BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN Willi. NUMMER 168. TWEE BLADEN. DONDERDAG 19 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. dankbetuiging van h. m. de koningin. het koninklijk bezoek aan geen rijkssteun meer voor ontginningen in werkverschaffing? MIDDELBURG, Hoog- en Laagwater te VHssingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, (Zomertijd.) VÜSSINGEN. WALCHEREN. 1 MIDDELBURGSCHE COURANT Jegblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliisingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent H. M. de Koningin heeft den burge meester van Delft, mr. G, van Baren, verzocht, aan het Delftsche politie-per- soneel mede te deelen, dat Hare Majes teit zeer ingenomen is met de uitsteken de organisatie der verkeersmaatregelen bij de uitvaart van Z.K.H. Prins der Ne derlanden. Tevens verzocht H. M. hare bijzondere tevredenheid over te bren gen voor het optreden en houding daar bij aangenomen door het Delftsche po litiecorps. AMSTERDAM GA Af NIET door. Naar de Tel. verneemt is bij het ge- meentebesi jur van Amsterdam bericht ingekomen, dat de Koningin in velband met 't overlijden van Prms Hendrik heeft afgezien van het reeds aangekondigde bezoek aan Amsterdam in September a.s- Zeer tot haar leedwezen zal Hare Majesteit dan ook niet gevolg kunnen geven aan de uitnoodiging om de Land en Tuinbouwtentoonstelling A.M.A.T.0. te openen. Het Tweede Kamerlid Krijger heeft den minister van sociale zaken ge vraagd, of juist is de uiting van vertegenwoordigers der re,geering in het bestuur van de N.V. Ontginnings- maatschappij Land van Vollenhove, n.l, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat den ministerraad een voorstel zal bereiken tot onthouding van rijkssteun aan alle ontginningswerken, als gevolg waarvan deze werken zullen moeten worden stopgezet; van welke uiting me- dedeeling is gedaan in de zifting van de Staten van Overijssel, op 12 Juli jl., door den heer G. H. P. Bloemen, lid van Gedeputeerde Staten en voorzitter van het bestuur van voornoemde Ont- ginningsm aatschappij Dr. ir. C. F. STORK, f Dr. ir. C. F. Stork, directeur van de machinefabriek Gebr. Stork Co. te Hengelo, is gistermiddag op zijn buiten goed bij Oldenzaal overleden, in den ouderdom van 69 jaar, C. F, Stork werd 6 Februari 1865 te Oldenzaal geboren. Na aldaar een lage re school bezocht te hebben, ging hij naar de U.L.O.-school te Hengelo. Op 17-jarigen leeftijd behaalde hij te Arn hem het einddij lorna H.B.S. Daarna was hij drie jaar volontair aan de fabriek van zijn vader. In 1885 kwam hij te Delft, waar hij 3 Juli 1888 het diploma van werktuigkundig ingenieur behaalde. In 1888 trad hij in dienst der fabriek. Hij bezocht een tijd lang de beetwortel suikerfabrieken in Duitschland en van 1890 tot 1892 bestudeerde hij de sui kerindustrie, in het bijzonder in Britsch Indië. Hij bezocht Suriname, Cuba, Mexico, Noord-Amerika, Japan, waar na een lang verblijf op Java volgde. Na zijn trugkeer werd hem de tech nische leiding van de fabriek opgedra gen en in 1893 werd hij met zijn beide broeders, D. W. en H. C- Stork, als fir mant in de zaak van zijn vader opgeno men. Als 28-jarige stond hij dus als lei der der technische afdeeling aan het hoofd der fabriek. Hij kwam daarbij in veelvuldige aanraking met het perso neel, dat hem als een zeer humaan pa troon leerde kennen. Onder zijn leiderschap is het bebouw de oppervlak der fabriek 6 a 7 maal ZOO- groot geworden en zijn vele sociale in stellingen aan de fabriek verbonden. Het prachtige tuindorp werd onder zijn auspiën gebouwd. Voorts had 't ontwik kelingswerk zijner employés zijn bijzon dere zorg. Reeds vele jaren zijn een fa brieksschool en een teekenschool aan