T KRONIEK van den DAG. :aat IRG FORTINBRAS, ZEELAND. nvacantia safe! fWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 13 JULI 1934. No. 163. meer loemd Heer Ig n.v. Lteuils FEUILLETON. DE KOOPMAN IN GELUK, MIDDELBURfi. De Ideale pijnstillers die altijd van pas komen en direct afdoend helpen. "AKKER'TJES kosten slechts 52 ei per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 Stuks 20 ct. (omzetbelasting inbegrepen). VLISSINGEN. lillende I Noord- 80, Goe ie boter iKaas 30 lanaf 18 Segeer- KLOK" Sprits- jskoppen (koekjes lisjes 10 Iic.brood )P! Die 30 ct. p. Bessen, spotpr. ïlburg. ief met Is ad 10 stuk, Electr. Korte srland" Zater- 3 uur kansche Feiten en cijfers Commen taar overbodig. Wij gaven gisteren te dezer plaatse blijk van weinig vertrouwen in het ge praat der pacten-sluitende of niet-slui- tende diplomaten. Wil men een rechtvaardiging van die stelling Men leze dan eens aandachtig het volgende tuiltje nieuwsberichten, het welk wij met zorgvuldige negatie van alle geconfereer over den wereldvrede uit de wereldpers van 1 Januari 1934 af bijeenlazen: 23 Januari. Australië bouwt een munitiefabriek voor de Britsche vloot in het verre Oosten. Het gaat „eigen" dy namiet maken, eigen tanks bouwen en kanonnen gieten. 27 Januari. Begrooting van marine der Ver. Staten aangenomen; groot 284.747.000hierbij komt nog 616.215.000 crediet voor 120 oorlogs schepen (Vinson). 31 Januari. Het Congres machtigt Roosevelt met den bouw van 1200 nieu we legervliegtuigen te doen aanvangen. 8 Februari. De Engelsche troepen te Hong Kong zijn sinds December 1933 verdubbeld. Vele oorlogsschepen en duikbooten kwamen er aan. 13 Februari. De „Kukumin Shim- bun" te Tokio publiceert een staatje waaruit blijkt, dat de totale tonnage der Japansche vloot 32 bedraagt van de gezamenlijke Engelsche en Ame- rikaansche vloten. Conclusie?? 7 Maart. De Engelsche ontwerp-be- grooting 1934-'35 voorziet in een ver sterking der luchtvloot, met 4 eskaders, tot 94 eskaders, tezamen tellende 890 vliegtuigen. De marinebegrooting be draagt 50.550.000 pond sterling, nieuw bouw: 4 kruisers, 1 flotiljeleider, 8 tor- pedobootjagers, 1 vliegtuigmoederschip, 3 duikbooten. 28 Maart, Spanje voteert 83.000.000 peseta's voor vlootbouw. 31 Maart. Het U. S. A. Vinson-vloot- program voorziet in de uitbreiding der oorlogsvloot tot volle verdragsterkte, o.a. aanbouw van zes kruisers, een vlieg tuigmoederschip, 65 torpedobootjagers, 30 duikbooten, 1000 marinevliegtuigen. 14 April. De Britsche regeering be sluit Singapore te omringen met een cordon van batterijen en forten, waar door deze vlootbasis practisch onin- neembaar wordt. Er komen op de Chan- gi-batterijen drie kanonnen van 45 cm kaliber; ze zijn elk 20 m lang 20 April. Fransche anti-ontwape ningsnota aan Engeland. Barthou vangt aldus aan: te Berlijn werd de be grooting in het staatsblad gepubliceerd, welke de Duitsche regeering voor het begrootingsjaar 1933-'34 heeft aangeno men, en die voor de ministeries van Oorlog, Marine en Luchtvaart een stij ging van 352.000.000 mark te zien geeft." Barthou trekt hieruit zijn „veiligheids conclusies" en plichten voor Frankrijk. 24 April. Een deskundige medewer ker van de Britsche „Daily Telegraph" bezoekt de Fransche duikbootbasis te Toulon en constateert: „hier ligt de machtigste duikbootvloot ter wereld". Op denzelfden dag verschijnt een ver ordening, regelende van Rijkswege de (voorloopig burger-) luchtvaart van Duitschland. 