|G KRONIEK van den DAG. FORTINBRAS, Aa ER JR. IURG fWEEUE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT,) VAN WOENSDAG 18 JULI 1934. No. 167, DE KOOPMAN IN GELUK, MIDDELBURG. ZUID-BEVÈLAND. wsmi V i te j ang. r de vat )lle vat jke lik. an en Ills U loop! I n. 65 voor toffem 11.50. ■■■B IIIBS Lin- luteuils 2 era- 77.50. Var- Limo- ie Ga- Inekens flesch. Gist- OS* Irecept. 47. leubel- Ikanten >s voor Var- Ig- IN wor- tig her- fe Delft kn den Irooker. étala- Delft cts. In Limo- ie Ga- inekens flesch. Gist- tog en- langsel- If 2 ct. pehang- Ibelhuis llburg. IRBBB a.u.b, laar ik (aggetje terug I De kas lisfonds Midd, M." 3 ret, znoegz. I 8.15 u, Inderd,- 1.25 p. Midd. Bo?' De algemeene staking te San Francisco. Een verschijnsel, dat van veel meer dan plaatse lijke beteekenis is, Gaan de Ver. Staten een woelige perio de tegemoet? Wat zich sinds Maandag te San Fran cisco afspeelt, behoorde eenige jaren geleden in de Ver. Staten tot de onmo gelijkheden. Er werd toen wel eens ge staakt, maar dan op zeer beperkte schaal en louter en alleen om het een of ander arbeidsconflict uit te vechten. De algemeene staking in Amerika's groot ste haven aan de Westkust (San Fran cisco is zoo groot als Amsterdam) is echter heel wat meer dan alleen een arbeidsconflict. De mentaliteit, welke hierbij merkbaar wordt, mag men gerust revolutionair noemen. Trouwens in we zen draagt elke algemeene staking een meer of minder revolutionair karakter. Ze hoort in het revolutionaire arsenaal thuis. Haar doeleinden grijpen steeds over het economische heen in het poli tieke. Aan haar ontstaan kan niet an ders dan een geestesgesteldheid ten grondslag liggen, welke uit is op het breken van het bestaande gezag. Velen vreesden reeds geruimen tijd, dat het dezen kant zou opgaan in Ame rika. Onder invloed van de „New Deal" van Roosevelt, dat typische ingrijpen van hoogerhand in het economische le ven, zijn de verhoudingen blijkbaar al lengs rijp geworden voor uitingen, waar de Amerikanen vroeger hun schouders voor ophaalden. De regeering voerde „codes" in, welke voor tal van bedrij ven minimum-arbeidsvoorwaarden (loo- nen zoowel als werktijden) voorschre ven. Mede door de waardedaling van den dolar kwam een en ander neer op gestadige loonsverhooging. Tegelijker tijd gingen de arbeiders, van hooger hand aangemoedigd zich beter organi- seeren voorheen kende men in de Ver. Staten geen vakverenigingsleven als hier in Europa en veroverden daarmee het wapen, om hun looneischen kracht bij te zetten. Tallooze stakingen waren er in 't laatste jaar reeds het ge volg van. Maar die kon men altijd nog als zuivere arbeidsconflicten beschou wen, al gaven ze vaak veel te denken. Dit gaat thans niet meer aan. Het stuk, dat zich te San Francisco bezig is af te spelen, lijkt van oneindig veel grooter beteekenis. Men moet het beschouwen als een verschijnsel, dat voor het gan sche maatschappelijke leven in de Ver. Staten ontzaglijke gevolgen kan heb ben. Het Amerikaansche volk is een jong volk, dat geen tradities van eeuwen kent en daardoor beweeglijker is dan de Europeesche volken. A priori voelt het zich bereid den boel radicaal over een anderen boeg te gooien, als het oude niet meer voldoet. Men heeft te dezen aanzien de laatste jaren reeds merk waardige uitingen kunnen beluisteren. Het zal daarom de vraag zijn, of de staking te San Francisco niet een ui terst