KORT ZEEUWSCH NIEUWS. BIOSCOPEN. MMMbarg. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. LANDBDUW. RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. VERKEERSWEZEN P. T. T. AFLOOP VERK00PINGEN. BUITENLAND. NOORD-BEVELAND. DUITSCHLAND. SS waarnemend secretaris de belangen der gemeente heeft behartigd, bij monde van den voorzitter en wethouder Nijsse. Alle raadsleden sluiten zich daar bij aan. OVEZAND. De heer B. Elsman, sedert 22 September 1896 gemeenteveldwach ter heeft tegen 1 Januari 1935, eervol ontslag uit zijn betrekking aangevraagd. Gevaarlijke kanovaarder^. KORTGENE. Donderdagmiddag voer D. K. in een éénpersoonskano uit de ha ven alhier. J. D. en P. F. waren in een tweepersoonskano gezeten, welke ze zonder toestemming van den eigenaar, maar genomen hadden. Het doel van den tocht was Katsche Veer. Een eindje op weg, bemerkte men, dat de tweeper soons kano lekte. Aan den Zuid-Beve- landschen wal werd de boot leeggeloosd. Toen dit gebeurd was, zijn de kanovaar ders naar den Noord-Bevelandschen oever gepeddeld, waar ze van kano verwisselden. Toen kwam er een mos- selschipper met zijn schuit aangevaren. Er werd gevraagd om op sleeptouw te mogen meevaren naar Katsche Veer. D. peddelde hard met zijn eenpersoonska no naar den schipper, doch viel onder weg om. Weer aan den kant, werd de boot leeggeloosd. De schipper was on- dertusschen weggevaren. Nadat de bei de kano's weer zeewaardig gemaakt wa ren, voer men verder. Plotseling brak 'n pagaai. D. in de tweepersoonskano ge zeten, heeft toen met beide stukken ge pagaaid. Bij 't Katsche Veer zag men het beurt schip van schipper De Ronde aankomen. De jongelui vro'egen, om op sleeptouw genomen te worden naar Kortgene, want de terugweg was heel moeilijk, daar men de stroom tegen had. De éénper- soonskano, waarin K. gezeten was, kreeg toen een klap van de schroef van het schip van De Ronde, raakte in het schroefwater, en draaide als een gek in de rondte. Elk oogenblik dreigde de ka no om te slaan. Gelukkig kon de schip per, door een eind touw uit te gooien, K. oppikken. De beide kano's werden toen door schipper De Ronde op sleep touw meegenomen naar Wolphaartsdijk- sche Veer, doch onderweg spatte het water van de éénpersoonskano in de tweepersoons. Deze kwam vol water te staan, en dreigde om te slaan. F. en D. sprongen in zee, en riepen om hulp. Op Kortgene zag men het gevaar waarin de lichtelijk roekelooze kanovaarders verkeerden. Met een roeiboot is men hen te hulp gesneld. Ook K. kwam met zijn kano ter hulp. F. is met de roeiboot behouden op Kortgene aangekomen, D. bereikte de veilige haven op de omgekeerde kano, en K. voer met zijn éénpersoons kano behouden de Zandkreek over, doch had onderweg nog het ongeluk, om bijna in aanraking te komen met een bakenton. De ontvanger der directe belastin gen, enz. D. van Dijk is verplaatst van het kantoor Ooslburg naar het kan toor IJsselmonde- CITY. Kermisminnaars. Kermis: een tijd van vreugde, van ge noegens. Een zorgeloos leven waarbij een droefgeestige stemming niet past. Een opgewekte sfeer van vroolijkheid en jolijt moet overheerschend zijn. Een spanne tijds echter duurt zulk een pret. Dan vraagt het dagelijksche leven met z'n beslommeringen en zor gen weer de volle aandacht, „Kermisminnaars" voert ons met de familie Frake naar de tentenstad, waar 't vermaak hoogtij viert, doch waar ook het nuttige met het aangename wordt vereenigd. Volgeladen, zelfs de levende have ontbreekt niet, rijden de Frake's kermiswaarts, hun avonturen