iiiiraojicp mm. LANDBOUW. RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. GEMENGD NIEUWS. LAATSTE BERICHTEN. KERKNIEUWS. LEGER EN VLOOT. BUITENLAND. MARKTBERICHTEN. bosch- en heide branden. kastekort arbeiders organisatie. brand. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. RUSLAND. OOSTENRIJK. SPANJE. ZUID-AFRIKA. VER. STATEN. naar een algemeene staking? VATICAAN. H. H. CORRESPONDENTEN ■m voor gedurende de eerste 26 weken het volle loon te verzekeren. De heer STIEGER bestreed dit voor stel. De heer KODDE repliceerde en de heer STAVERMAN steunde den heer Kodde in zijn voorstel. Het voorstel-Kodde werd aangenomen met 31 tegen 6 stemmen. Alleen de le den van Ged. Staten verklaarden zich tegen. Georganiseerd overleg bsj de N.V. P.Z.E.M. Het voorstel om afwijzend te beschik ken op het verzoek van de organisaties om te wil.en bevorderen, dat een over- leg-instantie tot stand kome tusschen het Dag. bestuur der N.V. „P.Z.EM.en de betrokken personeelsorganisaties, gaf in de afdeelingen aanleiding tot discus sie. Een lid uitte zijn verbazing, dat men weer met deze zaak komt, nu kort te voren, de Staten een afwijzende be slissing hebben genomen. Een ander lid merkte op, dat dit verzoek een logisch uitvloeisel is van gehouden besprekingen tusschen den Raad van Bestuur en'ver tegenwoordigers der verschillende orga nisaties. Een lid van Ged. Staten zeide, dat dit coJege meent, dat men verder komt door een onderlinge bespreking met het personeel dan met een Commis sie van overleg. Verschillende leden zet ten uiteen, dat wat nu bestaat geen overleg' is en het trouwens niet mogelijk is voor de P Z.E.M. om zich met alle le den van het groote personeel te ver staan. Een ander lid vindt in het ver zoekschrift weinig nieuwe argumenten en een lid van Ged. Staten dat de ver houding tusschen directie en personeel goed is. In gevallen als die van Roosa en Reuvers is volgens een ander lid overleg gewenscht- Hiertegenover stelden leden van Ged. Staten de groote verandering sedert die voorvallen. Er is nu een Raad van bestuur met den Commissaris der Koningin als voorzitter en waarin ver der verschillende statenleden zitting hebben. Bij dien Raad kunnen de werk nemers met hunne klachten komen en door hem worden ook de verschillende bonden gehoord. De heer DE BAARE besprak het af wijzend voorstel en speciaal de meening van den raad van bestuur, dat men door georganiseerd overleg de tegenstellingen verscherpt. De praktijk heeft z.i. het tegendeel volledig aangetoond. Wat nu plaats heeft, heeft met georganiseerd overleg niets te maken. Spr. meende, dat de opvatting van Ged. Staten meer voorkomt uit de ge zindheid. De heer v, d. WART is voor georgani seerd overleg, maar betreurde het, dat men er ieder jaar weer mede komt. Het voorstel werd aangenomen met 30 tegen 7 stemmen, die der S. D. A. P. en V. D. Hierna werd gepauzeerd tot 2 uur. Tot assistent van den secretaris van de Prov. Landbouw Crisis organisatie in Zeeland is benoemd de heer mr. H. B. Bouman te Groningen- DE VEILINGEN IN ZEELAND, De Rijkstuinbouwconsulent voor Zee land schrijft ons over het verloop der veilingen in de afgeloopen week: Al is de prijs voor de zwarte bes iets beter dan voor de kruisbessen, veel meer dan pluk- en afleveringskosten worden niet vergoed. Begonnen met slechts ruim 10 cent per kg, daalde de vorige week de prijs tot 6 a 7 cent om op 10 Juli weer te stijgen tot 10.20 per 100 kg. Voor een dergelijken prijs kan men, ook bij goed verzorgde teelt, geen zwarte bessen telen. Ook voor de