woelige periode inleidt, waarvan men het einde slechts kan gissen. De beweging dreigde reeds eenige weken. De havenarbeiders hadden het werk neergelegd, in verband met een loongeschil. Tot ondersteuning van hun actie dreigden de andere vakvereenigin- gen met een sympathie-staking. Door telkens maar weer onderhandelingen te beginnen, bereikte men eenige malen uitstel van executie. Maar op den lan gen duur kon dit niet worden volgehou den. Wat tenslotte onafwendbaar leek, is nu inderdaad gekomen. Vrijwel alle werk te San Francisco is stil gelegd. Men stelle zich eens voor, wat dit pre cies wil zeggen: een stad als Amster- door WILLIAM LOCKE. 70). Zij had een proeftijd bedongen en met zijn fijn gevoel had hij dat bil lijk gevonden. Zij was allervriendelijkst tegen hem en hij legde zijn heele ziel voor haar open, vertelde haar alles: zijn kinderjaren in Zwitserland, zijn afge broken studietijd in Cambridge, zijn le ven op Margitt's school, zijn avontuur met Corinna, zijn verhouding tot For- tinbras, Bigourdin en Félise. 't Eenige wat hij verzweeg uit zijn sober, een voudig, verleden, was de tragedie in 't leven van Fortinbras. En toen jij kwaamt in mijn leven, zei hij, werd het alles licht en zonne schijn en warmte. En hij vertelde van zijn gesprek met den Marchand de Bonheur, zijn gaan naar Londen en zijn bezoek bij Corinna op de kleine flat. Het scheen hem toe, dat zij zijn hart in' haar handen nam, het kon laten spreken en uitdrukking gaf aan alles, waarnaar hij verlangd had. En in al deze intieme gesprekken hield hij zich getrouw aan de afspraak, hoe zwaar hem dit ook viel. dam, waar niets meer gebeurt, waar winkels worden dichtgespijkerd, de le vensmiddelenvoorziening dreigt vast te loopen en elk oogenblik onheilige uit barstingen kunnen plaats grijpen. Het ziet er ellendig uit. Aan pogingen, om langs minnelijken weg een einde aan het conflict te ma ken, ontbreekt het niet. Maar het lijkt voorloopig niet bijster waarschijnlijk, dat men daarin zal slagen. En dan zou het nog de vraag zijn, of men er, wat de dessous van de zaak betreft, veel verder mee kwam. Het ziet er als gezegd veeleer naar uit, dat men in de Ver, Staten een bangen tijd tegemoet gaat. Overal gist het. Er zijn geesten wakker geroepen, die niet meer te bezweren lijken. Er is een spanning ontstaan, wel ke niet meer af te leiden schijnt. Wij hopen, dat we het te donker inzien, maar een krachtproef, die niet tot San Francisco beperkt zal blijven, komt ons als onontkoombaar voor. tm B—B— MEER DAN HONDERD MILLIOEN SIGARETTEN PER DAG. William J, Garvey weet, wat sigaretten- rookers prefereeren. Er gaan groote dingen gebeuren op siga retten- gebied in Neder land; ten minste volgens de uitla tingen van Wil liam J. Garvey, Ameri ka's be- roemdsten sigaretten-mixer, die op het oogenblik in Holland vertoeft. „Van een van m'n merken worden er op 't oogen blik in Amerika meer dan 100 millioen per dag gerookt", verklaarde hij „en binnen zeer kort verschijnt mijn nieuw ste creatie de O. K. sigaret waar van ik U een enorm succes ook in Hol land voorspel." Een boute bewering, maar een, die alleszins aannemelijk wordt voor hen, die den prijs per 20 stuks hoorden en ook weten, wat de naam Garvey op 't gebied van Ameri kaansche sigaretten beteekent. (Ingez. Med.) DE PENSIOENEN DER OUD-GOUVERNEURS-GENERAAL. Zooals bekend, hebben de oud-gou verneurs-generaal, in