i ZEELAND. irKfliFWilaiigifil Ieut KORT ZEEUWSCH NIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONOERWMS. LANDBOUW. RECHTSZAKEN. AGENDA. LEGER EN VLOOT. MIDDELBURG. WALCHEREN. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. MIDDELBURG. BIOSCOPEN. VLISSINGEN. GOES. resse der Rotterdamsche afdeeling der O.S.P., en lid van het partijbestuur is vrijgelaten. Dit is ook geschiedt met den voorzitter van de afdeeling Gouda. Op het oogenblik zijn nog twee O.S.P.-ers in arrest gehouden. DE IDEALE ZOMERDRANK Ook bij dames geer geliefd; bereid van spuit- Ag? mineraal-of sodawater, al of niet met suiker. en een scheutje ■SS»-- - C 70U" ctf7 GRONINGEN. (Ingez. Med.) VREEMDELINGEN. Flink bezoek. Er zal wel niet veel kans op zijn, dat men dit jaar hier de vreemdelingen in zelfde getale krijgt als voor enkele jaren het geval was. Maar een dag als gisteren, mag zeker gezien de tijdsomstandighe den als een goede en drukke worden ge noteerd. Waren alleen met de boot Breskens Vlissingen reeds 1780 passagiers en 85 auto's in de morgenuren overgezet, ook van andere zijden was het bezoek groot en dan denken wii aan de verschillende toeringcars uit ons land boven den Moer dijk en den goedkoopen trein uit Leiden, den Haag. Delft, Schiedam, Rotterdam en Dordrecht, die ook vele dagjesgasten aanbracht. Het aantal groole en kleine motorrij tuigen is zoo'n dag enorm groot en het is zeker jammer, dat men nog niet tot een afdoende oplossing van het par keerprobleem is gekomen, want de vele wagens op de Groenmarkt, Balans en in de Abdij zijn en blijven een incon- veniënt, omdat de mooiste plekjes van Middelburg er minder aantrekkelijk door worden voor de gaarne geziene vreem delingen. Handgemeen» Op de Botermarkt ontstond gisteren een handgemeen tusschen Arnemuidsche vrouwen. De marktmeester heeft deze categorie van vaste marktbezoeksters toen van zijn terrein verwijderd. Bescherming van Zuigelingen. In de algemeene vergadering van de Vereeniging tot Bescherming van Zui gelingen werd de scheidende penning- meesteresse mevr. J. C. Kindermann de Graaff op hartelijke wijze door de voorzitster, mevrouw R. WeijlSnuijf, bedankt voor het vele werk, dat zij se dert de oprichting voor de vereeniging heeft verricht. In haar plaats werd be noemd mevr. G. de GraafBloemendal. De rekening over 1933 sloot met een goed slot en een eindsom van f 753 en werd goedgekeurd, alsmede het jaarver slag. In 1933 werd het consultatie-bureau verplaatst naar het Noord-Bolwerk. Da delijk bleek, dat de ingang van de wacht kamer vele bezwaren opleverde, die zoo overwegend waren, dat sommige moeders het bureau niet meer bezoch ten. Zoo spoedig mogelijk is daar af doende verbetering in aangebracht, zoo dat het bureau nu weer even goed" ge huisvest is als in de Wagenaarstraat. Eén bewijs, dat de moeders langzamer hand leeren begrijpen van hoe groot be lang het is raad te krijgen omtrent voe ding en verdere behandeling van haar kinderen in de eerste levensmaanden, is wel het steeds grooter wordend bezoek aan het consultatie-bureau. Dit was in 1933 weer iets beter dan in 1932. In to taal werden 2362 consulten gegeven [v. j. 