BINNENLAND. ZEELAND. KORT ZEEUWS0H NIEUWS. WEER Ei WIND, id NUMMER 165. TWEE BLADEN. MAANDAG 16 JULI 1934, EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. De Koningin spreekt tot Haar volk. RIJK EN GEMEENTEN. FINANCIEELE VERHOUDING DE WERKLOOZENZORG. DISTRIBUTIE VAN RUNDVLEESCH IN BLIK. LUCHTVAARTDAG SOESTERBERG. NA DE ONLUSTEN. LANDDAG PERSONEEL IN 's RIJKSDIENST MEDDELRUR0. GOES, WALCHEREN, ZUED-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. ^towmciKt# 3c*i'u>0eh« MIDDELdUDGSuiC COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. By contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COUBANÏ^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regeis f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewjj snommers 5 cent H. M, de Koningin heeft hedenmiddag te half één voor de microfoon in het Pa leis aan het Noordeinde de volgende ra dio-rede uitgesproken: „Het is mij een behoefte des harten mijn volk, zoowel hier te lande als in Nederlandsch-Indië, Suriname en Cura sao, mede namens mijn dochter onzen warmen dank te betuigen, voor de tref fende en geheel eenige wijze, waarop het van zijn genegenheid en aanhanke lijkheid voor mijn innig geliefden echt genoot bij zijn zoo plotseling verschei den heeft blijk gegeven: zoowel door den bloemenschat aan zijn baar neerge legd, als door den treffenden afscheids groet hem ten paleize en bij zijn laat- sten gang gebracht. Wij zijn dankbaar en ontroerd dat hij zich door zijn goed hart en vriendelijk heid en eenvoudigen inborst, zooveel vrienden heeft gemaakt. Dat zijn ar beid voor ons volk en zijn algeheele toe wijding aan deszelfs belang in zoo'n rui men kring waardeering vindt, vervult ons evenzeer met erkentelijkheid. Moge zijn steun en arbeid door allen, die met hem hebben samengewerkt met dezelfde toewijding en voortvarendheid worden voortgezet. Behoef ik U de verzekering te geven dat de spontane en laatste hulde aan hem bewezen en Uw hartelijk deelnemen in onze smart, voor ons een groote, een eigenlijke troost is? Bij hoogtijen en opeenvolgende herden kingen zijn hechte banden tusschen mijn volk en mij en mijn huis gevlochten en leven onvergetelijke herinneringen aan liefde, trouw en aanhankelijkheid in mij voort. Hoezeer hebben wij die in de moei lijke dagen, welke wij dit jaar be leefden, bevestigd gezien. Ik weet, dat zijn witte uitvaart, uit drukking heeft gegeven aan hetgeen in veler harten leeft. Steeds heeft hij an deren opgewekt, het toekomstige leven,i dat hen wacht te zien in het licht en de blijdschap van hun aanstaand zijn. Mocht jpijn wensch vervuld worden, dat de indruk, die zijn uitvaart zou ach ter laten voor velen een blijvende zegen zal zijn. Wat ons betreft, wij zullen niet in de eerste plaats zien op wat wij in on ze geliefde ontslapene binnen het kor te tijdsbestek van binnen vier maanden verliezen, maar op den zegen, die wij ontvingen, op den zeg'en van Christus' sterven en opstaan, die juist nu zulk een bijzondere beteekenis voor ons kreeg. Wij willen den blik opwaarts slaan naar het licht van den Vrede, welke het deel is van hen, die wij afstonden en ons iederen dag opnieuw met hen ver blijden in hun geluk. Ik dank God voor al hetgeen mij ge spaard gebleven is, voor hetgeen innig geliefd voor mij is en in mijn volk, voor wiens belangen te blijven werken, mij steeds een vreugde is. Ik heb gezegd". Voor net uitspreken van deze rede speelde het orgel in de Nieuwe Kerk twee coupletten van het „Wilhelmus" en na het uitspreken het „Wien Neer- landsch bloed". Er is een wetsontwerp ingediend