verband met de pensioenkorting voor de Indische amb tenaren met 17 pet. vrijwillig afstand ge daan van eenzelfde percentage van hun pensioen. De omstandigheid nu dat op het ontwerp der Indische begrooting voor 1935 zooals dit bij den Volksraad is ingediend, de post pensioenen voor oud-gouverneurs'-generaal nog onveran derd blijkt te zijn geraamd, heeft aanlei ding gegeven tot de in de pers uitge sproken veronderstelling, dat aan het voornemen der vrijwillige korting geen uitvoering zou zijn gegeven. Deze ver onderstelling is onjuist. Naar van gezag hebbende zijde wordt medegedeeld, is de bedoelde korting, met 17 pet, op de landvoogdelijke pensioenen, reeds van 1 Januari 1934 af toegepast. En zoo, vergetelheid zoekend, onver schillig voor de toekomst, alleen leven de in het volle kloppende heden, bieef hij met Lucilla en haar vrienden in As souan, tot de voorjaarswarmte hen weer naar Cairo dreef. Daar, op het terras van Shepheard's hotel, vond hij Fortinbras terug. Deze was ook stil en alleen als rei kend wijsgeer naar Luxor geweest en had een rijken oogst van opgedane in drukken medegebracht, die hij over Martin uitstortte en deze luisterde ver wonderd toe en kreeg het gevoel zelf geen koren, doch slechts kaf te hebben verzameld. En hoe gaat het met de zaak, waarover wij gesproken hebben? Martin antwoordde: Ik ben onbeschrijfelijk gelukkig ge weest. Laten we er niet meer over spreken. Toen kwamen Lucilla en Mrs. Dan- gerfield bij hen en Fortinbras werd me de getroond naar het Semiramis-hotel voor de lunch, 't Was een vroolijk maal. De Watney-Holcombes hadden een paar jonge militairen gevraagd en de jeugd, had veel in te brengen, Fortinbras, vriendelijk en hoffelijk, lachte hartelijk; met de jongeren mede. De luitenants, die hem aanzagen voor eeni zeer belang- j rijk personage, die zoo vriendelijk was zich hunner aan te trekken, betuigden hem grooten eerbied. Hij deed zijn best in den smaak te vallen, maar hield on- derwijl Martin en Lucilla, die aan de overzijde van de tafel naast elkaar za ten, in het oog. Eenmaal ving zij zijn P. J. H. C, HERTEN. P. J. H. C- Herten, distrigts-comman- dant der rijksveldwacht te Groningen is overgeplaatst naar Utrecht De heer Herten wordt opvolger van den heer W. F. van Meerendonk, De heer Herten werd geboren te Roer mond, waar zijn vader als inspecteur van het onderwijs werkzaam was. Na als volontair bij de gemeentepoli tie te Goes zijn loopbaan te zijn be gonnen, volgde overplaatsing als ad junct-inspecteur van politie te V1 i s - s i n g e n, vervolgens was hij eenigen tijd werkzaam als volontair ter gem.- secr, Ewijck. Na inspecteur van politie te Nijmegen te zijn geweest, ging hij in die functie over naar Deventer. Hij werd tot hoofd inspecteur van politie aldaar bevorderd, daarna tot districts-commandant der rijksveldwacht te Groningen. Met in gang van 1 Augustus volgt zijn officieele overplaatsing naar Utrecht. DE HUURPRIJZEN. De Landelijke Vereeniging tot onder linge verzekering tegen nadeeïige gevol gen van werkloosheid en ziekte heefl aan den minister van sociale zaken een adres gezonden, waarin betoogd wordt, dat wel de huurtoeslag is verlaagd, maar geen wettelijke maatregelen zijn geno men, de huren te verlagen. Adressante verzoekt de gemeentebesturen te be richten, dat de huurtoeslag gehandhaafd blijft als voorheen, totdat er een wette lijke regeling wordt ingevoerd