28 April. De vfootkommandant der Ver. Staten stelt een censuur op de be richtgeving inzake beweging en ma noeuvres der vloot in. 30 April. Koning Vittor Emanuel in de Italiaansche Kamer: „Italië wenscht voor zichzelf en voor Europa een zoo lang mogelijken vrede [vide Mussolini's uiting 4 weken later] maar de sterkste garantie voor den vrede berust op de doelmatigheid der strijdkrachten. Die worden dus geperfectioneerd, hetgeen Boet» door WILLIAM LOCKE. 66. I oen ik je het laatste zag, ant woordde hij, zei ik iets van een hoog gierennest. Glimlachend zag ze hem aan. U gelijkt nu meer op een dartelen kievit. Dan kan ik volstaan met een lager gelegen, kleiner nest. Maar „kleiner nest" is geen adres in Cairo, riep Lucilla. Hoe kan ik u be reiken als ik u noodig heb? Vriendelijk spotachtig zag Fortinbras haar aan. De vraag was karakteristiek. Hij wist, dat ze edelmoedig, hartelijk was en niets voelde voor de gewone alledaagsche conventies. Daarom was hij tot haar gegaan in dat uur van grooten angst; maar hij wist ook, hoe deze smaï- le, teere handen, argelooze menschelijke wezens in haar geen schade aanbren gend web trokken. Hij was niet naar Cai ro gegaan om in Lucilla's kamer te zit ten. Hij wilde geheel vrij zijn om door Egypte rond te dwalen. Dat, mijn lieve Lucilla, is een post op de creditzijde van' het Land derl vergemakkelijkt wordt door de militaire opleiding der jeugd", etc. 9 Mei. „Onze Vloot" blaast alarm: Nederland wordt van lichtvaardig opti misme beschuldigd als eenige natie in de Pacific, die daar^één maatregelen tot verbetering harer [strategische] positie neemt. Alle bij Oost-Azië betrok ken regeeringentrachten met uiter ste kracht haar weermacht te verster ken. Zelfs Australië is.... bezig groote sommen daaraan te besteden" 27 Mei. De Belgische volksvertegen woordiging aanvaardt verhooging van het militiecontingent van 33.000 op 38.000 man 's jaars, waardoor een nieuw regiment infanterie in het leven geroe pen wordt. 28 Mei. Mussolini zegt in de Kamer: voor het leger en voor de vloot trek ik elk 1.000.000.000 lire uit, te verdeelen over 8 jaar; en hij vervolgde: „ik geloof niet aan den eeuwigen vrede; zooals het moederschap de vrouw maakt, zoo maakt de oorlog pas den man". 8 J u n i. Frankrijk's suppletoire lucht- vaartbegrooting (kan n u nog civiel zijn....) van 3.120.000.000 frs goedge keurd. 13 Juni. 1/3 van Turkije's begrooting, ruim 60.000.000 Turksche ponden, is be stemd voor versterking van leger en luchtmacht. 19 Juni. De Fransche Kamer heeft de verhooging van de oorlogsbegrooting van 2.980.000.000 frs op 3.120.000.000 frs goedgekeurd. 25 Juni. Polen gaat 13 nieuwe oor logsschepen bouwen, w.o. 2 torpedo bootjagers en zes onderzeeërs. 28 Juni. Demonstratief vlootbezoek van Italië voor Durazzo, de hoofdstad van Albanië. 2 Juli. De Nederlandsche burge meesters van Maastricht, Tilburg en Weert zetten in een adres aan den mi nisterraad hun bezorgdheid over de pre ventieve werking van het veldleger, dat de Zuidelijke provincies moet verdedi gen, uiteen. 3 Juli. Rusland besluit 4 kruisers van 7000 ton en vier torpedojagers in Frankrijk te laten bouwen. En dan tot slot, bij wijze van apothe ose, het program voor de Britsche lucht vloot, hetwelk Baldwin, naar dezer da gen werd bekend gemaakt, nog vóór de zomervacantie in het Lagerhuis zal indienen: De Britsche luchtvloot zal met een vijf-jaar-program van gelijke sterkte worden gemaakt als de Fransche. In dien zich geen wijzigingen in den inter nationalen toestand voordoen, zal de Britsche luchtvloot in 1940 met 48 a 50 eskaders, of ongeveer 500 toestellen, zijn vermeerderd. Vermoedelijk zal de begrooting voor luchtvaart het komend jaar met een millioen pond worden