BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. WEER EN WIND. NUMMER 170. DRIE BLADEN. ZATERDAG 21 JULI 1934. EERSTE BLAD. 176e JAARGANG. VACANTIE-ADRESSEN. NIDDELMRB. GOES. VLISSINGEN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" LangevielesingelD 197 -Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. anal acht uur. laan- The ling), lech- 'rins ij dag ïdag, niet Ka- Vrij- prdag en laufe- Lg 13 i Juli: >kan- lering f. van fatrite (sbaai erg. Mij. Iskens pn 13 Juli- loneel 8.15 g, 4 ili en iRegie jburg- Aug. /aar". jRuys. |g. „Ik IncL :lloop. iderl. idwe- afd. IProv. jgel. lafette Ver. atuur- )f. dr- lirkun- i. van Irkun- \r. H. Na- prof. Irkun- G. ituur- )f, dr. „Ho- uur. Buiten- N.V. rs. Aan- lultuur Ihonia" ïupho- ïur. „Ho ra uur. i'burg $r<ruwdciu middelburgsche courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courant^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 cent Abonnees, die er prijs op stellen ons blad aan hun vacantie-adres te ontvan gen, worden beleefd verzocht hun op gave daartoe liefst vóór of uiterlijk op den dag van aanvang vóór 11 uur v.m. SCHRIFTELIJK te richten aan DE ADMINISTRATIE. NIEUWE MOTOR- EN RIJWIELWET. Strenger optreden tegen ver oorzakers van gevaar. Num mer-bewijs verbonden aan een bepaald motorrijtuig. Bij de Tweede Kamer is ingediend een nieuwe motor- en rijwielwet, welke beoogt regelen te scheppen, die beter bij het moderne snelverkeer passen dan de bepalingen der oude wet (deze ver valt natuurlijk bij de inwerkingtreding der nieuwe) Aan de toelichting ontleenen we het volgende: Het bepaalde in art. 9 der tegenwoor dige wet, volgens hetwelk een nummer- bewijs moet worden afgegeven door den commissaris der koningin in de provin cie en in geval de houder in het buiten land woont, door den minister, vormt een beletsel voor een regeling der con trole op motorrijtuigen. Het rijtuigbewijs behoort te worden afgegeven voor een bepaald motorrijtuig en moet niet voor elk willekeurig motorrijtuig kunnen worden gebruikt. Door dit in het ont werp op te nemen (art. 9) is ook moge lijk gemaakt de regeling, waardoor, in dien later het motorrijtuig zich in zoo- danigen toestand blijkt te bevinden, dat het gevaarlijk is, daarmede over een weg te rijden, het bewijs tijdelijk of voor goed kan worden ingetrokken (art. 13). Het is gewenscht, dat de bewijzen als hier bedoeld, afgegeven worden door of vanwege een centraal orgaan, dat zoo noodig een onderzoek naar de geschikt heid van de motorrijtuigen kan instellen. Hierdoor wordt ook verkregen een vereenvoudiging der administratie ter zake van de thans in gebruik zijnde nationaliteitsbewijzen en de inning van de Wegenbelasting. Algemeene maximumsnelheid in bebouwde kommen. De noodige eenheid inzake de maxi mum-snelheid kan verkregen worden door een algemeen maximum voor de in de bebouwde kommen in acht te nemen snelheid vast te stellen, behoudens dan voor die gedeelten van de wegen, welke behoorlijk zijn afgescheiden en niet voor ander verkeer dan voor motorrijtuigen zijn opengesteld. In verband met het bo venstaande is in art. 8 aan Gedeputeer de Staten de opdracht gegeven om de bebouwde kommen vast te stellen en een voorschrift opgenomen tot het aan geven op den weg von die kommen. Scherper optreden tegen dron ken bestuurders. Wat de scherpere controle betreft breidt art. 26 de tegenwoordige bepa ling van art. 22b (personen, die onder invloed van sterken drank verkeeren) uit ook tot hen, die andere rij- of voer tuigen dan motorrijtuigen of rijwielen besturen. Immers, ook deze kunnen groot gevaar op den weg veroorzaken. Zulke gevallen kunnen ingevolge art. 35 alleen met gevangenisstraf gestraft wor