tegemoet. Producten getuigend van de kookkunst der vrouw meevoerend. De jury der ex positie zal hierover haar oordeel moe ten vellen. Een gewichtig doend trio kwijt zich met veel goed- en afkeurende blikken van zijn taak. Het komische ele ment is daarbij trouwens in de ge- heele film natuurlijk op Amerikaan- sche manier naar voren gebracht. In de hoofdrollen Janet Gaynor, Sally Eilers, Will Rogers. De Mummie. Een mysterie, dat door zijn griezelige geheimzinnigheid tot een goede thriller is geworden. Boris Karloff, met zijn sta tige figuur, kalm en ernstig voortschrij dend door de musea. De levend gewor den mummie brengt onheil, angst en onmacht teweeg bij de archeologen in het oude Egypte. Veel geheimzinnige en onwaarschijnlijke gebeurtenissen, wel ke er evenwel een gezellige griezelfilm van maken. ELECTRO. Met voorbedachten rade. Van de twee groote films, die het avondprogramma van de Electrobios- coop vullen, prefereeren wij zonder voorbehoud de eerste. „Met voorbe dachten rade" is een uitstekend gebouw de spannende detectievefilm op een wel zeer merkwaardig thema. Dr. Emil Brandt, een Amerikaansche zenuw-arts, heeft een patiënt onder zijn volkomen hypnotische macht. Door zijn misdadige tweede vrouw wordt deze man er toe aangezet, dezen patiënt een bankbe diende de posthypnotische suggestie te geven: Jij brengt me morgenavond 100.000 dollar mee uit de bank. En dan: wat is voor den medicus eenvoudiger, dan dezen jongen man in hypnose te dooden en zijn lichaam te laten verdwij nen De politie zal dan naar den dief zoekenmaar die dief is er niet meer. De gedachte aan deze mogelijkheid alleen al fascineert en bezwaart dr. Brandt dermate, dat hij naar de politie gaat en smeekt: sluit me op, want wa rempel, ik bega een moord.... En ziet: Ames, de bankbediende, wordt vermoord, het geld gestolen, en de aanwijzingen tegen dr. Brandt zijn verpletterendZou dr. Brandt de moordenaar zijn Het is interessant te zien zij het dan misschien wel een klein pietsie onwaarschijnlijk, maar het is in Amerika hoe een crime-re porter, een verslaggever van misdaden voor een Amerikaansche courant dus, den knoop ontwart en met feillooze ze kerheid den moordenaar aanwijst. Goede reis. De hoofdfilm is het bekende operette type, twee schoone knapen, tweë lieve meisjes, een joviale oom-zeekapitein, en Ida Wüst als driedekker-tante. Het ge lukkige viertal op weg naar Brazilië is, na vele avontuurtjes, het eind van 't liedje. Ned. Herv. Kerk. Ds. P. Bouw te Melissant heeft be dankt voor het beroep naar Oud-Vos- semeer. Geref. Kerk. Ds. C. B. Bavinck te Hoek is beroe pen te Oost en West Souburg. Aan de Middelbaar technische school te Haarlem slaagde voor het eind diploma afd. Werktuigbouwkunde de heer K. van der Meer te V1 i s s i n g e n, afd. electrotechniek, de heer W. F. Cou- mou te Kamperland. De heer M. Houtman, klerk bij de Ned. Spoorwegen te Den Helder, eerder te S c h o r e, is te Utrecht geslaagd voor het examen voor den Stations dienst. Aan de Universiteit te Leiden werd bevorderd-tot arts de heer H. G. S. van Raalte te Middelburg. Aan de „De Ruijterschool" te V 1 i s s i n g e n slaagden voor het exa men ass. machinist: P. F. W. Berting, L. J. Boutkamt, T. van den Dool, D. M. A. J. van der Gugten, B. Heistek, W. Hoff man, J. Hoogeveen, J. H. Hulstijn, B. Kragt, H. J. Kroon, J. A. de Lange, A. G. N. Michels, J. Offers, J. Pronk, A. C. de Stigter, P. Uildersma, Ch. A. Willem- sen en J. W. Woltema. Mulo-examen. Bij het op 13 Juli te Goes gehouden Mulo-examen