de fabriek verbonden, waarin vooral de technische en maatschappelijke ontwik keling van het jeugdige personeel aan bekwame leerkrachten is toevertrouwd. Veel wetenschappelijk werk werd voorts door den heer Stork gesteund. De openbare leeszaal en bibliotheek zijn mede instellingen van hem. Ook buiten Hengelo nam hij aan veel maatschappe- lijken arbeid deel. De heer Stork stelde zijn leven in dienst van zijn medemenschen. Hij had een practischen en vooruitzienden blik en heeft zich een wereldnaam verwor ven. De heer C. F. Stork was de laatste der drie gebroeders, die de machinefa briek gebr. Stork Co te Hengelo heb ben geleid en bestuurd. De vorige week is, zooals men weet, zijn broer, H. C. Stork, in Pommeren overleden. INDUSTRIES ANK IN LIMBURG. De Provinciale Staten van Limburg hebben in de gisteren gehouden zit'^ng zonder hoofdelijke stemming besloten, tot een bedrag van f 100,000 deel te nemen in een op te richten Industrie bank in Limburg. Uit de vergadering werd hulde ge bracht aan den Commissaris der Konin gin, die het initiatief voor de oprichting van een Industriebank had genomen. CRISIS-HYPOTHEEKWET. De methode va.n financiering De parlementaire redacteur der Msb. schrijft: Wij hebben eenige weken geleden meegedeeld, dat op 't departement van Justitie gewerkt werd aan een crisis wet ter regeling van hypotheken op landelijke eigendommen in den geest der crisis-pachtwet. Op onze vraag, hoe het met de voor bereiding stond, is ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat het ontwerp mo menteel nog een onderwerp van bespre king uitmaakt tusschen de departemen ten van Justitie, Financiën en Econo mische Zaken. Er zijn ook besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers-deskundigen uit de groepen van belanghebbenden. De moeilijkheden, welke onder 't oog moe ten worden gezien, zijn echter niet een voudig, zoo b.v. de vraag, uoe men de biteuren moet helpen, indien daardoor de crediteuren vastloopen. Verschillende methoden van financie ring zijn onder 't oog gezien; een be slissing over den modus quo is nog niet gevallen. Men hoopt een oplossing te bereiken, al kan de indiening van het wetsontwerp nog* niet in onmiddellijk nabije toekomst worden verwacht. CRITIEK OP DEN STEUN AAN LAND- EN TUINBOUW. In een gisteren in den Dierentuin te 's Gravenhage gehouden demonstratieve vergadering van den Nederlandschen In dustrie- en Handelsraad, is van ver schillende zijden ernstige critiek geuit op de maatregelen der reg'eering io< onder steuning van landbouw en veeteelt, spe ciaal met het oog op de nadeelige ge volgen, welke deze maatregelen naar het oordeel van verschillende sprekers voor handel en industrie hebben gehad. Tenslotte werd een resolutie aange nomen, waarin wordt voorgesteld: le. dat de ervaring geleerd heeft, dat bedoelde maatregelen op ongekende wij ze ingrijpen in de bedrijven van niet- gesteunde industrie en handel; 2e. dat daarnaast de ervaring heeft aangetoond: adat bij de steunverleening aan de bodemcultuur veelal op onvoldoende des kundige wijze tegenover handel en indu strie is opgetreden, waardoor technisch sommige crisismaatregelen en hunne uitvoering aan rechtmatige critiek te onderwerpen zijn; b. dat daardoor handel en industrie groote schade geleden hebben en nog lijden, welke niet onvermijdelijk ver bonden is aan den steun aan de bodem cultuur en daarom vermeden dient te worden; temeer omdat zij een ernstige benadeeling der gemeenschap betee- kent; c. dat bovendien de crisismaatrege len soms op een wijze zijn uitgevoerd, die lijdt tot een kunstmatige, onnatuur lijke en onrechtmatige bevoordeeling van den coöperatieven vorm van handel en industrie op het gebied van de bo demcultuur; 3e. dat