den. Verder is een meer -direct optreden tegen bestuurders, die onder den ui- vloed van alcoholischen drank zijn, mo gelijk gemaakt in de artt. 27 en 28, die het mogelijk maken dronken bestuur ders onmiddellijk te beletten met het motorrijtuig verder te rijden. Zelfs kan hun rijbewijs ingehouden worden tot aan de rechterlijke uitspraak (art. 27). In art. 39 is voorts ontzegging van rij bevoegdheid voor 5 jaar mogelijk ge maakt, ingevolge het vierde lid bij reci dive voor 10 jaren. Ook in ander opzicht wordt stenger optreden door verzwaring van strafmaat voorgesteld. Zoo kan bij overtreding van den algemeenen maatregel van bestuur 2 jaren ontzegging, bij recidive 4 jaren worden uitgesproken. Het is niet te ont kennen, dat deze bijkomende straffen voor zeer veel bestuurders, o.a. voor beroepschauffeurs, een zeer zware straf kunnen beteekenen. Voor den door alcohol benevelden be stuurder worden de maxima verhoogd tot 3 resp. 2 jaar gevangenisstraf (resp. den dood van een ander veroorzaken en lichamelijk letsel). Verder is oorzakelijk verband gelegd tusschen aanrijding, botsing enz. eener- zijds en dood (lichamelijk letsel) ander zijds. Men denke zich het geval, dat een bestuurder, na iemand aangereden te hebben, het slachtoffer in zijn auto ver voert, maar daarbij zóó onvoorzichtig te wérk gaat, dat de getroffene ten gevol ge van dat vervoer overlijdt, DE TRIBUNE-PERSEN NIET VRIJGEGEVEN. Naar wij vernemen, heeft de vacan- tiekamer van de arondissementsrecht- bank te Amsterdam gister afwijzend be schikt op het voorstel tot het vrijgeven van de persen van het communistische dagblad ,,De Tribune." Meer-weten en minder-weten liggen zeer nabij elkander; maar er is groot verschil in de toepassing van 't wei nige, dat we weten. Multatuli. Bij Kon. besluit is benoemd tot no taris te Rotterdam, W. C.'Treur niet, candidaat-notaris aldaar. DRIE SPECIALITEITEN van Middelburg. Het echte ZEEUWSCH PROFETENBROOD, MEDIO-DOOZEN, RAADHUISKOPPEN. Kent U ze? M. Peterse, Patissier, Middelburg. (Ingez. Med.) HET TELEFOONCOMITé Rekening en verantwoording Dezer dagen vergaderde het Comité tot de voortdurende openstelling van de telefoon op Zon- en feestdagen te Mid delburg. De secretaris-penningmeester, de heer F. B. den Boer jr., is hierin voor het gevoerde beheer over het laatst af gesloten boekjaar gedéchargeerd. Blijkens ontvangen bericht van den directeur van het P.T.T. kantoor be draagt het over 1933 te betalen bedrag als vergoeding voor de openstelling 219,25. Er waren over 1933 in totaal 294 deel nemers, a 1.het batig slot van t vorige boekjaar bedraagt 17.88 en, na aftrek der noodzakelijk te maken on kosten, zal er dus ditmaal een batig slot zijn van rond 70. Aangezien in een vorige vergadering van het comité besloten is, een reserve van 100 te vormen alvorens tot ver mindering der bijdrage over te gaan, is ditmaal zulk een verlaging nog niet mo gelijk. De ponsmachine voor de Rijwielbelasting 1934-1935. Wij vestigen hier nog eens de aan dacht op de mogelijkheid het plaatje voor de rijwielbelasting van het komen de jaar den naam en het adres van den eigenaar te laten stempelen bij. den heer Peek alhier. Daardoor zal de kans op ontvreem ding belangrijk verminderd worden, om dat het plaatje voor onbevoegden geen verkoopwaarde meer heeft, terwijl bij verlies de vinder kan volstaan met het af te geven aan de politie, of het ir: een ongefrankeerde enveloppe te sluiten en deze te voorzien van naam en adres op 't plaatje voorkomend. De Post bezorgt het dan tegen berekening van strafport aan den eigenaar terug. Een eventueele oneerlijke vinder, die het plaatje zelf zou willen behouden, stelt zich dan bloot aan een vervolging wegens diefstal of heling. Er bestaat o.i. een goede kans op dat door deze vinding een einde komt aan de belastingplaatjes misère. Van politioneele zijde werd verze kerd, dat diefstal van belastingplaatjes practisch niet meer zou voorkomen, in dien iedereen bij „Zonnestraal" zijn (haar) naam er in zou laten stempelen. Tot voldoening stemt het, dat de or ganisatie ervan berust bij „Zonnestraal", de Vereeniging, welke het bekende Sa natorium van Arbeidstherapie voor t. b. c.