m LANDBOUW. HANDEL EN NIJVERHEID. BUITENLAND. SPORT. iMEZONDEN STUKKEN. 1gggt? a* C. J. B., 40 j.; J. R-, 40 j., C. R„ 38 y, J. du F„ 44 j., arbeiders te Biervliet, werd ten laste gelegd dat zij te zamen en in vereeniging op 29 Mei te Biervliet hebben weggenomen een hoeveelheid voederbieten, toebehoorende aan M. Leenhouts. Eisch 3 maanden gevangenisstraf voor ieder. j. H. C. K., 21 j., leurder, Middelburg, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij op 9 Juni te. Midelburg P. J. Scho- nis heeft opgelicht voor 2 paar schoenen, door dezen te vragen om de schoenen op zicht mede te krijgen voor zijn broe der, die te nssingen woonde., hetgeen onwaar was. Eisch 3 maanden gevangenisstraf. Mr. F. W. Adriaanse, verdachte's raadsman vroeg clementie.; P. C., 35 j., kolenhandelaar te Middel burg, werd verdacht dat hij op 9 Juni twee paar nieuwe schoenen ter waarde van f 10 en f 8.50 heeft gekocht van J. H. C. K. voornoemd, terwijl het aan zijn schuld te wijten is, dat deze handeling door misdrijf verkregen goederen btArof, en hij deze 2 paar schoenen heeft ge kocht voor 2.50, terwijl hij zich niet heeft overtuigd hoe een die schoenen gekomen was. Eisch 3 maanden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. In de zitting van 17 Juli werden de volgende vonnissen uitgesproken: diefstal: H. C., 30 jaar, koopman in fruit te Middelburg, 3 maanden gevan genisstraf; diefstal van vee uit de weide: H. J. V., 33 jaar, koopman, Oosterïïout, vrij spraak; L. K., 37 j., commissionnair, Ovezande, gedetineerd, 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest; diefstal met braak: H. H. R., 20 j., stuurman, Kruiningen 1 maand gevang.; J. B. H., 20 j., matroos zonder vaste woonplaats, 1 maand gevang., met af trek van het voorarrest; oplichting: J. Th. B., 23 jaar, koop man 's Gravenhage 3 maanden gevang, voorw. proeftijd 3 jaar en bijzondere voorwaarden. Landbouwcrisiswet. Het was te verwachten, dat het mondeling debat in de Tweede Kamer over de Wijziging van de Landbouwcri siswet na een uitvoerige schriftelijke gedachtenisseling geen nieuws zou bren gen. Maar, er konden verrassingen ko men. Immers, onze nieuwe Minister van Economische zaken zou het wetsont werp verdedigen en men kon niet we ten, of deze zich op 't een of ander zij pad zou durven bewegen. Dat had onze belangstelling verhoogd, maar het is niet zoo geweest, de Minister heeft zich ge houden aan hetgeen zijn voorgangers, mr. Verschuur en dr. Colijn, voor hem hebben klaar gemaakt. Toch hadden een dertiental sprekers nog een en an der in 't midden te brengen. De s. d. Hiemstra, voorzitter van den modernen landarbeidersbond riep de bescherming van den Minister voor de landarbeiders in en dit zelfs op korten termijn, want de Minister had te bedenken, ,,dat de ze den oogst in handen hebben en dat stakingen dreigen". Een ongelukkige uitdrukking vinden we dat, ,,den oogst in handen hebben". Er zijn Hoogere Machten, die daaromtrent beslissen. De weersomstandigheden domineeren hier bij en de uitslag van een eventueele sta king zou daarvan geheel en al afhangen. De Minister refereerde zich aan de be schikking, die dien aangaande getroffen is, erkenning van de landarbeidersorga nisaties, het plegen van overleg met haar, 't naleven van de collectieve con tracten en arbitrage. De Minister wilde niet aangeven, hoe het overleg zou moe ten worden gevoerd. Dit standpunt lijkt ons juist, een collectief-arbeidscontract moet steunen op de basis