ZEELAND. Het Eerste Nederlandsche Stavisky-Schandaaltje BINNENLAND. WEEN EN WIND. NUMMER 166, TWEE BLADEN, DINSDAG 17 JULI 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIDDELBURG: GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ZUID-BEVELAND, $t<mucriïl£ MIDDELBURGSCHE COURANT 5agfc!ad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8y contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOüCil COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent am In sommige, o-a. fascistische, kringen werd den laatsten tijd erop gezinspeeld, dat één der vele nog verborgen Stavisky- schandalen welke er ook in Nederland zouden wezen, binnen korten tijd ont huld zou worden; de leverantie van min derwaardige doch peperdure steen aan de Wilhelminabrug' te Maastricht. Deze onthulling ligt thans voor ons in den vorm van een brochure, uitgegeven door de Natuursteenhandel v/h J. Trpu- pin te Haarlem, onder den titel „Schande voor Nederland", Het pamflet is, dit worde voorop ge steld, natuurlijk eenzijdig. Het is of van den handelaar, die zich de leverantie zag ontgaan, of althans van één dezer groep of soort handelaren. Ook is het ge schriftje geheel gesteld in den agres sieven toon, waarin zich doodelijk ver ongelijkt gevoelenden plegen te verval len, wanneer hun gemoed eemaal zóó overkropt is, dat ze het in een beschul- digings-brochure moeten uiten. Die twee zaken zijn voorshands niet geschikt om op den nuehteren buiten staander aantrekkend te werken; zij zul len hem integendeel buitengewoon op z'n hoede doen zijn voor den querulant, die zich zoo dikwijls tot de openbaarheid en dat is dan op de eerste plaats tot de dagbladpers meent te moeten wen den, om ware of vermeende grieven te luchten- Maar dit nadeel neemt niet weg den plicht, te onderzoeken, wat of nu eigen lijk de kern van de zaak is. Deze nu, ontdaan van alle exclamaties en insinuaties, komt ongeveer hier op neer, dat deze brochure den Rijksgebou wendienst, c.q. den Rijksbouwmeester ir, G, C. Bremer, ervan beschuldigt voor den bouw van de Wilhelminabrug te Maastricht een zeer minderwaardige en niet voldoende duurzame soort buiten- landsche natuursteen te hebben ge bruikt. waardoor deze brug het Rijk on geveer een kwart rnillioen gulden te duur zou zijn komen te staan. De reden tot deze handelwijze is, volgens de brochure deze; dat de alleenvertegenwoordiging voor deze speciale doch voor dit duurzaamheid eischende werk volkomen ongeschikte Fransche natuursteen, „Rocville" genaamd, door de leveran cier, de firma Fèvre Cie te Parijs, is opgedragen aan den op wachtgeld ge stelden Nederlandschen Rijksbouwmees ter ir. H. Th. Teeuwisse, welke, door zijn uiteraard veelvuldige relaties (beter dan zifn op korten termijn ontslagen voor ganger) zulke groote leveranties „in de wacht wist te slepen", Volgens deze brochure is de heele zaak een complotje geweest, waarbij de Nederlandsche natuursteenhandel slechts voor spek en boonen tot inschrijven zou zijn uitgenoodigd. De brochure stelt ech ter, dat van den prilsten aanvang af vast neeft gestaan, dat via dien op wachtgeld geselden Rijksbouwmeester de brug gebouwd zou worden uit die i,Rocville" steen en zij becijfert het na deel, dat de Nederlandsche belastingbe taler hierdoor geleden heeft, op voor het heden ongeveer een kwart rnillioen gul den, plus voor de toekomst de enorme reparatie- en restauratiekosten, die uit het gebruik van dit haars inziens on deugdelijke materiaal zullen voort vloeien. beschuldigingen vraagt dit geschriftje de aandacht van het Neder landsche volk. Onzes inziens staat de zaak nu zoo: Alhoewel men het van gemeenschaps standpunt kwalijk toejuichen kan, dat een wachtgelder met, volgens dit fie- schriftje, f 5400 inkomen per