verhoogd. Ook de Britsche marine-vloot wordt met 4 a 500 vliegtoestellen vergroot. Op verschillende punten in Engeland zullen nieuwe militaire vliegvelden wor den aangelegd, vermoedelijk ten getale van 12 of 15, waarvan 3 in het Zuiden, in het Oosten en het Westen van Lon den, terwijl een vierde goed versterkt vliegveld voor bommenwerpers ten Noord-Westen van Londen zal worden ingericht. Vermoedelijk zal ook het Britsche ter ritoriale leger worden uitgerust met ge vechtsvliegtuigen en jagers en zoo wor den betrokken in het systeem van lucht verdediging. Raadselen. Ibrahim stond met een impassibel ge zicht bij de open deur van de arabeah. Een paar Oostersche tolken, die den nieuwen, er keurig uitzienden Engel- schen toerist in het oog hadden gekre gen, stonden op van hun bank aan de overzijde van den weg en naderden met statigen tred. U bent het onverdragelijkste we zen, dat ik ooit heb ontmoet, riep Lu cilla uit. Maar nu ik u hier heb, houd ik u vast. Komt u om kwart over één lun chen?. Als u dat niet doet, spreek ik nooit meer tegen u. De dames stapten in het rijtuigje. Martin zei haastig: U waart gisteravond op eens verdwenen. Dat was ik ook, zei Fortinbras. Hij trok den jongen man wat op zijde en fluisterde: Jij denkt dat deze koets door dui ven wordt getrokken, maar het zijn paarden, hoor. Met een schaterlach sprong Martin op de achterbank van het wagentje. Het reed weg. De tolken kwamen af op den eenzamen Fortinbras. Had hij een gids noodig? De .Citadel, de Pyramiden, de Sakkara? Fortinbras wendde zich tot den im- pasibelen Ibrahim, en zeide op zijn voorname manier: Wilt u hun zeggen dat ze te prach- tig zijn; ze zouden de schoonheid te niet doen van alle monumenten, die ik hier zien wil. Hij wandelde verder en Ibrahim bracht de vertaalde woorden aan de tolken over. En onderwijl zat Martin op het kleine bankje tegenover zijn aangebedene en genoot. Zij behoorde bij de Oostersche weelde van Cairo. Het geleek nog min der op het gewone leven dan de ver halen uit de Duizend en een nacht. Zij was als samengeweven met al den zon neschijn en de kleurenweelde. Alleen de kameelen, die in lange rij achter el kaar liepen, half verborgen door groote vrachten grof gras, schenen niet bij haar te behooren. Verwaand hieven ze hun koppen omhoog, toen het rijtuigje langs hen ging. Verachtelijk blikten ze rond. Ik haat die beesten, zei Martin, de vuist ballend. Ze zijn zoo schilderachtig. De kameel Goede hemel, waarom? riep Lucilla. is het eenige dier, dat ik goed teekenen kan. Wel ik heb een intensen hekel aan ze, antwoordde Martin. Ze hebben zoo niets menschelijks. Lucilla hield woord. Zij was niet een vrouw van halve maatregelen. Zooals zij, gedreven door een gevoel van altruïsme, de kleine, provinciale Félise de Riviera met al haar schoonheden had laten zien en genieten, zoo wijdde zij er zich nu aan om Martin het land van Egypte te leeren kennen Dit doende, was zij er zich van bewust de wereld vooruit te EEN JUBILEUM VAN HET LEGER DES HEILS- Gisteren heeft het Korps van het Le ger des Heils zijn 45-jarig bestaan her dacht in de goed bezette Concert- en Gehoorzaal, waarin wij ook verschillen de personen opmerkten, die ofschoon op verschillend gebied verre van het Leger staande, toch voor den arbeid er van groote belangstelling toonden te be zitten. De bijeenkomst werd geopend door den adjudant van den mede aanwezigen commandant B. Vlas, majoor S a 1 m e n, die een lied uit den bundel deed zingen, waarna adjudant Verhage vroeger te Middelburg, thans te Goes voor ging in gebed. De kapiteine te Middelburg, mej. G r