdracht van de N.V- „Filma". Will Tu- schinski heeft de productieleiding. Theo Güsten staat aan de camera en zal de montage verrichten. Max Tak heeft de muzikale composities, welke onder zijn leiding uitgevoerd worden. Alex de Haas zorgt voor de tekst van de liedjes en twee onvervalschte Nederlandsche acteurs spelen de hoofdrollen: Lou Ban dy, de revuekomiek, en Truus van Aal ten, die nu wel definitief in haar vader land schijnt teruggekeard. Een groote groep van Nederlandsche acteurs wordt nog terloops genoemd, want de film, die in zekeren zin een militaire film is, eischt een enorme bezetting. Te Rotterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken mej. P. v. Rigteren te Middelburg. Voor het examen hoofdakte slaag de te Rotterdam de heer J. van Kasteel te Middelburg. Voor het toelatings-examen aan de M. T. S. te Dordrecht, afd. werktuig kunde, slaagde o.a. de heer R. A. Schürmann te Zierikzee. U. L, O.-School te Kortgene. Bevorderd van de le naar de 2e klas se: P, H. van den Berg, A. J. Eckhart, M. A. N. van de Ende, A. van der Ha- ge, N. Janse, J. N. Karelse, C, J. Klap, J, P. Klompe, J, H. P. de Koster, P. G. de Lange, P. M. de Lange, J. van Mal- degem, M. P. A. Markusse, L. M. Noord- hoek, A. M. Schippers, P. Slotema, C. M. Verburg, A. H. Verhage, J. A. Vink, L. F. de Vos, M. G. Zuijdijk. Afgewe zen 4. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Ber ge, A. v. Breda, S. Bruyne, E. M. Dek ker, P. Flikweert, C. G. Klein Poelhuis, G. J. de Koster, I. P. Koster, J, van Langeraad, J. Mol, W. Priester, S. C. Schuilwerve, A. Slager, J. P. Verburg. Afgewezen geen. Van de 3e naar de 4e klasse: H. J. Bak, J. J. Beye, H. Heijstek, E. J. Hoek, C. J. Krijger, A. C, Priemus, A. M. de Regt, J. Salomé en C. Verburg. Afge wezen geen. Voor het A-diploma slaagden mej. C. A. Sinke, en de heeren A. Looy, H. A. Luyk en H. M. Meulenberg. Voor het B-diploma slaagden de dames: A. M Noordhoek en J. Schrier. Mej. C, A. Schipper slaagde voor het A-diploma met aanteekening wiskunde B. Bij Kon. besluit is benoemd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Almelo mr. M. L. D. van Walsem, thans griffier bij het kantongerecht te Neu zen; is benoemd tot kantonrechter te Neuzen mr. H. van den Belt, gewe zen griffier bij het voormalig kanton gerecht te Hoogeveen. Bij Kon. besluit is benoemd tot raadsheer in het Gerechtshof te 's-Gra- venhage mr. Th. L. van Berckel thans vice-president van de rechtbank te Am sterdam. Hooger beroep. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Oostburg heeft hoo ger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den kantonrechter, waarbij S, C. de M„ wed. J. J. H. landbouwster te Y z e n d ij k e ter zake van te laste gelegde overtreding van de Crisis Var- kenswet is ontslagen van alle rechts vervolging. Idem tegen het vonnis van den kan tonrechter te Oostburg, waarbij inzake G. A. N„ 36 j„ landbouwer te Hoofd plaat ter zake van een zelfde over treding, de dagvaarding is nietig ver klaard. —as C Tide Water Ass. Oil 6%6% A K.N. Stoomb. Mij. 3% A Ned. Scheepv. U. 33—32% A H.V. Amsterdam 169%171-69 A Java Cult. Mij. 8487-88 A. N.I. Suiker U. 78%—78%-80 A Deli Batavia 146143%-42 C Deli Mij. 1000 135%—136-37 A Senembah 134137%-%. Chicago Milw. 2%2. A Amst. Rubb. C. 104%—105%-04. A Deli-Bat. Rubb. 73%—72%-73. A Hessa Rubber 44%—45. A Serbadjadi S.R. 49%48%-48. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 20 Juli 23 Juli. Londen 7.47% 7.45% Berlijn 57.45 57.55 «- Parijs 9.74% 9.74% Brussel 34.46 34.50 Zwitserland 48.16% 48.18% Kopenhagen 33.30 33.30 New York 1.47% 1-47% Op 24 Juli worden aangesteld tot dienstplichtig sergeant titulair de dienstplichtige korporaals W. C. Hart man, P. J. Verschoor, Z. Verstralen, al len leerlingen van de School v. Dienst- pl. Onderofficier-Administrateur en be- hoorende tot het 14e Regiment Infan terie, Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Augustus benoemd tot tweede lui tenant bij het wapen der infanterie bij het 14e regiment P. C. Vroom; bij het 7e regiment veldartillerie Chr. Dronkers vroeger te Middelburg, laatstelijk te Veere, beiden cadet-sergeant van het derde studiejaar der Kon. Militaire Aca demie. Legeroefeningen. Op 25 Juli a.s, zal in Noord-Brabant eene oefening worden gehouden voor de afdeelingen Noord-Brabant en Zee land van het Vrijw. Landstorm korps Motordienst o. 1. van den le luitenant Persant Snoep. De blauwe partij staat onder leiding van den le luitenant Ahn en de roode partij onder le luitenant Vermeulen. Turnmiddag van Wilhelmina. Zaterdagmiddag zijn als slot van de feestelijkheden voor het 15-jarig bestaan van de Turnvereeniging „Wilhelmina" te Middelburg turndemonstraties gehou den op het gemeentelijk sportterrein aan den Nadorst. Hieraan namen deel de Middelburg- sche turnvereenigingen „Wilhelmina", „Ajchilles", „Medioburguni"" en „Ons Huis". De andere Walchersche vereeni- gingen waren niet verschenen. Voorafgegaan door de signaal-afdee- ling van „Achilles'' en de Chr. Mueiek- vereeniging „Oefening na den Arbeid" is van de Groenmarkt af door een deel der stad naar het sportterrein gemar cheerd. Nadat de vaandelgroet was gebracht, is direct met het uitgebreide program ma begonnen. Het is op vlotte en keu rige wijze uitgevoerd; in het bijzonder was dit het geval met de volksdansjes, de bondsoefeningen voor meisjes, jon gens, dames en heeren en het toestel- oefenen aan rek, paard, brug en ringen en het algemeen springnummer. Op de 4 maal 100 m estafette zijn goede pres taties geleverd, zoowel door dames als door heeren. De wedstrijden in pyrami- den oogstten ook een dankbaar applaus. Na afloop is teruggemarcheerd naar de Markt. In de bovenzaal van de „Ver genoeging" vond de prijsuitdeeling plaats bij monde, van den heer W. de Graaf, vice-voorzitter van het K. N. G. V. Spr. bracht dank aan het bestuur van „Wil helmina" voor het organiseeren van dé zen turnmiddag en aan alle deelnemers en deelneemsters, die min of meer dit turnfestijn mogelijk maakten in deze tropische hitte. Het speet spr. dat de be langstelling zoo gering was, waarvoor verschillende oorzaken zijn aan te wij zen. Hulde bracht spr. aan de vereenigin- gingen, die haar medewerking verleen den bij het slot der jubileumfeesten van Wilhelmina. Overgaande tot de prijsuitdeeling wees spr. er op, dat bij de wedstrijden in py- ramiden de groepen van dames, heeren en adspiranten niet afzonderlijk zijn ge houden. Het staat vast, dat men bijv. mtet 20 dames en heeren een zwaarderen stand kan .maken dan met adspiranten en v.n. met een groep van 85 meisjes, waarmede „Achilles" uit kwam. Daar* om maken z.i. de waarden van een eersten en een tweeden prijs geen Ver schil. Spr. bracht vooral hulde aan „Achilles" voor wat met 85 meisjes is gepresteerd. Voor de pyramiden verwierven de heeren van „Wilhelmina1" den eersten prijs met 26% p.; dames van „Wilhelmi na" den tweeden prijs met 25 p. en meis jes van „Achilles" den derden p.rijs met 20% p. Bij de 4' maal 100 m estafette voor dam mes was eerste „Achilles)' met 58.2 sec.; tweede „Wilhelmina" in 59.4 sec. Koninkl, Unilever Philips Young Akn H.V.A. Ford Tabak Suiker Industrie Markt Rnbber Amerika (Wettig gedeponeerd. Bij de heeren was 1 „Wilhelmina" in: 50 sec.; 2 Combinatie