2244). Het aantal nieuw ingeschreve nen was 152 (v.j. 151) waarvan 134 uit Middelburg (v.j. 130), de overige kwa men uit naburige gemeenten. Toch moet het bezoek, gezien het aantal geboorten, veel beter worden, vooral van moeders uit de minst draagkrachtige gezinnen, die nog veel te weinig haar belang van regelmatige bezoeken aan het consulta tie-bureau schijnen te begrijpen. Van de kinderen, die in 1933 1 jaar oud werden kwamen op het bureau jon ger dan 1 mnd 49; van 12 mnd 62; van 23 mnd. 22; van 36 mnd. 14; van 6 9 mnd. 3; van 912 mnd, 1;. Gelukkig wijzen deze cijfers op een groot bezoek in de eerste levensmaan den. De volgende cijfers doen zien, dat de uitstekendë raad vooral de natuur lijke voeding te geven, meer en meer wordt opgevolgd. Geheel borstvoeding kregen 42 kinde ren (v. j. 34), gemengde voeding, hoofd zakelijk borstvoeding 26, gemengde voe ding, hoofzakelijk kunstvoeding 48, al leen kunstmatige voeding 23. Van 12 kinderen was de voeding onbekend. Doorgegaan werd met het verstrek ken van middelen ter voorkoming van Engelsche piekte en met goede resulta ten. De vereeniging kreeg voor dit doel een gift van 50 van het Middel- burgsch Ziekenfonds voor haar leden, van het ziekenfonds „Helpt Elkander' 10, van den heer De Groot 44 en van vele bezoeksters grootere of kleine re vrijwillige bijdragen. Zuster Van Rijn bleef haar hulp op het consultatie bu reau en bij huisbezoek verleenen. Molenwaterconcert. Een blik op het programma, dat het Middelburgsch Muziekkorps heden avond op het Molenwater zal uitvoeren, toont aan, dat niet minder dan vier nieuwe nummers zullen ten gehoore worden gebracht. Als laatste nummers vinden wij ver meld „Nederland in lied en dans", fan- laisie-potpourri van J. Oomes en „Oranjeliederenmarsch" van H. Karelse. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Volgens het jaarverslag van de open bare leeszaal en bibliotheek alhier be dankten in 1933 153 leden, doch er tra den 206 nieuwe leden toe, waardoor het ledental steeg met 53 tot 1380, Het aantal bezoekers steeg met 2604 (v.j. met 2136) tot 13451. Het aantal uitgeleende boeken was 3628 meer dan in 1932 en bedroeg 41414, w.o. 35739 romans en 5675 studie werken. Het boekenbezit nam met 346 toe en steeg tot 11576. SEROOSKERKE. Naar wij vernemen is door Ged. Staten het laatste raadsbe sluit inzake verkoop grond aan de IJs- vereeniging' alhier, zonder eenige wijzi ging goedgekeurd. Hiermede zijn alle be slommeringen van sanctieverleening door hoogere autoriteiten gepasseerd, zoodat thans daadwerkelijk door de IJs- vereeniging kan worden doorgewerkt. Reeds vroeger is gemeld, dat de leden der ijsvereeniging meer dan de helft der koopsom en andere kosten voor het aan leggen der ijsbaan in aandeelen van f 5 hebben toegezegd, terwijl door het be stuur getracht zal worden het resteerend benoodigd bedrag in aandeelen bij de in gezetenen geplaatst te krijgen. Zedendelict. De politie te St. Jansteen heeft aan gehouden en ter beschikking van de Ju stitie te Middelburg gesteld zekeren E. v. d. K., klompenmaker te Clinge als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met een minder jarige. Te