o k, wees op het moeilijk werk toen men 45 jaar geleden begon, men had in de eerste plaats te strijden tegen voor oordeel. Maar wat uit en voor God is, gelukt. Het gaat niet in de eerste plaats om het maatschappelijk werk, maar om het geestelijke, opdat men begrijpe God noodig te hebben. En ook te Middelburg zijn velen veranderd, naar spreekster, die nog kort te Middelburg werkt, toen zij tot God kwamen. Dankbaar kan dan ook op het werk van 45 jaar worden te rug gezien. De zangbrigades van Middelburg en Goes zongen vervolgens onder leiding van adjudant Claeijs, een speciaal jaar feestlied. Hierna was het woord aan den heer M. Fernhout burgemeester van Mid delburg, die zeide, dat men niet ten on rechte bij den burgemeester belangstel ling heeft verwacht voor het in sociaal opzicht zeker goede werk van het Le ger des Heils. Het is een eerste hulp bij onglukken; een reddingsboot op de le venszee, een ambulance bij den levens strijd. Wie zal zeggen, hoeveel nut het korps in den loop der jaren heeft mogen doen, hoeveel krachten het heeft mo gen wakker roepen, Daarom heeft de burgemeester van Middelburg alle re den uiting te geven van waardeering en dank voor dit alles. Persoonlijk heeft spr. alle eerbied voor hetgeen het Leger des Heils op geestelijk gebied doet. Het bevordert volharding, trouw en zelfverloochening. Als er gewerkt wordt uit liefde, dan geeft God zijn zegen. Hier is het liefde voor zijn naasten. Spr. erkende dan ook ten volle de groote godsdienstige en geestelijke waarde van het Leger des Heils. Het Leger werkt naar het woord van Christus op zijn wijze. Over de wijze zou te spreken zijn, maar men spreekt nu niet over hetgeen verdeelt, maar over hetgeen vereenigt, en daarom .kan spreker uit volle overtuiging het korps gelukwenschen en de hoop uit spreken, dat het ook in de toekomst velen tot Christus zal brengen. De volgende spreker was de heer mr. mr. P. D i e 1 e m a n die sprak als lid van het korps, en die er op wees, dat men Woensdag de bijzetting had van den Prins der Nederlanden en dat men mede treurde met Nederlands Koningin en Nederlands Kroonprinses. Nu had men gisteren weer vreugde met de 'Ko ningskinderen, die de menschen bren gen van uit de duisternis tot het licht. Men heeft spr. wel eens gevraagd hoe hij zich kon voegen bij de heilssoldaten, die toch de eenvoudigen zijn, die behoo ren tot de heffe des volks. Maar spr, noemt dit onjuist, het zijn niet de heffe des volks, maar de koningskinderen, die Zijn Koningrijk brengen en dat van den Heiland. Zij hebben het voorbeeld van de discipelen van Christus gevolgd en dit alleen door te dienen. Toen in 1889 William Booth naar Nederland kwam waren er 22 korpsen, maar nog hetzelf de jaar kwamen er meer en Middelburg is het 24ste geweest en nog steeds. De doleance, de groote concurrentie, de wijzigingen in het wereldverkeer, had den de menschen afgebracht van God en toen deed Booth zijn bazuinen klin ken om aan te toonen, wat te doen stond. Voor Middelburg hadden in Zee land Retranchement en Vlissingen reeds een korps, maar op 10 Juli 1889 stond in de Heilssoldaat, dat te Middelburg op 13 en 14 Juli de oprichting van het korps zou plaats hebben. Dit is ook hier met strijd gepaard ge gaan. Men kon toen telkens berichten lezen dat er oploopjes waren bij het ge bouw, dat ruiten werden ingeworpen en men kon zich niet veilig in de kleedij van het Leger op straat vertoonen. Spr. bracht dank aan God, die dit alles zoo veranderde en aan de pioniers, die dien tijd in Middelburg mede maakten. Als het korps 50 jaar bestaat, dan kan men zijn werk