-patiënten te Hilversum exploiteert, zoodat hiermede niet alleen het alge meen publiek belang wordt gediend, doch mede ook de t.b.c.-bestrijding. In 30 plaatsen van ons land zijn machi nes opgesteld in zaken, gunstig gelegen ten opzichte van het Hoofdpostkantoor ter plaatse, voor Zeeland staat de ma chine te Middelburg bij de fa. Peek, Lan ge Burg. Op deze machines kunnen zij, die hun plaatje reeds aan het Postkantoor koch ten, hun naam laten stempelen tegen betaling van 10 cents; men kan ook voor 2,60 het compleet gestempelde plaatje bij de fa. Peek halen. Wij hebben gisteren de machine een soort omgebouwde metaal-adres- seermachine inj werking gezien; het stempelen gaat accuraat en vlug, en het is volstrekt onuifwischbaar, aangezien het bewerkte plaaije voor „ondergrond" fungeert zooals het guillochement bij de bankbiljetten. Molenwaterconcert. Het was heerlijk weder gisterenavond voor een uitvoering op het Molenwater van het Middelburgsch Muziekkorps. Velen wa^en opgekomen en konden rustiger dan de laatste malen wel het geval is geweest, luisteren naar wat het korps ten gehoore bracht. Men had het geheele terrein binnen den nieuwen aan leg aangewezen als plaats, waar men tij dens de muzieknummers niet mag loo- pen. Dit geeft voor de zittenden op de vele bankjes en voor hen die achter de nieuwe gazons staan beter gelegenheid van de muziek te genieten. De heer Caro had voor een bijzonder programma gezorgd, waarop vele Neder landsche composities prijkten. Het begon reeds met de Rucphen's feestmarsch van R. van der Glas. Voor de pauze kregen de aanwezigen verder o.a. nog te hooren het mooie ballet egyptien van Luigini. Na de pauze stonden alle nummers in het teeken van de „nationale gedachte" Dit was het geval met de Jubileum- marscli van Ogier; de Ouverture Neer landia van Wesly; en in hooge mate met „Nederland in lied en dans" van Oomes, waarbij al zeer populaire nationale en vaderlands'che melodiën naar voren kwamen. Ook het slotnummer „Oranje- liederenmarsch" van Kareis stond in hetzelfde kader. Het bleek, dat het pro gramma en de vertolking door de aan wezigen op prijs werden gesteld. Wijziging jaarwedden. In hun advies betreffende de missive van Ged. Staten inzake eene niéuwe regeling voor de jaarwedden van bur gemeester, secretaris, ontvanger en ambtenaren van den burgerlijken stand, merken B. en W. op, dat volgens de geldende regeling van 1 Januari j.l.'af op de brutobelooningen van de betrokke nen een tijdelijke korting van 12^ pet wordt toegepast, waarop in mindering komt het verhaal van pensioenbijdragen toegepast ingevolge de Pensioenwet, dus sedert 1 Juli j.l. 10 pet. Het nieuwe ontwerp houdt rekening met het nu imperarief geworden verhaal van pensioensbijdragen en breekt ge lijktijdig ook met het systeem der tij delijke kortingen, door een stabilisee ring in de plaats daarvan te stellen. De omzetting van tijdelijke in definitieve verminderingen buiten beschouwing ge laten dewelke natuurlijk ook lagere pensioensgrondslagen tengevolge heeft en zoodoende ook voor sommige be trokkenen de kans op lager pensioen meebrengt zijn de verschillen van ge ringe beteekenis. Om die reden advisee- ren B. en W. aan Ged. Staten te berich ten, dat