Overslag is 'n vrachtauto over de grens gereden uit Zeeuwsch-Vlaan- deren zonder te stoppen voor de beve len der Belgische douane. Later werd het voertuig bij Wachtebeke zwsbr be schoten, waarna de motor defect werd en het voertuig stil hield. De twee in zittenden namen de vlucht, Voertuig en smokkelwaar, bestaande uit 800 kilo koffie, werden in beslag genomen. Niet zóó maar zó. Onder de suggestieve titel Niet zóó maar zó verschijnt in de Libellen-serie (uitgave Bosch Keuning, Baarn) een practische toelichting bij de nieuwe spel ling- De tekst is geschreven door K. Hee roma, drs. Ned. lett-de tekeningen zijn van Ton van Tast, algemeen bekend uit de Haagsche Post, minister Marchant gaf een woord vooraf. Lange een zoet lijntje leert Nederland lachend de nieuwe spelling. Geslaagd voor het Federatie-exa men (Mercurius-diploma) Boekhouden, de heer J. K. Kraak te Middelburg; Geslaagd voor 3e stuurman de heeren J. Lous, A. W. F. Wiebenga en L. Poldervaart, allen leerlingen van de „de Ruijterschool" te Vlissingen Geslaagd te Amsterdam voor het getuigschrift „Kerkelijke Orgelspel" der Ned. Organistenvereeniging, de heer J Rijn Jz. te Goes. T oelatingsexamen R. H. B. S. te Middelburg. Tot de eerste klasse van de R.H.B.S te Middelburg zijn toegelaten: G. C Akkermans (m); F. C. H. du Bois; P. J Eiff; W. A. Feenstra; A. J. Gillissen E. C. J. van Leeuwen (m); A. Mos {m) Koudekerke; M. C. van Pienbroek (m) M. J. Pluijmers; C. Roelands; A. J. Ver- heijden; M. E. P. Weisfeit (m); J. L Strooband; J. C. C. de Buisonjé (m); S van den Ende (m); A. Lamain; J. A van der Wielen; A. W. Bastiaanse; R R. Hoogstra (m.); P. J. Louwerse (mj; J van Rooijen; M, J. de With (m); A. J, Groosman; J. C. M. van Keulen (m); A F. A. Parren; J. M. Wolskij (m); J. van Aalst; G. J. E. F'ernhout; Al. J. P. van Sluijs; H. Dekker (m); A. Minnaar; F, J. 3.epko, Veere; R. van Veen, Veere; M. J. Kroller (m); G. M. Sinke; P. E. tos m) Nieuwdorp; J. Teune, Arnemuiden; Francke, Oostkapelle; P. Allewijn; L. j M. Barentsen; H. K. Queré, Domburg en L. M. Hoek. Afgewezen 2 candidaten. Tot de tweede klasse zijn toegelaten: Luteijn; P. C. Ludikhuizen; J. Ie Due; St. Laurens; L. C. Lagaaij; R. de Steur; van der Bijl, Vlissingen; A. Piso (m) Bandoeng. Tot de derde klasse is toegelaten H, Crommelin. De leerlingen, bij wier namen geen woonplaats is genoemd, wonen te Mid delburg. Meisjesschool Middelburg. Heden werden bevorderd: van de 1ste naar de 2de klas: E. C. Bosdijk, A. M. van Boven, P. R. Corporaal, C. P. Daane, Dudok van Heel, A. A. Grootbod, A. Jeijboer, M. van Hemert, S. de Jongh, A. M. Lantsheer, A. A. C. van Leeu wen, P. J. S. Maassen, C. Melse, W. G. ''Jet, C. C. Pel, E. Pitlo, S. Pluijmers, A. A. van de Poll, H. Pots, C. S. Soetens, Start, J. J. T. Steur*, J. D. Waage, M. Wagenvoorde, A. H. F. van der Zee, B. 3ouman. Niet bevorderd 3. Met taak. Van 2de naar de 3de: A. G. Alberts, A. L. Alewijnse, L. Andriessen, G. A. 3akker**, P. E. Berghuijs, A. van Beuse- 10m, H. L. den Boer, A. van Duren, J. van den Hoek, C. Keller, A. C. de Gamer, E. J. Kuiler, L. H. van Leuven, W. J. Luijk, E. Minderhoud, A, C. Min- derhoud*, J. J. Oldeman, A. de