beter eens geheel overzien, maar nu kan men reeds vaststellen, dat dit werk vele tot rijke zegen is geweest. Dit heeft spr, ook ondervonden, toen hij een paar jaar geleden begon met het be zoeken der bijeenkomsten van het Le ger. Hij had geen vrede met zich zelf en de booze dacht reeds hem te pakken te hebben, maar bij het leger vond hij de waarheid en de waarachtigheid en be sefte hij, dat het Leger des Heils in den ware zin des woords een heilsleger is. Spr. hoopte, dat de woorden van het Leger des Heils zullen daveren over Zeeland, dat nog zoo conservatief is op geestelijk gebied. Nadat nog een lied gezongen was, stond de commandant, de heer B. Vlas op, om ook zijn gelukwenschen aan Mid delburg te betuigen met dit 45-jarig be staan. Hij twijfelde of men te Middelburg wel voldoende naar waarde het werk van het Leger weet te schatten. Maar spr. zelf brengt dank voor alles wat officieren en soldaten te Middelburg hebben tot stand gebracht. Spr. herin nerde aan Eben Haezer „Tot hier toe heeft de Heer mij geholpen". Men moet stichten een monument voor hetgeen tot nu toe is verricht, beschouwen het mo ment van thans als een mijlpaal op den weg, die moet worden gegaan, als een handwijzer, hoe men moet voortgaan met het werk en oprichten een altaar als dank aan God. Spr. woonde Woensdag de droeve plechtigheid te Delft bij en hij herinnerde aan de woorden van prof. Obbink, toen deze sprak over de leegte als men ook niet aan de toekomst denkt. De verdere avond was gevuld met zang, en muziek terwijl commandant Vlas sloot met het uitspreken van een bede. De gemeentebedrijven in 1933. De gemeentelijke waterleiding liaa over 1933 een netto-verlies van f 562,81 en waar het bedrijf geen reserve bezit stellen burg. en weth. voor dit verlies aan het bedrijf uit te keeren. Zij merken op, dat het verlies f 2842,74 minder bedraagt dan het op de gemeen te-begrooting geraamde bedrag. De rekening van de Gasfabriek wijst een winst aan van f 13468,17 Yi of f 12226,77 meer dan is geraamd, burg. en weth. stellen voor de winst aan cle reserve toe te voegen. De rekening van het Electriciteits- bedrijf wijst f 69091,53 of f 11397,20 meer dan de raming. Daar de reserve 5 pet. van het in het bedrijf vastgelegde kapitaal heeft be reikt, stellen Burg. en Weth. voor de netto-winst geheel in de gemeentekas te storten. De dienst van gemeentewerken heelt over 1933 een tekort op zijn rekening helpen. De evolutie van de wereld werd tegen gehouden, omdat een vriendelijk gestudeerd jongmensch zijn tijd ver knoeide door handelsreizigers van soep te voorzien. Zij was besloten die talen ten tot ontwikkeling te brengen en zoo de oude wereld een stoot voorwaarts te geven. En om dat nu in gewone taal uit te drukken: zij wilde van Martin een man maken. Ze was geheel belangeloos. Dikwijls had ze er over gedacht om een kind aan te nemen en op te voeden, maar daar ging zooveel tijd mede heen en een kind kon in de toekomst wel eens lastig worden. En met volwassen man nen en vrouwen ging' alles zooveel gau wer. Je kon het gras zien groeien, Het vluggere procédé trok haar meer aan. Ze begon met hem dadelijk op te ne men in haar klein kringetje, de Danger- fields, de Watney Holcombes, vader, moeder en dochter, Amerikanen, die in Parijs woonden. En ze namen hem da delijk op, daar hij, volgens Lucilla, een fatsoenlijk Engelschman was, die de democratische Amerikaansche oprecht heid bezat Martin was een beetje be vreesd voor mr. Dangerfield, een ban kier, met een boos gezicht en veel droge galgenhumor. Maar met de vroolijke Watney Holcombes, die veel van plezier 