om de huren boven 4 te verlagen. DE MIJNWERKERSLOONEN In de Maandagavond gehouden verga dering van den bondsraad van den Al- gemeenen Nederlandschen mijnwerkers- bond heeft deze besloten het voorstel der directies tot verlaging van de loo- nen met 3 pet. niet te aanvaarden, om dat deze verlaging naar de meening van den raad geen uitkomst brengt in de moeilijkheden van het mijnbedrijf'. Be sloten werd dit standpunt in een uitvoe- rigen brief uiteen te zetten, welke brief zal worden gericht aan regeering, leden der Tweede Kamer, contactcommissie en andere lichamen. In dezen brief wordt tenslotte van de regeering gevraagd een enquete in te stellen naar den toestand van het Limburgsche mijnbedrijf. Het hoofdbestuur van den Prot.- christelijken mijnwerkersbond heeft be sloten de leden van deze organisatie te laten beslissen. Daartoe zullen de afdee lingen in vergadering worden bijeenge roepen. Op deze vergadering zal het hoofdbestuur de aanneming van het laat ste voorstel van de mijndirecties ver dedigen. De r.k. mijnwerkersbond is reeds ac- coord gegaan met deze loonsverlaging. NAAR DE ZEEUWSCHE STROOMEN. Zondag jl. hield de Natuur-Historische vereeniging te Breda de z.g. groote Zeeuwsche stroomen-excursie. Per trein vertrok men uit Breda, om zich te Vlake in te schepen op een stoombootje. Rond honderd deelnemers scheepten zich in. Van hieruit werd het kanaal van Zuid-Beveland uitgevaren naar het verdronken land van Reimers- waal, waar omstreeks 1600 de bewo ners van de welvarende stad Reimers- waal den strijd tegen de zee moesten opgeven. De directeur der Visscherijen in Zee land, dr. A. Grijns, had van te voren aan boord een korte lezing gehouden over de geschiedenis van Reimerswaal en over de oester- en kreeftenteelt in Zeeland, die met belangstelling gevolgd was. Hierop ging het weer verder, door de Ooster-Schelde en Zandkreek naar Veere, welker stompe toren reeds van ver afsteekt tegen den horizon, evenals de Lange Jan van Middelburg. Vervol gens door het kanaal door Walcheren, langs Middelburg naar Vlissingen, waar geschut werd om dan de Wester-Schel- de op te varen. De bruggewachters die allen een aan schrijving hadden gehad, waren zoo be hulpzaam om de bruggen open te draai en als de boot aankwam, zoodat lang wachten niet voorkwam. Maar toch bleek, toen men reeds een goed eind de Wester-Schelde op was, dat de over schietende tijd niet voldoende zou zijn om den laatsten trein in Vlake te halen. De leiding bedacht allerlei manieren om toch in Breda te komen. Toen men echter te Hansweert kwam, was hier het bericht gekomen dat de trein opge houden was. Het kanaal van Zuid-Beve land werd opgevaren en werkelijk daar stond de trein te wachten, hetgeen den deelnemers een welgemeend driewerf hoera op de Nederlandsche spoorwegen ontlokte. STADHUIS-BELICHTING En het sluitingsuur van winkels. De Stadhuisbelichting zal hedenavond niet van 10 tot 11, doch van kwart over tien tot kwart over elf ontstoken zijn. De winkels mogen van heden tot en met 12 September des Woensdags tot 10 uur geopend zijn. De boottocht. Maandag hebben ongeveer 160 perso nen gebruik gemaakt van de gelegen heid om per boot naar Zierikzee te va ren en buitenom terug naar Vlissingen. Molenwatermuziek. Vrijdagavond te 8 uur geeft het Mid- delburgsch Muziekkorps weder een uit voering op het Molenwater. Kostelooze rijwielbelastingplaatjes. De