jaar in de zen tijd nog enorme bedragen ^an het Rijk verdient, toch valt dit onder de geldende strengste individueele moraal njet als immoreel te veroordeelen, Dat iemand gebruik maakt van per soonlijke relaties is ook niet af te keu ren; dat doet een ieder op z'n tijd. Als men de regelen van het spel in acht neemt vermijding dus van alle gas- lucht dan is hier niets op tegen. Wat er over blijft maar dat is dan ook nog meer dan genoeg zijn deze twee vragen: j £ebruikte steen ondeug delijk, althans minderwaardig? b. Is deze steen, ongeacht de bevestigende of ontkennende beantwoording van a„ veel te duur geweest? Beide vragen beantwoordt dit ge schriftje bevestigend, en het poogt dit met tal van bijzonderheden te bewijzen. Ons dunkt, dat het zaak zal zijn de zuivere kern van de beschuldigingen uit den bast van bijzonderheden, persoon lijkheden en wat dies meer zij, te pel len, en deze kern ter dege te doen on derzoeken. De steller van de brochure is natuurlijk ter zake kundig wat wij niet zijn en ook pretendeeren noch be hoeven te zijn en de mogelijkheid, dat zijn beschuldiging waar zou kunnen zijn, en dat er dus door verfoeienswaar- de vriendjespolitiek een kwart rnillioen gulden teveel betaald is voor die brugs en, wat ten minste even erg is, dat dit Nederlandsche geld nog voor een vee! grooter deel naar het buitenland is ge gaan dan noodig was, dit moet glashel der uitgemaakt worden. Wij zouden het nog krasser willen stellen: degeen die verantwoordelijk is voor den inhoud van dit geschriftje moet wegens smadelijken laster achter de tra lies gezet worden.-. óf de waarheid van zijn beschuldigingen dient bewezen te worden met de gevolgen daarvan voor de schuldigen. Mr. J. F, VAN DER LEK DE CLERCQ f Op 79-jarigen leeftijd is, zooals reeds kort gemeld, in Den Haag overleden mr. J, F. van der Lek de Clercq, oud-raads heer in het gerechtshof te 's-Graven- hage. De thans ontslapene, die op 12 No vember 1854 te Zierikzee werd ge boren, werd kort na zijn promotie te Leiden, gemeente-secretaris in zijn ge boorteplaats. Als zoodanig werd hij in 1887 benoemd tot rechter-plaatsvervan- ger in de toenmalige rechtbank te Zie rikzee, waarna hij in 1890 definitief tot de rechterlijke macht overging en benoemd werd tot substituut-griffier bij de rechtbank te Rotterdam, Op 23 Mei 1893 volgde zijn benoeming tot rechter in die rechtbank, welk ambt hij in Juni 1900 verwisselde met dat van rechter in de Haagsche rechtbank, totdat hij in Juli 1908 benoemd werd tot raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage, Bij Kon. besluit van 27 Februari 1920 werd mr. Van der Lek de Clercq met ingang van 1 Mei van dat jaar eervol ontslag als zoodanig verleend. Mr. van der Lek de Clercq was am bachtsheer van S t a v '.e n i s s e en Haamstede. Met zijn verscheiden is het geslacht De Clercq, dat sinds on heugelijke tijden den titel van ambachts heer over Stavenisse gevoerd heeft, uit gestorven. Het monumentale kerkge bouw van de Ned, Herv. Gemeente en de bewaarschool, geschonken aan de be volking, zijn aldaar nog stille getuigen van den gemeenschapszin van den over ledene. De teraardebestelling van het stoffe lijk overschot zal plaats hebben op Don derdag 19 dezer des namiddags om 3.15 uur op de algemeene begraafplaats te Zierikzee. De Rijksmiddelen hebben in Juni j l. (ongerekend de directe belastingen) f 31.190.074 opgebracht tegen f 26,239.445 verleden jaar, toen echter nog geen om zet- en couponbelastingen bestonden, Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de S.D.A.P., organiseert,'het partijbestuur een tentoonstelling in het gebouw „het Anker" te Amsterdam. Deze tentoonstelling zal geopend wor den op Zaterdag 18 Augustus a.s. 