slaagden voor het B di ploma J. Visser, P. L. Meijboom, J. F. Huser, J. J. Buurman, W. Goossen, J. M. Sorgedrager; voor het A diploma: P. S. Blok, S. M. Buurman, P. G. Hollebrands, A. de Ko- nink, C. M. Koolwijk, T. E. S. Sinck, A. Gast, N. T. Paul, F. J. de Dreu, E, AJ. Meerkamp van Embden, H. J. de Baare, C. A. Kooman, C. J. Koole, H. den Hamer, P. E. Dekker. Geitenfokvereeniging „Ons Belang". Donderdag werd de jaarlijksche keu ring van geiten vanwege de Geitenfok- ver. „Ons Belang" te Middelburg ge houden. De uitslag was als volgt: Groep 1, lammeren; le pr. A. v. d. Heide; 2e pr. C. Joose, 3« pr. C, Joose. Groep 2: 1-jarige Geiten: le pr. J. Janse; 2e pr. A. Meijers. Groep 3, 2-jarige g.eiten: le pr. H. Vader. Groep 4, Oudere geiten: le pr. Ch. de Boks, 2e pr. C. Joose, 3e pr. Ch. de Boks; 4e pr. P. Dekker, 5e pr, A. Meijers. Groep 5. Stamboek Gei ten: le pr. A. v. d. Heide, Nog werd een geit van Ch. de Boks ingeschreven in het stamboek. Aange voerd werden 24 dieren. Het gratis abonnement op „De Geit" werd gewon nen door J. Janse. Graan in de Wieringermeer. De met graan bebouwde oppervlakte in den Wieringermeerpolder bedraagt thans 4870 bunder, waarvan 3020 tar we, 1165 gerst, 600 haver en 85 rogge. Verder is er 380 bunder koolzaad, 5 gele mosterd, 1190 roode klaver, 510 lu- cerneklaver, 155 witte klaver en 4330 grasland. Alles bij alles 10.540 bunder, zoodat ongeveer de helft in cultuur is. In vrijheid gesteld. Op last van de Justitie te Middelburg is in vrijheid gesteld Zekere C. S. arbei der te Kerkwerve die dezer dagen als verdacht van diefstal gepleegd te Zie- rikzee, werd aangehouden. Faillissementen. De Arr. Rechtbank te Middelburg heeft gister failliet verklaard E. T. Blijen- bergh, landbouwer te St. Jansteen. Rechtercommissaris mr. J. H. R. Bloe- mers. Curator mr. F. W. Adriaanse, ad vocaat en procureur te Middelburg. Voetbal, KellnersDen Boer-Midd.Crt.-elftal 66 ADRESSEN VAN ROUWBEKLAG. Hedenochtend heeft H.M. de Koningin in het Huis ten Bosch ontvangen, de commissie uit de Eerste Kamer ter over handiging van het adres van rouwbeklag. Met den voorzitter aan het hoofd, be stond de commissie verder uit de leden Jansen, Ter Haar, Van Lanschot, Jan- sens de Limpens en Fock. De commissie arriveerde aan het paleis in drie auto's. De voorzitter was gekleed in ambts- costuum van Kamerheer i.b.d., mr. Fock in dat van Gouverneur-Generaal van Ned. Indië, de heer Ter Haar als wet houder van Amsterdam, en de overige heeren in het costuum van Eerste Ka merlid. Op het bordes van het Paleis, be wezen militairen van het regiment gre nadiers eerbetoon. Met hetzelfde ceremonieel is even later de commissie uit de Tweede Kamer door de Koningin ontvangen. De com missie bestond behalve uit den voorzit ter van de Tweede Kamer, uit de leden Fleskens, Drees, Bierema, Joekes, Van Dijk, De Geer, Aalberse en Schaper. Om 12 uur werd de Raad van State door de Koningin ontvangen. DRAMA TE PRINCENHAGE. Kort voor middernacht heeft zich te Vuchtschoot, gemeente Princenha- ge, op den weg naar Etten, een vreese- lijk drama afgespeeld. Twee mannen, de 30-jarige De Koning en zijn buurman, de eveneens 30-jarige J. O. bevonden zich samen ten huize van den arbeider N. Heeren. Te ruim elf uur vertrokken zij van daar om zich naar hun woningen te be geven. Onderweg heeft O. een schot op zijn metgezel gelost, dat De K. in het been trof. Laatstgenoemde keerde terug naar de woning van Heeren. Toen bleek, dat het schot niet ernstig was, wilde hij weer naar