roode bes wordt werke lijkheid wat reeds gevreesd werd. Voor mooie Fay's Prolific is de prijs nog ta melijk op peil gebleven, doch het hoofd product, de Duitsche zure, wordt voor 4 a 5 cent per kg geveild. Men zit dus met het klein fruit over de heele linie in groote moeilijkheden. Wel brengen de aardbeien nog een behoorlijken prijs op, doch de oogst is te gering geweest. Het eenvoudigste zou zijn alles nu maar te rooien öf althans zoover in te krimpen dat er schaarste onstaat met als gevolg 'n hoogeren prijs- Was het al leen de kleinfruitteelt die in moeilijkhe den verkeerde, dan ware geen beter ad vies te geven. De kwestie is echter mind,er eenvoudig, want wat te doen met hen die op deze teelten zijn aange wezen, nu vrijwel alles aan banden ligt. Het is toe te juichen dat belangrijke hoeveelheden rijpe kruisbessen gekocht worden voor de bereiding van wijn, terwijl prof, Sprenger te Wageningen vanwege de veilingen opnieuw materi aal wordt toegezonden ter onderzoek voor het bereiden van zoete most uit deze producten. Het is een dwaasheid dat terwijl er bergen fruit liggen te rot ten, omdat het buitenland ze niet meer wenscht af te nemen, dat de menschen allerlei limonades drinken waarvan de meeste uit niets anders bestaan dan water, koolzuur en chemicaliën die er een frambozen- of citroensmaak en kleur moeten aanbrengen. Er moet meer reclame gemaakt worden voor het ge bruik van een zuiver natuurproduct. Dit zelfde geldt ook voor het gebruik van versch fruit. Het fruitgebruik in ons land is te laag en wat we eten is nog voor een groot gedeelte een banaan, sinaasappel of slecht smakende buitenlandsche appel. Wat serveeren bijv. de Höllandsche ho tels aan hun gasten En juist deze zijn belangrijke afnemers van fruit. Het heeft wel degelijk een reden dat het publiek de minder smakelijke bui tenlandsche appels koopt en dat we dit jaar toch de mooie geel gekleurde doch flauw smakende Italiaansche en Spaan- sche pruimen in ons land zien, ondanks de hooge heffingen. De aflevering van het Höllandsche product laat te veel te wenschen over. Het publiek koopt geen zure bessen die nat zijn geworden door 't ruwe plukken en omdat ze in een bushel van 10 kg worden afgeleverd; het is afkeerig van frambozen met wormtjes, van zure druiven, van tomaten wel rood doch smakeloos omdat ze rijp gestoofd werden aan struiken zonder blad van wege de meeldauw. Alleen kwaliteits- sorteering kan hiervoor de oplossing brengen. Wanneer men steeds meer op het bin nenland is aangewezen, behoort men zich daarnaar te richten en zonder twij fel kan er door de markt meer opgeno men worden dan tot nu toe 't geval is geweest. Een eerste vereischte is, dat een pri ma aantrekkelijk product wordt aange boden, voor een zoodanigen prijs, dat 't onder de tegenwoordige omstandighe den ook door de consumenten kan wor den gekocht. u owj j—pgiB—ni 10 jaar gevangenisstraf geeischt- Met gesloten deuren heeft Donderdag de Bossche rechtbank behandeld de strafzaak tegen den 32-jarigen arbeider P J. v. O. uit Sprang-Capelle, die op 23 April van dit jaar te Waspik J. Korls van hel leven heeft beroofd, door hem met een scherp voorwerp een steek in den hals toe te brengen. Het O.M. heeft 10 jaar gevangenisstraf geëischt. Vrijgesproken, Voor het gerechtshof te 's-Hertogen- bosch heeft in hooger beroep terecht gestaan de fotograaf J. van W. uit Eind hoven, die door de rechtbank alhier veroordeeld was tot drie jaren gevange nisstraf wegens het voorhanden hebben van drie koperen platen, welke gebruikt zouden kunnen