's- middags drie uur. Naar wij vernemen heeft mr. J. G. Steneker als procureur van den raad van arbeid het faillissement aangevraagd van de drukkerij „Atalanta", waar, zooals men weet het communistische dagblad „De Tribune!" gedrukt wordt. Naar het Handelsblad verneemt zijn van heden af de in verband met de onlusten te Amsterdam ingetrok ken verloven van politiepersoneel, weer toegestaan. Wie begeerig naar eer en rijkdom streeft is bij een dorstige te vergelij ken, die zijn dorst met zeewater zoekt te lesschen. Hoe meer hij drinkt, des te meer dorst hij er naar, tot hij zich eindelijk dood drinkt. 75 Jaren Zeeuwsch Profetenbrood "^Pü daarom kende Grootmoeder reeds het Echte van M. Peterse Fa. Gravestein Patissier L. Delft Middelburg Tel. 14. (Ingez. Med.) EEN ZILVEREN FEEST. Heden herdacht de heer G. de Rijke den dag, dat hij voor 25 jaar bij den heer J. J, de Vlieger, hoofdagent der Heine- kens Bierbrouwerij te Middelburg en Vlissingen, in dienst trad. Zijn patroon heeft hem met eenige waardeerende woorden toegesproken en een dressoir aangeboden benevens een medaille met inscriptie en een di ploma van den Ned. Bond van K.R.S. Namens het personeel bood de heer W. F. Willems den jubilaris een pendu- lestel aan, waarna deze den dag verder in huiselijken kring heeft doorgebracht. STADHUISBELICHTING, Te beginnen met morgenavond zal ge durende de tweede helft van Juli en ge durende de maand Augustus iederen Woensdagavond de belichting van het Stadhuis gedurende ongeveer een uur worden ontstoken. In verband met zonsondergang is voor morgenavond het uur van 10 tot 11 ge kozen. Wij hopen, dat nu gedurende dat uur de eiectrische tram niet op de Markt zal komen, doch in de Langeviele zal wisselen. Collectantenreisje. Het bestuur der Stichting Kinderzorg zal 1 Augustus a.s. een reisje organisee- ren voor de collectantjes. Bij aankomst te Middelburg zal eerst worden gewan deld naar de stichting met het doel deze te bezichtigen. Daarna een wandeling door de stad naar de speciaal voor dit doel gehuurde provinciale boot, waar mee wordt overgevaren naar Breskens. In laatstgenoemde plaats wordt enkele uren gespeeld, waarna langs een omweg weer naar Middelburg wordt gevaren, waar men omstreeks 8 uur zal arrivee- ren. WANDELSPORT. Bij den te Tilburg door het tentoonstel lingscomité georg'aniseerden aïstands- marsch heeft op de 40 km de W.S.V. „De Donateur" alhier twee bekers be haald. Een der bekers was cie tweede prijs voer de best marcheerende groep. Gemeenterekening. De gemeente-rekening van Vlissingen over 1933 sluit, wat den gewonen dienst betreft in ontvang op f 2.000.462 en m uitgaaf op f 1.905.761, alzooo een goed slot van f 94.700. De kapitaaldienst sluit in uitgaaf op f 339.655 en in onvang op f 141.010, na- deelig slot f 198.644, Het aantal werkloozen te Vlissin gen bedraagt 796, van wie 109 in de werkverschaffing werken. De vorige week bedroeg het aantal 826. VEERE. Maandagmorgen heeft de heer H. Castel, ondernemer van den autobusdienst VeereMiddelburg, de indertijd aangekondigde verlenging naar Vrouwepolder in exploitatie genomen. De dienst, die driemaal daags heen en weer plaats vindt, loopt in aansluiting op de bussen van 8.45, 1,20 en 5.40 uit Middelburg en sluiten dus ook aan bij eenige treinen. Voor den Zondag kon men helaas geen concessie verkrijgen. VEERE. Zaterdag vond alhier de jaar- lijksche ringrijderij plaats op de baan langs het gemeentelijk voetbalterrein; er was dit jaar een zeer gering aantal deelnemers, namelijk een twaalftal. Des middags sprak de burgemeester de rij ders toe en uitte zijn hoop, dat deze al oude sport niet mocht ophouden te be- i staan, doch toe mocht nemen. De heer j P, Nijpjes, een der deelnemers, dankte den heer Huinink voor zijn woorden en wethouder Castel