aan beide bovengenoemde be zwaren tegemoet gekomen kan en moet worden door industrie en handel, even als reeds ten aanzien der drie takken van bodemcultuur geschied is, van voe ten uit te betrekken in de voorberei ding en uitvoering der crisisregelingen; 4e. dat geheel in strijd met dit rede lijk verlangen van een behoorlijk geor ganiseerde vertegenwoordiging van in dustrie en handel veelal geen sprake is; 5e. dat met name dusdanige verte genwoordiging niet tot haar recht komt in de provinciale en. centrale landbouw crisis-organisaties. Als haar wensch sprak de vergade ring uit dat industrie en handel in ge organiseerd verband ten spoedigste zul len worden geplaatst in de positie van volwaardige en practisch tot haar recht Sommige menschen zijn als sommi ge boeken; titel en inhoud kloppen wel eens niet! komende adviseerende en uitvoerende groepen in het algemeen en mei name door een gelijkwaardige vertegenwoor diging van de georganiseerde groepen der bij de bodemcultuur betrokken be drijfstakken uit industrie en handel in de centrales en verdere bij de uitvoering van den landbouwsteun betrokken li chamen. LAND ARBEIDERSSTAKING. Gisteren zijn in de Drentsche ge meenten Borger, Buinen, Exloo en 0 doorn 300 landarbeiders in staking ge gaan om een loonkwestie. DE HANDELSBESPREKINGEN MET ENGELAND. In een hachelijk stadium. Men meldt uit Londen aan de N. R. Crt.: Volgens alhier door ons ingewonnen inlichtingen schijnen de Nederlandsch- Engelsche handelsbesprekingen in uiterst bedenkelijk stadium te zijn ge komen. Dit is des te ernstiger, omdat de Nederl. delegatie aan het einde der vorige week in Nederland is ge weest en de besprekingen eergisteren zijn hervat. In ieder geval staan de zaken er op het oogenblik zóó bij, dat men rekening moet houden met het feit, dat het heel goed mogelijk is, dat zij heel binnenkort zullen worden afgebroken, De reden hiervan zal daarin te zoe ken zijn, dat de politiek van den minis ter van landbouw een overeenstemming in den weg staat. Zijn bezwaren tegen den invoer van Nederlandsche land bouwproducten en nog meer tegen den invoer van Nedeerlandsche tumbouwpro ducten (bloemen) in Engeland zouden het voornaamste en niet te overwinnen geschilpunt vormen, waarbij wij nog eens eraan herinneren, dal men in breede kringen der bloemenkweekers in het ge heel n'etr geeft om een beschermend in voerrecht, omdat zij vveezen, dat. in dat geval de binnenlandsche concurrentie te groot zal worden. Indien de Nederlandsche delegatie tot nu toe Londen nog niet heeft verlaten, dan is de oorzaak hiervan, naar men ons in bepaalden kring verzekerde ge legen in het feit, dat beide partijen ten minste willen trachten, het uitbreken van een acuten handelsoorlog te voor komen of de werking daarvan tot een minimum te beperken. In bepaalde krin gen is men echter zelfs over het resul taat van deze pogingen zeer sceptisch gestemd. Men zou hier geenszins ver rast zijn, indien binnen enkele dagen het mislukken van de besprekingen, ook van officieele zijde, hetzij openlijk of on der bedekten vorm, zou worden toege geven. Men houdt het hier 'algemeen voor zeer waarschijnlijk, dat Nederland dan in het kader van haar contingen teeringspolitiek tot tegenmaatregelen zou overgaan, waarbij deze dan natuut- lijk door Engeland zouden worden be antwoord. Dit zou het uitbreken van 'n handelsoorlog tusschen de beide landen beteekenen. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN APELDOORN. De Staatscourant van gisteravond be vatte de benoeming van jhr. dr- C. G. C. Quarles van Ufford, griffier der Staten van Utrecht, tot burgemeester der ge meente Apeldoorn (en niet van Aan- schot, zooals gisteren abusievelijk is g'emeld). De heer Quarles van Ufford werd 3 December 1891 te Bennekom geboren. Hij genoot te Arnhem en Utrecht gym nasiaal onderwijs en studeerde daarna aan de universiteit te Utrecht, waar hij in 1918 promoveerde op een disserta tie over de plaats der arbeidersklassen in de ziekteverzekering. In hetzelfde- jaar werd hij benoemd tot comm-ts-re- dacteur ter gemeentesecretarie van Zwolle. In 1921 werd hij hoofdcommies- afdeelingschef ter provinciale griffie van Overijssel en sedert 1923 is hij grif fier der Staten van Utrecht. Jhr Quarles van Ufford behoort tot de christelijk-historische richting- Hedenmorgen is het K. L. M.-vlieg tuig „De Pelikaan" van Schiphol naar Indië vertrokken. Er bevinden zich zes passagiers aan boord, twee voor Bang kok, één voor Leipzig, twee voor Boe dapest en één voor Gaza. Het toestel is te 7,35 uur te Leipzig geland. Aan boord bevonden zich 295.8 kg briefpost, 4.800 kg pakketpost en 5 kg dienstvracht. Bij Kon. besluit is aan Ch. H, Ha- newinckel, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1934 eervrl ontslag ver leend ais commissaris van politie te Rotterdam, onder dankbetuiging voor bij de politie bewezen diensten. Bij Kon. besluit is aan mr, dr. L. N. Deckers, Minister van Defensie, ver lof verleend tot het aannemen van het Grootkruis der Orde van maritieme verdiensten van Spanje. MEDIO-DOOZEN, Een fraai trommeltje met Middelburgsch wapen en gevuld met choc, stadhuispastilles. Alleen ver krijgbaar M. Peterse, L. Delft M'burg. (Ingez. Med.J De Koningin heeft zich gisteren per auto naar Het Loo begeven, van waar H. M, heden weer in de residen tie werd terugverwacht. Zeeuwsche Polder- en Waterschapsbond In de Zaterdag a.s. te Kortgene in „De Stadswijnkelder" te houden ver gadering van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond komen behalve 't jaarverslag, rekening, bestuursverkie zing, wegens periodieke aftreding enz., twee inleidingen aan de orde en wel van den heer ir. J. J, van Leeuwen, hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat over „De dijkval bij den Oost-Be- velandpolder" en van den heer ir, J. F. L. Kriigers, Rijkslandbouwconsulent te Tilburg over: „Rationalisatie bij Polder en Waterschapswegen in Zeeland". Aan de beurt van aftreding als bestuurslid zijn de heer W. M. Kloet te Sf. Maar tensdijk, C. D. Vereeke te Kapelle en F. P. Polderdijk te Nieuw en St. Joos- land; met hen zijn resp. aanbevolen de heeren C. Steendijk Cz. te Stavenisse, C. P, Vogelaar te Krabbendijke en P. Baurdoux te Nieuw- en St. Joosland. „MOOI ZEELAND". De „Vereeniging ter bevordering' van het Vreemdelingenverkeer in Walche ren' gevestigd te Middelburg, heeft een boekwerk het licht doen zien, „Mooi Zeeland", waarin al het bezienswaar dige van ons gewest, de revue passeert. Niet alleen dus het gebied, waarbij de vereeniging in 't bijzonder geïnteres seerd is, doch ook Zeeuwsch-Vlaande ren, de Bevelanden, Schouwen-Duive- land, Tholen en St. Philipsland. Reeds alleen om dit feit, verdient de uitgave, dunkt ons, bijzondere belangstelling en waardeering. Een populaire beschrijving van geheel Zeeland, ten dienste van het vreemdelingen-verkeer ontbrak tot dusver. Het strekt de Middelburgsche V.V.V. tot groote eer, dat zij het initia tief nam, om in die leemte te voorzien. Zij deed voor de totstandkoming van het fraaie werk 'n beroep op diverse andere V.V.V.'s in de provincie, die naar vermo gen hare medewerking verleenden. Een dracht maakt macht: „Mooi Zee.land" legt er getuigenis van af. Het geschrift opent met een interes sant, vlot geschreven artikel van Dirk L. Broeder uit Veere, waarin naast een beetje historie de markantste Zeeuwsche phenomenen worden behandeld. Een en ander zal van niet geringe propagandis