vrijwillig: dat is de eenigste voorwaarde voor een bonafide uitvoering, een gedwongen overeenkomst, heeft de verdeeldheid in zich. Meer succes had de Rotterdammer Schilthuis, die vertegenwoordigers van handel en industrie wil betrekken bij de uitvoering van verschillende crisismaat regelen. Dit lijkt ook niet onlogisch, maar ae bóeren-afgevaardigden zullen daarmede ernnstig rekening hebben te houden en zullen voortaan weibeslagen en vooral eensgezind ter conferentie hebben te tijgen. De plattelander Vervoorn vraagt om. of de teeltbeperkingen niet worden her zien. nu de opbrengsten niet zoo tfroot 1 beioven te worden, als zij het vorige jaar' zijn geweest. Zoo op zichzelf lijkt ons dat een onnoozele vraag, immers geen enkele teeltbeperking kan gebaseerd zijn op den oogst van een voorafgaan jaar! Toch legde deze afgevaardigde, misschien dan onbewust, den vinger op een zwakke plek in ons landbouw-cris:s- beleid. Hebben onze teeltbeDerkingen inderdaad een reëelen grondslag? Voor verschillende culture^ zijn u feenloopen- de oogstjaren genomen maar deugdelijk gemoiivterd zijn deze n:et. Dat kan al leen, wanneer men zich een bepaa'd oei voor oosten stelt. b.v. de voorzie- nm° u" binnenlandsche behoefte, waarbij natuurlijk rekening moet worden gehouden met wisselvallige oogsten. Zoolang men echter blijft hangen op „mogelijke export" en dus een gansch onbekende factor laat domineeren, zoo lang blijft elke teeltbeperking een luk rake greep. Een belangrijk ding heeft de heer Van Rappard, als tolk der 3 landbouw-cen- trales, aangesneden. Wil de Minister een garantieprijs vaststellen voor akker bouwproducten op gescheurd weiland? Een scheurpremie dus, zooab we die in oorlogstijd hebben gekend, maar in wat anderen vorm. Allen zijn 't er over eens. dat het scheuren van grasland de moei lijkheden in de veehouderij zou vermin deren. Deze ombouw brengt kosten me de en zal niet vrijwillig gebeuren, als de ooer daarmede valt van 't eene nood lijdend bedrijf in 't andere. De vraag is dus alleszins op hun plaats. De Minister heeft geantwoord, dat aan de 3 land- bouw-centrales een concreet voorstel is gevraagd. Deze zullen ongetwijfeld met bekwamen spoed hieraan voldoen, of schoon de moeilijkheden daarbij niet on- der3rhat moeten worden. Deze organisa ties kunnen thans een staaltje geven van hun kunnen. Als ze hun leden in de hanc hebben, dan kunnen we heel g'auw we ten hoeveel h.a. bouwland op deze ma nier in elke provincie kunnen worden gewonnen. Omgezet in arbeidskracht en dus loon zal zoo'n opgave niet nalaten indruk te maken. Melden we nog als verrassing, dat er ooit wel een directeur-generaal zal ko men, maar het tijdstip waarop is nog on bekend, alsmede de persoon van dezen functionaris, terwijl reeds eenigen tijc geleden het portret van dezen man in de pers de rondte deed! Postduiven. Uitslag van de door de Postduiven- vereeniging „De Blauwe Doffer" te Hansweert op 15 Juli 1.1. van uit Lier (B.) gehouden wedvlucht van jonge duiven. Afstand 53 km. Los 9 h. Ie, 8e, 19, 26e 30 en 37 Gebr, Smal- legange, Schore; 2e en 57e J. Sandere Schore; 3e, 12e, 14e, 31e, 36e, 38e, 40e 41e, 46e, C. Bruijnzeel, Schore; 4e, 18e 49e, F. Modde, Hansweert; 5e en 60e H. Glas, Kapelle; 6e en 28e G. Schot, Hansweert; 7e en 23e K. G. Louisse, Waarde; 9e en 48e M. Krijnsen, Waar de; 10e, 11e, en 43e J. v. Overbeeke, Waarde; 13e en 24e W. Krijnse, Waar de; 15e en 42e L. Nieuwenhuijze, Scho re; 16e en 62e J. Dommanchet, Hans weert; 17e, 