tot wijziging' van de thans geldende finan- cieele verhouding tusschen rijk en ge meenten. De ministers van financiën en vah bin- nenlandsche zaken zijn n.l. van oordeel, dat de grondslagen van de wet van 15 Juli 1929, welke deze materie regelt, deugdelijk zijn gebleken, maar dat de uit werking dezer grondslagen wijziging be hoeft. In plaats van om de 5 jaar zijn de mi nisters van financiën en van binnenland- sche zaken van oordeel, dat een verdee ling per jaar volkomen logisch is te achten, omdat het hier gaat om een verdeeling van belastingopbrengsten, welke van jaar tot jaar wisselen, even als zooveel andere bronnen van inkomst der gemeenten. Vervolgens wenschen de ministers in de uitgavenfactor te doen vervallen de uitgaven ten behoeve van de; voorzienin gen ter zake van werkloosheid. Ten goede van het fonds zullen in 1935/36 komen de opbrengst der ge meentefondsbelasting en die van 50 op centen op de vermogensbelasting. Geraamd wordt, dat deze heffingen in 1935/36 een zuivere opbrengst zullen op leveren van rond f 62 millioen. Aan de hand van den nieuwen inkom sten en uitgavenfactor hebben de minis ters doen berekenen hoeveel elke ge meente in 1935/36 vermoedelijk uit het g'emeentefonds zal ontvangen. De geheele wijziging zal over 10 jaren worden ingevoerd; wat deze „langzame invoering" zal kosten 120 millioen) komt ten laste van 't gemeentefonds. Naar uit een bijlage tot het wetsont werp blijkt, zal Middelburg dat over het loopende jaar als reeds verminderde uitkeering 221.774 ontvangt over 1935/36 uitgekeerd krijgen f 212.515; Vlissingen f 286.300. Zaterdag j.l, hebben de heeren E. Ku- pers, F. v. d. Walle, en H. Lindeman in hun kwaliteit van bestuurders van het N.V.V. een uitvoerig onderhoud gehad met den minister van sociale zaken, bij welke onderhoud tevens tegenwoordig was de directeur-generaal voor werk- loozenzorg, de heer Van Geelen. Door de delegatie is met den minister een aantal aangelegenheden betreffende de werkloozenzorg en het vraagstuk der huurverlaging besproken. Ten opzichte van eenige dezer punten heeft de mi nister nadere overweging toegezegd. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft in een circulaire aan de gemeen tebesturen medegedeeld, dat naast- de In vroegere circulaires in aanmerking komenden, de distributie van rund- vleesch in blik ook zal mogen geschie den aan gestichten, waar uitsluitend of nagenoeg uitsluitend armlastigen voor rekening van openbare kassen of instel lingen van weldadigheid worden ver pleegd, nadat daartoe voor ieder geva! afzonderlijk toestemming van de Crisis Rundveecentrale is verkregen. Soesterberg is ons uit een militaire vlieghei geboren militair luchtvaartcen trum; onze cracks vliegen daar en ook de vele reservisten, waarnemers, maand- vliegers krijgen er hun opleiding. We hebben nog het marinevliegkamp „De Kooy" bezuiden Den Helder, en nog het watervliegtuigenkamp „De Mok" op Texel; (vroeger telde Veer e ook nog mee, maar dat is uit nu); Soes terberg is en blijft echter ons groote legerluchtvaartkamp. Gewoonlijk is er vooral des zomers al veel belangstelling voor de normale vliegerij, maar Zaterdag j.l. is er een Luchtvaartdag gehouden, waarbij zoo ongeveer heel lucht-enthousiast Neder land aanwezig was. En er genoten heeft van de stunts, de estafettevliege- rij, acrobatiek, rugvliegen, de schijnge vechten in de lucht, aanval van jagers op bommenwerpers, het humoristische nummer „crazy-flying" van den o.o. Van der Griendten, enzoovoorts. Er was veel hoog bezoek: generaal Snijders heeft de show met een kort