worden voor het nama ken van bankbiljetten van 100. Het hof heeft hem thans vrijgesproken. Bevorderd aan de Universiteit" te Amsterdam tot doctor in de wis- en na tuurkunde op proefschrift: „Dipoolmo- menten van Pyridine Derivaten", de heer C. A. Goethals, geb. te Middel burg. Geslaagd voor 3e Stuurman, de heer J. R. Cemaska, leerling van de de ,9Ruyterschool" te Vlissingen. Mulo-examen, Te Goes slaagden voor het Mulo examen diploma B: M. Loof, J.. de Poo- ter, A. van Wijck, C. J. den Engelsman, J. A. Feij, C. G. van Langevelde, L. J. de Graaf; voor diploma A. Th. van Vos sen, J. C. Melse, S. Lindhout, M. L. M. de Bres, A. 'J. Groenewegen, J. P. Ca- latz, C. J. v. d. Velde, G. L. C. de Vlie ger, C. Siegers, M. E, Papegaaij, J. Seij- mour, J. C. C. Biondina/M. van Wijck; F. Simons; J. F. Scheele, J. C. de Regt, E. C. de Putter, A. Pots, E. v. Wijck, A. W. Benthem, J. C. van Doeselaar, H. H. Queré, L. Bostelaar. Eindexamen H.B.S, Oostburg, Geslaagd voor afd A de dames: T. Faber te Oostburg', F/ van der Hooft te Knocke (B.), H. van Mazijk te Sluis en J. Weijkman te Breskens, benevens de heer J. van Meenen te Groede. Afgewezen 1. ONVERWACHT DEN WEG OVER GESTOKEN. Woensdag reed op den Rijksweg ter hoogte van St. Willebrorc (N, Brab.) een auto, waarin de burge meester van Heinkenszand was gezeten. Van tegenovergestelde richting kwam eveneens een autó, waaruit reclamebiljetten werden geworpen. Een ongeveer 8-jarig meisje wilde zulk een biljet grijpen en liep onverwacht den weg op. Zij werd door den auto van den burgemeester van Heinkenszand aange reden, echter gelukkig zonder ernstige gevolgen. Met eenige schrammen kwam het meisje er af. De rijksveldwachter te Hoeven stelt een onderzoek in (Grondw. Donderdagavond is brand uitgebroken in een groot boschperceel van 5-jarige dennen op de groote heide te V e n 1 o. De brandweer, alsmede een groot deel van het in Venlo liggende garnizoen is onmiddellijk uitgerukt om het vuur, dat met hevige felheid in de toppen der boomen woedde en dat tot ver in den omtrek te zien was, te blusschen. Met schoppen en houweelen poogde men brandgangen in de bosschen aan te leggen, terwijl men ook met het maken van tegenvuren den hevigen bosch- brand trachtte tegen te gaan. Duizenden menschen stonden in het donker op de heide, die door de enorme vuurzee helder was verlicht. Van Duit sche zijde kwam inmiddels ook hulp op dagen, daar het boschperceel grenst aan de gemeentebosschen van de Duitsche grensplaats Hinsbeek. Alle in garnizoen liggende militairen zijn gerequireerd aan het blusschen deel te nemen. De reeds verbrande bosschen beslaan een oppervlakte van ongeveer 10 ha. Donderdagmiddag is een heidebrand uitgebroken nabij het nieuwe Drieberg- sche bosch te Driebergen; men heeft dezen brand in de kiem kunnen smoren. Even later brak een tweede brand uif in een dennebosch. Deze brand bleek van ernstigen aard te zijn/ De brandweer uit Driebergen, burgers en genietroepen uit Soesterberg hebben het vuur met tegenbranden bestreden, doch men kon niet voorkómen, dat 20 ha dennenbosch verwoest werd. UIT 'T RAAM DOODGEVALLEN. Maandagnamiddag is het driejarig jon getje H. wonende Boschstr. te Maas tricht uit een raam van de tweede verdieping gevallen. Het kind werd naar het ziekenhuis gebracht, waar het spoedig daarna is overleden. MET DEN DOOD BEKOCHT. Eenige jongens uit de Tweede Koestraat te Leeuwarden hadden de onvoor zichtigheid, om al spelende in een nau we steeg, zich bij een muur omhoog te werken. Met den rug tegen den muur en de beenen