47e, 66e en 68e, J. P Theenaart, Hansweert, 20e, 29e, 55e, 56e, 65' A. Krombeen, Hansweert 21e en 58 Ch. Louisse, Waarde; 22e en 33e Gebr. Cok, Kruiningen; 25e, 52e en 53e J. v. d. Kreeke, Hansweert; 27e, 45e, 49e, 54e, 59e en 63e L. Lavooy, Kruinin gen; 3e C. Blauwkamer, Waarde; 34e en 35e J. de Ekster, Hansweert, 39e P. Sonke, Waarde; 50e en 64e A. de Klerk, Hansweert; 51e, G. Verstraate, Hans weert; 61e Gebr, Mollet, Hansweert; 67e J. van 't Westende, Hansweert. Eerste duif 10.02.08 h; Laatste duif 10.31.06 h. Faillissementen. Het faillissement van L. Fieret- Craamer, werkman, wonende te Bres- kens, curator mr. G- Tichelman te Ter Neuzen, is geëindigd door de verbindend geworden eenige uitdeeling'slijst met een uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 1.16 4 pet. Eveneens het faillissement van P. A. Davidse, banketbakker, wonende te Ter Neuzen, curator mr. G. Tichelman te Ter Neuzen, met eene uitkeering aan de concurrente schuldeischers van 15,4588 pet. VOOR DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE De Raad van Beheer der Gemeen schappelijke mijnbouw maatsch. „Bil- liton" heeft besloten over te gaan tot de aanschaffing van een groote emmer- bagger-installatie. Deze molen zal een capaciteit van ruim 2L> millioen m3 per jaar hebben en daardoor de grootste tin baggermolen in Nederl.-Indië zijn. De Raad van Beheer heeft het vertrouwen, dal dit werk aan de Nederlandsche in dustrie gegund kan werden. Nederlands buitenlandsche handel in het eerste halfjaar. De totaalcijfers van den buitenland- schen handel van Nederland in de laat ste 5 jaren geven het volgende beeld wat de eerste zes maanden betreft: Invoer Uitvoer Invoersaldo in millioen in millioen in millioen kg gld kg gld kg gld 1930 15,698 1,277 8,049 880 7,649 397 1931 14,280 988 8,273 677 6,007 311 1932 11,737 677 6,857 418 4,880 259 1933 11,055 563 6,246 355 4,808 208 1934 11,205 538 6,581 339 4,624 199 Na den voortdurenden achteruitgang van 1930 af, is er voor de eerste maal van 1933 op 1934, althans naar de hoe- veelheden, een kleine vooruitgang bij in- en uitvoer. De w-aardebedragen zijn weliswaar opnieuw gedaald, doch lang niet zoo snel als in voorgaande jaren. HET TELEGRAM DER PREDIKANTEN. Middelburg, 13 Juli 1934 M. de R. Niet zonder eenige verbazing heb ik slechts gelezen, het telegram van de Amsterdamsche predikanten maar ook het stuk van ds. L. Nieuwpoort. Er rijzen voor mij 2 mogelijkheden v 1. of H. Eerwaarden begrijpen de zaak niet, 2 of zij laten het hart gaan boven het verstand. Beiden is in geldzaken zeer verkeerd om geen erger woord te gebruiken. Vooraf aan de bestrijding wil ik uit zeggen, dat ik met ds. Nieuwpoort, vol komen accoord ga zij het op andere gronden dat sociale rechtvaardigheid moet worden betracht en dat de lasten gezamenlijk behooren te worden gedra gen, maar juist daarom, kan ik net de geponeerde denkbeelden niet accjord gaan. Door mij is het steeds zoo uitgedrukt dat zoolang er in Nederland voedsel en kleeding is niemand met honger in het lijf of onvoldoende gedekt behoort te zijn. Nochtans is de verlaging van Se steunnormen en door de vorige regee ring en door deze te lang uitgesteld. Geheel uit het oog is verloren in al lerlei opzicht dat de gulden geleidelijk en steeds in waarde is gestegen. Noch tans werden salarissen, steunnormen enz. gehandhaafd. Nederland bleef een duurte eiland en kon minder Concurreeren bij stijgende moeilijkheden. De belastingen moesten worden