de Raad zich met het ontwerp kan vereenigen. De burgemeester brengt zelfstandig advies uit over de voorgestelde nieuwe regeling van de wethouderswedden. Uit een overgelegden staat toont de burge meester aan, dat op de wethouders iö pet. zal worden gekort, wat hij zeer hoog acht. Het wil hem voorkomen, dat de korting op de salarissen der wethou ders geheel op zichzelf dient te worden beschouwd. De wethouders hebben geen uitzicht op pensioen. Ook overigens zijn zij geen ambtenaren te achten. De hun verstrekte oudracht is tijdelijk en wordt c.q. telkens voor een beperkten tijcis duur verlengd. Zij aanvaarden hun taak niet, gelijk ambtenaren, als het ware voor het leven en de wethouders vinden in het algemeen ook niet hun levensbe staan in het wethoudersschap. De wedde is eerder een erkenning van -dan een betaling voor den gepraesteerden ar beid. Deze wedde is niet hoog te ach ten en zeker niet, indien men let op de toegenomen bemoeiingen en op de groeiende verantwoordelijkheid, die de titularissen aanvaarden. Men moet het aannemen niet beletten door te geringe geldelijke vergoeding. De burgemeester meent met den Raad, wiens meening is uitgesproken in zijn vergadering van 29 Slovember 1933, dat men Ged, Staten moet verzoeken, de definitieve vermin dering van de wethouderssalarissen niet hooger te stellen dan op 5 pet. Burgerlijk Armbestuur. Aan den Raad is thans ,de volgende voordracht aangeboden voor de benoe ming van een secretaris van het Bur gerlijk Armbestuur: K. J. van Sluijs, werkzaam bij de N.V. The Vitrite Works en J. C. van Kamer, boekhouder van gemeentewerken. Als laatstgenoemde benoemd zou worden, vraagt het Burger- ijk Armbestuur diens maximum op 2600 te mogen stellen, gelijk aan dat van zijn huidige betrekking. Bouwverordening. B. en W. legg'en thans aan den Raad ter definitieve vaststelling over het ont werp der nieuwe Bouwverordening, ge lijk het thans luidt na enkele wijzingen. Onderscheidingen bij de brandweer In de Vrijdagavond gehouden geregel de bijeenkomst van commandant, onder commandant, inspecteur, brandmeesters en secretaris van de Vrijwillige brand weer alhier, was ditmaal ook de burge meester, de heer M. Fernhout tegen woordig. Deze had zich bereid verklaard na mens de Kon Ned. Brandweervereni ging een drietai onderscheidingen uit te reiken. Ten eerste bood hij den heer G, van Nederveen een kruis van verdienste en een diploma aan, cmdat deze gedurende 35 jaar onafgebroken bij de brandweer in dienst is. De heer J. W. H. L. van Karssen, se cretaris en de heer K, J. van Loo, even als de heer van Nederveen brandmees ter, hadden een diploma in ontvangst te nemen wegens resp. 20- en 15 jarigen dienst bij de brandweer. DE KERMIS. Donderdag a.s, na afloop van den Marktdag, zullen de kermiswagens op de Markt mogen verschijnen en zal mo gen worden begonnen met den opbouw der kermis, die Maandag 30 Juli begint. Een kijkje op den plattegrond van de Markt, zooals die voor de kermis is op gemaakt, geeft aan, dat daar behalve de gebruikelijke koek- en oliebollenkramen, o.a. zullen verrijzen: een luna park, een luchtschommel, een autoshooter, een Caterfüller, een looping the loop, een racebaan, een spiegeldwaaltent, een kinderdraaimolen, een Parijzer Sensatie zaal, een onderzeeboot; een variété the ater, een schiettent, een poffertjes- en wafelkraam, en kleinere werptentjes palingkramen enz. De Markt is door een en ander flink bezet, als alle inschrijvers komen. Op den Dam zullen behalve de be kende Schouwburgloge ook enkele klei nere kramen verrijzen. Ditmaal is geen plaats voor een cir cus aangevraagd, Collecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijke Cri siscomité heeft deze