tegen den anderen muur, konden ze zich mooi omhoog werken. De 10-jarige F. P. ging hierbij te hoog en verloor het evenwicht met het ge volg, dat hij voorover stortte en op de steenen terecht kwam. Met een gebro ken knie en een bloeduitstorting in den schouder werd hij opgenomen en de ouderlijke woning binnengedragen. De inmiddels ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het Stadsziekenhuis noodzakelijk. Daar bleek, dat hij ook nog een bloeduitstorting in de hersenen had bekomen. Hij is daardoor in den loop van den avond aan de gevolgen overleden. DEN EENEN BRAND NA DEN ANDER. Vermoeden van brandstichting. In den afgeloopen nacht is de meubel fabriek van de firma Knigge Co. te Stadskanaal geheel door brand verwoest Ook een groote opslagplaats van hout en een bij de fabriek gelegen schuur verbrandden. Te kwart over twee ontdekten omwonenden^ den brand. Het vuur vond groote voorraden licht brand baar materiaal en greep snel om zich heen. De brandweer moést zich in hoofd zaak beperken de omliggende gebouwen te bewaken. De schade wordt op 60 a 70.000 gulden geraamd. Het staat wel vast dat deze brand het gevolg is van kwaadwilligheid. Op den weg naar den brand ontdekten eenige bewoners dat ook brand was uit gebroken in de stoelenfabriek van den heer H. Eerkens, welke op ongeveer 600 m afstand van de fabriek van de firma Knigge is gelegen. Met eenige emmers water slaagde men er in het vuur hier te blusschen Het bleek toen, dat alle aan wijzingen voor brandstichting aanwezig waren. Op wel zeven plaatsen vond men met petroleum gedrenkte lappen en poetskatoen. Hoewel de fabriek van de firma Knig ge geheel is afgebrand en van het twee verdiepingen hooge gebouw slechts een puinhoop is overgebleven, heeft men ook hier brandstichting kunnen vaststel len, Er is n.l, ontdekt dat een der deuren van de fabriek openstond. TWEE NEDERLANDERS GEARRES TEERD. Te Deinse, ten Zuiden van Gent, zijn de Nederlanders De K. en V., beiden uit Westdorpe gearres teerd wegens het over de gens brengen van verdoovende middelen. Zij zijn te Gent opgesloten. (Hét Volk.) OOST- EN WEST SOUBURG. Van- morgen zou zekere B., die belast was met het vervoer van steen voor het te vernieuwen gedeelte van den Nieuwen Vlissingschen weg, eenige steenen, wel ke van den wagen waren gevallen, tij dens het rijden oprapen. Een der wielen is hem daarbij over de hand gegaan, waardoor dit lichaamsdeel zeer ernstig werd beschadigd. Eenige uren daarna, is met denzelfden wagen een groentenkar aangereden, 'n Gedeelte der groenten en een 100-tal eieren zijn hierdoor onbruikbaar gewor den. Bij den penningmeester van den R K. Metaalarbeidersbond, afdeeling Eind hoven, den heer J. B is 'n kastekort van f 4000 ontdekt. De verdachte is voortvluchtig. Opsporing van B, is ver zocht- Donderdagavond is de kapitale boer derij van den landbouwer V. te H e e z e totaal afgebrand Alleen het vee kon worden gered. De schade wordt op f 40.000 geschat, en' door verzekering gedekt. Prof- Wisse komt Woensdag 18 Juli zijn jaarlijksche tijdrede houden te Middelburg, in de Herv. Kerk over het onderwerp: „Is de taak van God bank roet?"; in de Ger. kerk te Amsterdam, o a, hield prof. Wisse deze rede voor een paar duizend hoorders. Het oefeneskader. Het Nederlandsche oefeneskader, be staande uit Hr. Ms. Hertog Hendrik, een torpedojager, een torpedoboot en twee onderzeeërs, is Donderdag te Riga aan gekomen. Bezuinigingen en werkloosheidbestrij- ding. Om redenen van bezuiniging zullen de groote manoeuvres dit jaar niet gehouden