verhoogd; en dientengevolge worden de levensomstandigheden duur der. In stede van dit alles hadden de be lastingen absoluut en relatief verlaagd behooren te worden, juist uit sociale rechtvaardigheid, want het typische is dat de later ingevoerde belastingen, be trekkelijk zwaar moeten drukken op kleine inkomens. Het kon niet anders. De groote citroenen waren uitgeknepen de kleine kwamen aan de beurt. En wat willen nu de Amsterdamsche heeren: aan wien de gestegen koopkracht van het geld voorbij gegaan is Steunnor men handhaven, belastingen verhoogen? Welke zeggen de heeren niet: dat thans reeds veelal niet van inkomen doch van kapitaal wordt betaald. Dus dat Neder land geleidelijk verarmt, terwijl kapi taalvorming in het algemeen dringend noodzakelijk is. Zien de heeren niet in, dat stijgende belastingen, indien ze al opgebracht zou den kunnen worden, moeten leiden naar stijgende werkloosheid. Een "gulden die voor belasting kan worden uitgegeven, kan niet voor andere dingen worden uitgegeven. Nu zal men misschien zeg gen dat of de gulden door den belasting betaler in consumptie wordt omgezet, of door b.v. een werklooze, hetzelfde is Het zou te ver voeren uit een te zetten, dit een groot verschil is, in verband b.v. met omloopsnelheid van het geld; de op de inning drukkende perceptiekosten enz. Zegt het den heeren niets dat nu reeds tengevolge van de veranderde waarde van het geld (geen crisis) desnoods ma laise de werkgelegenheid aanmerkelijk is ingekrompen, en talrijken omdat ze willen trachten te behouden wat ze heb ben, zich op uitgaven bekrimpen. Leeg staande villa's, buitenhuizen, e.d. Sociale gerechtigheid. Noem U het sociale rechtvaardigheid dat een arbei der ten platte lande met hard werken minder te verteren heeft, dan een werk looze in de stad krijgt, en nochtans be hoorlijk en tevreden leeft Belastingverhooging, zou beteekenen meer werkloosheid: de vicieuze cirkel. Naar mijn bescheiden meening is er nog werk genoeg, mits men de werktijd verlengt daardoor zou de productie goedkooper worden, en zoodra men van een gulden meer kan koopen, zal men dit doen, daardoor zou de werkloosheid dalen, belastingen zouden beter vloeien en er zou voor werkloosheid ook min der behoeven te worden uitgegeven. Waarom het halsstarrige vasthouden aan den 48-urigen werkweek, die de werkloosheid heeft bevorderd, door ver snelde invoering van machines Woningbouw zou goedkooper worden en de meeste drukkende last huur voor het kleine gezin lager. Doch wenscht men niet te erkennen dat bij gestegen waarde van het geld de normen moeten worden gewijzigd, dan is het eind van het lied onherroepelijk de inflatie, waarbij juist degenen voor- wien ds. Nieuwpoort mede ten strijde trekt de ergste slagen zullen krijgen. Met dank voor de plaatsing. A. J. DE STERRENHEMEL 18—25 JULI 1934, 23 h MT. (24 h ZT.) Melkweg eerste ©VOLLE MAAN 3 LAATSTE KVARI1ER NIEUWE MAAN ZÜÏD VENUS MARS JUPITER Q) SATURNÜS© Sterretijd 18 h 44 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De wassende maan v.d. 21e staat in het W.Z.W. (aan de kaartrand); de oijna volle maan van den 24en juist in het Zuiden, in den Schutter. HET TELEGRAM DER PREDIKANTEN Geachte Redactie, Vergun mij nog een kleine plaatsruim te in uw blad. Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van mijn ingezonden stuk in uw blad, ontving ik tal van brie ven en briefjes. Geen sympathiebetui gingen van H. H. Predikanten, welke ik ook geen oogenblik verwacht heb, ken nende de mentaliteit in deze categorie. Zij voelen zich vóór alles steunpilaren voor het bestaande en zitten meeren- deels zelf te warm in de wol om zich om de sociale ellende van het volk veel te bekommeren. Wel echter veel afkeu ringen etc. Met een enkel woord wil ik daarop het volgende antwoorden: le. Elk gewelddadig verzet tegen de overheid, en dus ook de jongste relle tjes keur ik ten strengste af. De over heid kan niet anders dan deze met ge weld onderdrukken. Alles is beter dan anarchie en straatterreur. Ik ben over tuigd, dat ook die Amsterdamsche pre dikanten op dit standpunt staan; 2e. De verlaging van de werkloozen- steun was een moreel onrecht den werk- loozen door de regeering aangedaan. Ik ben niet overtuigd van de bittere nood zaak daarvan; 3e. Het siert ook de overheid, wan neer zij, zonder te rekenen met de ei- schen der taktiek, gemaakt onrecht her stelt. Dat kan haar gezag moreel ster ken, terwijl geweld te allen tijde het gezag ondermijnt en een bewijs is van innerlijke zwakheid; 4e. Het is niet de taak van dienaren des Woords om onder alle omstandig heden achter de regeering te staan en haar maatregelen goddelijk te sanctio- neeren, maar vóór alles om de eischen en geboden Gods te verkondigen aan volk en overheid. Zij hebben niet te vra gen of hun woord het misschien voor de regeering moeilijk maakt, maar wel te vragen en te verkondigen wat God wil. Predikanten die vóór alles de regeering, de bestaande sociale orde, etc. willen steunen, en hun mond houden wanneer de regeering onrecht begaat aan de so ciaal zwakken, door een deel van de lasten der economische crisis af te wen telen op de schouders van hen, die niet dragen kunnen, omdat ze zelf gedragen moeten worden, erken ik eenvoudig niet als dienaren van het Woord Gods, die trouw zijn in de uitoefening van hun ambt. En zij, die openlijk het optreden der Amsterdamsche predikanten des- avoueeren, door als contra-prestatie sympathie-betuigingen aan den minister raad te zenden, die noem ik eenvoudig verpolitiekte dominees, die niet meer weten, dat christelijk-liberale, alias bur gerlijk-politieke ideologie, nog iets an ders is dan het Woord Gods. Geachte Redactie, mijnerzijds is dit het laatste woord over deze zaak. Wees zoo goed het in uw blad op te nemen. Daarvoor mijn dank. Hoogachtend, L. Nieuwpoort. [Wij stellen ds. Nieuwpoort gaarne in de gelegenheid hier van zijn inzichten op dit sociaal-politieke terrein kloek te getuigen, al dient daaraan onmiddellijk te worden toegevoegd, dat zijn herder lijke goedhartigheid hem, ook naar onze stellige overtuiging, voert op een ter rein dat het zijne niet is. Althans niet méér het zijne dan van ieder onzer, dus: als staatsburger. Als predikant, met het gezag van den dienaar van Gods Woord, dient de staatsburger ds. Nieuwpoort onzes inziens in de ure des gevaars in onheilvollen tijd zijn gewicht niet in de politieke weegschaal te werpen. Want de Herv. predikanten in Am sterdam en ds. Nieuwpoort in Middel burg beseffen niet de enorme draagwijd te van hun op dit politieke terrein door bef en toga een schijnbaar bovenaard- sche wijding erlangende woorden; zij zijn zich niet bewust van de averechtsch- revolutionaire werking van hun daad, gesteld in ooganblikken des gevaars voor het g_e zag als de thans in de groote steden doorleef de! Het ongezochte bewijs hiervoor is toch zeker wel, dat de socialistische Ar beiderspers aan wier tenslotte princi pieel revolutionaire gezindheid toch