van „Ons Huis" en „Wilhelmina" in 54 sec. Daar de technische leiders van de „Zebra" niet aanwezig waren, bracht de heer de Graaf hulde aan het drieman schap van Roo, Bal en Sturm, voor de wijze, waarop zij hun taak, waarvoor zij plotseling waren geplaatst, hebben vol bracht in het belang van het KL N. G. V. Spr. richtte zich eerst tot den heer Bal, die reeds zooveel voor de turnzaak deed en die hij met Achilles nog lang in het verbond hoopt te houden. Ook de heer Sturm, als is hij nog niet zoo lang in het verbond, presteert zeer veel en hoopte, dat de heer Sturm nog vele jaren aan het hoofd van „Wilhel mina" zal mogen staan. Maar vooral bracht spr. dank aan den heer van Roo voor de wijze, waaróp hij op het laatste moment, de hoofdleiding, op zich nam en haar tot een goed einde bracht, niettegenstaande hij toch feite lijk een administratieve functie in de „Zebra" vervult. Nog is dank gebracht aan den heer Lagaay voor het gratis afstaan der zaal en aan den heer Van Kamer voor het met zijn korps geven van de goede muziek, waarna de feestelijkheden met een driewerf hoerah op het K. Ïn, G. V, zijn besloten. De heer Wessels, magazijn „de Maan" had belangeloos de geluids-installatie op het terrein aangebracht. Wielerwedstrijd te Goes. De eerste Goesche wielerwedstrijd heeft vrij veel belangstelling gewekt en we gelooven ook wel dat de toeschou wers zich geamuseerd hebben. De wed strijden werden met aandacht gevolgd, en herhaaldelijk gaf men -ook van me deleven blijk. De renners zelf gaven gemiddeld geen groot krachtsverschil te zien, zoodat de spanning er steeds in bleef en er tel kens tot het einde flink strijd geleverd werd. Aan de organisatie bijv. het dui delijk bekend maken van de winnaars der sprints, series, uitvallers, enz. kan nog een en ander verbeterd wor den. Doch waar het hier een begin en een proefname gold, mag men zeggen, dat de ondernemers de zaak reeds zeer behoorlijk georganiseerd hadden. Hieronder volgen de einduitslagen: Sprint 1. Moerman, 2. De Smidt, 3. Van Strien, 4, Kreeke. Afvalwedstrijd: 1. Cozijn, 2. Van Da len, 3. Potter, 4. Bodegraven. Eigen kracht: 1. A. de Rijke, 2. B. de Rijke, 3. Versluijs, 4. Schoolmeester. Koppelwedstrijd; 1. Gebr. de Rijke, 12 pnt.; 2. VersluijsVereeke 10 pnt.; op één ronde: 3. Smitv. d. Hiele; 4, SchoolmeesterLameux. Succes van Volharding". Bij de gisteren te Tilburg gehouden nationale gymnastiek-wedstrijden be haalde dé Vereeniging „Volharding" van Goes met de eerste ploeg heeren bij het nummer driekamp den derden prijs; de tweede ploeg heeren den vierden prijs. Voorts bij de meisjes driekamp den derden prijs, en bij den marschwedstrijd derden prijs, na loting met no. twee. De resultaten zijn des te eervoller daar de wedstrijden vergelijkend waren. Wielerwedstrijden. Zondagmiddag hebben op de wieler baan te Oostburg wedstrijden plaats gevonden waarvoor weder groote be langstelling bestond. De omniumwedstrijd tusschen Van Kempen en Deneef werd gewonnen door Van Kempen met 8 punten tegen De- neef 4 p. De Afvalwedstrijd werd gewonnen door Carpriaux voor de Clerck, Cache- rat, Van den Broeck, De Meulenaere. In een snelheidswedstrijd tusschen 3 paren, waren achtereenvolgens eerste: Van de Vijver, Middelkamp en Bakker. In de finale der winnaars was Van de Vijver le, Bakker 2e en Middelkamp 3e. In een klassementswedstrijd over 40 ronden, werd Van den Broeck le met 15 punten, Carpriaux 2e met 10 p., Dan- dois 7 p„ Bradt 5 p. en De Clerck 3 p. De afvalwedstrijd won J. Sol, 2e was Van de Kerkhove, 3e De Mul, 4e De Back, 5e Martens en 6e Aalbregtse.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2