KUNST EN WETENSCHAP. SPORT. KORT ZEEUWSCH NIEUWS. BEURSTttERMOlETEI van Donderdag. KERKNIEUWS. BEURS- EB WISSELKOERSEN ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. AMSTERDAM, 19 Juli. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91. O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 92%92. Duitschl. 100-7 26%—27. Engeland 1960-90 4 72—72%, Zwitserl. oblig. '24-5 99%98, Zwitserl. Staatsspr. 1927-4% 100%-100% Amsterdam 1933-5 101% 's Gravenhage 1929-% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 99%99%. Berlijn 1925-6% 21% Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. Cities Service Cy. P. 1958 5 2727*% A Amsterd. Bank 103%105%. C Rott. Bankver, 7878%. A Twentsche Bank 76 A Pref. Gruyter en Zn. A. 127- A Pref. Jurgens A 96%96%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 400400. A De Schelde N.B. 15%. A Ver. Papf. v. Gelder 5252. C Am. Car en Foundry 12%12%. C Am. Smelt en Ref. 25%25%. C Farbenind. I.G. 54% C Stand. Brands 12%12%. C U. States St. C. 24—24%. C North Am. Cy 10%10%. A Born. Sum. H.M. 117%117. A Linde Teves en Stokv, 5757%. A Ned. Wol Mij. 74—71%. A Singkep Tin M. 86%—86. A J. C. Japan Ln. 22%23. A Rotterd. Lloyd 33%33%. A S. M. Nederland 33—33%. A Amst. Thee C.M. 57% brandweer te Oost- en West-Souburg, heeft dit plan uitgewerkt. De wedstrijd is bepaald op 25 Aug. a.s. Seissingel, Middelburg. Elke brand weer van Walcheren kan met één of meer groepen aan de wedstrijden deel nemen. Elke groep bestaat uit een com mandant en 5 man, met hoogstens twee man reserve. De wedstrijd is als volgt geregeld: Op het terrein zal een lattensamenstel wor den gebouwd dat een vrijstaande villa moet voorstellen. In een der kamers is brand uitgebroken. Deze brand moet gebluscht worden met twee stralen. De kamer bevindt zich in de benedenver dieping. De brand breidt zich naar de bovenverdieping uit. Aldaar moet een persoon (pop) worden gered. De wijze van blussching en redding wordt aan den commandant overgelaten. Beoor deeld worden: a. de wijze van optreden van den commandant, b, de wijze van optreden der manschappen, c. het ge. ven van bevelen, d. de wijze van uit leggen van slangen en broekstuk, e. de wijze van redden en f. de tijd. Er wordt 3'minuten gespoten. Vervolgens moet door trechters met twee stralen een bak of een aantal ton nen worden volgespoten. Beoordeeld wordt de tijd, die de groep er over doet. De straalpijpvoerders lossen el kaar om de minuut af, zonder het spui ten te onderbreken. Bij beide wedstrij den blijft het werken van de spuit, die het water levert, buiten beschouwing, zoodat het voor alle brandweren, ook die met handbrandspuiten zijn uitge rust, mogelijk is aan de wedstrijden deel te nemen. Vermoedelijk zullen nog ver schillende demonstraties worden ge houden. KOUDEKERKE. Woensdagavond ver- eenigden zich op het gemeentehuis de afdeeling Koudekerke van de vereeni- ging het Rijwielpad „Walcheren", het dagelijksch bestuur en de leden van den gemeenteraad, het hoofdbestuur en de afdeelingsbesturen van Vlissingen, Biggekerke en Zoutelande en mr. Van Dusseldorp lid van Ged. Staten en ver dere genoodigden. Burgemeester A. Bakker, heette de talrijk aanwezigen hartelijk welkom. Door de vereeniging Rijwielpad „Wal cheren" is een prachtige korte verbin ding met de duinen tot stand gebracht. Spr. bracht in het bijzonder