woord geopend en onder de duizenden en duizenden belangstellenden werden o.m. de minister-president dr. Colijn en de minister van landsverdediging dr. Deckers opgemerkt. De reuzenvogel Fokker F XXXV was ter opluistering aanwezig en deze is nog „voorgevlogen" ook tot veler bewonde ring. De dag was een succes, ook voor de beneficiant, het Pelikaan-comité. Zaterdag is opnieuw in het gebouw van de Tribune te Amsterdam door de justitie een huiszoeking verricht. Naar het Centrum meldt is de zaak der inbeslagname van genoemd blad Za terdag de instructie geopend. Slechts door te streven naar het ge luk van hen, die wij liefhebben, berei ken wij zelf ook het hoogste geluk. Huiszoeking en inbeslagneming te Assen. Donderdag heeft de hoofdinspecteur van politie te Assen met de gemeente politie een huiszoeking gedaan in de wo ning van den communist G. W. Z. al daar. Er werd een rol papieren, waarop stond „Lees de Tribune" in beslag ge nomen. Zaterdag heeft de hoofdinspecteur van politie te Assen een inval gedaan iii de drukkerij „Gemeenschappelijk Be lang", aan den Steendijk, waar sinds en kele maanden een communistische cou rant „De echo van het Noorden" wordt gedrukt, die bestemd was voor de Gro ninger communisten. De gemeentepolitie heeft gistermor gen de hoeveelheid ter drukkerij aanwe zige couranten, 3000 exemplaren, in be slag genomen. Zaterdag is de militaire politie uit de Crooswijkbuurt te Rotterdam vertrok ken. De wijk is weer volkomen rustig. Zaterdagmorgen is het slachtoffer van de schietpartij op Dinsdagavond op de r.-k. begraafplaats ter aarde besteld. Er was zeer veel belangstelling, maar alles heeft een rustig beloop gehad. Bij den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon te Rotterdam heeft men Za terdag bij het uitbetalen van de steungel den, de bijslagen van de huur niet uit betaald van de huurstakers, met uitzon dering van hen, van wie de huiseigena ren, zij het onder protest genoegen heb ben genomen met 1 minder huur. Ten aanzien van deze laatste categorie is n.l. nog geen beslissing genomen. In het begin van deze week zullen voor deze groep maatregelen worden getrof fen. In verband met den woelige toestand heeft de burgemeester geen toestem ming verleend voor de openluchtsamen komst, welke tegen Zaterdagmiddag was aangevraagd door de Int. socialistische anti-oorlogsliga, in samenwerking met den Strijdhond tegen het fascisme Op 79-jarigen leeftijd is te 's-Gra- venhage overleden mr. J. F. van der Lek de Clercq, oud-Raadsheer van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage. Sinds 75 jaren het echte ZEEUWSCHE PROFETENBROOD. M. Peterse fa, Gravestein Patissier. Hofleverancier L. Delft, Middelburg, (Ingez. Med.j De centrale van vereenigmgen van personeel in 's Rijks dienst, omvattende de afdeelingen West-Noord-Brabant en Zeeland, heeft Zaterdag aan den voet van de duinen onder Koudekerke, haar landdag gehouden. Deze openluchtbijeenkomst is ge opend door den heer K. J. Waage uit Middelburg, die de talrijke aanwezigen welkom heette en dit speciaal de hoofd bestuursleden. Met gevoelvolle woor den, herdacht spr. het verscheiden van Z.K.H. Prins Hendrik, hetgeen staande is aangehoord. Op deze woorden volg den enkele oogenblikken van stilte. De heer H. Groeneveld, voorzitter van de aangesloten vereeniging van per soneel in dienst bij den rijkswaterstaat „Eendracht maakt Macht" sprak over „Eenheid voor neutraliteit", en de heer F. Perdok Hzn„ voorzitter van de Cen trale van Neutraal rijkspersoneel over „Weerstand door Eenheid". Beide spre kers spraken met