wel j niemand twijfelt met gejuich het in- gezonden stukje van den gereformeer-1 den predikant uit de „Middelburgsche Courant" overnam! Wij zouden allerminst ds. Nieuwpoort het recht willen ontzeggen, zijn oordeel te hebben over een quaestie als de ze delijke en economische noodzakelijkheid en rechtvaardigheid van de verlaging van de steunnormen der werkloozen. Konden wij het, we zouden hem al even min willen beletten van zijn meening openlijk te getuigen. Maar: binnen de grenzen van het algemeen belang. Publieke uitingen als de door velen ook door ons geïncrimineerde, van de Amsterdamsche en den Middelburg- schen predikanten achten wij in of zeer kort na dagen van oproer echter staatsgevaarlijk en, schoon na tuurlijk niet zoo bedoeld, desniettemin stimuleerend de revolutionaire gezind heid, waaruit de relletjes en betreurens waarde opstanden voortvloeiden. Niet d a t de predikanten hun meening uitten, achtten wij, en velen met ons, de fout, maar: dat zij deze meening toen uitten, In d i e dagen ware de schoen maker beter bij zijn leest gebleven de overheid had het moeilijk genoeg en zij moest niet tusschen de beenen geloopen of gedwarsboomd worden door uit het gareel geloopen predikanten. Red.]. ENGELAND. Bliksemafleiders voor boomen. Se dert 17 jaar tracht de heer I. B. White head van de John Hopkins University om historisch belangrijke of bijzonder mooie boomen tegen den bliksem te be veiligen. Hij neemt een uit zeven snoe ren bestaande koperen kabel, brengt die hoog in den boom en spreidt de snoeren dan eenvoudig over den boom uit. Het onderste van den kabel wordt aan een ijzeren buis geklonken en de buis wordt 4 meter diep in den grond geslagen. Eenige boomen, welke vroeger herhaal delijk getroffen werden, hebben na het aanbrengen van dezen afleider van den bliksem geen last meer gehad, hoewel boomen in de onmiddellijke nabijheid wel geraakt werden. DUITSCHLAND. NOG EEN SLACHTOFFER. De correspondent van de Times te Berlijn meldt, dat, zooals eerst nu geble ken is, ook Adalbert Probst, leider van de „Duitsche Jeug'dkracht" een r--k. jeugdvereeniging tot de slachtoffers van 30 Juni heeft behoord. Probst werd gearresteerd ten huize van bisschop Wolker te Braunlage in den Harz. Toen men na 3 dagen niets van hem gehoord had, ging de bisschop op kondschap uit en kreeg van de ge heime politie te Berlijn de laconieke me- dedeeling „Probst is bij een poging tot ontvluchting neergeschoten". In katho lieke kringen heeft dit geval groote ver ontwaardiging en ontsteltenis verwekt, FRANKRIJK. HET ROODE FRONT. Het besluit van de Fransche socialis ten en communisten om samen te wer ken tegen fascisme en oorlog vindt in de Parijsche pers veel aandacht. Men noemt het een eerste stap op den weg naar het „proletarisch eenheidsfront", waar door revolutie en klassenstrijd in een nieuw stadium komen. Men is het er al leen niet over eens, of in de toekomst zich twee blokken zullen vormen, een links en een rechts, welke alles wat hiertusschen zit zullen verpletteren, dan wel dat zij hier een samenwerkend or gaan van de opbouwende elementen van de natie zal vormen. Volgens nationalistische kringen be- I. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt nie: teruggezonden. 4. Maakt het kortl Ster 3« grootte, of Htinw Ster */i 2' grootte. Ster v/d le gr. Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/<i Industrieelen Eigendom onder No. 3 4 2 2 2

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7