tische waarde zijn; uit vrijwel elke blad zij spreekt de groote genegenheid van den schrijver voor zijn minnenswaardig gewest. Vervolgens steken burgemees» ters en een oud-burgemeester van di verse gemeenten, voorzitters en secre tarissen van V.V.V 's, de directeur der gemeentebedrijven te Middelburg en verschillende anderen, (o w. opnieuw de heer Broeder) de loftrompeten met recht over velerlei moois en interes sants, dat hun in t bijzonder na aan het hart ligt Een en ander verlucht met een indrukwekkende reeks foto's, die wel willend beschikbaar werden gesteld door vereenigingen en particulieren. Het geheel ziet er keurig verzorgd uit. De typografische uitvoering het geschrift werd gedrukt door de N.V' D. IJ. Alta's Uitgeversbedrijf te Amster dam laat weinig te wenschen. Een Middelburg, 19-VII-'34. Woensdag hoogste lucht temperatuur 31.8 °C (89K °F); laagste 15.9 °C (61 °F). He den 9 h: 19.3 °C; 12 h: 19.6 CC. Geen regen of neerslag. Hoogste barometer stand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 760.2 mm; laagste 756.8 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.3 mm te Vardoe; laagste 754.5 mm te Larwick Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke N, W. tot Z. W. wind, tijdelijk opklarend, weinig of geen regen; later iets warmer. Zon op: 5 h 02; onder: 21 h 10. Licht op: 21 h 40. Maan op: 13 h 47; onder: 23 h 20. E.K.: 19 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater Do. 19 6.53 19.09 1.01 13.06 Vr. 20 7.43 20.03 1.47 13.59 Za. 21 8.39 21.03 2.43 14.58 Juli. Hoogwater. Laagwater. Do. 19 8.33 20.48 1.59 14.14 Vr. 20 9.19 21.37 2.44 15.06 Za. 21 10.11 22.34 3.39 16.04 woord van lof in 't bijzonder is hier op zijn plaats voor ^e duidelijke illustraties, die voortreffelijk tot hun recht komen en met oordeel tusschen den tekst zijn ge plaatst. Wij twijfelen er geen moment aan, of dit boekwerk zal zijn taak ten opzichte van het vreemdelingenverkeer vervul len. Het kan niet anders dan bijdragen tot den bloei van onze mooie provincie. De Stadhuisbelichting. Even over tien zijn gisteren de lam pen aangedraaid, die het stadhuis be lichten. Direct was er groote belang stelling en onder hen, die van het steeds weer zoo mooie schouwspel ge noten, waren vele op Walcheren ver toevende vreemdelingen, die blijk ga ven van hun bewondering van hetgeen geboden wordt op de Woensdagavon den. Ontvanger der directe belastingen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der di recte belastingen, enz. J. J. van der Meulen verplaatst van het kantoor Boskoop naar het kantoor Middelburg. Een aanrijding. Gisteren is op den Nieuwen Vlissing- schen weg een wielrijder, die ter hoogte van het vliegveld uit een zijweg kwam, door een auto aangereden. Het liep vrij goed af en de man kon per voertuig naar naar zijn woning te Souburg worden overgebracht. De politie onderzoekt of er van schuld sprake is. Bedreiging. Aan de Kanaalstraat veroorzaakte gis terenavond een 28-jarige man, vertoe vende op een schip aldaar, angst door dat hij voorbijgangers met een mes be dreigde. Het bleek, dat de man handelde in 'n vlaag van verstandsverbijstering. Op medisch advies wachtte men tot hij in slaap viel en bracht hem daarna over naar het St. Josephziekenhuis. EEN BRANDWEER-WEDSTRIJD. Zooals bekend, bestaat bij het bestuur van de afdeeling Walcheren van den Zeeuwschen Prov. Brandweerbond het plan dit jaar een onderlingen wedstrijd te houden van de verschillende brand weren op het eiland. Een commissie, bestaande uit de hee ren Mathyssen en Bierman van de Mid delburgsche brandweer, J. Corbijn, com mandant der brandweer van Biggekerke en W. A. Jongepier, commandant der

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1