huis gaan. Op den weg ech ter werd hij opgewacht door O.; deze viel hem nu met een schop aan en sloeg hem de hersens in. De Koning bleef ont zield ter plaatse liggen. De politie werd gewaarschuwd. Het lijk van het slachtoffer, dat gehuwd was, is naar Breda overgebracht. De dader is gearresteerd en te Princenhage in het politiebureau ingesloten. AARDAPPELZIEKTE. In het etmaal van des avonds 12 Juli tot des avonds 13 Juli zijn in Zeeland de weersomstandigheden gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekte- De F 36 naar Soesterberg en Waalhaven. Naar wij vernemen, zal het nieuwe Fokkertoestel, de F 36 heden naar Soesterberg vliegen, in verband met den aldaar te houden nationalen luchtvaart dag. Zondag 15 Juli start het toestel van Soesterberg naar Waalhaven, waar het vliegtuig ter bezichtiging zal worden gesteld. De uren waarop het toestel le Rotterdam zal kunnen worden bezich tigd, zijn bepaald van des morgens half elf tot des avonds 6 uur. Behalve de F 36 zal ook de „Pelikaan"' op Waalha ven te bezichtigen zijn. Notaris mr. P. Loeff heeft Vrijdag middag in het café van den hr. G. Ga- briëlse te Zoutelande in het openbaar verkocht: In de gemeente Zoutelan- d e. Perc. 1. 0.3840 H.A. (293 R.) Bouw land aan den Middelburgschen Kleiweg, zuidzijde nabij den Boudewijnskerk- schen weg. Kooper Jakob Minderhoud Janszoon, landbouwer te Westkapelle q.q. voor 730.—. Perc. 2 0.4670 H.A. 1 G. 57 R.) Bouw land aan den Boudewijnskerkschen weg zuidzijde nabij den Midd. Kleiweg. Kooper Hendr. Verhulst Hz. landbou wer te Westkapelle voor 802. Perc. 3—5 0.9830 H.A. (2 G. 151V2 R.) Bouwland aan het eind van het Wege- ling dat van den Boudewijnskerkschen weg langs de hofstede van C. de Visser Pz. naar de Trambaan loopt. Kooper Jakob Cijsouw Jakobuszoon landbouwer te Westkapelle voor zich en q.q. voor 1632. Perc. 6. 0.4260 H.A. (1 G. 25 v2 R.) Bouwland aan gemeld wegeling ten oosten tegen de perc. 35. Kooper Jan de Pagter Wz. koopman en landbouwer te Westkapelle voor 620.—. Perc. 7. Ongeveer 0.3740 H.A. (285 5^ R.) Bouwland ten Zuiden tegen perc. 6. Kooper Jakob Kaland landbouwer te Westkapelle voor 600. Perc. 8. Ongeveer 0.4190 H.A. (1 G. 20 R.) Bouwland ten oosten tegen perc. 7. Kooper L. A. Roelse, landbouwer te Westkapelle voor 302. Perc. 9 en 10. 0.7800 H.A. (1 G. 296 R.) Bouwland aan gemeld wegeling tegen perc. 8. Kooper K. de Pagter Wz. lanüDouwer te Westkapelle voor 965. In de gemeente Domburg: Perc. 11 en 12. 1.3150 H.A. (3 G. 105 R.) Weiland aan den Oostweg, oostzijde. Kooper R. Boogaard Rz. landbouwer te Domburg q.q. voor 1686. Perc. 13. 1 H.A. (2 G. 16414 R.) Wei land en Bouwland ten oosten van- en tegen perc 12. Kooper R. Boogaard Rz. voornoemd q.q. voor 1160. Gemeente Zoutelande: Perc. 14 en 15. De Bloote Eigendom van 0.7840 H.A. (G. 299 R) Bouwland aan den Boudewijnskerkschen weg Zuidzijde. Kooper J. Verstraate z.b. te Middel burg q.q. voor f 890. Perc. 16 en 17. De Bloote Eigendom van 0.6990 H.A. (1 G, 234 K R-) Bouw land aan den nieuwen straatweg van Westkapelle-Zoutelande in de bocht bij Boudewijnskerke. Kooper J. Verstraate voornoemd q.q. voor 798. Vrijdag werd te Kapelle ten over staan van notaris A. Th. Verbist in het café van mej. de wed. Hanson in het openbaar verkocht de hofstede te K a- p e 11 e en 's-G ravenpolder, groot 15.70.84 ha, bewoond door den heer A. Vermue Pz. Koopers werden: van perceel 1 t/m 6, huis met schuur, erf, bouw- en weiland te Kapelle, samen groot 11.68.10 ha, Adr. Bal te Borselen voor f 495 per