Pagter, Pluijmers, P. van Slooten, G. M.; van Sluijs, J. Smit, C. Thomassen, A. E. Tichelaar, A. C. Tonsbeek, M. J. de Visser, Y. I. Jannette Walen, S. A. Zwaai. Niet bevorderd 4. Met taak. Voorwaardelijk. Van de 3de naar de 4de: M. C. R. Bijl, C. A. Carlier, E. J. L. Lantsheer, C. J. Sfootenboom, G. van Ommeren, J. A. M. Rabbers, P. Reijnierse, H. N. de Ru, H. W. Tichelman, J. Versluijs, M. de Vis ser, W. C. de Vos, P- van der Waa. m Toegelaten tot de 1ste klasse: J. T. Avink, M. J. Biesen, J. C. C. Biondina, E. A. van den Boudt, P. E. Burm, M. C. van Dorst, A. M. A. J. Fernhout, W. S. de Grave, J, Hubregtse, J. C. Julianus, M. A. Julianus, C. Keller, A. L. de Muijnck, C. M. Matzinger, J. J. Mes, C. van der Noll, C. A, van de Poll, W. M. Tichelman allen te Middelburg; M, van Bonzei te Nieuw- en St. Joosland; J. W. Dekker te Westkapelle; J. Flipse, Kamperland; C. J. de Jong, St. Laurens; M van den Noordae en E. van Tijen bei den te Vlissingen. De heer J. Kooman, onderwijzer aan de Chr. school te Leerdam, vroeger wonende te N i s s e, is benoemd tot loofd der Chr. school te Willige-Lan- gerak. (Ingez. Med.) DE CENTRALISATIE DER CRISISDIENSTEN. Verschillende centrales worden opgeheven. Bij de behandeling van het ontwerp van wet tot wijziging van de landbouw- crisiswet 1933 heeft de minister van oeconomische zaken in de Tweede Ka mer enkele mededeelingen gedaan betref fende de centralisatie van de verschil lende crisisdiensten, welke naar wij ver nemen zoo mogelijk omtrent 1 Augustus a.s. tot stand zullen komen. Gelijk be kend zal onder den minister van oeco nomische zaken de leiding van het ge- heele crisisapparaat berusten in handen van een college van regeeringscommis- sarissen bestaande uit 5 personen. In dit college hebben zitting als lid, tevens voorzitter: de secretaris-generaal van het departement van oeconomische za ken, drie regeeringscommissarissen (1 voor den akkerbouw en de veehouderij, 1 voor de melkveehouderij en 1 voor de groenten- en sierteelt) en één commer cieel adviseur. Onder leiding van den regeeringscom- missaris voor den akkerbouw en de vee houderij zullen staan de navolgende 5 Centralen: le, de akkerbouw-centrale. Deze centrale zal de navolgende producten omvatten: tarwe, granen, peulvruchten, aardappelen, vlas, cichorei, bieten, griend en riet. Als gevolg hiervan zullen worden opgeheven: de Nederlandsche Graancentrale, de Nederlandsche Aard appelcentrale, de Nederlandsche Vlas centrale,. de Nederlandsche Cichorie Centrale, de Nederlandsche Suikerbie tencentrale en de Nederlandsche Griend en Rietcentrale. 2o. De Nederlandsche Meelcentrale. Deze zal in haar tegenwoordigen vorm blijven voortbestaan, evenals: 3o. de V. I. T. A. en 4o. de aardappelmeelcentrale, welke beide Centralen eveneens in haar tegen woordigen vorm behouden blijven. 