dank aan den voorzitter den heer C. A, van Woelderen wiens stuwkracht in deze de tot standkoming heeft verzekerd, en na het aanbieden van de thee met ge bak, dankte de heer Van Woelderen als tolk van alle aanwezigen burge meester Bakker voor de gulle ont vangst en noodigde de aanwezigen uit zich te begeven naar de plaats waar de opening van het oude Slobberduinsche voetpad zou plaats vinden. Bij aankomst op het terrein werd de stoet ontvangen door een daar staande talrijke menigte belangstellenden^ en 't muziekgezelschap „Voorwaarts", di recteur André Geijsen. Nadat de tonen der muziek waren verklonken, nam de voorzitter, de hr Van Woelderen het woord en deelde mede dat bericht van verhindering was ingekomen van den Commissaris der Koningin, den Secre taris van Middelburg, de wethouders van Vlissingen, den burgemeester van Zoutelande, den directeur van de af deeling Wegen en Verkeer, van den A.N.W.B., den Afdeelingsconsul van Zeeland en den Penningmeester. Na een hartelijk woord van dank aan burgemeester Bakker, en de burgerij, wenschte spr. geluk met het bezit van dit pad, dat zeker dient tot bevorde ring van het Vreemdelingenverkeer. Alvorens over te gaan, het belangrij ke werk te verrichten bood het doch tertje van burgemeester Bakker, den voorzitter een schaar in etui aan. Deze zeide nog: Ofschoon ik U allen reeds welkom heb geheeten, doe ik dit nog in het bijzonder den heer en me vrouw Van Leeuwen, den hoofdingeni eur van den Prov. Waterstaat, den Se cretaris van Vlissingen en den heer P. J. Terwoert, wiens krachtige medewer king, evenals den geldelijken steun van de A.N.W.B. en de K.N.A.C., de afd. Vlissingen en Middelburg en de garan tie van Koudekerke dit werk mogelijk maakten. In 3 maanden is het uitgevoerd; het A Houth. Alberts 30%30%. C Baltimore Ohio 12%13%. A Southern Rlw. 11%11%. C Union Pac. Rr. 7070%. C Int. Nickel Cy. 15%15%. Duitschl. 30 1000-5% 32—32%-32-2%, A Koloniale Bank 4343%. A N.I. Hbk. 1000 59—58%. C Ned. H. M. 1000 38%—9%-40-2. A Alg. Kunstz. U. 3534%-%. A v. Berkels Pat. 19%20. C Calvé-Delft 48%47%. A C. Suiker Mpij. 27%27. A Ned. Ford A.M. 201%—203%. A Philips Gem. B. afg. 2211-12-212-13% C Unilever 698% -67% -6%. C Anaconda Cop. 8% %-8%-%. C Bethlehem St. 2020%-%. C Kennec Copper 13%—13%. C Un. States Leather 4%4%. A A.N.I.E.M.—N.B. 207%—208. A Kon. Petr. Mpij. 152%— 3%-151. C Conlin. Oil Cy 11%11%. C Shell Union O.C. 4%5-4%-5. oude Slobberduinsche voetpad is nu wel verdwenen maar er is nu een rij wielpad van 2660 m lang en 1.80 m breed tot stand gekomen. Een weinig regen zal maken dat dit pad tot de beste paden kan gerekend worden. Hierop volgt het plechtige oogenblik. De muziek laat het Wilhelmus hoo- ren en de voorzitter knipt het lint door, bedankt Lamie Bakker voor de hem aangeboden schaar en schenkt haar deze met een doos bonbons Een hartelijk gejuich stijgt op uit de aanwe zigen, waarna de leden, genoodigden en aanwezigen op het rijwiel stappen en den tocht naar de duinen aanvan gen, waar de muziek hen verwelkomt het feest verder wordt voortgezet met een kampvuur en verlichting, RAAD VAN OOSTKAPELLE. Werkobjecter,, OOSTKAPELLE. Woensdagmorgen vergaderde de Raad voltallig. "V oorzit- ter burgemeester Van Teijlingen, De v o o r z, herdacht het overlijden van Prins Hendrik, welke rede door al le aanwezigen staande werd aange hoord. Ingekomen