worden. Tijdens den ministerraad van Donder dag heeft president Lebrun bovendien een decreet onderteekend, krachtens hetwelk 10.300 betrekkingen bij de P T.T. worden afgeschaft, waardoor 152 mllïioen per jaar bezuinigd zal worden. De minister van arbeid heeft Donderdag verschillende b'epalipgen uitgevaardigd die in acht genomen moeten worden bij de uitvoering van de openbare wer ken ter bestrijding van de werkloosheid. Van de arbeidskrachten mag slechts ten hoogste 1/10 buitenlanders zijn. De ma terialen, die gebruikt worden, moeten uit Frankrijk, of Algiers, of uit landen onder Fransch protectoraat afkomstig zijn- Uit Berlijn wordt aan de „Reichs- post" gemeld, dat in den nacht van Dins dag op Woensdag de vliegtuigloods van Swinemiinde tengevolge van een aanslag in de lucht is gevlogen. De in de loods aanwezige twaalf vliegtuigen zijn vernie tigd. Geweigerd. De Scandinavische ra dio-omroepen blijken geweigerd te heb ben te voldoen aan een verzoek te Ber lijn om de redevoering van rijksminister dr- Goebbels over de leugencampagne in de buitenlandsche pers, her uit te zen den. De Zwitsersche radio-omroepen heb ben eveneens de heruitzending gewei gerd Hitler's Rijksdag-rede. Naar de „Germania" verneemt, zal Hitier zelf hedenavond de regeeringsverklaring af leggen. Zijn rede zal over alle Duitsche zenders om 8.20 N.T. worden uitgezon den. Luchtbewapening. De „Daily He rald" meldt dat de Sowjet regeering bin nenkort een aantal oorlogsvliegtuigen in Engeland zal bestellen. De vooraan staande Russische luchtvaartdeskundi gen, die 'n bezoek hebben gebracht aan Engeland, hebben te Moskdü de regee ring geadviseerd belangrijke bestellingen oorlogsmotoren en oorlogsvliegtuigen te doen De motoren zullen waarschijnlijk in hoofdzaak besteld worden bij de Rolls Royce fabrieken, welke motoren ook gebruikt worden voor de snelste Engel- sche gevechtstoestellen. Onweders- Boven Graz en omge ving hebben zich hevige onweders ont last, die gepaard gingen met zwaren re genval. Het dak van het zomertheater werd op den weg geslingerd, terwijl ook de; stadsplantsoenen ernstig werden be schadigd Vele boomen werden ontwor teld. Ook in verschillende deelen van Tirol hebben hevige onweders gewoed. Een steenlawine versperd de Arlberg- strasse bij Telfe. Frissche toestanden. Tijdens een vergadering te Malaga is een revolver gevecht ontstaan toen de secretaris be schuldigd werd van verduistering van gelden. De man ontstak daardoor zoo in woede, dat hij een revolver trok en op den burgemeester van de stad vuurde. Het schot miste echter en trof den zoon van den secretaris; laatstgenoemde richtte toen het wapen op zichzelf en maakte een einde aan zijn leven. Er ont stond een pandemonium en van alle kanten werd gevuurd. In totaal werden vier personen gewond. De „Hitlerjeugd" verboden. Kapi- pitein Von Losnitzer, de leider van de Hitier-Jeugdbeweging in Zuid-West- Afrika en de Unie van Zuid-Afrika heeft opdracht gekregen het land te verlaten, zoo wordt uit Windhoek (Z. W.-Afrika) gemeld. De beweging is onwettig ver klaard. Kort geleden heeft de politie huiszoe king verricht in de lokalen van de be weging en hierbij zijn documenten ont dekt, waaruit duidelijk blijkt, dat de be weging een militair karakter heeft en schadelijk is voor de openbare orde. Talrijke sympathiestakingen. De stakingsbeweging te San Francisko Donderdag' snel om zich heen gegrepen; daardoor werd de bedrijvigheid in een zeer groot gedeelte der stad en van de omgeving stop gezet. De voerlieden, werklieden in de slachterijen, bouwvak arbeiders .benevens de werklieden in de groote wasscherijen en ververijen, even als de keteïmakers en metaalbewerkers, hebben zich uit solidariteit met de sta kende havenarbeiders aangesloten bij een sympathiestaking. Ruim 70 andere vakvereenigingen hebben hun stem uit gebracht voor aans.uiting bij een alge meene staking, in antwoord op de op roep van den plaatselijken arbeidsraad. 