voor zijn medewerking inzake het beschikbaar stellen van een terrein. Ook bracht spreker den dank der ringrijders uit jegens de burgerij van Veere en een aantal Middelburgers, die geld en prijzen hadden beschikbaar ge steld- De uitslag der 46 ronden was: L. Brasser met 36 ringen; F. de Bree 22 r.; P. Maljers 21 r.; P, Nijpjes 20 r- P, Besuyen 19 r.; D- de Bree 15 r.; J. Sinke 13 r.; A. Poppe 12 r.; C. Geldof 11 r-; F. Besuyen 7 r.; H, Vermeulen 6 r.; A. Jansen 4 r. De pollepel werd gewon nen door L. Brasser. Hoewel het idee kermis op het platte land geheel te niet dreigt te gaan, was er dit jaar nog een draaimolen voor de kinderen, terwijl voor de ouderen dans gelegenheid was in de twee plaatselijke café's, waarvan ook op den traditionee- len Maandag doorgaans druk gebruik gemaakt wordt. VREEMDELINGEN VERKEER VEERE VEERE. Maandagavond vond alhier plaats een vergadering, die ten doel strekte te komen tot het oprichten van een af deeling Veere van de vereeniging tot het bevorderen van het vreemdelin genverkeer te dezer plaatse. Burge meester Huinink als voorzitter heette allen hartelijk welkom en drukte zijn voldoening erover uit, dat men in zoo grooten getale was opgekomen. Spr. wenscht hier nu eens niet als burge meester, doch als burger te staan en me moreerde het werk, dat sommigen hier in de gemeente voor Veere gedaan heb ben, o.a. de heeren Coops en Castel. Men moet hier komen tot een spontane uiting van medewerking om uit Veere te halen, wat er uit te halen is. Wij moe ten de rijke historie van Veere exploi- teeren op een goede en vruchtdragende manier en dat kostbaar bezit als een schat bewaken en bewaren. Men moet in de eerste plaats zien te houden wat wij hebben en dari dit bezit verzorgen, opdat het uiteindelijk profijt afwerpen zal. Spr. memoreerde enkele belang rijke feiten uit de geschiedenis van Vee re, wees erop, hoe men hier «teeds het Huis van Oranje trouw was gebleven, hetgeen door de stemmen "an deelne ming bij de slagen die ons Koninklijk Huis in de laatste maanden getroffen hebben weer eens duidelijk is naar vo ren gekomen. Het oprichten van een af- deeling V.V.V. kan dan ook een steen ertoe bijdragen, om deze traditie ge stand te houden, want er zijn meer der gelijke afdeelingen in ons land, die een belangrijke taak te vervullen hebben. De heer Huinink hoopte dat ook ande ren het hunne ertoe zullen bijdragen om tot een heilzame samenwerking te ko men, doch men dient ervoor te waken, dat men niet al te grootscheeps doet. Wij moeten bescheiden zijn in onze uit gaven wat betreft het uitgeven van fol ders enz. en ervoor zorgen, dat hier slechts het algemeen belang in het oog gehouden wordt. Daartoe moet men di rect de handen in elkaar slaan en het ijzer smeden terwijl het heet is, het geen in het kort samengevat kan wor den in een zestal punten, namelijk het wereldkundig maken van het butaan der afdeeling bij particulieren, zoowel als bij de zusterverenigingen, het uitge ven van een vlot leesbaai foldertje, het beramen van middelen om buien de contributie om aan gelden te komen, hetgeen, dit terloops, misschien door 't eventueel houden van een bazaar e.d. bevorderd kan worden, het gemeente bestuur adviseeren inzake verfraaiing en het wegwerken van ontsieringen, het inrichten van een bureau voor voorlich ting, zoodat een aanvraag op welk ge bied ook direct afdoende kan beant woord worden, en tenslotte een zich in verbinding stellen met de neringdoen den om het den bezoekers zoo aange naam mogelijk te maken. Spr. stelde voor, om onmiddellijk over te gaan tot het openstellen van een mogelijkheid zich als lid op te geven. Reeds hadden enkelen zich bereid verklaard in prin cipe toe te treden, hoewel zij door af wezigheid niet ter vergadering zouden kunnen verschijnen. Ten opzichte van een voorgestelde contributie-minimum van één gulden en een maximum van vijf gulden ver schilde men nogal van meening, zoodat dit punt voorloopig aangehouden werd, totdat men tot een definitief voorstel zou kunnen komen bij de eerstvolgende vergadering van leden. Op een desbetreffend verzoek werden niet de namen der presentielijst opgele zen, doch werd iedereen in staat gesteld Middelburg, 17-VII-'34. Maandag hoog ste luchttemperatuur 25.8 °C (763^ °F); laagste 17.7 °C (64 °F). Heden 9 h: 19.3 °C; 12 h: 23.