was het jaarverslag van den agent der arbeidsbemiddeling over 1933 en een verslag van het waterlei dingsbedrijf van JDomburg, waaruit blijkt dat voor den aanleg in den Duinbeek- schen weg deze gemeente garant moet zijn voor 'n som van 327, Door aanslui tingen in die omgeving vermindert dit bedrag met f 262, zoodat jaarlijks moet betaaid worden f 65, ingaande 1 Juli 1934. Over het weghalen van schelpen op het strand door werkeloozen kon nog geen besluit woraen genomen, daar van bevoegde zijde nog geen definitieve toe zeggingen zijn binnengekomen. De gemeenterekening 1933 werd den Raad aangeboden, bedragende in ont vangst f 34779, uitgaven f 32864, dus een goed slot van f 1915. De heeren Janse, Brand en de Kam werden benoemd voor het nazien der rekeningen. Als werkobject noemde de v o o r z. het aanleggen van een fietspad door de duinen naar het strand, wat het drukke vreemdelingen bezoek zeker ten goede zou komen. Dit vond algemeen instem ming- Met de eigenaren van die terreinen zijnde het Kroondomein, polder ^Walche ren en de gemeente Middelburg zal hier over onderhandeld worden. De heer Brand gaf in overweging het delven van slooten etc. in den duin weg en verlenging van de gelegde rio- leering ook door werkeloozen te laten uitvoeren. Ook hier zal aandacht aan geschon- 4cen worden. DRIEWEGEN. De heer J. Jobsen, se dert 1 Februari 1899 gemeente-veld wachter, heeft tegen 1 Januari 1935 eervol ontslag uit zijn betrekking aan gevraagd. RAAD VAN KRABBENDIJKE. KRABBENDIJKE. Maandagmiddag vergaderde de Raad. Alle leden waren aanwezig. Na opening op de gebruike lijke wijze herdacht de V o o r z. in welgekozen woorden het plotseling verscheiden van den Prins-Gemaal, wat door de leden staande werd aange hoord. Daarna herinnerde de V o o r z. er aan, dat het heden juist 40 jaren ge leden is, dat de heer Vogelaar tot raads lid werd gekozen. Voor- en tegenstan ders zullen willen erkennen, dat hij al tijd een goed raadslid is geweest. De heer W e 11 e m a n sloot zich bij deze woorden aan. De heer Vogelaar dankte de sprekers voor hun waar- deerende woorden. Een request van de huurders der wo ningen, die met rijkssteun zijn gebouwd, om verlaging van den huur lokte nogal eenige discussie uit. De Voorz. zegde, dat de huur reeds van 4 op 3.25 is gebracht. In verhouding tot particu liere huurwoningen is de prijs niet hoog De heer Haverhoek betoogde, dat zelfs 3.25 voor een arbeider te veel is, waarop de Voorz. antwoord de, dat de huurders meer tot midden standers kunnen worden gerekend. De C Tide Water Ass. Oil 6%6%. A K.N Stoomb. Mij. 3%3%. A Ned. Scheepv. U. 32%32%. A H.V. Amsterdam 168%-9%-169-6*7, A Java Cult. Mij. 7780. A N.I, Suiker U. 75%75%. A Deli Batavia 146-5-145%-6. C Deli Mij. 1000 135%-6-135%-6%. A Senembah 131%—134%-3%. C Chicago Milw. 2%2%. A Amst. Rubb. C. 102%4%-106%-5. A Deli-Bat. Rubb. 7072-75-6. A Hessa Rubber 44%44, A Serbadjadi S.R. 623%-51-2. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 18 Juli 19 Juli. Londen 7.43% 7.45% Berlijn 56.62% 56.53 Parijs 9.74% 9.74 Brussel 34.47% 34.47% Zwitserland 48.13% 48,16 Kopenhagen 33.22% 33.32% NewYork 1.47% 1.47% heer W e 11 e m a n zegde dat ons steeds wordt voorgehouden, dat we ons moeten instellen op een lager levens peil. Dat kan pas als ook de vaste las ten worden verlaagd. Hier zit een soci ale kant aan, de gemeente kan door haar voorbeeld regelateur voor parti culieren dienst doen. Maar, zoo zegt de Voorz. daarop, de gemeente mag geen onderkruiper worden. Het resul taat is, dat het request wordt afgewe zen. De door het Burgerlijk Armbestuur ingediende aanbeveling ter benoeming van een nieuw lid wordt teruggezonden, i omdat daarop niemand voorkomt, die op den Oostdijk woont, wat wenschelijk wordt geacht. De door Ged. Staten voorgelegde herziening der jaarwedden van burgemeester, secr., weth., ontv., en ambtenaren van den burgerlijken stand gaat na een kleine discussie on der den hamer door, eveneens de voor gestelde herziening der jaarwedden van de overige gemeente-ambtenaren. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1933 werden de heeren Haver hoek en Welleman aangewezen. ROODVONK. Scholen gesloten. KRUININGEN. Wegens roodvonk, welke de laatste dagen sterk toenam, zijn de O. L. school en de Gem. Frö belschool alhier voor onbepaalden tijd j gesloten. KRUININGEN. Woensdagmiddag ont stond brand in een loods welke tegen de voormalige Gasfabriek is aange bouwd, welke beiden als bergplaats dienden. De loods brandde geheel uit, terwijl de materialen uit de steenen loods nog gered zijn. Met een straal op de waterleiding werd het vuur ge bluscht. Een kind had met lucifers in de loods gespeeld. De schade welke 400 a 500 bedraagt, wordt door ver zekering gedekt. KRUININGEN, Woensdagmorgen heb- ben de rijkscommiezen van Hansweert l een auto aangehouden met 500 kg sui- i ker, waarbij geen vervoerbewijs was. j De suiker werd in beslag genomen, de j auto werd vrijgelaten. De mosselcultuur IERSEKE. Naar men ons meldt heeft g'isteren te Bergen op Zoom een voor de Mosselcultuur in Zeeland zeer be- langrijke conferentie plaats gehad. Er j waren vertegenwoordigers der Neder- landsche en Belgische regeeringen, het Visscherijbestuur uit Middelburg en be langhebbenden in de export van mosse len. Een Engelsche belanghebbende vroeg de export van 10 pet. Zuiderzee- mosselen waartegen de Zeeuwsche mos selkweekers zich krachtig verzetten. COLIJNSPLAAT. Woensdagavond gaf het harmoniegezelschap „Wilhelmina" een concert op de tent in de Voorstraat. WISSENKERKE. Op 14 Juli stonden bij het agentschap der arbeidsbemidde ling alhier ingeschreven 121 personen als werkzoekenden. Het ingeschreven staan beteekent nog niet dat zij allen werkloos zijn. Het is onder een deel der arbeiders wel de gewoonte dat personen, die zich in den winter aanmelden, hoewel zij werk zaam zijn, hun inschrijving handhaven. Van genoemd aantal was op 14 Juli 1934 werkloos: 64; hiervan zijn het grootste gedeelte hoofden van gezinnen of kostwinners deze worden te werk ge steld bij door de gemeente ondernomen werkverschaffing. Dit aantal werkloozen is geruimen tijd ongeveer op die hoogte gebleven; slechts in den wiedtijd is het eenigszins tèruggeloopen. Bij de voortschrijdende mechanisatie van het landbouwbedrijf is er niet veel vooruitzicht dat de a.s. tarwe-oogst dit getal aanzienlijk zal doen slinken. Dit zal wel duren tot den aardappel-oogst. Nederlanders in België aangehouden. Te Sint Nicolaas zijn de Nederlanders J. de B. en diens zuster, beiden wonen de te C 1 i n g e, gearresteerd wegens handel in saccharine. De Commissaris der Koningin heeft met ingang van 31 Augustus a.s. aan A. J. Schippers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bezoldigd veld wachter in de gemeente T h o 1 e n. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 8 tot en met 14 Juli in de provin cie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Goes 5 (w.o. 2 gevallen in één gezin); Hoedekenskerke 2, Hulst 1, Kapelle 1, Kruiningen 5 (w.o. 3 gevallen in één gezin). Vlissingen 1. Poliomyelitis: Kruiningen 1. Suiker Philips H.V.A. - Aku Amerika Rubber Ford Markt Koninkl, Unilever Wettig gedepunear 1 Is de zaak van God Bankroet? Prof. G. Wisse van Apeldoorn sprak gisterenavond in de Nieuwe Kerk te Middelburg een tijdrede uit, voor n zeer groote menigte, over het onder werp: „Is de zaak van God Bankroet?" Spr. trok een parallel tusschen de dagen van Elia in 1 Koningen 19 vc:s 9 en 10 en'heden. Hij zeite uiteen, we<- ke voor Europa de gevolgen waren ge weest van de „Aufklarung" der 18e eeuw en welke desolate toestand er uit geboren is geworden op geestelijk ge bied, voor de kerk en den godsdienst en hoe thans onder invloeden van de atheïstischen en pantheïstischen staatsleer de kerk óf wordt vervolgd; öf van haar karakter beroofd wordt. Toch is daarom volgens spr. de po sitie van geloof en christendom niet wankel. Wel omgekeerd. Spr. zette n, 1. uiteen hoe er juist sprake kan zijn van het bankroet der wetenschap vol gens Brunetière, n.l. van het materi alisme, de evolutieleer, de pantheïsti sche philosophie enz. en hoe juist de kerk er altijd door alle druktijden heen ei weer boven op gekomen is, omdat zij uit een eeuwigheidsbeginsel leeft. We zien het heden reeds hoe 't ge loof en de kerk juist gelouterd worden, en gevestigd zich verheffen boven Bolsjewisme en Fascisme etc. Spr. ziet echter de toekomst donker in, de crisis is al lang voorbij, thans be leven we de zich ten doode gezet heb bende kwaal. Wie hier op deze aarde paradijzen belooft bedriegt de schare. Wij verwachten Jezus Christus, en zijn Koninkrijk; alleen wedergeboorte geeft daartoe toegang. De ziel, het droomleven en de waardroom. n het daartoe door den eigenaar van ,,1'Europe" te Domburg welwillend beschikbaar gestelde zaaltje heeft dr. Eug. Greven van 's-Gravenhage 'n lezing gehouden over: De ziel en het droomleven en: De Waar droom als belichting van gebeurtenissen. Spreker begon met een uiteenzetting van de wijze, waarop het intellect een der belangrijkste functies van onze ziel de indrukken van buiten om vormt tot begrippen; daarbij gedraagt ons bewustzijn zich niet als een doode fotografische plaat, maar het ontwikkelt een zelfstandige activiteit tegenover hetgeen zich uit de buitenwereld aan kondigt. Onze ziel kan die zelfstandige werk zaamheid echter beter tot verwezenlij king brengen, als het lichaam vrij is van uitwendige indrukken, dus in den slaap, in het droomleven, waarin gewerkt wordt met symbolen. Het gevoelsleven, dat ook bij onze zintuigelijke waarnemingen een belang rijke rol speelt, zoodat een zelfde ui ting van onzen wil in verschillende om standigheden door verschillende ge- voelseffecten kan worden begeleid, heeft in ons droomleven meer vrijheic van beweging. Allerlei in ons onderbe wustzijn opgegaarde indrukken kunnen in ons droomleven boven den drempe" komen en geheel andere aan ons ge woon wetenschappelijk rekenend en metend denkvermogen ontsnappende beelden te voorschijn roepen. Men kan de droomen in groepen