50 Verdere vakvereenigingen zullen bin nenkort over aansluiting stemmen. Een algemeene staking schijnt onvermijdelijk De bladen melden dat de Paus zich niet, zooals aangekondigd, naar zijn bui tenverblijf Gastel Gandolfo zal begeven; hij zal den zomer te Rome doorbrengen. Middelburg. Van 1113 Ondertrouwd: D. Formijne 32 j. en T. Engelkes 24 j.; C. Bleuzé 23 j. en C. C. J. Niesthoven 22 j. Getrouwd: P. L. van Belzen 27 j. en L, Leijnse 24 j.P. L. J. Rood 27 j. en A. J. Geldof 27 j. Bevallen: M. J. B. Hamers geb. d'Her- ripon d.; J. H. Tevel geb. Wiegel d Overleden: I. Tange 79 j. geh. met L. Simonse. >.M" die hun nota over het 2e kwartaal 1934 tot op heden nog niet inzonden, worden verzocht dit vóór 15 dezer te doen. DE ADMINISTRATIE. APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Zater dag op Zondag is des nachts, alsmede Zondag den geheelen dag te Middel burg geopend de apotheek van Firma J. C. van der Harst J. J.zn Korte Delft- Middelburg, 13 Juli. Op de klei ne veiling deden: aardbeien 1627 c., witte kruisbessen 25 c., roode kruis bessen 310 c., gele kruisbessen 310 c., witte bessen 68 c., roode bessen 3 11 c., frankenthaler 5962 c., fram bozen 1024 c., zwarte bessen 47 c., madeleinen 4 c., alles per kg. netmeloe- en 1021 c., suikermeloenen 19 c., an- nanasmeloenen 1430 c. alles per stuk. Exportveiling: aardbeien 1013 c., roode bessen 4 c., beide per kg. Middelburg, 12 Juli. Aardappet- veiling. Blauwe eigenheimers 56 c.; Poters 22,5 c.; Aardappelen 68 c.; Drielingen 24 c.; Poters 2412 c.; Ne- genwekers 6)2 c.; Drielingen 4 c.; Witte Eigenheimers 6 c.; Poters 4 c. alles per kg. Deze prijzen zijn zondert/heffing. Goes, 12 Juli Veilingsvereeni- ging „Zuid-Beveland". Veilingen van: Zwarte bessen 11.8012.10; Roode bes sen 44.80; Aardappelen groote 4.02 4.06; Aardbeien v.m. 11 uur Jucunda 17; idem n-m 4 uur Jucunda 17.30; idem, id. id. C 11, per 100 kg. Kleine Veiling. Kersen: Klerken 16— 24; Eierkrieken 13; Limburger Krieken 13; Zwarte Vleeschkersen 1115; Zoete Morellen 12—17; Zure Morellen 1318; Meikersen 22; Roode Blance 12; Uit schot Kersen 4; Kruisbessen 23; Roo de bessen 210; Witte bessen 27; Vroege Orange Pruimen 48; Frambo zen 629; Aardbeien 817; Yellow Transparante 13; Janbaasperen 8; Afval Appels 14; Blauwe Druiven 42, per 100 kg.; Meloenen 11—17; Perziken 1.70 3.60, per 100 stuks; Gladiolen 5—8, per 100 bos Kap e 11e, 12 Juli- Veilingsver- eeniging Kapelle-Biezelinge en Omge ving. Aardappelveiling 10 uur v.m. Blauwe Eigenheimers 4,094.13; Gele Eigenheimers 4.054.15. Kleine Veiling Meikersen 1626; Klerken 15—19'; Morellen 13—16; Vleeschkersen 14—16; Markiezen 15 20; Eierkrieken 1315; Dubb. idem 14 15; Zure Morellen 13; Ronde Krieken 12 14; Suikerkersen 14; Zwarte Kersen 1516: Aardbeien 915; Frambozen 12 33; Roode Bessen 411; Zwarte Bes sen 10—12; Kru:sbessen 24; Val Ma deleinen 24, alles per kg.; Aardappe len 4—4.10, ner 100 kg.: Dubb. Prins. z. draad 1012: Groene Boonen 46; Gele Boonen 35; Doperwten 34, per kg; Savoyekool 12 per kg. Blocveiling 4 30 uur n-m. Jucunda 17.10—18.40, per, 100 kg.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 3