ontvanger der directe belastingen en accijn. te G o e s zal op 20, 23, 27, 30 Juli, 3 en 6 Aug. des namiddags van 7 tot 9 uur te zijnen kantore Ravelijn 5, te Wemeldinge op 20, 24, 27 en 3i Juli en 3, 7, en 10 Augs. van des namid dags 7.30 tot 9.30 u (W.T.) in de Oude Bewaarschool voor de gemeenten We meldinge en Kattendijke; te K ape lie op 26, 27 en 30 Juli van 7.30 tot 9 uur n.m. in de openbare school voor de ge meente Kapelle; te 's-G r a v e n p o 1- d e r op 23, 24 en 25 Juli en 2 en 3 Aug. van 8 tot 10 uur (W.T.) in het gemeen tehuis, voor de gemeente 's-GravenpoI- der, 's-Heer Abtskerke, Ho^dekensker- ke, Baarland alleen wijk C en Nisse; te El 1 e w o u t s d ijk op 19, 23, 24, 25, 26, 30 en 31 Juli van 7 tot 9 uur voor de gemeente Baarland wijk A, B en D, ex tra zitting houden voor het aanvragen van een kosteloos rijwielbelastingmerk. RAAD VAN KRUININGEN. De uniforme pensioenkorting Ontslag aan ambtenaren op 65- jarigen leeftijd De plannen inzake den Zanddijk. KRUININGEN. Maandagavond verga derde de gemeenteraad voltallig onder leiding van burgemeester B. C. de Mul, die bij de opening herdacht het overlij den van Prins Hendrik. Allen hoorden deze woorden staande aan. De V o o r z. deelde mede dat Ged. Sltaten de begrooting over 1934 heb ben goedgekeurd; dat Vrijdag de laat ste vergadering der oude Gascommissie is gehouden, die heeft opgehouden te bestaan. Spr. dankte het lid Burkunk voor alles, wat deze in de commissie heeft gedaan, en hoopt dat het nieuwe bedrijf in zijn tegenwoordige vorm moge bloeien. Aangeboden wordt de rekening der gemeente over 1933 met een batig sal do van f 5'150. De V o o r z. wees er op, dat de sub sidie van het Rijk voor de werkver schaffing nog niet binnenkwam voor de afsluiting der rekening. Het doet B. en W. genoegen dat de rekening met een batig saldo sluit, waar vele gemeenten met tekorten zitten. De heereir Burkunk en Van Hootegem worden benoemd als commissie tot het nazien van deze reke- ning. Voorgesteld werd bij de behandeling van het conceptregeling van Ged. Sta ten over de jaarwedden van burgemees ters, secretarissen, wethouders enz. dit goed te keuren doch aan Ged. Staten te verzoeken de gemeente in een hoo- gere klasse te plaatsen, daar Kruinin- gen op 18 inwoners na de 4000 behaal de en dit op 1 Jan. wel zal zij« bereikt, terwijl er voor Hansweert als havëh- plaats veel werk ter secretarie noodig is- noodig is. De heeren Groofen Van Hoo tegem vroegen de cijfers die uit een en ander voortvloeien. Laatstgenoemde is voor een hoogere klasse, doch tegen de verhooging die er onmiddellijk mee verband houdt. De heer S i n k e was ook tegen die verhooging, terwijl de heer Minnaar blik op en zijn oogen hielden de hare vast; toen bloosde zij van boosheid, naar het scheen, en vroeg hem iets, dat niets terzake deed, over Félise. Toen de lunch af was geloopen en hij afscheid had genomen, zei hij tegen Martin, die hem begeleidde: Of je hebt mij nooit meer noodig, of je hebt een vriendenhand meer van noode dan nog ooit in je leven het ge val is geweest, ia ga dit betooverende land overmorgen verlaten. Ik mag maar niet aldoor geld verkwisten, hoe prettig het ook zij. Als een andere, goedkoope- re Machand de Bonheur zich in het Quartier Latin vestigt, ben ik verloren. Daar was, vóór ik wegging, al een Teu- toon, die mij wilde onderkruipen door een consult voor één franc te