5o. De Veehouderij-Centrale, omvat tende de varkens, rundvee, paarden en schapen, in verband warmede de Neder landsche Varkenscentrale en de crisis- rund^ee-centrale zullen worden ontbo den. Onder leiding van den regeeringscom- missaris voor de melkveehouderij zullei) staan: de Nederlandsche zuivelcentrale, omvattende melk en melkproducten, zuivel en oliën en vetten. In deze cen trale zullen worden opgenomen de thans bestaande crisis-zuivel-centrale en het Crisis-Zuivelbureau. Onder leiding van den regeeringscom- missaris voor den tuinbouw en de sier teelt zullen staan: lo. de groenten- en fruitcentrale, wel ke thans reeds bestaat, maar eenigszins gereorganiseerd zal worden en 2o. de Nederlandsche sierteeltencen- tjale, omvattende de bloembollen, bloemkweekerij en bloemisterij. In deze centrale zullen worden opgenomen de bloembollenkweekerscentrale, bloeir.- bollenexporteurscentrale en de Neder landsche boom- en bloemkweekerijcen- trale, welke centralen in verband hier mede eveneens zullen worden ontbon den. Rechtstreeks onder leiding van den secretaris-generaal zullen staan de na volgende centralen: lo. de visscherij-centrale, omvattende haring en ansjovis, in verband waarme de de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij en de Nederlandsche Ansjovis-Centrale zullen worden ont- bondën; 2o. de Nederlandsche turfcentrale, welke in haar tegenwoordigen vorm blijft voortbestaan; 3o. de Nederlandsche pluimveecentra le, omvattende pluimvee, eieren en ge droogde garnalen. Ten gevolge hiervan zullen worden ontbonden de thans be staande Nederlandsche pluimvee-centra le, de eieren-importcentrale, de stich ting voor export van eieren en pluim vee en de Nederlandsche garnalen-cen trale. Chr. Jongeren Boeren- en Tuinders- bond. Woensdag hield de afd. Zeeland van den Chr. Jongeren Boeren- en Tuinders- bond te Goes haar jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. L. Louws te Oost kapelle hield een openingsrede over: „Een schoone taak". Spr. wekte de jonge boeren en tuin ders op te werken aan de mooie levens taak aan het werk, dat blijft. Vele idealen blijken niet vervuld te worden, maar op maatschappelijk gebied op te komen voor de eer van Christu* brengt altijd zegen. Wij moeten ons leven stel len in dienst van onzen Schepper. Wij moeten het niet van menschen, maar van God verwachten. Uit het jaarverslag van den secretaris den heer Jac. Wattel te Gapinge bleek, dat 'n gezonde groei in de organisatie zit. Er wordt hard gewerkt. Tal van on derwerpen werden behandeld, proeven genomen enz. De volgende vergadering zal op Schouwen-Duiveland worden gehouden. De aftredende bestuursleden werden herkozen. Hierna sprak bij afwezigheid van den heer C. v. d. Heuvel de heer mr. W. Rip, secretaris van den algm. Bond over: „Individu en gemeenschap". Na een gemeenschappelijke koffieta fel werd een excursie gemaakt naar Ka- pelle en Krabbendijke, ter bezichtiging van land- en tuinbouwbedrijven. „Filmheld'' voor de rechtbank. De electricien Th. B. uit Brunssum, verscheen de vorige maand, in den win kel van „Ons Dagelijksch Brood" te Treebeek. Hij droeg een zwarten doek voor het gelaat, hit— winkeljuffrouw een revolver onaer den neus en b'eval „hands op". Toen de winkeljuffrouw be gon te schreeuwen schrok verdachte derm.ate, dat hij het raadzaam vond de plaat te poetsen. De rechtbank te Maastricht veroor deelde hem thans wegens poging tot diefstal met bedreiging van geweld tot 3 