enthousiasme over de belangen van de ambtenaren, die bij de centrale veilig zijn. Steeds duidelijker blijkt, dat het personeel zich, vooral in deze crisistijden, behoort aan te sluiten. De centrale kent den strijd van het per soneel en zoekt dan ook niet naar het geen verdeeld, maar naar wat samen bindt. Alleen dan kan een goede basis verkregen worden. De centrale zorgt steeds paraat te zijn. Daar de heer W. Scholten, hoofdbe stuurslid van den Bond van Administra tief personeel bij 's Rijks belastingen in Nederland, verhinderd was aanwezig te zijn, was de landdag eerder afgeloopen dan vermoed was. De heer G. Leer uit Vlissingen, wekte allen op tot trouw bezoek aan de ver gaderingen, dan eerst is/ goede samen werking mogelijk. Na dank gebracht te hébben aan de verschillende sprekers en de commissie van voorbereiding sloot spr, dezen goedgeslaagden landdag. De deelnemers hadden nog ruim schoots gelegenheid te genieten van strand en duin, waarna de dag besloten is met den autotocht -rond Walcheren. Miss Paris «te Middelburg. Heden vertoefde alhier Miss Paris met een viertal andere dames. Het ge zelschap gebruikte het noenmaal in ho tel „De Abdij". De dames kwamen uit België en be zichtigden de bezienswaardigheden van Walcheren. Studiereis rond Europa- Hedenmorgen kregen wij bezoek van den Portugeeschen student Antonio Manuel Pereira, die Europa doortrekt per rijwiel en reeds enkele- duizende kilometers achter den rug had. Tal van stempels en handteekeningen van meer of minder officieele personen in dikke schriften gelden als bewijs van doortocht' van den wielrijder, Commissariaat van Politie. Hoewel de negen Goesche Raadsle den, die het voorstel indienden om op heffing van het commissariaat van Po litie te verzoeken, nog geen officieele beslissing genomen hebben, is het vrij wel zeker, dat zij aan het verlangen van den minister om inplaats van den com missaris, een inspecteur van politie bij verordening vast te stellen, zullen vol doen. Hiervan zal dan opheffing van het commissariaat het gevolg zijn. ARNEMUIDEN. Na afloop van den laatsten cursusavond van de Esperanto- club „La Espero", waaraan ruim een 20-tal personen hadden deel genomen, is een vergadering gehouden, waarbij- bleek, dat de club, welke pas het vo rige jaar opgericht werd, met volle te vredenheid kan terug zien op het afge legde pad. Ook de toekomst ziet men wederom zeer optimistisch tegemoet; be sloten werd met September 'n nieuwen cursus te openen. Eveneens werd be sloten een verzoek aan het gemeente bestuur en scholen te richten inzake 't geven van esperantolessen aan werkloo- zen en de schoolkinderen der hoogste klassen, (de laatste facultatief). Deze lessen zouden wederom gege ven worden, door de leiders vanden af geloopen cursus, de heeren L, J. Flo- russe en H. van Beek. Op verzoek van een der aanwezigen werd deze plezierige en leerzame avond gesloten met 't geestdriftig zingen van het Esperantolied „La Espero" (De Hoop) „En la mondo senis nova sento" (In ae wereld kwam een nieuw gevoel). WEMELDINGE, Van den op Zaterdag, alhier gehouden Schietwedstrijd uitge schreven door de Schietvereenig'ing „Koos de Loreij" alhier en waario-a. ook geschoten werd om den Zilveren Wissel beker van de Zeeuwsche Scherpschut ters „Pto-Patria" t'e 'Vlissingen, is de uitslag alsvolgt: Max. aantal punten 250 p. (Hand knie lend afstand 150 m) Vereeniging „Wil- helmina", Koudekerke 191 p., (Winnaar Wisselbeker); Nut en genoegen, Bigge- kerke 187 p.; „Koos de Loreij", Wemel- dinge 182 p.; Burgerwacht, Ierseke 177 P- Op de vrije baan 150 m scherp. 