week 64.58 opge bracht. Jeugdherberg-ouderpaar. Tot jeugdherberg-ouderpaar voor de Jeugdherberg „Scheldestroom" alhier, is benoemd het echtpaar H. Moeliker. OOSTBURG. Begunstigd doq£ het prachtigste zomerweder had op 19 de zer het zomerfeest alhier plaats van de Chr. Jongel. Vereenigingen in Westelijk Z. VI., welk feest door het overlijden van Z. K. H, Prins Hendrik was "uitge steld. Dit uitstel .en waarschijnlijk de reeds veelvuldige landbouwwerkzaam- heden, zijn wel oorzaak geweest, dat de opkomst niet geheel aan de wen'schen en de verwachtingen voldeed. Overigens liep alles goed van stapel. De Paardenmarkt. OOSTBURG. De Vrijdag alhier gehouden paardenmarkt mocht zich in vrij groote belangstelling verheugen; er kwamen 44 werkpaarden, 5 twee-jarigen, 9 jaarlin gen en 17 veulens aan de lijn; (in Juli Middelburg. (Ingez. Me<l.) Middelburg, 21-VII-'34. Vrijdag hoog ste luchttemperatuur 22.2 °C (72)4 °F); laagste 16.9 °C (63 °F). Heden 9 h: 18.6 °C; 12 h: 24 °C, Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de er stede, in het afgeloopen etmaal: 762.0 mm; laagste 757.8 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 7,64,5 mm te Haparanda; laagste 7.50,5 mm te Brest, Verwachting tot morgenavond: Meest matige wind uit O. tot Z. rich tingen, licht tot half of zwaar bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. Zon op: 5 h 04; onder; 21 h 07. Licht op: 21 h 37. Maan op: 16 h 31; onder: 24 h 06. V.M. 26 Juli. Zondag 22 Juli, Zon op: 4 h 06; onder; 21 h 06; Licht op: 21 h 36; Maan op 17 h 55; onder 24 h 46. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater Za. 21 8.39 21.03 2.43 14.58 Zo. 22 9.50 22.19 3.46 16.13 Ma. 23 11.05 23.36 4.57 17.32 (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Za. 21 10.11 22.34 3.39 16.04 Zo. 22 11.21 23.51 4.42 17,18 Ma. 23 12.48 5.56 18.36 33 in totaal circa 20 stuks minder). Wij willen niet ontkennen, dat de door het gemeentebestuur uitgeloofde premiën daarvan voor een groot deel oorzaak waren, in ieder geval waren er de die ren en was er de gelegenheid tot koo- pen. Over het algemeen was de quali- teit best, zoodat de taak der keurmees ters niet makkelijk was. Bekroond wer den.' P. Monjé te Breskens met le/prijs f 15, voor vos merrie; T. du Bois 2e pr, f 12, bruine mérrie, dezelfde 3e pr. meT bruine merrie f 10; Monjé, voornoeahd 4e pr. f 5; met vos merrie en du Bois voorn. 5e pr. f 3 met bruine merrie. Dit betrof de oudere paarden. 2-jarige: le pr. f 12, R. J. de Mililano te. Oostburg; 2e en 3e pr. resp- f 8 en f 4, Monjé voorn.; deze rubriek bestond geheel uit bruine merries; 1-jarigen: le pr. f 10 J. van der Meu- len te Schoondijke voor bruine merrie; 2e pr. f 6 G. Modde te Oostburg voor vosse merrie; 3e pr. f 5 Pr. Plasschaert te Oostburg met vosse merrie en 4e pr. f 3 Missiaen te Aardenburg met br. ruin. Veulens: le pr, f 10 Joh. Risseeuw te Oostburg met br. merrie; 2e pr. f 8 Dhoo- re te Sluis met grijze hengst; 3e pr. f 6, A. Verhage te Nieuwvliet met bruine hengst; 4e pr. f 4 Plasschaert, voorn, met vosse merrie; 5e pr- f 2,50 Wed. Tas te Oostburg met grij ze merrie en 6e pr, f 2,50 Plasschaert, voorn, met vosse merrie. Door de verlotingscommissie werden een zevental der beste veulens aange kocht. Jammer, dat de lotenverkoop niet zoo groot was, dat ook niet eens een paar volwassen dieren konden worden aangekocht. Overigens was de handel matig, slechts enkele dieren werden ver kocht. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de provincie Zeeland, met ingang van 14 September, tot dijkgraaf van den De- Houwerpolder, P. Menheere te S c H e r- p en is se; met ingang van 14 Sep-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1