gemet of den hoop 14736.15; van perceelen 7 7 t/m 10, bouwland te 's-Gravenpolder, groot 4.02.74 ha, Jac. Prins te Yerseke, voor 567 per gemet of den hoop 5817.42. HITLER VERDEDIGT HET REGEERINGSBELEID. Voor den Rijksdag en voor he* heele volk via de radio. Gisteravond 8 uur is de Rijksdag bij eengekomen om een verslag van rijks kanselier Hitier aan te hooren. De rede is door alle Duitsche zenders uitgezon den. In het gebouw van de Kroll-opera was geen plaatsje ombezet. De Rijksdagpresddient KJoeririg zeide alleen: „De zitting' is geopend de leider heeft het woord". „De voorzitter heeft u, mijne heeren, bijeengeroepen, aldus begon Hitier, om mij de gelegenheid te geven u in te lich ten en voor onszelf verantwoording af te leggen. Er was een samenspanning ontstaan, die voor een onafzi^nbaren tijd ons volk verlamd zou hebben. Ik zal klaarheid schepen en vraag alleen het recht van voorbehoud, waar het staatsgeheimen geldt. Ik heb den 30en Januari '33 de leiding aanvaard op een oogenblik, dat rijk en volk in verval waren- Door de afdanking van keizer en vorsten was het volk aan de mannen uitgeleverd, die het verval niet hadden weten teg'en te gaan. Ik moet dit feit nog even hekelen, om te doen uitkomen, dat Duitschland 15 jarei! lang als proefkonijn voor marxis tische experimenten heeft gediend. Ik heb den 30sten Januari niet de zooveel- ste na-oorlogs-regeering gevormd, maar een nieuw systeem ingeleid, dat een an dere opvatting van zijn taak had. Op het groote politieke reinigingspro ces is het oeconomische herstel gevolgd, dat 4 millioen werkloozen weer in het bedrijfsleven heeft teruggevoerd. De kleine kaste van communisten tracht ook bij ons nog' te doen, wat wij in het buitenland allerwege thans aan schouwen: barricaden, oproer, '.verzet! Hun methode is steeds dezelfde: Voor spiegeling van het communistische para dijs, afbreken van al het bestaande. Het Duitsche volk heeft als eerste den scha* delijken invloed van dit joodsch-inter- nationale stelsel erkend en afgeschud. De tweede groep van ontevredenen bestond uit hen, die den 30en Januari hun baantje verloren hadden en die het nu langzamerhand tijd vonden om zich weer eens bij het volk te presenteeren. Maar hun ongeschiktheid is nu eenmaal aangeboren en het Duitsche volk moet niets meer van hun ambtelijke of parle mentaire bekwaamheden hebben! Als derde groep van destructieve ele menten noem ik de revolutionairen van 1918, die van die revolutie een revolutie voor altijd zouden willen maken, een revolutie zonder einde en zonder mati ging en tot welke groep de mannen van generaal Schleicher o.a. behoorden. Zij verweten ons, dat wij de rechten van het volk vertrapt hadden. Wij hebben het zelfbestemmingsrecht van het Duitsche volk niet overweldigd, maar slechts al die usurpatoren vernietigd die de toe komst van het derde Duitschland in den weg stonden. Wij hebben slechts een autoriteit willen scheppen, waaraan ieder zich vrijwillig onderwerpt. En dan waren er de muiters van 30 Juni, die vroeger met ons mee opgetrok ken zijn tegen den vorigen staat, maar die innerlijk zonder discipline gebleven zijn, en die na onze revolutie geen werk zaamheid meer vonden voor hun patho- logischen rusteloozen drang naar daden. Ten slotte waren er de nietsdoeners die al te gemakkelijk mopperaars wer den, omdat alles niet naar hun zin gaat. De geruchten over de noodzakelijk heid van een nieuwe revolutie werden eindelijk zoo sterk, dat de rijksregeering er zich niet langer buiten kon houden. De S.A.