150 m max. 3 maal 30 p. Ie D. Witte, Wemel- dinge 85 en 27 p.; 2e J. Hannewijk 85 Chr. C- de Zeeuw, Wemeldinge 81 en 26, p.; 3e P. Flipse, Koudekerke 84 p.; 4e 5e Verschure, Biggekerke 80 en 25 p.; 6e H- Kaljouw, idem 80 p.; 7e A. Wiele- maker, Koudekerke 79 en 25 en 2 en 24 p.; 8e C. Vos, Biggekerke 79 en 25 en 20 p.; 9e C. Veerhoek, Wemeldinge 79 en 24 p.; 10e de Jager, Ierseke 76 p. KOLIJNSPLAAT. In de laatste ver gadering van „Floralia", de bloemenver- eeniging die geheel Noord-Beveland om vat, is er over -gesproken om zoo moge lijk op 1 Sept. a.s. een bloemententoon stelling alhier te houden. Het graanpak- Middelburg, 16-VII-'34. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 24 °C (75 °F); laagste 17 °C (63 °F). Heden 9 h: 18^ °C; 12 h: 20.8 °C. 7 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in de afgeloopen etmalen: 768.8 laagste 764.3, Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.8 mm te Le Havre; laagste 755.7 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, wellicht later toe nemende Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen. Iets war mer. Zon op: 4 h 58; onder: 21 h 13. Licht op: 21 h 43, Maan op: 10 h 06; onder: 22 h 44. E.K. 19 Juli. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) Ma. Di. Wo. Juli. Hoogwater. 16 5.02 17.11 17 5.37 17.48 18 6.13 18.25 Laagwater. 11.12 23.50 11.45 24.26 12.24 (Zomertijd.) Juli. Hoogwater. Ma. 16 6.53 19.06 Di. 17 7.24 19.39 Wo. 18 7.57 20.12 Laagwater. 12.23 24.51 12.58 1.24 13.34 huis van de heeren Van der Weele zou dan tot tentoonstellingsgebouw worden ingericht. Inbraak. Zondagnamiddag isteTerNeuzen ingebroken bij den slager Y. aldaar. De vermoedelijke dader is door verbreking van een grendel van een poortje aan den achterkant van de woning binnengeko men op de achterplaats, alwaar hij ver volgens door het openschuiven van een raam de kamer is binnengegaan en daar een kast heeft geopend waaruit echter niets is ontvreemd. Uit een winkellade, welke eveneens is opengebroken, werd een belangrijk bedrag aan geld ont vreemd. Verder werd in de bovenwo ning nog een bezoek gebracht aan een kast, doch daar werd niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. Belgische wegenaanleg. AARDENBURG. Vandaag zou een aanvang worden gemaakt met het ver nieuwen van den weg van af de grens tot Maldeghem. Het wordt een beton weg; het werk wordt in gedeelten uit gevoerd. Begonnen wordt met het ge deelte van de grens al tot het eerste kanaal. Gedurende de werkzaamheden aan dit vak, zal het verkeer dan geheel omgeleid worden van het kantoor Eede af via het dorp Eede en langs het ka naal naar de Belgische douane te Stroo- brugge. De vernieuwing van dezen weg, die bijna even slecht was, als de thans ook geheel in beton ttitgevoerden weg Grens-Westcapelle, zal een goede ver betering wezen en deze weg zal het au to-verkeer van Belg. Oost-Vlaanderen naar de kust wel geheel tot zich trek ken, te meer waar de vernieuwing van het vak Sluis-Belg. grens ook reeds bijna gereed gekomen is. Verdronken, Zaterdagavond j.l. is in het kanaal SluisBrugge, onder de gemeente Sluis de 17-jarige W. B„ woonachtig te S 1 u i s, bij het zwemmen verdronken, Eenigen tijd later is het lijk uit het kanaal op- gevischt. De Belgische douanen hebben te Deijnze gearresteerd A. de K, uit Sas van Gent en D. V. uit Westdorpe, welke beiden op een nieuw motorrijwiel waren gezeten. Op hen werd een -groote hoe veelheid cocaïne bevonden. Zij zijn naar de gevangenis te Gent overgebracht.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1