maanden gevangenisstraf. C i ty-t heater. Noordstraat. Vanal Vrijdag iederen avond half acht Zondag matinée om 3 uur. „Moonlight and Melodies." (Maan licht en liefde) en „My pal The King". (Mijn Vriend de Koning). Dinsdagmiddag 56 uur. (Plech tige uitvaart van Z.K.H. Prins Hendrik). „Electro" (Markt) Vanaf Vrijdag iederen avond 8 uur. Zondag, matinée om 3 u. „Is mijn man niet geweldig" en „De Vrouw in Ka mer 419". Alh am b r a-Th e a t e r. Van Vrij dag 13 Juli tot en met Zaterdag 21 Juli: „De Sonne geht auf" en „Mein Madel isi. eine Verkaufe- rin". L u x o r-T heater. Van Vrijdag 13 Juli tot en met Zaterdag 21 Juli: „Die Blüme von Hawaï en „Skan- dal in Budapest". V r ij d a g 20 Juli. Muziekuitvoering Middelburgsch Muziekkorps. Molenwater 8 u. Dinsdag 24 Juli, Jaari. Alg. Verg. van Aandeelhouders N.V. The Vitrite Works ten kantore Maisbaai' n.m. 2K uur. V r ij d a g 27 Juli. Buitengew. Alg. Verg. Aandeelhouders Stoomtram Mij. Breskens-Maldeghem te Breskens N.V. Hotel Nieuwe Doelen 13 uur. Maandag 30 en Dinsdag 31 Juli- „De 4 Müllers" Ned. Ind- Tooneel o.d- Cor Ruys. Schouwburg 8.15» uur. Maandag, 30 Juli.Z aterdag, 4 Augustus Kermis. Maandag 30, Dinsdag 31 Juli en Woensdag 1 Aug. „Rubber" Regie Louis Saalborn. Schouwburg- log'e 8 uur. Woensdag enDonderdag2 Aug. „De Apotheek de Ooievaar", Ned. Ind. Tooneel o.d- Cor Ruys» Schouwburg 8.15 uur- Vrij dag 3 en Zaterdag 4 Aug. „Ik ben jij en jij ben ik". Ned. Ind» Tooneel o.d. Cor Ruys- Schouwburg 8.15 uur. Zaterdag 11 Augustus. Singelloop. Athletiek Ver. E. M. M. Zaterdag 25 Augustus. Onderl. Wedstrijd verschillende Brandwe ren op 't Eiland, uitgaande afd. Walcheren Zeeuwschen Prov» Brandweer Bond- Seissingel. Zaterdag 15 September. Estafette rond Middelburg. Athletiek Ver. E. M. M. Maandag 8 October. Lezing Natuur kundig Gezelschap spr. prof, dr» E. v. Everdingen, de Bilt'. Maandag 12 Nov. Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. dr. J. A. van Steyn, Utrecht. Maandag 10 Dec. Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. prof. dr. H. J. Jordan, Utrecht. 1935. Maandag' 21 Jan- 1935. Lezing Na tuurkundig Gezelschap spr. prof. A. M. Sprenger, Wageningen. Maandag 4 Febr- Lezing Natuurkun dig Gezelschap spr. dr. H. G. Cannegieter de Bilt. Maandag 4 Maart. Lezing Natuur kundig Gezelschap spr. prof. dr. S. T. Bok, Leiden. Commandant der marine te Willemsoord. Bij besctiiKKing van den minister van Defensie is met 3 Augustus de kapitein ter zee T. L, Kruys eervol ontheven van het bevel over de onderzeedienstkazerne te Willems oord om zich voor te bereiden voor de betrekking van commandant der marine aldaar. Donderdag. 26 Juli. Concert „Ho sanna". Groote Markt. 8% uur. Zaterdag, 28 Juli. Tweede Buiten gew. Alg. Verg. Aandeelh. N.V. Landb. Mpij- De Bathpolders. -* Hotel Centraal 3 uur. Woensdag 1 Augustus. Verg. Aan deelh. N.V. Zeeuwsche Cultuur Mij. Vrijdag, 10 Augs. Concert „Euphonia" Schuttershof 8% uur. Vrijdag, 31 Augs. Concert „Eupho nia". Groote Markt 8% uur. Donderdag, 13 Sept. Concert „Ho sanna". Groote Markt 834 uur, Elec. Drukkerij G. W. den Boer, Mburg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6