't Eenige, wat je niet doen moogt, zei Lucilla, is je hart verliezen aan hielden, was hij gauw op zijn gemak. Maisie, (Maisie was een jong ding van negentien jaar en Martin beschouwde haar als een aardig, bij de hand, kind). want ik he "AKKERTJE in mijn zak. Ik heb géé^ bedorven dag "zoo'a* door hoofdpijn kiespijn spierpijn enz. (Ingez, Med.) van f 149,40, en stellen burg. en wetn. voor dit bedrag naar de rekening 1934 over te brengen. Benoeming Secretaris Burgerlijk Armbestuur. Burg. en Weth, deelen den raad mede, dat nadat in de vergadering van 30 Mei was besloten tot aanhouding der be noeming van een secretaris van het Burgerlijk Armbestuur, op 9 Juni een bespreking met het Armbestuur plaats had, waarop Burg. en Weth. op 15 Juni een schrijven tot dat bestuur richtten en nu bij schrijven van 25 Juni dit arm bestuur een nieuwe voordracht voor de secretaris-vacature toezond. Afschriften van al deze brieven zijn voor de leden van den raad „in de gesloten trommel" ter inzage gelegd en stellen Burg. en Weth. voor in de eerstvolgende raads vergadering tot benoeming van een se cretaris over te gaan. De voordracht wordt in de gedrukte stukken niet nader genoemd. Kosten Veerschen weg. Nu gebleken is, dat Ged. Staten er genoegen mede nemen, dat de gemeen te 1/16 bijdraagt in de kosten tot ver betering van den Middelburg-Veerschen weg, voor zoover zij zijn uitgegaan bo ven de oorspronkelijke begrooting, stel len Burg. en Weth. voor alsnog f 1312,2314 bij te dragen, en dit bedrag t.z.t. in een leening op te nemen. Een boot met Franschen. Vrijdagmorgen kwam op de reede van Vlissingen het groote Fransche pas sagierschip „La Fayette" met een groot aantal toeristen. Het overgroote deel der passagiers zijn met een sleepboot en met de motorboot „Prins Willem I" van den Provincialen Stoombootdienst van boord gehaald en voor een klein deel te Breskens, maar voor het overgroote deel te Vlissingen aan wal gebracht. Daar waren ook aangekomen enkele toeringcars uit Antwerpen en zij, die te Vlisingen voet aan wal zetten, hebben met die auto's een tocht door Walche ren gemaakt, om door Zuid-Beveland en Noord-Brabant naar Antwerpen te rij den. De toeringcars hadden ook perso nen uit Antwerpen medegebracht en de ze zijn te Vlissingen aan boord van de „La Fayette" gegaan, die later naar Ant- Er is al iemand, die om haar heen flad dert. Dit was nu een gelegenheid om van zijn romantische liefde te spreken, maar hij had er geen moed toe. Hij lachte en zei, dat dat andere jongmensch rustig slapen kon. 't Meisje ging aardig en ge woon met hem om en had haar vader overgehaald om Martin met de maaltij den aan hun tafel te noodigen. En zoo kon Martin als welkome gast zich vrij bewegen, zonder dat dit tot praatjes aanleiding g'af- Lucilla had een handige manier om zich in haar aardige, maar wat vitterige wereld te bewegen, zonder verkeerd beoordeeld te worden. Martin kwam in aanraking met de bes te kringen: hij bezocht wedrennen, golf banen, dansavonden en aardige, kleine soupeetjes. Hij drukte den Engelschen Gouverneur van Egypte de hand. Hij maakte autotochten naar Helouan en Heliopolis en hij zag de Pyramiden en de Sphynx bij daglicht en bij maneschijn. En Lucilla zag toe, dat hij altijd gekleed was, zooals het behoorde. Zij doordrong zijn geestelijke atmosfeer, leerde hem veel, voedde hem op en verwijdde zijn blik. En alle vriendelijkheden, hem be wezen, aanvaardde zij als een compli ment, aan haar gemaakt, 't Was veel interessanter dan het dresseeren van een paard of een hond. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5