geven. Ik kan de dingen niet zoo laten gaan. n jij, mijn zoon, Martin een beteekenisvol- len slag op den schouder gevend, kunt dat evenmin. Een beetje humeurig hield) Mlartin zich stijf rechtop en streek over zijn net snor retje. Alles goed en wel, mijn jongen, zei Fortinbras, met zijn weiwillenden glim lach, maar met dat air van „wat kan het mij voor den duivel schelen! doe je nog meer uitkomen, dat je een avontu rier bent. Die niet waagt enz., je kent dat gezegde, maar dat is niet eeuwig van toepassing. Hij stak zijn hand uit. Je zult mij morgen vinden op onze gewone plaats. Fortinbras wuifde hem een afscheid toe. Martin stak een sigaret op en ging in den versten hoek van de veranda zit- (Ingez. Med.) ten. De Westerzon brandde op het ge streepte linnen scherm. Op kleinen af stand zaten eenige gasten naar een In- dischen goochelaar te kijken. Voor het eerst na zijn komst in Egypte veroor loofde hij zich na te denken. Een avon turier! De woorden hadden een duistere beteekenis: een roofzuchtige vechters baas op zoek naar een fortuin: Lucilla;" s fortuin. Tot hiertoe was hij blind geweest voor lage opvattingen en berekeningen. Hij had maar altijd uit zijn zak met sou- vereinen geput als uit een beurs van Fortunatus. De schikgodinnen zouden wel zorgen voor zijn stoffelijke nooden. Wat konden hem, wiens ziel vervuld was van die eene onvergetelijke vrouw, zulke onbelangrijke en minderwaardige vooroordeelen schelen Hij had geleefd in een droom.Hij had geleefd in de be- toovering en de schittering van een vul- canische uitbarsting. En nu, met een harden smak was hij ter aarde gestort. Een avonturier, een geldzoeker, een knoeier Het brutale gezond verstands-ge zichtspunt zag hem grijnzend in het ge laat. Aan boord had Fortinbras hem ge waarschuwd, dat hij een avonturier was en hij had er geen acht op geslagen. Hij was een avonturie.r, hij moest het ijzer smeden, terwijl het heet was. Dat was was het, wat Fortinbras bedoelde. Hij moest de rijke erfgename veroveren. Hij haatte Fortinbras. Plotseling een helder inzicht in zijn toestand verkrijgend, was hij tot in zijn ziel geschokt. En toch had hij haar zoo lief. Hij begeerde haar, zoo als hij nooit gedacht had, dat een man begeeren kon. Eindelijk viel zijn blik op het kleine groepje rondom den goochelaar en hij zag haar daar als een duif onder de kraaien. Haar mond en oogen lachten kinderlijk om de goocheltoeren. Toen 't kunstje uit was, wendde ze zich om en zag hem glimlachend aan. Hij wenkte haar. Ze kwam nader met een vroolijke uitdrukking op haar gezicht, maar de uitdrukking veranderde toen ze dicht bij kwam. Wel, wat scheelt er aan vroeg ze. Hij schoof haar een stoel toe, waarop ze ging zitten. Ik moet en ik zal met je spreken zei hij. Zijn er hier niet te veel menschen? De fakir gaat weg en de menschen ook. 't Is veel te warm voor hen om hier te zitten. En hindert dit dan niet voor mij vroeg zij. Een verontschuldiging stamelend, sprong hij op. Ze lachte. 't Doet er niet toe. We zitten hier best, ga zitten. Waarom opeens dit tra gisch besluit genomen Door een los woord van Fortinbras Hij noemde mij een avonturier. Dat is geen prettige benaming. Je bent een vrouw met een groot fortuin. Ik ben een man, die niets bezit. Ik heb geen po sitie, geen betrekking. Ik ben wat de wereld een avonturier noemt. (Wordt verve

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5