ver- deelen al naarmate zij tot stand komen onder den invloed van subjectieve li chamelijke gewaarwordingen honger, koude, enz. of objectieve zintuigelijke waarnemingen het hooren van een wekker, een vallend voorwerp of ziekten van organen hartziekten o.a. of gemoedstoestanden van vreug de, smart, angst en verschillende drif ten. Een belangrijke rol speelt ook het sexueele leven. Na de pauze behandelde dr. Greven in zijn tweede voordracht „de waar- droom als belichting van gebeurtenis sen". Zeer interessante voorbeelden van voorspellende zoowel als geheimen ont hullende droomen, historisch gefun deerd én uitvoerig uiteengezet, deelde spr. mede. Deze tallooze voorbeelden van waar- droomen wijzen zonder twijfel op een bestaan van levensverschijnselen,^ die voor onze gewone wetenschappelijke meet- en rekenmethoden ontoegankelijk zijn. Zij behooren tot een geheel andere sfeer van wetenschappelijk begrijpen en een geduldig langdurig onderzoek kan tot vruchtbare resultaten leiden. Dr. Greven noemde de vele groote denkers, die zich hiermee hebben be ziggehouden en dit nog doen. Nadere kennismaking met deze pa rapsychologische verschijnselen kan ons leven verdiepen, ons met den dood ver zoenen, ons nader brengen tot den grond der dingen in de zekerheid, dat de geest boven de materie staat en ons met den kosmos in ruimte en tijd in verbinding stelt. Dr. Greven behandelde de litteratuur en de voornaamste tijdschriften, die kunnen dienen om zich op dit gebied te oriënteeren. Over het laatst versche nen tijdschrift „Grensgebieden", uitge geven bij den uitgever Den Boer te Mid delburg liet spreker zich waardeerend uit. Dr. Greven, voorzitter van het gezel schap voor filosofie en parapsychologie te 's-Gravenhage, heeft aan de ver wachtingen, die bij de belangstellenden waren opgewekt, ten volle beantwoord. De boeiende voordracht, eindigend in een gloedvolle peroratie oogstte veel dank en bijval bij de aanwezigen. Dr. d. K. DE VIERDAAGSCHE TE NIJMEGEN. Een Zeeuwsche groep in Zeeuwsch costuum. Nog enkele dagen en Nijmegen staat weer in het middelpunt der wandelsport belangstelling met z'n ver over de lands grenzen bekende Vierdaagsche afstands- marschen. Uit de op verschillende plaatsen in ons land gehouden marschen valt te constateeren, dat de wandelsport ge weldig in de gunst is, hetgeen nog meer tot uitdrukking komt als men dit jaar het aantal inschrijvingen bekijkt voor de po pulaire marschen van den Nederland- schen Bond voor Lichamelijke opvoeding. Dat deze marschen zoo'n groote popu lariteit genieten, hebben zij op de eerste plaats aan de prachtige en in alle onder- deelen kloppende organisatie van dezen bond te danken en op de tweede plaats aan de sympathie van de Nijmeegsche bevolking, voor dit evenement. Typee rend is het enthousiasme waarmee de bewoners van de Keizer Karelstad, de deelnemers ontvangen en uitgeleide doen en ook in de omgeving van de Ze ven Heuvelen stad stelt men het op hoo- gen prijs een dorstige maag van de noo- dige lafenis te mogen voorzien. Kan het dan ook anders of de stroom van hen, <he jaarlijks terugkeeren en, van hen die ook een poging gaan doen om het kruisje te halen, moet grooter worden? Evenals vorig jaar zal de Zeeuwsche Wandelsportvereeniging te Middelburg met een ploeg naar Nijmegen trekken,

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2