-lichting 1933 werd op alle mo gelijke wijze bij bevorderingen voorge trokken en de oude, trouwe medestrij ders werden achtergesteld. Ik heb er Roehm eerst op gewezen, maar in April en Mei kreeg ik absolute bewijzen int handen, dat S.A.-leiders zich met de nieuwe revolutie bezig hielden en bond- genooten zochten. Er werden gedurende de maand Mei talrijke beschuldigingen tegen de S.A.- leiders ontvangen, waarbij gewezen werd op slecht gedrag en excessen. Het werd duidelijk dat Roehm ambitieuze plannen koesterde. Ik aarzelde om tegenover Roehm een beslissing te nemen. Roehm verkreeg contact met generaal Von Schleicher. Deze was van meening, dat het tegenwoordige regime niet moest voortduren, dat het leger, de marine en alle nationale organisaties geconcen treerd moesten worden in handen van Roelim, dat Von Papen ontslagen diende te worden en vervangen door een mis dadiger zonder scrupules, wiens naam met een A begint en dat men mij, Hitier, voor het oogenblik diende te hand haven. Ik heb de revolutie neergeslagen, voor zij tijd had om in actie te treden (luid applaus). Hij, die de hand opheft om een slag toe te brengen, moet weten, dat dat zijn dood beteekent. Onder de samenzweerders noemde Hitier vervolgens generaal Von Brëdau en Gregor Strasser. De uitvoering van de plannen der sa menzweerders zou van mijn zijde onver- zettelijken tegenstand ontmoet hebben. Ik heb Von Hindenburg, den oppersten chef van het leger, den eed gezworen. Zijn persoon is onaantastbaar voor ons allen. Ik heb hem de belofte gedaan, dat ik de rijksweer zou handhaven als een niet-politiek instrument. Roehm had onder het voorwendsel van liefdadige doeleinden millioen 2ft marken vergaard. Hij vormde en betaal de daarmee terroristische troepen, wel ke bestonden uit aartsmisdadigers. Tenslotte trof Roehm, inziende dat hjj niet op mij zou kunnen rekenen bij zijn onderneming, voorbereidingen om mij te verwijderen. Toen moest ik een beslissing nemen en om een onheil te voorkomen, blik semsnel handelen. Hitier zette vervolgens uiteen, hoe hij te München en Goering te Berlijn en m Pruisen de actie van den 30sten geleid hadden. Ik heb vertrouwen, aldus Hitier. dat, wanneer het lot mij van mijn post mocht roepen, mijn opvolger op dezelfde wijze zal handelen, en wanneer hij ook moet verdwijnen, dat een derde man de vei ligheid van het volk en de natie zal handhaven met niet minder beslistheid. De bewering, dat Von Papen, Seldte en andere leden van het kabinet befVek- kingen met de muiters onderhielden, worden tegengesproken door het feit, dat één van de eerste doeleinden van de muiters was om deze mannen te ver moorden. Nadat Goering Hitler had bedankt voor zijn uiteenzetting en de Rijksdag het optreden van de regeering tegen de rebellen met algemeene stemmen had goedgekeurd, werd de vergadering ge sloten. VERBODEN BUITENLANDSCHE DAGBLADEN. Van alle in het Duitsch gestelde bui- tenlandsche dagbladen zijn voor den straatverkoop in Duitschland nog slechts het Weensche blad „Neue Freie Presse" benevens de „Basler Nachnch- ten" ongemoeid gelaten. Deze beide bla den wbrden voorloopig nog geduld, doch worden voortdurend bedreigd met m beslagneming. Het Sudeten-Duitsche blad „Bohemia" is tegelijk met alle z,wit- sersche bladen verboden en deelt fbans het lot van het vroeger in Duitschland vrij veel gelezen „Prager Tagblatt dat reeds verscheidene maanden niet meer over de grens kan komen. De laatste zending van de „Pester

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2