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 765; laagste 764, Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768 mm te Hannover; laagste 750.3 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. tot O. wind, helder tot licht oi half bewolkt, droog warm weer, behoudens geringe kans op onweer in het Z, Zon op: 4 h 59; onder: 21 h 12. Licht op: 21 h 42. Maan op: 11 h 17; onder: 22 h 53. E.K.: 19 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later; (S Springtij.) Juli. Hoogwater. Laagwater. Di. 17 5.37 17.48 11.45 24.26 Wo. 18 6.13 18.25 12.24 Do. 19 6.53 19.09 1.01 13.06 (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Di. 17 7.24 19.39 Wo. 18 7.57 20.12 Do. 19 8.33 20.48 Laagwater. 12.58 1.24 13.34 1.59 14,14 om door aanteekening zich als lid op te geven, hetgeen tot resultaat had, dat zich drie en dertig aanwezigen spontaan opgaven. Een voorstel om vijf leden te benoe men, die zitting zouden hebben in het bestuur, lokte de opmerking uit, om ook een kunstenaar als zoodanig te benoe men, hetgeen vanzelf door een vrije ver kiezing mogelijk werd. Na stemming werden als leden van 't voorloopig bestuur gekozen de heeren D. Huinink, Th. J. Coops, Ir. F. Holle man, mej. A. F. Oakes en D. L. Broeder, die allen hun benoeming aannamen. Men zal dadelijk aan het werk gaan om de voorloopige zaken te behandelen en dan in een algemeene ledenvergade ring de definitieve werkzaamheden voorleggen. NIEUWE VERKEERSWEG KRUININGENVLAKEBRUG. Ter secretarie der gemeenten Kruinin» gen en Schore zijn de stukken ter visie gelegd betreffende onteigening der gronden, noodig voor uitvoering van het plan van aanleg van het gedeelte Krui ningenVlake van den weg Bergen op ZoomGoesVlissingenSluis (grens) van het Rijkswegenplan 1932. Oorspronkelijk is dit gedeelte weg ontworpen van het eindpunt af van het reeds aangelegde gedeelte weg nabij de bebouwde kom van Kruiningen in wes telijke richting rechtuit naar de thans nog hestaande Schorebrug. De voor uit voering van dit plan benoodigde gron den zijn destijds aangekocht en ook bij het bouwen van huizen is hiermede re kening gehouden. Toen echter de plan nen voor het bouwen van een nieuwe brug bij Vlake voor trein en gewoon ver keer steeds vasteren vorm gingen aan nemen, bleek, dat het oude plan had moeten wijken voor een nieuw. Volgens dit nieuwe plan begint de weg ten noord oosten van de bebouwde kom van Krui ningen, waar hij met den bestaanden Rijksweg aansluit. De weg buigt ver volgens in noordwestelijke richting, kruist den Zanddijk tusschen de polders Kruiningen en De breede Watering be westen Yerseke, buigt vervolgens in westelijke richting en bereikt ongeveer 40 meter ten zuiden van den spoorweg VlissingenRoosendaal het kanaal door Zuid-Beveland. Over dit kanaal wordt de weg gevoerd door middel van een hooggelegen brug, welke zal bestaan uit een vaste brug met een doorvaartwijdte van 64 meter en een vrije doorvaart- hoogte van 7 34 meter boven kanaalpeil en een beweegbare brug met een door vaartwijdte van 18 meter. De kruin breedte bedraagt in de vlakke gedeelte 163^ meter en in de opritten 13 meter. I

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1